eerste kw NU cé t Gemeente Rotterdam telt schade in millioenen <0p HUISHOUDZEEP Krimpenerwaard in enkele uren geteisterd gebied Kapotte bestrating leidingen en riolen Havenstaking in New York Kind ontkwam aan Oradour Ministers in Roemenië weggezuiverd Flikkerlichten gaan officieel richting geven Vrijheid van de weg aangetast 3 MONUS TUNNEL-EXPRESSE een groot dubbel stuk {Coopwmüa) „DELFLAND" bef, boef en bajes dode getuigen Rip Kirby en de dochter van Joe Seven ADSPIRANT-OPZICHTER- TEKENAAR IcrgMjePbijlmt! do? (Van een onzer verslaggevers) ALLEEN AL AAN de gemeentelijke eigendommen heeft de watersnood in Rotterdam een schade aangericht, die in de mil lioenen guldens loopt. Dat is de mening van de deskundigen, die gisteravond langzamerhand een ontstellend beeld voor zich zagen oprijzen uit de nog steeds onoverzichtelijke chaos. Zuid kreeg het 't zwaarst te verduren. Langs hele straten en wegen zijn de trottoirs weggespoeld, tal loze rioleringsbuizen zijn gesprongen door de te hoge druk en op die plaatsen traden onmiddellijk na het wegvloeien van het water verzakkingen op. De leidingen voor gas, electriciteit en water zijn vrijwel overal waar het water zich een weg zocht, aangetast. Dat alles betekent,, dat de gemeen te een nauwkeurig onderzoek zal moeten instellen naar de nu nog onzichtbare schade. En daar is men lang niet optimistisch over. Vooral in het oude Feijenoord en het gebied aan da Rijnhaven is de schade enorm. Deze gebieden liggen buiten de waterkering en kregen dus de volle laag. Bovendien viel het gemaal aan de Pretorialaan al heel spoedig uit, doordat het onder wa ter kwam. Daardoor ook bleef het water hier het langst hoog tegen de woningen staan. Via de polder moest het water weggemalen worden. Dat gaat uiterst langzaam, maar gister avond laat verwachtte men toch, dat geheel Rotterdam Maandagochtend droog zou zijn. De vakbond van personeel op sleepboten en oliebevoorradingssche pen in de haven van New York heeft zijn 3,500 leden opgeroepen om Za terdag te middernacht het werk neer te leggen. Tevoren hadden vertegen woordigers van de bond, een onder deel van de A.F.L., een aanbod van een loonsverhoging van 8V2 dollar cent per uur van de hand gewezen. De staking, waardoor 450 schepen in de haven worden getroffen, be dreigt de voedsel- en brandstofvoor ziening van de stad. De voorzitter van de bond ver klaarde dat ook militaire versche pingen zullen worden belemmerd. Te Norfolk, Virginia en Philadel phia worden eveneens besprekingen over loonsverhoging voor de betrok ken zeelieden gevoerd. Hopeloos „Het is hopeloos" gaven de men sen van Gemeentewerken gisteravond ronduit toe. Alles tussen Rijn- en Maashaven, HilleJaan, Brielselaan en Hilledijk onder water. De water massa sleurde het zand van de ho ge punten naar de lage gebieden en ten overvloede werd ook via de ge barsten riolen het zand weggespoeld, zodat de trottoirs en de verkeerswe gen in dit gebied op sommige plaat sen veranderden in diepe kuilen, die het niets ontziende water steeds verder uitdiepte. Aan het begin van de Putselaan werd de spoorrails om gewoeld. Vele gezinnen raakten zon der stroom, omdat het water de lei dingen onklaar maakte. Een stuk van de Hilledijk stortte in. En zo kan men doorgaan. De Beijerlandselaan kreeg zijn deel mee, de Slaghek- straat, het betondorp, de Mynshe- renlaan, de Pleinweg, alles werd overstroomd en over deze gehele enorme oppervlakte werden trottoirs, wegen en leidingen vernield. Over waterkering De waterkering loopt over de Sta- dionweg, de Tweede Rosestraat, de Brede Hilledijk en de Brielselaan Het oude Feijenoord en de Rijnha ven liggen hier dus buiten en voor deze wijken was er geen hulp moge lijk. Het water drong er met gemak door. Op twee punten wist het de waterkering te passeren: by de Twee de Rosestraat en op de punt van de Maashaven. Daar ook legde Ge meentewerken extra-versterkingen aan, om een tweede overstroming te voorkomen. W estzeedijk Aan de Rechter Maasoever is de Westzeedijk de voornaamste water kering. Het gehele gebied tussen de Westzeedijk en de Maas kwam daar dus onder water. Ook hier werd zeer veel schade aan de bestrating aan gericht. Vooral vlak voor de katho lieke kerk wist liet, water een zeer groot gat te slaan. Met schotbalken werd een barrière opgeworpen om de Westersingel voor overstroming te vrijwaren. Natuurlijk is ae schade nog niet te overzien, temeer daar in enkele wijken de straten nog bedek; zijn en de ondergrondse schade niet! bij benadering te schatten is. Maar dat het in de millioenen zal lopen, daar is men van overtuigd. Een kind wist te ontkomen aan de moderne bloedbruiloft van Oradour: de hier afgebeelde Roger Goderin. Hij was acht jaar toen de Duitse en Elzasser SS'ers het dorpje uit moordden. Hij hield zich toen dood en ontkwam. Voor het tribunaal te Bordeaux heeft hij zijn ontsnapping verteld. (Van een speciale verslaggever) HET DRAMATISCH SPEL der natuurkrachten heeft van het j bloeiende Westelijke deel van de KRIMPENERWAARD in en kele uren tijds een geteisterd gebied gemaakt. Waar men langs de smalle wegen en dijken van deze streek kwam, lag de ellende met handen vol voor het grijpen. Bij Ouderkerk was de situatie het meest kritiek. Daar sloeg in de nacht van Zaterdag op Zondag reeds een gat in de IJssel- dijk van ongeveer dertig meter breedte. Amerikaans, soldaat doodgeranseld Drie Noordkoreaanse krijgsgevan genen hebben in een kamp op het Zuidkoreaanse eiland Koje een Ame rikaanse solüaatr-zo afgeranseld, dat hij bij aankomst in een ziekenhuis overleden bleek te zijn. De soldaat was bezig geweest, ge vangenen uit hun barakken te halen voor een gebruikelijk onderzoek. Toen een afdeling Amerikaanse militairen verscheen, brachten enkele Noord koreaanse gevangenen uit eigen be weging de gewonde soldaat naar bui ten. Deze werd onmiddellijk overge bracht naar een ziekenhuis, maar overleed onderweg. Een Amerikaanse „B-50"-bom- menwerper is Vrijdag bij het opstij gen van een basis in de staat Georgia omlaaggestort en in brand gevlogen. Vier der zeven inzittenden zijn ge dood, terwijl de drie anderen werden gewond. Met alle mogelijke middelen tracht te men het gat te dichten, maar Zon dagmiddag vloeide het water nog steeds in grote massa's de Oudelandse polder binnen, waardoor de gemeen te Berkenwoude ernstig bedreigd werd. De burgemeester van deze klei ne gemeente had echter vroegtijdig het gevaar ingezien en had zijn in woners zoveel mogelijk doen evacue ren. De boeren en het vee bleven in de meeste gevallen achter. In Moordrecht dreigde Zater dagnacht eveneens groot gevaar, toen de Sneiledijk scheen te zullen bezwij ken. Nadat de bevolking door het luiden der kerkklokken te hulp was geroepen, kon de situatie hier echter m de loop van Zondag bedwongen worden. Dat was ook het geval in N i e u w e r k e r k, waar de IJsseldijk bij de buurtschap Ver Hitland op twee plaatsen bezweek. Mariniers uit Rotterdam en vele vrijwilligers heb ben hier uren gezwoegd om redding te brengen. De moeilijkheden werden aanmerkelijk vergroot door de zeer slechte toestand van de dijk, waar door het vri.jwel onmogelijk was ma teriaal aan te voeren. Naar wij vernemen zouden in Krimpen a. d IJssel vier per sonen or.i het leven zijn gekomen, f oen een woning in de Stormpolder ineenstortte. Uit het gehele geteisterde gebied wordt het vee zoveel mogelijk geëva cueerd. Vele koeien en schapen zijn echter verdronken. Zeven Roemeense ministers zijn van hun post ontheven. Enkelen van hen hebben andere functies gekregen, maar anderen zijn waarschijnlijk „weggezuiverd". Dit blijkt uit berichten in de Roe meense partijpers. Een ministerie is ontbonden, maar er zijn drie nieuwe departementen ingesteld. De raad "an ministers is van 40 tot 42 leden uitgebreid. Intussen heeft de „Prawda", het communistische blad te Moskou, be kendgemaakt. dat in Rusland de wetten op de bescherming van staats geheimen op grove wijze overtreden zijn. „Misdadige slordigheid" is er de oorzaak van dat geheime documenten zijn weggeraakt. Het personeel van trams en bussen in geheel Italië heeft Zondag een staking van twaalf uren om hoger loon gehouden. Amerikaanse flikkerlichten op auto's zullen, naar wy vernemen, binnenkort als officiële richtingaan wijzers erkend worden. Een wijziging van het Wegen-verkeersreglement is hiertoe in de maak. De Amerikaanse flikkerlichten hadden eigenlijk op 1 Januari jl. moeten verdwijnen. Hun geldigheid was in het oorspronkelijke nieuwe Wegen-verkeersreglement tot die da tum beperkt. Kennelijk is men er echter van uitgegaan, dat het steeds moeilijker wordt in Nederland te verbieden, wat in landen, die de toon aangeven by de autoproductie, wel wordt toegestaan. Er is wat de flikkerlichten betreft één beperkende voorwaarde: ze moe ten als standaarduitvoering tot de auto behoren. Om misverstand te voorkomen: de zogenaamde Belgische clignoteurs (de „Kerstboomlampjes" aan de zij kant der auto's) waren reeds erkend. Automobilisten doen er verstandig aan voorlopig dus het Wegen-ver keersreglement op het punt der flik kerlichten niet letterlijk te volgen. (Want dat zou betekenen: het laten monteren van pijlen op wagens met Amerikaanse flikkerlichten). De vrijheid van de weg is opnieuw ernstig beperkt met alle zeer grote gevolgen, die hieraan voor Nederland en liet berofepsgoederenvervoer zijn verbonden. Het bestuur van de N.O.B. Weg transport heeft dit medegedeeld aan de minister van Verkeer en Water staat. De aanleiding tot deze klacht is het resultaat van de besprekingen, die minister Algera heeft gevoerd met de Westduitse ministers van Verkeer over het goederenvervoer langs de weg. F amilieberi daten Overgenomen uit andere bladen Getrouwd: C L Stafleu en T C Zijlstra, Oegstgeest. Overleden: Ing. Jacob Weljer, 44 j, Rotterdam: R G C Schroder, 83 J. Helloo: Fritz Dekker, 46 J, Rotterdam; Jan C Palm, 71 J, 's-Gravenhage; Ir Cornells A Kramers, 55 j, Rotterdam; Hen drik de Jong, 76 j, Leeuwarden; Johannes P. Hulsbosch, 61 j. Schevenlngen; Caroline J M ïvieuieii, ucvBiiLer; neist vuge- laar, 92 j, Anna Jacobapolder; Antonle van Dijk, 77 J, Rotter dam; Jacob Mannl, 77 J, Rot terdam; Sophia M Kockq, 94 j. 's-Gravenhage; Cornelia A var Wijk, 74 j, 's-Gravenhage; J Docter, Leiden; Abraham van Rosmalen, 76 j, Lelden; Huber- tus W J Hoosemans, 75 j, Am sterdam; Johanna F van Brakel, 63 J, Delft; Cornelia van IJk, 80 J, Dordrecht; Johannes N S Langeveld, 76 J, Delft. AMILIE BERICHTEN Zaterdag 14 Februari 1953 ho pen onze lieve ouders HENDRIK SCHINKELS WILHELMINA BON htm 12',2 Jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven ls de wens van hun dierbare klnde- Heden overleed geheel on verwachts tot onze diepe droefheid onze beste Broe der, Behuwdbroeder, Oom en Vriend JAN OTSEN ln de leeftijd van 46 jaar Namens de familie Otsen: G. CHRISTY H. BENJAMINS- DIENAAR M. ANKEN Amsterdam, 29 Januari 1953 Pleter Lastmankade 78 De crematie vindt plaats Dinsdag 3 Februari, na aan komst van trein 10.30 te Drlehuls-Westerveld. Vertrek rouwkamer Gebr. de Haan. Frans Halsstraat 6 te 9.30 uur. Vertrek trein voor belang stellenden van Amsterdam C.S. te 10 uur. Geen bezoek Geen toespraken DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn har telijke dank aan buren en vrienden voor de bloemen en cadeau's, ontvangen bij de her- lenking van onze 60-jarlge echt vereniging. L. J. ZIJDEMAN Boudewijnstraat 120. Rotterdam DELFTSE ZAAIERS MATRASSEN overtrekken, opmaken en bijvullen met prima Javakapok, in één dag gereed. Speciaal Beddenma- gazyn Gebr. Snyder, Vrou wenrecht 15, Tel. 1201. A. D. Hildebrand Avonturen op aarde (14 j.) Geïllustreerd door M. Toonder. Formaat 151 *21 cm, omvang 160 blz. Gedrukt op hout vrij. helder wit romandruk. Ge bonden in plastic band ƒ3,95. Het door velen met spanning ver wachte vervolg op „Monus, de man van de maan", naar het be kende radio-hoorspel van A. D. Hildebrand. dat gedurende het jaar 1952, elke Zondag wordt uit- gezonden. Indien u het nog niet bezit, bestel dan meteen het zelfstandig lees bare, deel 1 „Monus, de man van de maan", 3,95. BON Aan de afdeling boekhandel van de N.V. De Arbei derspers, Hekelveld 15. Amsterdam-C.,Postgiro: 21876 Ondergetekende verzoekt om toezending van: Hildebrand: Monus-avonturen op aarde. Geïllus treerd, 160 pagina's, gebonden in plastic band, 3,95. Hildebrand: Monus, de man van de maan, ge bonden. ƒ3,95. ineens per giro*; Ik betaal: ineens per kwitantie*) Ik bestel beide delen en betaal ƒ3,95 per maand, waarvan één termijn direct bij aflevering wordt betaald.*) Naam; Adres: Woonplaats: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Arnhemse Stichting voor Gezinsverzorging vraagt nog enige meisjes voor de opleiding Aanvang cursus 15 Februari a.s. Soil, schriftelijk of mondeling: Velperweg 73, Arnhem Voor belegde broodjes, croquetten, saucijzen, broodjes, ballen gehakt, salades, pasteitjes, enz. Erwtensoep met worst en kluif: NIEUWE BINNENWEG 152 - TEL. 32244 Niei om bsi gewin - maar voor hei gezin dit is nu mijn plaats alsN telegrafist. Hier ontvang en verstuur ik te legrammen, neem pers- en weerberichten op en sein ik met andere schepen. Interessant werk, jö en ik help bovendien aan de naviga tie mee, want radio-peilingen behoren ook tot mijn taak. Ik ben blij, dat ik erbij gekomen ben want niet alleen dat ik prettig werk, m'n be- staan, m 'n hele toekomst is by de Marine ver. \zekerd." tp&l|| Vrouwenrecht 12, Oldenbarneveldstraat 5, Nassauplein 21, Oost singel 15, Ternatestraat 111, Buitenwatersloot 149, Delft ,,Ik heb het zelf gezien, Moe. der, Jan is er als telegrafist, bést aan toe. Dat is iets voor mij óók. En dan hoeft Va der zich tenminste ook geen met een vergeten hoofdstuk. Een sensationeel nieuw boek van Willem van Iependaal. Bevat 64 geheel nieuwe foto's van W. Stephan Nijhoff. Om vang ruim 300 pag. Formaat als „De Commissaris kan me nog meer vertellen". Houtvrij papier. Prijs: gebonden ƒ8,90. Verschijnt in April a.s. Toen WiUem van Iependaal commissaris Voordewind van antwoord diende met zijn tegenhanger „De Commissaris kan me nog meer vertellen", wekte zijn boek dadelijk ook opzien onder de rechterlijke macht. Zij oefende crltiek uit, omdat hij op openhartige wijze o.a. het Nederlandse straf- en gevangenisetelsel aanviel. Deze' critiek liet Van Iepen daal niet op zich zitten. door K. Groen, met een woord vooraf van commissaris Voordewind. Documentair geïllustreerd met 16 blz. foto's. Omvang 256 pag. Formaat als „Kamer 13". Houtvrij papier. Prijs: gebon den 7.90. Verschijnt in April. Dode getuigen 1 Wat verstaat men hieronder? Kort gezegd; levenloze voorwerpen, die bij een misdrijf een rol gespeeld hebben en die elk afzonderlijk een woordenloze, maar be tekenisvolle taal spreken. Markante, tot nu toe onbekend gebleven bijzonderheden omtrent geruchtmakende mis drijven (o.m. de moord op S. Beugeltas). Om ln zijn nieuwe boek zo beslagen mogelijk ten ijs te komen, kreeg hij van het Ministerie van Justitie toe stemming, om zich van te voren op de hoogte te stel len van de toestanden, die thans in de Nederlandse .OP BON Aan de afdeling Boekhandel van de N.V. De Arbeiderspers, Hekelveld 15, A'dam-C., Postgiro 21876 Wilt U mij zenden: a. W. van Iependaal: Bef, Boef en Bajes, geb. 8,90 b. K. Groen; Dode Getuigen, geb. 7,90 Naam Adres Woonplaats Ik betaal Ineens, per kwitantie, per giro, a/b in 2 termijnen, a en b in 4 termijnen. Doorhalen wat niet verlangd wordt. GEMEENTE DELFT BU de Gemeente-Bedryven wordt voor spoedige indienst treding gevraagd een die bekend is met tekenwerk ten behoeve van hoogspan- nings- en krachtinstallaties voor fabrieken. Zy, die in het bezit zyn van het P.B.N.A.-diploma voor op zichter-tekenaar of een hiermede gelyk te stellen diploma, genieten de voorkeur. Salarisgrenzen v. 1926.12—2840.88. Sollicitaties, op zegel, met opgave van laatste werkkring en referenties in te zenden by Burgemeester en Wethouders binnen 8 dagen na publicatie van deze oproep. Er is GOED NIEUWS in de advertenties vandaag ,,Tsjonge, wat hèb ik het getroffen Dat is nu precies de baan die ik zocht. En de speciale opleiding die hier gegeven wordt zal ik goed gebruikenzoveel te eerder kom ik voorutf. Mijn kost je is gekocht Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken, als ma troos, stoker (dienstvak machinist), electromonteur, vuurleidingmonteur, vliegtuigmaker, chauffeur, marinier, marinier van de verbindingsdienst, enz. Alle inlichtingen zyn te verkrijgen bij do volgende adressen Rotterdam Westplein 12, dagel. v. 8.30-1 7 u. Zalerd, v. 8.30-12.30 u. Brielle Gem.huis, 2e en 4e Maand, v.d. maand v. 18-20 u. Dordrecht Raadhuis, ingang VoorstrDonderd. v. 1 4-1 7 u, Gorinchem (Voorm. Hoofdwacht) Grote Markt 6, (Ing. Kraansteeg) Maand, van 12-15 u. Gouda G.A.B. Donderd. van 9-11.30 u. Maassluis, Raadhuis, Hoofding. Hoogstr., 1 e, 3e en evt. 5e Woensdag van de maand van 19-21 u. en te 's-Graven hage Hoold Marinewerving, Bezuidenhout- seweg 123. KONINKLIJKE MARINE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4