Omvang van de ramp nog niet te overzien Soldaat en burger: de handen ineen Dodencijfer steeg tot meer dan 50 Dodental ruim 325 Zeven doden in de Hoeksche Waard? K In Stellendam 40 mensen verdronken Min. Algera in H. I. Ambacht Rampspoed in 's-Gravendeel Dinteloord: drie doden Troelstra-oord voor evacué's Koningin in nood- gebied Gestremd verkeer Tientallen doden op N.-Beveland Ook Antwerpen getroffen Democratisch-socialistisch dagblad 1 Iet\ rijeVolk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Maandag 2 Februari 1952 Achtste Jaargang Nummer 2353 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. pei week, 6 10 per Kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU J ACQ. PEKKSTR. 9. ROTTERDAM TEL. 111030 REDACTIE 28693, 113949. 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. Ook minister Algera .die Verkeer en Waterstaat beheert, was gisteren, tvenais dr Drees, daar waar Nederlan ders door de overstromingsramp ge- trofjen werden. Minister Algera zien wij hier in Hendrik Ido Ambacht, toaar hij het wegbrengen van meu bilair uit bedreigde woningen gade sloeg. Japan is Zondag begonnen met de geregelde uitzendingen van televisie programma's. NOG ALTIJD valt de omvang van de ontzettende ramp, die Nederland getroffen lieeft, niet te overzien. De berichten. O 7 die uit de noodgebieden binnenkomen, zijn vaak oncontroleerbaar, maar zij vestigen de indruk, dat de schade aan mensenlevens en eigendommen nog ernstiger is dan zich Zondagmorgen liet aan zien. Bij alle rampspoed, die talloze gezinnen in rouw heeft gedompeld en de Nederlandse gemeenschap voor moeilijk te herstellen materiële offers heeft geplaatst, doet het goed te bemerken, dat van alle kanten spontaan hulp wordt verleend 0111 de slachtoffers bij te staan en de toegebrachte schade te beperken of waar nodig te herstellen. IN 'S-GRAVENDEEL, dat aanvankelijk 7 doden meldde, zijn reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren. Zondagochtend is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden ge zocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waa" zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks een uur zyn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. 7o!ang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vracht auto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoy'-hal in Rotterdam. De pontonniers doen wat zij kun nen in 's-Gravendecl, maar verschei- denen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Alle strijdkrachten, die in de loop van Zondag opdracht kregen naar hun standplaatsen terug te keren, zijn onder het centrale bevel gesteld van luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, die met zijn staf in nauwe samenwerking met het hoofd van de Rijkswaterstaat alles in het werk stelt om een beeld te krijgen van de omvang van de ramp. Intussen laat men de hulpverlening in afwachting van het ontvangen van het binnenkomen van deze gegevens, niet wachten. Onder vaak buitengewoon slechte weersomstandigheden voert de lucht macht verkenningsvluchten uit, bo ven Goeree dropten twee Mitchells van de marineluchtvaartdienst rub berbootjes en verder werden ingrij pende maatregelen 'genomen om Krui- ningen en het bedreigde deel van Goeree-Overflakkee zo snel mogelijk te evacueren. Waar dit nodig is, zul len door de luchtmacht nog meer rubberviotten worden uitgeworpen en' zal getracht worden de bevolking in de geïsoleerde gebieden van le vensmiddelen en drinkwater te voor zien. Buitenland helpt De Amerikaanse autoriteiten heb ben ten behoeve van deze hulpver lening reeds vliegtuigen beschikbaar gesteld, die in de Amerikaanse zone van Duitsland hun basis hebben. Naar tal van bedreigde punten en overstroomde gebieden zijn militaire hulptroepen gezonden. Zij hebben him werkzaamheden reeds aange vangen in Vlaardingen, Willemstad, bij Hellevoetsluis, Putten en Ouden hoorn, in de gehele Krimpener- waard, in Vlissingen en de zak van Zuid-Beveland en in het getroffen gebied van West-Brabant. Ook naar Zeeuwsch-Vlaanderen zijn militaire hulptroepen gezonden, die het nood- gebied via België zullen bereiken. Helicopters Van het vliegveld Valkenburg zou den helicopters opstijgen om boven Moerdijk. Stellendam en Stavenisse levensmiddelen en medicamenten uit te werpen. Naast de onmiddellijke hulp, die Uit Dinteloord wordt gemeld dat daar zes polders onder water zijn gelcpen. In Dinteloord zijn drie doden te betreuren. Vier personen worden vermist. 28 woningen staan onder water. 107 personen zijn definitief dakloos, 65 tijdelijk dakloos. f Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft besloten het Troelstra-oord ln Beek bergen beschikbaar te stel len voor evacué's of kinde ren van evacué's. is4 geboden dient te v erden, is het op het ogenblik nog een eerste vereiste de uitbreiding van de watersnood te beletten. Het herstellen van schade aan dijken en het> rug dringen van het water kan •;'^.t; de deskundi gen van Viji v- ;ks Sla®, noe; niet worden vborbcrïid.' .f, 1 In talloze garnizoenen zijn maat regelen getroffen voor massale vul ling van zandzakken. Op diverse plaatsen zijn troepen uit de niet be dreigde provincies geconcentreerd, zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen die uit het Noorden zijn aan gevoerd. H.M. de Koningin zal heden in alle vroegte ver trekken en zal de gehele dag in de geteisterde ge bieden doorbrengen. Volgens de tot vanmorgen om acht uur ontvangen be richten is het aantal doden reeds gestegen tot ruim T 3. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slacht offers vielen: Goeree-Overflakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuwe-Nenzen- polder 1, Heisteren 17, Helle voetsluis 5, Texel 4, Terncuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel circa 55, Dintel- boord 3, Stellendam 40, Middel- harnis 10, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veers 2, Oosterschelde (van Schou wen) 4, Kortgene circa 35, St. Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Hoeksche Waard 25, Poortu- gaal 7, Rhoon 3, Kruiningen 11. Een helder begrip van uat over-1 vomen En men bedenke daarbij dat 1 der onder de waterspiegel verdwenen den zijn karretje niet verder mee stroming 1 oor een stad betekent, het water hier nog niet eens zo heel waren dan hier. En toch is het beeld te zeulen en heejt het daarom maar krijgt men bij het bekijken van deze erg hoog stond; er waren plaatsen al troosteloos genoeg. Een jietser in een boom opgehangen; hopelijk 1foto, die in Dordrecht werd ge-1 in Nederland, waar de auto's ver-1 heeft het blijkbaar veiliger gevon-blijft het daar hangen, -» v Op de kaart is met arcering aangegeven, in welke gebieden ten gevolge van storm en water van een noodtoestand gesproken kan worden. In de Hoeksche Waard is het eerst de dijk van de Torensteepolder van de Ambachtsheerlijkheid „Crom Strijen" onder water gelopen. Deze polder ligt langs het Hollandsch Diep. Gevreesd wordt dat hier minstens zeven personen het leven hebben verloren. Toen deze polder volgelopen was brak de dijk naar de Numanspolder door, waarin Numansdorp ligt. Het opdringende water brak daar-- na door de dijk van de Nieuw-Crom- strtfense polder onder de gemeente Klaaswaal. Deze plaats bleef droog, maar het water in deze polder rijst nog steeds, aldus de politie. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomer- landse polder ter hoogte van de Ba- rendiregtse brug het begeven, Voor zover bekend, hebben de inwoners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stel len. Het water is vervolgens over de Blaaksedijk gelopen en heeft de Mijnsherenlandpolder drassig ge maakt. Het dorp Mijnsheerenland loopt geen gevaar. De verbindingen van de Hoeksche Waard met de bui tenwereld zijn verbroken. In Klaaswaal bestond gebrek aan drinkwater. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: 1. de weg RotterdamBreda (Rijksweg 16) van Dordrecht tot Zevenbergschenhoek, waar in begrepen de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. 2. het. gedeelte van Rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorin- chem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, UtrechtBreda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de Rijksweg 58, lopende door Zuid-Beve land en Walcheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindin- gen over de Wester-Schelde gestremd. ■X13 ERICH Iets kouder De Bilt verwacht van Maandagavond tot Dinsdagavond: Veranderde bewol king met enkele verspreid optre dende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige, maar voorna- namelijk langs de Waddenkust tilde- lijk harde wind tus sen Noord en Noordoost. Iets kou der met plaatselijk lichte vorst in d< nacht en ochtend. Pebr. Zon opk. ond. 8.17 17.31 Maan opk. ond. 22.46 9.24 Volgens de eerste berichten, die wjj ml Noord-Beveland vernamen, staat momenteel bijna het gehele eiland onder water; er zyn tientallen doden te betreuren. Alleen al in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 slachtoffers. Alleen Wissekerke en Camperland zyn droog gebleven en vermoedelijk ook een deel van de Colijnsplaat; deze plaat heeft echter geen enkele ver binding met het eiland. Ondergelopen zijn: de stadspolder bij Kortgene, de Willempolder, de Willem-Adriaanpolder. de Westpolder en Oostpolder, de Smallegangepolder, de Frederikpolder. de Oud-Kortgene- polder, de Annapolder, de Geert-sd ij In polder en de Katspolder. Er is een groot gebrek aan rubber boten; ook aan levensmiddelen en zoet water is dringend behoefte. Van Catseveer zijn enkele boten onderweg naar het zo zwaar ge teisterde eiland. De orkaan, die in de nacht van Zaterdag op Zondag door België trok, heeft langs de kust en in Ant werpen zeer grote schade veroorzaakt en waarschijnlijk aan meer dan tien mensen het leven gekost. In het Antwerpse havengebied is de materiële schade het grootst. De vier zeesluizen zijn buiten werking gesteld, omdat de machinekamers overstroomd zijn. Vandaag zal dit euvel misschien weer verholpen zijn. De vaargeul is echter nog onbruik baar, omdat de meeste boeien zqn losgeslagen. De tunnel onder de Schelde, die was volgelopen, kon weer worden leeggepompt maar is nog gesloten, omdat het verlichtingssysteem niet functlonneert. Ook alle droogdokken zyn volgelopen. IN HET DORPJE STELLEND AM op het smalste gedeelte van Goeree-Overflakkee zijn 40 mensen verdronken en verschei dene personen worden vermist. Het dorp is volkomen geïsoleerd. Dit blykt uit een radiogesprek dat de kotter „De Jonge Johannes" die voor de Zeeuwse wateren ligt, vannacht omstreeks half één via Radio Schevemngen gehad heeft met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat Het schip heeft de minister onmiddellijk hulp verzocht voor het dorp Met houten vlotjes, kisten e.d. hielden velen zich drijvende en probeerden naar het hoger gedeelte van de dijk te komen. De minister heeft toegezegd alles in het werk te zullen stellen om zo spoedig mogelijk hulp te bieden. „De Jonge Johannes" adviseerde hem een grote boot te zenden met een aantal motorvletjes, waarmee de mensen zouden kunnen worden opgehaald en naar de boot gebracht kunnen worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1