ïnfraphil Ook gttó't Steeds meer water op Yoorne en Putten NAAISTER LAATSTE BERICHTEN KLEYN'S AUTOBEDRIJFN.V. om Wms worimid,tealleMt£jil.' Reclame: De motor van Uw bedrijf Koningin Juliana in Dordrecht Vliegtuig in zee gestort met 39 passagiers? PHILIPS fnfraphil KONINKLIJKE WASSERIJ DAALMANS 8 Co. NU OOK IN ROTTERDAM REKENSOM DEELNAME AANGEB. Kampioe?ien BRUNOTT Mgr H. Leven *f* NZH PAGINA 12 Elke dag krijg ik van allerlei nieuwe klanten complimentjes over King's Cross en ik maak die sigaret toch heus niet zelf. Ik verkóóp ze alleen maar graag. Want als vakman weet ik. dat er eigenlijk geen betere Virginia bestaat. Dat kan ik nu eenmaal niet onder stoelen of banken steken En ik hoef dat ook niet te doen. Want achter mij en duizenden winkeliers staan de millioenen trouwe King's Cross-rokers, die iedere dag het bewijs leveren Op haar tocht door het geteisterde gebied is Koningin Juliana, die vanmor gen reeds zeer vroeg van Soestdyk was vertrokken, om half tien aan de Han delskade te Dordrecht aangekomen. Nadat H.M. zich op de hoogte had ge steld van de toestand daar ter plaatse, begaf zy zich aan boord van het directie vaartuig van de ükswaterstaat. de „Jan Blanckert". Het schip is vertrokken in de richting van het plaatsje 's-Graven- deel, waar zoals op het ogenblik be kend is het grootste aantal slacht offers viel, nl. circa 55. Het vonnis tegen Pot en Col: son Naar Reuter uit Halifax seint, is een lUnvliegtuig van de „Skyways" te Londen, dat op weg was naar Gander (Newfound land), vermoedelijk in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan neergestort, op 650 km. afstand van Gander. Het vliegtuig kwam van de Azoren en had ongeveer driekwart van zijn reis naar Gander vol bracht. AMERIKAANSE IMPORT VAN VETTEN EN OLIëN Men maakt studie van de Europese markt Het Amerikaanse departement van land bouw heeft bekend gemaakt, dat het een specialist naar Europa heeft gezonden om een studie te maken van de Europese oliën- en vettenmarkt voor Amerikaanse producten. Het departement, deelde mede, dal deze specialist, mr P. E. Quintus was, het hoofd van de afdeling oliën en vetten van het bureau voor buitenlandse land- bouwbetrekkingen. Hij bevindt zich thans in Spanje. Zijn studie, aldus het departement, zal betrekking hebben op de waarschijnlijke Amerikaanse exportmarkten voor vetten en oliën, in het bijzonder voor reuzel, talk, sojabonen en visolie. Quintus zal behalve Spanje ook Italië, Zwitserland, Oostenrijk, West-Duitsland, Nederland, België, Frank rijk en Engeland bezoeken. Indonesië teleurgesteld Naar wij. van het Indonesische Hoge Commissariaat te Den Haag vernemen, heeft het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken in een mededeling aan de pers haar teleurstelling geuit over de lichte straffen die door de Haagse recht bank aan Colson en Pot werden opgelegd. In een verklaring van het Indonesische Hoge Commissariaat aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, ge dateerd 20 Januari, wordt gezegd, dat de regering der Indonesische republiek en het Indonesische volk ten zeerste verwon derd zijn en dat het rechtvaardigheidsge voel in Indonesië pijnlijk getroffen werd, deze uitspraak te moeten vernemen. Er werd aan toegevoegd dat de uitspraak van de rechtbank een bewijs was dat men in Nederland een moordaanslag als een licht bedrijf beschouwt, terwijl het Indo nesische volk, alsook het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, het als een zeer belangrijke zaak ziet. Zoals bekend werd op 6 Januari uit spraak gedaan inzake de op overste Har- jono gepleegde aanslag, waarbij Meine Pot veroordeeld werd tot een jaar met aftrek en tot een week hechtenis. Colson werd veroordeeld tot een week hechtenis. Ook hij werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. Op 10 Januari werd vernomen dat de officier van Justitie, die negen jaar had geëist, hoger beroep aantekende te gen het vonnis. KAAS NAAR FRANKRIJK Onder de Nederlands—Franse handels overeenkomst van 31 October 1952 is een toewijzing bekend gemaakt voor de in voer uit Nederland van 900 ton kaas. De invoer zal beperkt blijven tot Edammer, mimolette- en Goudakaas. Het vetgehal te moet voor Edammer en mimolette minstens 40 en voor Goudakaas tenmin ste 45 pet zijn- PASSAGIERSSCHEPEN Bonaire, Amsterdam naar W. Indië. 9 Febr. te Barbados verwacht. Cottlca, Georgetown naar Amsterdam, 30 op 1290 mijl ZZW. van Fayal, 12 Februari, te Plymouth verwacht. Fairsea, Sydney naar Amsterdam, l van Suez, vertrekt 14 Februari van Amsterdam naar Sydney. Groote Beer, Rotterdam naar N. York, 2 te Halifax. Indrapoera. Rotterdam naar Djakarta, pas seerde Straat Messina, 7 Februari te Aden venvacht. Joban van Oldenbarnevelt, Amsterdam aar Djakarta. 8 Februari te Port Said verw. Maasdam 30 van Cristobal naar Havana. Nieuw Amsterdam, 1 van Curasao naar Cristobal. Ryndam, N. York naar Rotterdam, 5 Febr. te Cobh venvacht. Sibajak, 11 Februari van Rotterdam te Wellington venvacht. Veendam, Rotterdam naar N. York, 1 van Havre. Waterman, 11 Februari van Rotterdam, te Pusan verwacht. Willemstad, Cristobal naar Amsterdam, 11 Februari te Southampton verwacht. Zuiderkruis, Kaapstad naar Amsterdam, 8 Februari te Las Palmas verwacht. Kwelt het pijnduiveltje U met spit of spierrheumatiek? De heilzame warmte van Philips Rode „ïnfraphil" jaagt Uw pijnen op de vlucht. Diep dringen de geneeskrachtige infrarode stralen van de enig juiste golflengte in het zieke weefsel. De genezing wordt aanzienlijk versneld en de pijnen gestild. Raadpleeg Uw huisarts Ciï/tyk. toy nut- Gebruik Philips Rode ïnfraphilook legenVerkoudheid, steenpuisten en der gelijke ontstekingen, napijn door het trekken van kiezen of tanden, slechthelende won den, brandwonden, kneuzingen, verstuikin gen, winterhanden en voetengesprongen huid, spierpijn, spierkramp, 37.50 '"-'«Ki vraagt een Aanm. dagelijks: Fluwelensingel 25 van 912 uur en van 26 uur. ASPEREN TELEFOON 5 In onze Showroom Mathenesserlaan 30 Telef. 26293 voorradig: Hillman Minx '52, sedan Volkswagen '52, coach Ford Zepliyr '52, sedan Jaguar '51, sportoabr. Morris Oxford '51, sedan Chevrolet '51, sedan Ford '51, sedan Ford Consul '51, sedan Austin '51, sedan A 40 Ford Taunus '51, coach Volkswagen de luxe '50 Morris Minor '50, coach St. Vanguard '52, stationcar Austin '50. stationcar Tempo Matador '51, gesl. Opel Blitz '52, open laadb. Bedford '52, %-t. hestelw. Fordson '51 V^-t. hestelw. Austin '47, sedan, type 8 Hulsmann motorrijwiel '51 Te koop te Asperen, 50 km. van Rotterdam: v.o. een keur van ais: 2 Ford Thames '50, 5 en 3 t. 2 DAF-diesels, 5 a 6 t. Volvo '50, 0 t., gesl 2 Opel Blitz '50, 1 Vl t. Hotclikiss '40, ca. 3 t. 2 Bedfords '49, 5 en 3 t. Dodge '47. 4 t. Crossley's diesel trucks BESTELWAGENS, STA- International '51, fi ton Diamond '51, ca. 7 ton Uaf-Benz. '50, 5 a 0 ton 3 C'hevroiets '48 -1 a 5 t. 2 Borgwards '49, IVi t. De Soto '50. 3% t. 2 Fords '47. 8% t. Mack-diesel, 3-asser Voorts vele PKRSONEN- TIONCARS. JEEPS, AUTOBUSSEN, OPLEGGERS Vanzelfsprekend verkopen wij alléén auto's waarover U tevreden zult zijn. 30 JAAR ERVARING 30 JAAR ERVARING Na 18 uur voorlopig alleen telefoon 5 Asperen (3 lijnen) DE MEEST GEVRAAGDE KLOK Begrafenis- Onderneming FA. J.J. VIELVOYE (Firmant Joh. C. Terlaak) Schietbaanlaan 10. Rotterdam Tel. 306S0. b.g.g. 32435 Hebt gij wel eens uitge rekend wat duizend brie ven U kosten? Stelt de prijs van een KAMPIOEN-ADVERTENTIE daar eens tegenover! En dan moogt gij bi) deze ver gelijking, wat ons betreft, gerust de Tactor verwaar lozen. dat deze kleine ad- vericntlën veeJ meer dan 1000 mensen onder de ogen komen. inderdaad onze „kampioenen" behoren tot de goedkoopste boodschappers ter wereld. aan R.K. zakenman tot uit voering en in de handel brengen van octrooiapparaat voor Land- en Tuinbouw. Br. no. 63556 aan bureau De Maasbode te Rotterdam. Personeel gevraagd Suikerwerkers. Gevr. halfw koker en gieter v. gletmach. Br. met opg. van leeft. enz. lett. A.A.S. Nijgh Van Dit- mar, Adv.bur. - R'dam. ^ELFS als U hoopt dat er geen oorlog zal komen. Natuurlijk, dat hopen wy allemaal. Maar.... niemand kan U de zekerheid geven, dat wy in vrede zullen blijven leven. En daarom houdt een verstandig mens rekening met de mogelijkheden en neemt voorzorgsmaatregelen om dezelfd» -oden als bliksem afleiders op torens worden geplaatst en schepen van red dingsboten worden voorzien. Wy moeten leren ons zelf te bescher men tegen luchtaanvallen, want de ervaring heeft bewezen, dat by een goed uitgeruste en goed geoefende organisatie het aantal slachtoffers tot minder dan de helft kan worden terugge bracht. Daarom is de organisatie Bescherming Bevolking opge richt, die tot taak heeft de Nederlanders te leren hoe zij zichzelf kunnen beschermen en er zodoende voor te zorgen, de gevolgen van eventuele vijande lijke aanvallen zoveel mogelijk te beperken. De Bescherming Bevolking moét, k&n en zél haar doel bereiken als alle Nederlanders leren hoe zij zichzélf, hun gezin en hun huis kunnen beschermen. Ruim 200.000 mannen en vrouwen wor den in het gehele land gevraagd om als vrijwilligers deel te nemen aan de georganiseerde bescher ming van stad of dorp, wijk en straat. Deze vrijwilligers dragen de naam van noodwachters. Er zal gaarne rekening gehouden worden met Uw wensen voor wat betreft de functie die U als noodwachter wilt vervullen en het aandeel, dat U in het werk wilt hebben. Gedurende ongeveer een half jaar wordt er per week Zijn het de laatste wolleen vóór 't doorbreken van de zon f Of is het een nade rend onheil Zal ons leven nu eindelijk ongestoord zijn gang kunnen gaan of bedreigt ons een niemoe oorlog Geen sterveling weet het met zekerheid. slechts 2 >/2 uur van Uw vrije tijd gevraagd voor de noodzakelijke opleiding en verder zal er van tijd tot tijd worden geoefend. Laat het niet aan Uw buur man over. Ook U hoort er bij. Meld U ais vrijwilliger. Word noodwaehter! De sociale voorzieningen voor de noodwachters en hun gezinnen zijn bij de wet geregeld en gaan reeds in vredestijd in. kunt U alle inlichtingen krijgen. Er zijn mannen en vrouwen als nood- wachter nodig voor de volgende taken brandweer, opruiming en redding, geneeskundige dienst, verbinding en verkenning, sociale verzorging. U kunt zich opgeven als vast noodwachter, bloknoodwachter al dan niet met toer- beurttaak of oproepnoodwachter. Vas te noodwachters komen bij mobili satie in voortdurende werkelijke dienst, de anderen verrichten hun taak naast hun gewone werk. Allen echter ontvangen in eventuele toe stand van paraatheid bezoldiging voor de tijd dat zij in dienst zijn. 14o.LOPENDSCHRiFi.garantie i PRIMA KWALITEIT KOPER UURWERKEN MET BIMBAMSLAG EN JWESTMINSTERSPE ELWERK, waarbij JUNGHANS, SMITHSen andere leKLASMERKEN, 44.75 52.50 59.75 65.00 ENZ N. BINNENWEG 195 R.DAM 8) Radeloos greep Pieter links en rechts om zich heen. „Boenggg", daar kwam hij met zijn zitvlak op de klok terecht. Als van een rutsbaan gleed hij er weer van af en tuimelde verder de diepte in. Plots zag Pieter het dikke klokketouw hangen. „Mijn laatste kans", dacht hij en greep het vast. Met een ruk stuitte Pieter zijn val, maar.dezelfde ruk gaf hij aan de klok.Bimmmmbammmm.bimmm.bammmm.daar strooide de machtige klok haar bronzen klanken over het dorp uit. Op en neer ging Pieter aan het touwBim bam ging de klok. „Oei!!", kreunde de jongen. „Nu hebben we de poppen aan het dansen". Snel liet hij het touw los en keek door een der galmgaten naar beneden. Aan alle huizen wapperden de vlaggen, alle scholen en werkplaatsen liepen leeg, iedereen zong vaderlandse liedjes en de haan op de toren kraaide dat het een lieve lust was. „Hou op!!" riep Pieter naar boven. „Ik kan niet meer!!" hijgde de haan, „Leve de prins!" Maar de veldwachter uit het dorp kreeg echter het kleine kereltje daar boven in de gaten. „Wel verdraaid!" riep hij woedend. Toen trok hij zijn sabel en rende de toren in. Schouwen—Duivelaiul antwoordt nog niet De overstroming op Voorne en Putten breidde zich vanmorgen uit tot een ware ramp. In de vroege morgen al stroomde het water verder het land in en dit bleef doorgaan. Ook de Groene Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oost- voorne, werd door water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zou de aanvoer van zand en zandzakken voor het dichten van gaten ernstig worden gestagneerd. Voor alle veiligheid werden de mensen uit de gemeenten Oudenhoorn, Abbenbroek, Zuidland met man en macht geëvacueei-d. In Oudenhoorn en Zuidland bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerde rijen. Vanmorgen werd eerst gemeld, dat de dijk bij Heenvliet was doorgebroken. La ter bleek echter, dat het water zulk een hoge stand had bereikt, dat het over de dijk stroomde in de rond Heenvliet ge legen poledrgebieden. Men had dit de af gelopen nacht al zien aankomen en de bewoners van de poldergebieden en het vee bijtijds geëvacueerd. Heenvliet zelf blijft volgens de inwoners droog. Er was vanmorgen nog verbinding via de pro vinciale weg met Rotterdam, maar ver wacht werd, dat deze weg spoedig onder water zal komen te liggen. Verder is tegen de ochtend gemeld, dat in de omgeving van Goeree een schip met vluchtelingen gestrand zou zijn. De red dingboot Koningin Wilhelmina uit Stellen dam, zowel als een schip, dat in de haven van Goeree lag, zijn onderweg om hulp te bieden. Ook Raamsdonkveer heeft ernstig van de watersnood te lijden gehad. Ongeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk Sandoel, moesten geëvacueerd worden. Twintig huizen zijn verwoest en een man en een baby van zes weken zijn verdron ken. Yerseke behouden Dank zij het feit. dat de gehele bevol king van Yerseke voortdurend in de weer geweest is om de dijken te behouden, is 't dorp aan groot gevaar ontsnapt. Er zijn 32 schepen van hier uitgevaren voor ver kenning naar Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. Ook naar Wolphaertsdijk is hulp gezonden. De bevolking van Rhoon heeft de af gelopen dag met man en macht ge werkt en is er in geslaagd het water ach ter de Thijsjesdijk en Rijnswijk te hóu den, waardoor het gevaar geweken is. Helaas zijn een vader en twee kin- ren, die in het ondergelopen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brandweer beleef den een hachelijk ogenblik, toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook, Hoogvliet, Poortu- gaal, Rhoon, waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdron ken. Het eiland Rozenburg staat voor T0 pet onder water, de kom van het dorp ligt echter droog. De verbindingsdam tussen Oostvoome en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. Geen contact met Schouwen- Duiveland Tot nu toe is het op geen enkele ma nier mogelijk gebleken om contact te krijgen met SchouwenDuiveland. Ge vreesd wordt, dat de toestand daar zeer ernstig is. De drie inwoners van Ouwer- kerk, die zoals gemeld in Yerseke zijn aangekomen, konden geen andere inlich tingen geven, dan dat hun eigen pol der geheel is overspoeld. Van Yerseke uit zal in de loop van de dag een boot naar het eiland vertrekken om pools hoogte te gaan nemen. In Rotterdam hoog tij normaal Het noimale regelmatig terugkeren de hoge tij te Rotterdam, is vanochtend, evenals gisteravond, normaal verlopen. De rivier is dus binnen de kademuren gebleven, zodat, men mag aannemen, dat de toestand wat dat betreft te Rot terdam weer normaal is. De wind is vergeleken met de on geluksnacht van Zaterdag op Zondag j.l. aanmerkelijk in kracht afgenomen, hei geen zeer zeker ook heeft medegewerkt het, hoge tij weer op de normale wijze te doen verlopen. BEZWAREN TEGEN INDONE SISCHE IMPORTMAAT REGELEN H. Hajonies van der Meulen, de voorzit ter van de V. I. G. I. (Vereniging van Im porteurs-Groothandelaren in Indonesië) heeft zich geschaard bij de verscheidenen, die bezwaar maken tegen de nieuwe im portregelingen. De moeilijkheden acht men: het ontbreken van overgangsmaat regelen, het ontbreken van restitutie in gevallen, waarin reeds een teveel aan ora- porttoeslag werd betaald en tenslotte, dat de oude voorraden op basis van de oude kostprijzen moeten worden verkocht. (Zo als gemeld, heeft ooW de Dewan Ekonomi Indonesia Poesat bezwaar aangetekend te gen de nieuwe maatregelen). In de nacht van Vrydag op Zaterdag is in het Missiehuis Steyl, Moederhuis van de Missionarissen van 't Goddelijk Woord, plotseling, in dc leeftijd van 69 jaar, aan een hartaanval overleden mgr Henricus Leven. Mgr Leven is in 1883 geboren in Lank, in het diocees Aken in Duitsland. Hij werd in 1910 priester gewijd. In 1911 vertrok hij naar de missie van Togo aan de West kust van Afrika, waar hij bleef lot 1918, loen hij terug moest keren. In 1920 ver trok hij naar het eiland Timor in Indo nesië, waar hij in 1927 werd benoemd tot pro-vicaris van de Kleine Soenda-eilan- den. In 1933 volgde zijn benoeming tot apostolisch vicaris van de Kleine Soenda- eilanden als opvolger van mgr Verstrae- len. Hij was met mgr Willekens van Java de enige geestelijke hoogwaardigheidsbe kleder, die niet is geïnterneerd. In Maart 1952 is mgr Leven voorgoed, om gezond heidsredenen, uit de missie teruggekeerd. DR A. J. VAN DEN TEMPEL tijdelijk directeur-generaal voor fiscale zaken In verband met de benoeming van dr W. H. van den Berge tot staatssecretaris van Financiën is met ingang van 1 Februari 1953 dr A. J. van den Tempel, directeur wetgeving directe belastingen, tijdelijk be last met de waarneming van de functie van directeur-genera&l. voor fiscale zaken in algemene dienst, in welke functie tot 1 Februari a.s. dr W. H. van Berge werk zaam was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1