Eerste contact met Schouwen en Duiveland: Toestand zeer kritiek Zuidland: chaos van redders en geredden Spanning omtrent nadere berichten In België: 15 doden, schade zeer groot Te moe om te kijken Tot overmaat van ramp de weg onbruikbaar Alleen de markt in Zuidland droog HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Van onze verslaggevers) Op het ogenblik, dat we dit schrijven. Maandagmiddag, zijn wij niet hij machte u te vertellen, hoe ontstellend de ramp wel is, die Zeeland en de Zuidhollandse eilanden heeft getroffen. Nog altijd zijn er op de kaart zwarte plekken, die voor ons niet anders zijn dan een groot vraagteken. Met Schouwen en Duiveland is zojuist het eerste contact tot stand ge komen. Het is niet anders dan een radio-telefonisch bericht door de kustwacht van Westerschouwen geseind aan radio-Srheveningen. Het bevat de boodschap: Dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht namens burgemeester." Vlak daarop seinde de kustwacht van esterschouwen. die daarbij gebruik maakte van de radio-installatie van een gestrand Fins schip: ..Tien tot veertien doden in Burgh. Achttien doden in Zierikzee. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld. Situatie betrekkelijk hopeloos". Sedert het begin van de watersnood is dit het eerste teken, dat van Schouwen ontvangen is. Slechts drie inwoners van Ouwerkerk. die reeds gisteren in Yerseke zijn aangekomen, konden mondeling enkele inlichtingen geven. Die inlichtingen waren: „Onze eigen polder is geheel overspoeld." Van Yerseke uit tracht men met boten het eiland te bereiken om poolshoogte te nemen. Wij wachten met angst de nieuwe berichten af. Behalve de grote onzekerheid over Schouwen en Duiveland, zijn er nog tientallen Zeeuwse en Zuidhollandse dorpen, waar van wij niet weten, hoe het er mee staat. Wij kunnen slechts het laatste nieuws melden dat ons heeft bereikt. Het eiland Rozenburg staat voor 70 procent onder water, De kom van het dorp is echter droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is geëva cueerd en dat is goed verlopen. Op Beierland is de toestand ramp zalig. In 's-Gravendcel zijn reeds 55 slachtoffers te betreuren. Honderden mensen schuilen bijeen op de boven verdieping van een school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. In de nacht van Zondag op Maan dag, omstreeks een uur, zijn bij 's-Gravendeel wederom twee dijken onder de kracht van het water be zweken. Het dorp zal voor het eerst te bereiken zijn wanneer het water gevallen is Men hoopt, dan de men sen naar de Ahoy-hallen in Rotter dam te kunnen overbrengen. Behalve het grote aantal slacht offers meldt men uit 's-Gravendeel. dat velen bewusteloos raken door de koiide. De pontonniers leveren hier een waar gevecht en trachten te hel pen wat ze kunnen. Hoge waterstand De verbindingsweg tussen Rotter dam en Oostvoorne is nog intact. Maar de toestand op Voorne en Putten wordt van uur tot uur slechter. Vanmorgen vroeg stroomde het water verder het land in met on verminderde kracht. Het bereikte zulk een hoge stand, dat het bij Heenvliet over de dijk heen stroomde, zonder dat deze brak. Bewoners en vee uit de achtergele gen poldergebieden hadden zich reeds tevoren in beweging gezet om het vege lijf te redden. De Oudenhoornse zeedijk bij Helle- voetsluis brak echter op drie plaat sen. Hoewel Oudenhoorn. Abben- broek, Zuidland en Hellevoetsluis met man en macht worden geëva cueerd. bevonden zich hier nog gro te aantallen mensen en vee in de. grotendeels in het water staande, boerderijen. Honderden stuks rund vee en kleinvee zijn reeds verdron ken. Hellevoetsluis telt vijf slacht offers Van Ouddorp op Goeree is een radiotelefonisch bericht opgevangen. Het stadje staat voor de helft "on der water. De zeedijk heeft een groot gat en enkele kleine gaten. Tien huizen zijn geheel verloren ge gaan. De beschadigingen zijn ontel baar. Er beslaat geen verbinding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal. Men ver zocht dringend om een zendappa raat en deelde mede, dat tot dusver re één slachtoffer te betreuren valt. Ontstellend De toestand in Stellendam dat fn de smalle hals tussen Goeree en Overflakkee ligt, is ontstellend. De gemeente staat vrijwel geheel onder water. Er heerst een noodtoestand. Men heeft getracht de bewoners van Stellendam zowel als die van Ouddorp in bootjes naar de dijk te brengen. Zij hebben dringend be hoefte aan drinken en voedsel. Stel- endam heeft naar schatting 40 slachtoffers. De haven van Goeree is niet meer te bereiken en slechts van Rot terdam uit kan men snel hulp bie den. De reddingboot van Stellendam heeft Scheveningen-Radio een boodschap gezonden waarin het een groot schip vraagt om de be volking te evacueren Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat zal in overleg met de Marine po gen hulp te bieden. Op Overflakkee is Middelhar- nis er het ernstigste aan toe. Er ziin tien slachtoffers gevallen, maar de bevolking houdt zich rustig. Melis sant. Dirksland en Herkingen. dat in de afgelopen nacht, geëvacueerd is. zijn er niet zo volkomen wanhopig als Stellendam aan toe. Urker vissers zullen pogen van Breskens uit met hun botters naar Stellendam te va ren om mensen van de dijk op te pikken. Tientallen doden Vandaag kwam er voor het eerst bericht van Noor d-B e v e 1 a n d. dat vrijwel geheel onder water staat. Er zijn hier tientallen doden te be treuren. Alleen al in Kortgene zijn ongeveer 35 slachtoffers. De dorpen Wissekerke en Camperland bleven droog. En vermoedelijk een gedeelte van Colijnsplaat. Maar daarmede heeft de rest van het eiland geen ver binding. Boten met levensmiddelen en zoet water (er is geen waterleiding op Noord-Beveland 1 zijn onderwee. Het eiland vraagt dringend om rubberbo ten. De veerman van het Katsche veer heeft met zijn veerboot vanmor gen het eiland bereikt. Hij zag mets dan water. De toestand van de dijk was zeer slecht, deze brokkelde door de druk van het water af. Van de bewoners was geen spoor te beken nen. In het water dreef dood vee en een deel van de inventaris der boer derijen. Z u i d-B e v e 1 a n d is ernstig ge troffen. De gemeente Kruimngeu staat geheel onder water en heeft minstens elf doden te betreuren. In Kapelle werkt men met duizend man onafgebroken om de grote dijk van de Schelde (aan de Zuidkant van Zuid-Beveland) te behoeden voor doorbreken. Er is gebrek aan mate rieel. Hansweert staat ten dele onder water. Dank zij het feit, dat de bevolking van Yerseke dag en nacht in de weer is geweest, kouden de dijken om dit dorp worden behouden. Yerseke helpt thans de inwoners van Kruiningen met evacueren. Vissersschepen uit Yerseke maken verkenningstochten naar Noord-Beveland en Schouwen. Reeds meer dan 20 schenen zijn uit gevaren. Ook naar Wolphaertsdijk is hulp gezonden. Behalve Kruiningen Is ook Rilland Bath geïsoleerd. De zeedijken bij Ellewoutsdijk, Baarland, Kattendijke en Kruiningen zijn doorgebroken. De polders staan diep onder water. Men is begonnen de bevolking te evacueren naar Goes. De zuidhoek van het eiland is het hevigst getroffen. Tussen Baarland en Hoedekenskerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. die vijftien gapende gaten telt. De bur gemeester van Rilland—Bath wordt vermist. Ook Oudelande telt twee slachtoffers. Dijken bezweken De zeedijken van Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezwe ken. In de dijk bij Rammekens zijn forse gaten geslagen. Bij Veere en Vlissingen is hierdoor de toestand zeer ernstig. Ook Arnemuiden staat onder water. De boulevard van Vlissingen wordt nog steeds bedreigd. Zes grote gaten in de dijk maken het gevaar van een doorbraak niet denkbeeldig. De bou levard zelf is een troosteloze ruïne. De straten van de stad zijn niet anders dan een snel en wild voort jagende rivier. De hulpverlenings dienst onder burgemeester Kolff draait echter op volle toeren. De Westkappeise zeedijk en de dui nen bij Oosikapelle hebben harde klappen gekiegen. Enorme stukken weiden weggeslagen. Rondom de dorpen Ritthem, Nieuw- en St. Joos- land spoelt het water. Tot dusverre zou Walcheren vijf slachtoffers heb ben. namelijk drie in Vlissingen en twee in Veere. In Veere hebben aan de beroemde kade enkele van de zeer oude huizen het begeven. In Zeeuw sc h-V laanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Hontenisse en Ossenisse doorgebro ken. Bij Cadzand is de zee over de sluis geslagen en zijn grote stukken duin weggespoeld. De oude stad van Terneuzen staat onder water. Koosterzande ligt geïsoleerd tus sen vijf ondergestroomde polders. Hontenisse vecht om het waterschap Walsoorden te behouden, maar de toestand is kritiek. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is er bovendien ernstig aan toe door een nieuwe dijkdoor braak aan de Othene, ten oosten van Terneuzen. Bij Graauw staan twee polders onder water en is zeer veel vee verdronken. Aangezien het ons onmogelijk was met Zeeland te telefoneren of eniger lei andere verbinding tot stand te brengen met he vele kleine dorpen die in nood verkeren, is er van de overige plaatsen nog geen nieuws te melden. De heer L. Steinvoorte uit Leeu warden is door het bestuur van de KNVB tot lid benoemd van de Tech nische Commissie, die hiermede dus voltallig is geworden. (Van een speciale verslaggever) De guirlandes van de laatste bruiloft hangen nog in het zaaltje van het café in Zuidland op het eiland Putten. Maar het gekleurde papier Is gebroken en verschrompeld, de anders zo ordelijke cafézaal is veranderd in een plaats, waar overver moeide mannen slapen met het hoofd op de armen, waar kinderen in een hoek liggen op wat zakken, waar een vrouw geluidloos huilt. De toestand in Zuidland was vannacht chaotisch. Snel was het water gerezen tot in de onmiddellijke nabijheid van het dorpsplein, waar de muziektent in het midden ook al in een plas water stond. Wanhopig is gepoogd het vee te redden. Maar dat dat niet altijd gelukte bewijzen de bolle koeienkadavers, die spookachtig afsteken tegen het water- i mand kan zover komen, vlak onder de schaarse vleugjes maanlicht. Dat dat niet altijd gelukte be- I wijst dat ene dooie koetje op het Dorpsplein, dat gered scheen, maar daar i then man verdween de laag gelegen huizen te ontruimen. De weg is soms geblokkeerd door angstig vee. Maar in het café is een grote hulp post ingericht. Het Rode Kruis ver strekt soep en brood. Een hese, oververmoeide man door breekt telkens het geroezemoes met „attentie". Dan valt er een diepe stilte. „Er staan drie paarden langs de xoeg, die 36 uur geen eten hebben ge had" Een man verdwijnt snel. „Er staan zes koeien te wachten op een boot. Wie?" De bemanning van een praam vertrekt. „Er moet een zieke man direct naar Rotterdam. Wie heeft een auto!" In de hoek slapen de mannen van de rijkspolitie op de hoge stapel bed- degoed, die uit de huizen werd ge red. Een lichtkogel gaat omhoog. Nog één. Mensen in nood? Een sloep om geslagen? Niemand weet het. Nie- van uitputting stierf. Tot diep in de nacht reden de trucks met vee over de enige over gebleven uitweg: de smalle weg naar Abbenbroek. Tot vroeg in de ochtend de onge lukstijding kwam: er is een gat in de weg geslagen. De auto's kunnen niet meer komen... Steeds meer boten echter werden in het water gelaten en er zijn de tachementen marine met sloepen, ducks en ander amphibiematerieel De Scheveningers zijn er met de ZUIDLAND is een welvarend dorp, dat in het hart van het eiland Putten ligt, zuidwestelijk van Rotterdam. Het water, dat door de geschonden dijken van het eiland naar binnen stroom de, isoleerde eerst het dorp. Daarna drong het de straten binnen, en het duurde niet lang of de markt was een van de zeer weinige plaatsen, waar men nog droogvoets kon gaan. Daar werd het vee dan ook heen gebracht. De buitenwijken stonden toen al behoorlijk diep in het water, en wie nog iets uit zijn huis wilde halen, moest met een bootje gaan. „Wie heeft Gerrit Voogd gezien?" j Niemand heeft hem meer gezien Hij fel gele oliejassen en de redding-1 bleef bij zijn vee toen de sloep hem boten van loggers. Maar veel hebben zij in het duis-1 ter niet kunnen uitrichten. Het bleek te gevaarlijk. Een duck sloeg om toen hij op een onbekend ob- m M y t stakel voer. Andere vaartuigen lie- pen vast of verloren de koers door de sterke stroom, andere verdwaal den. Er werd besloten te wachten tot het daglicht zou komen. Zuid land stroomde vol met redders en geredden Het plaatsje leek in de frontlinie te liggen. De gehelmde marechaus sees versterkten die indruk. Huis ingestort Bij de molen, een paai verder, zakte een fc Niemand keek er Kleine Wout de Jong, uit Slikkerveer zes jaar oud was zó moe, toen hij eindelijk na vele omzwervingen in de ivarme Ahoy-hal te Rotterdam terechtgekomen was, dat hij niet eens meer belangstelling voor de fotograaf met zijn zwarte kastje kon opbrengen. Hij bleef lusteloos over de ta fel hangen, met die verbouwe reerde berusting in de ogen, die ieder kind. dat plotseling uit zijn vertrouwde omgeving weggerukt wordt, bevangt. klein slachtoffertje van de grote nood. die Nederland teis tert. Een van de velen, die hulp nodig hebben óók uw hulp! kwam halen. Waar hij later was weet niemand. Misschien is hij toch nog weggebracht Misschien kwam hij om in het snelstromende water toen hij voer ging halen voor zijn vee. Een angstige .nacht is weer voorbij De hulp wordt doeltreffender. Lange colonnes vrachtwagens rijden af en aan. Bij het Voomse kanaal schep pen honderden vrijwilligers zand in zakken om de gaten te dichten, of om verdere afbraak te voorkomen. Het eiland Voorne zelf is vrij van water gebleven. Wel zijn alle toe gangswegen naar Hellevoetsluis ka potgeslagen en is de sluis bijna ver nield Die kant heeft het tenminste kun nen klaren. Maar alle mannen en wagens van Voorne gaan naar de on afzienbare watervlakte om hulp te bieden aan de geëvacueerden. Het water stijgt snel. De wind is nog te straf om het gevaar als voorbij te beschouwen. (Van onze Brusselse correspondent. O. De Swaef) De orkaan, die in de nacht van Zaterdag op Zondag door honderd j België trok, heeft langs de kust en in Antwerpen zeer grote schade veroorzaakt en waarschijnlijk aan meer dan vijftien Twee vragen restten allen slechts: hoe hoog zal het water komen? En: kunnen wij morgen nog weg hier? Simonshaven en Hekelingen liggen zelf geïsoleerd. De uitweg naar Ab benbroek dreigt te bezwijken. En wat dan? Leidse studenten hebben de weg voor een volledige doorbraak kunnen behoeden. Tot nu toe ten minste. Driekwart van deze kostbare verbinding is weg gespoeld, het asfalt is als een be drieglijk wegdek boven het meters diepe gat, blijven hangen. Alleen over de westelijke berm is nog te lopen Abbenbroek is zelf voorpost. De be woners hebben het druk genoeg om mensen het leven gekost. In het Antwerpse havengebied is de materiële schade het. grootst. De vier zeesluizen zijn buiten werking gesteld, omdat de machinekamers overstroomd zijn. Vandaag zal dit euvel misschien weer verholpen zijn De vaargeul is echter nog onbruik baar omdat de meeste boeien zijn los geslagen. De tunnel onder de Schelde, die was volgelopen, kon weer worden leeggepompt, maar is nog gesloten omdat het verlichtingssysteem niet functionneert. Ook alle droogdokken zijn volgelopen. De tramstaking, die Donderdag be- Langs de kust is vooral de streek bij de Nederlandse grens er slecht aan toe De zeedijk bij Knokke is op vijf plaatsen doorgebroken en bij Heyst stortte de dijk over 300 meter in. De hvens van Blankenberghe en Zeebrugge leden zware schade. De grote wegen langs de kust zijn onbe gaanbaar. o.a. de grote weg van de Nederlandse naar de Franse grens. De meeste doden vielen in Oost ende. Daar zijn zeven mensen ver dronken. In Antwerpen zeker vier.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3