Hulp per auto, per boot en uit de lucht Eensgezinde actie krijgt georganiseerde vorm Aangrijpende tonelen in polders bij 's-Gravendeel Verkeer voor grote delen gestremd Spoorrails is tussen Brabant en Zeeland weggespoeld Prinses Wilhelmina in Zeeland Natuur was ons steeds weer te sterk WERK OVER" Indonesië en West doen 't mogelijke Hoe ver 't kan komen Gift Hoogovens van f 50.000.- Roulettespelers verrast Twee vletten volgelopen, opvarenden gered Ruwe raming HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Nauwelijks had het Nederlandse volk kennis genomen van de ontzettende ramp, die het land had getroffen of overal ontstonden spontane acties om te helpen, waar er geholpen kan worden. In de eerste uren van de ramp nog ongecoördineerd, groeiden zij tegen Zondagavond tot een grote maar wat chaotische actie uit, om ten slotte Maandagochtend in heter georganiseerde banen te worden geleid. Het is vooral het Nederlandse Rode Kruis, dat te zamen met de militairen en met vele Rode-Kruisafdelingen in het buitenland de hulp ter hand nam. Dat daarbij ook duizenden particulieren en uiteraard de Nederlandse burgerlijke overheid krachtdadig optraden, was een logisch gevolg van de vreselijke rampen, die Zeeland en West-Brabant voornamelijk overkwamen. Het Nederlandse Rode Kruis is in de vroege Zondagochtend in alle plaat sen van het land de hulpactie begonnen. Vele honderden hebben hun dien sten bij de plaatselijke afdelingen en bij het hoofdbestuur aangeboden. Vele honderden ook konden door het Rode Kruis worden gebruikt voor het in ontvangst nemen van kleding en huisraad, van voedsel en verband. Overal in het land kreeg men de beschikking over grote gebouwen, waarin de ingezamelde voorraden in afwachting van hun vervoer tijdelijk konden worden opgeslagen. De intendance maakte voorts een grote zending brood, margarine, sui ker en kindervoeding gereed, die men naar het vliegveld Valkenburg bij Den Haag transporteerde, vanwaar af zij per helicoptère bij het aanbre ken van de dag naar de gebieden van Moerdijk, Stellendam en Stave- nisse werden getransporteerd. De Haagse gemeentelijke apotheek heeft de gehele nacht onder hoog spanning gewerkt om aan deze zen dingen grote hoeveelheden medica menten toe te voegen. Een vracht auto bracht grote hoeveelheden brood naar Hellevoetsluis. waar de reddingboot Neeltje Jacoba de voor raad opnam om het naar Goeree over te brengen. Ook Nederlands enige helicoptere neemt deel aan de strijd om men senlevens. Hij vlifcgt heen en weer over Goeree-Overflakkee om de men sen van de daken te halen. De eer sten die zo konden worden gered waren vanmorgen de bewoners van de Hoeve Dordrecht. Marine en leger bieden op alle fronten hulp. Sinds het aanbreken van de dag onderhouden vliegtuigen van de marine een pendeldienst tus sen het vliegveld Valkenburg en de bedreigde gebieden. Buitenland helpt Uit het buitenland komt een vloed van berichten over spontaan aange boden hulp. De commandant van het Ameri kaanse leger in Europa, generaal Manton S. Eddy, zal vandaag in ons vraagt vakbeweging De Raad van Overleg, samen gesteld uit de Katholieke vak beweging. het Nationaal Christe lijk Vakverbond en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft besloten de leden op te wek ken enkele uren over te werken om op deze wijze te trachten een groot bedrag bijeen te krijgen. Op zo kort mogelijke termijn zal over deze zaak overleg worden gepleegd met de werkgevers. Over de eerste resultaten daar van leest u elders op deze pagina. land aankomen om in een onderzoek ter plaatse vast te stellen welke hulp het Amerikaanse leger kan bieden. Vier helicoptères van de Britse marine vertrokken vanochtend Gosport naar het vliegveld Valken burg, van waaruit ze voedingsmidde len en kleding naar de getroffen ge bieden zullen overbrengen. Het Cana dese Rode Kruis heeft aangeboden de verdronken gebieden in Engeland en Europa te steunen, aldus de voor zitter William Stanbury. Ook de Bel gen hebben enkele hefschroefvlieg- tuigen ter beschikking gesteld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles heeft telegrafisch aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Nederland en België zijn deelneming betuigd over de ram pen. ,.Mijn regering is doende on- Voedsel uit. de lucht Op de luchtbasis Rheinmain bij Frankfort worden op het ogenblik vijf troepentransport vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht van het type C 119 gereed gehouden om met valschermen voedselpakketten en technische uitrustingsstuk ken boven de getroffen gebie den in ons land neer te laten zodra de Nederlandse regering dit nodig acht. De Franse am bassade heeft meegedeeld, dat- de Franse1 regering bereid is twee geniebataljons te zenden voor dringende hulpwerkzaam heden. Maar niet alleen In het buiten land, ook in het binnenland wordt krachtdadig met alle mogelijke tech nische hulpmiddelen gezorgd voor het rampgebied. In Groningen werd een vijfhonderdtal vrachtauto's vol goederen en kleding geladen. De lange colonne vertrok vanochtend naar Rotterdam, geëscorteerd door de Rijkspolitie. Studenten van de veeartsenijkun- dige faculteit in Utrecht zijn voor de hulpverlening opgeroepen en heb ben de bevoegdheid gekregen vee in de noodgebieden tegen mond- en klauwzeer en tuberculose in te en ten. Waren het tot zover min of meer (Van een onzer verslaggevers) De storm- en overstromingsramp belemmert het verkeer per trein en per auto en ook het telefoonverkeer. De getroffen gebieden zijn niet of moeilijk bereikbaar. Wat de treinen loop betreft is er sinds Zondag niet veel veranderd. Alle vervoer voor het Zuiden moet via Utrecht geschieden. Er rijdt weer een trein van Rotter dam naar Maassluis, maar de lijn naar Hoek van Holland is nog afge sloten. Van Maassluis uit gaan ieder half uur bussen naar Hoek van Hol land. Naar Gouda moet men van Rotter dam (D.P.) uit vooralsnog ook per bus. Misschien zou hier in de loop van de dag de trein weer gaan rijden. De spoordijk doet namelijk sinds Zon dag dienst als waterkering en is door weekt. Men is bezig te proberen of de dijk treinen kan houden. Naar Zwijndrecht kan men weer per trein komen. Dat betekent, dat Dordrecht practisch weer bereikbaar is. De lijnen DordechtGiessendam, SliedrechtGiessendam, Dordrecht Lage Zwaluwe—Breda en Bergen op ZoomVlissingen zijn nog steeds gestremd. Er is met geen mogelijk heid te zeggen, wanneer ze weer zullen gaan rijden. De nachtboot naar Harwich, die al Zaterdagavond uit Hoek van Hol land had moeten vertrekken, is he denmorgen om 8 uur weggegaan. Toen kon de boot uit Engeland bin nenkomen. Deze moest wachten op de vertrekkende boot. omdat er nog maar één steiger is. De andere is weggeslagen. Om half tien waren de passagiers uit Engeland aan wal. Later op de dag vernamen wij nog. dat tussen Goes en Vlissingen een busdienst wordt onderhouden van de Stoomtram Mij. ..Walcheren". Er is echter een onderbreking bij Sloedam. waar de reizigers een kwartier moe ten lopen. De Spoorwegen stellen geweigerde en overbevonden goederen, voorzover zij daarover kunnen beschikken in handen van organisaties ten behoe ve van de rampslachtoffers. Voor het wegverkeer zijn de volgen de verbindingen gestremd: Rotter dam—Breda, rijksweg 16, van Dor drecht tot Zevenbergschehoek. Ook de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk is afgesloten. Ridderkerk—Gorcum, rijksweg 15, van Alblasserdam tot Hardinxveld; UtrechtBreda, rijksweg 27, van Gorcum tot Oosterhout, de hele rijks weg 58, die over Zuid-Beveland en Walcheren loopt is afgesloten. Geen teleft oon Het telefoonverkeer met de getrof fen gebieden is moeilijk en voor een groot deel onmogelijk. Geheel onbe reikbaar zijn: alle plaatsen op Schou wen en Duiveland, het hele eiland Tholen. en de eilanden Noord- en Zuid-Beveland. De volgende plaatsen zijn evenmin telefonisch te bereikenSt Anna- land. Alblasserdam, Ellewoutsdijk, 's Gravendeel, Hendrik-Ido-Ambacht, Hank, Heiningen, Kruiningen. Klun- dert, Lage Zwaluwe, Sint Maartens dijk. Moerdijk, Numansdorp. Oud- Vossemeer, Poortvliet, Raamsdonks- veer. Rilland, Scherpenisse, Stave- nisse, Waarde, Willemstad, Wol- phartsdijk, Zevenbergschehoek. Dit zijn alleen de plaatsen die in elk geval niet bereikbaar rijn. Met veel andere gebieden is het telefoon verkeer moeilijk. Zo was bijvoorbeeld vanmorgen heel Zeeland onbereik baar. De P.T.T. verzoekt zo weinig mo gelijk particuliere gesprekken met de getroffen gebieden te voeren. Staatssecretarissen legden de eed af De Koningin heeft Zaterdag de nieuwe staatssecretaris van Finan ciën, dr W. H. van den Berge en van morgen de nieuwe staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mej. dr A. de Waal, be- georganiseerde acties, veel diepere indruk hebben misschien nog de on georganiseerde acties gemaakt In duizenden werkplaatsen en fabrie ken hebben de arbeiders besloten over te werken voor de noodgebie den. Vele directies voegden bij de op deze wijze gevormde fondsen grote sommen gelds, die allen aan het Na tionale Rampenfonds ter beschik king worden gesteld. Een van de grootste en meest ontroerendste ac ties was wel die van 2000 havenar beiders van de Samenwerkende Ha venbedrijven in Amsterdam: zij be sloten in de komende vier weken een uur loon per week af te staan. Overal ook hebben instellin gen hun gebouwen opengezet voor de évacué's. De A.J.C. gaf ,haar kamphuizen Paasheuvel in Vierhouten en het Meent huis in Blaricum, er kwamen jeugdherbergen, tehuizen voor ouden van dagen en zieken huizen ter beschikking. Maar nog steeds is er niet overal hulp genoeg. Beveland heeft weder om een dringende oproep gedaan om rubberboten en motorboten te stu ren: De mensen zitten daar nog steeds op zolders en daken en zijn zonder vaartuigen onbereikbaar. K 4100 - 5741 - 5742 voor auto's Ook autobestuurders kunnen zich. aldus de bevelhebber van de derde militaire afdeling in de provincies Noord-Brabant en Zeeland uiterst verdienstelijk maken. Zij kunnen zich dag en nacht melden onder het ken- De waarnemend hoge-commis- saris van Indonesië in Neder land, mr Susanto. heeft vanmor gen namens de Indonesische re gering en het Indonesische volk telegrafisch aan minister-presi dent Drees het medeleven be tuigd bij de ramp die Nederland dit weekend trof. De waarnemend commissaris deelde daarbij aan de bevoegde instanties mee. dat Huize Voorhout in Den Haag, tot nog toe gebruikt als doorgangs huis voor de in Nederland aanko- mende Indonesische studenten, ter beschikking staat van de autoriteiten, die belast zijn met het onderbrengen van geèvacu- eerden. Mr Susanto heeft alle In donesiërs in ons land opgeroepen om hulp aan de slachtoffers te verlenen, waar zij dat maar kun nen. De Antillen en Sur in a- m e hebben eveneens van hun medeleven getuigd. Er is op de Antillen een comité van actie ge vormd, dat nog Zondagavond met het werk begon; de douanebe ambten van de Nederlandse An tillen hebben het geteisterde Wil lemstad geadopteerd. Zondagavond hielden de kerken op Curaqao en Aruba speciale diensten naar aanleiding van de nationale ramp. Tenslotte kwam de Suri- naamse l andsregering Maandag ochtend in een spoedzitting bij een om- de hulpverlening aan Ne derland en België te bespreken. Een stortvloed van buitenland se hulp blijft binnenstromen. getal K.4100 op de nummers 5741 en 5742. Uit Den Helder wordt gemeld, dat vijftig patrouillevaartuigen, motor boten en motorvletten gereed ge maakt zijn om zich naar het bedreig de gebied in het Zuiden te begeven Er zijn mai-ine-eenheden overgebracht naar Texel en Callantsoog en andere bedreigde gebieden ln de kop van Noord-Holland. Met de Texelse boot zijn vijf autobussen vol arbeiders van het vaste land naar het eiland ver trokken. Tenslotte blijkt het helaas nog no dig te zijn al diegenen te waarschu wen, die zich door hun nieuwsgierig heid zouden kunnen laten verleiden om per auto naar de getroffen gebie den te gaan. De hulpverlening onder vindt daarvan de grootste hinder en de automobilisten die niet dringend nodig zijn voor de hulpverlening zelf, wordt verzocht thuis te blijven. Zo is er in Nederland een grote en spontane hulpactie geboren, die veel van de eerste nood zal kunnen lenigen, maar die helaas nog weken en weken zal moeten duren voor ze beëindigd kan worden. De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken en aanverwante bedrijven te IJmuiden heeft een bedrag van vijftig duizend gulden ter beschikking ge steld van het NationaleRampen fonds. Tevens heeft de directie mede gedeeld, dat aanvragen om materiële steun ter leniging van de nood in wel willende overweging zullen worden genomen, In aansluiting hierop kan worden medegedeeld, dat de besturen van de arbeiders- en beambtenkernen van het bedrijf een beroep hebben gedaan op het personeel ten minste vier uur loon af te staan. De Amersfoortsc politie heeft Za terdag omstreeks middernacht een inval gedaan in een perceel aan de Hendrik Viandcnstraat in Amers foort en een gezelschap van achttien personen bij het spelen aan de rou lettetafel betrapt. De spelers, voornamelijk van bui ten Amersfoort afkomstig, waven totaal verrast. Ze werden gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zestien van hen zijn na verhoord te zijn weer vrijge laten. Een bedrag van ƒ500 van de bank afkomstig en spelmateriaal zijn in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) Ook rondom Bergen op Zoom heeft het water ernstige schade aangericht. In de Borgvlietse Polder is de dijk ook over enige honderden meters weg geslagen. Dit had tot gevolg dat de spoorwegverbinding tussen Bergen op Zoom en Zuid-Bevcland werd weggespoeld. Ook bet wegverkeer ondervindt hierdoor grote moeilijkheden. In de polders rond Ossendrecht en Woensdrccht stonden de boerderijen midden in het water. Zo is de dijk rond de Gcertruidapolder over honderden meters weggeslagen, waardoor deze polder onderliep en de machinefabriek Holland midden in het wassende water kwam te staan. De gemeentelijke bad- en zweminrichting werd overspoeld en nagenoeg volkomen vernield. zwemmende te redden maar ver- scheidenen verdronken. In een kast die kwam aandrijven vond men het stoffelijk overschot van een vrouw. In takken van een drijvende boom zat een man verward, die eveneens verdronken was. Verder valt dc verdrinkingsdood te betreuren van een gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, terwijl bovendien nog enkele kinde ren het slachtoffer van de ramp zijn geworden. Het water stond honderd meter van het gehucht Vogelenzang, zodat de verbinding met Tholen volkomen verbroken is. Van alle kanten komen militairen, De bewoners, die vrijwel allen vol komen door het water verrast wer den konden met zeer veel moeite ge red worden. Het vee is grotendeels verloren gegaan. Het ergste is het wel in Halsteren. Hier sloeg de Tholensc dijk weg over enige honderden meters waardoor ongeveer vijftig woningen werden overstroomd en vele huizen instort ten. De slachtoffers die zich in deze woningen bevinden, konden nog niet gered worden. Het water kwam er zo onverwacht en met zulk een grote snel heid aan dat men slechts het vege lijf kon redden door de wijk te ne men naar de zolders. Voor zover be kend zijn reeds een tiental slacht offers geborgen. Een boot met een vijftiental men-1 politie en Rode Kruis te hulp om bij sen sloeg om. Enigen wisten zich het reddingswerk te helpen. (Van een onzer verslaggevers) Een ontzaglijke watermassa, die zich uitstrekt acht kilometer ten noorden van de Moerdijk, is Zondagmiddag enige uren het toneel geweest van aangrijpende scènes. Vier polders, Oude en Nieuwe Beerpolder, de Prinsenpolder en de Lekpolder, zijn alle ondergelopen ten gevolge van dijkdoorbraken in de Kildijk. De bewoners in dit gebied hebben zich in veiligheid kunnen stellen, dank zij twee motorvletten, die door de Koninklijke Marine en de genietroepen de dienst met veiliger oorden onderhielden. Hartverscheurende tonelen hebben zich echter afgespeeld toen twee dei- vletten, aan boord waarvan zich twaalf man bevond, onder wie en kele vrouwen en:kinderen,, vol water liepen en tegen de dijk smakten. De mensen hebben zich met behulp van militairen zonder ongelukken in vei ligheid kunnen stellen. Ia liet huisje van de heer Kayen aan de tweede tol bij de Rijks straatweg en dé Wieldrechtsezeedijk hebben wij een onderhoud gehad met een van de geredden, de heer G. Kayen, die met verscheidene an dere geredden uit het noodgebied gastvrij zijn opgenomen. De burge meester van Dubbeldam, de heer Beelaerts van Emmighoven, heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan deze gebieden. Voor de veiligheid van de Wiel drechtsezeedijk werd gezorgd. Over een afstand van tien kilometer is al het mogelijke gedaan om te voorko men dat het water uit de vier on dergelopen polders zou doorbreken. Er wordt gemeld, dat in Willems dorp 25 mensen zich veilig en wel op de zolder van de politiekazerne bevinden. Goede samenwerking In het huis aan de tweede tol was het een drukte van belang. De vrouw des huizes zorgde voor warme cho colademelk eri de aanwezigen deden al het mogelijke om elkaar te helpen De samenwerking is dan ook prima. Allerwegen is er niets dan lof voor de hulp. Men hoort geen onvertogen woord, men beseft volkomen de ernst van de situatie en van paniek is geen sprake. De spoordijk tussen Dordrecht en de Moerdijk is deerlijk gehavend. Op verscheidene plaatsen zijn grote ga ten in de dijk door het meedogenloos opdringende water geslagen. Het aantal stuks vee, dat verloren is ge gaan in deze kolkende waterzee, is ontelbaar. Zo waren er alleen al van de heer Vervelde 250 kippen verdron ken. Van dc heer Schoonerwoerd zijn zeventig varkens verloren gegaan. Zo zou men kunnen doorgaan. Het is een lange, lange lijst van leed, een leed dat slechts wordt verzacht door de wetenschap dat er allerwegen hulp wordt geboden. Er wordt gedaan wat men kan doen. Niettemin was het een triest gezicht in 's-Gravendeel. Aan de andere kant van de Kil waren koeien, die ten dode opgeschreven waren, te zien. 's-Gravendeel. dat van gas, water leiding en electriciteit verstoken is, is nagenoeg geheel ondergelopen. De bewoners zijn allen geëvacu eerd, waarbij, naar men meldde, er zeven zouden zijn overleden. In Wieldrecht is alleen nog de waterleiding intact. De electriciteits- voorziening heeft verstek laten gaan. Op het departement van Land bouw schat men op het ogenblik de schade aan landbouwgronden, oogst, veestapel en bedrijfsgebouwen op en kele honderden millloenen guldens. Dit is een zeer voorlopige en ruwe raming. Het kan nog minder zijn. maar dat hangt af van de duur van de inundatie en ook van het zoutgehal te van het water. Met nog geen mogelijkheid is op te geven hoe groot het overstroomde gebied in totaal is en hoeveel stuks vee zijn verdronken of nog zullen moeten worden afgemaakt. Rijswijkers zijn niet geïsoleerd De geruchten, dat de Rijswijkse vrijwilligers in Hellevoetsluis geïso leerd zitten, zijn van alle grond ont bloot, Burgemeester Bogaardt heeft ieder uur contact met de ploegleiders. De vierde partij van de twee kamp Botwinnik—Taimanov is zon der verder spelen door Taimanov gewonnen gegeven. Botwinnik leidt thans met 31 Hoog water te Schcveningen Op 3 Februari is het om 5.44 en 17.53 uur hoog water te Scheveningen. (Van een onzer verslaggevers) „Ik kom om namens de Ko ningin de hartelijke deelne ming te betuigen", zei prin ses Wilhelmina Maan dagmorgen tegen het echtpaar Huffel uit de Baalehoek in de gemeente Hontenisse. Dit echt paar is vandaag vijftig jaar ge trouwd, maar het feest kon niet doorgaan, want zij moes ten hun huis in allerijl verla ten. Prinses Wilhelmina was via Ant werpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge komen, waar zich de commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, leden van gedeputeerde OP HET GROTE KAARTJE zijn met dwarse arceringen de gebieden in Zuid-Holland en Zeeland aange geven, die door de overstromingen getroffen zijn. Er zijn echter ver scheidene gebieden bij, waarvan we nog weinig of niets weten. Met Schou wen en Duiveland en met Tholen is geen contact te krijgen, Waarschijn lijk is de toestand daar zeer ernstig. Omtrent Noord-Beverland is officieel nog niets bekend, maar naar onze in lichtingen staat ook dat eiland on der water. Op het kleine kaartje kan men zien, welke gebieden door zeedijken en welke door rivierdijken worden be schermd. Het hele westen, het noor den, de gebieden rond het IJselmeer en de Wadden-eilanden hebben zee dijken. Niemand had kunnen denken, dat een stormvloed zoveel bressen zou kunnen slaan. Een brede strook land langs de kust van de Eems tot de Belgische grens ligt beneden de gemiddelde waterstand van de zee en ver beneden de stroomd en niet zelden stond, ook Amsterdam blank. Het water van de Zuiderzee kwam door het open IJ in de stad. Een bijzonder zware overstroming had plaats in 1775. Wieringen, Urk zwaar geleden. Ieder heugt zich nog en Schokland werden geheel in ae r!p t pi-snood van 1916. En wij stroomd en bilna overal in het Vloedhoogte. Zover als wij inde de ""watersnood "van 1916. En wil stroomd en bijna overal in het wes- geschiedenis terug kunnen mogen er niet aan denken, wat er tcn van het land hadden de steden gaan. vinden wij altijd weer »,i de-over- schrikwekkende verhalen van niet geweest was. Sn! Thrnfri mi waarhü nv„r„trnm;n_pr. verdronken WiJ leze" van overstromingen in stroming van Februari 182o. waarbij overstromingen, verdronken 15Q2 15Q8i jn het V0Qr_ en na]aar goo personen en 46.000 stuks vee om steden en dorpen en dikwijls van'l509, 1514, 1530. het leven kwamen, zijn hele landstreken door het Een ramp, die de huidige in om- vorvwnlp-pn vanS verre overtrof was dc beruchte waiei vei zwolgen. Allerheiligenvloed van 1570. Toen Het is gebleken, dat het menselijk Zo is uit een aantal meren om- liep de kust van de Noordzee van vernuft het telkens weer moet afleg streeks het jaar 1300 de Zuiderzee het Nauw van Calais tot Denemar- gen tegen de onberekenbaar sterke ontstaan. In diezelfde tijd is waar- ken onder water. Natuurlijk hadden krachten van de natuur. De mens schijnlijk ook de Dollart ontstaan, de Lage Landen weer. zwaar te echter houdt vol. Hij berust niet, Hij die zich tot Noordbroek en Belling- lijden. Hel water liep in Noord-Hol- versterkt telkens weer zijn verdedi- wolde uitbreidde. land een halve meter over de dijken. ging. gn dat niet alleen, hij valt zelf en neemt het land terug, dat de zee hem heeft ontnomen. De Dollart is grotendeels terug gewonnen, De Zuiderzee wordt op nieuw een binnenmeer, talloze kleine schorren in Zeeland zijn aaneenge smeed tot grote eilanden, de binnen- J en Zuid-Holland Sterk leeft zelfs nu nog de her- Een groot gedeelte van Groningen innering voort aan de Sint Elisa- en Friesland en bijna alle Zuidhol- bethsvloed van November 1421. Toen landsc en Zeeuwse eilanden liepen zijn meer dan dertig dorpen door onder water, het water vernield en op de plaats van vruchtbaar land lag eeuwen lang de Biesbosch. Wat merkwaardigerwijze van deze In de zestiende eeuw verdronk meren van°"Noord ramp het sterkst tot de verbeelding Saaftingen. een stuk van Oost- ?,jjn drooggelegd, heeft gesproken is... de kat van de Zeeuwsch-Vlaanderen. Rëimerswaal, Kinderdijk, die heen en weer sprong een rijke koopstad op Zuid-Beveland, Maar wie langs de dijken van de over de wieg van een zuigeling. waar de kooplieden gouden kloppers zce en "e rivieren gaat, ziet telkens aan de deuren heetten te hebben, weer binnendijks de schilderachtige werd herhaaldelijk overstroomd en meertjes, die evenveel waarschuwin- moest ten slotte worden verlaten. Nog gen zjjn. Want elk meertje betekent. Eindeloos Is den de reeks over- liggen de resten op de bodem van ,iaj (laar PPI1 fioorhraak is treweest stromingen, grote en kleine, die wij de Oost er-Schelde tussen Zuid-Beve- °?.°T,r*a* 's in oude kronieken tegenkomen. Voor- land en Tholen. 'an„.?1 ^"^erlijke water, dat toch al het laaggelegen Holland en in het Herhaaldelijk werd ook in de tegelijk een levensvoorwaarde is voor bijzonder het Noorderkwartier heeft zeventiende eeuw het land over- Nederland. staten Lockefeer en Hamelink zich bij het gezelschap voegden. In het gemeentehuis van Honte nisse werden zij ontvangen, waar de burgemeester met roodomrande ogen van moeheid rondliep. Op de secretarie heerste een span ning. want de mensen zijn daar se dert Zaterdag bijna nog niet uit hun kleren geweest. Telefoontjes komen binnen: dan worden 200 man hier gevraagd, dan 100 man daar. Uit Weert zijn 350 militairen gekomen en uit Amsterdam 50 stu denten om bij het dichten van de dijken te helpen. De toestand op Hontenisse is op het ogenblik tame lijk geconsolideerd. Wanneer de wind niet weer aanwakkert, hoopt men de situatie meester te worden. Omgekomen Thans zijn ook nadere berichten binnengekomen omtrent het veronge lukken van een aantal mensen. De familie Daalman, bestaande uit de 23-jarige vrouw en drie kinderen van 10, 8 en 6 jaar, werd in hun huis overrompeld door het water. Precies waar het huisje stond is dc dijk door gebroken. Vader Daalman was naar buiten gegaan omdat hij de toestand niet vertrouwde. Toen hij terugkwam van zijn inspectietocht vond hij zijn huis niet meer terug. Reddingsploegen zijn thans bezig de hele polder af te dreggen. De vrouw en het zesjarig zoontje zijn gevonden. In een treurwilg werd het tienjarig zoontje aangetroffen, maar zijn beentje was zodanig verbrijzeld, dat hij in het ziekenhuis is over leden. Naar het achtjarig dochtertje wordt nog gezocht. De hele familie De Smit, vader 68 jaa moeder 66 jaar en zoon van 37 en een dochter van 24 laar, waren toen zij het geweld van het water hoorden, uit hun huis gegaan Zij rijn buiten door het water gegrepen en de polder lngespoeld, De ver loofde van het m-isjè. die rustig in het huis op zolder lag te slapen, kon worden gered. Het was een triest ogenblik, toen de brandweer met wat beddegoed en een geldkistje van de familie De Smit op de secretarie kwam. Aan de muur hangt een bevol- kinssstatlstiekje, waarvan de rode, steeds opgaande lijn bijna de 5500 had bereikt. Deze rode lijn zal nu weer in dalende richting gaan. In Hulst wordt thans hulp onder de burgerij gezocht om zo snel rao- geliik de dijkgaten bij Hontenisse te dichten. Ook koningin Juliana is van morgen in alle vroegte ver trokken naar het noodgebied met de bedoeling daar de ge hele dag te blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3