Water bedreigt ook Zeeuws -Vlaanderen mxmm bij ROTTERDAM helpt Evacué 'sstromen naar A hoy-hal Suriname moet zuinig aan doen Eisenhower laat Tsjang Kai Tsjek inderdaad vrij in Nieuw gat in dijk Terneuzen Steden sturen boten atharina Duyvis Onvermijdelijk Smokkeldorp Qeen berichten van moet koffie duur betalen Eisenhower gedoopt Brits vliegtuig stort in zee Nazi's willen infiltreren in Bondsdag Prins Bernhard herinnert aan band met V.S. HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (van. een onzer verslaggevers) Door voortreffelijke samenwerking tussen de gemeenten Rotterdam en Amsterdam en onder de centrale regeling van het bevrachtingskan toor is een aantal passagiersboten voor de binnenwateren ter beschik king gesteld van die gebieden, waar van de. bevolking moet evacueren en waarvan evacuatie waarschijnlijk is. De havenmeester te Rotterdam, kolonel Van Leeuwen, deelde ons mede, dat twee Spidoboten, nl. de „Nassauplaat" en de „Koningsplaat" reeds gisteravond naar het zwaar ge troffen 's Gravendeel zijn uitgevaren. De ^.Nassauplaat" kan 500 en de „Koningsplaat" 300 evacué's met hun bagage meenemen op elke reis. Voorts heeft Amsterdam een aantal gemeentelijke boten, die uitstekend voor dit vluchtenlingenvervoer ge schikt zijn, ter beschikking van de Rotterdamse havendienst gesteld. Deze krijgen hun bestemming voor de evacuatie van de kop van het eiland Goeree-Overflakkee. IS iet bij nacht De evacuatie, voor zover deze in beide noodgebieden ook in de loop van heden nog nodig is. heeft men niet bij nacht en ontij willen uitvoe ren. Dat zou allerlei ongewenste situ aties in het leven hebben kunnen roepen. Beter is, dat de getroffenen nog een ellendige nacht doorbrengen, dan dat zij over de brede wateren tussen de Zuidhollandse eilanden en dan bij nacht moeten varen. Aan boord van deze schepen zijn ook Rode-Kruisploegen meegenomen. Van de zijde der binnenschippers heeft het georganiseerde bevrach tingskantoor, dat in voortdurend overleg met de Rotterdamse haven dienst werkt, zeer veel scheepsaan- biedingen gekregen. Men zal zeker voor het vervoer te water van eva cué's geen tekort aan scheepsruimte hebbén. Kolonel Van Leeuwen was met deze spontaan toegezegde hulp bijzonder ingenomen. Twee officieren van de Nationale Reserve zijn Zaterdagmiddag voor het stadhuis van Vlaardingen beëdigd. Vele.'militaïren en burgerlijke autori teiten waren hierbij aanwezig. Advertentie LM. HOESTBUIEN, VAST (SLIJM SDan helpt bl/lOÜP SLUM-OPLOSSEND (Van een speciale verslaggever) De familie Smallegange in de Nieuw Neuzenpolder, ten Wes ten van Terneuzen, werd Zaterdagnacht omstreeks drie uur ge wekt door het klotsen van water. Toen vader en moeder de trap afkwamen liep het water hun al tegemoet. In radeloze angst snelde vader naar de kamer, waar het jongste kind van zes maanden lag te slapen. Het was al te laat. Het kind was in de wieg verdronken. De oude stad van Terneuzen liep Zaterdagnacht ook geheel onder water, doch er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Erger was het bij Kloosterzande Daar stroomden de Melo- polder de Kleine Molenpolder, de Hooglandpolder, de Denijs- polder en de Kruispolder onder water. Aan de Duivenhoek stortten ten gevolge van de krachtige stroom twee woningen geheel en een derde gedeeltelijk in elkaar. Acht mensen verloren hierbij het leven. In Terneuzen weiden Zaterdag- ben het voorste deel van de torpedo avond de bioscoopbezoekers, die rond boot jager, dat zij gedeeltelijk reeds elf uur naar huis gmgen. angstig, boven water hadden, weer m de want hoewel het zogenaamd laag steek moeten laten water was, stond de Schelde gelijk met de kade. Een orkaan bles het water zo hoog op. dat tegen half drie 's nachts de oude stad geheel onderliep. De dou anemensen aan de sluizen hadden toen al heel wat mensen gewekt, maar er waren er bij, die het bericht zeer laconiek opnamen. Dat het echter geen grapje was, bleek enige tijd later, toen de politie De provinciale veerboot in Hoede- kenskerke sloeg op drift en de ka pitein zette koers naar Terneuzen Met enorme schijnwerpers werd moeizaam een weg gezocht door he; dichte watergordijn naar de haven. Passagiers en bemanning moesten echter aan boord blijven totdat her water was gezakt. Zaterdagavond raakte ten gevolge in de oude stad trachtten te wekken om ze voor het gevaar te waarschu wen Daardoor ontstond geen paniek tóen het water binnenliep en huizen en winkels onder water zette. Geen gr not. alarm (Van één onzer verslaggevers) Tegen de inktzwarte avond hemel, waarlangs nog steeds dreigend lage wolken voortdrij - ven, staat het woord „Ahoy" als een triomf in verblindend groen neon-licht. Ditmaal een triomf van ware spontane bur gerzin, van warm meeleven met de slachtoffers uit de over stroomde gebieden. Auto's rijden af en aan. vrachtwa gens en personenauto's. Er stappen mensen uit, sommigen klemmen een bundel dekens onder de arm. Dat bundeltje besmeurde lappen is hun enige bezit. Ze zien er moe en afge sloofd. uit. Ze spreken alleen als het hoogstnoodzakelijk is. Ze zijn te moe om van hun ellende te vertellen. Alleen een paar kinderen babbelen over onbelangrijke dingen en gaan dan plotseling huilen, omdat die gro te glazen hal in niets doet herinneren aan het vertrouwde beeld van de enige plek op aarde waarvan ze het bestaan wisten: hun dorp. Een padvinder stapt op de vader toe. „Gaat u maar mee" zegt hij met de overmoed van een jongmens, dat zich plotseling belangrijk weet. De vader neemt het dreumesje van drie bij de hand. Zijn vrouw draagt het, in een molton deken gewikkelde broertje. Zo komen ze de enorme Ahoy-hal binnen. Het is er een geroezemoes als op een- groot station. De vader laat zijn' gezin op lange lijsten boeken door ambtenaren van sociale zaken. Daarna kunnen ze eten en drinken. Er is van alles. Soep, brood, koffie. Naast tientallen andere lotgenoten In niet te stuiten stromen is Zondag en vannacht het nieuws op onze redactiebureau's binnen gekomen. Zondagmiddag drukten onze persen reeds een extra-editie, die o.a. al onze Amsterdamse abonné's thuisbezorgd kregen. Niet alle niéuws kon echter in alle edities verwerkt worden. Het was daardoor onvermijdelijk, dat bepaalde berichten of overzichten enkele onzer lezers in deze krant voor de tweede keer onder ogen komen. V en burgers zoveel mogelijk bewoners v,an harde wind in Hoedekenskerke de pontonknecht Leijs te water en verdronk. In de loop van Zondagmorgen was Terneuzen bezig met bootjes en kano's de mensen van de zolders te halen. Een 70-jarige grijsaard werd ver voerd, die half aangekleed op een Achteraf werd betreurd, dat ïeen tag S *ramPad«iS zijn groot alarm was gemaakt met sire- f°*-hondje vasthield. nes of klokgelui. j archief van de PTT dreef in Nu werden er nog mensen wakker, i "e Roeiersgang. toen het ergste al achter de rug was. Al spoedig kwam bericht dat ook Beneden gekomen, ontdekten zij. ten westen van Terneuzen de toe dat hun huisraad, of. zoals bij de stand kritiek was. In de dijk van de zakenlieden, hun voorraden geheel Nieuw Neuzenpolder zat een gat van onder water stonden. 50 bij 30 meter. Al het vee verdronk Hoe krachtig de stroom in de oude j" Polder en het huisraad dreef stad wei was. blijkt wel. uit het feit, J"» *ater- Df mensen hadden hun dat een bakkerij in elkaar is gezakt. I toe* lucht op zolder gezocht. Er werd assistentie verzocht van De bootmannen van Terneuzen de brandweer van de omliggende hadden direct een grote roeiboot, op plaatsen- Al spoedig waren deze een lorrie geladen, en waren naar de mannen uit Sluiskil, Sas van Gent, polder gereden. Toen het licht werd Axel, Zaamslag en Hulst aanwezig, j werden de mensen uit hun woningen Met enorme kracht zocht het water gehaald. Ook motorboten waren bc~ zich een weg, vooral op de lage pun- zig met het vervoer van de mensen, ten die toegang, tot de stad gaven. die bij deze watersnood alles zijn Er ontstonden-complete watervallen. kwijtgeraakt. Bijna ■alljji straten in de oude stad j zij werden ondergerbacht bil fa- werden dót?; het Water ondermijnd.mllie en kennissen in dé omgeving. In de havendagen naast enkele boten In talrijke cafe's was gezorgd voor ook de beide bokken Condor t-n koffie en brood en de zalen werden Arend, die bezig waren met het lich- jn gereedheid gebracht om de men- ten van de Engelse tórpedobootjager sen voor de nacht te kunnen her- Valentine. bergen. Deze beide bokken van de berging-1 De transportcolonnes van het Rode maatschappij Van der Valk uit Rot- Kruis Werken zeer druk. terdam waren Zaterdagavond nog j Alle mannen tussen de 18 en 45 net bij Lijds binnengelopen. Zij heb- jaar werden gerequiveeerd om zakken met zand te vullen. Het gemeente bestuur van Hontenisse deed een be roep om hulp, want men wilde daar nog proberen het waterschap Wals oorden te behouden. De toestand is hier echter zeer kri tiek. Zondagavond rond 11 uur kwam het alarmerende bericht in Terneu zen binnen, dat de dijk aan de Othe- ne ten oosten van Terneuzen was doorgebroken. Het water stroomt met kracht landwaarts en de toestand voor het nieuwe deel van Terneuzen cn de daarachter liggende plaatsen in Oost Zeeuwsch-VIaanderen wordt thans zeer precair. Van de zijde van het gemeentebe stuur werden de bewoners Zondag avond Iaat allen wakker gebeld. I)r Soemitro klaagt Merdeka aan gaan ze aan tafel zitten. Ze eten. Niet. omdat ze honger hebben maar omdat dames van de U.V.V. of pad- vindsters het hun met zoveel gene genheid aanreiken. Eten is nu een vorm van zelfbehoud en dat is op de-1 ,ze afschuwelijk wrede dag, het enige I waaraan ze moesten denken. De Indonesische socialistische mi- Hij, de vader, is een uit velen. Zijn nister van Financiën, dr Soemitro, huis staat er nog. Het stond er ten- heeft een aanklacht ingediend te- minste nog toen hij Zondagmiddag gen het dagblad Merdeka te Dja- op weg naar het veilige Rotterdam j karta. nog éénmaal omkeek naar.de trieste Het is de eerste maal dat een In- watervlakte. Een watervlakte met een I donesische minister een Indonesisch Groepen hulzen, bijna alle dagblad wegens laster aanklaagt. naarn Soemitro noemde Merdeka een krant, die vol leugens, provocaties, insinuaties en grove beledigingen staat. Onlangs publiceerde Merdeka een artikel over dr Soemitro. Huis verzwolgen Het geluk wordt met herziene ma ten gemeten, Hij heeft geluk gehad. Toen de nood naar dc lippen steeg, heeft hij een dubbel huis gezien met naar schatting achttien mensen. Toen sprong het water op als of 's Gra vendeel een grote magneet was, die de ganse watermassa van de Dordtse Kil wilde aantrekken. Toen dc vloed- j golf wegebde, was er niets meer, geen dubbel huis en geen mensen. Een stoel verder zit Joop de Kreek, veertien jaar oud, Hij heeft de hond aan een touwtje. Joop komt uit Slik kerveer,en is met zijn vader en moe der en acht broertjes en zusje ge vlucht. Zijn enige zorg was Robbie, de hond. Een meneer van het orga nisatiecomité wil hem voordragen bij de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. In de lange wand van de Ahoy-hal gaan deuren open. Tien militaire wa gens gonzen haar binnen. Vijfhon derd brancards brengen de genees- kundige troepen uit Amersfoort. Straks volgen nog drieduizend de- kens, deelt de commandant mee. De organisatie komt op toeren. I Wethouder Hoogweg heeft Zondag het initiatief genomen. Het verdere 1 verloop was louter improvisatie. Maar het loopt. Ergens in een hoek pom pen padvinders luchtbedden op. De „heaters" werken op volle capaciteit, In de middaguren kon men reeds vlot de aanvoer uit het grote opvang-1 centrum, het stadion van Feijnoord, verwerken. De steun van de Rotterdamse be- volking is boven alle lof. Een moe- der van zes kinderen nam vijf klei ne évacuétjes mee naar huis. Bin nen een half uur was ze in de Ahoy- hal terug met een koffer 'vol kleren. Onafgebroken komen de vluchtin gen binnen. Maar de organisatoren I zijn niet bevreesd. In de Ahoy-hal kan immers niets mislukken. 1 In het smokkel-proces tegen de in woners van het Duitse dorp Müt- /.enich, bij Aken, heeft dc aanklager in totaal tegen de 53 oeklaagden 229 maanden gevangenisstraf en 15.620 mark boete geëist. De leiders van de koffie-smokkel- bende hoorden straffen van zeven tot tien maanden tegen zich eisen. Behalve de boeten eiste de aan klager ook schadevergoeding voor de staat wegens gederfde invoerrechten Voor elk pond gesmokkelde en niet later in beslag genomen koffie moei tien mark betaald worden. Er is in twee jaar 170.000 pond koffie gesmok keld. President Eisenhower en zijn echt genote zijn Zondag, met een vijftig tal anderen, lid geworden van de Nationale Presbyteriaanse kerk in Washington. Voor zover men weet, is dit de eerste maal dat een president van de V.S. tijdens zijn presidentschap is toegetreden tot een kerkgenoot schap. Aangezien Eisenhower nog niet gedoopt was, werd deze plechtigheid verricht, voordat hij en zijn vrouw deelnamen aan het Avondmaal. Volgens de predikant der kerk, dr Elson, was deze stap door de presi dent „langdurig overwogen", voordat hij lid werd. Een Brits passagiersvliegtuig met 39 passagiers aan boord is naar alle waarschijnlijkheid in de Atlantische Oceaan gestort, 650 km ten oosten van Gander in Newfoundland. Het toestel, een viermotorig York- vliegtuig van „Skyways" uit Londen, vloog uit Lagens in de Azoren naar Gander. De laatste boodschap werd ontvangen te half zeven vanochtend Nederlandse tijd, toen het deze reis voor ongeveer drie-kwart had afge legd. (Vervolg van pag. 1) IJmuiden maakt zich ernstig ongerust over het lot van de stoom trawler Catharina Duyvis. De hele burgerij van Velsen leeft in een grote spanning. Op 21 Januari vertrok de Duyvis naar zee, vandaag was ze nog niet teruggekeerd en sinds Zaterdagmid dag heeft men nog geen antwoord ontvangen op oproepen via Radio- Schcveningen. Zware grondzeeën De trawler was Zaterdagavond op ongeveer veertien mijl ten noord westen van IJmuiden voor anker ge gaan. Omstreeks middernacht advi seerde de schipper de overige vaar tuigen niet te dicht bij hem in de buurt te komen, omdat hij temidden van zware grondzeeën lag. Dat is het laatste bericht dat in IJmuiden van de Catharina Duyvis werd vernomen. Het schip stond onder commando van schiper Arie Glas en had een zestienkoppige bemanning. Men mag overigens nog niet met zekerheid aannemen, dat het is vergaan al ziet men de toestand somber in. Marinevliegtuigen zullen aldus deelt de directie van de Rederij V.E.M. ons mede de gehele kust afzoeken naar de Catharina Duyvis. In de loop van de Zondagnacht werden alle zich aan de Neder landse kust bevindende vissersvaar tuigen, coasters en grote zee schepen gewaarschuwd om uit te kijken naar de vermiste trawler of eventuele resten daarvan. Schip gestrand In de omgeving van Rotterdam schijnt een schip gestrand te zijn, dat van Gocree onderweg was met evacué's. De reddingboot van Stel lendam, de Koningin Wilhelmina, cn een schip dat zich in de haven van Goeree bevond, zijn uitgevaren om hulp te bieden. Noord-Noordwest van de Pitboei is het Zweedse motorschip Racken, dat 457 ton meet, in nood gekomen en heeft om sleepbootassistentie ge vraagd. Tientallen andere schepen, waar onder enkele lichtschepen, sloegen op drift of raakten in moeilijkhe den. Zo bij onze kusten de Gooi land, de Menapia, de Aspo, de Schelde, de Tita en de Capitaine Paret. Ook vaarroute/boeien sloegen los en dreven op de stroom mee, (Van om vt«" „Zuinige iJh®?rF'7 Dit is tie con clusie van de|directeur van de Su rinaamse Banft: in een artikel dat hij vooi schreef. van „chemical" erts, dat een hogere marktv^arde 'heeft, Tenslotte gaf de kramt nog de mening weer van de voorzitter van vw de Kamer van Koophandel, die de een "dér* 'nieuwsbladen hier vooruitzichten voor 1953 gunstig acht, een atx nieuwsoiaaen nier Jn e]k geval gunstiger dan voor 1952. Tegenover deze mening van zeer deskundigen kan men stellen, dat de bauxietproductie weliswaar verlaagd zal worden, maar dat 1952 ook een ongekend recordjaar was: dat de handel door verschillende maatrege len van de Landsregering in sterke mate gesaneerd is: dat de industria lisatie al in vele opzichten vorderin gen maakt (al zijn er natuurlijk „aanloop" moeilijkheden) en dat de uitvoer van hout zeer zeker gunstig té noemen is, te meer waar men het Surinaamse triplex meer en meer gaat waarderen. Bovendien wordt er met man en macht gewerkt aan ci1 rusexport en verbetering van de rijstopbrengst. De schrijver is niet geheel opti mistisch, omdat Suriname zo afhan kelijk is van de export van een ge ring aantal producten waarvoor de aspecten niet eens onverdeeld gun- sug zijn. Dit geldt vooral voor balata en bauxiet, waarvan reeds een produc tieverlaging is afgekondigd. Uitvoer van koffie, rijst of hout zal ver moedelijk niet m staat zijn om de verschillende dalingen op te vangen, en suiker biedt slechts bescheiden kansen De directeur van de Surinaamse Bank meent wel, dat kapitaalsinves teringen dit minder gunstige aspect van de betalingsbalans zouden kun nen verbeteren, maar hij verwacht dit niet in flinke mate. Althans voorlopig niet. Hij adviseert dus zui nige import. Vooruitgang op industrieel gebied wordt door hem mogelijk jcacht, maar voor de handel acht hij crc- dietbcperking nodig (zoals op het ogenblik) en waarschuwt hij voir te grote voorraadvorming. Moeilijke periode De directeur van de Surinaamsi Bauxiet Mij die eveneens gevraagd was een oordeel te geven, meende dat men een moeilijke periode tege moet ging. Dit hield z.i. verband met de concurrentie uit andere LtaUyietlanden, waarvan vooral Ja maica veel gunstiger ligt t.a.v. de export naar Amerika. Een gunstiger aspect was naar zijn mening de inrichting van een fa- Veel zal er voor 1953 afhangen van de vraag of het tienjarenplan door de Staten al dan niet in ge wijzigde vorm aangenomen wordt. Biedt dit plan ook geen onmiddel lijke remedie voor tal van noden of tekortkomingen, in de komende ja ren zal Suriname er vermoedelijk baat bij vinden. En als het „het" plan niet zou zijn, dan zijn het ze ker detailplannen der diverse de partementen die niet stil zitten. Met een hardwerkende bevolking, een niet ongunstige handelsbalans en behoorlijke plannen zal Suriname er wel komen. A.N.B.B. stelt tien mille beschikbaar H?t hoofdbestuur van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft besloten een bedrag van 10 004 beschikbaar te stellen voor briek te Moengo voor de verwerking de slachtoffers van de watersnood zodat daardoor de verwarring op zee nog groter werd dan ze al was. Ten slotte verdwenen er op de bin nenwateren honderden zeiljachtjes en grotere binnenvaartschepen. Zo zon ken er in de IJsel bij Kampen alleen al vier boten, waaronder twee Rijn aken, terwijl er ook op de Waal. tus sen Tiel en Nijmegen, een aantal Duitse en Nederlandse Rijnaken onderging. Pas over enkele dagen zal men in staat zijn een volledig overzicht te geven van de schade, die in de mil- lioenen moet lopen. Omstreeks kwart over twee van nacht liep voor Scheveningen de Car thage aan de grond. Het schip had de hele nacht stuurloos voor Nöordwijk rondgedreven en was' ten slotte om de Zuid afgezakt. Enkele malen vroeg het hulp, zodat de IJmuidense red dingboot Neeltje Jaboca uitvoer. Later op de ochtend vroeg het schip sieepboothulp. Men onderzoekt, thans hoe de situatie van het schip op het strand is. (Van onze correspondent te Bonn, L. J van Looi) Wij vernemen uit betrouwbare bron dat de geallieerdlen onder de in beslag genomen papieren van de zeven gearresteerde nazi-leiders een plan hebben gevonden om nazi's in het parlement te laten Infiltreren met de bedoeling de Bondsdag in discredict te brengen. Twaalf aanhangers van de groep- Naumann zouden onder dekmantel van de liberale partij F.D.P. en de neo-nazistische Deutsche Partei in de Bondsdag worden geloodst, nl. tien in de fractie van de F.D.P. en twee in die der D.P. Zij zouden op ongeveer dezelfde wijze in de Bondsdag moeten optre den als de nazi's dat voor 1933 met goed resultaat in de Rijksdag de den: ellenlange redevoeringen hou den, onbehoorlijk optreden, relletjes veroorzaken etc. De Bondsdag zou dan in de ogen van het Duitse pu bliek naar beneden worden gehaald. De namen van de twaalf nazi's die voor dit vuile werk waren uitge zocht zijn bekend doch worden nog geheim gehouden. President Eisenhower zal vandaag in zijn boodschap aan het Congres inderdaad een plan bekend maken, dat Tsjang Kai Tsjek in staat zal stellen, het Chinese vasteland aan tc vallen met zijn strijdkrachten, die 500.000 a 600.000 man sterk zijn. Al dus verneemt Reuter uit Washing ton. Hij zal het congres op de hoogte stellen van de nieuwe bevelen die aan de zevende Amerikaanse vloot in de wateren van Formosa zijn ge geven. In 1950 gaf president Truman de zevende vloot in feite het bevel For mosa te „neutraliseren". Dit wordt door de nieuwe orders van Eisenho wer ongedaan gemaakt. De nieuwe president zou zich daar bij op het standpunt stellen, dat het bevel van zijn voorganger in wezen een bescherming door de Amerika nen van communistisch China bete kent. Een dergelijke houding zou geen enkele zin meer hebben nadat China zich gemengd heeft in de Ko reaanse oorlog en geweigerd heeft vrede te sluiten. Europese eenheid Met betrekking tot Europa zal de president bekendmaken, dat de nieu we Amerikaanse buitenlandse poli tiek bedoeld is om de eenheid van Europa te bevorderen, ter verhoging van de veiligheid van het Westen. Alleen een verenigd Europa zal de kracht hebben, militair paraat te zijn en een behoorlijke levensstan daard te handhaven. De president zal echter ook laten blijken, dat de Europese eenheid van binnenuit moet komen en niet van buitenaf kan worden bewerkstelligd. Maar de Europese leiders, die de Europese eenheid willen, moeten wor den aangemoedigd door hun mee te delen, hoezeer de V S. de eenheid van Europa op prijs stellen. Geheime verdragen Voorts zal Eisenhower duidelijk maken, dat zijn regering geen enkele verplichting erkent, voortkomende uit vroeger gesloten geheime verdra gen, waarbij werd toegestaan, dat Uit gracht gehaald, toch overleden Een tot nu toe onbekende man is vanmorgen in alle vroegte in het water van de Prinsengracht geval len. Hij wist de walkant te berei ken waar hij door twee mensen uit het water getrokken werd. Op de wal bleek de man evenwel het bewustzijn verloren te hebben. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is door de GGD naar het politieposthuis Wes terstraat gebracht. andere volken tot slavernij werden gebracht. Dit heeft o.m. betrekking op de geheime conclusies van het verdrag van Yalta. In tegenstelling tot wat ex-presi dent. Truman heeft meegedeeld, zal president Eisenhower verklaren, dat de Amerikaanse regering over on weerlegbare bewijzen beschikt, dat Rusland atoomwapens heeft. Op economisch gebied zal de presi dent een wijziging van de Ameri kaanse invoerbepalingen in het voor uitzicht stellen. Ook zal hij het in vesteren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen. In het binnenland zal hij geen ver lenging vragen van de loon- en prijs- beheersing, die op 30 April afloopt. In dc kerk van Sint Marcus in de Bowerv in New York, waar de eer ste gouverneur van Nieuw-Zeeland, Pieter Stuyvesant, begraven ligt, hield prins Bernhard Zondag een rede ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van die stad. Na een historisch overzicht, waar bij de Prins begon met het jaar 1609, toen Hudson naar Amerika voer, schetste hij de tegenwoordige ver houdingen tussen de Nieuwe en de Oude wereld. De Prins verklaarde, dat. de gemeenschap van cultuur, ge loof en aspiraties kan leiden tot het gemeenschappelijke doel van vrij heid. vrede en voorspoed. Tijdens de kerkdienst onderbrak de Prins zijn toespraak om de Ame rikanen te verzoeken te bidden voor de slachtoffers van de ramp. die Ne derland heeft overvallen: „Onze oud ste vijand, de zee, heeft ons opnieuw met meer heftigheid dan ooit tevo ren getroffen". Bij zijn aankomst hadden de Ne derlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr Van Royen, en andere functionarissen de Prins be groet. Vederlandse m uziek Morgen wordt prins Bernhard ont vangen door de Council of Foreign Relations, 's avonds zal hij een con cert van Nederlandse muziek in de Carnegiehall bijwonen Donderdag geeft de Overseas Press club een cocktailparty, gevolgd door een diner en Zaterdag geeft de Universityclub een receptie, gevolgd door een lunch. Later zond de Prins dr Drees het j volgende telegram„Diep getroffen 1 door de ramp. die over land en volk is gekomen, verzoek ik u mijn innige deelneming te betuigen aan hen, die thans lijden." De Prins zal door de gebeurtenis sen eerder naar Nederland terug keren dan het plan was. Eendemosselen Amerikaanse schei- ming bij. Die luisterde even uitzending en eindigde ook (li«toren nnnrroknmen en gaj Langrish vervolgens op dezelfde minuut. Crisieren aangenomen de raad, het Energiebedrijf De uitzending was: een Op de luchtlijn van Tokio kundige Robert Spier heeft op (e bellen, want het ge- hoorspel over de spanning naar Honoloeloe, waar een middel uitgevonden, dat miauw werd veroorzaakt J het aankleven van aarde- een gammele gasmeter. mosselen aan de romp van schepen tegengaat. Geble ken is, dat zijn middel in derdaad voldoet. Het 10.000 ton grote Liberty-scliip werd veroorzaakt door tussen Oost en West. waarin vliegers gebruik kunnen ook een acteur voor Stalin ken van op zeven kilometer speelde. hoogte heersende „straal- Fr, De Russen hadden tevoren stroomwinden". komen de CjII uw visum uan. tegen de uitzending geprotes- passagiers acht uur eerder in Toen een fotograaf dezer teerd, maar zonder succes. Honoloeloe aan dan zij uit dagen op een officiële Volgens radiotechnici moet Tokio zijn vertrokken. - - UdgCil ÜJJ CGH V „'vgu „George a. Lawson aai p>ranse receptie te Parijs een de stoorzender in Polen of ,.,i™ „or foto maakte van de Russl- Oost-Duitsland gestaan heb- sche ambassadeur, die stond ben te praten met de schoon- D dochter van president Auriol, tiergbeuwingers Een groep Japanse berg- ruim een jaar geleden met het middel bestreken was, is met een volkomen schone romp uil hel walcr sokomen >a„ sf- v. 1 intussen ae jaCqueijne (een bekend pilo- Attantische Oceaan. dc n ,T Golf van Mexico en de Carai'bischc Zee bevaren, gen?" Miauw Twee weken geleden hoor de Fred Langrish uk Londen Pawlow lachend. plotseling een zwak en klaag lijk miauw. Hij doorzocht Stalin gestoord zijn huis van de zolder tot de kelder', maar al wat hij vond, niet 't klaaglijk mau wende poesje. Hij maakte avond een uitzending van Non-stop vliegend leggen de toestellen de afstand van 6350 km af in elf uur. On derweg passeren zij de zgn. datumlijn, waardoor zij een dag uitsparen. ambasad'eur: bedwingers is 'er bij een _.Ee" Clipper, die Japan „Bent u niet bang dat u daar tweede poging in geslaagd de Dinsdag te middernacht' last mee krijgt!" 7.700 meter hoge top vm de -U „Waarmee?" vroeg mevr. Aconcagua te bereiken, de Auriol verbaasd. hoogste top van het Zuid- „Denkt u dat u nu nog een amerikaanse Andesgebergte. visum voor Amerika zal krij- Dit, is megedeeld door de Nieuwe tonnen "nse sportfederatie. komt, Dinsdagmiddag uur plaatselijke tijd op Hawaii aan. ambassadeur Argentijnse sportfederatie. De Japanners hebben de berg Qe Britse ambassadeur in waarschijnlijk langs de noor- Abessinië. Douglas-Busk, 0Om bij rampen zo snel ongeluk, dat men hierboven delijke route beklommen, heeft vier nieuwe bergtoppen mogelijk hulp te kunnen in beeld gebracht ziet, is Enige uren voordat hun sue- en een nieuwe gletsjer ont- bieden, is het nodig tevoren dan ook geen écht ongeluk. Een geheimzinnige zender ces bekend gemaakt iverd, dekt in 't Ruwenzori-gebergte studie te maken van alles Het is een oud toestel dat heeft vorige week Vrijdag- liet een luitenant van het aan de grens tussen de Bel- wat zich daarbij voor kan men moedwillig laat veron- -•/ avond een uitzending van de Argentijnse leger weten, dat gische Congo en Oeganda, doen. Dat betekent bij over- gelukken. Het vloog in een gat in het plafond, brak Deense radio opzettelijk ge- hij de eerste man is geiveest. Hij heeft de toppen Eliza- stromingen, dat men hoog- brand; i it het snelle ver- de vloer van de keuken open stoord die de top van de Aconcagua beth, Philip, Cornwall en An- stens gebruik kan maken loop van wat er gebeurde, cn sloopte een muur tussen Een bepaald programma bereikt had en wel via de ne genoemd. De gletsjer zal van ervaringen bij vorige konden waardevolle conclu- twee kamers, alles met het werd van begin tot eind door zuidelijke helling De berg Coronation (Kroning) heten, rampen opgedaan. Maar bij nes worden getrokken voor zelfde negatieve resultaat, een harde knarstoon onhoor- ligt in Argcntiniëi even ten De hoogste top is bijna 5400 vliegtuigongelukken is het het reddingsiverk als het Tenslotte 'haalde hij er een baar gemaakt. De storing be- oosten van de man van de dierenbesclier- gon precies tegelijk met de grens. Chileense meter, de kleinste 5100 meter mogelijk proeven te doen tens ernst wordt, hoog. met oude toestellen. Het "7

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2