Amsterdam geeft, zoals het nooit heeft gegeven Niet voorbereide collecte overweldigend succes Verwijt zonder grond Tallozen willen zelf gaan helpen Noord bundelt alle krachten Stadsbestuurders in constant beraad 450 bedden naar Rotterdam A.N.D.B. beslist vanavond over c.a.o. Kampeerdokter A.N.W.B. houdt zitting op Keizersgracht Hoofdstad verzamelt kleding en dekking Steeds meer komt binnen De hoofdstad helpt HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Een overstelpend aantal Amsterdammers, schreven wij in ons ochtendblad, heeft zich voor hulpverlening aangemeld. Dat woord „overstelpend" is bij lange na het juiste woord niet meer. Het is verbijsterend. Verbijsterend en hart-verwarmend. Bij het Rode Kruis aan de Paulus Potterstraat zijn ze wel wat gewend. Maar nu schiet deze mensen af en toe een brok in de keel. Neem de grote collecte van vandaag. „Ze is als een storm over ons gekomen," vertelde vanmorgen een van de leiders. Nog nooit is in deze stad een collecte zo snel op poten gezet. In de afgelopen nacht is een drukker uit zijn bed gebeld. Hij moest de wikkels voor de bussen drukken. Twaalf man hebben de hele nacht duizend bussen zitten plakken. Maar toen vanmorgen om zeven uur de deuren van het Rode Kruis opengingen, bleek dat aantal volstrekt ontoereikend. In haast werden er nog drieduizend bussen van de tbc.-bestrijding geleend. Het Wijkcentrum Noord wil alle hulpacties aan de overkant van het IJ samenbundelen tot één grote krachtsinspanning. Woensdagavond acht uur organi seert het wijkcentrum een be spreking in het wijklokaal Papa verhoek 5 achter de Lavendel- school met afgevaardigden van alle verenigingen, instellingen, kerkgenootschappen en particu lieren. Het contact-adres Papaverhoek 5 (telefoon 6 016 5) houdt zich warm aanbevolen voor aanbiedin gen van autobezitters en ver- oerders. Ook zijn maatregelen getroffen om giften in natura aan te nemen. Geldelijke giften kunnen ge stort worden bij de Amsterdamse Bank-Incasso Bank. bijkantoor Meeuwenlaan, postgiro 196796 of gemeentegiro AA 56 onder het motto Stormramp 1953. Amster dammers in Noord, laat geen ver stek gaanl De collectanten meldden zich bij duizenden en duizenden. Middelbare scholen gaven hun leerlingen vrij om op pad te gaan. Het Museumplein was (Van een onzer verslaggevers) Bij het Amsterdamse gemeentebestuur stromen de aan biedingen binnen om te helpen in de nood. Reeds Zondag avond kwam het college van B. en W. in spoedvergadering bij een in de ambtswoning van burgemeester d'Ailly. Daar werd overlegd wat van gemeentewege gedaan zou kunnen worden. Er zijn voorlopige maatregelen genomen om de hulpactie zo georganiseerd mogelijk te doen lopen. Al onze stadsbestuurders, de burgemeester en de wethouders in het bij zonder, werden overstelpt met vragen en aanbiedingen. De telefoon in de particuliere woningen rinkelden onophoudelijk en spontane aanbiedingen van de meest uiteenlopende aard, dringende vragen ook over de aard der hulpverlening, overstelpten onze stadsbestuurders de gehele dag en avond. In de vergadering van B. en W. werden spijkers met koppen geslagen. Reeds waren in de loop van de dag twee brandweerauto's en twee veer boten naar Rotterdam gezonden. In de avond kwam bij burgemeester d'Ailly een telefonische aanvraag van de burgemeester van Rotterdam om bedden. In de grote Ahoy-hallen stroomden steeds meer geëvacueerden uit de noodgebieden binnen. Veel meer dan men had berekend om nachtverblijf te bieden. Reeds zijn met grote vracht auto's van de gemeente Amster dam en van de militairen 450 bedden naar Rotterdam vervoerd. Ook heeft het gemeentebestuur de hulp-actie zoveel mogelijk ge coördineerd, hoewel Maandagmor gen een nog weinig overzichtelijk beeld te verkrijgen was van het geen direct moest worden gedaan. Het gemeentebestuur heeft voorts voorlopig de hulp-actie als volgt ge coördineerd: alle geldzendingen gaan naar het Rode Kruis, alle goederen naar de Sociale Raad, die daarvoor de voormalige meelfabriek Ceres aan de Nieuwe Prinsengracht, tussen Weesperstraat en Amstel, ter beschik king heeft. Aan leerlingen van mid delbare scholen, die wilden collec teren, werd vrijaf gegeven. Voor evacue s In het stadhuis hebben vanmorgen velen zich gemeld voor hulp aan ge- evacueerden. Met de regeling heeft de administrateur der afdeling levens middelenvoorziening zich belast. Tien tallen kwamen vanmorgen vroeg reeds naar de kamers 45 en 49a om woonruimte beschikbaar te stellen voor hen, die het noodgebied moesten ontvluchten. Er kwamen ook anderen hulp toe zeggen in velerlei vorm. Daar kwamen mannen met hoge rubber waterlaar zen binnenstappen met de vraag of zij uitgestuurd konden worden voor het werk aan de dijken. Er kwamen autobezitters. Vrijwilligers ook, die zich bereid verklaarden, elk karwei bij de hulpverlening aan te pakken. Voorlopig kon men niet anders doen dan al die adressen noteren. Want zoals burgemeester d'Ailly ons verzekerde kon de gemeente nog geen definitieve maatregelen nemen, omdat de toestand nog vol komen onoverzichtelijk was. Men staat echter in verbinding met het Nationale Rampencomité. dat op eerste aanvraag onmiddellijk alle mogelijke hulp van Amsterdam kan krijgen. En terwijl wij met de burgemees ter spraken, rinkelde de telefoon, vroegen stadgenoten uit alle kringen der bevolking wat zij konden doen om de nood te lenigen, waar zij zich moesten vervoegen om kleding te brengen, of zij een klaverjastoernooi mochten organiseren of aan welke actie het meest behoefte bestond. In de loop van de dag is het col lege van B. en W. opnieuw bijeen geweest om de toestand onder ogen te zien en te beraadslagen over even tuele verdere maatregelen. De bur gemeester gaf als zijn mening, dat binnenkort waarschijnlijk met-ge troffen gemeenten, steden die door de watersnood geteisterd zijn zullen adopteren, net als direct na de be vrijding is gebeurd. Ook het gemeentepersoneel bood spontane hulp aan. Op initiatief van wethouder Franke zullen op alle afdelingen van secretarie, diensten en bedrijven lijsten ter tekening worden neergelegd, om van het ge zamenlijke personeel der gemeente Amsterdam een bedrag aan te bie den aan het Nationale Rampen comité. vanmorgen een gonzende mas sa van jonge mensen, die aan de slag wilden gaan. Er waren geen speldjes. Er waren geen kaarten genoeg. De collectan ten moesten uren in de rij staan om geholpen te worden. Maar juist door het gebrek aan or ganisatie en voorbereiding liep het. Het Veiligheidsmuseum stelde zich als opslagplaats voor de ingezamel de goederen beschikbaar. Alle ande re opslagplaatsen waren boordevol. We hebben er even rondgekeken. Stu denten en andere vrijwilligers sor teerden de goederen en kleding. Er zijn kleren gebracht, die nog gloed nieuw waren. Een importeur kwam binnenlopen, die kooktoestellen be schikbaar wilde stellen om in de noodgebieden soep te koken. Een dominee wilde z'n kerk ter beschik king stellen. Een grote scheepvaart maatschappij gaf 5000 dekens en 2500 zeilen, die door wagens van een brouwerij naar het bedreigde gebied vervoerd zijn. We doen opnieuw een greep. Een voetbalvereniging liet 200 broodjes brengen voor de mensen, die al lan ger dan 24 uur in touw waren. Een ander bracht 100 nieuwe truien. MELKERS! Tien mannen melden zich aan, die als melkers naar het getrof fen gebied wilden gaan. Zij zijn juichend ontvangen en onmid- dellijk via Den Haag naar het Zuiden gebracht. Ze konden niet meer staan of zitten van moe heid. Ze waren al meer dan twaalf uur in touw geweest. Maar ze vilden helpen, want ze wisten, dat er om melkers ge schreeuwd wordt. Ze zijn naar Hendrik Ido Ambacht gestuurd. Een paar grote firma's boden stormlampen en zaklantaarns aan. „Denkt U er om", zei het Rode Kruis, „we kunnen U niet garande ren, dat U ze terugkrijgt." Over te ruggeven wordt niet gesproken, zei den de firma's. Er wordt daar bij het Rode Kruis een beetje in het wild gewerkt. Het kan niet anders. Maar daarom gaat het juist zo goed. Vier chauffeurs van vier verschillende bedrijven heb ben de hele nacht met hun vracht wagens gereden. Van der Heyden, Kwinkelenberg, Henskens en Brede- rode. Zij konden vanmorgen van moeheid haast niet uit hun ogen zien. Maar na een kop koffie wilden ze wéér. Meer dan 400 personenauto's, 300 vrachtwagens, vaartuigen en motor- vletten zijn het Rode Kruis ter be schikking gesteld. De trappen in de Paulus Potter straat liggen vol met goederen. Steeds komt er meer bij. Op straat zwermen de collectanten uit. Grote verzamelbussen van het Rode Kruis vangen op de drukste punten het oog van de Amsterdam mers, die geven willen. ACTIE DAMMAN In de Cornelis Drebbelstraat 22 zit meneer J. W. Damman. Hij neemt adressen op van mensen, die woon ruimte beschikbaar stellen. Wie is die meneer Damman? Een eenvoudige assistent-accoun tant, die met een ziek been aan huis gekluisterd is. Hij had naar de nood gebieden willen gaan om mee te hel pen. Hij kon niet, is toen op het idee gekomen om zijn telefoon productief te maken voor woonruimte voor eva cues In samenwerking met het Rode Kruis heeft hij even in enkele uren een organisatie uit de grond ge stampt. Zuiver particulier initiatief. Zijn telefoon ratelt aan één stuk door. Twaalf dames hebben hem gis teren geholpen. Vannacht twee. van daag is er weer een staf opgeroepen. Meer dan 1500 adressen zijn al aan het Rode Kruis doorgegeven. De tweede 1500 werden vanmorgen vol- gemaakt. De telefoon ratelt nog steeds door. Er zijn nieuwe nummers bijgekomen, dank zij de plaatselijke telefoondienst. Hier zijn ze: 55900 53973 5628 3. Vanmorgen meldden zich de schil- lenophalers van Amsterdam. Zij wil len tien procent van hun verdiensten van vandaag aan het Nationale Rampenfonds afstaan. Bij voorportier Bakker van Het Vrije Volk kwam vanmorgen een oude heer binnenlopen. „Ik ben ge- pensionneerd", zei hij, „en ik heb hier, in deze enveloppe, m'n spaar duitjes. Tien zilveren rijksdaalders. De Moffen heb ik ze niet gegund. Maar aan het Fonds wil ik ze af staan. M'n naam doet er niet toe. HELE STAD HELPT De aanbiedingen van hulpvaardi gen vallen in grote hoeveelheden op onze bureau's neer. De Algemene Bond „Mercurius" heeft zijn kamp huis in Lunteren (88 bedden) be schikbaar gesteld. Klaverjastoernooien. De KJC Amstelveld: aanmelden voor 15 Februari bij Th. J. de Groot, P. Aertszstraat 105-huis. De ASV Kat tenburg; deze speeltuin geeft boven dien speciale avond op 8 Februari (artisten gevraagd!), aanmelden al leen Dinsdag vond Kattenburgerkade 7a, De KJV Kinkerbuurt, aanmelden J. Sijbrand, Frederikstraat 34-1, des avonds. De KJV JOCO. aanmelden Kloveniersburgwal 5 en bij secretaris Manten, Hoogte Kadijk 19-11. Andere kaartspelen, Brid geclub 1938 bridgedrive op Zaterdag avond, secretaris: Geldersekade 9, INZAMELING OP ALLE SCHOLEN In overleg met de secretaris van de Sociale Raad heeft het gemeentebestuur besloten een be roep te doen op de directeuren, hoofden en leerkrachten van alle Amsterdamse openbare en bijzon dere scholen de schooljeugd in de gelegenheid te stellen op Dinsdag 3 en Woensdag 4 Februari kle ding en schoeisel mede te nemen naar school ten behoeve van de noodgebieden. Het ingezamelde zal door leden van de jeugdorganisaties, welke voorzien zijn van legitimatiebe wijzen, door de Amsterdamse Jeugdraad op Woensdagmiddag worden afgehaald van de scho len en naar centrale punten wor den gebracht. tel 42787. Kaartver. DEV, secretaris J. de Wind, Nieuwe Herengracht 65-in. Toneel, enz. „De rare familie" in gebouw Nieuwendammerham op Donderdagavond 5 Februari. De voor stelling van „The Happy Sunshines" op 23 Februari in Bellevue gaat door; opbrengst niet voor „De Hoop maar voor Rampenfonds. Tramcon ducteurs geven met hun amusements vereniging Vriendschap Voor Alles revue in de Roothaan op 14 Febr.: kaarten o.m. Blancefloorstraat 10-h De Nederlandse Operaclub geeft Woensdagavond een concert ten bate van de slachtoffers, in het Bavo- huis: secr. W. Kamlag, Geuzenkade 30. tel. 85879. „De Meeuwen geven wedstrijden in Sportfondsenbad- Oost op Woensdag 4 Febr Op het programma staan on- oê' der meer kunsizwemshow van „Bath ing Beauties" en waterpolo Meeu wen IRest van Amsterdam. Een cabaret-dancing op het Thor- beckeplein 5 staat tot en met Don derdag twintig procent van de op brengst aan het Rampenfonds af. De Amsterdamse Middenstands Cen trale doet een dringend beroep op de gehele Amsterdamse midden stand. hulp te verlenen waar zij kan. Het personeel van De Arbeiderspers staat minstens twee en een half uur loon af ten bate van de slachtoffers. Advertentie Lit De reportages uit de getroffen gebieden van heden af in TUSCHINSKI. ALHAMBRA, ROYAL, NÖGGERATH, ROXY en CORSO Vanavond zal een ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Dia- mantbewerkersbond beslissen over het aangaan van een collectieve ar beidsovereenkomst met de Algemene Juweliersvereniging. Het bestuur en de bondsraad van de A.N.D.B. hebben de leden gead viseerd de concept-overeenkomst goed te keuren. De werkgevers- en werknemersor ganisaties hebben meer dan twee jaar over deze ca.o. onderhandeld. De lonen zijn gebaseerd op gemeten tarieven. Gedurende een overgangs termijn van drie maanden wordt 100 tot 90 pet van het laatst verdiende loon gegarandeerd. De werkgevers moeten een bepaal de getalsverhouding tussen boven- en beneden 23-jarige werknemers in acht nemen. Zij mogen slechts diamant bij entrepreneurs (zelfstandigen) laten bewerken, wanneer deze door een Paritaire Commissie zijn erkend. De entrepreneurs mogen niet wer ken beneden de tarieven, die voor de arbeiders in loondienst zijn vastge steld. De gecombineerde besturen van de organisaties en enige commissies zul len toezien op de naleving van de c.a.o. en zorgen voor de beslechting van geschillen. Mr L A. Kesp er. commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland, die met verlof in Zweden verbleef, wordt morgen in verband met de ramp hier te lande terugverwacht. De heer Lamingh is zoveel als kampeerdokter van de ANWB. Hij houdt spreekuur en geeft advies en zoveel kampeerders of mensen die kampeer ders willen worden wonen er in Amsterdam, dat hij nu elke week ook zitting houdt in het kantoor van de toeristenbond aan de 'mo'BJSs.ioztajï Het jaar is nog maar juist begonnen, of de cliënten komen al. Elke Woensdagmiddag van 12 tot 4 uur. Bij wijze van proef heeft de ANWB vorig jaar dit spreekuur ingesteld Er was behoefte aan, dat bleek toen wel. Hoe zou het ook anders kunnen in een stad. waar 30.000 mensen een kampeerkaart hebben aangevraagd! En nu al stromen de vragers weer toe. Kamperen is ten slotte ook iets. De goedereninzameling te Amsterdam beperkt zich tot kleding en dekking. Dus. voorlopig geen meubelen, serviezen e.d. inleveren. Goederen kunnen gebracht worden aan onderstaande adressen: NOORD: Wijkcentrum, Papaverhoek 5; Verenigingsgebouw „De Pur- mer", Kerkpad 3 a; Verenigingsgebouw „'t Zonnehuis", Zonnepl. 30. ZUID: Veiligheidsmuseum, Hobbemastraat 22; N.H. Diaconie Wees huis. Volkerakstraat 59: Oranjehuis, v. Ostadestraat 153; Willem de Zwïjgerkerk, Olympiaweg. OOST: „Hulp voor Onbehuisden". Weesperzijde 110; Verenigings gebouw. 2de Oosterparkstraat. 232; Verenigingsgebouw „Patrimo nium", Laings Neckstraat; Wijkcentrum „Indische Buurt", Mina- hassastraat 1: Gebouw Leger des Heils. Vrolikstraat 401. WEST: Congreszaal Leger des Heils, Overtoom 139; Pro Regekapel, Surinameplein; Jeruzalemkerk, Jan Mayenplein; Marcanti. Jan van Galenstraat 8—10; Hervormd Wijklokaal, Wittenkade 59; Oude Kerk, Sloterdijk. CENTRUM: Oude Kerk, Oudekerksplein: Nieuwe Kerk. Dam; Ver eniging v. d. Effectenhandel, Beursgebouw; Studentensociëteit. Sar- phatistraat 3; Maagdenhuis, Spui 21; Rowntree, Prinseneiland 123—131. Van Dinsdag 3 Februari af kunnen goederen alleen ingezameld worden, door personen, die in het bezit zijn van een legitimatiebewijs. Deze bewijzen zijn getekend door dr H. P. Cloeck. secretaris van de Sociale Raad, of zijn gestempeld door de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers (U.V.V.). Het ligt in de bedoeling deze inzameling te houden van 3 tot en met 7 Februari wat je moet leren. Precies als auto rijden. Wanneer je er zo maar aan begint kun je lelijke brokken maken. „Je kunt", zegt de heer Lamingh, „de natuur Vernielèn en je eigen ge zondheid." Hij heeft wel voorbeelden gezien van jongelui zonder enige kampervaring, die een longontsteking of pleuritis opliepen. enkamp Hij is er een voorstander van, de beginners te laten starten in een oefenkamp zoals de ANWB in Om men houdt. Dat is vacanlie en kam- peerles tegelijkertijd. Maar wie daar niet voor voelt kan met lectuur en mondelinge raad ook op weg worden geholpen. Hij zit hier overigens niet alleen voor de beginners. Juist zij die al een tijdlang kam peren. hebben vaak problemen van technische aard. Ze willen weten, hoe je zelf een slaapzak kunt ma ken: hoe je een tent kunt naaien. En of er nu niet een terrein te vin den is. waar het stil is. Een kampterrein zonder buren kan hij ze moeilijk geven, maar weten de Amsterdammers bij voorbeeld, dat je aan de kust ook in Den Helder en bij Callantsoog met je tent te recht kunt? Op al dat soort vragen weet de kampeerdokter wel antwoord. Daar om en ook omdat heel wat van die Amsterdamse kampeerders nu al aan de zomer denken, had hij in Januari al geen klagen over te weinig be langstelling Ten slotte zijn advies voor alle dertig duizend hoofdstedelijke kam peerders: Vraag de kaarten niet alle maal in Juni of Juli aan! Tijdens het weekeinde heeft de Amsterdamse politie 236 maal assis tentie verleend in gevallen van stormschade. ij e zon ging vanmorgen op over een Amsterdam, dat er op L.J het eerste gezicht heel gewoon uitzag maar dat toch niet het Amsterdam-van-alledag was-, voor wie even rondkeek, De stad heeft in vergelijking met de noodgebieden geen schijntje last gehad van de storm en Amsterdam is dus onmiddellijk in touiu gekomen om te helpen, te helpen waar het kan. Onze extra-editie van gisteren, het ochtendblad van vandaag en de krant die u nu leest, vermelden talloze organi saties, die geld en goederen aan het inzamelen zijn of het gaan doen. U hebt de keus, hoe en waar u het uwe wil afstaan en ik weet, dat deze Adam niet eens op uw hals hoeft aan dringen, in alle bescheidenheid. We kijken op het ogenblik Natuurlijk: het leven gaat niet eens naai- de reuzen van door en dat leven moet orde bomen, die overal in de stad lijk blijven in een stad als de zijn geveld. Iepen op het Fre- onze. deriksplein, die van hun kruin zijn ontdaan, een boom die Maar tegelijk waren vlak vanmorgen door een kraan- bij, in en om de studenten wagen uit het water werd ge- sociëteit, honderden studenten haald op de Sarphatikade of en anderen nog druk bezig de majestueuze stam, die in goederen naar binnen t.e dra- het Tweede Weteringplantsoen gen en aan de achterkant met wortel en al tegen de in grote vrachtauto's te la- vlakte ging: we fietsen er den. Vrachtwagens van allerlei langs, met onze gedachten el- bedrijven reden af en aan. Zo is het op meer inzame- Toen ik vanmorgen even op lïngsplaatsen in de stad. En het Frederiksplein ging kij- overal liepen jonge collectan- ken het viel niet mee, je ten, met bussen cn kaartjes los te rukken van de telefoons, van het Rode Kruis. Er zijn waarover al meer nieuwe be- geen speldjes, zoals u lichten over hulpacties bin- zult. begrijpen. Maar geef! nenkwamen toen waren op desnoods twee, drie keer! Zo- heer dat Frederiksplein gemeente- veel als u kunt. arbeiders rustig bezig de per ken te fatsoeneren en boom- Nogmaals: dat behoefde kruinen uit de weg te ruimen, ik niet eens te schrijven. KIJK EENS IN DE KAS! Bij alle telefoontjes, die ik vanmorgen kreeg, was er een van de voorzitter van de klaver,jasclub De Zwij ger. Hij zweeg niet, maar sprak een verstandig woord. „Er worden op het ogen blik allerlei klaverjastoer nooien georganiseerd ten bate van het Nationale Rampenfonds" zei hij. „Best! Maar laten niet ïille verenigingen het gaan doen, want dan krijgen we een chaos van toernooien. Er moeten trouwens overal prijzen zijn óók." En hij raadde aan: „La ten alle verenigingen, die een toernooi in elkaar wil len zetten en die nog niet met de organisatie begon nen zijn. er eens ernstig over denken of het niet beter is, een directe gift uit de kas beschikbaar te stel len. Dit zal ook De Zwijger doen." Bernard Rustenburg Het leven gaat door. En in de Van Hogendorpstraat 97 is de winkel van kapper Bernar- dus Rustenburg versierd. Vijf tig jaar heeft hij zijn kappers zaak vandaag. En één klant is er nog, de heer Mars, die zich bij hem heeft laten knip pen van de eerste dag af, dat Bernardus als 22-jarige zijn zaak begon. De jubilaris is een veelzijdig man. Hij is behalve kapper, aannemer van begrafenissen geweest en is nu nog aan spreker. En een sportieve fi guur! Hij heeft jaren gedamd en in de hoofdklasse gespeeld. Toen zijn zoon Willem twaalf jaar was. nam vader Rusten burg hem al mee naar „Ge zellig Samenzijn" en die Deze foto is gisteravond ge- Willem is later, nu ruim nomen in de sociëteit van het twintig jaar terug, damkam- Amsterdams Studentencorps pioen van Nederland gewor- aan de Sarphatistraat. Toen den. Zo vader, zo zoon: de al stapelden de goederen ZOO NOODIG 15 Veertiger Advertentie uit Het Volk van vijftig jaar terug: zoon heeft óók een kappers- kleding, 'laarzen, wat niet al KOKERbevrijdt dekhuis' zaak- zich er op in de vertrekken, vrouw van den verslaafden Zelf damt Bernard Rusten- sorteerders zelj hadden keukenarbeid en den dienst burg alleen nog wel eens voor nauwelijks meer plaats op de boden van hare verantwoorde zijn plezier. „De scherpe kant- 9r9, ^°°r yun roeten. Van- lijkheid bij het toebereiden jes gaan er af. 't is net als bij oc'llend werd nog steeds meer der spijzen. Verschillende ge- voetballen". Maar hij is een aaJf9^dragen. rechten kookt hij tegelijk op niet te onderschatten klaver- Tegelijk werd aan de ach- één vuur. zoo noodig 15. met jasser in de klaverjasafdeling terkant van het gebouw al de behoud van de volle voedings- de voetbalclub, Hf,n U- rfe andere waarde, zonder aanbranden of ïrd|anEn'bstadio!?weE ™""i jSTlïtï Wnj7I' ttt ötaaionwe^ middellijk naar de in nood „Kom, laten we eens vllf- orïp in dienst Van harte, kapper Rusten- verkerende gebieden wegreden, tien gerechten tegelijk gaan R? ,.de..PTT- M,Jn hartelijke burg. Dat. je nog heel wat En zo ongeveer was het bij koken", zullen de hulsvrou- ,15® foio ofne uwe Amster<3ammers mag fatsoe- meer verzamelpunten in Am- wen van 1903 ongetwijfeld ge- lezer (van 1919 af!). neren! sterdam. zegd hebben. 6 HET WEEKBLAD van de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie „De Vrije Amsterdam mer" heeft, schrijvende over de verlening van toneelsubsidies een aanval gedaan op B. en W. en de Volkskrant heeft ge meend daar nog een schepje op tc moeten doen, waarbij het katholieke blad in het bijzon der de wethouder voor de Kunstzaken, mr A. de Roos, verwijten heeft gedaan. INMIDDELS IS gebleken, dat de Volkskrant wel bijzonder slecht geïnformeerd is geweest en haar aanval heeft gebaseerd op onjuiste gegevens, die gemak kelijk te controleren waren ge weest. DE ZAAK komt er op neer, dat de Stichting Toneelcoördinatie in berichten over de reorgani saties bij het toneel heeft medegedeeld, dat 't uitgebreide Nederlandse Volkstoneel een Rijkssubsidie zal ontvangen van 100.000 en een subsidie van Amsterdam van 50.000. Dit laatste is totaal onjuist, want omtrent een dergelijke subsidie is nog niets besloten. De beslissing hierover is uiter aard aan de raad, die in het verleden niet onverdeeld ach ter steun aan deze groep (maar dan in de o u d e samenstelling) heeft gestaan, waarbij d,e K.V.P.- en de V.V.D,-fractie én in 1951 bezwaar tegen hebben gemaakt, dat het subsidie werd gevraagd, terwijl het seizoen al liep, zodat do raad eigenlijk voor een voldongen feit zou zijn gesteld. DE VRIJE AMSTERDAMMER nu, verweet B. en W. te weinig zin voor democratie, omdat zijniet bericht van de stichting -filet hebben tegengesproken. DE VOLKSKRANT maakte het veel erger. „Het heeft er dan ook alle schijn van", schreef het blad, „dat de socialistische wethouder voor Kunstzaken, mr De Roos. voor de zoveelste keer op dit stuk ver buiten zijn boekje is gegaan en straks, naar door hem „beproefd recept" de raad weer voor 'n fait accompli wil zetten, er op speculerende, dat men de toneelmensen niet de dupe zal willen laten worden. Dit soort politiek ligt echter de Amsterdammer en zijn raad niet." UITERAAD is mr De Roos tegen deze volstrekt ongegronde ver wijten in verweer gekomen. In een brief aan de Volkskrant schrijft hij. dat de berichten be treffende het subsidie in de pers zijn verschenen buiten mede weten en buiten verantwoorde lijkheid van het gemeentebe stuur. De mededeling over vijf tig duizend gulden was voor het gemeentebestuur en ook voor hem persoonlijk even verras send als voor ieder ander. Een enkele telefonische vraag aan mij of aan de afdeling Kunst zaken, schrijft de wethouder, had uw redactie het schrijven van onjuistheden kunnen be sparen. OVER DE beschuldiging ver bul ten zijn boekje te zijn gegaan, zegt mr De Roos. dat de Volks krant haar óf moet waar maken óf intrekken. EN WAT ANTWOORDT de Volks krant daar op? Zij beroept zich er op te hebben geschreven: „Het heeft er alle schijn van, dat de wethouder enz." En dat zou dan heel iets anders zijn dan wat mr De Roos er in ziet. DE REDACTIE had veronder steld, dat óf het Volkstoneel, óf de Toneelcoördinatie wel bij de wethouder zou zijn te rade ge gaan. En zij besluit met „het misverstand uit de weg te rui men. dat aan de Integriteit van de persoon van de wethouder zou zijn getwijfeld". DE BESCHULDIGING jegens de wethouder is dus niet waar ge maakt en zij is ingetrokken, al moet men zeggen, dat het in 't niet overduidelijke stukje niet erg ronduit is geschied. Want in een duistere passage aan het slot wordt het toch weer zo ge steld alsof de wethouder „mee werkt aan het drijven van een alles alleen bedisselende instan tie als de Stichting Toneelcoór- dinatie dan blijkbaar is. door te zwichten voor de door haar te laat en zonder tijdig en behoor lijk overleg genomen besluiten". WAAROVER men zich dus ver baast. is dat zo ernstige be schuldigingen als van machts misbruik jegens een wethouder in de krant worden uitgespro ken zonder dat men de zaak ook maar onderzocht heeft. Verantwoorde journalistiek is het niet en politiek kan 't niec door de beugel. Door kolendamp bedwelmd De politie heeft Zaterdagmiddag in »en woning in de Beursstraat een 67-Jarige man in bewusteloze toestand aangetroffen. Vermoedelijk is hij door kolendamp bedwelmd geraakt. In het B.G. is hij ter verpleging op genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4