Zestig schepen iii nood"' Niet inzamelen op eigen houtje! Redding- vletten slaan om Drees spreekt vanavond Van huis verdreven Gemeente stopt aanmeldingen Veerboten gaan weer varen - y-villL IHELDHAFTTC^i IPliARMHARTIjZ- Het Vrije Volk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKTTTL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Maandag 2 Februari 1953 - Avondblad Achtste Jaargang [Summer 2362 rit*. N.Y. De Arhelderspers. Hekel veld 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Waerden. Abonn.prijs 49 cent per week. 1 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 aohtati doden £00^400 hatimaoê Peh -Hexy Kort na zeven' uur vanmorgen it bij Heenvliet op het eiland Voorae- Putten een dijk doorgebroken. Het watergebied loopt ten zuiden van het Kanaal Voorne-Putten tot Spij- kenisse. Nadere gegevens ontbreken nog. Een eerste radiografisch contact met Schouwen heeft de jobstijding gebracht dat er in Burch 10 tot 14 doden zijn geval len en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland, aldus seinde men, „is de toestand betrekkelijk hopeloos". In Zuid Holland zijn de steden bui ten gevaar, de polders echter zeker nog met. De toestand is er iets overzichtelijker geworden, maar de wind blijft in de verkeerde hoek zit ten en men weet nog niet, wat er gaat gebeuren. In West-Brabant heerst nog in ver schillende dorpen een ware nood toestand. Zeeland is door de. vloed verpletterd. Plaatselijk is de toe stand daar het ergst, Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreu ren is. Willemstad 12, Moerdijk 13. Hon- tenisse 8, Krabbendijke 4, 's Graven deel 55, Dinteloord 3, Temeuzen 4. Vlissingen 3. Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17. Kruispol der 8, Rotterdam 1, Nieuw Neuzenpol- der 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Auvergne Theodoruspl. 17. Helle- voetsluis 5, Texel 4. St, Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35. Raamsdonks- veer 2, Hoeksche-Waard 7, Ooster- schelde 4, Krumingen 11, IJselmon- de 3. Brandwijk 2. Goeree en Over- flakkee 40, Abbenbroek 1. Oudeland 2, Ouddorp 1, Rilland Bath 1, Storm- polder 4, Burg 10, Zierikzee 18, Fijnaart 46 en Kloosterzand 8. Het inzamelen door particu lieren, zonder dat dezen daar toe door een organisatie zijn gemachtigd, is ten strengste verboden. Aldus hebben B. en W. vast gesteld, voorziende, dat van de algemene deernis misbruik kan worden gemaakt. Wie kleren of goederen wenst, in te zamelen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Sociale Raad, Herengracht 174, telefoon 48344. 45405 of 42547. Deze Raad. ge opend van 's morgens half negen af. verdeelt de stad in wijken. Alle ingezamelde goederen afgeven bij gebouw Ceres, Nieuwe Prinsen gracht 3941. Alle verdere inlichtin gen ten stadhuize: telefoon 64455, toestel 521. Vandaag houdt het Rode Kruis een collecte. Collectanten melden: Paulus Potterstraat 2, telefoon 90952. Ieder, die inzamelt, moet zich kun nen legitimeren, hetzij met Rode- Kruis-insigne, dan wel met machti ging van de organisatie, waarbij hij is aangesloten. (Van onze verslaggevers) Niet minder dan zestig schepen hebben in de af gelopen nacht in grotere of kleinere moeilijkheden verkeerd. Na Zondagnacht twaalf uur was het in het bijzonder de IJmuidense trawler Catharina Duyvis. waarover men zich ernstig ongerust maakte: sinds Zaterdagmiddag heeft men van dit schip, waar van bekend was dat het voor slechts twee dagen kolen aan boord had, taal noch teken gehoord. In de nacht van Zondag op Maan dag liep tussen Scheveningen en Kat wijk het Franse stoomschip Cartilage op het strand. De vissersvloten van IJmuiden, Katwijk en de Zuidhol- landse en Zeeuwse eilanden, hebben grote schade geleden. Een aantal kotters en loggers zijn onherstelbaar verwoest. Runners van Oder tóch gered Sinds Zondagnacht is er slechts één goed bericht te melden. De runners, die op de Duitse tanker Oder als verloren werden beschouwd, zijn in de loop van Maandagochtend door de Helderse reddingboot Prins Hendrik gered. Aan boord van tfe Oder bevonden zich zes runners, v;er Duitsers en twee Nederlanders. Het gerucht gaat thans, dat er acht run ners aan boord zouden zijn geveest. De Prins Hendrik, die omstreeks de middag in Den Helder binnen werd gebracht, heeft echter slecJits zes schipbreukelingen aan boord. (Zie verder pag. 21 Zaanstreek zendt levensmiddelen Zaanstreek zorgt voor tonnen le vensmiddelen. Grote levensmiddelen- bedrijven zenden zo snel mogelijk voorraden naar de bedreigde gebie den. Van S. de Wit reden vannacht reeds wagens met dertig ton levens middelen naar de noodgebieden. Van Albert Heyn alleen reeds zijn tientallen tonnen levensmiddelen on derweg. Woningen van de filiaalhouders dienen als opslagplaats. Er rijden wagens via België om Zeeuwsch- Vlaanderen te bereiken. Schepen in de Zaanstreek worden gereed gehouden. Andere Zaanse be drijven met grote voorraden veevoe der, meel, enz., wachten op nadere consignes. De loodsdienst van Hoek van Holland (H.K.-13) en de loodsdien- sten van IJmuiden zijn hedenoch tend voor alle schepen hervat. Ramp eist meer dan 400 doden Op de ochtend van de nieuwe dag, nadat duizenden in ons land een nacht van kou, ellende en verschrikking hebben doorge bracht, blijven de ontstellende berichten nog steeds onze redac- tiebureau's binnenstromen. Hoewel de storm afgenomen is en men gelukkig kan zeggen, dat plaatselijk het gevaar is geweken, bevinden honderden zich in een zo benarde positie, dat wij over hun lot nauwelijks iets met zekerheid kunnen meedelen. Getallen om nooit te vergeten Het aantal slachtoffers van de ramp is tot 403 gestegen, maar ook dit is nog een voorlopig cijfer. Te veel dorpen liggen nog geïsoleerd, te veel polders en zelfs eilanden zijn nog onbereikbaar, dan dat men een waarheids getrouw overzicht kan geven van de omvang van de ramp. Dramatische tonelen hebben zich afgespeeld in de overstroomde polder ten Zuiden van de Wieldrechtse zee dijk. Motorvlctten van de Marine en de Genie deden daar reddingpogiugen en trachtten mannen, vrouwen en kinderen van zolders en daken af te halen. De woeste golven sloegen echter steeds meer water in de vletten en ten slotte was er geen hozen meer aan. Men slaagde er nog net in de ver woeste spoorbaan tussen Dordrecht en Breda te bereiken en men was er amper, of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de biel zen en de verwrongen rails van de spoorbaan. Van Wieldrecht uit is een hulp colonne de worstelende mensen tege moet gekomen met lijnen en stokken. Na drie uur vechten had men ein delijk de droge grond bereikt. Vanavond om 20 uur zal minister president dr VV. Drces over beide zenders een kort woord tot het Ne derlandse volk richten. Dit is Papendrecht. één van de talloze dorpen, die gisteren het slachtoffer roerden van de stormramp, roelke grote delen van Nederland heeft geteisterd. Een dorpsstraat, waarin het wa- ter tot de kozijnen staat, de huizen doods en verlaten, de be woners geëvacueerd. Zevert jaar geleden t^ag de Wieringermeer er zo vit, gevolg van de gruwelijke vernielingen, door de Duitsers aangericht. Vandaag de dag is de ramp nog groter, de uitgestrektheid van het overstroomde gebied nog eindelozer. En overal is het bittere nood, waar het water binnendrong. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam het water. Het drong de huizen in en maakte ze onbe woonbaar. Nog voor het licht werd begon de massale vlucht En aan het einde van de Zondag telde Ne derland duizenden ontheemden, mensen die huis en haard in de steek hadden moeten laten. Zij wer den overgebracht naar verzamel plaatsen in afwachting van verdere hulp. Zo vonden wij in de Ahoy-hal in Rotterdam mevrouw Sint Niko- laas uit 's-Gravendeel. met haar beide kinderen Jorie en Gerrie De kinderen hadden op de vlucht hun lievelingspop in de armen geklemd. Elders bracht men uit de verlaten huizen het beste, en lichtste huis raad in veiligheid. (Foto links, op genomen in Hendrik Ido Ambacht.) Bij liet ter perse gaan van deze editie vernemen wij: Het gemeentebestuur van Am sterdam1 heeft zoveel aanbiedin gen gekregen van mensen, die évacué's kunnen herbergen en van mensep, die zich opgeven als werkkrachten voor de getroffen gebieden, dat verdere aanmelding voorlopig worden stopgezet. (Eigen nieuwsdienst). De Commis saris van de Koningin in Zeeland heeft meegedeeld, dat de veerboten over de Westerschelde, tussen Vlis singen en Breskens, weer zullen gaan varen. De verbinding tussen Zuid-Beve land en Walcheren is thans ook weer mogelijk, namelijk via de nieuwe Sloepolder. Texel is uit zijn isolement verlost. Vanmorgen vroeg voer de boot voor de eerste maal uit naar Den Helder. Iets kouder De weersverwach ting van het KNMI te De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke be wolking met enkele verspreid optreden de sneeuwbuien. Krachtige tol ma tige, maar voorna melijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tus sen noord en noord-oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1