wkpwyi Brandschade kan verhaald worden op huurders Brand te Amsterdam met belangrijk gevolg: Verzekeringswezen is het er niet over eens Ballet Recital in het Concertgebouw Oranjehuis: 23917 Dr Gunning op tournee kent nog al zijn oud-leerlingen Uninsky speelt derde concert van Prokof jew Amateurs van fanfare muziek wedijveren Voor zich zelf bezig Opmerkelijke prestaties van DOS en Simson Duitse abstracten van geringe kwaliteit Maar weinig handel BEURS van AMSTERDAM HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van onze sociaal-economische redactie) Ruim drie jaar geleden snelde de Amsterdamse brandweer met vijf, zes wagens naar de Vijzelstraat, waar een brand was uitgebroken in een perceel, gehuurd door een meubelzaak. Oorzaak: een stoffeerder had ondanks het rookverbod een sigaar gerookt en brand veroorzaakt in een opslagplaats van kapok. Gevolg: de tweede etage ging geheel verloren. „De ver zekering dekt de schade", berichtten de kranten indertijd en men zou zo zeggen, daarmede was de kous af. De huurder heeft immers van zijn assurantie-maatschappij de schade aan zijn inventaris en voorraad vergoed gekregen en de verhuurder van zijn assuradeur de brandschade uitgekeerd gekregen, die aan zijn perceel was toegebracht? BRANDDe verzekering dekt de schade, berichten de kranten in het Deze brand in de Vijzelstraat te Amsterdam heeft evenwel een belang rijk staartje gekregen. De assuradeur van de huisbaas verhaalde de scha de-uitkering namelijk op de huurder meubelzaak). Zowel de Recht- verslag (we hebben een willekeurig l)an'ï als het Gerechtshof van Am- plaatje genomen), maar de schuld- sterdam stelde de huurder inder- vraag gaat thans een veel belangrij- daad aansprakelijk voor de gevolgen kere rol spelen dan voorheen. Zal de van de onrechtmatige daad van zijn huurder aansprakelijk ivorden ge steld, zoals in het hiernaast beschre ven geval in Amsterdam? Zaterdag gaf Ballet Recital onder Sonia Gaskell in de Grote Zaal van het Concertgebouw een middag- en een avondvoorstelling. Met grijze gordijnen had men een ondiep toneel gemaakt met het voor deze gelegenheid vergrote podium als enorm proscenium. De balletten werden door deze con structie als het ware op een presen teerblaadje in de zaal gezet. Iedere mogelijkheid om er theater van te maken was vervallen door het ont breken van coulissen. Het effect moest geheel komen van de choreo grafie en de zuivere uitvoering te meer waar een sterke, overigens ge slaagde belichting ieder eventueel verkeerd detail onbarmhartig onder de aandacht bracht. De abstracte balletten hadden hier de meeste kans op succes: zij zijn al zijdig gebouwd en vragen geen en tourage. „Italiaans Concert" (Bach), „Rag time" (Strawinski), „Rhythme en Klank" (Bartók), „Sonate" (Jan Mul) en vooral ..Balletsuite" (Gluck> voldeden in deze ongewone omge ving. Ook de pas de deux „De Zwar te Zwaan" en „De Notenkraker" pas ten zich goed aan. De uitvoering van „Het gedwongen Huwelijk", een verhalend ballet leed iets onder de ongewone omgeving door moeilijkheden bij de opkomst en het verdwijnen der verschillende figuren. De minder ingewikkelde bouw van „De Liefde van Don Per- limplin" handhaafde zich beter. Ballet Recital en Concertgebouw kunnen tevreden zijn met het expe riment. Het publiek van de goed be zette middagvoorstelling en der uit verkochte avondvoorstelling was het in ieder geval, getuige het applaus. JOOP SCHULTINK In ons ochtendblad heeft een ver keerd telefoonnummer gestaan. Het Oranjehuis aan de Van Ostade- straat 153 hoeft nummer 23917. Daar kan men goederen afgeven ten behoeve van het Nationaal Rampen comité. Vooral welkom: wollen goed en regenkleding! Op 3 Februari zullen opnieuw werken worden aanbesteed voor de nieuwe Rijksweg Amsterdam- Utrecht, namelijk het viaduct bij de Ter Aaseweg in de gemeente Loenen en dat in de Amstelweg onder Ouder- Amstel. Deze viaducten worden ge bouwd als werkverruiming. ZUID 2. Huishoudelijke vergade ring op Woensdag 11 Febr. a.s. In be handeling komen o.a. Amendementen Congresvoorstellen en candtdaten Par tijbestuur. Exemplaren congresvoor stellen verkrijgbaar W. Dltmar Jansen, Ceintuurbaan 280-III. mevr. Grootes. v. estraat 211-11. mej. P. Heldema. Israëlskade 127-11. mevr. C. Evers Eemsstraat 90-1. Amende- ;n indienen t.m. 9 Febr. a.s. erknemer en wees de kleine ƒ50.000 toe. De meubelzaak is er door failliet gegaan. Cassatie werd tegen het ar rest van het Hof niet aangetekend. „Zijt gij huurder?" vraagt nu een oude en bekende verzekeringsmaat schappij aan de ontvangers van haar folder, waarin gecolporteerd wordt met een Wettelijke Aansprakelijk heidsverzekering (W.A.) voor brand schade. Een huurder kan zich dus bij de maatschappij verzekeren tegen de aanspraken van zijn huiseigenaar of diens verzekeraar als er door schuld van hem of zijn huisgenoten brand is ontstaan. Dat „huisgenoten" moet u zo ruim opvatten, aldus het Hof, dat daar onder in elk geval begrepen zijn werklieden, die in dienstverband van d«- huurder in het gehuurde werk zaamheden verrichten. Het foldertje met zijn klemmende vraag lijkt dan ook een logisch ge volg van de uitspraak van het Hof. „Lijkt" schrijven wij echter, niet zonder opzet. De artikelen 1601/1602 van het Burgerlijk Wetboek geven namelijk al lange, lange tijd aan „dat de huurder niet aansprakelijk is voor brandschade, tenzij de verhuurder kan bewijzen dat deze door schuld van de huurder of zijn huisgenoten is veroorzaakt". In elk geval waarin dit bewijs is te leveren is dus verhaal op de huurder si lange tijd mogelijk geweest. Voor de oorlog is het evenwel nooit gebruikelijk geweest, dat verzeke ringsmaatschappijen dit verhaal- recht uitoefenden op de huurder in geval van brand (België en Frankrijk kenden het verhaalrecht en de W.A. verzekering voor brandschade voor de oorlog al wel). Het ziet er nu naar uit, dat de W.A.-verzekering voor brandschade thans ook zijn intrede in ons land gaat doen, maar eenstemmigheid hierover bestaat in het verzekerings wezen in het geheel niet. Geen verhaalrecht, tenzij... Van deskundige zijde werd ons in eer. gesprek namelijk te kennen ge geven, dat er gewerkt wordt aan een gentlemen-agreement voor dit gebied. Dc daaraan deelnemende maatschap pijen zullen daarbij uitdrukkelijk ver klaren géén verhaalrecht te zullen uitoefenen op de huurder, tenzij de brand opzettelijk is gesticht en ten zij... de huurder een W.A.-verzekering voor brandschade heeft gesloten. De strijd om het verhaalrecht en de daaruit voortvloeiende W.A.-verzeke ring zou daardoor een nieuw element ir de concurrentiestrijd om de pre mies uitmaken. De niet-verhalers zijn van mening, dat de verzekeraars zich hier op een weg begeven, waarvan het einde zoek is immers de consequentie zou kun nen zijn, dat men zich als huurder ook zal moeten gaan verzekeren tegen brandschade, die men door schuld (bv. van de kinderen) kan veroorza ken bij de buren... De taak van een assuradeur, zo zegt men, is tegen betaling van pre mies het nemen van risico's, maar de W.A.-verzekering voor brandschade zou er toe leiden, dat de ene maat schappij de schade moet uitkeren aan de andere maatschappij, waarvoor dan eerst hoge proceskosten gemaakt moeten worden (het béwijzen van schuld). Hoge premie nodig Bovendien zouden de premies voor de W.A. brandschade hoog moeten zijn, omdat de schade aan huizen en winkelpercelen al spoedig in de tuin: duizenden kan gaan lopen. Hierbij komt, dat als deze W.A.-verzekering algemeen gebruikelijk zou worden, waarschijnlijk de premies voor de (Van onze correspondent ik kon beleven". Want leerlinge deed in 1934 te Paramaribo) dr Gunning heeft on- eindexamen), En zo Na vijf maanden van derweg niet alleen veel weet hij nog iets van een wereldreisdoor interessante dingen ge- iedereen. Amerika en West-Indië zien, maar vooral tal- Ook van die eerste zal dr C P. Gunning, loze oud-leerlingen ge- afgestudeerde van het oud-rector van het sproken. En hij kende Lyceum, die in Ame rika eventjes 850 mijl per auto had afgelegd om de oude rector op te zoeken, en nu geduren- 't weekeinde weder- 850 mijl moest rijden. Overal heeft dr Gun- Amsterdams Lyceum, ze nog allemaal Maandag weer naar Wie na het reken- Nederland vertrekken, sommetje: 35 jaar Am- „Het zal wel een beetje st.erdams Lyceum ad ongewoon zijn na de plm 350 leerlingen per wolkenkrabbers en de jaar pjeraan zou twij- Suriname weer gewoon wensen aanwezig ge- n^ng Zljn oud-leerlingen door Amsterdam te lo- weest te zijn in Para- ontmoet, en zo is overal pen", zei hij, ..maar het maribo. het Amsterdams Ly- is toch heerlijk om „Jij bent Hans... neert ceum bij stukjes en weer thuis te zijn". jij bent Ino, en je zus- beetjes onder palmen en „Hoewel", voegt hij er ter was ook op school" in wolkenkrabbers weer aan toe. „dat. mijn oud- tdle oud-leerling is be- opgeleefd, leerlingen mij in staat gin dertig jaar). „En Nu gaat dr Gunning gesteld hebben zo'n reis jij hebt altijd toneel naar huismooier ca- te maken, is misschien gespeeld, samen met deau had men hem niet wel het allermooiste dat Heleentje" (en de oud- kunnen geven. andere verzekeringen verlaagd zullen moeten worden. Per saldo zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de verzekeraars er dan geen voordeel bij hebben. Ten slotte is hier dan nog de op merking aan toe te voegen, dat de uitspraak van het Gerechtshof van Amsterdam niet bindend is voor het gehele land. Het is dus mogelijk, dat een ander Hof een andere opvatting koestert over het verhaalrecht. Pas een arrest van de Hoge Raad kan de ontwikkeling naar een bepaalde kant ombuigen. Waarheen vandaag? Carré: 8 u. Circus Strassburger. Centraal Theater: 8 u. Via Lissabon. De Kleine Komedie: 8 u. Potasch en Perlemoer. Leidseplein Theater: 8 u. Blbelonië. Stadsschouwburg: 8 u. G'schichten aus dem Wienerwaid. Bioscopen: Alhambra: De verboden Christus (18 J.). Dag. 2.15, 7, 9.30 uur. Apollo: Tot inkeer (18 J.). Dag. 2, 7.15, 9.30 u Astoria: Geen uitweg (14 .1.). Vrijd. t.m. Wo. 7-9 u. Ma.mid. 2 u.; Wo. 2 u. jeugdmat. Do.av. 8 u., De melkweg heelt geen wegenwacht (14 j.Blo: De tante van Charlie (a.l.). Dag. 2, 7.15, 9.30 u. Capitol: Blanke ballast (18 j.). Dag. 2. 7.15, 9.30 u. Ceintuur: Anna (14 J.l. Dag. 2, 7.15. 9.30 u. Ci neac Damrak: De eerbiedige lichte kooi (18 j.l. Dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5,30, 7.30, 9.30 u.Cineac Rcgullersbree- straatvan 9 u. af doorlopende actua liteiten, City: Het mysterie van de gouden adelaar (14 ,1.), dag. 2,15, 6.45, 9.30 u, Corso: Operatie Cicero (14 J. dag. 1,30, 3.45, 7.15, 9.30, Cultura: Af fair in Trinidad (18 j.). Dag. 2.15, 8 u. Desinet: Achter gesloten gordijnen (18 J.). Dag. 2.15, 7.15, 9.30. De Liefde: Van een bruiloft komt een bruiloft (a.l.). Dag. 2.30, 8 u. De X ifcki.flt: The galloping major (a.l.). Dag 1.15, 3.30, 7.15, 9.30 u. Edison: The crimson Pi rate (14 j.). Dag. beh. Do.*7.15, 9.30; Zo. 1.30, 3.30. 7.15, 9.30: Di.. Wo. 2. Do. 7.15, 9.30 U.: De laatste reis (14 J.l. Hallen; Singing in the rain (a.l.), Dag. 2. 7.15, 9.30. Hollnndia: Dlablito (14 j.l. Ma. t.m. Do. 7.45: Dr Jekyll and mr Hyde (18 J.), Kriterion: Le plalslr (13 J Dag. 230, 7.15, 9.30 u. Luxor: 9.30 u. Do.: Gouden oorringen (18 j.l. Wo. 1.30, 3.30 Jeugdmatlnee: Ki-ka- kolonel. Nöggeralh: Morphine (18 j Dag. 1.30, 3.45, 7.15. 9.30 u. Odoou; Ter wille van haar kind (18 j.) Dag. 7.30, 9.30 u. Ma. 2 u. Passage: Storm over Malakka (14 J Dag. 1.30, 3.45, 7.15, 9.30 u. Plaza: Bureau Zedenpolitie (18 j,). Dag. 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 u. Cinema Parlsien: Zondige le vens (18 j.), aanv. 12 u, Rex: De El- lendigen 14 j.). Dag. 2, 7.15, 9.30 u. Rial to: Op het scherp van de snede (18 J.l. Dag. 1.15. 3.30, 7.15. 9.30 u. Roxy: Don Cair.lllo (a.l.). Dag. 1.30, 3.45. 7.15, 9.30 u: Rnval: De laatste grens (14 J.). Dag. 1.30, 3.45, 7, 9.30 u. Tuschinski: Sterren stralen overal (a.l.). Dag. 2.15, 7, 9.30 u. Van Sivln- den: De knuppel in het apenhok (a.l.). Dag. 7.15, 9.15 u. Victoria: Casablanca (18 JDag. 2, 7.15, 9.30 u. West End: Trelnroof In Missouri (14 J.l. Dag. 2, 7.15, 9.30 ti. Cinema llollandia: Trein- roof In Missouri (14 J.l. Dag. 7.15, 9.30 u. Wo. 2 u. MUZIEK IN HET WEEKEINDE Concertgebouworkest wijzigde programma De aangekondigde (uitbundige) ouverture „Romeins Carnaval" van Berlioz op het Zondagmiddagpro gramma van het Concertgebouw orkest werd in verband met de ramp van de watersnood vervan gen door het stemmig-gedragen Con certo Grosso in g kleine terts voor strijkers van Handel. Een kies ge baar, zeker ook gewaardeerd door de radioluisteraars. De solist van de middag. Alexan der Uninsky. verbrak eindelijk weer eens de keten der conventie. Hij speelde met een verbluffende tech niek en een springlevend rhythme het Derde Pianoconcert van de Rus sische meester Prokofjew. Het derde (der vijf) pianoconcer ten introduceerde Prokofjew (zelf een virtuoos aan de piano) een kleine dertig jaar geleden in het Concertgebouw. Sedert dien heeft het werk zich gehandhaafd. Het is bril jant van orkestratie en dankbaar voor de solo-partij. Prokofjew gooit overigens kwistig met melodische invallen, soms van een Russische geaardheid, een andere keer met 'n ironisch lachje kijkend naar de jazz. Het verblijf van de componist in de na-oorlogse jaren te Parijs zal hieraan niet vreemd zijn. want toen waren de eerste Neger-bands erg in trek. Mede door de uitmuntende vertolking werd dit pianoconcert bijzonder hartelijk ont vangen. Na de pauze volgde Beet- hovens Zevende Symphonie. Kubelik gaf er een uitvoering vol overtuiging van. De zo opvallend begaafde diri gent zou echter naast al zijn vuur bepaalde muzikale zinnen wat meer tijd moeten gunnen, om deze te laten uitzingen. MAX VREDENBURG Mnrisa Regules In 1943 schreef de vooraanstaande Amerikaanse componist Virgil Thom son twaalf uitermate interessante etudes voor piano. De zes stuks uit de tweede serie, geschreven in 1951, die de jonge Zuidamerikaanse, te New York gevestigde pianiste Marisa Regules op het programma van haar Kleine Zaal-recital van Zaterdag avond had geplaatst, waren niet min der belangwekkend. Reeds hiervoor zijn wij de concertgeefster dank ver schuldigd. En wij vragen, of het niet tijd wordt, dat onze orkesten aan dacht besteden aan Thomsons symfo nische werk. Marisa Regules speelt verbazing wekkend goed piano. Misschien heeft zij gedurende haar gehele concert een half dozijn verkeerde toetsen aangeslagen: meer beslist niet. Bo vendien, Marisa Regules is door en door muzikaal, zij heeft goede smaak en zij is bescheiden en eerlijk. De stukken van Thomson lagen haar uitstekend, ook de werken van Ravel en Chopin. Voor de vertolking van de grote Llszt-Sonate ontbreekt Regules nog het juiste quantum zeg gingskracht en bezieling. Het beste presteert Marisa Regules in „Spaan se" stukken, van Granados en Albe- niz. Het publiek was te recht over haar spel opgetogen. Het wist de concertgeefster twee toegiften af te dwingen. KAREL MENGELBERG Jonge talenten Op de vierde contactmiddag, ge organiseerd door het Contactcentrum van Nederlandse Musici en het Nederlands Impresariaat (Zondag middag) traden op: Thelma van Breemen (piano), Giinter Ludwig (piano) en Jeannette van Diick (zang). Door onvoorziene omstandig heden verliep deze middag anders dan was aangekondigd, zodat wij alleen de Duitse pianist Ludwig konden horen; een opmerkelijk talent, dat de volle aandacht verdient. De wonder lijke diepten van het eerste en het laatste deel van Beethovens sonate op. 110 wist hij reeds te peilen: het tweede deel werd echter nog niet meer dan een pianistisch werkstuk. Niet minder opmerkelijk was het pianospel van de jonge pianiste Tini Bresser, die wij daarna in het Stede lijk Museum hoorden. Zij speelde enige fragmenten uit het grote werk Ludus tonalis (ongeveer: „Tonen spel") van Hindemith en assisteerde haar vader, de violist Jan Bresser, in zijn sonate voor viool en piano, als mede in sonates van Bach en van Mozart. Het spel van Tini Bresser munt vooral uit door lichtheid en door zichtigheid. De sonate van Bresser verraadt uitstekend vakmanschap: ze is bondig en helder, strak van vorm, onderhoudend, zij het zonder grote diepgang. In de Kleine Zaal concerteerden Zondagavond Mieke Smalhoutv. d. Wees, solo-violoncelliste van het opera-orkest, en de pianiste Anny Wiegmans. Zij brachten een zeer be langwekkend programma ten gehore, bestaande uit werken van Beethoven (Variaties op een thema van Mozart en Sonate in a>, Piiper (Tweede Sonate) en Kodaly (Sonate op. 4). Een grote opgave zeker voor iemand die reeds een zware taak in een orkest te vervullen heeft. Mieke Smalhout kweet zich in menig opzicht voortreffelijk van deze taak: onzuiverheden behoorden tot de uitzonderingen, zij heeft een mooie, zij het niet zeer krachtige toon en haar muzikaliteit is gezond en fris. In rhythmisch opzicht is zij echter niet altijd nauwkeurig genoeg. Het spel van Anny Wiegmans staat bij het hare ten achter: het is niet kernachtig, vaak zelfs slordig. Vooral voor het werk van Pijper bleek ze niet toegankelijk te zijn; noch de pianoklank, noch de dynamische schakeringen kwamen in het alge meen oveeen met de bedoelingen van de componist. MARIUS FLOTHUIS Windstoten in de buurt van zestig knopen konden „Witten- burg" en zijn bewonderaars er niet van terughouden een middag en avond in vrij groten getale op te tornen naar gebouw Het Eiland. Het muziekgezelschap had daar een solistenconcours ge organiseerd voor zijn leden. Het komt namelijk meer dan eens voor, dat iemand in een opwelling van geestdrift zich voor h°: 1'cJmaat.- schap aanmeldt, een muz.ekinstru- ment koopt en het later dan toch vrijwel ongebruikt in een kast op bergt. Dit concours, met zijn onder linge wedijver, stimuleert echter de animo om de muziek ook daadwer kelijk te beoefenen. Niet minder dan 42 solisten heb ben Zondagmiddag en -avond een nummertje weggegeven. Het was een non-stop-programma van louter fan- fare-muziek. In rijke schakering wer den de schoonste klanken ontlokt aan hoorns en trompetten, piston, fluiten en trombone. De trommel bleek ook een gelieft instrument. De prestaties van de tambours werden niet alleen be oordeeld naar tempo, rhythme en techniek, maar ook naar houding Dit laatste zal zeker bij de overslag trommelaars hoog zijn gekwalificeerd want hun houding was martiaal 's Avonds klonk nog een propagan dalied, waarin sprake is van het „hei lig doel" en „vurig streven" der ver eniging. De jury kende in de onder scheidene afdelingen het hoogste aantal punten toe aan: J. C. Honing 85 pt, vierde afdeling; W Tak, 91} pt. met lof, derde afdeling; H. Koers 884 pt., tweede afdeling; M. Poot, 93 pt. met lof. Afdeling tamboers: R. J. Lindeman, 66 pt. In totaal werden uitgereikt 17 eer ste, 14 tweede en 8 derde prijzen. VIOS in Bavo Onder de kundige en geduldige leiding van dirigent L. Petersen heb ben Zaterdag de B-club (orkestleden, die nauwelijks boven hun instrument uitkwamen) en de A-club (zo in de buurt van achttien jaar) van de Amsterdamse accordeonvereniging VIOS een feestelijke uitvoering ge geven. De piepjonge B-club, waarvan het oudste lid elf jaar is, speelde in het minst niet verlegen zijn walsen en Zondagavond heeft de Amsterdam se recherche een 28-jarige arbeider aangehouden, die in de Zaanstraat langs dc huizen goederen inzamelde voor de getroffen gebieden. De man verklaarde, dat hij voor deze inzameling toestemming had van het Ro"de Kruis. Na informatie bleek, dat dit niet het geval was. De politie heeft de goederen, die de man ingezameld had, aan het Rode Kruis afgedragen. De man is heengezonden. Op de zelfde avond is aan het bureau P. Aertszstraat aangifte ge daan, dat een onbekende man goe deren en kleren inzamelde voor de geteisterde streken. De man zou al enkele kledingstuk ken gekregen hebben en er bij ver teld hebben, dat hij deze giften naar het Oranjehuis aan de Van Ostade- straat zou brengen. Bij navraag bleek ook daar niets bekend te zijn. Het signalement van deze man luidt: ongeveer 24 jaar en 1.75 lang, donkerblond golvend haar, lichte re genjas. Men zij op z'n hoede! JUBILEUMWEDSTRIJDEN A. T.B. (Van onze turnmedewerker) Opmerkelijke prestaties van DOS en Simson, oefenstof op hoog gym nastisch peil en een prettige, spor tieve sfeer, dat waren de feiten die de jubileumwedstrijden van de Am sterdamse Turnbond zo goed deden slagen. Wedstrijden, die op een voor de Amsterdamse turnbeweging bijna klassieke grond werden gehouden: de oude Turnhal in de Marnixstraat. Niet alleen Amsterdamse vereni gingen, maar ook uit Haarlem, Vel- sen en Aalsmeer namen aan de wed strijden deel. Hoewel verdienstelijk werk leverend, bleek toch wel. dat deze clubs niet de geoefendheid had den van de hoofdstedelijke clubs met hun grotere wedstrijdroutine; Bato (Haarlem) uitgezonderd. Bij het klassikaal brugturnen voor dames, viel DOS direct op door prachtig en goed verzorgd werk. waarbij aan ensemble en afwerking grote aan dacht werd besteed. Dit brugturnen was één der glans punten van deze wedstrijddag en de Amsterdamse turnsters behaalden er dan ook een royale overwinning mee. KDO werd tweede en Amstels derde, terwijl Bato (Haarlem) met miniem verschil de vierde plaats bezette. Steeds tveer DOS Ook de heren van DOS lieten zich niet onbetuigd en veroverden de eer ste plaats met een serie goede vrije oefeningen, waarbij Olympla tweede werd. Deze laatste vereniging demon streerde later een klassikaal brug- nummer aan drie bruggen, dat zeer in de smaak viel De middagwedstrijden begonnen weer met een overwinning voor de turnsters van DOS, die op twee even- wichtsbalken een hoger puntenaantal verwierven dan de turnsters van Bato (Haarlem). Een pittig nummer knolszwaaien van de turnsters van KDO verdient voorts vermelding, hoewel de deelneming ln deze cate gorie wat gering was Het springen op de lange mat werd M5isJes: 1: dvd-DED in hoge mate spectaculair ingezet nn. o. ttt1 tcrv io46 wi door de mannen van KDO hoewel ifcïlAHO g-T™!,,. VoED-l Fortuna 1 8-10; 2: Sport 2-Mos- Bij de rhythmische hoepeloefenin gen droegen de turnsters van DOS weer de erepalm weg, dank zij de charmante uitvoering van een stijl vol ensemble, dal hoger beoordeeld werd dan het eveneens knappe werk der Simson-dames. De wedstrijden waren nog zo tijdig geëindigd, dat enkele aantrekkelijke demonstraties het talrijke publiek nog bezighielden. Bato (Amsterdam) kwam goed voor den dag met vrije oefeningen voor dames en heren, de turnsters van Simso.i met vendel- zwaaien en touwspringen, de DOS- dames met baloefeningen en de Kracht en Vriendschap-dames met een sportfantasie, die een pittig slot vormde van deze geslaagde jubileum- inzet. De uitslagen waren: Dames klassikaal ringen: KDO 53J p. (derde prijs)klassikaal brug, twee bruggen: DSV 54,4 p. (derde prijs); idem drie bruggen; 1 DOS 71} p., 2. KDO 60,7 p. (beide eerste prijzen). 3. Amstels 56 p, (tweede prijs); knotsoefeningen: 1. DOS 544 P„ 2. Hercules 47,9 p. (beide eerste prij zen); klassikaal evenwichtsbalk: 1, DOS 60 p. (eerste prijs), 2. Bato (Haarlem) 47,7 p., knotsoefeningen: 1. KDO 512 p.. 2. TV Aalsmeer 43 p.; hoepeloefeningen: 1, DOS 684, 2. Simson 652 p, (beide eerste prijzen), 3. Velser GV 404p.; baloefeningen: Simson 66.1 p. (eerste prijs). Heren, vrije oefeningen: 1. DOS 63,6 p. (eerste prijs). 2, Hercules 56,8 p. (tweede prijs); klassikaal brug, drie bruggen: Olympia 54,9 p. (buiten mededinging).; lange matspringen: 1. Simson 66 p., 2 Bato (Haarlem) 63 p. (beide eerste prijzen), 3. KDO 51 p. (derde prijs); tafelspringen1, Simson 70,3 p„ 2. Bato (Haarlem) 62,8 p. (beide eerste prijzen). Basketballuitslagen zaterdag het tempo teveel was opgeofferd aan de afwerking der moeilijke sprongen Bato (Haarlem) met een jonge ploeg plaatste zich dan ook hoger, maar de geroutineerde wedstrijd- ploeg van Simson spande toch de kroon. Ook bij het tafelspringen gal het geroutineerde werk van Simson de doorslag; Bato werd tweede. quito's 2 224. Joncens: Junioren 2: A AC 2—For- tuna 8—35, TIW—BI Stars 2 25—19; Adsp. 1: BI. Stars 1—A AC 1 66—17; 2A: Mosquito's 2—BI, Stars 2 15— 46. Fortuna—Thor 2 4—43, Herly— AAC 2 46—6, AHC—Mosquito's 1—69. marsen op het toneel van het Bavo- huis, en deed het voortreffelijk, zon der saboterende noten. Een compli mentje voor de dirigent, die zijn jeugdig orkest zo goed gediscipli neerd heeft. De ouderen waren het best op dreef in de VIOS-mars van L. Pe tersen. De opera-fragmenten en Strauss-klanken klonken wat stroef en schools, Echte walsmuziek vraagt meer vaart en kleur. Na de pauze kwam het gezelschap Klaverenvier met een vrolijk cabaretprogramma. Cabaret in Diemen Het Amsterdamse gezelschap „Pin- guin" gaf Zaterdagavond ter gele genheid van de verjaardag van prin ses Beatrix een cabaretvoorstelling, o.a. met Ad Veen aan het wonder- orgel, de Claveoline, Louis Englan- der, bas-bariton en voorts Reihoud en Ans van Iersel. die met liedjes en schetsen voor de nodige afwisse ling zorgden Freek Putto toonde zich een gees tig conferencier. De kaarten geschud! Traditiegetrouw organiseert „Dico" ook dit jaar een klaverjastoerr.ooi ten bate van de vereniging tot bevorde ring der gezondheid in de grafische vakken. Vorig jaar is het „Dico" ge lukt de eerste prijs te behalen. Het tournooi 1953 zal de voorgaande verre moeten overtreffen. Het vindt plaats op Zaterdag 25 April. Inschrijving is nu reeds moge lijk voor minstens vijf koppels (tien personen). Deelneming voor meer teams wordt uiteraard zeer gewaar deerd. Aanmeldingen dienen vóór 25 Fe bruari te geschieden bij de secreta ris van de K J.V. „Dico". de heer C. 5! Zwart. De Wittenkade 69. Het bestuur van ..Kinkerkwartier" houdt ook een klaverjastoemooi. De oaten hiervan komen ten goede aan het kampeerwerk. Dit jaar wordt n&- melijk naar Ermelo getrokken. Inschrijvingen kunnen geschieden bij de secretaris, de heer Chr. Meyer, Borgerstraat 121. Van Zoelen wint het tafeltennistoernooi Zondag is het Amsterdamse tafel tennistoernooi geëindigd. Op de fi nale-avond werd een collecte gehou den voor de slachtoffers van de wa tersnood. die 53.92 heeft opgeleverd. In de hoofdklasse moesten twee hoofdklassers. Will van Zoelen en Wim Stoop, het opnemen tegen de sterkste overgangsklassers. De grote verrassing was wel, dat Wim Stoop in de halve finale het moest afleg gen tegen Putman. Ook de finale-partij Putman—Van Zoelen had een spannend verloop, waarbij de twee eerste games met 22—20 eindigden. Uiteindelijk won Van Zoelen deze finale. Bij de dames-finale ging het bij zonder fel toe tussen de dames Hee- derik en Runhert, die mevrouw Hee- derik met 2—1 heeft gewonnen. In de overgangsklasse won Kenter in de finale van Holswilder met 20. Heren eerste klasse: Mauer slaat Haverlcate met 2—1 Heren dubbelspel: Van ZoelenW. Stoop slaan CoghL. Stoop. In een woning aan de Sloestraat heeft de recherche elf personen ge vonden, die zich met hazardspel ver maakten. Twee van hen zijn in hechtenis genomen, de anderen kwa men er met een proces-verbaal (voor lopig) af. Te Antwerpen werd de ijs- hockeywedstrijd Bvabo-rIJsvogels ge speeld voor de competitie van de Lippensbeker. De Antwerpenaren wonnen met 112 (21 41, 50). Collectie Domnick in Stedelijk Museum Stuttgart heeft een museum. Aan dit museum heeft een zekere Dr O. Domnick, een zenuwarts, zijn ver zameling bij testament vermaakt, Men kan niet anders den verheugd zijn dat er nog dergelijke royale par ticulieren bestaan. Men begrijpt dan ook de enthou siaste inleiding in de catalogus van de tentoonstelling van Domnicks bezit, die tot 2 Maart in het Ste delijk Museum gehouden wordt. Domnick wordt ons daarin geschetst als voortrekker Hij verzamelt bijna alleen abstracte kunst. In die hoe danigheid is hij misschien nog een zeldzame figuur. De uiting echter, die men gemakshalve „abstract" noemt is nu niet bepaald gloed nieuw. Niet representatief Domnick begeeft zich midden tussen de kunstenaars en veriverft vaak werken voordat de verf droog is. Op deze wijze heeft hij een springlevend beeld van eigen tijd ge componeerd", schrijft men. „Springlevend?" Afgezien al van de kwestie of een collectie abstrac te kunst alléén een beeld van deze tijd lgeeft. vraagt men zich af, wat zich door kwaliteit zal blijven handhaven opdat Stuttgarts mu seum inderdaad ook later bij mach te zal zijn bezoekers iets bevredi gends te vertonen. Dat de heer Domnick de wer ken vaak verwerft voor ze droog zijn, tekent zijn enthousiasme, te kent echter ook het tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel van die grotendeels Duitse schilders, die zo gemakkelijk en vlug blijk baar hun werk kunnen loslaten. Deze door het vele zwart zo erg Duits aandoende collectie is er êcn van niet biister fraaie kwali teit. zo het er met een ls van veel bluf. Nederlanders: veel beter Men heeft bij de ingang dezer tentoonstelling enige abstracte en experimentele schilderijen van Ne derlanders opgehangen. Hierbij is een compositie van Frieda Hunziker, die me op een tentoonstelling van Vrij Beelden al eerder frappeerde, en die mij gedurende mijn bezoek aan Domnicks expositie steeds hij- bleef tot aan het slot waar enige kleine werkjes van reeds gestorven grote figuren als Franz Marc. Au gust Macke en de Fransman Gleizes de bezoeker weer kunnen verwar men. De heer Domnick mocht zelf de geëxposeerde Nederlandse werken uitkiezen, want deze tentoonstelling is er een van een verzamelaar. Ik dacht dat uit Comeflles werk een betere keuze te maken was, maar ,óg winnen hij en óók Karei Aooel het voor mijn gevoel van hun Duit se collega's door hun vitaliteit en kleurgevoel. Ik geloof zelfs, dat zij, die moei te hebben met abstracte kunst, toch iets van het oprechte plezier in het schilderen van Frieda Hunziker kunnen aanvoelen en zullen missen bij de nog levende hier vertegen woordigde Duitse schilders, dat het kleurgevoel van deze schilderes en haar twee Hollandse collega's toch geprefereerd zal worden boven zo veel vals wat verderop op deze ten toonstelling te zien is. BOB BUYS Beursover zicht Amsterdam, 2 Februari. - Allerwegen besprak men op de beurs de nationale ramp. Zaken kwamen op het tweede plan. Ook aan het aantal orders was dui delijk te merken, dat men andere din gen aan het hoofd heeft. AKU was evenals Zaterdag vooral voor buiten landse rekening gevraagd. Toen steeg de koers ln het telefonisch verkeer 5 punten tot 168. maar vanmiddag werd circa 1654 betaald. Hiertegenover stond aanbod ln Kon. Olie. die ruim twee punten lager kwam. Overigens was de tndustrlemarkt na genoeg prijshoudend. De scheepvaartafdeling heeft Vrijdag de teleurstelling van het onveranderde negen procent dividend der KNSM blijkbaar geheel verwerkt. Vanmiddag was de stemming iets beter, De cultuurmarkt was een fractie hoger voor de voornaamste soorten. Be'.egglngsmarkt stil en zonder zaken. Staatsleningen: Ned. Gr.boek 34 1951 3J 1948 31 1947 3J-3 1937 3 1947 doll. 3 Inv. C 3 62-64 Z.b. 3 62-64 m.b. 3 N.W.S. 21 Gr h 46 3 Ind 1937-A 01)1. en Pandbr.: A.K.U. 31 A'dam 1947 (3D 3... A dam 1948 (3D 3... Arn Hyp (3D 3... Bank v, Onr. Z. 4 Bat Petr. 31 Bergh s en Jurg. 31 Dell 8poor 31 Pr.-Gron. Hyp, (31) 3 Kon Petr. 31 N I. Spoor 1937 31... Philips dollar 4 R'datn 1 en 3 '37 31 Unilever 1949 31 Werkspoor 31 Wontngb.lening 4}.., Woulngb len. 0-5-10 A'dam '51 (pr 21 Den Haag 1 (pr 2} Den Haag II (pr 21 R'dam I (premie) 21 R'dam II (pr.) 2j Utrecht (premie) 21 Nederl. Aandelen: A.K.U. A Kon. Petr. A Philips G.B. A Unilever c.A. Amstcrd. Bank A. Hereteib. pref B A HoU Bank Unie c A Rott Bank A Twentsche B c A. Mbert Hcljn A Bergh's en Jurg. A. v. Berkel A 92 A 94!* 94 951 95!* 95U 78 A 1091 1091 107» 106* 1621 182j 1681 851 188} 1591 1661 V.k. 2/2 Calvé-Delft c.A 119 119 Centrale Suiker A 1661 167} Emb en Houth A. 109} 109 Fokker A 1071 1074 Gelder Zonen A 153} 153} Hglneken A 184j, 184 Ketjen A 155 155 Kon. Hoogovens c.A 159} 157 188 139 Ned. Kabel A 211 209 Ned. Scheepsb A. 156} 156} Rott. Droogdok A 313} 309 Schelde Nat Bez. v. A 1024 Stokvis Handel A 124 124} Stork en Co A 136} 136} Tteleman en Dros 65 Unilever 6% pref A. 130 1294 Unilever 4% pref A. 95} 96 Werkspoor AA 1294 1294 Wilton-FlJenoord A. 108} 166} 138 Holl. Am. Lijn A 136} K.N.S.M A 137 138} Ned. Sch. unie A. 127} 129} St. MIJ Nederland A. 145 147 Walvisvaart A 764 Indonesische Aandelen Amsterd. Rubber A. 864 874 Aniem Nat. Bez v.A 70} 694 Besoekt Tabak A 102 Blllton 2e Ruhr A. 173} 173 Dell MIJ c.A 794 81} Dell-Bat Ruhbei A. 98} Dell-Spoor A 40 39} Hand Ver A dam A. 96 96} Internatio 4 143 143 62} 524 Nat, Handelsbank 107} 107 Ned. Hand. Mij c.A. 156} 9 1564 Ned.-Ind Spoor A. 94 Ver Vorstenl A 20} 19} Amerlk ('ert.t Anaconda 43 43 |-j Baltimore 23} 56} Bethlehem Steel 56} Cities Service 91} 92} Republic Steel 47} 474 Shell Union 68} 23 70 Tidewater 23,!» 42} 42}

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4