Hoe helpen? Organisaties draaien op volle toeren Overzicht situatie in Zuid-Holland Koninklijke belangstelling Eendrachtig achter Nat. Rampenfonds Goederen stromen binnen - plannen voor overwerk Kustlijn moet recht zegt minister Algera ERNSTIGER DAN 1916 rolt plakt fotieh brandt fet/eb Westland, geen ramp, schade Rubberboten dalen uit de lucht Nieuwe Koers geeft geld Storm trekt dodenspoor door Europa Rozenburg voor 70% onder water Rampenfonds postgiro 9575 sloot militair verdrag met VS Prins Bernhard in New York Vrouwenbond NYV biedt hulp HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze verslaggevers) Een bewogen volk ls In actie gekomen, nadat het een ogen blik verbijsterd de ene jobstijding na de andere had aan gehoord. Plaatselijk doet men spontaan wat in de gegeven omstandig heden mogelijk is. Nationale organisaties zijn in touw voor de getroffen gebieden, kleine buurtcomité's lopen zich het vuur uit de sloffen. Diezenden hebben zich afgevraagd: hoe kan ik helpen en hoe kan ik het snél doen? En spoedig is ieder op eigen wijze aan de slag gegaan. Bij deze nationale hulpverlening gaan enkele nationale organisaties vooraan. Zij wijzen tevens de weg aan honderden, die wel helpen wil len, maar niet goed weten tot wie zij zich zullen wenden. Grote organisaties Zij die rechtstreeks geld willen storten, kunnen dit doen op giro 9 5 7 5, ten name van het Natio naal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag. Dit fonds werkt samen met de N a- tionale Commissie voor Vluchtelingenhulp, die alle plaatselijke afdelingen dringend ver zocht heeft, zo snel mogelijk een bus- sencollecte te organiseren. De gehele organisatie en het appa raat daarvan worden daartoe in dienst van het Rampenfonds gesteld. Het Rode Kruis ondersteunt deze actie. Het zal via de eigen af delingen een goedereninzameling organiseren en met de andere orga nisaties over wat het doet contact houden. Wie dus goederen wil geven, kan zich tot de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis wenden en is er geen plaatselijke afdeling, dan kan men rechtstreeks een pakket zen den naar de intendance van het Rode Kruis in Den Haag, Fluwelen Burgwal JB. Nu reeds stromen de goederen b\j het Rode Kruis binnen. Mensen mei den zich aan om zich beschikbaar te stellen voor hulp en staan geduldig in de rij om zich op te geven. Vakbeweging helpt Maar er gebeurt oneindig veel meer! Het landelijk bestuur van de Nederlandse Federatie van Vrouwe lijke Hulpverlening heeft alle afdelin gen verzocht, bij de burgemeesters van hun woonplaatsen hulp aan te bieden. Er zijn afdelingen die onder dak willen verlenen aan evacué's er die melden dit aan het Landelijk Ee stuur. De raad van overleg, samengesteld uit de katholieke vakbeweging, de christelijke vakbeweging en het NW heeft besloten om door middel van het opwekken van de leden om en kele uren te gaan overwerken, U trachten om een groot bedrag bijeer te krijgen. Hierover za! op zo korl mogelijke termijn met de werkgeven overleg worden gepleegd. Het Watersnoodfonds (voorzittei mr L. C. van Eeghen) is onmiddellijk in actie getreden en verzoekt om bij dragen voor het fonds, die gestori kunnen worden bij de firma Hope er Co, Amsterdam, de bekende bank aan le Keizersgracht 577-581. De Nederlandse studenten later sich niet onbetuigd. Uit Amsterdam utrecht, Leiden, Wageningen, Delfl ►n Rotterdam komen berichten bin ten van hulpverlening. Dag en nacht Het personeel van de Bond vooi Bedrijfsautoverkeer zal verder dag ra nacht m touw blijven om op tele foon K 1700-399866 meldingen te ont- rangen van mensen, die vrachtauto'! in auto's beschikbaar willen stellen De Stichting 1940-1945 komt mei lijn gehele inzamelapparaat in actie in de Bioscoopbond doet hetzelfde. Jeugdherbergen, kampen, buiten- tcholen, zelfs dierenasyls hebben ziet {emeld met de boodschap: wij kun nen vluchtelingen en dieren onder dak bieden! Motorspuiten, brandwee rwagem van niet getroffen steden zijn uitge rukt naar de noodgebieden. Trailers met kleine vletten spoeden zich langs de wegen. Boten met Rode-Kruis- personeel zijn uitgevaren om hulp te bieden. Voetbalwedstrijden zullen georgani seerd worden, waarvan de opbrengst naar het Rampenfonds gaat. Muziek verenigingen en fanfarecorpsen zul len een uitvoering geven, met een zelfde doel. Reders van de vissersvloot zullen sloepen beschikbaar stellen. De Vrij metselaars van Nederland zullen hel pen en de „Independent Order of Odd Fellows" uit Nederland en België zullen dit ook doen. Alles doet mee Laten wij u nog even verder ver tellen wie allemaal „meedoen". Er zijn Nederlandse gemeenten die ge troffen gemeenten willen „adopte ren". De KNAC heeft een beroep op alle automobilisten gedaan, niet al leen voor vervoer in de noodgebie den, maar vooral ook voor het op halen van goederen. Alle Nederlandse padvindersver enigingen hebben gezegd: „Wij zijn paraat". Het Duitse Rode Kruis heeft in Den Haag geïnformeerd, wat het voor ons doen kan. Van Gend en Loos. Stadionweg 49, Rotterdam (telefoon 78620) is bereikbaar voor alle provinciale evacuatie-commissa rissen. die voor evacuatie vervoers middelen nodig hebben. De Wieringermeer heeft in een telegram aan de minister van Water staat en het Nederlandse Rode Kruis onderdak aangeboden voor mensen en vee. Aannemersbedrijven hebben hulp aangeboden en personeel gezonden naar Oudekerk, Abbenbroek en andere plaatsen. De DUW is begonnen met het hulpwerk een stevige duw te geven, militairen werken naast duizenden studenten, vrijwilligers aan de dij ken. De EVO (Eigen Vervoerders- en Verladers Organisatie) heeft eige naars van wagens, speciaal geschikt voor vervoer van vee en huisraad, opgeroepen en zij hebben als verza melpunt de Ahoy-hallen in Rotter dam gekozen. Het Nationale Postzegelfonds voor tbc.- en chronische lijders heeft ïn slopen gegeven. Burgemeesters kunnen bij dit fonds in Voorburg aanvragen doen. Georganiseerd En zo rolt het hulpwerk verder. Gemeentebesturen vergaderen. Ste len en dorpen zenden „hulptroepen", zandzakken, materialen, boten, de- tens, enz. Eén dringend verzoek gaat naar illen uit, die hulp willen biedendoet aet niet ongeorganiseerd. Begeeft u riet naar de getroffen gebieden om 4aar... in de weg te rijden en te open. Meldt u in de plaats van in woning bij de organisaties, die de julpverlening in handen hebben. Geeft met milde hand aan de geld inzamelingen. Brengt dit geld tevoren •n uw clubs en verenigingen, kanto ren en fabrieken bijeen. Er is véél nodig! Millioenenl Een onzer fotografen kwam in Lek-maakten, voor zover deze bereikbaar kerkerk de auto tegen, waarmee de waren. Het hoge water trok grote Koningin en prinses Beatrix een belangstelling van de koninklijke gas- tooht langs de getroffen gebieden 1 ten; men ziet hier prinses Beatrix I uit het raam van de auto wij.en op de ontzaglijke waterplas die op deze plaats van de dijk af zichtbaar was. Een ontzettende ramp trof Engelanc en Ierland, toen een veerboot van de Engelse Spoorwegen in het Noorder kanaal bij de Ierse zee onder de felle stormvlagen bezweek. Slechts eer, dertigtal mensen kon worden gered, hiernevens een der geredden, die nadat hij aan land gebracht was, op geknapt werd met warme koffie. Hij bracht er het leven af; gevreesd wordt dat honderd andere opvaren den van de veerboot, die men op de andere foto ziet, zijn omgekomen. (Van een onzer verslaggevers) Het bestaande Nationaal Rampenfonds wordt gezien als de instelling, waarop de krach ten van allen, die willen wer ken of bijdragen wensen te geven tot leniging van de nood, waarin duizenden zijn gestort, zich behoren te concentreren. Ter wille van de samenbundeling zullen ook de omroepverenigingen niet zelfstandig iets ondernemen. Hiervan is Zondagmiddag namens de organisaties mededeling gedaan door de voorzitter van de AVRO. de heer De ClerQ. De VARA zet zijn actie voor het kerkschip „De Hoop" tijdelijk stil. Tot dit sympathieke besluit is de ar- beidersomroep gekomen, opdat alle aandacht zich maar vooral zal rich ten op de nationale inzameling. Zondagmiddag om vijf uur is hier» fan mededeling gedaan via de micro foon met de volgende verklaring: „Zoals in een gezamenlijke verkla ring van de omroepverenigingen reeds ls bekend gemaakt zullen de omroep verenigingen niet zelfstandig over gaan tot het organiseren van een hulpactie, doch zich aansluiten bij de nationale inzameling, die wordt ge organiseerd. Deze nationale hulpactie mag, naar het oordeel van het bestuur van de VARA niet worden doorkruist door acties voor doeleinden, die hoe be langrijk ook toch van beperkter be lang zijn. Derhalve heeft het bestuur van de VARA besloten de hulpactie ten be hoeve van het h06pitaalkerkschip De Hoop onmiddellijk te staken, opdat alle inspanning zich in nationale eensgezindheid kan richten op het lenigen van de nood, ontstaan door de grote ramp, die ons volk heeft ge troffen." We moeten 37 jaar teruggaan tot 14 Januari 1916 —om de laatste ramp tengevolge van storm te vin den, die enigermate met de hui dige catastrofe te vergelijken is. Toen braken op tientallen plaat sen dijken door in de Zuid West hoek van de Zuiderzee. In de nacht van 13 op 14 Ja nuari woedde er een hevige storm en als eerste bezweek de Water- landse Dijk bij Durgerdam. Daar na sloegen er gaten in de dijken bij Anna Paulownapolder en bij Baarn. Het water raasde het land in en honderden koeien verdron ken. De kerken in Edam en Naar- den werden tot veestal gemaakt om op de hoog gelegen plekken vee te redden. Op Marken spoelden twintig huizen weg en niet minder dan zestien mensen vonden de dood in de golven. Het land rond Broek in Water land stond blank, het fort bij Durgerdam liep onder, Harderwijk kreeg water in de straten. Zwolle overstroomde gedeeltelijk. (Van onze parlementsredactie) Minister Algera meent, dat de over stromingsramp het probleem van de afsluiting der zee-armen in zjjn volle omvang naar voren heeft gebracht. Onmiddellijk na zyn stafbespreking van Zondagavond in het gebouw van de Rijkswaterstaat in Den Haag heb ben wij met de minister van Verkeer en Waterstaat een gesprek gehad. Minister Algera. was diep onder de indruk gekomen van hetgeen hij die dag op zijn tocht langs de geteister de gebieden heeft gezien. Hij kon zich in het gesprek maar nauwelijks los maken van het menselijke leed, dat sprak uit de groepen vluchtelingen, die hem waren gepasseerd. „Er moe ten maatregelen worden genomen", zei de minister met besliste stem, „die dit soort rampen naar menselijke be rekening kunnen voorkomen." Hij herinnerde in dit verband aan het plan tot rechttrekking van de kust lijn, waarvan hij reeds by de behan deling van de begroting in de Tweede Kamer melding had gemaakt. Dit plan zal honderden millioenen kos ten, maar meer dan ooit dringt de tijd, de zaak grondig te bekijken. Deze ramp, zo verklaarde de minis ter nadrukkelijk, is een nationale ramp. Het Nederlandse volk moet de gevolgen hiervan gezamenlijk dra- Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Volgens mededelingen van de waarnemend cotnmissaris der Koningin laat de toestand in de provincie Zuid-Holland zich thans over het algemeen iets minder ongunstig aanzien dan gisteren. Wat betreft de verschillende geteisterde gebieden kan als voorlopige indruk het volgende worden bericht: Krimpenerwaard. Dank zij het voortvarend optreden der betrokken autoriteiten konden o,m. bij Ouderkerk en Nieuwerkerk a. d. IJssel de dijken dermate worden hersteld, dat verdere doorbraak kon worden voorkomen. De gaten zijn daar thans min of meer gedicht. Alblasserwaard. Van de Alblasserwaard is het zui delijke gedeelte tussen Sliedrecht en de Alblas overstroomd. Ook andere gedeelten worden evenwel thans aan getast. Eiland van Dordrecht. Op het eiland van Dordrecht zijn op enkele plaatsen dijken door gebroken. Intussen is men de toe stand door krachtig optreden inmid dels weer meester geworden. IJsselmonde. Op IJsselmonde kon als gevolg van bijzondere krachtsinspanning de dijk langs de Noord intact worden gehou den. Hocksche Waard. Ook in het gebied van Zuid-Beijer- land en Numan-sdorp dpen zich ern stige moeilijkheden voor; In verschil lende gemeenten zijn mensenlevens te betreuren. Voome en Putten. Op Voorne en Putten zijn inzon derheid de polders Zuidland, Ouden hoorn, Nieuwenhoom en Abben broek alsook de Bernisse polders ten gevolge van doorbraak van dijken onder water komen te staan. GoereeOverflakkee. Het ergst getroffen is wel het eiland GoereeOverflakkee. Vrij grote gedeelten van het' eiland staan onder water, terwijl in verschillende dorpen, inzonderheid te Stellendam doden zijn te betreuren, Van overheidswege zijn maatrege len genomen om aan alle hierboven genoemde geteisterde gebieden krach tige bijstand te verlenen, waarbij o.m. van de spontane aanbiedingen tot hulp uit verschillende delen des lands een dankbaar gebruik wordt gemaakt. HET HEVIGE NOODWEER, dat door de tuinders met angst werd ge volgd, heeft wel schade, doch geen ramp in het Westland veroorzaakt. Immers de schade aan glas is over het algemeen meegevallen. Wel heeft elke tuinder glasschade, maar over het algemeen hebben de kassen en warenhuizen zich goed gehouden. Alleen de eenruiters het zgn. platglas, liep flinke schade op. mede doordat de oppervlakte van dat glas te groot was. Gelukkig waren vele voorjaarsgroen ten nog niet zover ge gloeid dat deze glas- en stormschade nadelige invloed op de groei heeft. Verder heeft vooral Ter Heyde zijn offer van kapotte dakpannen moeten brengen, terwijl ln Naaldwijk de R.K. Kerk en in Honselersdijk de openbare school behoorlijk werd be schadigd. In Wateringen heeft de storm bij een enkele tuinder echter behoorlijke schade aangericht. De kapitein van de Japanse vis sersboot „Miwa Maroe" heeft per radio medegedeeld, dat hij zes eilandbewoners uit de Stille Oceaan heeft opgepikt vijf mannen en een vrouw die meer dan drie maanden in een gehavende boot op de zuid westelijke Pacific hadden rondge dreven. De motor van de boot was in een orkaan onklaar gemaakt. gen en wij moeten ons gezamenlijk en krachtdadig inspannen de noden ten spoedigste te lenigen. In ministerraad De minister had de verwachting dat vandaag in de ministerraad de eerste beslissingen konden vallen. Hij wilde zich Zondagavond nog niet er over uitlaten in welke richting deze beslissingen zouden gaan. Minister Algera is Zondagochtend vroeg op stap gegaan. Na Dordrecht bezocht hij Hendrik Ido Ambacht, Papendrecht en Spykenisse. Tijdens de staf bespreking met de topleiding van de Rijkswaterstaat die Zondagavond tot halfelf duurde, heeft hij door persoonlijk ingrijpen nog het merendeel van een groep van 500600 man van Den Haag naar Spijkenisse en Abbenbroek kunnen dirigeren. Deze mensen hadden zich op een oproep in Den Haag verzameld. Voor een deel moesten zij nog van schop pen worden voorzien, die de minister onmiddellijk liet aanrukken. I (Van onze verslaggevers) Boven de meest getroffen gebie den worden door vliegtuigen rubber boten uitgeworpen om mensen te redden. Van de vliegbasis Gilze Rijen heb ben vliegtuigen verkenningsvluchten verricht. Zij probeerden een over zicht te krijgen van de uitwijkmo gelijkheden voor de vluchtelingen. Zij vlogen boven Sleewijk, Willem stad en geheel West-Brabant. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roo sendaal zijn in de bedreigde gebie den van Willemstad en Kruinmgen Ingezet. De Koninklijke Marine zit op Walcheren. Marinestrijdkrachten uit Rotter dam gingen naar Middelham is en Stellendam. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven gingen naar Ouderkerk. Een Dakota zal trachten rubber boten boven Stellendam uit te wer pen. Militairen helpen zoveel moge lijk bij het herstel van gestoorde verbindingen, Ook een helicoptère heeft een verkenningsvlucht gemaakt boven Goeree. De mijnen-opsporingsploeg van de Marine is voor hulpverlening naar Spijkenisse vertrokken Een Mitchell van de Marine heeft op verzoek van de burgemeester van Middelharnis drie rubberboten uit geworpen bij volstrekt geïsoleerde boerderijen te Nieuwe Tonge. Een andere bracht rubberboten naar Herkingen en Battenoord. Troepen met pionlersmateriaal bij zich, werken in Stolwijk, Moordrecht, Capelle aan de IJssel, Nieuwerkerk en Gouderak. Zij hebben een ambu lance bij zich, noodrantsoenen en een radioverbindingsploeg. Ook aalmoezeniers en legerpredi- Xanten zijn uitgetrokken. Twee helicopter es Op het vliegveld Ypemburg bij Den Haag kwam Zondagmorgen het ver zoek binnen om met een helicop tère assistentie te verlenen in Mid delharnis, waar op het dak van een huis aan de dijk elf mensen in grote nood verkeerden. Aangezien op Ypenburg en in heel Nederland geen hefschroefvliegtuigen aanwezig zijn, stelde burgemeester Bogaardt van Rijswijk zich onmid dellijk in verbinding met de Sabena in Brussel. Later vernamen wij, dat deze luchtvaartmaatschappij korte tijd daarna twee helicoptères naar Mid delharnis heeft gezonden, waar de piloten twee rubberroeiboten uit wierpen. Ruim honderd leden van de Nieuwt Coers hebben gistermiddag, tijdens net jaarlijkse congres, dat Zaterdag :n het groothandelsgebouw te Rotter dam geopend werd, ƒ520 bijeenge- oracht voor de slachtoffers van de .vatersnood. Het hoofdbestuur zal dit 'sedrag verdubbelen en ter hand stui ten aan het Rampen Fonds. Voorts nam het congres afscheid /an Jan de Leede, die enkele Jaren /oorzitter is geweest. Deze functie zal au worden vervuld door W. Singer HOESTBUIEN* VAST SLIJM SLUM-OPLOSSEND Niet alleen door Neder land heeft de storm zijn dodelijk spoor getrokken. Voor geheel West-Europa is het weekeind rampzalig geweest. Meer dan driehonderd mensen zijn verdronken of op andere wijze door het geweld van wind en water onder gegaan. Engeland draagt de zwaarste last. De schipbreuk van de veerboot Princess Victoria/ eiste 171 doden. Overstromingen aan de Oostkust gaven een dodenlijst van 108. Aan de Belgische kust zijn meer dan tien mensen om het leven gekomen. De alarmtoestand is afge kondigd. Oostende is ondergelopen. Door W e s t-D uitstand zwiepte een sneeuwstorm, die vijf doden achterliet. Vooral de staat Noordrijn- Westfalen had het hard te verduren. In de buurt van Keulen en Wupper- É1 lag twee meter sneeuw. Het ver- er was in het gehele land ont- wricht. In F r a n k rij k zijn in de buurt van Calais honderden ha land onder water gelopen. Schepen sloegen los in de havens. In Zweden en Noorwegen vielen ook doden. Acht Noorse vissers verdronken bij een scheepsbotsing tijdens een sneeuwstorm. De Duitse Wadden eilanden werden gedeeltelijk over stroomd en de zeedijken van Oost- Friesland lopen gevaar. (Verdere bijzonderheden od andere oaeina's). Het eiland Rozenburg staat voor 70 pet. onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is niet geëvacueerd en er zijn geen ongevallen voor gekomen. Van het grote vee zijn 10 koeien verloren gegaan. Pogingen worden in het werk gesteld om de gaten in de dijk provisorisch te dich- Het Nationaal Rampen fonds verzoekt ons bekend heid te geven aan de volgen de oproep: „De nationale ramp, welke ons land heeft getroffe' maakte directe hulp van iedere Nederlan der onvermijdelijk. Het Nationaal Rampenfonds, omvattendeHet Nederlandse Rode Kruis, de Ko ninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis",' het R.K. Huisves tingscomité. Het Algemeen Wa tersnood Comité-Nederland, roept daarom alle Nederlanders op, on verwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen leni gen. Iedere hulp is welkom, finan ciële hulp op de kortste termijn is dringend nodig. Daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend! Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Natio naal Rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bij drage." MOSKOU: Zweden Radio-Moskou heeft, onder aanha ling van een communiqué van het „Zweeds Democratische Persbureau" bericht, dat de Verenigde Staten en- Zweden een geheime militaire over eenkomst hebben gesloten Het bericht van Radio-Moskou is later door het Zweedse Ministerie van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk te gengesproken. Zweden had alleen een bespreking over Europese economische samen werking gehad met de Amerikaanse reizende ambassadeur Anderson, die kortelings een bezoek aan Stockholm heeft gebracht, Prins Bernhard is Zaterdag per vliegtuig in New York gearriveerd, waar hij zal deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit, dat de stad 300 jaar ge leden haar stadsrechten kreeg. New York heette toen nog Nieuw Amsterdam en stond onder Neder lands bestuur. De Prins uitte zijn dankbaarheid voor de door de Verenigde Staten aangeboden hulp aan het getroffen gebied in Nederland. Hij verklaarde voorts, nog niet te hebben overwogen, veranderingen te brengen in zyn plannen. „Ik zal doen wat de regering en de Koningin van my verlangen", zei hij. Leden van de Vrouwenbond N.V.V., die hulp willen bieden, worden ver zocht zich bij de plaatselijke secre taresse aan te melden en op te geven welke hulp zij eventueel kunnen ge ven. Zy krijgen dan wel een oproep zodra dit nodig is. Sonnevelds recette voor rampenfonds Tot en met Vrijdag zal Wirn Son- neveld de gehele opbrengst van de voorstellingen van zijn cabaretpro gramma „Het meisje met de grote voeten" afstaan aan het Rampen fonds". Hij deelde dit Zondagavond mee voor het begin van de honderdste opvoering in het nieuwe De la Mar- theater in Amsterdam. Ook de mede werkenden zullen het grootste deel van hun salaris in het fonds storten. Naar thans bekend is geworden, is op 22 Januari te Bonn een Frans- Westduitse overeenkomst over klein grensverkeer geparafeerd. Zolang het water ergens nog maar den velen het beter hoger gelegen rustig over de straat siepelde, maak- plaatsen op te zoeken. Vrouwen en ten velen zich niet ongerust, maar kinderen werden weggedragen, als als het over de stoepen kwam, von-het om niet te grote afstanden ging, saai* hittr in ttonsslui»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3