Jobstijdingen stromen in eindeloze reeks binnen Van Terschelling tot Zeeuws-Vlaanderen Tweede nacht in rillend op daken en zolders... Polderbewoners Zuidland vluchten naar dorpsplein Dr Drees zag nood èn hulpvaardigheid Dijk in gevaar „Afsluiting zeearmen voorkomt rampen" Buitenland helpt ook Nieuwe Koers geeft geld Rubberboten dalen uit de lucht HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze parlementsredactie) Minister Algera meent, dat de overstromingsramp het probleem van de afsluiting der zee-armen in zijn volle omvang naar voren heeft ge bracht. Onmiddellijk na zijn stafbespreking van Zondagavond in het gebouw van de Rijkswaterstaat in Den Haag hebben wij met de minister ran Verkeer en Waterstaat een gesprek gehad. Er moeten maatregelen worden ge nomen. aldus de minister, die dit soort rampen naar menselijke bere kening kunnen voorkomen. Hij her innerde in dit verband aan het plan tot rechttrekking van de kustüjn, waarvan hij reeds bij de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer melding h^d gemaakt. Dit plan zal honderden millioenen kosten maar meer dan ooit dringt de tijd, de zaak grondig te bekijken. Deze ramp, zo verklaarde de minis ter nadrukkelijk, is een nationale ramp. Het Nederlandse volk moet de gevolgen hiervan gezamenlijk dra gen en wij moeten ons gezamenlijk en krachtdadig inspannen de noden ten spoedigste te lenigen. In ministerraad De minister had de verwachting dat vandaag in de ministerraad de eerste beslissingen konden vallen. Hij wilde zich Zondagavond nog niet er over uitlaten in welke richting deze beslissingen zouden gaan. Minister Algera is Zondagochtend vroeg op stap gegaan. Na Dordrecht bezocht hij Hendrik Ido Ambacht, Papendrecht en Spijkenisse. Tijdens de stafbespreking met de topleiding van de Rijkswaterstaat die Zondagavond tot half elf duurde, heeft hij door persoonlijk ingrijpen nog het merendeel van een groep van 500600 man van Den Haag naar Spijkenisse en Abbenbroek kunnen dirigeren. Deze mensen hadden zich op een oproep in Den Haag verzameld. Voor een deel moesten zij nog van schop pen worden voorzien, die de minister onmiddellijk liet aanrukken. Ook het buitenland leeft intens met ons mee. De Amerikaanse ambassadeur Sclden Chapin heeft dr Willem Drees zijn medeleven be tuigd en hulp aangeboden. De Britse ambassade deelde mede dat de Britse admiraliteit vandaag tien hclicoptè- res zal zenden voor de hulpverlening. De Canadese ambassadeur heeft persoonlijk een bezoek aan de getrof fen gebieden gebracht en onze rege ring doen welen, dat. de Canadezen elke hulp willen verlenen, die kan d» bijdragen tot verlichting van ernstige ramp. Het Westduitse Vakverbond, dat zes millioen leden telt, zal Maan dag vergaderen om te bespreken, hoe men Nederland en België zal helpen. De stad Dusseldorp heeft Rotterdam zijn hulp aangeboden. De Franse regering heeft beslo ten ons land twee bataljons van de genie beschikbaar te stellen, die zon der verwijl zullen worden gebracht op de bedreigde plaatsen. In een eindeloze verschrikkelijke reeks zijn de noodlotstijdin gen de gehele Zondag blijven binnenstromen. Van Terschelling af tot aan Zeeuwsch-Vlaanderen toe waren er berichten over doorgebroken dijken, ondergelopen landerijen, vernielde polders en mensen 111 wanhopige nood. Angstige stemmen informeerden telefonisch naar bepaalde gebieden waar familie woonde. Steeds weer tikten de telexen dezelfde woorden: Water stroomt over de dijk. De dijk doorgebrokenDorpen geïsoleerdMensen zitten in doodsnood op de daken van hun huizenVervoermiddelen zijn gerequireerdBurgemeester verklaart, dat de situatie hopeloos isNog is het onmogelijk, om de tragiek van dit ontstellende menselijke leed te beseffen, nog heeft niemand een juist idee van de materiële schade. Hieronder volgt een overzicht, dat onvolledig moet zijn en dat geogra fisch is ingedeeld. Het loopt van Ter schelling tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Een overzicht ook, waarin geen reke ning werd gehouden met de minder of meerdere belangrijkheid der ge beurtenissen. Er is niemand, die op grond van het binnenkomende nieuws de ernst der plaatselijke situaties kan schat ten. Over de meest bedreigde punten en uit plaatsen die onze verslaggevers konden bereiken, vinden onze lezers elders in deze krant aparte verslagen. TERSCHELLING. Dit eiland is be trekkelijk goed uit de orkaan te voor schijn gekomen. Enkele polders lie pen onder water, maar er zijn geen berichten over slachtoffers. TEXEL. De Eendrachtspolder op Noord-Texel is geheel onder water gelopen. Er is één dode te betreuren, terwijl nog zes personen uit een groep die door het water werd over vallen. vermist worden. Toen een bus een sloot inreed, werd een man levensgevaarlijk gewond. Bij het oude fort De Schans kon een gat in de dijk gedicht worden, evenals een hap van tachtig meter bij De Kaap. De plaats De Koog wordt geëvacueerd Berichten uit Texel kwamen vannacht zeer schaars ZEELAND: ONBEREIKBAAR (Van een speciale verslaggever) Zeeland is onbereikbaar. Wij staan aan het einde van de Kreekrakdam bij Zuid-Beve land. Wat zien wij? De straat duikt weg onder een vaalbruine zee, waarboven slechts bomen en daken zich oprichten. Van deze lugubere plas bereikt geen bericht deze oevers. Slechts dode beesten. De hele dag zijn hier niet meer dan twee bootjes beschikbaar geweest waarmee men de Zeeuwen in nood niet heeft kunnen bereiken. Op 200 meter uit de dijk ligt een boerderij vanwaar een schemervaal schijnsel komt uit de zolderverdie ping. Het is tot nu toe onmogelijk gev.eest de mensen te redden. Verderop liggen de dorpen Rilland en Bath waar twee duizend mensen een tweede nacht in vreselijke ang sten en dodelijke koude op daken en vlieringen moeten doorbrengen. Nog verder vechten andere dorpen en steden voor hun bestaan. OOGGETUIGEN Het aantal doden? Wie Zondag avond bij de kust van West-Bra bant stond weet, dat het groter moet zijn dan de radio op ditzelf de moment doorgeeft. Bij Halsteren (aan de weg van Ber gen op Zoom naar Tholen) waar de kustpolders overal onder water zijn gelopen, hebben wij ooggetuigen- verhalen gehoord van steeds weer andere slachtoffers en hier, bij de Kreekrakdam horen wij hoe de bur gemeester van Rilland-Bath samen met de dijkopzichter 's morgens in een personenauto is verdronken. Het is het enige bericht, dat hier uit dit tweelingdorp aan de overkant rechtstreeks is ontvangen. Zondagmorgen wilden de burge meester en dc dijkopzichter uit Ril land naar Bath gaan. waar een gat in de dijk was geslagen. Voor hen uit reed een bus. waarin eveneens twee mannen zaten. Doordat de weg was overstroomd, raakte de autobus in een sloot. De twee mannen klommen op het dak en waarschuwden armzwaaiend de bur gemeester en zijn metgezel. Helaas, tevergeefs. Waarschijnlijk omdat hij dacht de weg ook onder water wel te kennen, reed hij door. De auto verdween on der de golven. De twee mannen op het dak van de autobus werden later met een bootje gered en bereikten als enigen van de overkant de Kreek rakdam. Daarna brak de dijk die Bath nog met Brabant verbond. De Kreekrakdam heeft de eerste nacht ook onder water gestaan, ge tuige de bossen stro en wier op het asfalt. Militaire auto's rijden af en aan, een autobus vol E.H.B.O.-ers stopt in de storm voor het meters diepe water. Het is duister; niemand kan voor hen die aan de overkant zitten, iets doen. Er wordt met zakken zand ge sjouwd. Een paar mensen die wach ten op evacuatie, uit de naaste om geving, staan hand in „hand in de storm. Ze hebben familie ginds. Heel ver over het water branden nog een paar lichtjes. Daar is hun land. De tweede nacht voor hen die alles al verloren hebben, behalve hun leven en ook dat nog niet veilig weten. Bergen op Zoom is het centrum van inlichtingen en organisatie voor het gebied van de Westkust van Bra bant, dat door het hoogopgestuwde water van Wester- en Ooster-Schelde in verdronken land is veranderd. Polder na polder staat blank. Dij ken zijn overstroomd en na van bin nen te zijn uitgehold, bezweken. Spoorlijnen zijn verzakt. In de Tholensdijk alleen al zitten acht gaten De dijk bij Dinteloord is gebroken, maar dat is weer een an der gebied, dat van Bergen op Zoom uit alleen via een reusachtige omweg is te bereiken De wegverbinding tus sen Bergen op Zoom en Steenbergen is verbroken. ACHT KINDEREN Men meent hier te weten dat In de zak van Zuid-Beveland in het ge bied van Rilland-Bath ergens een vrouw met acht kinderen een zeer gevaarlijke nacht ingaat. Een vlieg tuig zou hen op het dak van hun huis hebben gezien. Met staat machteloos. Van een der laatste polders in dit gebied, de Bathpolder. dreigt de dijk te breken. Het vee tracht men daar nog te red den. Voor zover Zondagavond be kend. staat de gehele westkust van Brabant onder water. Het zijn pol ders ten zuiden van Ossendrecht, rond Woensdrecht, ten westen van de lijn Bergen op Zoom—Halsteren en verder rechts het noorden in. Over het gebied langs Krammer en Volkerak is hier behalve bij ge ruchte niets bekend. In elk geval zijn ook daar enorme stukken land overstroomd. Heel St Philipsland zou onder water staan. Het hulpcentrum is daar Steenbergen. Prinses Wilhelmina naar Zeeland Namens de Koningin zal prinses Wilhelmina vandaag en Dinsdag een bezoek aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland bren gen. binnen. De situatie was bij het slui ten van deze editie onoverzichtelijk. Het kustgebied van DEN HELDER TOT IJMUIDEN werd zwaar ge teisterd. De duinen bij Callantsoog braken over een afstand van honder den meters. Te Kamperduin is het Zeepaviljoen weggeslagen. Bij WIJK AAN ZEE stortten enor me stukken duin in zee en kwamen oude Duitse bunkers bloot te liggen. ZANDVOORT. Een enorme ravage werd ook in deze badplaats aange richt. Stukken van de Boulevard stortten naar beneden, het zwem bassin van restaurant „Riche" werd door de zee opgeslokt, evenals het terras. NOORDWIJK. Grote stukken van de Wilhelminaboulevard braken af. KATWIJK. Een hotel aan de zee kant werd van de aarde weggevaagd. SCHEVENINGEN. Nog niet te schatten schade aan de boulevard, die voor al het verkeer gesloten moest worden. KIJKDUIN. Een groot gat in de duinen, bunkers in Kijkduin staan op instorten. Hoe meer men naar het zuiden komt, hoe erger de situatie wordt. In Zuid-Holland is het vasteland voor zover nu bekend, nergens overstroomd. Echter: de KRIMPENER WAARD: gedeeltelijk overstroomd, voornamelijk door een bres in de dijk bij Ouderkerk. ALBL ASSER WAARD Deze polder verkeert in een hopeloze situatie. Een uitvoerige reportage staat elders in dit nummer. IJSSELMONDE. In het zuiden overstroomd door een doorbraak in de Zuidpolder en de Zevenpolder. EILAND DORDRECHT: situatie kritiek. Drie gaten in de Noorden- dijk zijn voorlopig gedicht. RIDDERKERK. Hendrik Ido Am bacht en Zwijndrecht: situatie precair. Gedeeltelijke evacuatie. EILAND ROZENBURG. Gedeel telijk overstroomd. Dijken doorge broken bij Maassluis. VOORNE en PUTTEN. Groten deels overstroomd, twee doorbraken in Oude Hoornse zeedijk en bij de polder Zuidland. HOEKSCHEWAARD. Overstroomd door doorbraken onder Zuid-Beijer- land en Numansdorp. Situatie te 's-Gravendeel is kritiek. GOEREE-OVERFLAKKEE. Geheel overstroomd met uitzondering van Dirksland. Zowel in het noorden als in het zuiden zijn de dijken door gebroken. ZUID-BEIJ ERLAND. Het water van het Hollandsch Diep stroomde Zondagmiddag met geweldige kracht over de Stoutedijk en Schenkeldljk. 's-GRAVENDEEL en GOUDS WAARD zijn niet te bereiken. STELLENDAM. Deze plaats ver keert in een afgrijselijke situatie Overstroming is geheel compleet, de evacuatie kon nog niet volledig zijn. NUMANSDORP. De Hoogezands- polder en de Molenpolder alsmede de Torensteepolder zijn ondergelopen. In deze laatste polder woonden 2800 mensen, die allen met achterlating van al hun bezittingen moesten vluchten. BRABANT. Ook de provincie Noord-Brabant is zwaar getroffen. De dijken om Dinteloord zijn door gebroken, waardoor de Annapolder. de Carolinepoider en de Randpolder langs het Volkerak zijn ondergelo pen. Het stoffelijk overschot van drie personen werd hier geborgen, meer dan honderd stuks vee zijn verdron ken. WILLEMSTAD. Dit stadje is geheel geïsoleerd. De mensen zitten op de bovenverdiepingen van hun huizen. Rond het gebied van Willemstad zijn slachtoffers te betreuren. Het is nog niet bekend hoeveel. ZEVENBERGEN wordt gedeelte lijk per trein geëvacueerd naar Roo sendaal. In Maden en Drimmelen zijn tweehonderd mensen geïsoleerd. ZUIDLAND staat geheel onder wa ter. De mensen, die allen naar zolder zijn gevlucht, worden voor zover mo gelijk met bootjes afgehaald. Veel mensenlevens lopen er toch nog ge vaar. NIEUW VOSSEMEER en ST PHI LIPSLAND zijn vrijwel .geïsoleerd. In Nieuw Vossemeer wonen circa 1700 mensen. Alle contact met deze plaats is verbroken. STEENBERGEN was Zondagmid dag geïsoleerd. DINTELOORD. Drie personen ver dronken. RAMP NOG NIET TE OVERZIEN" (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben er van overtuigd, dat deze vreselijke ramp de grootste is, welke ons ooit in vredestijd heeft getrof fen", aldus liet minister-president dr Drees zich uit tijdens een kort onder houd dat wij gisteravond met hem hadden. De minister-president was zeer be gaan met de slachtoffers en diep on der de indruk van hetgeen hij op zijn bezoeken aan verschillende gebieden van Zuid-Holland onder andere aan Dordrecht en omgeving en Maas sluis had gezien. „En dan te bedenken, dat het op de Zuidhollandse eilanden, in Zeeland en in West-Brabant nog veel erger is." Dr Drees was echter ook bijzonder getroffen door de geweldige bereid heid om te helpen, welke hij overal had kunnen constateren en door de stroom van toezeggingen, welke gis teren reeds bij het Nationaal Ram penfonds binnenvloeide. „Er blijkt overal een prachtig élan om de nood te lenigen", zei hij. „Ik ben er zeker van, dat ons volk op alle denkbare mameren zal willen meehelpen." Dr Drees wees er overigens op, dat de prcclese omvang van de ramp nog niet bij benadering is vast te stellen. Bij Sliedrecht ontstond een dijkdoor braak. die tengevolge had dat de ge hele Alblasserwaard blank kwam te staan, met alle gevolgen van dien. De toto laat duidelijk zien, hoe de dijk afgekalfd is, waardoor het water vrij spel kreeg. (Van een onzer verslaggevers) De mensen uit de polders van Zuidland zijn naar het dorpsplein gevlucht, dat in een kring van grijze huizen om een plantsoen met een vijvertje ligt. Het is er nog nooit zo druk geweest als op deze Zondag middag. De mannen kijken naar de koeien, die aan het hek van het plantsoen zijn gebonden. Natte, vuile koeien, die bulken van ellende. Soms valt er een neer, dan komt de slager om het dier uit zijn lijden te helpen. Er lopen varkens los rond en er staan ook een paar bemodder- de paarden, die telkens steigerend aan hun touwen rukken. De huizen zijn vol vrouwen en kinderen. Bleke snoetjes drukken tegen de ramen. Ze zijn wel doodmoe, die kinderen, maar er is zo veel te zien op het plein: soldaten, Rode-Kruismannen, padvinders, ziekenauto's, bussen, vee wagen en karren, en dan al die die ren. Nu en dan komt een troepje vluch- telingen naar bulten. Vrouwen met slopen en tassen, vol kleren gepropt, jongetjes en meisjes, enkele nog zo klein dat ze gedragen moeten wor den. Moeder slaat een deken om de baby heen, het waait nog fel en het regent. De auto's van de Rotterdamse G.G.D. rijden af en aan. De eerste rit in de morgen ls de zwaarste geweest, toen was de weg bij Hoogvliet nog gebarricadeerd door allerlei aanspoelsel. Het drijf hout lag zo hoog opgestapeld, dat het leek of er een paar schuren waren ingestort. Eilandje Het dorpsplein is een eilandje met een smal bruggetje naar de veilig heid: de weg Zuidland-Abbenbroek. De polders zijn verdronken, de gol ven slaan tegen ramen en deuren van de boerderijen, het schuim vliegt tot, over het dak. Deze zee van grauw slikwater stroomt zo sterk, dat men er per roeiboot met tegen op kan. De burgemeester van Zuidland heeft een SOS uitgezonden voor mo torsloepen, minstens tien, als het kan twintig. Men weet niet, hoeveel zie ken en ouden van dagen in de ge- isoleerde boerderijen zijn achterge bleven. Zij verkeren in levensgevaar, Een symbolisch beeld van wat gisteren op vele plaatsen in Neder land gebeurde: mannen en jongens, inderhaast in dikke kleren gestoken, aan het iverk met schoppen en zand, om dijken te versterken en gaten te dichten. Zo werd op tal van bedreig de plaatsen het iverk geïmproviseerd, in vele gevallen lukte het om stand te houden tegen de watervloed, op andere moest men het na uren zwoegen opgeven en zag men met lede ogen weer een kostbaar stuk land onder de waterspiegel verdwij nen. In Krimpen aan de Lek was die strijd al heel zwaar en uitput tend. zolang het water zo wild blijft stro men en de funderingen ondergraaft. Tot Zondagmiddag toe was een dode gevonden, een 47-jarige man. „In Simonshaven is het mis schien nog erger dan hier", zegt men, „maar we kunnen Simonsha ven over de weg niet bereiken, Het wachten is op de motorboten." Bressen Van de andere dorpen op het eiland Putten heeft ook Spijkenisse groot gevaar gelopen. De noodtoestand is afgekondigd. Alle mannelijke bewo ners van 14 tot 50 jaar moeten hel pen bij het herstellen van de aange vreten dijken. In de kruin van de dijk bij (1e Spijkenlsserbrug zijn bres sen geslagen. Het water van de Oude Maas stroomde er door en enkele polders zijn blank gezet. De vloedstroom die over of door de dijken spoelde, is 's nachts door gedrongen tot de psychiatrische in richting „Maasoord De platanen van de oprijlaan staan in het water en door de tuinen zijn diepe geulen en slenken geploegd. Het is een geluk, dat de gebouwen van de inrichting op een hoogte staan, zodat men de honderden pa tiënten en het talrijke verplegend personeel niet behoefde te evacueren. Dr Tolsma, de directeur, verzeker de ons Zondagmiddag, dat Maasoord geen gevaar loopt. Men heeft wel moeilijkheden met de verwarming, die uitgeschakeld is toen de kelders volliepen, maar daar zal men wel iets op vinden. Man verdronken Zondagmorgen zijn de dijken van de polders Grippeland en Kieweland doorgebroken. Bij deze overstroming is de heer A. Venncman uit Poortu- gaal verdronken. De burgemeester van Rhoon, die naar een der vele bedreigde polders was gegaan om de situatie te verken nen, moest per roeiboot worden ge red, zo snel kwam het water opzetten. Verscheidene boeren op Putten, vooral die van Zuidland en Simons haven, hebben hun veestapel gedeel telijk, zelfs geheel, verloren. Een boer kon van zijn zestig koeien geen enkele redden. De schade aan de woningen, stallen, schuren en landerijen laat zich nog niet overzien. Ruim honderd leden van de Nieuwe Koers hebben gistermiddag, tijdens het jaarlijkse congres, dat Zaterdag in het groot handelsgebouw te Rotter dam geopend werd, 520 bijeenge bracht voor de slachtoffers van de watersnood. Het hoofdbestuur zal dit bedrag verdubbelen en ter hand stel len aan het Rampen Fonds. Voorts nam het congres afscheid van Jan de Leede, die enkele jaren voorzitter is geweest. Deze functie zal nu worden vervuld door W. Singer. volle zwaarte daarvan kan nog niet worden overzien. Daarvoor waren vandaag nog te veel gebieden geïso leerd." Vlotte hulpverlening Op zijn tocht door enkele van de getroffen gebieden had de minister president kunnen constateren, dat de normale apparatuur voor de hulpver lening terstond in werking is ge treden. Met verschillende van zijn ambt genoten. die zich eveneens naar de geteisterde streken hadden begeven, heeft hij gisteren geregeld overleg gepleegd Zo had minister Algera bijvoorbeeld in Papendrecht meegemaakt, hoe de 7500 bewoners, die uit hun huizen verdreven waren, bij hun 2500 mede burgers onder dak moesten worden gebracht. Een operatie, die bijzonder vlot verliep. Minister Mansholt. wiens depar tement zich terstond heeft bezie gehouden met de berging van het vee in de noodgebieden, hoopte, dat de materiële schade van de ramp met zo groot zou zijn als die welke het onder water zetten van Wal cheren en de Wieringermeer in 1944 tengevolge heeft gehad. De minister-president deelde ons nog mee, dat van Amerikaanse zijde materiële hulp is aangeboden voor de herstelwerkzaamheden. Men denkt daarbij aan materiaal dat thans in gebruik is bij cje Amerikaanse troe pen in Duitsland als bulldozers en dergelijke. (Van onze verslaggevers) Boven de meest getroffen gebie den worden door vliegtuigen rubber boten uitgeworpen om mensen te redden. Van de vliegbasis Gilze Rijen heb ben vliegtuigen verkenningsvluchten verricht. Zij probeerden een over zicht te krijgen van de uitwijkmo gelijkheden voor de vluchtelingen. Zij vlogen boven Sleewijk, Willem stad en geheel West-Brabant, Troepen uit Breda. Den Bosch, Geertruidenberg. Oirschot en Roo sendaal zijn in de bedreigde gebie den van Willemstad en Kruiningen ingezet. De Koninklijke Marine zit op Walcheren. Marinestrijdkrachten uit Rotter dam gingen naar Middelharms en Stellendam. Troepen uit Den Haag. Utrecht en Schoonhoven gingen naar Ouderkerk. Een Dakota zal trachten rubber boten boven Stellendam uit te wer pen. Militairen helpen zoveel moge lijk bij het herstel van gestoorde •verbindingen. Ook een helicoptère heeft een verkenningsvlucht gemaakt boven Goeree. De mijnen-opsporingsploeg van de Marine is voor hulpverlening naar Spijkenisse vertrokken. Een Mitchell van de Marine heeft op verzoek van de burgemeester van Middelharnis drie rubberboten uit geworpen bij volstrekt geïsoleerde boerderijen te Nieuwe Tonge. Een andere bracht rubberboten naar Herkmgen en Battenoord. Troepen met pioniersmateriaal bij zich, werken in Stolwijk, Moordrecht, Capelle aan dc IJssei, Nieuwerkerk en Gouderak. Zij hebben een ambu lance bij zich, noodrantsoenen en een radioverbindingsploeg. Ook aalmoezeniers en .legerpredl- kanten zijn uitgetrokken. Twee helicoptères Op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag kwam Zondagmorgen het ver zoek binnen om met een helicop tère assistentie te verlenen in Mid delharnis, waar op het dak van een huis aan de dijk elf mensen in grote nood verkeerden. Aangezien op Ypenburg en in heel Nederland geen hefschroefvliegtuigen aanwezig zijn, stelde burgemeester Bogaardt van Rijswijk zich onmid dellijk in verbinding met de Sabena in Brussel. Later vernamen wij, dat. deze luchtvaartmaatschappij korte tijd daarna twee helicoptères naar Mid delharnis heeft gezonden, waar de piloten twee rubberroeiboten uit wierpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3