en dorpen blank Brit met 133 opvarenden de diepte in bressen in Reeds 138 doden in Zeeland en Zuid-Holland f 200.000 voor Rampenfonds nederland Stormvloeden slaan duinen en dijken; duizenden vluchten voor aanstormende water; vele polders, steden Op binnen- pagina's: Instortende ruïnes in W-Duitsland 40 mensen verdronken op Goeree Storm trekt dodenspoor door Europa Dijk bezwijkt bij Poortugaal Broekman le, v.d. Voort 2e, Huiskes 5e Rampenfonds: postgiro 9575 10 Maandag 2 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2362 Het VrijeVolk ütto. n.v. de arbeiderspers. directie bb mv b.kl'ilf.sblro c. T. a. wAERDEx. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Een ontstellende ramp heeft Nederland getroffen. Een orkaan, die samenviel met een springvloed, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag zee- en rivierwater tot nimmer waargenomen hoogten gezwiept. Met vreselijke natuurkrachten zijn onze duinen, onze dijken en onze kaden geteisterd. Terwijl in dorpen en steden van vier uur Zondagmorgen af noodklokken onheilspellend begon nen te beieren en de schrille gil van sirenes klonk, braken op nog niet te tellen plaatsen die dijken en duinen en kaden onder afgrij selijk geweld uiteen. Steden, dorpen en polders liepen onder water, vrouwen en mannen en kinderen moesten in het ziedende geweld van deze meedogenloze nacht vluchten uit hun /woningen om hun leven te redden. Honderden slaagden daarin. Tientallen slaagden niet. En de eerste uren van deze Maandagmorgen staat Neder land voor een dodenlijst, die om één uur vannacht reeds 138 namen telde. Hoeveel slachtoffers precies de verdrinkingsdood vonden, weet nog niemand. Alleen al in de Theo- doruspolder en Nauverse polder ten noorden van Halsteren in Noord-Bra bant werden Zondagnacht 58 mensen vermist. Acht lijken waren op dat ogen blik op die plaats gebor gen. Op Goeree-Overflak- kee is het dodencijfer 40. Willemstad in Noord- Brabant telt vermoedelijk twaalf doden. Moerdijk dertien, Hontenisse acht. Vier mensen verdronken in Krabbendijke en zeven in 's Gravendeel. Drie mensen vonden de dood in Dinteloord, drie in Terneuzen, drie in Stel lendam en Middelharnis. (Zie verder pag. 2) Ook in West-Duitsland heeft het zwaar gestormd met windsnelheden tot 120 kilometer per uur. De storm ging gepaard met een snelle daling van de temperatuur van 13 tot 2 graden binnen de drie uur. Vijf volwassenen en een baby van anderhalf jaar zijn in Dusseldorp omgekomen doordat zij bedolven raakten onder instortende ruïnes m de stad. Ook in andere steden in West-Duitsland zijn ruïnes van ge bombardeerde huizen als gevolg van de storm ingestort. Een auto werd door de hevige storm onbestuurbaar en reed tegen een boom. Een van de drie inzitten den werd gedood. Bern en ook Genève in Zwitserland meldden hevige sneeuwstorm met regen- en sneeuwval. Alleen uit Wenen komen berich ten over blauwe hemel, zachte tem peraturen en kalme wind. Op pag. 2 en 4 publiceren wij méér actueel nieuws over de watersnood in ons land. Op pag. 3 vindt u een foto pagina, de pagina's 6, 7 en 8 be vatten de eerste verhalen en berichten, die over de ramp op onze redactie binnenkwamen. (Eigen nieuwsdienst) In het dorpje Stellendam op het smalste gedeelte van Goeree- Overflakkee zijn 40 mensen verdronken en verscheidene personen worden vermist. Het dorp is volkomen geïsoleerd. Dit blijkt uit een radiogesprek dat de kotter „De Jonge Johannes", die voor de Zeeuwse wateren ligt, van nacht omstreeks half één via Radio Scheveningen gehad heeft met het ministerie van Verkeer en Water staat. Het schip heeft de minister onmiddellijk hulp verzocht voor het dorp. Met houten vlotjes, kisten e.d. hielden velen zich drijvende en pro beerden naar een hoger gedeelte op de dijk te komen. De minister heeft toegezegd alles in het werk te zullen stellen om zo spoedig mogelijk hulp te Dicden. „De Jonge Johannes" adviseerde hem een grote boot te zenden met een aan tal motorvletjes. waarmee de men sen zouden kunnen worden opge haald en naar de boot gebracht kun nen worden. Niet alleen door Neder land heeft de storm zijn dodelijk spoor getrokken. Voor geheel West-Europa is het weekeind rampzalig geweest. Meer dan driehonderd mensen zijn verdronken of op andere wijze door het geweld van wind en water onder gegaan. Engeland draagt de zwaarste last. De schipbreuk van de veerboot Princess Victoria eiste 171 doden. Overstromingen aan de Oostkust gaven een dodenlijst van 108. Aan de Belgische kust zijn meer dan tien mensen om het leven gekomen. De alarmtoestand is afge kondigd. Oostende is ondergelopen. Door W e s t-D u 11 s 1 a n d zwiepte en sneeuwstorm, die vijf doden achterliet. Vooral de staat Noordrijn- Westfalen had het hard te verduren. In de buurt van Keulen en Wupper- Lal lag twee meter sneeuw. Het ver keer was in het gehele land ont wricht In F r a n k rij k zijn in de buurt van Calais honderden, ha land onder water gelopen. Schepen sloegen los m de havens. In Zweden en Noorwegen vielen ook doden. Acht Noorse vissers verdronken bij een scheepsbotsing tijdens een sneeuwstorm. De Duitse Wadden eilanden werden gedeeltelijk over stroomd en de zeedijken van Oost- Friesland lopen gevaar. (Verdere bijzonderheden op andere pagina's Vanmorgen om twaalf uur is te Poortugaal de dijk doorgebroken die om de polders Grippeland cn Kie- weland ligt. waardoor dit land onder water is komen te staan. Men heeft er ook het stoffelijk overschot ge borgen van de heer A. Venneman uit Poortugaal. Het vermoeden bestaat dat er nog vijf mensen verdronken zijn. In de Psychiatrische inrichting Maasoord" te Poortugaal zijn de kelders ondergelopen, waardoor de verwarming is uitgeschakeld en grote hoeveelheden levensmiddelen zijn bedorven. De Europese schaatskampioen- schappen te Hamar georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse -"K- Schaal senrijdersbond, hebben de Ne- derlandse rijders prachtige successen gebracht. Drie van de vier afstan den worden door Nederlandcis ge- v.nnnrn: Van der Vuuinam da I .son V' meter voor zijn rekening t Broekm werd tweedei en Broekman zegevierde I op de vijf en de tien km. Op de laatste afstand bezette Huiskes de tweede I plaats. In het eindklassement was de eerste plaats en dus de Europese ni»iiin m iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiT.i'r^iiJiiimram». ™i^^?wwniwir™Tim titel voor Kees Broekman en de Zolang' het water ergens nog maar i den velen het beter hoger gelegen tweede plaats voor Wim van der rustig over de straat siepelde, maak- plaatsen op te zoeken. Vrouwen cn. Voort. Daarna volgden de Noren ten velen zich niet ongerust, maar kinderen werden weggedragen, als Martinsen en Haugli en op de vijfde als het over de stoepen kwam. von- het om niet te grote afstanden ging, plaats legde Anton Huiskes beslag. zoals hier in Maassluis. Honderd drie en dertig mensen zijn Zaterdagmid dag in het Noordelijk Kanaal tussen Schotland en Ierland met het passagiersschip Princess Victoria" ondergegaan, slechts vijf mijl van de Ierse küst. De „Princess Victoria" had 177 mensen aan boord, 123 passa giers en een bemanning van 54. Vier en veertig overlevenden zijn gevonden, onder wie geen vrouwen en kinderen. Zij waren te zwak om de urenlange worsteling te overleven tegen de verlammende, ijzige koude in de torenhoge golven, zoals men ze zelden of nog nooit had gezien. Op de 35 mijl langere afstand tussen Stranraer in Schotland en Larne in Noord-Ierland heeft zich een van de grootste drama's van de zee afgespeeld, de hopeloze strijd van de mens tegen de alles vernielende kracht van het water. De 2694 ton grote „Princess Victo ria", eigendom van de Britse Spoor wegen. was Zaterdagochtend om 7.45 uur, de gewone tijd. uitgevaren van Stranraer. De reis duurt normaal 2i uur. Het schip voer de gewone koers, d.w.z. noord-west om rond een schier eiland te varen en daarna naar zuid west. naar Ierland te draaien. Twee uur na haar vertrek seinde de „Princess Victoria", dat zij vijf mijl uit haar koers was onder de Schotse kust en dat zij door het slechte weer in moeilijkheden ver keerde. (Zie verder pagina 6) Het Nationaal Rampen fonds verzoekt ons bekend heid te geven aan de volgen de oproep: „De nationale ramp. welke ons land heeft getroffen, maakte directe hulp van iedere Nederlan der onvermijdelijk. Het Nationaal Rampenfonds, omvattende: Het Nederlandse Rode Kruis, de Ko ninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis", het R.K. Huisves tingscomité. Het Algemeen Wa tersnood Comité-Nederland, roept daarom alle Nederlanders op, on verwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen leni gen. Iedere hulp is welkom, finan ciële hulp op de kortste termijn is dringend nodig. Daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend! Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Natio naal Rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bij drage." Verder afnemende wind Aanvankelijk in het zuiden en zuid westen van het land krachtige, ge leidelijk verder afnemende wind tussen noord-west en noord. Elders overwegend matige noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde ter iets lagere. Een helder begrip van wat over-1 nomen. En men bedenke daarbij dat stroming voor een stad betekent, het water hier nog niet eens zo heel krijgt men bi) het bekijken van deze erg hoog stond: er waren plaatsen foto, die in Dordrecht werd ge-in Nederland, waar de auto's ver der onder de waterspiegel verdwenen den zijn karretje niet verder mee waren dan hier. En toch is het beeld te zeulen en heeft het daarom maar ai troosteloos genoeg. Een fietser in een boom opgehangen; hopelijk heeft het blijkbaar veiliger gevon-1 blijft het daar hangen. Het Dagelijks Bestuur van het NVV biedt onmiddellijk de helpende hand en geeft uit eigen middelen 25.000, Het zal Maandag aan de te houden Bondsvergadering voorstellen, dat de bij het NVV aangesloten bonden ge zamenlijk een bedrag van ƒ75.000,bijeen brengen. In totaal hoopt het NW dus de somma van honderddui zend gulden aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. De Centrale Arbeiders Verzekeringsbank te Den Haag geeft 50.000,—. De N.V. De Arbeiderspers, Dagblad Het Vrije Volk, stelt een bedrag van 30.000,beschikbaar. Het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid stort 10.000,in het Nationaal Rampenfonds. Het Hoofdbestuur van de VARA te Hilversum schenkt een bedrag van 10.000, Het totaal van deze giften bedraagt 200.000.- voor het Nationaal Rampenfonds. De directie van de N.V. De Arbeiderspers neemt de gelegenheid te baat om een ieder op te wekken op fabrieken en in werkplaatsen, op kantoren en in de eigen kring zoveel mogelijk giften in te zamelen. Zij heeft zich bereid verklaard deze giften in ontvangst te nemen, op haar gironummer 21876 (Gemeentegiro Amsterdam V 4500). on der vermelding „Ten bate van het Nationaal Rampenfonds".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1