Veertig schepen zijn in nood op de Noordzee Groot overschot betalingsbalans Tal van slachtoffers Dulles vindt geen rozen op zijn pad K.V.P. gaat verbouwen Prins Bernhard in New York SER bespreekt eerste productschappen Ontslag was vergissing' Spionnage in Rusland ontdekt zegt „Prawda55 Niet-agrariërs naar Canada '52: opbrengst belastingen 6,2 milliard NVV: 435.411 Acht ministers bekijken Europese vervoer m HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 (Van onze verslaggevers) In de loop van Zondagnacht bevonden zich ongeveer veertig schepen op de Noordzee in nood. Enkele daarvan waren er zeer ernstig aan toe of moesten geheel worden opgegeven. Voor andere was er hoop op redding. De reddingboten van vrijwel alle kuststations voeren uit om hulp te verlenen, vele malen tevergeefs. Zes runners van de Duitse tanker Oder, die bp Texel strandde, moeten als verloren worden beschouwd. De Duitse kustvaarder Julius Rutgers strandde ten zuiden van Zandvoort: twaalf man konden worden gered, drie bleven voorlopig aan boord. De bemanning van de Groningse coaster Elisabeth, die voor Terhe.de strandde, kon met de grootste moeite worden gered. Acht Noorse vissers verloren het leven toen een logger in aanvaring kwam met een vracht schip. De voorlopige lijst der doden op zee was tegen middernacht de omgekomenen van de Princess Vic toria niet meegerekend gestegen tot waarschijnlijk veertien. De Duitse sleepboot Gulosenfjord verloor zijn sleep, de 1600 tons tan ker Oder in de nabijheid van Texel. De Oder dreef stuurloos rond. en de Gulosenfjord. die onmiddellijk op zoek ging, kon Zondag geen verbin ding meer met de Oder krijgen. Van Zaterdagavond negen uur tot Zondagmiddag drie uur bleef de Helderse reddingboot Prins Hendrik buitengaats en zocht vertwijfeld naar de verongelukte tanker. De mannen konden geen spoor van ook maar een enkel in nood verkerend schip vinden. De zes runners aan boord van de Oder moeten als ver loren worden beschouwd. Gestrand Zondagmorgen om ongeveer half vijf strandde tussen Noorcwijk en Zandvoort net 45 jaar oude Duitse stoomtankschip Julius Riitgers dat 854 ton mat. Het schip was geladen met teer, de reis was in Hamburg begonnen en had in Rotterdam moe ten eindigen. Kapitein Echwerdt die aanvankelijk niet bereid was ook maar een enkele inlichting te ver strekken liet later op de dag twaalf van de vijftien koppen tellende be manning van het schip gaan: zij werden Zondagmiddag om vier uur in net Zeemanshuis in Amsterdam opgenomen. Hijzelf en de beide stuurlui bleven aan boord. De 175 ton metende Groningse coaster Elisabeth werd Zaterdag avond op het strand voor Terheide geslingerd. Vele pogingen heeft de eddingbrigade Monster-Terheide ge daan om de bemanning te redden alle zijn ze mislukt. Toen de toestand onhoudbaar werd hebben de mannen zelf een wanhoopspoging gedaan: zij sprongen in zee. Op het laatste nippertje kon men hen op het strand halen. De 63-jarige kapitein J. Jonker was toen reeds bewusteloos. Hij kon met kunstmatige ademhaling weer worden bijgebracht. Acht verdronken Aan de Noorse kust verloren acht vissers het leven, toen een vijftien meter lange haringlogger overvaren werd door de 10.000 ton metende Noorse vrachtboot Norse Ladey. Het scheepje zonk onmiddellijk en de wrakstukken dreven aan land. Van de slachtoffers vond men geen spoor. Inmiddels was nog Zondagnacht de IJmuidense reddingboot Neeltje Ja- coba onder commando van schipper Van der Meulen bezig hulp te ver lenen aan de Patave, die zich ter hoogte van Noordwijk in moeilijk heden zou bevinden Latere berichten meldden, dat de Patave in zee voor anker zou zijn gegaan, en dat de be manning niet op de Neeltje Jacoba over wilde stappen. Voor Hoek van Holland sloeg het Deense schip Annam uit zijn roer en dreef stuurloos rond Het was met een lading stukgoederen onderweg van Hamburg naar Antwerpen en mat 6726 ton. Om kwart over vier Zondagmid dag vroeg het dringend sleepboot- hulp, omdat de 36 mannen en drie vrouwen aan boord in ernstig gevaar verkeerden. Men had toen ook het anker verloren. De reddingboot van de Hoek. de President Jan Leis, redde de opvarenden en keerde spoe dig in de Hoek terug. Enige tijd later wist het schip op eigen kracht toch de haven binnen i te stomen. Bij binnenkomst liep de Jan Leis zulke zware schade aan het roer op. dat de reddingboot van Breskens naar Hoek van Holland moest gaan om het schip te ver vangen. S.O.S.-seinen Het Duitse stoomschip Industrie gaf Zondagmiddag om twaalf uur S.O.S.-signalen. Het dreef toen want het had bij Borkum de ankers niet kunnen houden. Het schip mat 3353 ton. Later op de avond bleek de Industria zich voor Hoek van Holland te bevinden. Nog steeds verkeert men in de on zekerheid waar het schip precies ligt. De noodseinen worden intussen steeds dringender, doch door de on zekerheid kon er nog geen redding boot uitvaren om hulp te bieden. Het Panamese stoomschip Barbara Ann sloeg Zondagochtend lek en verkeerde in een slechte positie. Later op de dag kwam hef Engelse stoom schip Norrisia te hulp, nadat sleep- bootassistentie voorlopig was gewei gerd. Ook al bij Hoek van Holland was Zondag de Harald Ottens, een Duitse stomer, in moeilijkheden. Een En gelse vrachtvaarder de Acuity wist het schip tweemaal op sleeptouw te krijgen, maar moest het later weer loslaten; de storm was te zwaar, daar in de omgeving van het licht schip Noordhinder. Het Indiase stoomschip Jala Ketu kreeg in de buurt van Terschelling een mankement aan de stuurinrich ting. Aanvankelijk zag de toestand er somber uit, maar men heeft het. de fect weten te verhelpen. De Jala Ketu is thans op eigen kracht onderweg naar Rotterdam. Een Britse treiler. met vijftien man aan boord en waarvan bekend was, dat de machine het in de storm had begeven, wordt ter hoogte van de Hebriden vermist. Een Spaans vaartuig, de Castillo Tordesillas. werd tegen het haven hoofd van Dover gesmakt en liep zeer aanmerkelijke schade op. /Viet te overzien De lijst van in nood verkerende schepen is niet te overzien. Tussen Vlieland en Terschelling strandde de Zweedse Virgo, schade liepen op de schepen Luxembourg. Bore II. Sea- brook, Selene, de sleepboot Lytham, Knud, Prize Man, Mcnapin en America. Aan de kust van Northumberland drijft de Tine Castle stuurloos rond. Om vier uur liep de Franka II. een Nederlandse coaster, met zware slag zij Delfzijl binnen Voor Vlieland gaf het vissersbootje TX 14 noodseinen, maar de Helderse reddingboot. Prins Hendrik wist, het scheepje niet te vinden, De positie van de TX 14 schijnt uiterst gevaarlijk te zijn. Later op de avond begon de Joan Hodson, de reddingvlet van Cocks- dorp, een poging hulp te bieden. En ten slotte dreef dan. drie mijl uit de kust voor Noordwijk de Fran se boot Carthage, die 2709 ton meet, De Neeltje Jacoba, die voor de Pa tave was uitgevaren, hield ook dit schip in de gaten. Het weer op zee was ook in de nacht van Zondag op Maandag bij zonder slecht. een vergane Deense kotter op weg naar IJmuiden. doch durfde in ver band met het stormachtige weer niet binnen te komen. De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft Vrijdag uitvoerig beraadslaagd over de opstelling van de candidatenlijsten voor de raads- en de Kamerverkiezingen. Wie voor de gemeenteraad met voorkeurstemmen wordt gekozen maar niet dc gehele kiesdeler haalt, zal zijn benoeming niet zonder goed keuring van het afdelingsbestuur aanvaarden. De partijraad drong er op aan beroep op het kringbestuur mogelijk te maken. Bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamer wil het partijbestuur van de K V P de helft van het aan tal te verwachten zetels als zoge naamde kwaliteitszetels bestempelen Voor de overige zetels zouden de kringen advies uitbrengen aan de landelijke raad, die dan het defini tieve advies opstelt. Hierover is veel gesproken. Veel sprekers vonden, dat de invloed van de kringen te be perkt werd. De voorzitter van de K.V.P.. heer Andriessen. zei, dat de laatste kamerverkiezingen door de oude wij ze van candidaatstelling grote ver liezen voor de fractie tot gevolg heeft gehad. Ten'slotte is er ook nog gesproken over een splitsing van de partijraad in een bestuursraad met organisato rische taak en een partijraad-nieuwe- stijl, die de politieke zaken moet be handelen. Deze nieuwe partijraad zou be staan uit de leden van het partijbe stuur, de afgevaardigden uit de krin gen en dertig deskundigen, die door het partijbestuur zouden worden aan gewezen. Ook hierover liepen de me ningen sterk uiteen, zodat men ten slotte besloot een reglementscommis- sie de zaak nog eens te laten be kijken. Prins Bernhard is Zaterdag per vliegtuig in New York gearriveerd Daar zal hij deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit, dat de stad 300 jaar ge leden haar stadsrechten kreeg New York heette toen nog Nieuw Amsterdam en stond onder Neder lands bestuur. De Prins uitte zijn dankbaarheid voor de door de Verenigde Staten aangeboden hulp aan het getroffen gebied in Nederland. Hij verklaarde voorts, nog niet te hebben overwogen, veranderingen te brengen in zijn plannen. „Ik zal doen wat de regering en de Koningin van mij verlangen", zei hij. Gasproduclieprocven zullen volgen de week genomen worden in de zesde put bij Roekebos in het Wanneper- veense grasveld. Advertentie I.M. Nieuwe organen in de maak (Van een onzer verslaggevers» De Sociaal-Economische Raad is Vrijdag begonnen aan de eerste wat zou kunnen worden genoemd volwassen openbare vergadering. Het be langrijkste agendapunt was dc vaststelling van een advies tot instelling van een aantal productschappen in dc landbouw- en voedselvoorzicningssector. Vooroverleg duurt veel te lang, zegt prof. De Vries De voorzitter van de Raad. prof. mr F. de Vries, ging in zijn in leiding in op de kwestie die de ge moederen nog al heeft beziggehou den: waarom nu juist eerst de pro ductschappen (verticale organisa ties) aan de beurt voor behandeling zijn gekomen. Men zou liever heb ben gezien dat de eerste adviezen betrekking hadden gehad op de be drijfschappen (horizontale organisa ties). Maar het overleg tussen de betrok ken maatschappelijke organisaties verliep te traag. Dit aldus de voor zitter moet worden toegeschrev een neiging om te ver in kleinig heden af te dalen. Er ontstonden belangrijke menings verschillen over soms niet ,eens ter zake doende punten. Prof. De Vries noemde als achter grond hiervan een onvoldoende ver trouwen in het voortbestaan van de goede samenwerking. Deze samen werking bestond tot dusver in ander verband wel. De voorzichtigheid en het verlan gen zich tevoren tegen dikwijls geheel denkbeeldige gevaren te wapenen behoren niet te ver te gaan, aldus waarschuwde de voorzitter. Overigens wees prof. De Vries nog eens op de betekenis van deze ver gadering die eigenlijk een nieuwe fase in het werk van de raad in luidt. V erantivoordelijkheid Prof. Veraart, de voorzitter van de organisatie-commissie, §prak in de zelfde geest. Hij legde voorts de na druk op het verantwoordelijkheids besef van de betrokken partijen. Bei de sprekers meenden, dat de instel ling van bedrijfschappen nu wel niet al te lang op zich zal laten wachten. Uit de discussie bleek, dat men ook daarom de voorkeur aan de instel ling van bedrijfschappen vóór die van productschappen had willen geven, omdat door sommigen de productschappen worden gezien als een verlengstuk van het overheids apparaat. De heer R up pert (C.N.V.) vond dat diegenen, die zo dachten ove rigens ten onrechte hierin juist aanleiding hadden moeten zien om met de ontwikkeling van bedrijf schappen haast te maken. De heer Korte (N.V.V.), die ook liever eerst bedrijfschappen (die dichter bij het bedrijfsleven staan) had gezien, wilde echter geen voor keur uitspreken. Beide „schappen" zijn belangrijk en ook productschap pen kunnen niet worden gemist. Hij betreurde het dat men er niet in geslaagd was voor het hele terrein van de voedselvoorziening een advies voor productschappen uit te brengen, gezien het gebrek aan overeenstem ming tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties over de zetelver deling in het bestuur. Dal er toch nog over een aantal advies kon wor den uitgebracht is te danken aan de soepelheid van de werknemers, die bereid waren tijdelijk afstand te doen van wettelijk verkregen recli ten. BERLIJN. De voorzitter van de P.v.d.A.. K. Vorrink, heeft op een vergadering van de Europa- Union in West-Berlijn verklaard te hopen dat Europa ondanks alle moeilijkheden nog tijd genoeg zal hebben om tof eenheid te komen rolt fótëi plakt brandt fófaf Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE (Van onze Parijse correspondent, L. J. Kleijn) Dc nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles is in Europa aangekomen. Aan zijn bezoek is voorafgegaan de aankondiging, dat als Engeland. Frankrijk en Duitsland elkaar niet vinden in het Europese leger, Amerika over zijn toekomstige politiek jegens Europa nog eens zou moeten gaan nadenken. Foster Dulles vloog eerst naar Italië, waar te oordelen naar een artikel in de „Giornale d'Italia" dt Italianen nu niet bepaald met rozen op het vliegveld stonden. Wal men volgens genoemd blad de Amerikanen in Italië bijzonder kwa lijk neemt is, dat Zuidslavië en Span je vriendschappelijk op de ietwat dic tatoriale schoudevs worden geklopt, veel meer dan de Italianen, terwijl Kapitein Wolfe, dc voorlichtings officier van de Amerikaanse Zevende Divisie in Korea, is Vrijdag eerst van zijn functie ontheven en later in deze functie hersteld. „Het is allemaal een vergissing geweest", zei Wolfe later. De Zevende Divisie zou een aanval in Korea hebben uitgevoerd voor ..ge nodigden" in een bunker, die voor zien waren van gekleurde en gesten cilde „programma's" van zeven pagi na's. Sommige persberichten zeggen, dat de aanval drie doden heeft gekost en 87 gewonden. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben ontkend, dat de aanval een „vertoning" was geweest om hoge officieren een genoegen te doen. Resultaat met schaduwzijden Nederland heeft in het afgelopen jaar een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans gehad van niet minder dan 1800 milliocn gulden. In 1951 was er nog een klein tekort, dat volgens de laatste bereke ningen 100 milliocn gulden bedroeg. De oorzaken van dit zeer grote overschot (tot nu toe hadden we sinds de oorlog nog niet. anders dan tekorten) zijn echter niet alle ver heugend. Hel Russische communistische par- tijh'ad „Prawda" heeft Zaterdag ver schillende hoeé ambtenaren er van beschuldigd ..door zorgeloosheid" tal van staatsgeheimen te hebben ver raden. Het blad maakte voorts bekend, dat de Russische geheime dienst „ver schillende spionnen heeft ontmas kerd". Sommige dezer spionnen worden met name genoemd. Eén ervan wordt „een Amerikaans agent" genoemd. Voorts wordt in de oublicat.ie echter alleen maar gesnroken van ..so'on- nen voor een vreemde mogendheid", zonder dat deze nader wordt aange duid. Gezegd wordt, dat een voormalig afdelingshoofd van het ministerie van de olie-industrie geheime docu menten in handen heeft gekregen en die heeft gebruikt „voor zijn verder felijke activiteit". Bij de Economische Bank en in de ministeries van Be voorrading en Volksgezondheid zou zorgeloos zijn omgesprongen met documenten. De voormalige onder-minister voor non-ferro-metalen heeft „een aantal be'angri.jke papieren verloren". Ook hebben enige leidinggevende personen de „Russische wetten ge schonden door te veel te praten" en daarvan „werd misbruik gemaakt door Dolitieke schelmen en schade lijke elementen", aldus de „Prawda" De Canadese regering heeft thans besloten arbeiders in tal van beroe pen als emigranten toe te laten. Ei- kunnen evenveel niet-agrariërs s agrariërs vertrekken. Zij die reeds een aanvrage hebben lopen zullen voorrang krijgen. De aanmel dingskantoren beschikken over een lijst van beroepen, die aanvaard worden. In 1952 heeft de belastingdienst in totaal ruim 6.2 milliard gulden aan belastingen ontvangen. Stelt men dit cijfer tegenover de ontvangsten in 1951 dan blijkt dat er in 1952 bijna 0.6 milliard gulden meer is ontvan gen dan het jaar daarvoor. Volgens de millioenennola 1953 was de laat ste herziene raming voor 1952 ruim 5.04 milliard. Hierbij is evenwel geen rekening gehouden' met de ontvangsten uit hoofde van het inhalen van de be lastingachterstand (in de 6.2 milliard wel opgenomen). Voorts is in de ra ming niet opgenomen de ramingen van de grondbelasting en personele belastingen, alsmede van de vermo gensheffing ineens en de vermogens- aanwasbelasting. Brengt men deze correcties aan, zonder nog rekening te houden met het inhalen van de belastingach- t.evstand. dan blijkt dat de ontvang sten in 1952 ruim 5,9 milliard heb ben bedragen. Het ledental van het N.V.V. be droeg op 1 Januari 435.411 tegen 433.238 op 1 December van het vo rige jaar. In 1952 is het ledcncijfer met bij na 15.000 gestegen. Advertentie I.M. Een album met Uw Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of /Vufs-Chocolade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (V). Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 \Ts of 6 PTs van de MARS- of A'UTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade. waaraan wij deze cijfers ontlenen, blijkt nl„ dat het. overschot van lopende middelen boven lopende uit gaven slechts voor een klein deel te danken is geweest aan een stijging van de nationale productie. De waarde van ons nationale in komen 'tegen factorkosten. zoals dat heet) steeg slechts mei 400 millioen van ruim 17 tot 17.45 milliard. Het nationale inkomen per hoofd der bevolking is, als men rekening houdt met prijsverandermgen, onver anderd gebleven. Het grote verschil tussen 1951 en 1952 wordt veroorzaakt door het feit, dat in 1951 een milliard gulden ging zitten in vergroting van de voorra den en in toeneming van de hoe veelheid onderhanden werk. In 1952 is echter- ingeteerd op de voorraden en was er minder werk onderhanden De waarde van de voorraden, die in 1951 steeg met een milliard, daalde in 1952 met 700 millioen, Een ver schil dus van in totaal 1700 millioen gulden. Duidelijk blijkt, dat de beperking van de bedrijvigheid (werkloosheid) mede oorzaak is van het op zichzelf grote overschot. Vergelijkt men de verschillende uitgaven in de laatste jaren dan blijkt, dat de consumptie door ver bruikers in 1952 slechts weinig ls ge stegen (van 13.6 tot 13.65 milliard) De overheidsbestedingen stegen met 270 millioen De netto-investe ringen in bedrijven daalden vp" 2000 tot 1930 millioen, hetgeen de afne mende bedrijvigheid demonstreert:. Italië zich de benoeming moei laten welgevallen van een vrouwelijke ge zant, de echtgenote van de eigenaar van „Life", „Time" en „Fortune". Men denkt daarbij onwillekeurig aar. een met veel succes in Londen opgevoerde operette, waarin niel al leen een reeds eerder opgetreden vrouwelijke gezant van Amerika bela chelijk werd gemaakt, maar ook het land en de regering, waarbij zij was geaccrediteerd. Ook Parijs boos Van Italië gaat Foster Dulles naar fa rijs, waar de stemming niet veel beter is. Frankrijk voelt zich verbit terd. niet slechts door het ongeluk kige artikel van „Life" over Marianne met de kous, maar ook door de be dreiging, opgesloten in de rede van Foster Dulles. Men voelt in Frankrijk deze bedrei ging als een inmenging in zuiver Franse binnenlandse verhoudingen. Ah, die gekrenkte nationale souverei- niteit! Wanneer komen wij van deze politieke griep af? Want wij tonen, aldus de Franse redenering, onze goede wil door het ontwerp-verdrag over het Europese leger ter goedkeuring voor te leggen aan het Franse parlement. Amerika dient te weten, met welk een verzet dat in Frankrijk gepaard gaat. Dat verzet komt hoofdzakelijk uit de be weging van generaal de Gaulle, van wiens steun de nieuwe regering-René Mayer afhankelijk is. Dat verzet in Frankrijk tegen het Europese leger is gaandeweg aan het slinken en de kans is er. in elk geval, dat het Fran se parlement, zij het schoorvoetend, zijn toestemming geeft. Juist op dat psychologisch moment loopt de Ame rikaanse olifant door de porcelein- kast. Engeland doet niet mee Een zware steen op de weg van het Europese leger zou kunnen wor den weggenomen, wanneer Engeland meedeed aan het Europese leger. Maar Engeland weigert en beroept zich op het Britse Gemenebest. Het wil wel zekere verbindingen (in de diplomatieke taal heten dat mili taire associaties of politieke liaisons), maar geen lidmaatschap. Maar als Engeland zich beroept op het Ge menebest. zo zegt men in Frankrijk, dan beroepen wij, Fransen, ons op onze overzeese gebiedsdelen in Indo- China en Noord-Afrika. Zij een eiland wij ook een eiland! Het klimaat voor Foster Dulles is niet gunstig. Dat is te betreuren. Want in de grond van de zaak heeft Amerika gelijk als het Europa zijn innerlijke verdeeldheid verwijt. Zijn de woorden niet waar, die drs Ne- derhorst nog maar kort geleden in Straatsburg heeft gebruikt, dat heel de Marshall-hulp een wedloop is ge weest van de een tegen de ander? 'Van onze Parijse correspondent) In Parijs is in de afgelopen wei een conferentie gehouden over i samenbundeling (coördinatie) van het Europese verkeer, per spoorweg, per landweg en per waterweg. Aan de conferentie namen deel de zes Schuman-landen (Frankrijk Duitsland, Italië en de drie Benelux- landen» alsmede Zwitserland Oostenrijk. Nederland was vertegen woordigd door minister A 1 g e r a. De besluiten waartoe de conferen tie is gekomen zijn niet bindend voor de regeringen, maar hebben al leen het karakter van aanbevelingen. Ze behoeven dan ook niet door de parlementen te worden bekrachtigd. Van een hoven-nationaal gezags orgaan. zoals op het ogenblik in Luxemburg voor kolen en staal be staat is althans voorlopig nog geen sprake. De conferentie had een overwegend technisch karakter. Wat de spoorwegen betreft is te Parijs veel gesproken over een wagenpool. Landen die een overvloed hebben aan wagons zullen, landen met een tekort aan wagons helpen, zodat een betere exploitatie mogelijk wordt. Ook is gesproken over de unifica tie van de spoorwegtarieven, vooral op de grote lijnen. De aanmaak van materieel kan worden vereenvoudigd. De electrificatie van lijnen moet in onderlinge harmonie komen, speciaal bij de grensvakken, zodat om een voorbeeld te noemen, wordt ver meden, dat een internationale trein tot Roosendaal wordt getrokken door een electrische locomotief, tot Ant werpen door een stoomlocomotief en daarna weer' door een electrische locomotief. Europees wegennet Wat de landwegen betreft streeft men naar het maken van één groot Europees wegennet. Men wil voor dc aanleg of verbetering van Europese hoofdwegen voorrang vaststellen, zo dat de nationale regeringen aan de aanleg en verbetering daarvan mm of meer vastzitten, althans moreel. Voor Nederland zijn als zulke hoofdwegen aangewezen: Amsterdam- Utrecht - Luik - Luxemburg - Frank rijk: Amsterdam - Parijs, Hoek van Holland - Rotterdam - Utrecht - Roer gebied. Wat ten slotte de waterwegen be treft, is ter conferentie gestreefd naar inventarisatie der verschillende waterwegen, die in aanmerking ko men voor een Europees waternet. Elk land zal opgeven welke water wegen op zijn gebied hiervoor in aanmerking komen. Deze gegevens zullen centraal worden verzameld en bekeken op coördinatie. TORONTO. Een zakkenroller die op de tram opereerde, zal wel ver baasd geweest zijn toen hij thuis de portefeuillle van de diamantair Max Eisen opende. Eisen deed aangifte van beroving: 25.000 gulden aan ju welen en geld zijn hem m de train ontrold. verbroken", zei de rechter, maar dit kan toch nooit de van verkeer bedoeling zijn geiveest van In 1952 zijn dagclijk vei de wet, krachtens welke diplo- tien mensen in Frankrijk bij dusver voor de oudste werden Brandweerman Francois, een zeventien jarige herder uit Boran, ten noorden van Parijs, en het maten onschendbaar zijn." auto-ongelukken om het meest actieve lid der plaat- Het Noorse consulaat staat ven gekomen. Het totaal selijke vrijwillige brandweer, op het standpunt, dat hij en aantal slachtoffers bedroeg was zo verzot op blussen, dat zijn medewerkers wel ge- ruim 5.000, twintig procent hij verschillende huizen maar dwongen zijn het parkeer- meer dan in 1951. In 1934 zelf inbrand heeft gesto- verbod, te overtreden, nadat bedroeg het aantal slacht- kcn. Hij zal zich voor de de politie geen gehoor heeft offers op de weg in Frank- kinderrechter moeten ver- gegeven aan het herhaalde- rijk 4.737. antwoorden, omdat hij een gedane verzoek, te zor- schade van ongeveer 100.000 g'en voor een speciale par- »-keerplaats in de buurt van het consulaat. museum in Pretoria ouder dan de overblijfselen van de zgn, „Pekingman", gulden heeft veroorzaakt. Zijn achternaam wordt niet bekend gemaakt, aangezien hij nog minderjarig is. Onschendbaar gehouden. Aangenomen wordt, dat de Zuidafrikaanse „Swartkrans- mens" een 250.000 tot 500.000 jaren ouder is dan de Peking- mens en ongeveer één mil lioen jaar geleden heeft ge leefd. Door een nader onder zoek van de aardlagen, waar in de overblijfselen werden aangetroffen, hoopt men de Bessie Shaffer uit Frame leeftijd ervan nader te kun- „maar dit kan toch nooit de nen bepalen. bij de politie aangifte, dat haar auto was gestolen. Hoe C,tl,dlii wagen er uit zag, wilde Auto Meer da n honderd herde n- De politierechter van Bal- timore (V-S.) is van mening, dat het Noorse consulaat in die stad misbruik maakt van zijn diplomatieke onschend- gens het overtreden van het Deze telegrafeerde terug. parkeerverbod door ambte- „Laat hoop op gras schieten Rode aarde Jarenlang hebben de be- vplïtie weten. Geen spat- woners van Jamaica niet borden, geen portieren en women ovaericm on kunnen onldckkpn waarom Qeen kop'ampen luidde het women opgcuctu. op ^n,nA'i °il'^CkAe",,.Wtf,,0n" antwoord. ..Ziet er uit. a's- Vlaatsci die een rol hebben gespeeld in het leven van Mahatma Gandhi, die vijf jaar geleden werd vermoord. De kosten daarvan zullen worden gedekt uit een Gan- dhi-heröcnkingsfonds. dat door rijk en arm in India bij elkaar is gebracht. Geredde poes de rode aarde op hun eiland antwoord.. „Ziet er uit, a's- helemaal niet vruchtbaar is. of-ie rijp is voor het auto- zim uiviomuaeice unsencnu- °m opheldering te krijgen kerkhof baarheU wj u tedérTwêjk zontlm z« wat """"ters var> intmirn van hft comu- naar cen En8else Ouder Jan laat stapels bekeuringen we- aei>Kunuise- Peking-man" De menselijke overblijfse- andweercorpsen hebben kinoszuilen zullen in geheel een zwak plaatsje in hun De Canadese minister van India worden opgericht op hart voor katten. Blijkbaar Defensie verklaarde in het -c.- i,hebben ze toch niet al te veel parlëment geen nadere bij- vertrouwen in het spreek- zonderheden te kunnen geven woord, dat aan katten negen over het programma voor een levens toekent. Amerikaans-Canadees radar- En zo is de Londense net' de «operatie pijnboom". brandweer uitgerukt naar de aangezien dit een eventuele electrische centrale te Pop- vijand van nut. zou kunnen la.r, om een poesje te redden zijn. Onmiddelijk stoof een naren van het consulaat, met plant vliegtuigen". Het on- len een bovenkaak met totaal beschikt het fonds dat op een hoge watertoren der parlementsleden op en het verzoek, die bekeuringen derzoek had namelijk aan 't tanden, het einde van een thans over 75 millioen gul- ivas geklommen. Er kwam verklaarde dat de minister in te trekken. licht gebracht., dat de rode spaakbeen en enkele losse den. Het grootste deel van een lange brandweerladder |f p „phpjrn i,Pi,Pnri „Het is hélemaal niet mijn aarde van Jamaica sterk, tanden die kortgeleden in dit geld zal worden gebruikt aan te pas, voor brandweer- rt„,. moa bedoeling, dat de diplomatie- bauxiethoudend is en bauxiet een rots in Zuid-Afrika zijn voor de ontwikkeling van de. man Frank Shenfield veilig mee ie ke betrekkingen tussen onze is de voornaamste grondstof gevonden, zijn volgens de dorpen en van de katoenin- en wel met het diertje in een delen, dat de „operatie pijn- twee landen zouden worden der aluminiumindustrie. directeur van het Transvaal- dustrie. korf naar beneden kwam. boom" 'n radarprogramma is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5