Autobus meegesleurd in water; vier doden W.-Brabant: rampzalig Buitenland leeft helpt mee en Engeland: 300 doden en 50.000 vluchtelingen Ook Rilland Bath wordt geëvacueerd Js er nog; iemand in huis?" Polder op Texel overstroomd Dam bij Callantsoog enige barrière voor kop Noord-Holland WILLEMSTAD dichtbij en ver weg Runners in Den Helder Tallozen geïsoleerd Reportage film en TV HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 Een donkere nacht, bij Pijnaart. Een zwak schijnsel komt door de gor dijnen van een huis op de dijk op de plaats waar de weg naar Willem stad naar beneden in het water voert. Daarginds, 2,5 km verder, ligt Willemstad. Maar ondanks deze ge ringe afstand weet niemand in het huis. het café van Strundel, hoe het daarginds is De bewoners zitten op de zolders Enige oude huizen staan op instor ten. doch de mensen daarvan ziin voorlopig in veiligheid gebracht bij anderen. Dit hebben twee ionge man nen verklaard, die vanmiddag door het water wadend aan kwamen lo pen. Maar dat is dan ook het enige wat men van Strundel weet uit het stadje, dat reeds zo vele malen zwaar is getroffen „Ziin de pontons daar aangeko men?" Men kan het slechts hopen, maar men moet zich met angst in het hart afvragen, wat in deze stik donkere nacht een convooi van acht pontons in het Hollandsch Diep kan uitrichten. Om 7 uur vanvond was het tij weer hoog en langzaam krooo het water tegen de binnendijk ten noorden van Fijnaart. Misschien moeten wii hier ook nog weg, zegt Van Strundel. maar voor lopig blijft hii hier nog zitten, zoals zo velen gedaan hebben in de vorige nacht, doch die thans hun verknocht heid aan huis en haard duur moeten bekopen Want voor de tweede maal gaan zij thans de nacht in. die angstiger is dan elke nacht, die zij zich kunnen herinneren. Vee verloren De 73-jarige Van de Bogert uit Zwingel'taan heeft het nog de nacht van Zaterdag op Zondag volgehou den, doch toen moest hii weg. Zijn vee had hii naar een hoger gelegen gedeelte vervoerd, maar toen hii ver trok. stond het water al in de boer derij ..Het vee zal wel verloren zijn", is zijn oordeel. En ook van zijn winter tarwe en zijn aardappelen zal hii geen profijt meer hebben. Evenzo staat het met de oude Endepoel, die met vrouw en drie kinderen en zijn stokoude schoonmoeder na een barre tocht, veilig in Roosendaal is aange land. H Schreuders uit Ktundert werd des nachts om drie uur gealarmeerd, doch toen stond het water al voor zijn deur. Met vrouw en kinderen is hij over haast vertrokken en een uur later stond het water al twee meter hoog. De kinderen zijn vol over het avon tuur. Voor hen was het grote evene ment dat het schip „Tien Gemeten" over de dijk in de polder is gesmeten en terwijl hun ouders droevig lachend knikken storten zij hun hart uit over het „veule water" dat zo plotseling het land overtroomde. Texel is het enige overstroomde gebied in de kustlijn ten Noorden van Den Haag. De polder „De Eendracht" moet als verloren worden beschouwd. Andere kritieke punten zijn er nog bij de Schans bij Oudeschild en bij twee plaatsen meer naar het Noorden. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de watersnood hier heeft geëist. Vier inzittenden van een autobus met werklieden zijn op weg naar de bedreigde plaatsen door het water overweldigd en om het leven gekomen. Over het lot van een vijfde verkeert men nog in onzekerheid. Als de weersomstandigheden de komende uren niet veranderen, denkt men echter op Texel de situatie meester te zijn. De Hondsbossche en Pettener Zee wering hebben het geweld van de aanstormende zee goed doorstaan, Bij Callantsoog kwamen twee breu ken in de duinenrij, maar een inder haast versterkte zanddam voorkwam een overstroming in de Kop van Noord-Holland. In de overige kustgebieden ten noorden van Den Haag is wel over al grote materiële schade aangericht door de heftige stormen, maar zijn geen doorbraken gesignaleerd. Rus verloor race Toen op Texel de dijk van de pol der De Eendracht over een lengte van 200 meter doorbrak, reed er in de polder een bus met 35 arbeiders DE WERELD WORDT STEEDS KLEINER Reisduurom de wereld (Van één onzer verslaggevers) De hulp uit het buitenland blijft binnenstromen. Uit vrijwel ale West- Europese landen zijn voortreffelijke aanbiedingen binnengekomen. Over al waar materiaal en mensen ge bruikt kunnen worden, zal men van deze aanbiedingen dankbaar gebruik maken. Meldden wij elders in dit nummer reeds een groot aantal bui tenlandse acties, thans zijn die nog De zes runners van de Duitse tan ker „Oder" die vannacht door de motorreddingboot „Prins Hendrik" werden gered, zijn vanmiddag aange komen in de haven van Den Helder. De Oder, die Zaterdagavond om 20.50 uur noodseinen had uitgezonden, was losgeslagen van de Duitse sleepboot „Gulosenfjord". Na herhaalde pogingen van de sleepboten „Brandaris" van Terschel- lling en „Prins Hendrik" uit Den Helder en de motorstrandboot „Joan Hodshon", konden de mensen niet ge red worden voor hedenmorgen 10 uur. De drievoudige reddingpoging is uiteindelijk met succes bekroond door de bemanning van de reddingboot uit Den Helder. De olielichter „Oder" was Zondag morgen op de Eierlandse Gronden dit is een gebied tussen Vlieland en Terschelling in tweeën gebroken en de toestand van de bemanning was uiterst hachelijk, aangezien bij deze hevige storm niemand het wrak kon bereiken en ook de radioverbin dingen met de vaste wal waren ver- brokén. In samenwerking echter met de Koninklijke Marine, die haar volle medewerking verleende, is de red ding toch gelukt. Om twaalf uur zijn de mensen in Den Helder aan wal gebracht, waarbij ook aanwezig was de directeur van het Reddingwezen, de heer De Booy, die deze redding persoonlijk heeft geleid. Esso in Per nis heeft order gegeven, de schip breukelingen behoorlijk van kleding en schoeisel te voorzien. De namen der geredden zijn: ka pitein Hans Heimdrichen, stuurman Gerard Rieger, en de matrozen Wer ner Antovski, Kurt Knillmann. Wil helm Brandt, Hans Bock. De be manning van de reddingboot be stond uit: schipper P. W. Bot, stuur man Jacob van Veen, motordrijver Jacob Bijl en opstapper Piet Kramer. uitgebreid met vele andere. Maandag deelde de commandant van het Britse Rijnleger mede, dat er gememateriaal voor hulpverle ning aan de getroffen gebieden ge reed staat, in het bijzonder bull dozers. De in Hoek van Holland ge legerde Britse legereenheid is on middellijk in actie gekomen. Twee Belgische bataljons zijn Zondag in Zeeuwsch Vlaanderen aan het werk gegaan. Maandag bij het aanbreken van de dag arriveerden bovendien twee compagnieën van de Belgische achtste genie in Terneu- zen. Zes motorboten van de genie school helpen bij de evacuatie. De Zweden-Amerikalijn heeft van daag uit Stockholm een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden, aan burgemeester mr B Kolff van Vlissingen ter leniging van de nood. In Vlissingen wordt een nieuw schip voor deze lijn gebouwd. Het Zweed se Rode Kruis heeft telegrafisch ge vraagd welke hulp het meest nodig is. Het Noorse Rode Kruis collecteert voor Nederland Het Deense Rode Kruis heeft geïnformeerd welke hulp men het liefst wil hebben. Alle Nederlandse organisaties in Frank rijk hebben een oproep gedaan om te helpen. Nederlanders in België kunnen bij de consulaire afdeling van de ambassade in Brussel hun gaven storten. Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève heeft hulp aange boden aan de Rode Kruis-verenigin- gen in Nederland en België en En geland. Uit Engeland zijn vier heli copters naar Gilze Rijen gevlogen om hulp te bieden. De aanbiedingen uit het buitenland gaan nog steeds door. Het jaar 1903 niet vergeten De Amsterdamse Bestuurdersbond wil bij alle tragiek van deze dagen de heroïsche van 1903 niet vergeten. Hij herinnert daarom aan de bijeen komst van Vrijdag in het Concertge bouw ter herdenking van de spoor wegstakingen. En deelt daarbij nog mee, dat de 45.000 leden van de bond er zijn, ruimschoots. Mej. L. W. Spreij, directie-secre taresse bij de Ned. Standard Electnc Mij, kreeg bij de viering van haar zilveren jubileum verscheidene ge schenken De hoofddirecteur J, Schoo liet zich in zeer waarderende woor den uit. op weg naar bedreigde punten. Het water stroomde met zoveel geweld binnen, dat de bus de race met het water verloor. De chauffeur en dertig arbeiders slaagden er in aan het watergeweld te ontkomen. Vier arbeiders vonden met zekerheid de dood: een vijfde man wordt nog vermist. De slachtoffers zijn R. IJska, W. Dijker, J. Koopman en B. Lubbers. Zij waren allen gehuwd en afkom stig uit het dorpje De Waal. In de nacht van Zondag op Maan dag bleek, dat de dijk bij Ooster- sluis ten zuiden van ..De Eendracht" weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn hulpkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kunnen bieden. Men heeft de zwakke plekken met zeilen en zakken zand voorlopig be veiligd. De kruin is echter nog zwak. Burgemeester W. Thomassen van Zaandam heeft aangeboden onmid dellijk 50 000 zandzakken te leveren. Men is daarop in de Zaanstreek on middellijk aan de slag gegaan. Ar beiders werden door de politie van De Koog uit hun bed gehaald. Om twee uur vanochtend vertrok ken de eerste wagens mee zandzak ken al naar Den Helder. Om vier uur i'aren al 36.000 zandzakken onder leg en men hoopte de gehe'e zpnding im half zeven in Den Helder te hebben. Bevolking opgeroepen Vanochtend is de veerboot met de zakken naar Texel vertrokken. Daar is de gehele mannelijke bevolking op geroepen voor het vullen van de zak ken waarmee men de dijk definitief wil versterken. Als het weer niet slechter wordt, zal men daar wel in slagen. De circa twintig bewoners van de polder „De Eendracht" zijn onderge- De schade op het eiland kan nog bracht in Den Burg. met geen mogelijkheid worden ge schat. Over de Noordpolder, de Eierland se polder en de Oostpolder gaf de centrale post op Texel om midder nacht door: Wij zijn toestand volko men meester. Op het, vliegveld Leeuwarden staan vliegtuigen gereed om zo nodig deel te nemen aan de hulpverlening voor Texel. Bij de Hondsbossche en Pettener Zeewering is de schade beperkt ge bleven tot. enkele uithollingen op plaatsen waar de zee er in slaagde basaltblokken van 40 tot 50 kg over de dijk te spoelen. Duinmeer Bij Callantsoog stroomde het zeewa ter naar binnen door twee gapingen in de duinenrij. Er ontstond een meer tot een halve kilometer landinwaarts. Daarachter stuitte een zanddam het water; het is de laatste barrière tus sen het zeewater en het polderland van de kop van Noord-Holland. Vrachtwagens rijden af en aan. Van de duinen wordt het zand door een autokraan met grote happen afgegra ven. De wagens brengen het zand ter versterking naar de dam. Die dam zal het wel houden. Bij Callantsoog is een groot hou ten café-restaurant het slachtoffer van de storm geworden. DEN HELDER: Bij de aanlegwer- ken van de nieuwe rijkszeehaven is een van de pas aangelegde dijken bezweken. Het is alleen nadelig voor PARAAT OM TE WAARSCHUWEN Buitengewoon zware stormvloe den behoren gelukkig tot zeer zeldzame verschijnselen langs on ze kunsten. Uit de historie is een aantal bekend onder andere in 1421. 1570, 1717, 1775 en 1825. De laatste stormvloed, die grote schade aanrichtte, trad 13 en 11 Januari 1916 op. Hierna werd de Stormvloedwaarschuwingsdienst in het leven geroepen, met de be doeling te waarschuwen als ge vaarlijke hoogwaterstanden langs de Noordzeekust konden worden verwacht. Dit werk werd in handen ge legd van het KNMI te De Bilt, dat bij dreigend hoog water tele grafisch de betrokken instanties waarschuwt en de waarschuwin gen ook per radio bekend maakt. De Stormvloeduaarschuwings- dienst behoeft slechts zelden in werking te treden. Enkele malen per jaar kan speciaal bij noord wester stormen het water van de Noordzee echter zo ver worden opgestuwd en de riviermonden binnendringen, dat de daar ge legen plaatsen overlast van liet water ondervinden. Als verwacht wordt, dat dc wa terstand in de verschillende ge bieden bepaalde vastgestelde gren zen zal overschrijden, wordt een waarschuwing voor flink hoog wa ter uitgegeven. Over geheel West-Noord-Brabant luiden de noodklokken. Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden blank gezet. De dijk van dit zeegat is ter hoogte van Ossendrecht bezwe ken. Ook de binnendijken zijn doorgebroken. In W i 11 e m s t a d is de toestand allerbedroevendst Het dorp staat vrijwel geheel onder water. De polders Ruygenhil en Oude Heyningen staan blank. De electriciteit is uitgevallen. Tot tien kilometer ten zuiden van Moerdijk spoelt het water over het land. de uitvoering van het werk Oorlogs- oodems in de haven van Den Helder moesten het zonder stroom stellen. WIJK AAN ZEE: Hier zijn de dui nen gedeeltelijk weggeslagen en en kele toegangswegen naar het strand zijn vernield. Het water stroomt over de Relweg en de kelder van het, in aanbouw zijnde Emmakinderzieken- huïs is ondergelopen. IJMUIDEN meldt op het ogenblik een normale toestand wat betreft de stand van het water, In ZAND VOORT is de duinenreep weggeslagen en zijn de slrandtoe- gangen lotaai verdwenen. De red- dingpost van de Zandvoortse red dingbrigade op het Zuidelijke strand is naar beneden gestort. Met man en macht werkt men aan het weer berijdbaar maken van de zuidelijke strandafgang nabij de Strandweg. Dan zal de strandmotor- reddingboot Dudok de Wit zo nodig weer in actie kunnen komen. DUW- arbeiders zijn bij dit werk ingescha keld. Dertig leerlingen van de Haar lemse kweekschool zoeken op het strand naar verloren materialen. B. en W. schatten de schade aan we gen, strandtoegangen en gemeente lijke gebouwen voorlopig op hon derdduizend gulden. In NOORDWIJK AAN ZEE is het Oranjebad totaal weggeslagen. In KATWIJK is het hotel-restau rant Brittenburg geheel overspoeld en zo goed als weggevaagd. Het zee- en zonnebad is geheel verdwenen evenals de politiepost. In bijna alle kustplaatsen zijn de boulevards of wat daar van over is, door de politie afgesloten. Op AMELAND heeft de storm op slechts één plaats schade aan de duinen veroorzaakt. Er is geen ge vaar. De dijk bij de „Blauwe Hand" is doorgebroken. In het gebied tussen het Hollandsch Diep en het Volkerak raakten 5.000 ha land onder water De dijken rond Dinteloord zijn bezweken, De Annapolder, de Caroli- napolder en de Randpolder zijn nog slechts meren. Een dieseltrein heeft van Zeven bergen uit een deel van de bevol king naar Roosendaal gebracht. In Made en Drimmelen zijn nog steeds tweehonderd mensen geïso leerd. Ook hier zijn in totaal duizen den dakloos geworden, worden tien tallen personen vermist, is een grote hoeveelheid vee verdronken, zijn wo ningen en boerderijen verbrokkeld en ondergestroomd. In Geertruiden berg is een groot deel van de bevolking van hel dorp Hank aangekomen, dat in de Biesbosch ligt. In het dorp zijn 134 mensen achtergebleven in het kloos ter, die daar van eten worden voor zien. In Geertruidenberg zelf zijn enkele honderden bewoners die op de bo venverdiepingen van hun huizen za ai" gehaald en elders in de hoog gele- af gehaald en elder in de hoog gele gen wijken ondergebracht. In Raamsdonksveer is men druk aan het evacueren. Ongeveer 800 bewoners hebben de gemeente moeten verlaten. Hier verdronken on der meer een man en een baby van zes weken. Enkele tientallen huizen werden volledig verwoest en talloze onbe woonbaar. Willemstad ligt door een dijk doorbraak aan weerszijden geneel geïsoleerd. Twaalfhonderd mensen die op daken en dijken vertoeven, zijn hier ingesloten. Men hoopt op de komst van pontons, waarvan een convooi van acht stuks in de afge lopen nacht een poging deed de mensen te gaan redden. St. Philipsland staat onder water en ook Halsteren is zwaar getroffen. Bergen op Zoom en Ossendrecht staan blank, het dorp D u s s e n ligt geïsoleerd. De spoordijk bij Moerdijk is doorgebroken op de lijn M o e r d ij k- Breda. De bevolking van S t Philips land en Nieuw Vossemeer (beide gemeenten waren Zondag nog geïsoleerd) wordt geëvacueerd. Steenbergen is nog bereikoaar, maar hel. water blijft er stijgen. Dit zijn enkele flitsen uit dit noodge- bied. Duizenden brieven voor vijftienjarige prinses Beatrix Evi stralende prinses Beatrix fietste Zaterdagmorgen door de tuin van het paleis Soestdijk, op weg naar haar school, het Baarns Lyceum. Want ook voor haar gold. dat het werk zelfs boven een verjaardag gaat. Meer dan zes duizend brieven en kaarten had de post echter al voor haar bezorgd, uit Nederland en alle delen der wereld. Vele hiervan waren afkomstig van emigranten uit Canada. Australië en Zuid- Afrika. Kleine geschenken waren er ook weer in groot aantal: een keurige pasteltekening van de Prinses, staande bij haar paard, knipsehverk van kinderen, die zelf jarig waren. Een rijwielhandelaar uit Soest dijk kwam een mooie fiets aan bieden: compleet met trommel- remmen en een versnelling. Een delegatie van de Konink lijke Marechaussee bood 's mid dags een beeld aan, vervaardigd door de 24-jarige Limburgse beeld houwer Jos Wong Lun Hing. Om kwart over vier woonde Beatrix, samen met haar moeder en haar zusjes Irene en Margriet een voorstelling bij van het kin dercircus Elleboog. (Van een onzer verslaggevers) Dc evacuatie van Rilland Bath op de oostelijke punt van Zuid-Beveland een volkomen geïsoleerd gebied is begonnen. Reeds gisteren schijnt een aantal inwoners naar het droge Krabbendijke te zijn ontkomen. Vanmorgen kwam ook een roeiboot-verbinding tot stand met de Brabantse kust. Wagens stonden in overvloed klaar, soldaten ondersteunden de natte, ver kleumde Zeeuwen en gingen als moeders met de in dekens gewikkelde baby's om. Vandaar ging het naar het' ontvangstcentrum Bergen up Zoom. Ook daar klopte alles: soep, een vriendelijk woord, en een snelle afvoer per luxe-auto naar een adres, dat onderdak biedt. Werkers, auto's, gastvrijheid dat alles is hier in overmaat aanwezig. Dijkwerker A. Weststrate uit Ril land. zat met vrouw (in kleder dracht). gro.e zoon Thijs, grote doch ter Liza en de achtjarige Adrie, te vreden in h t Patronaatsgebouw ach ter zijn soepkom alsof hij niets had meegemaakt. Toen in de nacht van- 1 Februari de stormklok in Rilland luidde, be gaf hij zich naar de dijk. Hij was nog geen uur op pad, toen het water kwam. Hij vluchtte op de zolder van een huis, zijn vrouw en kinderen op hun eigen zolder, dachten onderwijl dat vader was verdronken. Water, water De Zondag verliep, maar niemand zag iets anders dan het venijnig klot- sende water. Om vier uur in de mid dag stapte Weststrate .het water in, dat ter plaatse slechts tot zijn middel reikte, maar hij keerde terug, toen hij bijna in een gat was gevallen. Toen kwam er een bootje, dat hem naar Krabbendijke bracht. Vanochtend liep hij over de dijk half door het water tot waar het dorpje Rilland ligt, Het eerste wat hij zag was een roeiboot met moeder en de kinderen. Hij zwaaide en schreeuwde... en werd opgepikt. Hij glunderde. Hij heeft, behalve zijn ge zin, alles verloren, maar dat verdriet komt later pas. De gereddenen komen tot nu toe allen uit de buurt van het station van Rilland Bath. Over een ander groot deel van het dorp is weinig bekend. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Dezelfde storm die Nederland ge teisterd heeft, is langs de Britse Oost kust getrokken, alles op zijn weg ver nielend. De door de storm opge zweepte zee doorbrak dammen, kade muren en dijken en dreef een muur van water naar het land. De spring vloed die er op volgde veroorzaakte een nog grotere schade. Voorlopig wordt geschat dat het verlies aan mensenlevens 280 tot 300 bedraagt, maar honderden worden nog steeds vermist. Vijftig duizend mensen moesten uit hun huizen geëvacueerd worden. Dit grote ongeluk is Groot- Brittannië Zondag overkomen, nadat Zaterdag de ..Princess Victoria" op weg van Schotland naar Ierland met een verlies van 128 mensen gezonken was. Op de daken Honderd mensen stierven op Can- v.v, een klein eilandje in de monding van de Theems, vlak aan de Noord kust van de Theemsmonding in 'n ge bied, dat in de zeventiende eeuw door Nederlanders drooggemalen werd. De dijken braken en binnen een half uur stond het eiland bijna drie meter onder water. In de avonduren voer een vloot van i kleine, schepen en boten uit en eva cueerden 13.000 mensen. Het ministe rie van Voedselvoorziening zond een speciale afdeling uit, die voor hulp verlening in geval van atoombom aanvallen geschoold is. In Tilbury, de Londense buiten haven, redden schepen en boten mensen van de daken. In Londen zelf is het havengebied geteisterd. In de buitenwijk Westham zijn 3000 mensen dakloos. In Harwich, van waaruit de schepen naar Hoek van Holland uitvaren, zijn eveneens 3000 geëvacueerden. In Jaywick bij Clac- ton, een badplaats aan de kust die uit tenten en bungalows bestaat, is zo goed als niets meer te zien. Verder in het noorden moest de gehele bevolking van 30 000 mensen van Mablethorpe in Lincolnshire ge- evacueerd worden. In Hunstanton in Norfolk, waar een Amerikaans vlieg veld is, zijn twaalf Amerikanen ge dood en worden er 28 vermist; zij zijn waarschijnlijk verdronken. In het graafschap Kent zijn alle plaat sen aan de kust zwaar geteisterd. Gevaar niet geweken Maar het gevaar is nog lang niet voorbij. Gedurende de eerstvolgende 48 uur wordt een nieuwe springvloed verwacht, terwijl de kust door de laatste vernielingen volkomen ont bloot is van haar gewone verdedi gingslijn. Eeuwen heeft het water Engeland niet zo zwaar geteisterd. Het aantal verdronkenen is nog niet bij benadering te schatten. Evenmin de schade, toegebracht aan huizen, straten en land. De twintig meter hoge vuurtoren bij de haven van Margate stortte in de kolkende zee. De grote pier is alleen nog een skelet van staal. Alles wat er op stond is weggevaagd. Door de structuur van de kust plaatsen aan de Engelse Oostkust, waar de eigenlijke stad achter een hogere kustlijn in een kuil staat, staan de huizen in diepe meren en kan het water niet vanzelf wegstro men. In het Londense havendistrict zijn duizenden telefoontoestellen buiten werking. In Greenwich staat de marine-aca demie gedeeltelijk onder water. Olieraffinaderij Op het eiland Gram in de Theems zou de grootste olieraffinaderij ter wereld, gebouwd na het verlies van Abadan, op 1 Februari in bedrijf ge nomen worden. Zij is nu zeer zwaar beschadigd en alle pogingen om het eiland te bereiken, hebben tot nu toe Engeland is evenmin ontkomen aan een ernstige overstromings ramp, die vele slachtoffers heeft ge- maak'.. In de omgeving van 'de Theems staan duizenden hectaren land onder water. De bewoners zijn geëvacueerd. Reddingploegen zoe ken de overstroomde dorpen af: de ze man roept de verlaten huizen aan, of er nog mensen op de boven verdiepingen achtergebleven zijn. gefaald. Ook de tweede grote raffi naderij in Coryton aan de Theems staal onder water. Dit gebied werd in de zestiende eeuw ingedijkt en 's sindsdien nooit overstroomd. Sinds vannacht is de dijk op veertien plaatsen doorgebroken en het groot ste gat, is bijna 150 meter lang. Deze korte opsomming kan slechts een oppervlakkig beeld van de mate riële schade geven. Groot-Brittannië heeft dc verschrikkelijkste storm sinds eeuwen beleefd. De tonelen die zich hier afgespeeld hebben, zijn niet onder woorden te brengen. Inva liden verdronken in hun bed. spelen de kinderen werden weggespoeld. Dc stroomvoorziening en de gastoevoer zijn overal verbroken. De politie en het leger de marine, de luchtstrijdkrachten zijn dag en nacht met het reddingswerk bezig: wie twee gezonde handen heeft, werkt mee. Men heeft overal han den en materiaal te kort Gereedschappen, zware vracht auto's, zoeklichten, zandzakken, dekens, voedsel, alles is langs een honderden kilometers lange kustlijn nodig. Helicoptères, rubberboten, van alles is er te weinig. Doktoren en vernleegsters in de ziekenhuizen werken dag en nacht. De grote stroom van geëvacueerden wordt landinwaarts gebracht, waar ze in inrichtingen en z'ekenhu'zen en bij particulieren ondergebracht wor den. Polygoon Profilti brengt van van daag af een uitgebreide filmreportage van de watersnood in de bioscopen. Acht équipes zijn Zondag en van nacht onafgebroken in de weer ge weest en vandaag filmde men ook vanuit de lucht. Er is een Nederlander, die men bij deze ongekende ramp node zal mis sen: prof. ir J. Tli. Thijsse, de direc teur van het Waterloopkundig Labo ratorium in Delft. Hij is kort geleden voor een jaar naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Hij is de man, die als het ware de waterstanden van elke polder in ons land in zijn hoofd heeft en in onze waterhuishouding beter de weg weet dan wie ook. Toen Walcheren onder water stond, gebruikte prof. Thijsse een eigen vliegutigje voor de tocht tussen Delft en Middelburg, In het laboratorium werden aller lei gegevens verwerkt en getoetst aan de hand van modellen op kleine schaal. Een toestel van de KLM, uitge rust met televisie-camera's, heeft andaag boven de overstroomde ge bieden gecirkeld om een reportage te maken voor de uitzending van van avond. De schade aan wegen, strandtoe gangen en gemeentelijke gebouwen in Zandvoort wordt voorlopig geschat op ongeveer 100.000. Donderdag avond zal de gemeenteraad de si tuatie bespreken. De Dienst voor de Zuiderzeewerken heeft ons meegedeeld, dat het hele complex geen schade van enige bete kenis heeft gekregen. De permanente dijken. Afsluitdijk en Ringdijken, hebben het water goed gekeerd- Ver moedelijk zal de tijdelijke bekleding van de dijkstukken van Flevoland hier en daar wel wat geleden hebben. Het is een geluk te noemen dat alle bagger- en sleepmateriaal naar de havens is versleept in de periode van sterke vorst. Daarom is de scha de meegevallen, vertelde ons ir M. Klasema in Kampen. In Lelystad werd de leidam verder op enkele plaatsen beschadigd. In Harderwijk kwam een baggermolen en in de Ketelhaven een heistelling op het droge. Vier schepen werden in het Keteldiep op de Zuiderstrekdam geslagen. Wat Friesland betreft: in Ferwer- deradeel en Holwerd werden tiental len schapen door de storm in het water gejaagd;.zij zijn daarin jammerlijk verdronken. Friesland heeft schade aan huizen en andere onroerende goederen, maar in het grote verband van de ramp gezien heeft deze pro vincie weinig te lijden gehad Geen spijt „Ik heb er geen spijt van' verklaarde minister Cals voor de Wereldomroep van de première van de Nederlandse film „Sterren stralen overal", dat de regering aanzienlijke steun voor het maken van deze film heeft verleend. En ik ben er haast van ovsraiigd, na hetgeen wij vanavond hebben ge zien. dat wij op weg zijn naar een uitmuntende Nederlandse speel filmproductie."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5