MetTholen ontbreekt elk contact eerste kwaliteit ct <0p HUISHOUDZEEP Niet Katholieken agmans Politie te Heerlen slaat goede slag Volgeladen roeiboot zinkt, zes doden Vloeken en huilen van machteloze woede Zuiden biedt spontane hulp Y.O.K. steunt noodgebieden Vluchtelingen stromen binnen in Breda Reeds 12000 verwerkt YtUfinif CUd enige meisjes voor de opleiding ZAAIERS worden g e sp eld een groot J//7 dubbel stuk ffU DINSDAGAVOND VAN 6 TOT 9 UUR Rip Kirby en de dochter van Joe Seven 92 HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 10 (Van een speciale verslaggever) Niets, maar dan ook niets is er op het ogenblik dat wij dit schrijven (Zondagavond) bekend over de toestand op Tho- len, het grote Zeeuwse eiland, waarop zes dorpen liggen. Ter wijl met de zuidelijker eilanden nog telefoonverbinding moge lijk is, ontbreekt met Tholen elk contact. Wij staan op het punt, dat er het dichtst bij ligt: bij Halsteren, ten noorden van Ber gen op Zoom. Aan de grens van het grauwe, woest klotsende water. Er liggen bootjes. Sommigen vertrekken naar de bedreig den in de ondergelopen polders, die zich voor ons uitstrekken, waar zoveel doden te betreuren zijn. In het water zijn alleen boomtop pen en daken te zien. Volgens som migen moeten hier nog mensen op de daken in nood zitten. Andere bootjes komen terug. De geredden gaan door naar de r.k. meisjes school, waar helpers klaar staan. Bij de schooldeur hangt een kleine lijst van geredden. Binnen worden de drenkelingen gewassen, gevoed en zo nodig in de kens gewikkeld. Vervolgens gaan zij naar de r.k jongensschool, die als nood-ziekenhuis is ingericht. Van daar zullen zij worden vervoerd via Bergen op Zoom, Breda. Roosen daal... waarheen? In de meisjesschool ontmoeten wij Cornells Baay, die ons het volgende verhaal doet., over een door hem uit gevoerde redding, waarbij zes men sen het leven verloren. „Ik ben visser van beroep en woon in het stadje Tholen op Tholen. Hoe het daar op het ogenblik is met mijn familie, weet ik niet. Noodklok luidt Vannacht luidde in het stadje de noodklok. De burgers stroomden de straat op. De Brabantse polders aan de overkant van het water De Een dracht zijn ondergelopen. Met enige andere vissers zijn wij het in een paar roeibootjes overgestoken. Dat was om zes uur. Toen het nog niet helemaal licht was. Met twee maats gingen wij door een doorbraak heen en toen roeiden wij het verdronken land binnen. Bij het eerste het beste huis pikten wij mensen op. Een oude zieke vrouw van 87 jaar, een man en een vrouw, een baby van ongeveer een jaar en een paar meisjes van 14 a 15 jaar. Zij allen zaten op een zolder. Om onze boot niet tegen het huis te plet ter te laten slaan hielden wij aan de takken van een boom vast. Allen, ook de zieke vrouw, moesten door een raampje worden getrokken. Ik zei maar steeds: „Er is geen gevaar bij, houd je kalm". Lek geslagen Toen wij weer voeren, kwamen, wij langs een huis, waar zeven man op het dak zaten. Daar waren ook kinderen bij. Ze gilden. Wij laadden hen in. een paar seconden later stortte het huis in. Intussen was onze zwaar geladen boot lek gesla gen. Wij hoosden, maar opeens, wij hadden nog een half uur gevaren, zonken wij. Het water was zeker twee nieter diep. Wij klemden ons vast aan een kleine pereboom. Dat wil zeggen, de meesten van ons. We mis ten er zes Wij zullen daar ongeveer drie kwartier in de ijzige koude hebben gezeten en gehangen, toen Johan Schot er langs kwam. Dat is ook een visserman uit Tholen. Deze nam ons in zijn boot en zetten ons af op de zolder van een nieuwe boerderij, die wel niet gauw in zou storten en waar wij op ons verhaal konden komen. De familie die daar zat. deelde alles met ons. Het water, zo vertelden deze mensen was 's nachts in vijf minuten tot de zolder gestegen. De zieke opoe was verdronken. De baby ook en de moeder en het jonge meisje ook. Op de vader paste ik kunstmatige ademhaling toe, dat heb ik op de voetbalvereniging geleerd. Hij is nog steeds buiten kennis. Twee uur later kwam dezelfde Johan Schot ons halen. De ontvangst in Halsteren door de militairen, de Rode-Kruismensen, de EHBO en zet u de nonnetjes er ook maar bij. was best." Tot zover het ooggetuigeverslag van de visserman Baay uit Tholen over de redding en het verlies van zes mensenlevens. Er zijn in dit gebied ten westen van Halsteren meer ernstige onge lukken gebeurd. Tot twee maal toe zijn mensen dood aangespoeld, in een klerenkast, die zij in hun vertwijfeling als boot hadden willen gebruiken. Van een Jongetje, dat uit een om geslagen boot was gered, werden de vader, de stiefmoeder en vijf broer tjes vermist. Een vlot. waarop vier mensen za ten. werd even later leeg gezien. Ge lukkig slaagde de overtocht van een kleine roeiboot, waarin niet minder dan veertig mensen zaten. Onbegrijpelijk Stro. maïskolven, meubels, binten, balken hout liggen op de dijk bij Halsteren tussen de onbeschrijfelijke rommel, die de springvloed op de waterlijn heeft neergesmeten. Maar ook de reeds stinkende lijken van kippen, varkens, paarden en koeien, met grote opgezette buiken. En steeds we schrijven Zondag avond weet niemand hoeveel slachtoffers het opgezweepte water van de Oosterschelde hier heeft ge kost. Vele tientallen, dat staat vast. En nog steeds is er niets bekend over Tholen. De eerste luitenant van het leger die naast ons stond, vloekte toen hij machteloos moest toezien hoe hon derd meter voor ons temidden van het donkerbruine, onstuimige mater een boerderij instortte en met het dak in het water verdween. De luitenant stond te huilen van machteloze woede. Al uren was hij met zijn manschappen bezig te trach ten de overal op de bovenste verdie ping der onder water staande boer derijen aanwezige mensen te redden. De patrouille verkenningsvliegtuig- jes gaf de meest bedreigde boer derijen aan, Steeds weer was het on begonnen werk. De luitenant vertelde dat er boten onderweg waren, maar waar waren de meest bedreigde punten? De or ganisatie liep vast op de overal op de weg rondlopende koeien en paarden. Een eind verder zagen we in een omspoelde boerderij een klein stukje dijk boven het water uitsteken. Met een kijker konden we tientallen hope loze mensen zien, die daar op het verlaten eilandje hun toevlucht pro beerden te vinden. Het was drie uur in de middag. Het kon nog enkele uren duren voor dat de grotere boten zouden arrive ren. De duisternis viel snel en liet water gierde. Hoewel de wind in kracht afnam, kwam de vloed later in de middag opzetten en toen wij het bedreigde gebied Zevenbergse- hoek en Hoge Zwaluwe bezochten, was de evacuatie al in volle gang. Duizenden mannen werden vanuit Breda en Tilburg aangebracht om met man en macht te trachten de kleine binnendijkjes te versterken. Om zes uur 's avonds werd de bevol king van Hoge Zwaluwe aangeraden te evacueren. Doch men is roestvast aan huis en haar en zolang de nood zijn hoogste punt nog niet had be reikt, dacht niemand er aan het huis te ontruimen. Om half zeven begon het water bij Hoge Zwaluwe te stijgen en om zeven uur brak de binnendijk, waar door het onmogelijk werd de bevol king te evacueren. Alleen kleine per sonenwagen tj es konden de route ondernemen. Zelf werden wij door deze dijk breuk haast verrast op weg naar Zevenbergsehoek. waarheen wij tevo ren Rode Kruis- en hulptroepen, leden van het studentencorps uit De commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben. heeft zich Zondagavond via de Regionale Omroep Zuid gewend tot de Lim burgse bevolking, waarin hij Lim burg heeft opgeroepen deel te nemen aan een provinciale inzameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Het Maastrichtse Rode Kruis is begonnen met een collecte-actie. De Maastrichtse Carnavalsvereniging de Tempeleers heeft de vastgestelde carnavalsfestiviteiten afgelast. Het bestuur van de Bond van Oud- stoottroepers, kring Eindhoven, heeft Zondagmiddag het initiatief ge nomen tot het instellen van een hulpactie voor de overstroomde ge bieden. Meer dan 200 leden verza melden zich binnen het uur. 's Avonds zijn zij naar Breda ge bracht. De vak-unie te Eindhoven wil trachten haar leden een uur te laten overwerken. De beloning hiervoor moet. dan ten goede komen aan de waterslachtoffers De Rode Kruis-afdehngen zetten overal een monstercollecte op touw. In een dorpje als Maasniel werd in enkele uren tijds rond 12 000 gulden ingezameld. Roermond had in de na middag reeds 15.000 gulden bij el kaar gebracht. Hoensbroekse oudjes voor twintig cent naar bioscoo] Ruim twee maanden geleden werd door de fractie van de Partij van de Arbeid in Hoensbroek het verzoek gericht aan het college van B. en W. om voor het vertonen van films voor ouden van dagen vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting te verlenen. Hel college wees dit verzoek af onder mededeling, dat zij eerstdaags met voorstellen in de raad zou komen, waarbij nog meer voor deze catego rie zal worden gedaan. In verband hiermede vond een be spreking plaats tussen de raadsfrac tie van de P.v.d.A., de heer Cremers (kath. dissident) en de exploitanten van de drie bioscopen in Hoensbroek. Er werd besloten met ingang van Woensdag 11 Februari, 's middags om twee uur, een bioscoopvoorstelling voor ouden van dagen in Hoensbroek te houden in toet Royal theater, waarbij de entrée-prijs is bepaald op 20 cent per persoon. Ondanks het feit, dat de exploitan ten in deze gevallen met verlies moe ten werken, zal dit experiment regel matig worden herhaald. Watersnood Comité gevormd Onder leiding van jhr mr A. F. C. de Casembroot, commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft zich een Provinciaal Watersnood Comité ge vormd. dat zich ten doel stelt, mede te werken aan het Nationaal Ram penfonds. Het adres van het Provinciaal Co mité is Dam 6 te Middelburg. Even voorbij Ter Heide werd de weg ineens door stuwend water over stroomd. waardoor ook Zevenbergse hoek evenals Hoge Zwaluwe afgeslo ten kwamen te liggen. Om acht uur moest een begin worden gemaakt met de evacuatie van Wagenberg. De gehele opbrengst van de toneel uitvoering, die Zaterdagavond door de stichting ..Speeltuin voor onze kinderen" ,te Eindhoven wordt geor ganiseerd, wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Ook het batig saldo van de verlo ting. welke in de pauze wordt gehou den. zal ten goede komen aan de slachtoffers in de noodgebieden. Stichting Gekerkerd Verzet' opgericht Ter behartiging van de belangen van ex-politieke gevangenen, gijze laars en nagelaten betrekkingen uit het verzet is te 's-Hertogenbosch opgericht de ..Stichting Gekerkerd Verzet". In de commissie van voor bereiding van de definitieve werk wijze hebben zitting de heren B. van Bavel, B. Daemen. J Friesen. R Krens, drs W. Murkóster, kolonel A Perquin. J. de Swart, mevrouw G Veerman-Van den Akker, J. Veeman en Jacq. Verhees. Zoals bekend is de afdeling 's-Her togenbosch na een conflict uit de landelijke Vereniging van Ex-Poli tieke Gevangenen getreden. Regionale Omroep Zuid DINSDAG. 18.00 Nieuws. 18.05 Breeve vaan Noonk Pie oet Amerika. 18.20 Concert door het Maastrichts Stedelijk orkest olv. Andre Rieu. 19.00 Sluiting. De politie te Heerlen meent met de arrestatie van de 26-jarige W. F. M. uit Heerlen, die tijdens het verhoor niet minder dan 34 inbraken zou hebben bekend, een goede slag te hebben ge slagen. De laatste inbraken op 25 Januari in het kantoor van het Fonds voor sociale instellingen van de Staatsmijnen en in dat van de gemeentelijke Volkscredietbank zijn hem noodlottig geworden. Volgens de politie heeft M. steeds afdoende maatregelen ge troffen bij zijn inbraken. Het gebruik van rubberhandschoenen was voldoende om geen enkel spoor achter te laten. Bij zijn laatste inbraak echter, toen hij door de secretaris van het Fonds voor sociale instellingen op heterdaad werd betrapt, werkte hij zonder handschoenen. Man verdacht van 34 inbraken gearresteerd In verband met het nog lopende onderzoek heeft de politie pas nu een volledig overzicht gegeven van de gang van zaken Hieruit blijkt, dar M. geen onbekende is van de justitie. Reeds op zeventienjarige leeftijd kwam hij hiermee in aan raking wegens vernieling, baldadig heid en schooldiefstallen. M. had. zoals blijkt, een goed in komen met zijn diefstalpraktijken. Hij was in staat een auto aan te De evacuatie van Wagenberg is 'oltooid. Behalve de bewoners van enkele geïsoleerde boerderijen, is de gehele bevolking weggevoerd naar Breda, dat in de loop van Zondag een stroom van 12.000 vluchtelingen heeft verwerkt. De evacuatie van Wagenberg is niet zonder ongelukken verlopen Een militaire wagen kantelde van de weg, waarvan een deel door het water weggespoeld was. Enkele mili tairen, die op de wagen zaten, wer den door het woeste water meege sleurd. Aan redding viel, mede door de duisternis, niet te denken. De militairen hebben bij deze evacuatie een krachtprestatie gele verd. Ze stonden dikwijls tot hun schouder in het kolkende water. De oorzaak van de moeilijkheden was gelegen in het feit. dat de meeste boeren niet graag afstand deden van hun vee en ondanks liet drei gende gevaar te lang talmden met weg te gaan. Het is niet mogelijk de ramp in West-Brabant geheel te overzien, Volgens de stand om twee uur van nacht bevonden zich te Steenbergen 600 personen, die geheel geïsoleerd waren en met boten moesten worden geëvacueerd. Het beschikbare mate- I rieel was echter onvoldoende. Bij !Hoge Zwaluwe zouden zich nog enkele honderden personen op ge ïsoleerde boerderijen in nood ver keren. Het water is inmiddels tot Ter Heide in de onmiddellijke omgeving van Breda doorgedrongen. Omstreeks twee uur vannacht was er een kleine val het water. Men vreest echter voor de vloed, die te half vijf zal komen opzetten. Het geheel materieel van de BBA staat in dit dorp gereed om in geval van nood de bevolking te evacueren. De veestapel is reeds uit voorzorg in veiligheid gebracht, De electriciteits- voorziening is gestoord. Ook de kant van Fijnaart op is de toestand ern stiger geworden. Omstreeks twee uur kwam te Breda het bericht binnen, dat een stroom vluchtelingen uit die plaats kan worden verwacht. Rode Kruis Eindhoven centraal punt voor de hulpverlening Burgemeester Kolfschoten van Eindhoven heeft in een oproep aan de burgerij iedereen die hulp wil ver lenen aan de getroffenen uit de rampgebieden gewezen op het i trale adres voor de lichtstad: Rode Kruis, Rechtestraat 24, teL 2882. Zo spoedig mogelijk wordt de defi nitieve vorm van de inzamelingsactie, waaraan thans hard wordt gewerkt, bekend gemaakt. Elke vorm van par ticuliere hulp wordt nu echter al door het Rode Kruis gaarne ontvan gen. schaffen. Toen hij op heterdaad was betrapt, week hij uit naar Den Haag. De commisaris van politie te Heerlen verzocht daarom aanhouding van M.t hetgeen voor de Haagse recherche weinig moeilijkheden meer opleverde. W F. M. was ook in 1949 reeds in Den Haag gearresteerd. Toen in ver band met een door hem gepleegde inbraak in de Zuidafrikaanse am bassade. Hij werd hiervoor tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar op 5 Juni 1950 wist hij uit de strafgevangenis te Norgerhaven te ontsnappen. Vier weken later werd M. in Amstelveen weer gearresteerd, toen hij een inbraak pleegde bij de burgemeester aldaar. Op 12 September 1952 kwam M. weer vrij en nam zoals hij tijdens het verhoor aan de politie bekend zou hebben, maar meteen het. initia tief om een nieuwe reeks inbraken op touw te zetten. ,,Vak"kennis uitgebreid In de gevangenis zou hij zijn cri minele kennis nog wat uitgebreid hebben. Een celgenoot had hem de fijne knepen van het forceren van brandkasten bijgebracht... In de nacht van 28 op 29 Septem ber zou de man zijn werk weer heb ben opgenomen met een inbraak in Hoensbroek. gevolgd door Heerlen en Schaesberg. In de nacht van 30 No vember op 1 December werd het in de gevangenis geleerde in de practijk gebracht. In de Hollandia-bioscoop werd de brandkast geforceerd. De buit bedroeg ongeveer ƒ9000. In de nacht van 19 Januari kwam de bio scoop te Schaesberg aan de beurt en vijf nachten later de kelderruim te van het gemeentehuis te Nieuwen- hagen. Tijdens het verhoor zou de man nog een hele reeks andere inbraken hebben bekend zoals: in kasteel Oud- Wassenaar. in Rotterdam. Haarlem. Amsterdam en Overschie. Geld, sie raden en auto's waren de buit. M. liet van zijn nachtelijke stroop tochten in eigen omgeving zo weinig mogelijk merken. De laatste maan den. toen hij hoofdzakelijk in de mijnstreek werkzaam was. zouden huisgenoten zelfs niets van deze strooptochten hebben gemerkt. Over dag was hij steeds op zijn post als leerling op de Rijkswerkplaats te Heerlen. „De Katjeskelder" Onder de naam „De katjeskelder'' zal het komende voorjaar in de ge meente Oosterhout een modern vacantiecentrum worden geopend. Op het terrein, dat 20 ha groot is, zullen stenen bungalows worden ge plaatst, alsmede een kampcantine met keuken en kampwinkel, een recreatieruimte en twee slaapzalen. Een gedeelte van het terrein is bestemd voor zgn. „caravans". Heden overleed geheel on verwachts tot onze diepe droefheid onze beste Broe der. Behuwdbroeder, Oom en Vriend JAN OTSEN, in de leeftijd van 46 Jaar. Namens de familie Otsen: G. CHRISTT. H. BENJAMINS- DIENAAR. M. ANKEN. A'd&m, 29 Jan. 1953. Pleter Lastmankade 78-1. De crematie vindt plaats Dinsdag 3 Februari, na aankomst van trein 10.30 te Drlehula-Westerveld. Vertrek rouwkamer Gebr. de Haan. Frans Hals straat 6, 9.30 uur. Ver trek trein voor belang stellenden van Amster dam CR. te 10 uur. Geen bezoek. Geen toespraken. die inlichtingen wensen over het Katholiek Geloof, kunnen zich schriftelijk of mondeling wenden tot de Paters van „UNA SANCTA" PRINS HENDRIKSTRAAT 57 Eindhoven Telefoon 3842 Te koop: PUCH. 125 cc. als nieuw, 9.000 km gelopen. Laurierstraat 49, Eindhoven. Te koop: PHILIPS RADIO met toetsen, zo goed als nieuw. Voltastraat 10, Eindhoven. 2 egt tot zijn vrienden: En wat een kwaliteit I Meesterlijk van samenstelling. Edel van smaak. Voor U en voor mij (en U weet ik ben de beste shag-kenner) staat 't voortaan vast ROOK GEZOND, DUS...ROOK Arnhemse Stichting voor Gezinsverzorging vraagt nog Aanvang cursus 15 Februari a.s. Soil schriftelijk of mondeling: Velperweg 73, Arnhem. Niet om hei gewin - maar voor hei gezin BAKKERSKNECHT gevraagd. Intern. Enkele Jaren in het vak. Broekmans. Steenstraat 43. Helden-Pannlngen 'L.>. Wegens plaatsgebrek te koop een pracht exemplaar BER- NARDINER met papieren, reu, oud 14 maanden Kleingraver- straat 85, Spekholzerhelde. Dubbele Egyptische DAMES- en HERENREGENJASSEN v.a. 26,-. Kledingmagazijn Her man Suys Zoon, Goirkestr. 142-144. telefoon 5525, Tilburg. „Lijn 1 stopt bij ons voor de deur". Voor MEUBELEN en WONING TEXTIEL slaagt U nergens beter en voordeliger dan bij A. P.. Woenselsestraat te Eindhoven. Te koop: 2 GROENEN DAE- LERS, pups. reuen, 3 maanden oud. Prima honden. Billijke prijs. I. Serwijn, Bremlaan 2, Olsterwijk. TUIMELBEDDENHU IS Divanbedden 25,-, Tulmei- bedden 35,-. Arie van Mil, Hoogstraat 16, telefoon 7714, Eindhoven. Gevraagd ruime ZIT-SLAAP- KAMER, ongemeubileerd. Br. nr 197. HVV, Willemstraat 10. Eindhoven. Het aanneembureau voor vrouwelijk personeel is geopend iedere werkdag (behalve Zaterdag) van 8.30-12.15 uur en van 14-18 uur en bovendien 0 N.V. PHILIPS, Willemstraat 18

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6