Platteland Z.-Holland slecht aan toe is er Varen voor de deviezenpot Brussel spreekt goed Nederlands Gevaar in de grote steden bezworen Voorjaar op het hoofd Franse socialisten wijzen weg voor N.-Afrika ATOOMSPIONNEN Wind moet draaien! Koloniale onderdrukking viert thans meer dan ooit hoogtij Werkspoor: groots HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 (Van onze verslaggevers) Hoewel de toestand in Zuid-Holland nog steeds niet geheel en al te overzien vall, is het thans mogelijk een iets vollediger overzicht te krijgen van hetgeen zich daar in het afgelopen weekeind heeft afgespeeld. In het algemeen lijkt de toestand iets minder ongunstig dan Zondag. Een overzicht van alle getroffen gebieden voornamelijk de Krimpenerwaard, de Alblasserwaard, het Eiland van Dordrecht, Dordrecht zelf, de Hoeksewaard en IJselmonde geeft overigens zulke ontstellende ram pen te zien, dat men zich afvraagt wat er allemaal nog moet gebeuren voor de getroffen bewoners in veiligheid zijn gebracht en het vee een droge plaats heeft gekregen. De toestand in Rotterdam, die In de nacht van Zaterdag op Zondag zeer ernstig leek. werd in de loop van de Zondag iets gunstiger. Alleen met drinkwater en electriciteit moe ten de Rotterdammers nog zuinig Zijn. Zo is het ook in Dordrecht. De beide grote steden in dit gebied komen er dus nog goed al in verge lijking met de polders er omheen, waar het water metershoog is opge stuwd door springvloed en Btorm. Grote hulpactie Rotterdam, over de eerste schrik van het wassende water heen, is gaan helpen. Aan alle kanten zijn er aan biedingen gekomen om de nood on der de slachtoffers te lenigen, de slachtoffers in de stad zelf, de slacht offers van het omringende land. Een speciale afdeling op het stad huis is bezig ruimten te zoeken waar men kleding en voedsel bijeen kan brengen. Het gemeentebestuur van Dor drecht heeft omstreeks midder nacht aangekondigd. dat de toe stand niet meer kritiek is. Het wa ter was op verschillende punten aanzienlijk gezakt en dc gevaarlijke gaten in de Noordendijk waren dicht. De bewoners van het bedreigde gedeelte tussen Singel en Kromhout waren naar veiliger oorden vertrok ken. Het militaire apparaat draait op volle toeren om hulp te bicden waar dit nodig is. De hulpdienst van de burgerbevolking in Dor drecht verloopt voortreffelijk, Hoe anders en hoeveel tragischer zijn de berichten uit het omringen de platteland. Weliswaar waren in de loop van Zondagavond dc berich ten uit de Krimpenerwaard iets gunstiger en was ook voor Goud het grootste gevaar voorlopig gewe ken, maar de bedreigde gebieden buiten Gouda hadden nog veel hulp nodig. Veel materieel vodift Lange rijen veewagens reden de Krimpenerwaard in en uit om zoveel mogelijk vee te evacueren. In het Goudse gebouw Kunstmin is een een- trum dat op elke evacuatie is voor bereid. Treinen vol helpers en help sters kwamen uit Utrecht aan. Alleen had men in Gouda voor hei omringende gebied nog grote behoefte aan zandwagens. Ook in Ouder kerk werd de situatie iets gunsti ger, nadat men een aantal zwakke plekken in de IJseldijk door middpl van een schip had weten te ver sterken. Ook in Lekkerkerk kon men de zaak aan. Ondanks dat alles bleef de toestand in de Krimpenerwaard tot vanmorgen toe nog onoverzichte lijk. Sommige plaatsen zaten met een groot gebrek aan materieel, an dere plaatsen hadden zoveel over, da', zij zoals Moordrecht zaken af konden staan aan minder goed bedeelde dorpen in de omgeving. Om vier uur kon Zondagmiddag het al gemeen evacuatiebevel in Berken- w o u d e worden ingetrokken. Bi] Ridderkerk blijkt de buiten dijk van de Noord voor een groot gedeelte te zijn weggeslagen Dacht men aanvankelijk dat deze dijn slechts was overspoeld, thans zijn ruim duizend man troepen aan het werk om zoveel mogelijk te redden wat er te redden valt. Het water wordt thans weer. om dat de wind is gedraaid, door het geweldige gat in de dijk gestuwd. De burgemeester van Ridderkerk heeft bovendien bekendgemaakt, dat het niet is uitgesloten dat de dijken nog op enkele plaatsen zullen doorbre ken Hij heeft de bevolking aange raden mondvoorraad gereed te hou den. De Ringdijk langs de Nieuwe Maas en die langs de Noord waren in de afgelopen nacht 't toneel van 'n lu gubere strijd tegen 't water. Over de dijk moest vierhonderd mensen naar veiliger oorden worden overgebracht Het raadhuisplem van Ridderkerk is het centrum van de hulpacties. Bi j O o s t e r d a m is het gevaar thans het grootst, maar ook bij Bol nes en Huis te Don in Slikker- ve e r dreigt nog veel gevaar, aldus adjudant Fortuin van de gemeente politie. Het is duidelijk, dat de weg en de spoorweg naar de Moerdijk lange ti.ld onbruikbaar zullen blijven. Men blijft paraat om met hulpcolonnes voo!" ziekenvervoer en evacuatie on middellijk in te grijpen. Vrijwilligers uit heel Nederland, onder wie dui zenden Rotterdammers, zijn overal aan het werk om de gevaarlijkste plekken zoveel mogelijk te bescher men. Kerk opgeblazen In Ouderkerk zijn wederom twee doden te betreuren. De namen van dc slachtoffers zijn nog niet bekend. De Gereformeerde Kerk vlak bij het gat in de dijk is door genietroe pen opgeblazen om met het puin de dijk te dichten. Fabrieken in Maassluis en Vlaardingen en ongeveer 1500 huizen in het havengebied hebben een voorlopig nog niet te schatten schade opgelopen. In Barendrecht week 't erg ste gevaar, maar 150 mensen uit een dertigtal huizen moesten in veilig heid gebracht Worden, nadat Zon dagmorgen omstreeks vijf uur de dijk ten Westen van Hccrjansdam door brak. In de gemeente -Schoonhoven daarentegen hebben de dijken 't uit stekend gehouden, mede dank zij de goed functionnerende hulpdienst, die steeds ploegen per autobus naar de bedreigde gebieden zond. Wind moet keren Ook in de Alblasserwaard is de toestand weer iets gunstiger, maai de schade is hier onmetelijk groot. Zeeën water stort de Merweae de polders in en als de wind niet spoe dig keert, zal dit de ergste ramp zijn, die de Alblasserwaard ln eeuwen ge kend heeft. Er zijn twee mensenle vens te betreuren. In haar huisje in Sliedrecht vond men het stoffelijk overschot van de alleenwonende 86-jarige Lena VogeKrayeveld, in Papen- drecht dreef een wieg met een ver dronken baby rond. In Abben broek zou volgens nog niet bevestigde cijfers één slacht offer te betreuren zijn. In de Hoeksche Waard ls de toestand uiterst kritiek. De polder ligt langs het Hollandsch Diep en er kwamen minstens zeven personen om het leven. De polders liepen onder water, de dijken braken door en nog Steeds rijst het water. De inwoners van Heinenoord hebben zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het wa ter liep daarna over de Blaaksedijk en maakte de Mljnsherenlandpolder De verbindingen van de Hoeksche Waard met de buitenwereld zijn ge heel verbroken. In Klaaswaal be staat. voorlopig geen gebrek aan voedsel, maar wel aan drinkwater. Vandaag zou men trachten contact met, de buitenwereld te krijgen via kleine scheepjes. Slechte tijdingen De berichten over nieuwe overstro mingen. nieuwe evacuaties, meer doden en meer ruïnes blijven bin nenstromen. Zolang dc wind in deze richting waait, zal het water de pol ders in worden gestuwd en kan men steeds nieuwe rampen in Zuid-Hol land verwachten. Over het algemeen echter zijn de hulpdiensten er zeer actief en doet men wat er gedaan kan worden om bevolking en vee te redden. Het Departement van Landbouw heeft ook voor 1953 weer een Tuin- bouwgids uitgegeven. Deze tiende gids geeft de Nederlandse tuinbou wers en ieder die zich voor de tuin bouw interesseert tal van wetens waardigheden, op allerlei gebied. Een grote verbetering is het op nemen van plantenziektebeelden in gekleurde platen, waardoor men di rect kan vergelijken met dc practijk. In ruim 600 pagina's geeft de nieu we tuinbouwgids vrijwel alle gege vens die een tuinbouwer in de loop van het jaar nodig kan hebben. Wij zijn er van overtuigd, dat gebruikers van dit werk zeer vele nuttige aan wijzingen zullen vinden om in hun practijk te gebruiken. De Tuinbouwgids 1953. Uitgave: Directie van de Landbouw, Afdeling Tuinbouw. Bezuidenhout- 30, Den Haag. Prijs ƒ5,(luxe-uitgave ƒ7, De Tuinbouw in Nederland. Uitgave S taatsdrukkerijbe drijf, Den Haag. De vijftigste uitgave in de serie Mededelingen van de Tuinbouwvoor- lichtingsdienst is gewijd aan de tuin bouw in Nederland. Op duidelijke en overzichtelijke wijze krijgt de lezer in dit boekje een beeld van de groei en de economische betekenis van de tuinbouw in ons land en de zorg die de overheid aan deze bedrijfstak be steedt. Zowel voor onderwijsdoelein den als voor documentatie vindt men in dit werkje tal van nuttige gege vens, die buiten de kring van inge wijden te weinig bekend zijn. Tegen de achtergrond van een kwarteeuw maatschappelijke ontwik keling schetst Agnes Sligh Turnbull in haar nieuwe roman Ret heilig ge waad het leven van een predikan tenfamilie op het Amerikaanse plat teland. Er schijnt niets te verande ren in het plaatsje dat de schrijfster tot milieu heeft gekozen: Ladykirk blijft Ladykirk; maar wellicht juist daardoor komt des te duidelijker de vernieuwing uit, die zich er voltrekt dank zij de stuwende kracht van een paar eenvoudige, goedwillende en hardwerkende mensen. Een sober, maar daarom niet minder boeiend verhaal. (Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden). (Van onze mode-redactrice) Al hebt u dan waarschijnlijk wel wat anders aan uw hoofd dan een voorjaars hoedje. toch willen, wij u even vertellen, dat ze zich in Parijs het hoofd al weer breken over dit. onderwerp. De modistes heb ben hun best gedaan en het re sultaat, is, dat de voorjaarsmode op hoeden-gebied geen revolu tionaire veranderingen ver toont. De hoedjes zijn klein, laten Een gekreukelderand aan een hoed van lichtblauw stro gegar neerd met rood en zwart lint. ROSE VOLOIS) (Van onze Brusselse correspondent, Oscar De Swaef) In de Gentse Universiteit is zo pas het jaarlijks toernooi voor welsprekendheid gehouden en eens te meer zijn de Vlaamse studenten van de Brusselse Universiteit als overwinnaars uit de strijd gekomen. De mededingers van de Vlaamse Rijksuniversiteit te Gent en van de Katholieke Universiteit van Leuven moesten het onderspit delven. ORESTE ROSENFELD., de schrijver van dit artikel, heefteen invloedrijke positie in de Franse sociaal-democratie hij is o.a. hoofdredacteur van „Le Populaire-Dimanche", de Zondagsuitgave van het Franse partij-orgaan.. Nieuwe boeken Als het waar is dat men aan een boek de schrijver kent, beklagen wij meneer J. Stigter. die zich zó lang en zó hardnekkig heeft moeten bezig houden met de problemen van een verziekelijkte sexuaïiteit, dat hij het niet heeft kunnen laten, zijn leken- overpeinzingen in geromantiseerde vorm aan ons voor te zetten. Had hij deze heterogene verzameling bed en slaapkamerscènes. Mar ja. een vrouw verdwaalde, verwezen naar kachel of prullemand, er zou geen haan naar hebben gekraaid Nu echter dreigt zij hem levenslang te achtervolgen als een boze puberteits droom, in het openbaar nog wel; en nu kan het berouw niet anders dan te laat komen(Uitg. Mulder en Co, Amsterdam.) Havank heeft de twee dozijn volgemaakt en dat mag in dit kleine land een streep aan de balk lieten. Wel is „ummer, dat het lopende- bandwerk zich op den duur móet wreken en zo ook in De zwarte Pon tifex. Dit relaas over een serie nieuwe avonturen van mijnheer Charles C M. Carlier, alias De Schaduw, is wel is waar met de gebruikelijke zwier verteld, maar het gegeven Ls veel te mooi om waar te zijn en het wordt langs al te veel omwegen benaderd Volgende keer beter, hopen wij (Uitg. A. W. Bruna Zn, Utrecht.) „Iedere kolonisatie of zii een gevolg Is van ontdekking of van een ver overing met de wapenen, elk voortbestaan van een heerschappij, die door middel van dwang mensen en voortbrengselen van de natuur exploiteert, wordt door het hedendaagse rechtsbewustzijn en de moderne moraal afge wezen: het behoort alles tot een afgesloten tijdvak in de geschiedenis der mensheid". Dit schreef Léon Blum weinige maanden voor zijn dood en hij gaf daarmee duidelijk het standpunt weer dat de S.F.I O., de Franse socia listische partij, steeds neeft ingeno men ten opzichte van het, koloniale vraagstuk cn dus natuurlijk ook in de Tunesische en Marokkaanse kwes tie. Als het voormalige moederland een (aak heeft tegenover zijn voormalig koloniaal gebied, dan bestaat deze op opvoedkundig cn cultureel terrein. Hij kan niet uitgevoerd worden tegen de wil van de inheemse bevolking. Hij heeft tof, doel, die bevolking rijp ie maken om zichzelf te besturen. En deze politiek vindt eerst haar recht vaardiging op het tijdstip dat zij ge- geslaagd is. Tunesische resolutie Reeds na de eerste wereldoorlog heeft de Federatie Tunis van de Par tij in samenwerking met andere Partij-instanties een reeks hervor mingen voorbereid. Waren deze snel toegepast in de practijk, Tunesië zou een democratische staat geworden zijn met behoorlijke sociale voorzie ningen. Dat zou de basis geweest zijn voor een sfeer van vertrouwen en samenwerking tussen Fransen en Tunesiërs. Maar daar is niets van terecht gekomen. Sedert December 1949 heeft dc Socialistische Federatie van Tunis een sterke actie gevoerd om het stre ven naar onafhankelijkheid van de Tunesiërs te ondersteunen. Op haar congres van 1950 heeft de Partij .tot steun aan de Tunesische socialisten. basis van volkomen gelijkgerech tigdheid der beide staten gemeen schappelijke bepalingen kunnfn worden opgenomen wat betreft de fensie. buitenlandse zaken, econo mische en culturele betrekkingen. Op die manier zou Tunesië als wer kelijk souverein land tot de Franse Unie kunnen toetreden. En wat Ma rokko betreft, neemt de Partij een gelijkluidend standpunt, in. Het is door de politieke partijen in Tunesië en Marokko met de grootste instem ming begroet. Helaas hebben de opvolgende Fran se regeringen de socialistische eisen niet in overweging genomen. Trots de felle oppositie van de socialisten is al ver over 't Jaar een politiek van onderdrukking en geweld in Noord- Afrika gevoerd..Zo is het gevaar ont staan, dat machten worden opgeroe pen, die niet meer te beteugelen zijn en die een vreedzame oplossing van de bestaande geschillen onmogelijk maken. ORESTE ROSENFELD De Amsterdamse en Utrechtse af delingen van Werkspoor hebben, krachtens een beslissing van de Be- ambtenkern en de Fabrieksraad beslo ten 17 uur over te werken ten bate van de slachtoffers van de natuur ramp. De directie heeft dit besluit reed6 goedgekeurd en het is wel waar schijnlijk, dat zij aan het aldus in te zamelen bedrag nog een gift harer zijds zal toevoegen. Waar het- hier circa 10.000 man personeel betreft, wordt op deze wijze de opbrengst van 170 000 man-uren ter beschikking gesteld van het Na tionaal Rampenfonds. Het Brusselse dagblad „Het Laat ste Nieuws" merkt daarbij op, dat het niet verrast werd door de over winning van de Brusselaren. Dezen spannen zich immers in om be schaafd Nederlands te spreken, ter wijl de intellectuelen van de andere Vlaamse gewesten vaak geen moeite doen hun taal te verzorgen, ende voorkeu)' aan hun dialect geven. Er is een kern van waarheid in het oordeel van dit dagblad. De Ant werpenaren en de Gentenaren, bij voorbeeld. maken zelfs in het pu bliek gebruik van hun gewestelijke taal. De West-Vlamingen spreken bijna zonder onderscheid dc taal van Guido Gezelle. Men zou er bijvoor beeld een schrijver als Stijn Streu- vels niet toe kunnen bewegen zich in het algemeen beschaafd uit te drukken. De Brusselse Vlamingen daaren tegen, die hebben af te rekenen met een grotendeels Franse omgeving, stellen er prijs op zich op een be schaafde manier uit te drukken. Het verzorgen van hun taal ls voor hen een kwestie van prestige in de hoofdstad. In een Brussels restau rant, bijvoorbeeld, zullen de kellners met minachting neerzien op de klan ten die zich in „gemeen" Brussels uitdrukken, maar zij zijn zeer voor komend tegenover de Vlamingen, die Nederlands spreken. De houding van de Brusselse kellners is trouwens één van de meest doorslaande argumenten die de Vereniging voor algemeen beschaafd Nederlands bij haar propaganda in Vlaanderen aanwendt. Kantoor behoeften DE ARBEIDERSPERS het voorhoofd vrij en tonen ook iets meer van het haar aan de achterkant, dan de diep in de nek gedragen modellen van deze winter. Soms word het haar van achteren bedekt door afhangen de linten of een sjerp-achtig aanhangsel. Rose Valois maakt mutsjes die zijn geïnspireerd op de hoofdtooi van onze Volendamse. zonder de hoge punt: Maud et Nano verhoogt het toque-model tot een soort omgekeerde bloem pot. Paulette hangt aan som mige hoedjes een net, om de haren in op te bergen en Svend maakt, geïnspireerd door het Engelse kroningsjaar. kroonvor- mige opstaande randjes. De modellen: kapjes 'soms helemaal van bloemen', pillen doosjes, mutsjes, tulbanden, toques en hoeden, wier vrij grote rand aan de voorzijde in allerlei bochten of plooien is gelegd. Materialen: afwasbaar katoen, piqué, chintz, ruw stro. panama (van papier», jersey, mousseline de soie, zijde. Kleuren: veel wit. zwart, beige en groen. Ook weer combinaties van marine en blauw. Zwart en wit stro. een lintje van zwart velours (MARIE CHRIS TIAN Ej Witte zijde, zwarte noppen, zwart lint en witte voile met zwarte noppen. (MAUD ET NANO) Alan Moorehead. De verraders. Het dubbele leven van de atoom spionnen Fuchs, Pontecorvo en Nunn May. Uitgave Elsevier. De Engelse publicist Alan Moorehead heeft een boek geschreven, waarin hij getracht heeft de atoomspion, ;.onvërmljdelijfc bijproduct van de huidige atoomperiodè" zielkundig te benaderen. Hij gebruikte daartoe levensbe schrijvingen van Nunn Mayr Klaus Fuchs en .Pontecorvo en in zoverre het de twee eerstgenoemden betreft ook de notities van de langdurige verhoren, waaraan ze onderworpen waren. Het boek waarvan een Nederlandse vertaling onlangs bij „Elsevier" ver scheen is het tegenovergestelde van sensationeel: het tekent zeer voor zichtig en zorgvuldig het gedachtenleven van de drie befaamde spionnen, vooral in verband met het milieu, waarin zij opgroeiden. Daardoor is dit geschrift zeer verhelderend in wijder verband dan de atoomspion- nage; het brengt ons nader tot de kweekplaatsen der intellectuelen, voor bestemd om in handen te vallen van de ondergrondse activiteiten der communisten. Toen Nunn May in Cambridge. Fuchs in Kiel en Pontecorvo in Rome studeerde, werd de Rijksdag in brand gestoken, begonnen de Nazi's met hun vervolging van Joden en „Marxisten" en vernietigde Doll- fuss de democratie in Oostenrijk- In de volgende zes jaar volgde een reeks van fascistische gewelddaden: Japan tegen China. Italië tegen Abessinië, Franco met Duits-Italiaanse hulp tegen zijn eigen volk. Duits land tegen Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije en Polen. Wrakstukken op communistische kust In deze jaren was het radicalisme onder de Angelsaksische studenten vrij algemeen: het oer-deftige Oxford nam een resolutie aan, waarin de dienstplicht werd afgewezen. Min achting voor de wijze waarop het democratische Westen de handlan gers van Franco liet begaan en voor „de politiek van Miinchen" was diep geworteld en leidde er toe, de Rus sische politiek als de enig juiste te aanvaarden. Daarbij kwamen in dit bijzon dere geval twee der drie „spionnen" uit gezinnen, die door hei fascisme mishandeld en uiteengeslagen waren: Fuchs is de zoon van een pacifis- Hoeveel deviezen verdient onze binnen- werkelijke deviezeninkomsten kunnen hoger en gen betreft, ongeveer tweemaal zo groot is, als de vaart? Een vraag, waar tot voor kort !ager zi^n geweest, maar de statistische gegevens vloot, die aan de Rijnvaart deelneemt. niemand een antwoord op kon geven. On- ^^IJu'StSi3rtal^iS^tóUïe'ii5ï ..taiiïiHitita'tTM» der onze deviezenbronnen was de binnen- wikkeid. doordat allerlei schepen onder Neder- J steun aan ae lunesiscne socialisten. rnpricfpnVprkppr nnlpvprl eenstemmig de volgende resolutie cOeriSienvei keer oplevert. vaart een onbekende factor. We weten in la"dserv4ag m feite aa" Zwitserse, Duitse Beigi- het groot gezien wel hoeveel onze indue- U?ton- °eet trie aan deviezen inbrengt en hoeveel het den zijn met Nederlandse bedrijven. met de RlJnvloofc Juist niet het seval is. Hoeveel is nu de 77 millioen, die de binnenvaart vaart. En tenslotte neemt onze koopvaardijvloot in sterke mate deel aan het verkeer lussen vreem de havens, hetgeen, zoals wij uit de cijfers zagen. aangenomen: De S.F.I.O. veroordeelt iedere politiek, die door Tunesië hel hand haven van de „status quo" (dt be slaande verhouding) nastreeft. Zij eist. dat zonder verwijl onderhan delingen gevoerd zullen worden lussen Franse regeringsvertegen woordigers en bevoegdr vertegen woordigers van het Tunesische volk, •n wel over: 1. het vaststellen van een datum, waarop het Franse protectoraat wordt beëindigd cn van de volgen de etappes langs welke Tunesië zijn status van souvereinc en onafhan kelijke staat zal bereiken; 2. het langs democratische weg vaststellen van politieke, economi sche cn sociale hervormingen en liet nemen van maatregelen tegen kapitalistische uitbuiting en feu dale slavernij; 3. het gelijktijdig afsluiten van een bondgenootschap tussen Frank rijk en Tunis in welk vedrag op In de laatste jaren zijn ook belangrijke bereke ningen opgezet over de betekenis van onze koop vaardij voor de deviezenpot, maar over de binnen vaart was in dit opzicht nog maar weinig bekend. In het nummer van „Economisch-Statistische Berichten" van 21 Januari heeft drs P. van Zuu- ren uit Rotterdam nu de resultaten gepubliceerd van een uitvoerig onderzoek over „De binnen schipper als valutavaarder". De heer Van Zuuren komt daarin tot de conclu sie. dat de netto-dcviczcnopbrengst van de gehele Nederlandse binnenvaart in 1951 in totaal onge veer 77 millioen gulden heeft bedragen. Daarvan is 63 millioen afkomstig van de Rijnvaart. Toch belangrijk opbracht in vergelijking met andere inkomsten bronnen? Drs Van Zuuren zegt er dit van„Bezien wij de Hoewel de nu berekende cijfers dus nogal tegen vallen is er natuurlijk geen sprake van, dat iemand daar uit zou kunnen afleiden, dat de binnenvaart „dus" voor onze economie van weinig belang zou zijn. Want niet alleen is ze direct wel degelijk van betekenis voor de werkgelegenheid, maar boven dien zou onze koopvaardijvloot veel minder be tekenen dan ze doet als het sluitstuk van een belangrijke binnenvloot er niet was. Om nog maar niet te spreken van de enorme betekenis van de binnenvaart voor onxe grote havens. Daar komt nog bij, dat de binnenscheepvaart ln gegevens van onze binnenschceDvaart in het raam uaHI koml no» dij. aar ae omnenscneepvaari, m De vaart op België en Frankrijk blijkt veel min- van onze betalingsbalans, dan moeten wij helaas der belangrijk te zijn. Ze leverde bi) elkaar niet tol de conclusie komen, dat een bedrag van 77 mil- meer op dan ongeveer 14 millioen gulden aan de- hoen gulden ons teleurstelt, temeer daar 1951 al£ viezen. Van de 63 millioen, die wij met de Rijn- een uitzonderlijk gunstig jaar moet worden be vaart verdienden, was een bedrag van ongeveer scnouwd. Inderdaad is een bcdrae van 77 millioen niet binnenvaart te Veroveren hangt niet alleen a( 'van dare Duitse haven, dat door Nederlandse schepen eioot. vanneer men het vergelijkt mei de 700 mil- f JgW1'e v'Sknómde'RijnvaarCpohHek van «ordt ongevoerd. Hoen. die onze koopvaardijvloot inbreng,. Nu dient K'fi™ m Drs Van Zuuren legt er in zijn artikel de nadruk men er rekening mee te houden, dal de koop- economische eenwording ook op vervoersgebied op, dat deze cijfers uiteraard niet exact zijn. De vaardijvloot, wat inhoud in tonnen diaagvermo- voortgang zal maken. lui uc bunoiuhii- huiliru. uat CC11 utuidt; vcui n mu- tonn nnn lioen enlden ons teleurstelt temeer dear iqsi ais een belangrijk deel \an onze vloot (300.000 a noen guioen ons teleurstelt, terneet daar 1951 als j00 000 ton, moI opslagdoeleinden gebruikt. Of het echter werkelijk mogelijk zal zijn voor Nederland een groter aandeel in de Westeuropese tische predikant die zwaar te lijden had van de nazi's. Pontecorvo stamt uit een groot middenstandsgezin uit Pisa. vernield en uiteengeslagen door de zwarthemden. Uit beide gezinnen spoelden wrakstukken op de commu nistische kust: de predikant kwam na de oorlog in de Duitse ooetzone terecht, waar zijn pacifisme „bruik baar" was, een broer en misschien een paar zusters van Pontecorvo, raakte verward in communistische weefsels. In die omstandigheden wordt Rus land de bondgenoot van het Westen, doch klaagt voortdurend over de ge brekkige steun, die het van daar ontvangt-. Tevens bemerken de Britse atoomdeskundigen, die naar Amerika worden overgeplaatst, dat ze daar ge wantrouwd worden en dat hun de belangrijkste gegevens over het ver vaardigen van de atoombommen worden onthouden. De Russen zo concludeerden zij zullen er dus wel helemaal buiten gehouden wor den en toch vangen zij de grootste stoot van de fascistische agressie op. Ziehier in ruwe trekken getekend hoe vele jonge wetenschapsmensen, deskundigen en departementsambte naren onder Roosevelt een sterke sympathie hadden voor Rusland, geenszins in strijd overigens met de toenmalige van officiële zijde gevoer de propaganda. In deze sfeer gelukte het de Rus sische spionnage, haar slachtoffers te maken, die zich niet meer konden losworstelen uit het web, waarin zij gevangen zaten, ook toen zij inzagen zoals Fuchs dat Rusland vol strekt niet de onbaatzuchtige kam pioen is tegen het fascisme en voor de democratie. De heksenjacht" De heksenjacht, die in de Verenig de Staten nog steeds voortduurt, be oogt niet alleen de „atoomgeheimen" te beveiligen, doch is er ook op ge richt de kring van ambtenaren, des kundigen en wetenschappelijken, die Roosevelt voor zijn „New Deal" om zich heen schaarde, grondig te liqui deren. Op de achtergrond van de processen, die wegens politieke onbe trouwbaarheid worden aangespan nen, staan de reactionnaire politieke figuren van de republikein Mac Car- thy en van de democraat Mac Car- ran. En dit politiek karakter van de jacht gaven de processen tegen Ai- germon Hiss en anderen en geven die tegen de Rosenbergs van vandaag een inslag, die het rechtvaardigheids gevoel niet bevredigen kan. Of hier recht wordt gedaan op een zuivere en onpartijdige wijze blijft voor discussie vatbaar. En al begrijpt ieder dat de communisten met- hun misbaar over de affaire-Rosenberg een rookgordijn pogen te leggen voor de gruwelen, waaraan zij zich in Oost-Europa schuldig maken, dat ontheft ons niet van de plicht te ge tuigen, dat de heksenjacht in Ame rika elementen heeft, die het gewe ten verontrusten, vooral wanneer zij leiden zoals bij de Rosenbergs naar de electrische stoel. Het boek van Moorehead bevelen we in de belangstelling van onze lezers aan. A. P.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5