Ernstige bezorgheid over de bewoners van de Biesbosch TOCHT LANGS DE EVACUATIEPOSTEN Om 4 uur in de nacht begon de ellende Halsteren: 8 doden en 57 vermisten Doden en vermisten uit het gebied Halsteren GEBIED ROND DE had zwaar te lijd en MOERDIJK Noodtoestand in Raamsdonksveer en Geertruidenberg Huilende vrouwen en kinderen Zorg voor onze verdediging Door razendsnelle vloed overvallen Centrales van menselijk leed Cadetten van K.M.A. boden hulp DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ,,^\1 zestig jaar woon ik aan de dijk, maar zoiets heb ik nog nimmer meegemaakt", Mustert In Drimmelen stond in huis waar het water 75 centimeter hoog had gestaan (en wat zou het 's avonds weer worden met hoog water?), bezorgd te zien naar zijn ge schonden meubilair. Maar hoe erg dat ook was, erger was de benau wende angst om de bewoners van de Biesbo^fch, waar niet één pol der was vrij gebleven van het ra zende water. Boerderijen en schu ren zonder water. De bewoners 's morgens om vier uur al op de zolders en daken. Een hopeloze toestand. Men wist in Drimmelen niet of de Biesboschbewoners nog leefden of niet. Zo nu en dan was er een dringende roep om hulp via de telefoon. Er was Zaterdag op de Pauluspïaat een baby geboren. Hulp bieden was onmogelijk. Geen boot kon uitvaren. Burgemeester Crul vroeg dringende hulp aan generaal Warringa in Den Bosch. Sleepboothulp. Vanaf de wal was geen telefonische verbinding met de Biesbosch meer mogelijk. Men kon in Drimmelen niets doen dan afwachten. „Het is vreselijk", ver telde burgemeester Crul, sinds half twee 's nachts in de weer, toen zijn gemeente werd gealar meerd. Advertentie) En beiden hebben gelijk als zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Maar niet alleen in de Biesbosch heerste een noodtoestand. De dorpen Hozge en Lage- Zwaluwe werden door het water omspoeld de hele Lang straat kampte met het water. In Ca- peile kolkte het water over de brede dijk en de Provlncialeweg. De tuin derijen in en rond Capelle verdron ken in het water. Huizen zijn inge stort. Mensen vluchtten, vee werd weggedreven. Want het water is woest. Het stormde steeds maar aan. Mensen trokken weg. omdat ze -n met meer vertrouwden in Waspik zijn de bewoners van het Scharloo ai in het patronaat ondergebracht. Want ook daar huizen onder water. Op het Vaartje is de toestand al even cri- tiek. Er waren mensen in nood in de Overdiepse polder. Men stelde er po gingen in het werk ze te redden. De 's-Gravenmoerse polder én de Vaartse polder stroomden onder door een gat van 25 meter in de kade bij de nieu we sluis. De polders Kromgat, de Eendracht, de Oostpolder, de Donge- dijksepolder. de Willemspolder zijn ondergeschoten. Met man en macht werd gewerkt aan het gemaal de Ho ge Brug, want, er is gevaar, dat het «aat schuiven. GEÏSOLEERD DUZONDER critiek is de toestand in de gemeente Raamsdonk. Wij konden er niet meer komen. in Raamsdonksveer heerste een nood toestand. De Pontonniers doen er wat ze kunnen om de 'grote nood te hel pen lenigen. Met amphibievaartuigen en boten zijn ze er bezig. Huizen stort ten er in. OP Sandoei moest ieder een vluchten voor het aanstormende water. Mensen zitten geïsoleerd op zolders en daken. In de Brieltjespolder verkeerden twee gezinnen in uiterste nood. De brandweermannen trokken er met 'n boot op af. „Als we maar niet te laat komen". In Geertruidenberg. dat al evenmin nog te bereiken was is de noodtoe stand niet minder. Het wilde water golft er binnen door een groot gat in de Dongedijk nabij he station. De centrale van de P.N.EM. gelijkt op een eiland te staan. Ook hier wer den mensen geëvacueerd. Het is overal hetzelfde droeve beeld. Hui lende vrouwen en kinderen. Ja, waar is het ernstiger? Want in Hooge en Lage Zwaluwe wachtten opnieuw verschrikkelijke toestanden. Het vee is bij Wagenberg, voor zover het niet is verdronken, in een wei bijeenge dreven. Er stond een oude boer bij te huilen. „Negen van mijn koeien ben ik kwijt. En wat hier staat wordt allemaal ziek". Hij liep radeloos ©en landweg in. Met volgepakte fietsen en kinderwagens trokken de mensen in de richting Breda en Made. Weg Uit het bedreigde gebied. B.B.A.-bussen. militaire wagens, luxe auto's rijden af en aan. Zieken, kinderen en vrouwen. De mensen vroegen ons, om nieuws. ..Hoe is het daar en ginds? We heb ben geen radio. Er is geen electrici- teit. Huizen staan er tot aan de pla fonds onder water. Angstige gejaagde mensen overal. De Groenendijk ln Lage Zwaluwe met kerk en school en al is geheel ge ïsoleerd. Er zitten nog 50 kinderen, die gehaald moeten worden. Militai ren zwoegen. „Soms is het erg on dankbaar, meneer", zeggen er een paar. die nat zijn tot aan hun nek. Er zijn mensen bij, die, al staan ze tot hun middel in het water, niet mee te krijgen zijn uit hun huizen. En je kunt ze toch niet laten verdrinken, ZIEKEN pR zijn 40 tot 50 zieken in Lage Zwaluwe. De hele lange straat, die Lage Zwaluwe vormt is een reeks van gaten, diepe gaten, die het woe lige water geslagen heeft. In een weg- slagerü hangt het spek nog Met behulp van z.g. ducks worden de bewoners uit de door het water bedreigde huizen te Raamsdonksveer geëvacueerd. Deze opname werd gemaakt te Raamsdonksveer. aan een balk Alle mensen zijn hier, zo goed als geëvacueerd. Op een zol der in een café nabij het station zit ten zestig mensen bijeengepakt te wachten op hulp. Verdronken koeien drijven in het water, zijn er mensen verdronken? Ze zeggen van wel. Er moet ginds een ark zijn omgeslagen. Niemand weet er het fijne van. Ieder een zit met zijn eigen moeilijkheden. Er zijn drie grote gaten in de Bui tendijk geslagen ..Het ging zo allemachtig vlug. ik zat de koeien te melken en voor ik het wist zat ik tot over mijn middel m het watei. Drie kilometer ver ben ik meegespoeld door het kokende wa ter. Mijn moeder heb ik niet meer gezien". Dat vertelt een zoon van de Wed. Stoop In Zwaluwe Koeien wor den afgemaakt. Er is een boer, die gedronken heeft en met alle geweld terug wil naar zijn verdronken boer derij. Ze moeten hem meesjeuren. De jcnooi in de Nieuwsixaat zit on der water. En wat zal de dijk straks doen tussen Lage en Hoge Zwaluwe? De mensen vroegen het zich angstig af. Militairen werken er met man en macht om het gevaar te keren. DUSSEN EN HANK TN Dussen en Hank moest de nood- toestand worden afgekondigd. Het was niet mogelijk er nadere berichten van te krijgen. In Waalwijk werd te gen de avond de toestand ook bijzon der critiek Bij van Heumen werkten honderden militairen en burgers aan versterking van de dijk. Den Bosch heeft voor 3000 zandzakken gezorgd. Ook voor Waspik bestemd. Pakhuizen moesten in Waalwijk nabij de haven worden ontruimd. Het water sijpelde door de dijk. Ongeduld inzake werkgelegenheidspolitiek TNE GROTE politieke rede, door Prof. Romme voor de Partyraads vergadering gehouden, zullen we van wege de overvloed van kopij in enkele kenmerkende uitspraken samenvatten: 1. De zaak van onze verdediging in geallieerd verband vervult ons met de hoogste zorg. De deur naar de verdediging van West-Duitsland staat nog allerminst open. 2. Wij zijn in Europa nog niet vol doende bedacht op het gemeenschap, pelijk gevaar. 3. Het gevaar van het dirigisme bij de opbouw van het nieuwe Europa wordt nog te weinig onderkend. 4. Met ongeduld wachten wij op het concrete plan van werkgelegen heidspolitiek. 5. Ten aanzien van de gezinspoli tiek moeten we binnen een jaar con crete resultaten zien. 6. Brede-basispolitiek blijft ge wenst, maar het opdringend h-uma- nisme stelt de vraag, of dit middel ons zedelijk mogelijk zal blijven. IN HET GEBIED RONDOM BERGEN OP ZOOM was het ongetwijfeld de directe omgeving van Halsteren, waar de gevolgen van het noodweer het zwaarst waren. Met het verstrij ken van de uren werd het duidelijk, dat de catastrophe hier ont zettend was. Toen de avond ging vallen had men er acht doden geborgen en de lijst van vermisten vermeldde nog 57 personen, voornamelijk uit de polder. Ook de commandant van de brand weer, de heer J. v. d. Berg, was Zondagavond nog niet terecht. TV AT de omvang van de ramp hier zo - het dorp reikte het water tot boven t—* parcnKpilrlrMiïlr frwnn* 5c n-anrnrfltfn rif, hïlVPni'Qnfl in Hf» Tl/*Vltinf7 VQ tl GEÏSOLEERD verschrikkelijk groot is geworden, moet worden toegeschreven aan de snelheid, waarmee het water hier de polders verzwolg. In de vroege och tenduren braken de buitendijken van oe Auvergnenolder en de Theodorus- polder en met ontoombafe kracht stroomde het water van de Ooster- Scheide over het land. Men mag aan nemen. dat tientallen huizen zijn weg gespoeld. De bewoners konden zich niet spoedig genoeg in veiligheid brengen: vandaar het groot aantal vermisten. Toen Halsteren in de nacht werd gealarmeerd (het dorp ligt veilig op een hoogte) kwamen brandweer eu politie onmiddellijk in actie. De snel heid waarmee het water opkwam, verraste echter ook de reddingsploeg en slechts met moeite wisten de man nen zich in veiligheid te brengen. Men vermoedt dat de commandant van de brandweer, die dus Zondag avond nog op de vermïsteniijst voor kwam. naar Tholen is kunnen uitvj- ken. maar zekerheid kon men met krijgen. De meisjesschool in Halsteren werd als verzamellokaal voor de getroffen gezinnen in orde gebracht. Moeders, hun kinderen in doeken gepakt, stapten uit de vrachtwagens en kregen een warm plaatsje. Helpers en helpster van het Rode Knus uit Bergen op Zoom en Halsteren hebben prachtig werk gedaan. Zij zorgden er voor. dat alle geredden een dak en wat warmte kregen. Aan de schot jboort hingen de lijs ten van wie veilig het dorp hadden bereikt. De gemeentenaren verdron gen zich voor die poort, om hun na men te weten te komen. De toestand bleef lang verward. Eerst tegen zeven uur. toen de red dingsploegen niet veel meer konden uitlichten, kon men een overzicht krijgen van wie terecht was on wie niet. Tragische bijzonderheden werden toen ook bekend. Van het vermiste gezin Paulus was de vader op retrai te. Men moet aannemen dat hij al leen de ramp heeft overleefd. Het gezin de Krom weduwe met dochter en kinderen waren reeds in de boot geholpen en meenden zich in veiligheid. De boot sloeg echter om en alleen de schipper kon Halsteren bereiken. Van de vermiste familie Laanen heeft tot nu toe alleen één dochter tje zich gemeld. Zij bleek de nacht bij kennissen te hebben doorgebracht. De vermiste inej. Suykerbuyk had bij een getroffen familie 's avonds op het huis gepast en was 's nachts in dezelfde woning blijven slapen. VERKEERSWEG BLANK de havenrand en in de richting van Dintelsas was alles overstroomd. De polders aan weerszijden van de weg naar Steenbergen bleven watervrij. Tragisch genoeg heeft ook Dintel- oord zijn slachtoffers te betreuren. Door de snelle dijkdoorbraken in de Beamontpo'der. de Carünapolder en de Annapolder konden niet allen zich tijdig in veiligho'd brengen. Het ge zin Vos (man en vrouw, hun doch ter en twee kleinkinderen) moet als verloren worden beschouwd. De plaatsen in Noord West-Bra bant h-eicen geregeld contact met el- Kaar. Waar hulp nodig was werd die zo mogelijk uit een andere gemeente gegeven. Militairen van het regiment Piina Frederik te Be.gen op Zoom zaten aan de radio-toestellen en nieipen zoveel zij konden bij net red dingswerk. evenals de commando's in Roosendaal. De samenwerking tussen politie, l ulitairen. Roce Kruis en an- cere a..--sten was schitterend. Vliegtuigen cirkelden rond het ge bied om te speuren naar mensen in nood. N.-Vossemeer was spoedig geïso leerd. Zondagavond arriveerden pon tonniers uit Hedel met 8 motorboten in Steenbergen om te helpen bij de evacuatie van Nieuw-Vossemeer. Het bleek practisch onmogelijk het dorp te bereiken. Vrijwel alle mensen za ten 's avonds nog boven ln de huizen. In Heiningen kwam mej. Meerberg om het leven. Al vroeg in de ochtend stond het water tot aan Vogelenzang. Enkele honderden meters de Thoolseweg op. stond het water. In de verte zag men de boerderijen tot aan de daken in het water staan. Er waren toen al veel huizen ingezakt. Men had te wei nig redaingsmateriaal. Met de enkele boten, die men in de ochtend ter be schikking had kon men onmogelijk alle bedreigde boerderijen bereiken. Een tachtig ton metende boot was uit de haven van Klundert weggelo pen en dreef door de straten, botsend tegen de huizen. Door de tocht van de boot sneuvelden er verschillende daken om van duivenhokken en an dere kleine gebouwtjes maar niet te spreken. Hoe triest was dit beeld van de Mauritsweg. VAN de dijkdoorbraak ten Westen en Noord-Westen van Halsteren is het gehele „Westland" de duDe geworden, steeds verder drong het water op. naarmate het later op de dag werd. Koeverding. Kladde en No- tendaal werden overstroomd. Voor de middag al begon het wa ter over de verkeersweg Bergen op ZoomSteenbergen te stromen. Even voorbij de handwijzer te Lepelstraat stond, zover men kijk,en kon. de weg blank. In Steenbergen zelf was de nood toestand afgekondigd. Het gemeente huis werd als reddingscentrale inge richt en iedereen die helpen kon, meldde zich. De reddingspogingen hier waren voornamelijk gericht op het gebied tussen Steenbergen en St. Philipsland. De polders, ten Zuiden van de weg naar St-. Philipsland stonden blank. In de middag werd het dorp ontruimd. De HK.I. te Sceenbe.gen en de Blauwe Zaal wer den gerequireerd voor het onderbren gen der slachtoffers. Later op de dag vreesde men. dat ook de H.K.I. on der water zou lopen. DODEN IN DINTELOORD H®, gebied ten Noorden van Din- teloord is zwaar geteisterd. In f Recla Studies Een album met Üw N Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of /Vuts-Chocolade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (W). Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 \Ts of 6 PPs van de MARS- of NUTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade, AAN de andere zijde van Bergen op Zoom had het water met niet te stuiten kracht de spoorwegverninding met Zeeland verbroken. Enkele hon derden meters ran hei station van daan lagen de rails als ijzerdraadjes omgebogen. Het water was doorge drongen tot op omtrent 20 meter van de weg naar Hoogerheiöe vandaan. Rond vijf uur Zondagochtend was op meerdere plaatsen de dijk doorgebro ken die het water de Anna-Marie- polder nabij Woensörecht liet b nnen- stuwen. Niet alle bewoners van <3e boerderijen daar konden de stroom voorblijven. Angstige uren hebben zij. door het water omringd soms op het dak van hun huis doorgebracht. Militairen van Woensdrecht heb ben daar met man en macht gewerkt de Damesdijk. die ai enkele zwakke plekken vertoonde, te verste vigen. Rondom vijf uur in de mid dag konden militairen van de K.M.A. te Breda met roeiboten het gezin van Wingen uit zijn woning halen. De heer Vogelaar, die 's nachts met- zijn vrouw en drie dochters was gevlucht, stond radeloos naar zijn ondergelo pen boerderij te kijken waar hij nog twee van zijn zoons in vermoedde. Of die toen al in veiligheid waren wist niemand te vertellen. Intussen kwam vc-e en huisraad in de richting van de bedreigde dijk gespoeld. Toekomstige Korea-strijders heb ben zich ingezet in öe Feithpolder bü Ossendnecht. waar ruim vijftig men sen gered konden worden. Het duur de evenwel tot half zes in de mid dag eer men zover was. De meesten konden in Ossendrecht worden on dergebracht. Bij de redders daar be hoorde ook de Belgische schippor La Craix. die zich. zodra hij van de ramp hoorde, met zijn schip naar Brabant had gespoed om te helpen. BERGEN OP ZOOM WAN Bergen op Zoom heeft slechts de buitenzijde van de stad van het water te lilden gehad. Om onge veer half vier kwam het gedempte deel van de haven onder water te staan. Er is daar veel schade aan in boedels toegebracht. In de dijk ach ter het zwembad werden gaten ge slagen en spoedig stroomde het wa ter ook de ..Holland" en de Spiritus fabriek binnen. Slachtoffers vielen hier niet te betreuren. ^AN de mensen die in de loop van de dag onder Hvlste- ren aanspeelden, konden er een aantal worden geïdentificeerd. Vast staat dat mevr. Raats-van Tiggelen het leven heeft verlo ren. evenals mej. van Meer en mej. Paulus. Twee lijkjes van kinderen konden nog niet ge ïdentificeerd worden. Van het gebied rond Lepel straat werden tenminste drie lij ken geborgen. Over de identi teit van de slachtoffers had men gisterenavond nog geen zeker- Jie'id,. De vermisten (vrijwel allen inwo ners van de gemeente Halsteren) rijn: J. v. d. Berg i commandant brandweer); Gezin Raats (man 2 kinderen en oude vader.); Gezin Paulus (man. vier kinderen en oude vader); Mej. Suykerbuyk; Gezin S. van Meer-Schillemans (man drie kinderen en oude va der); Gezin Mar. Maas (man vrouw en 3 kinderen); Gezin de Keijzer (2 dochters): Gezin Ant. Laanen (man, vrouw, schoonva der en 3 kinderen); Gezin de de Krom (wed. de Krom. mej. de Krom en drie kinderen); Mej. J. Roks; Mej. van EekevenGezin J. Paulus (vrouw en 3 kinderen) Gezin Hoetelmans (man. vrouw en 2 kinderen)Gezin. j. v. Meer (man. vrouw en 3 kinderen); Gezin C. Roks (vrouw 3 kinde ren en schcjnvader)R. Schil- lemans en kleinzoon; Chr. van Akkeren, De mogelijkheid is niet geheel uitgesloten, dat enkelen van deze vermisten zich naar Tholen ia veiligheid wisten te brengen. In de avonduren waren him namen echter nog niet doorgegeven via de radioverbinding, die het con tact met Halsteren onderhield. Men moet aannemen dat de meesten van deze mensen zijn omgekomen. Vrijwel allo gezin nen woonden in de Beijmoerpol- der of op Slikkenburg. aan weerszijden van de overstroomde weg Ha 1st a-en—-Tholen André Gelens: held van Moerdijk £)IEP MENSELIJK LEED. gecentra liseerd in de sombere evacuatie- posten in Zevenbergen, Zevenberg- schen-Hoek en Klnndert. Een dapper vrouwtje verbindt één van haar kin deren; moeder Gelens, die zich kan kan beroemen op een held van een man: André Gelens. Van 's-morgens vroeg tot 's middags sjouwde hij in een roeibootje op en neer om gezin nen van de zolders te halen. Toen vonden omstaanders het genoeg; Ge lens ging te ver, hij zou zichzelf in de dood hebben wiilen werken om ande ren het leven te laten behouden. Zon der pardon ging hij een auto in. „Het is altyd een waterrat geweest" zegt VEEL VEE VERDRONKEN Tn de vroege ochtend van Zondag, naar schatting om vier uur, begon tussen Moerdijk en Rooae Vaart de ramp in dat gebied. Ongeveer ter hoogte ran de woning ran v. d. Made begaf de buitendijk van het Hol- landsch Diep het en met ongekende snelheid cn geweld stroomde het wa ter het land binnen De bewoners op het land en in de dorpen Moerdijk en Lage Zwaluwe waren op een enkele na alle nog in diepe rust en werden volkomen verrast, 't AVater wast in zulk een snelheid, dat er voor de mensen niets anders opzat dan te vluchten, have en goed achter latend. Het merendeel der mannen bleef ech ter achter op boerderijen in de hoop ter plaatse te kunnen blijven. DE EVACUATIE utaarzen aan zün voeten sïoot een inwoner van l-ijnaart de „blinden" van zijn woning, die hü meiLzün vrouw (zü hing uit het raam om de toestand in ogenschouw tc nemen) over enkele ogenblikken zou verlaten. Het was 's mans laatst^ handeling voor de vlucht. T\/Tet grote voortvarendheid werd de evacuatie der vrouwen, kinderen en zieken ter hand genomen en voor al de BBA heeft voort:effelijk werk gedaan Intussen geraakten de bewo ners van de boerderijen, verspreid over het laag gelegen gebied, in steeds grotere moeilijkheden. Het water bleef namelijk stijgen, zodat ze voortdurend hoger in him huizen moesten gaan. op de duur zelfs tot in de nok der daken of daar bovenop. Het reddingswerk, met boten van de Kon. Militaire Aca demie, bemand met Cadetten en leden van de Vrijwillige Brandweer te Ze- venbergschenhoek, werd ten zeerste bemoeilijkt door de stroom en de ho ge golven, zodat, men er slechts na enorme krachtsinspanning in slaagde pas laat in de namiddag van Zondag bewoners uit hun isolement, te ver lossen. Intussen was een detachement van de Pioniers uit Hedei met sterke mo torboten onderweg om meer daadwer kelijke hulp te kunnen bieden. BREDA-MOERDIJK uur af. Ten Zuiden van Zevenberg schenhoek op ongeveer 500 Meter van de kom der gemeente verwijderd, stond een trein gereed om de inwo ners van de bedreigde gebieden, eerst die in Zevenbergschenhoek waren achter- gebleven, naar Breda te ver voeren. Met. angst en vreze wachtten de mensen de kritieke tijd van Zondag avond zeven uur af. Dan immers zou het water weer zijn hoogste punt heb ben bereikt, en zoals het zich om on geveer vier uur 's middags liet aan zien, meende men in Zeven-oerg- schenhoek. dat tengevolge van de verwachte vloed de hele gemeente ru der water zou komen te staan. Men maakte zich ook in Zevenber gen gereed om de inwoners te doen evacueren. „UITTOCHT IN OORLOGSTIJD" (~Ap onze tocht naar het watersnood- gebied konden wij niet verder ko men dan tot de tweede overweg in Zevenbergschenhoek en via de hoofd verkeersweg BredaMoerdijk was dit slechts mogelijk tot aan hotel Bra bant. van de heer Biestraten. Alle gebied ten Noorden van deze lijn stond blank en de diepte had daar op sommige punten de twee meter al be reikt Het doorgaande verkeer naar Moerdijk en Lage 2waluwe reikte der halve niet verder dan tot de geooeni de punten Ook het treinverkeer was van 's morgens zeven F)e taferelen te beschrijven, welke zich voor onze ogen ontrolden, is onmogelijk. De weg van Zevenberg schenhoek naar Breda bood het beeld van een uittocht in oorlogstijd, vol met kudden paarden en vee, die uit het watersnoodgebied naar veiliger oorden werden overgebracht. Daar tussen door reden veewagens, vracht auto's autobussen met Rode Kruis- emblemen, die evaoué's bleven ver voeren, vrachtwagens, die met zana naar de meeste oedre.gde punten wer den v.rvoerd, brandweei-eenheden en vrijwilligers die zich van alle omlig gende gemeenten naar de bedreigde gebieden begaven Zeer opvallend was'de rust die al hun werk. Iedereen deed wat in zijn vermogen was, meer dan dat zelfs: het was in alle opzichten bewonde renswaardig. van de politie werd in de gegeven omstandigheden het aller uiterste gevergd. Bij zevenbergschenhoek aan de spoorweg ter hocgte van de Hoge Zeedijk waren 's middags aemeente- werklieüen bezig een stuwdam aan te brengen op de spoorweg, waarmee men hoopte 's avonds de vloed te kun nen tegenhouden; geen sterveling kon echter garanderen of deze noodmaat regel gunstig effect zou hebben. Van dit punt reden wij naar de grote verkeersweg BredaMoerdijk. Daar waar de secundaire weg Zevcn- bergschenhcekZevenbergen onder het viaduct doorloopt was een binnen dijk bezweken. Het vuile, reeds geel wordende water baande zich mge weld en met donderend geraas een weg naar het Zuidelijker gelegen ge bied. waar nu zo ver het oog reikte het hele land werd overstroomd. DE STORM HIELD AAN Cn nog steeds nield de Noord-Wes- terstorm aan. zodat met de mi nuut ae spanning steeg. In Zevenbergschenhoek spraken wij het raadslid de heer van Unnik. Niemand zo zei hij. zelfs niet de oud ste onder' ons heugt zich een derge lijke ramp te hebben meegemaakt: het is vreselijk. Hij vertelde ook. dat een poes tevoren een lijkkist was aan- gespoela afkomstig van het kerkhof te Moerdijk. Verder- zag men langzamer hand steeds meer cadavers van koéign en varkens in het water drij ven. Veel paarden en vee moeten zijn verdronken, maar tot op dat moment hadden wij gelukkig nog niet van deze mensen aan de dag legden bij I persoonlijke verliezen vernomen. moeder Gelens. Maar dit is geen wa- terrattemverk meer. VERTWIJFELDE MANNEN. Jn Zevenbergschen-Hoek is 'n café in gericht als voorlopige hulppost. Vertwijfelde mannen zitten mei hei hoofd in de handen rona de gloeiende kachel. Geld en goed. vee en land ver loren. Ze monteren elkaar maar wei nig op: de waarheid is te hard. „Eigenlijk moesten we er aan gewoon zjjn in dit kikkerland" zegt één hun- ner. Maar je kunt aan zijn gezicht zien. dat hij er toch niet volkomen apathisch onder blijft. „We hebben het leven nog" zegt hij „en ik geloof dat we daar al heel ei-g blij om mogen zijn; de rest komt later wel; men om ringt ons met zorgen en geschenken; je wordt er blij om gestemd; maar is het niet beter te geven dan te ont vangen". Ja. philosopheren kunnen ze nu wel, want zo vlot verloopt het transport naar Breda aanvankelijk nog n'at. Maar het loopt en dat is het voornaamste. ZIJ LEVEN NOG... Jn Zevenbergen zit het hele St. Jans gebouw vol Militairen hebben de namen van allen en regelen naar ieders bevrediging het vervoer. Het zyn meest Klundertenaren. die er hun toevlucht hebben gezocht. Onder hen bevinden zich de Ambonnezen, die het eerste dakloos raakten. Hun bouten barakken waren een gemakk.jyke prooi voor de woeste golven. De familie Polak uit Zwingelspaan wacht rustig af. „We hebben alles in de steek gelaten om het vege lijf tc redden". De drie kleine pukken be seffen de ernst van de toestand niet. Een anderhalf-jarig meisje zou en moest een brandende lucifer uitblazen. Gelukkige kindsheid. Vader is con structieschilder en werkt in Holland. Hij neemt de ramp kalm op. Een oud vrouwtje uit Moerdijk zit eenzaam alleen „Ze nemen mij toch ook mee naar Breda?" „Och natuur lijk, Moederke". Schrijnende tafere len in andere zaalhoekjes Huilende meisjes en moeders, die ook niet veel klagen meer nodig hebben. „We weten alleen, dat we hier rijn". De rest moeten we afwachten Een jonge moeder verzorgt haar baby. Buiten verdwijnt bus na bus. Have en goed blijven achter als prooi der golven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4