Gouda ontkwam maar juist aan overstromingsramp Kolkend rivierwater verdreef mens en dier Verbeten strijd Honderden vrijwilligers op weg naar Krimpenerwaard Gevaar in Gouda- Krimpenerwaard voorlopig geweken Noodklokken behoefden niet te luiden Wildste geruchten bleken bittere werkelijkheid Zuinig met electra GZC-jeugd Zij verhuisden Klokgelui in Krimpenerwaard... Fabriek in Lekkerkerk afgebrand Brandweer had 't druk Vier doden en enige vermisten in Krimpen a. d. IJssel Veelslachtoffers in Engeland HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 (Van. een onzer verslaggevers) OP HET MEEST KRITIEKE MOMENT, toen het IJsselwater door de mateloze razernij van de storm metershoog was opgezwiept en op verscheidene plaatsen de dijk dreigde te doorbreken, ontkwam Gouda aan een overstroming. De mannen van Waterstaat, politie, brandweer en gemeentewerken, die urenlang met spanning de beweging van het water hadden geobserveerd tot hun ogen krampten van het ingespannen turen, haalden verlicht adem. Wethouder Polet bleek de beste beslissing te hebben genomen: de noodklokken behoefden niet te luiden. De Goudse bevolking was voor een paniek gespaard. Het water zakte, de storm verminderde. De inktzwarte hemel verbleekte tot een schimmig-grauw ochtendgloren. Eerst toen was de ramp in zijn geheel te overzien. Het tolhuis aan de Haven had ernstig geleden onder de druk van het water. De muren moesten aan de binnenkant worden gebarricadeerd. Het ergst was de situatie in de onmiddellijke omgeving van Gouda bij de Hoge Schielandse Zeedijk. In allerijl moest hier een aantal zware bomen worden gekapt. Andere bomen, door de wind al eerder ontworteld, hadden in hun val gapende gaten achtergelaten in de waterkering. Bij de watertoren was een dam bezweken. Het groezelige IJssel water stroomde met kracht naar het lager gelegen filterb^s- sin. Hierdoor kwam heel Gouda zonder drinkwater te zitten. Bij de Haastrechtsebrug, waar het wateroppervlak op het hoog ste punt gelijk was gekomen met het brugdek was een wegge deelte op Stolwijkersluis een meter ondergelopen. Een auto strandde hier. De chauffeur had een goed heenkomen gezocht. Mannen en vrouwen, soms met kinderwagens bij zich, waad den verkleumd en wanhopig naar het veilige Gouda. „Een enkele reis Gouda", vroeg ik gisteren in Utrecht, toen ik hals over kop het weekeind, moest onder breken. De lokettist, blijkbaar een man, die in alle situaties de humor probeert op te graven, keek mij schamper lachend aan: „Gouda- strand", verbeterde hij wrang. De goede man zou zijn humor voor andere gelegenheden hebben gespaard, als hij de schrijnende nood. in de Krimpenerwaard gezien had en ook maar voor een t.iendje had kunnen beseffen met welk een wur gende angst arbeiders aan de Ha ven hebben gepost in die onheils nacht. Hij wist het niet. Duizenden anderen zoveel te beter. Het beeld van Gouda in de vroege Zondagmorgen, vooral aan de IJs- selkant, was bitter. Het grauwe wa ter stroomde tot ver over de kaden. Ginder op de dijk had de orkaan in 'n bezeten woede bomen uit de grond gerukt. Op sommige plaatsen leken de straten op geïmproviseerde ten nisbanen. Een fijne laag rood-bruin pulver van afgewaaidie dakpannen bed.ekte de trottoirs en de rijweg. De tonelen bij de Haastrechtse brug hadden de allure van een nachtmerrie. Bleke mensen, in inder haast aangeschoten kledingstukken strompelden de polder uit. Om hen heen draafden opgejaagde koebees ten en schapen. Veewagens uit de naaste omgeving, maar ook uit Wilp Groningenen Overijsel denderden de brug over om het vee in veiligheid te brengen. In Gouda heeft men niets nage laten om de eigen bevolking en de boeren en burgers uit de Waard hulp te verlenen. In Kunstmin werd een centrum voor evacué's ingericht, de melkfabrieken distribueerden in alle stadswijken drinkwater. „Dit is erger dan oorlog", constateerde iemand en niemand sprak hem tegen. De boeren zijn verknocht aan hun grond en bedjoeninkje. Alleen zij die rechtstreeks door het water werden bedreigd, kwamen naar Gouda. In de middaguren, toen het weer tot be daren kwam, stolde (te vluchtelin genstroom. Zowel in de Alblasserwaard, die er nog slechter aan toe was dan onze Krimpenerwaard, reikten honderden de slachtoffers de helpende hand. Op de wegen zag ik bussen uit Utrecht en Leiden vol vrijwilligers. De meesten hadden een nieuwe schop bij zich. Vóór en in het politiebureau dromden .de hulpvaardigeen samen. Commissaris Hess in hoogst eigen persoon nam de telefonische aan biedingen in ontvangst. „Mijn adres is Kattensingel nummer zoveel. Ik heb een vrachtwagen en twee per sonenauto's beschikbaar" of ..Een schep heb ik niet, maar ik zou graag dijken helpen opwerpen", luidden ae aanbiedingen. Geen woord over vergoedingen. Dat was de winstkans van dit week einde vol verschrikking. BERGAMBACHT De gemeente raad komt Dinsdagavond om acht uur bijeen. De agenda bevat o.a. een voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een crediet van 12000 voor de aanleg van een nood weg in het uitbreidingsplan ..Dorp"; wijziging van het stroomleverings- contract met de gemeente Gouda voor het jaar 1953; overheveling van een zestal grootverbruikers van stroom naar de gemeente Gouda er. de verhoging van de stroomtarieven voor v»-icv,0iideHjk ge^r-u'-. In de stad liepen de wildste ge ruchten. Verhalen over rampen, zo als men die nimmer te voren in dit gebied had gekend. Later bleken die geruchten waar te zijn. In de Krim penerwaard heerste een noodtoe stand. Enige gemeenten waren door het water geïsoleerd. Onmiddellijk stroomden aanmeldingen van vrij willigers op het politiebureau in Gouda binnen. Autobezitters stel den zonder vooraf om een vergoe ding te vragen vrachtauto's en personenauto's beschikbaar om bur gers en vee uit het bedreigde gebied te evacueren. Kwetsbare plekken Om vijf minuten voor acht kwam Zaterdagavond de eerste melding over stormschade bü de Goudse poli tie binnen. De storm gierde over de daken en kolkte bruusk door de stra ten. Dakpannen sloegen kletterend op de trottoirs aan gruizels. Zo ging de stad de nacht in. De burgerij sliep. Maar de overheid waakte. Het water in de IJssel steeg en de storm haalde diep adem voor de beslissende windstoten. Bij tien tallen stonden arbeiders klaar om het gevaar voor de meest kwetsbare plekken te keren. Wagens vol zand zakken reden naar de Haven. De ka demuur van de Veerstal werd met een rij zandzakken opgehoogd, aan de Punt moest een damwand de aan val opvangen. Tussen vier uur en halfzes lag de kritieke periode. Het IJsselwater schuurde, tot aan de zandzakken toe, langs de kademuur. Rondom het Tolhuis kolkte en bruiste het. Onder de lage, nachtelijke hemel wachtten de mannen. Hun kleren waren doorweekt, hun handen ge schramd. Ze konden zich in de or kaan nauwelijks op de been houden, maar ze merkten 't niet. Alleen het water, de grimmige IJsselstroom die! zich onder het geweld van de storm liet meesleuren, telde. Wethouder Polet overwoog de noodklokken te laten luiden. Hjj besloot te wachten om een paniek in Gouda te voor komen. Slechts de bewoners van de laagst gelegen straten werden ge waarschuwd. De toestand bleef onveranderd. Plotseling flitste ergens in het dreigende zwart van het water licht aan: alsof per abuis zwavel- koppen in een lucifersdoosje ont brandden. Later bleek, dat een electrische kabel in de IJssel was losgeslagen en kortsluiting had gemaakt. Om zes uur kwamen de elemen ten tot inkeer. De stormloop op Gouda was afgeslagen. Een triest beeld De dag was zo mogelijk nog tries ter dan de nacht. Niets bleef verbor gen. Links en rechts had de storm de kracht van zijn furieuze uitbar sting „geturfd" met tientallen ont wortelde bomen. In Gouda distribueerden tankwa gens van de G.M.I. en „De Produ cent" drinkwater. De stad is in zes wijken verdeeld, waarin tussen zes urn 's morgens en zeven u. 's avonds de bewoners van water worden voor zien. Bij het politiebureau meldden zich vrijwilligers, de meesten met een schop bij zich om in de Waard assistentie te verlenen. Bij de watertoren sloeg een bat terij pompen onder de grootst moge lijke capaciteit het binnengestroomde water terug in de IJssel. Zondag avond hoopten deskundigen het fil terbassin droog te hebben. Het zal minstens een dag duren alvorens alle filters gedesinfecteerd zün. In de loop van Dinsdag kan de waterleve ring hoogst waarschijnlijk worden hervat. Het water, dat thans wordt gele- 'verd, heeft een hoger ijzergehalte dan het water, dat de waterleiding maatschappij in het net perst, maar het is zuiver en betrouwbaar. De meest droeve aanblik leverde het schouwspel bij de Haastrechtse brug. Aan dé polderzijde bij Stolwij kersluis had het wtter zijn vraat zucht gestild met flinke happen uit de dijk. De gevel van een plateel- fabriek was ingestort, huizen waren verzakt. De bouwput van de nieuwe brug had men gedeeltelijk vol laten lopen om de druk op de buitenkant van de damwand te verminderen. Door deze stagnatie zal de bouw van deze brug minstens veertien dagen vertraging hebben. De verkeerspolitie had de handen vol met de regeling van het verkeer over de oude, veel te krappe brug. Enorme veewagens ronkten de1 Waard in. Chauffeurs van personen- auto's gingen evacué's ophalen. Tus sen al die drukte draafden ver schrikte koeien en schapen. Het was gistermiddag nog moeilijk een duidelijk beeld te krijgen van de toestand. Alle leden van de politie, de reserve-politie en de Nationale Reserve waren ingeschakeld. De Rode-Kruiscolonne en de EHBO- ploegen bleven de gehele dag paraat. Schoonhoven Geen gevaar In de gemeente Schoonhoven heb ben de dijken het uitstekend gehou den. Een direct gevaar heeft er voor deze hooggelegen plaats geen moment gedreigd. Buitendijks echter heeft de glasfabriek erge schade geleden, De gehele dag heeft de uitstekend func- tionnerende hulpdienst herhaaldelijk hulpploegen per auto naar de be dreigde punten gezonden. Ook voor evacuatie was alles ge reed. Duizenden fe'ifcs vee werden via Schoonhoven vervoerd. Het garnizóèn heeft ook uitstekend hulp verleend. Het veer te Schoonhoven is na tien uur vanochtend weer vrij voor auto verkeer. De directie van het Gemeente- Energiebedrijf doet een dringend beroep op de inwoners van onze stad, zuinig te zijn met electrï- citeit. Men moet er rekening mee houden, dat bij een te groot ver bruik het G.E.B. gedeelten van de stad zonder stroom zal moeten zetten. Dit zou met zich brengen dat ook polder- en riool gemalen buiten werking zouden worden gesteld. De gevolgen hier van kan men voor zich zelf wel nagaan. Een prachtige daad van burger zin verrichte de directie van de garenspinnerij door een oude in stallatie weer zo op te lappen, dat de fabriek nu „op eigen stroom kan draaien". Dat scheelt het G.E.B. een flinke hoeveelheid. De gasvoorziening ondervindt in Gouda geen stagnatie. Een honderdtal jeugdleden van de Goudse Zwemclub was Zaterdagmid dag in Central bijeen om te genieten van een feestelijk programma, dat hun door de GZC werd aangeboden. De hoofdschotel werd verzorgd door de scheidsrechter H. Brogt, die be wees, dat hij behalve goed fluiten ook buitengewoon vingervlug is. Hij hield de Jeugd meer dan een uur bezig met diverse goocheltoeren, die grote bewondering wekten. Van GZC- zijde zelf was gezorgd voor hersen gymnastiek. Ten slotte werd nog een aantal films vertoond. Zo kregen de jeugdige GZC'ers de nationale kam pioenschappen in 1S36, benevens een film over skiën te zien. Twee aardige tekenfilmpjes ontbraken natuurlijk niet en zo heeft de jeugd zich hier enkele uren prettig vermaakt. Verhuizingen binnen de gemeente. P. Vane, 3 pers., van Vogelplein 8 naar A. Willens 22; A. Kalisvaart, Willens 28 naar Willens 115; A. C. Piomp, 2e pers., Westhaven 49 naar Willens 33; P. Danens, Pr. Hendrik straat 123 naar Gansstr. 17; J. H Frie v. Os, Kattensingel 84 naar 2i Noorderstr. 7; P. L. Hofstede, 5 pers., Z. 4e Kade 54 naar Scheltemastr. 6: A Th. Br emmert. Westhaven 16 naar Groenendaal 73; W. den Hertog, Karnemelkstloot 34 naar Burgvliet- kade 73; C. C. J. den Hertog, Karne- melksloot 34maar v. Baerlestr. 23: H. Heij, 2 pers., Tollensstr. 45 naar Klei wegstraat 10; G. Kooiman, 5 pers., Pr. Hendrikstraat 118 naai- Vossius- straat 63; C. S. v. Loon, Westerkade 75 naar IJssellaan 219; C. W. v. Loon, v. Heusdestraat 49 naar IJssellaan 219; W. A. v. Loon, v. Heusdestr. 49 naar IJssellaan 219; M. v. d. Laan, 5 pers., R. v. Catsweg 170 naar R. v. Catsweg 55; N. Verboom de Frank rijker, Ui verplein 2 naar Koekoekstr. 18; G. J, v. d. Winden, 4 pers., B. Martenssingel 96 naar Zeugstr. 40a; F. M. Kabbes Domhof, Nw. Haven 130 naar S. H. Zeedijk 69; J. Meule- man-Starink, Oosthaven 56 naar Kon. Wilh.weg 251; J. Ravensberg, 4 pers., Herenstr. 147 naar Nobelstr. 55; D. Bouma. 3 pers.. Veerstal 8 naar West haven 66; M. Atteveld. Katten singel 77 naar B. Gaarlandtsingel 23; T. L. Boegheim. 2 pers., Kattensingel 77 naar B. Gaarlandtsingel 23; M. de Jong, Broekweg 6 naar B. Martens singel 88. HET RIJKE GEBIED in het westelijk deel van de Krimpener Waard, dat zich uitstrekt van Berkenwoude tot Ouderkerk en Krimpen aan de IJssel bood Zondagmiddag een beeld, zo troosteloos, dat ook de ogen van de meest geharde boer zich met tranen vulden. Of hij de verbeten strijd van de tientallen vrijwilligers, die met de moed der wanhoop trachtten het gevaar in de IJsseldijk bij Ouderkerk af te wenden, aanschouwde of, dat hij, staande op de Oudelandsebrug even voorbij Berkenwoude, het doorgebroken schuimende rivierwater, dat de enorme polder ruim een halve meter bedekte, zich over steeds meer kaden en dijkjes een weg zag banen in oostelijke richting, het scheen alsof er geen redden meer aan was. Op de smalle wegen liepen angstige koeien luid blatend voor het water uit, totdat zij ergens op een erf bij eengedreven werden en in van heinde en ver gerecruteerde vee-auto's saam- gebracht. Met verwilderde blik stond hier en daar een achtergebleven boe renvrouw voor haar woning, waarin alle huisraad reeds naar de boven verdieping was gebracht. Er waren in de streek rond Berkenwoude nog maar enkele vrouwen thuisgebleven. Verreweg de meeste waren in de nacht van Zaterdag op Zondag met hun kinderen reeds geëvacueerd naar Bergambacht en Lekkerkerk, dijkdor- pen, die hun veiligheid brachten. KRIMPEN A. D. LEK. 7 Febr. wordt het nieuwe wijkgebouw van Het Groene Kruis aanbesteed. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw, het gedeeltelijk dem pen van een sloot, is reeds een aan vang gemaakt. Met alle macht werden de filter bassins van het waterleidingbedrijf, die met vuil IJsselwater waren vol gelopen, leeggepompt. Hachelijk Die vroegtijdige evacuatie was een verstandige maatregel van burge meester Gautler, die de situatie in Ouderkerk niet vertrouwde. Met recht, want met het uur werd daal de toestand hachelijker. Een groot gat ter hoogte van de Gereformeerde Kerk liet het water vrijwel ongehin derd in de Oudelandspolder toe, on danks de direct begonnen reddings werkzaamheden. Vrijwel de gehele bevolking van Stolwijk was bijvoor beeld bezig een weg in aanleg af te graven en het vrijkomende zand in zakken te stoppen. Met een groot aantal vrachtauto's werden die via Schaapjeszijde naar Ouderkerk ge bracht. Later verleenden hier mili- alren van het Schoonhovense gami- oen doortastende hulp. Ook Mariniers Maar niet alleen in Ouderkerk was e situatie kritiek. Dat was ook het 5val aan de andere zyde van de Issel, waar de dijk ter hoogte van lurtschap Ver Hitland op twee aatsen brak. Ook hier kwam spoe- g van alle kanten hulp, o.a. van innen van de Gemeentelijke Relni- agsdienst uit Gouda en van mari- -lers uit Rotterdam en natuurlijk van omwonenden. Zondagmiddag I slaagde men er in het gevaar voor lopig te bezweren, een gevaar, dat ook dreigde voor de Prins Alexander - polder en de Es- en Blaardorppolder. Angstig Onder Lekkerkerk was de kracht van de watervloed, die aan de St-Elizabethsvloed deed herinneren, zo hevig, dat een zwembad uit elkaar geslagen werd en op drift geraakte. In Moordrecht had men de toe stand Zondagmiddag eveneens onder de knie. Daar scheen Zaterdagnacht de Snellerdijk op doorbreken te staan. De bevolking werd door klok gelui te hulp geroepen en ook daar had men Zondagnamiddag de dijk weer „in de hand". Maar angstig bleven de gezichten en ln grote span ning werd naar ieder weerbericht geluisterd. Koninklijk bezoek Nader vernemen wij, dat ook de Koningin en prinses Beatrix op hun tocht naar het hart van het meest bedreigde gebied in Nederland, in vele plaatsen van de Krimpenerwaard zijn geweest. In Stolwijk bleef men gelukkig voor ernstige calamiteiten gespaard. Maar ook hier werden voorzorgsmaatregelen genomen. Het beeld in de gehele Krimpenerwaard vertoont veel overeenkomst met de situatie op deze foto: Mannen, die al urenlang bezig zijn zakken te vullen, waarmee ze bij even tuele dijkdoorbraken het grootste gevaar kunnen bezweren. In de loop van Zondagavond werden de berichten in Gouda en de Krimpenerwaard gaandeweg gunstiger. Reeds vroeg kon meegedeeld worden, dat voor Gouda het gevaar voorlopig geweken was. De val van het water was normaal, aldus de gemeentelijke havendienst om halfacht. „De pijn is geleden", zo drukte men het uit. Het was overigens in de binnen stad nog druk genoeg. Vele nieuws gierigen verdrongen zich bij de Veerstal en bij de brug naar Stol wijkersluis. terwijl ook het vervoer van vrijwilligers vanaf de Markt naar verschillende bedreigde gebieden bui ten Gouda veel belangstelling trok. Ook bljjven er lange rijen veewagens naar de Krimpenerwaard rijden, om er eventueel al het vee te evacu eren. In Kunstmin is een evacuatiecen trum ingericht dat op elke evacuatie is voorbereid. In Gouda zijn voors- Vanmorgen omstreeks half zeven brak brand uit in de N.V. Bouwmaterialenfabriek Luyten te Lekkerkerk. Onge bluste kalk was tot zelfont branding gekomen, waardoor de gehele fabriek door het vuur werd aangetast en verwoest. Dit betekent dat ook de blusmachine en 3000 balen gebluste kalk verloren gingen, ondanks de verwoede pogin gen van de brandweerlieden van Lek kerkerk en Krimpen a. d. Lek, die al twee dagen in touw waren geweest in verband met de watersnood. Onder leiding van commandant Nobel van Lekkerkerk werd de be strijding van het vuur met tien stra len aangepakt, helaas door de ongun stige omstandigheden met weinig succes voor de fabriek. Wel kon wor den voorkomen, dat het vuur zich verder uitbreidde. Het gehele fabrieks gebouw is verloren gegaan. Dat de taak van de brandweer niet ophoudt bü het blussen van brand alleen is gedurende de nacht van Za terdag op Zondag en verder de ge hele Zondag wel overduidelijk ge bleken. Zaterdagavond om vijf minuten voor halfacht kwam de eerste mel ding binnen, een muur van het Hofje aan de Nobelstraat waaide in en de brandweer reed ter assistentie uit. Het bleef er niet bij. want niet min der dan twintig keer nadien rukte de brandweer uit om ramen dicht te spijkeren, o.a. van een aantal Wel- chenwoningen, wankele schoorstenen op te ruimen of provisorisch te stut ten. Een losgeslagen woonschip werd op het vaste plaatsje in de Bleekers- singel gelegd en zelfs werd de brand weer bij een op hol geslagen directie wagen geroepen, die boven op een schip, dat aan het jaagpad lag, te rechtkwam. Toen er Zondagavond eindelijk echt brandweerwerk op te knappen was en men met groot materieel naar Onder de Boompjes vertrok, bleek het loos alarm te zijn en een snel te blussen binnenbrandje. (Van onze correspondent) Krimpen a. d. IJssel heeft vier doden te betreuren en ook zyn enige inwoners vermist, toen de dijk langs de Stormpolder op twee plaatsen doorbrak. De slachtoffers zijn: de heer en mevrouw Brussé, de heer A. Lubkema en de wed. Linge. De huizen in de Stormpolder wer den totaal weggespoeld. Drie men sen, die in telefoonpalen en op ton nen waren geklommen, konden door een roeiboot uit hun benarde positie worden bevrüd. Ook de motorboot van „Bolnes"-motorenfabriek heeft een aantal personen opgepikt. Bij de familie Linge, waarvan de weduwe om het leven kwam, is de vader op het dak geklommen en heeft het gepresteerd zijn zoontje door de schoorsteen te redden. Ook zü'n vrouw wist hjj nog op het dak te krijgen, voordat dit in tweeën spleet. Het drietal kwam behouden op de dijk terecht. In de Krom bü de Koolteerfabriek is de toestand kritiek. Hier sloegen verscheidene tonnen los en stortten zich met geweld over de dijk. Men heeft de tonnen langs de dijk gezet en de brandweer heeft ze vol water gespoten, waarna ze met klei aan elkaar zü'n gesmeerd om geen water door te laten. De rietmattenfabriek In de Storm polder is zo goed als vernield en ook de werktuigenfabriek van v. d. Gies- sen liep veel schade op. Op de scheepswerf kwam een hijskraan naar beneden. Aan de kruin van de Poldersedyk heeft menige bewoner zijn huis moe ten verlaten. De Nü verheidsstraat staat geheel onder water. Krimpen a. d. IJssel zit zonder lei dingwater en electrisch licht. Maan dagmorgen heeft de bevolking drink water gekregen van militairen, die om halfvier reeds in de gemeente arriveerden. hands nog geen evacuaties te ver wachten. maar alle mogelijkheden onder het oog ziend, heeft men by de Producent toch reeds een voor raad eten van acht duizend liter klaargemaakt. De stopzetting van de watervoor ziening heeft uiteraard veel ongerief veroorzaakt. Tal van door deze nood zakelijke maatregel volkomen ver raste mensen haalden het water bij emmers en teilen uit de grachten en sloten. Maar reeds vrij vroeg in de morgen reed een tankauto met water door de stad terwijl bovendien talrijke vrijwilligers hun medewerking bij de distributie van het water verleenden. De hulpverlening werd in de avond eenvoudig fantastisch. Uit alle niet- getroffen delen van het land stroom den mensen en voertuigen de stad binnen. Uit Utrecht kwamen treinen vol met helpers en helpsters. Vrachtwa gens arriveerden uit bijna alle pro vincies bij het Rode Kruis. Op dat moment had men voor het Goudse verzorgingsgebied alleen nog zandwa- gens nodig. Alle andere middelen van hulpver lening werden naar de getroffen ge bieden ten zuiden van de Krimpener waard doorgestuurd. Ouderkerk Omstreeks elf uur in de avond was men vooral iu Ouderkerk, naar ons werd bericht, bezig de zaak onder de knie te krijgen. Nadat men voor het veertig meter brede gat in de IJssel dijk een schip had gesleept een karwei dat wonderwel gelukte was er nog maar een ding nodig: zand. zand en nog eens zand. En dat werd met alle mogelijke middelen van ver voer naar Ouderkerk gebracht. Men was op dat moment geneigd aan te nemen dat men de situatie inderdaad in handen had. Militairen en bu'-gers werkten met bovenmenselijk schijnende inspan ning Ook in Lekkerkerk kon men de zaak aan. De dijk hield stand, en het over enkele kaden bij Lekkerkerk gestroomde water kon in de sloten worden verwerkt. In Krimpen was de toestand op dat moment nog onoverzichtelijk. Mogelijk heeft hier toch wel een ver zakking plaats gehad. In Moordrecht was men zelfs al weer zover, dat men het materiaal voor andere gebieden ter beschikking stelde. Het gat in de Groenendijk bij Nieuwerkerk was dicht en men heeft ook hier de gehele dag hard gewerkt om de dijk te verstevigen'. Geen evacuatie In Berkenwoude ls de situatie, die Zondagmiddag reden tot ongerust heid gaf, in enkele uren tyds een stuk opgeklaard. Moest, de burgemeester om twee uur nog een algemeen evacuatiebevel uitvaardigen voor mensen en vee, om vier uur kon dat weer worden inge trokken. „De toestand is hoopvoller", aldus verzekerde ons de burgemeester, die in de afgelopen 24 uur meer dan 300 telefoongesprekken had gevoerd. In Stolwijk was men Zondag nog met man en macht aan het zand afsteken, dat dienen moest voor de Ouderkerkse doorbraak. Vanochtend scheen overal de situatie aanmerkelijk verbeterd. Hulpactie Inmiddels z(jn de organisatoren van de hulpacties druk in de weer. In Kunstmin in Gouda waren van ochtend talloze helpers, onder wie een groot aantal scholieren en leraren, by'een. De actie is op touw gezet door de gezamenlüke sooiale instanties. Voor de collecte zijn nu al meer col lectanten dan bussen beschikbaar. De inzameling van huisraad en kleding is gestart; er zijn vele auto's voor gecharterd. (Van onze Londense correspondent R. Jokel) Engeland heeft wel een zeer som ber week-end gehad. De storm heeft langs de Oostkust van de Humber tot de Theems ongekend hoge springvloeden veroorzaakt. Minstens 112 mensen zijn verdronken en het grote aantal vermisten doet vrezen, dat dit aantal nog zal stijgen. Het ergst getroffen is de strook langs de kust van Lincolnshire ter breedte van 50 km. Overal hebben mensen de nacht van Zaterdag op Zondag in zolderverdiepingen of op het dak moeten doorbrengen maar in vele gevallen hielp ook dat niet: daar het water zes meter hoog kwam aanstormen was bijna niemand la staat zich in veiligheid te stellen. In de loop van de Zondag zjjn de verstijfde drenkelingen door militai ren en politie in bootjes van hun daken gehaald.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2