INKTVIS L EUROPESE DOUANE UNIE DWINGENDE NOODZAAK Nederlandse modem meubelindustrie geoutilleerd Engelse industriële productie verleden jaar gedaald plakt brandt /jkfab Een R11 en ma-zi eken h ui s voor „Herwonnen Levenskracht* LAXEER AKKERTJES MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 0 f-T-NZ PAGINA 11 SOEPELER WISSELKOERSEN BEPLEIT Wat de noodzaak van een vrijere goe derenuitwisseling betreft staan wij. op het ogenblik voor de dwingende conse quentie ons op realistische en practische wijze af te vragen of wij op de goede weg zijn met ons streven naar de realisatie van een markt, binnen het kader van de liberalisatiecode, zoals deze in O.E.E.C.-verband is aanvaard, aldus zeide onze minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. Zijlstra op de elotzitting van de te Brussel gehouden conferentie van de Europese Liga voor Economische Samenwerking in een rede waarin hij nader is ingegaan op tal van aspecten van de ontwikkeling van de Europese samenwerking. De minister wilde als zijn stellige over tuiging naar voren brengen dat de eer lijkheid ons gebiedt deze vraag ontken nend te beantwoorden, al was het alleen maar hierom, dat de O.E.E.C.-procedure zich louter richt op slechts een van de aspecten van een vrije goederenuitwisse ling binnen West-Europa, namelijk op het quantitatieve aspect en dat ze dientenge volge andere kanten, die dit vraagstuk in even sterke mate heeft, zoal niet buiten beschouwing, dan toch in feite buiten practische oplossing laat. Het onderlinge verschil in tariefhoogte tussen de verschil lende Westeuropese landen is hiervan een van de meest in het oog springende. De huidige procedure wat de liberali satie van de handel betreft dient volgens spr. te worden beschouwd als een eerste stap die nu zü gezet is, noodzakelijker wijze dient te worden gevolgd door een volgende stap, die een grotere moet zijn. Ik geloof dan ook, aldus spreker, dat, in sterkere mate dan ooit tevoren, West- Europa voor de dwingende noodzaak staat op reële wijze zUn streven te richten op de vorming van een Europese Douane- Unie. De Europese Liga voor Economische Samenwerking heeft aangedrongen op vrije inwisselbaarheid van valuta en een zo ruim mogelijke gemeenschappelijke markt. Aan het einde van deze bijeen komst van Europese financiële deskundi gen, politici, industriëlen en vakvereni gingsvertegenwoordigers is een motie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat het van beland is, dat de Amerikaanse rege ring een economische politiek handhaaft, welke er op gericht is buitensporige schommelingen van de prijzen en in de economische bedrijvigheid te voorkomen. In de motie wordt verder verklaard, dat enkele vertegenwoordigers voorgesteld hebben de prijs van het goud te wijzigen als bijdrage tot vermindering van het dol lartekort in enkele iponetaire gebieden, wanneer maatregelen genomen zouden worden om te voorkomen, dat deze her waardering inflatoir zou werken. De E.L.E.C. verwacht dat ieder land zijn I valuta inwisselbaar zal maken. De conferentie beveelt o.a. aan zo spoe dig mogelijk de wisselkoers soepel te maken. Een fluetuatie van 5 pet onder en 5 pet boven de officiële koers zou moge lijk moeten zijn. De quota der ledcnstaten in dc E.B.U. zou men met 20 pet moeten verhogen in verbinding met een toene ming van de goudlening ratio. Verder zou den vereffeningen van exces-quota, zowel voor crediteuren- als debiteurenlandcn, geheel in goud moeten geschieden, met de bepaling, dat de directie der E.B.U. de strikte toepassing hiervan zou kunnen verzachten in uitzonderingsgevallen. De reserves van de E.B.U. zouden vergroot moeten worden met behulp van het in ternationale valutafonds. ZWITSERLAND GAAT IN DUITSLAND INVESTEREN Besprekingen over clearings- xmlliarden Op 26 en 27 Januari zijn te Keulen be sprekingen gevoerd tussen West-Duits- land en Zwitserland over het gebruik van de z.g. clearingsmilliarden Zwitserland heeft zich bereid verklaard van de clea ringsmilliarden 200 millioen D.M., even tueel nog meer. beschikbaar te stellen voor investering in West-Duitsland. Daar voor komen echter slechts objecten in aan merking, welke voor Zwitserland geen concurrentie opleveren. Zwitserland wil op zijn minst 100 millioen D.M. beschik baar stellen voor electrificatie van het spoorwegtraject Bazel-Karlsruhe. De ove rige investeringsbedragen zullen in de in dustrie gestoken worden. Zwitserland verlangt voorts bijzondere leveringsgaranties voor kolen en staal, teneinde zich te vrijwaren voor eventu ele exportmoeilijkheden van West-Duits land. Bevoegde Duitse autoriteiten onder zoeken thans in hoeverre de Westduitse regering op grond van haar verplichtingen tegenover de K.S.G. in staat is derge lijke garanties te geven. Enige principiële kwesties moeten nog worden opgehelderd, bijv. wie tegenover de Duitse ondernemin gen als credietgever zal optreden. DE „PORT GENTIL" TE WATER GELATEN Zaterdag j.l. werd op de Scheepswerf Gebr. v. d. Werf te Deest te water gela ten het m.s. „Port Gentil", een motor tankschip van ca 2060 ton d.w., in aan bouw voor de Soflumar te Parijs, de Franse afdeling van de N.V. Phs van Ommeren uit Rotterdam. Het schip heeft de volgende afmetingen: 77.50/71.00 x 10.90 x 5.10 meter en een beladen diepgang van 4.86 meter. De doopceremonie werd verricht door mevr. Wehrlin uit Parijs. Onder de aan wezigen bevonden zich naast de pres. commissaris der N.V. mr G. C. D. Baron van Hardenbroek, de heer Ooievaar, lid van de Raad van Beheer en enige direc teuren van de N.V. Phs van Ommeren uit Rotterdam en Parijs. Direct na de stapelloop vond de kiel legging plaats van bouwnr. 248, eenzelfde soort, tanker met iets grotere afmetingen en 2500 ton d.w. Dit schip zal worden ge bouwd voor de N.V. Verenigde Tankkust vaart te Rotterdam. PRINSES WILHELMINA IN ZEEUWS-VLAANDEREN Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina in Kloos- terzande in Zeeuws Vlaanderen aangeko men voor een bezoek aan het geteisterde gebied. Ondanks belemmeringen nam export toe (Van Utrechtse redacteur). Tekort aan grondstoffen en kleinere vraag Volgens ramingen lag de industriële pro- De daling van de vraag voor 't eerst ductie in het Verenigd Koninkrijk verle- i sedert jaren begon midden 1951 de in den jaar 3 pet beneden die van 1951. In dustriële productie merkbaar te beïnvloe- 1951 was de productie 3 pet hoger dan 1950, terwijl de industriële voortbrenging tussen 1948 en 1950 met ongeveer 8 pet per jaar steeg. Op basis van de reeds binnen gekomen cijfers verwacht men. dat de productie in December j.l. scherp gedaald is t.o.v. November. Het indexcijfer wordt resp. op 111112 en 121 gesteld. Het indexcijfer voor de industriële productie voor het gehele jaar 1952 zou hierdoor op 113,5 komen te liggen, ver geleken met 117,3 in 1951. Verschillende factoren hebben tot deze daling in de productie bijgedragen. De voornaamste hiervan zijn wel het tekort aan grond stoffen en de verminderde vraag in bin nen- en buitenland. Het staaltekort vormde wederom een belemmering voor de metaalverwerkende industrie, zoals de scheepswerven en auto- fabrieken, terwijl ook de nieuwbouw van fabrieken enigermate hier de invloed van ondervond. Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE ZATERDAG-VOETBAL Ofschoon de weers- en terreinomstan- Seriedraverij voor Larrikin Idigheden ook Zaterdag in het Westen ttPDCTTitT 1 reeds zeer slecht waren, zijn toch nog HILVERSUM, Zondag. - vee^ Zaterdag-voetbalwedstrijden De vorm waarin een paard verkwrt. D ullslage„ in West wa. zegt toch alles Zells meer dan reputatie, ren; 3e klM A; .s_Gravenzandse SV-Ca- vrant wie had gedacht dat Madame B over Noordwijk-Ter Leede 1-0, ARC- latiO meter zou zijn te kloppen? En toch Monster 2_j B: VVGZ-Oranje Wit 0-2, heelt Lion deze prestatie geleverd. Dc Zwaluwfn_Zuidland u-O, Excelsior - Lion tocli ongenaakbaar Vlieger nam aanvankelijk een afwacht»,- Excelsior ~M 4c klas 'A. SVOW-RAS houding aan. cn Madame B lag al spoe dig tweede achter Menno Dynamic. De laatste werd evenwel uitgeschakeld en toen kwam Lion opzetten om met een ge weldige eindspurt Madame B te onttronen in de voor het zware pad buitengewoon goede tijd van 1.28.7, De opemngscourse was voor Quita Hanover, die in handen van Vergay ee:i prima course liep. Verrassend was de zege van Peter Scott, die winnend 23.2® bracht. Prins Gregor wist de Hans en Grietje- prijs op zijn naam te brengen, terwijl Oos- ting's Lieveling de Reepelsteeltjeprijs won. De uitslagen: SNEEUWWITJE PRIJS I 2340 m.. 9 deelnemers: 1. Quita Hanover (Vergay) 1.38.9 2.60 1.10; 2. Quita Scott 1.20 C 4.40; 3. Promotor O 1.20. Koppel 7.—. SNEEUWWITJE PRIJS II 2340 m„ 11 deelnemers: 1. Peter Scott (v. d. Veen) 1.38.4 23.20, 3.70; 2. Qui Saint 1.90 C 3.60; 3. Paul Spencer 6.—. Koppel 14.30. HANS EN GRIETJEPRIJS 2340 m., 9 deelnemers: 1. Prins Gregor (Wagenaar) 1.36.6; 3.80, 1.80; 2. Pirette 1.70 C 4.80; 3. Pieter D 1.40 Koppel 7.20. ROODKAPJE PRIJS 1880 m. 1G deel nemers le serie: 1. Kondor (v. Leeuwen) 1.30.4, 3.30, 1.40; 2. Oscar Major 1.40 C 3.40; 3. Postduif je G 1.70. Koppel 6.70; 2e serie: 1. Matador (De Jong) z.w. 1.30.3; 2. Mary Reynolds 11.60 6.3. Nino Narville 2.70 C 3.70; 4. Luccle Rohda Koppel 81.70: Finale: 1. Larrikin (Heskes) 1.29.6, 7.20, 2.40; 2. Kondor 1.80 C 4.50; 3. Oscar Mayor. Koppel 11.40. REEPELSTEELTJEPRIJS 2340 m., 10 deelnemers: T. Oosting's Lieveling (Leeu wenkamp) 1.32.8; 4.60 1.50; 2. Pelikaan S 1,40 C 11.70; 3. Peter Karnac 1.60. Koppel 7.60. GROTE SPRINTERS-PRIJS 1500 m., 10 deelnemers: 1. Lion (De Vlieger) 1.28.7; 3.70 1.30; 2. Madame B 1.50 C 4.10; 3. Miss A 1.50. Koppel 7.70. Toto-omzet 54 142.50. CRICKET ROND DE WERELD Voor de vijlde en beslissende Testvved- strüd te Melbourne tussen Zuid Afrika en Australië zal Australië het voor het eerst rnoeten doen zonder de mokerbow- lers Lindwall en Miller. Miller is voor. een langere tjjd uitge schakeld. terwyl Linclvvall zijn voet rust dient te geven. In hun plaatsen zijn aan gewezen Geffeuy Noblet, een 35-jarige zeep goede medium-pace bowler tegen f^st aan. en de 19 jarige Ronald Archer, broer van de openingsbatsman Archer, een der belovende jonge all-rounders. Vooral van Noblet. een zesvoeter, wordt ondanks zijn leeftijd veel ver wacht. Lisser Boys-Leiden 0-1, RCL-Sport- verg. 1935 1-1, B: Woerden-HTSV 1-2, ZWSH-'s-Gravenzande 3-0, HBSS-Sun- light 1-0, C: Hoogvliet-Bolnes 3-2, RSM- TOGR 2-3, D: Wijk-Dinteloord 1-1, VVE- De Zwerver 0-1, Heerjansdam-Aalburg 2-1. Bi} wedstrijden te Alma Ata om de kampioenschappen van Kazakistan heeft mej. Shchegoleeva uit Moskou het we reldrecord dames op de 1500 meter met 1/ sec. verbeterd tot 2 min. 25.5 sec. Het oude record stond sinds 12 Febr. 1951 met 2 min. 29.5 sec. op naam van haar landgenote Maria Isakova. Mej. Selikhova won de 1000 meter in 1 min. 36.1/ sec. Ook dit betekent, ingeval van erkenning, een nieuw wereldrecord. Het. officiële record staat sinds 5 Febr. 1951 met 1 min. 36.8 sec. op naam van Sofia Kondakova Rusl.) die later een nog niet als record erkende tijd van 1 min. 36.6 sec. heeft gemaakt. den. In Engeland zelf deed de verminder de vraag zich speciaal gevoelen in de textiel- en kledingindustrie, alwaar de da ling zich ver in 1952 voortzette. In het buitenland had men vooral te kampen met de invoerbeperkingen die door landen van hel gemenebest ingesteld werden om een evenwicht in de betalingsbalans te be werkstelligen. Een andere factor, die zijn invloed op de voortbrenging uitoefende, was de da ling in de voorraden bij fabrieken en handel. In November van het vorige jaar begon de productie zich te herstellen van het laagtepunt dat in het derde kwartaal be reikt werd. Volgens voorlopige cijfers ligt de index over November met 121 drie punten boven October, doch is nog twee punten beneden het niveau van November 1951. De verbetering in de productie over No vember komt vooral tot uiting bij gas, electriciteit en water. Het voorlopige in dexcijfer van 144 voor deze sector ligt 10 pet boven dat van October en is 8,3 pet hoger dan de index voor November 1951. Bij de industrie steeg het indexcijfer in November twee punten tot 122, doch lag nog 4 punten beneden het niveau van No vember 1951. Bij de mijnen bleef het in dexcijfer zowel voor November als voor het gehele jaar 1951 gehandhaafd op 116. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de verschillende indexcijfers voor de maanden October en November in 1951 en 1952. Oct. Nov. 1951 Alg. indexcijef 121 123 Mijnen 113 116 'industrie 125 126 Gas. electr., water 125 133 Oct. Nov. 1951 116 120 131 116 144 Langzamerhand ontwikkelt zich ook dc meubelfabricage lot een groot-industrie en als men bedenkt, dat een halve eeuw geleden hierby nog nauwelyks van mecha nische kracht sprake was, maar de meu belmaker in een eenvoudige werkplaats onze tafel cn stoelen maakte, dan kan van een snelle evolutie worden gesproken. Van de ene kant kan men het betreuren dat ook hier het handwerk op de achter grond is geraakt, om niet te zeggen geheel verdwenen, maar de tjjd heeft andere eisen gesteld. De voordelen, die dc tech niek oplevert, kan men niet negeren en geheel het economische leven is zo inge richt, dat een product op zo efficiënt mo gelijke wyze tot stand moet komen. Daar bij beeft men ook rekening te houden met mogclykhcdcn van het buitenland, want onze meubelindustrie is van een dcr- gelyke omvang, dat lang niet alle meube len in eigen land afgezet kunnen worden cn gelukkig heeft zij na dc oorlog een be- hooriykc export welen op te bouwen. Om de concurrentie met het buitenland aan te kunnen moet zo goedkoop mogelijk worden gefabriceerd, waarbij hel natuur lijk tevens aankomt op een kwaliteitspro duct. Moderne machines, die hel nodige kapitaal vragen en prima bedrijfsleiding, zijn daarbij eerste vereiste en een bezoek, dat wij aan een drietal representatieve bedrijven brachten, te Waddinxveen, Gouda en IJsselstein, in verband met de van 9 tot 13 Februari in Utrecht te houden Beurs voor Meubelen en Woningtextiel, heeft ons doen zien, dat de mechanisatie in deze tak van nijverheid zeer ver ge vorderd is en ook het natuurwetenschap pelijk onderzoek in ruime mate wordt toe gepast. Hel moderne meubel krijgt zijn kans Zo wordt in Gouda een hoog-fre- quent apparaat gebruikt voor het toepas sen van de moderne verfijn- en fineertech- niek, terwijl daarmee het hout in een mi nimum van tijd gebogen kan worden.. Te vens hebben wij kunnen constateren, het geen trouwens op de verleden jaar gehou den Vakbeurs reeds duidelijk tot uiting kwam, dat steeds meer gestreefd wordt naar een aesthetisch adnzien van het meu bel en de fabrikant het niet louter als een gebruiksvoorwerp ziet. Vooral in Wad dinxveen zagen wij hiervan goede voor beelden. Het moderne meubel krijgt nu zijn royale kans, er wordt gestreefd naar een goede beïnvloeding van de smaak van het publiek, dat natuurlijk ook zijn eigen eisen blijft stellen, maar er is tenminste van een wisselwerking sprake. Natuurlijk kan men niet van de fabri kant verlangen, dat hij met alle oude vor men, dje voor velen hebben afgedaan, ra dicaal breekt, want nog steeds blijkt er een grote vraag naar het traditionele meu bel te bestaan, maar toch is tekenend, hetgeen een fabrikant in Gouda ons ver klaarde, dat de moderne meubelen in 1948 slechts 10 pet. van zijn productie uitmaak ten en thans 40 pet. Zo is ook de vraag naar het zogenaamde „neo-Gothiek" nog steeds groot, maar vol gens de leider van een fabriek in IJssel stein, een der grootste in den lande, met eigen zagerij, zodat men hier de verwer king van boomstam tot een gerieflijk meu bel volledig kan volgen, ligt de toekomst bij het moderne „goed", in het bijzonder bij de licht gekleurde houtsoorten. Hoe mooi blanke meubelen, hetzij berken of eiken, ook zijn, een^bezwaar daarvan is, dat het hout na enige tijd geel wordt en deze IJsselsteinse industrie bracht daarom met de najaarsbeurs voor het eerst licht gekleurde meubelen op de markt, waarmee zij veel succes had. De Nederlandse meubelindustrie moge echter zich zelf zo sterk mogelijk maken, al verzekerde men ons, dat er aan sane ring nog wel wat te doen cwerblijft de heer A. Kempkes, voorzitter van de Cen trale Bond bracht ons op de hoogte van „uitwendige" moeilijkheden, die bestaan. V er schillende uitwendige moeilijkheden Een stap terug op de weg naar de nood zakelijke verdere rationalisatie noemde de heer Kempkes de bepaling in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp Omzetbelasting 1952, waardoor het gebruik van zelfgemaakt meubelplaat en triplex bij de vervaardiging van meubelen wordt belast. Als een ernstige belemmering in haar ontwikkeling voelt de meubelin dustrie ook sedert enige jaren, dat tal van kleine meubelen als weeldegoederen worden beschouwd en met een extra per centage belast. Ernstig bezwaar wordt voorts gemaakt tegen de bepaling, dat tuinmeubelen van hout met 30 pet. zijn belast en daai'door practisch onverkoop baar zijn geworden. Bij de export zijn de hoge vrachtkosten altijd een grote handicap. Hoewel er een stijging valt waar te nemen: in 1949 werd voor 2.7 millioen geëxporteerd, in 1950 voor 6.4 millioen, in 1951 voor 8.6 mil lioen en in elf maanden van 1952 voor 13.2 millioen, heeft de export van meu belen de laatste tijd met bijzondere pro blemen te kampen. Sinds de opheffing van een groot aantal liberalisaties in Engeland is de invoer van meifbelen naar dat land, die voorheen aanzienlijk was, nagenoeg stop gezet. Hetzelfde is het geval met Frankrijk, dat practisch helemaal geen meubelen meer toelaat. Intussen is de in voer van meubelen in Duitsland gelibera liseerd, doch hier heeft een groot deel van de meubelindustrie weer op te tornen te gen de barrière van een exeptioneel in voerrecht. nl. 25 pet., terwijl het tarief in Nederland 18 pet. is. Belgisch publiek stelt veel be lang in Nederlandse meubel Daar zijn tenslotte de moeilijkheden met de Benelux, waarbij België klaagt over de toenemende import van meubelen uit Ne derland en dit toeschrijft aan het verschil in loonpeil tussen beide landen. De heer Kempkes heeft evenwel de vas te overtuiging, waarin hij versterkt wordt door de mening van Belgische deskundi gen, dat de toeneming van de Nederlandse export een gevolg is van de grote belang stelling, die het Belgische publiek voor het Nederlandse meubel aan de dag legt. Afge wacht moet worden, welke uitkomsten de speciale gemengde commissie voor meube len, na de besprekingen in Knocke inge steld, inzake deze moeilijkheden geven zal. Over de binnenlandse situatie deelde de heer Kempkes ons mee, dat de meubelin dustrie bezig is zich van de depressie een jaar geleden door Korea veroorzaakt, te herstellen. Een daling van de prijzen ver wacht hij binnen afzienbare tijd niet. Eer der een,stabilisatie. Daar het percentage van het nationale inkomen, dat voor woninginrichting be steed wordt, een dalende tendens vertoont, een Stichting Propaganda Woningin richting in het leven geroepen, die van 12 tot 21 Maart in tal van plaatsen een „Tien daagse" organiseert. LIFTMONTEUR BEKNELD GERAAKT In ernstige toestand naar ziekenhuis vervoerd In het gebouw van de Rotterdamse Bankvereniging aan de Coolsingel is Vrij dagmiddag de 54-jarige liftmonteur H. H. uit de Oostendamstraat, bekneld geraakt tussen de kooi van de lift en de bovenkant van de liftdeur. H. had de lift gerepareerd en probeerde hem, maar omdat de lift het niet deed, kroop hij met een ladder tussen de bovenkant van de kooi en de liftdeur. Vermoedelijk heeft hij contact gemaakt, want plotseling ging de lift omhoog en H. raakte met het bovenlichaam klem. De electricien van de Robaver de 30- jarige L. S. van de Binnenweg, drukte dadelijk op de haltknop en met de hulp van het machinekamerpersoneel kon men de lift iets laten zakken, waarna het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd werd. In ernstige toestand is hij in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. EUROPESE KOLEN- PRODUCTIE Volgens de gegevens en ramingen van de kolen-commissie der Economische Commissie voor Europa heeft de produc tie van steenkool van België, Frankrijk, het Saargebied West-Duitsland, Italië, Nederland. Polen en Engeland en in No vember j.l. 45.928.000 ton bedragen tegen 47.185.000 ton in November 1951. In de periode Dec. 1951 t.m. Nov. 1952 was de totale productie dezer landen 550.958.000 ton tegen 538.518.000 Ion in de voorafgaande periode van twaalf maanden. De productie van bruinkool van Oos tenrijk. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Nederland was in November j.l. 7.551.000 ton tegen 7.932.000 ton in No vember 1951. In de periode van Dec. 1951 t.m. Nov. 1952 was de totale bruinkool productie 91.780.000 ton tegen 90.693.000 ton in de periode van Dec. 1950 t.m. Nov, 1951. PASTOOR H. BRANDENHOF t In 'het O. L. Vrouwe Gasthuis te Am sterdam is overleden pastoor Hermanus Brandenhof. emeritus-pastoor van Mon nikendam. De overledene werd geboren op 14 Mei 1891, priester gewijd 15 Augus tus 1916 en was daarna kapelaan te Ne- derhorst den Berg, alsmede vele jaren kapelaan in de parochie van de H.H. Pe trus en Paulus (de Papegaai) te Am sterdam. Daar was hij vooral belast met het werk onder de doofstommen en de blinden. Op 5 Juli 1935 werd hij be noemd tot pastoor te Monnikendam. Op 22 November 1952 vroeg en verkreeg hij zijn emeritaat. ROTTERDAMSE^ VEEMARKT ROTTF.RDAM, 2 Februari. Vette koeien en ossen 237. varkens 481, Totaal 783 dieren. Prijs per ks., vette koeien le kwal. f2.80 —2.90. 2e kwal. ƒ2.60—2.75. 3e kwal. 2—2.30 varkens (lev. gew.) resp. ƒ1.80, 1.76, 1.72 Vette koeien aanvoer door omstandigheden klein, handel kalm, prijzen hoger, door zeer onstabiel, enkele prima's boven notering: rkens (lev. gew.) aanvoer, handel kalm. prijzen vanwege kortere aanvoer iets stijver Kerkcollecten in Bisdommen Haarlem en Roermond Voor de slachtoffers van de watersnood Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, heeft het volgende schrij ven aan alle pastoors en rectoren van het bisdom Haarlem gezonden: .Bij dezen schrijven Wij voor. dat a.s. Zondag 8 Februari onder alle H.H. Mis sen één collecte zal gehouden worden tot leniging van de nood van allen, die ge troffen werden bij de nationale ramp- De collecte voor de Bisschoppelijke Noden en andet'e inzamelingen komen dus op deze dag te vervallen. Wij verzoeken de zeereerw. heren pas toors en rectoren vriendelijk de gelden onmiddellijk op te zenden naar het bisdom, postrekening 196000, ten. name van de Vicaris-Generaal van de Bisschop van Haarlem". JOHANNES PETRUS Bisschop van Haarlem In alle kerken van het bisdom Roer mond is reeds heden. Maandag, op het Feest van Maria Lichtmis in opdracht van Z. H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, een collecte voor hetzelfde doel gehouden. Volmachten voor de dekens In de noodgebieden van Haarlemse diocees Naar wij vernemen, heeft de bisschop van Haarlem aan de Dekens van Rotter dam. Schiedam en Goes de nodige vol machten gegeven. die in de huidige moeilijke omstandigheden vereist zijn. Niet officieel TREKKINGSLIJST 518e Staatsloterij 2e KLASSE le LIJST 2 Februari 1953 Hoge prijzen Steunt liet Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 IN ROTTERDAM EERSTE PLAATSELIJKE JUBILEUM- COMMISSIE (Van onze verslaggever) Dat het met de Rotterdamse deelneming aan de landelijke jubileum-actie voor „Herwonnen Levenskracht" waarachtig wel zal gaan. bleek toen zich Vrijdagavond uit een door het plaatselijk comité uit geschreven vergadering in het Groot- ha ndelsgehouw, spontaan een plaatselyke jubileum-commissie vormde en toen. tevens, vertegenwoordigers van praktiscii alle parochies hun volle medewerking aan deze actie toezegden. Op 15 Juni 1953 zal de R-K. vereniging tot bestrijding der tuberculose „Herwon nen Levenskracht" haar veertig-jarig be- slaansfeest vieren, en men is tot de con clusie gekomen dat men deze instelling geen schoner jubileumgeschenk zou kun nen aanbieden dan een Rheumazieken- huis. De rheuma immers eist tegenwoor dig talloze slachtoffers en ook b\j de- bestrijding van deze ziekte ligt er een laak voor „Herwonnen Levenskracht", gelijk daar in de jaren voor de eerste wereldoorlog een taak lag toen de tuber culose zich de beruchte naam van „witte pest" verworven had. De bouw van het nieuwe ziekenhuis, die geschat wordt op rond drie en een half millioen gulden, hoopt men mogelijk te maken door een landelijke actie: reeds zijn 31 kring-com missies opgericht, en Rotterdam had gis teravond de primeur met de eerste van de ruim 900 le verwachten plaatselijke jubileum-commissies. De voorzitter van het plaatselijke comité Rotterdam, de heer P. G. Pattijn, schetste voor de ruim honderd aanwezi gen, die gevolg hadden gegeven aan de oproep van „Herwonnen Levenskracht", de doelstellingen van deze zo uitermate nuttige vereniging, die zich in de veertig jaren van haar bestaan de benaming „Departement van Volksgezondheid van de K.A.B." heeft weten te verwerven. Penningmeester C. J. van Arendonk, tevens voorzitter van de kring Rotterdam, zette daarop de te voeren actie nader uiteen, en wist een algemeen enthousias me op te wekken, gelijk wel blijkt uit het resultaat dat men tijdens de tweede helft van de vergadering mocht boeken. In de plaatselijke commissie, die gedurende de komende maanden zal trachten het aantal donateurs voor „Herwonnen Levens kracht" zo hoog mogelijk op le voeren van de ruim tienduizend K.A.B.-leden is op het ogenblik nog geen derde deel dona teur hebben o.a. zitting genomen; een vertegenwoordiger van de K.A.B. (de heer F. Keesen, plaatselijk voorzitter van de K.A.B.), twee bestuursleden van de K.A.J. de heer P. G. Pattijn, voorzitter van het plaatselijk comité „Herwonnen Levens kracht", een bestuurslid van de vakafde ling St Cosmos, de voorzitter van de vak afdeling houtbewerkers en twee leden van het K.A.V. Het enthousiaste „U kunt op ons reke nen..", dat Vrijdagavond zovele malen uit alle hoeken van de vergaderzaal heeft ge klonken, heeft weer eens het vertrouwen doen verstevigen dat men, waar het erom gaat jubilerend „Herwonnen Levens kracht" een passend en waardevol ge schenk te geven, op de medewerking van Katholiek Rotterdam ten volle rekenen kan. DINSDAG, 3 FEBRUARI 1953. 7.50 7.10 3.15 muziekspel. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Wereldbeschouwing. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Discussie. 23.30 Pianorecital. 23.45 Parlem.- overz. 24.00—0.03 Nws. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 AVRO V'PRO., 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. Gram.; 7.50 Dagopening: 8.00 Nws.; Glam0:«9f,0 M<\r&envvhding; 9-'5 Sionsliede- Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M rer.; 9.2a Voor de vrouw: 9.30 Waterstanden: 12 00 Mrs Dale's Daeboek v> is T ïrht® nu.,' 9.35 Grain.: 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor ,3$'P„ter.7?ove„if^Vragonbeintw de zieken, 11.30 Tenoi en piano, 12.00 Lichte Órkestconc. 14.45 Voor de kinderen. 15 00 V !rUZ. 'iin'i! *T °r llet. PiaHelandi 12 40 Piano- d. touw. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Orgel 16 45 duo, 13.00 Nws.; 13.1a Gram.; 13.20 Metropole Lichte muz 17 15 Mrs Daip'd n-itihnt.ir' n'-n ork. en soliste; 14.00 ..Zeg eens. Amerika Licht! muz. 13.00 Schots o!k ?r 1515 Voo^'ie^'JLtv^^SHSfm1-5^30Vm- I M°gr' 1915 Voor de -leuffd- 19-4a Hoorsp. 20.00 ïö.uv iNws., IB.la Fianospe., 18.30 Reportage. Nws 23 is Artmi vi m n*.,.-,,- „r..-. n 18.35 Orgelspel; 18.50 „Paris vous parie": 18.55 1 Voordr 0 20 Lichte muj Musette-ork.; 19.20 Verzoekprogr.; 20.00 Nws; vooiar" ljlcme muz- 0-56—1.00 Nws. 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 j Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. „Ik weel, ik weet wat u niet weet": 21.50 12.00 Amusementsmuz. 13.00 Nws. 13.25 Om- Dansmuz.: 22.30 Mededelingen; 22.35 Gram.; j roepork., koor en solisten. 15.50 Instrum. sex- 00 Nws.; 23.15 „New tet. 16.10 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar progr. 20.00 Amu sementsmuz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 22.10 Piano. 22.30 Klankb. 24.00 Nws. 0.30—1.00 Rythan. muz. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nws.; 3.15 Gram.: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 1.30 Schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Luchtconc.; 14.00 Klein koor; 14.15 Symphonette-ork.: 14.45 Strijkork. en solist; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd: 17.45 Reg.-Uitz.; 18.00 Metropool ork.; 18.20 Sport; 18.30 Voor jonge mensen; 18.52 Actual.: .9.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek dei- boeken", eaus.; 19.30 Gram.; 20.25 Dc gewone man": 20.30 „Het schoenmakersfeest", hoorsp. 22.45 Avondgebed en Liturg, kalender; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Schoolradio, 13.00 Orgelspel. 13.25 Voor de arbeiders. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Disc, over act. vraagstukken. 14.55 In termezzo. 15.00 Schoolradio. 16.00 Vespers. 16.45 Caus. 17,00 Schots orkest. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.20 Anecdotes en muziek. 20.00 Gevar. pro. gramma. 20.30 Fragmenten „Call me Madam", (Advertentie) Inwendige zuiverheid is hel behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één o( twee 30.000: t 5.000: r 2.000: f 1.500: f 1.000: f 400: 2141 2 9970 10 17827 f 200: 1077 2571 4192 6103 7139 9014 10410 14604 16464 18461 20841 6031 2155 19317 5336 19964 10206 10932 16922 18751 1258 2660 4759 6157 7252 9052 11390 14646 16567 18713 21801 1293 2727 4990 6429 7458 9254 11763 15348 1673 1959 2792 3157 5031 5146 6479 6482 7584 7991 9396 9467 11958 12454 15541 15592 17206 17319 20376 20514 21928 21992 2355 3472 5782 6489 8088 10273 13171 15834 18405 20515 1002 1149 1277 1397 1584 1700 1797 1880 1987 2218 2307 2463 2539 2646 2794 2928 3064 3195 3262 3421 3717 3880 4019 4124 4314 4518 4717 rrtizen 1018 1026 1151 1167 1287 1300 1409 1590 1725 1431 1614 1747 1831 1990 2227 2345 2451 2546 2673 2820 2951 3069 3201 3266 3457 3501 an f 40 1056 1060 1185 1352 1496 1624 1759 1634 1917 FrankrUk. Nationaal Progr. 347 M. 12.30 Órkestconc. 13.00 Nws. 13.45 Cello- recital. 14.05 Pianorecital. 18.30 Amerik. uitz. 10.01 Gram. 20.00 Kamermuz. 22.20 Hoorspel. 23.20 Gram. 23.46—24.00 Nws. 4945 5102 5283 5442 5588 5816 5971 6211 6440 6638 6838 6951 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Gram. 12.50 7284 Koersen. 12.55 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Gevar. 7488 muz. 14.00 Schoolradio. 15.30 Electrich orgel spel. 16.00 Gram. 16.30 Electr. orgelspel. 17.00 7857 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Caus. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. i8.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Omroepork. en soliste. 21.00 Gram. 21.15 Ebhnisohe muz. 22.00 Nws. 22.15 Dansmoiz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 9"5 Nws. 484 M. 12 05 Omroepork. 13.00 Nws. 13.10, 14.00 en 15.00 Gram. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Viool en piano. 18.30, 19.00 c-n 19.35 Gram. 19.45 Nws. 20.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.50 Nws. Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.0022.30 Nws, Commentaar. Boeken en schrijvers (op 224 en 49 M.). B. M. R. S. Radioprogramma B. M. R. s. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. MAANDAG, 2 FEBRUARI. 22.00 uur: 20 tot l (20 Tophits.) 23.00 uur: Jo Stafford zingt. 23.15 uur: Oud en nieuw. 24.00 uur: Sluiting. De door PETER BAROIS Met een laatste voorzichtige blik om zich heen, werkte hij zich door de heg en haastte zich naar de uitbouvA Hij probeerde de kruk van de deur om te draaien, doch de deur was gesloten. Aan de zijmuur keek hij door het raam. dat openstond. Hier keek hij in een bijkeu ken. Deze was leegmaa? een deur, die naar de keuken daarachter leidde, was open, en Jimmy hoorde gebabbel van twee mensen die daar stonden te praten- „En ik zeg tegen hem, ik zeg.kijk eens hier. Albert.... kies tussen ons. die gek.... verleden Woensdag.... ik zag jepraat me d'r niet van „Nee, 0 ja?.... zo??'..., och, ze zijn allemaal.... mijn George zegt zo, kijk 's, zegt-ie Jimmy glimlachte en sloop weer terug naar de deur van het bijgebouw. Geen zes centimeter van zijn uitgestrekte hand was het dak en een kleine sprong zou hem er vlak bij brengen. Vooropgesteld, dat hij geen gerucht maakte en de keu- kenlui hem niet zouden horen- Hij nam een lichte aanloop cn sprong, hield zich vast aan de dakgoot en trok zich om-hoog, zodat hij eindelijk op hel bijna platte dak zat. Onderzoekend keek hij de tuin door. Die werd begrensd door een bakstenen muur. die tot aan het water doorliep, en iets vóór die muur stond dicht struikge was, Jimmy besefte, dat hij tegen de witte muur achter hem. zichtbaar moest zijn voor een tuinman, die best achter die struiken bezig kon zijn, met zijn werk. Dit was wederom een waagstuk, dat hem echter niet van doorzetten kon terughou den. De grootste onderpeming zou boven dien zijn, wanneer hij zou proberen op het balkon te komen, want als hij daar mee bezig was, zou hij gewoon zichtbaar zijn voor de voetgangers, die in Peters ham Road liepen, om van de tuinman niet eens meer te gewagen. En Jimmy was nu niet precies tuk op een menigte, met een stuk of wat politieagenten. Het ene waag stuk stapelde zich dus op het andere, maar het was onvermijdelijk. Met een glimlach op zijn gelaat stond hij op. Tuinman of geen tuinman, voet ganger of geen voetganger, hij zou dat huis binnengaan. De weg was op dat ogenblik verlaten, al leen in de verte zag hij een kleine gedaan te aankomen, maar wie daar liep zou on mogelijk veel kunnen zien, verondersteld, dat hij nog keek. Jimmy vatte dus zijn moed tezamen, en sprong naar het bene deneind van het balkon. Twee minuten later lag hij plat op het balkon, tussen twee van de balkondeuren Hij bleef daar een poosje liggen, gedeel telijk om weer op adem te komen, gedeel telijk ook, om te zien of er niets bijzonders gebeurde na zijn stoute onderneming. Maar het had er alle schijn van ,dat niemand iets had opgemerkt. Hij luisterde nu scherp toe, of er soms iemand in de kamer was, waar hij vlak voor lag. Hij ging dichter bij hel grote schuifraam liggen en keek voorzichtig naar binnen. De kamer, een slaapvertrek, was verla ten en met een voldane glimlach probeer de Jimmy het venster eens dat onder zijn lichte druk reeds dadelijk toegaf. Hij sloop zo vlug mogelijk naar binnen en stond in de kamer met een zucht van verlichting eindelijk overeind. Het vertrek was groot en luchtig, zonder overdaad van onnodige meubelen. Langs een zijde stond een groot bed en daarnaast een kleine schrijftafel. Aan de voet van het ledikant stond een divan, en er. tegenover een grote vuurhaard, waarboven een fraaie spiegel hing. Een wastafel en kleerkast stonden in de hoeken, en dan waren er nog twee stoelen. Op de grond lag een dik ta pijt. Tegenover Jimmy was een deur. Dit was blijkbaar Thyme's slaapkamer, dacht Jim my. en de deur zou zeker uitkomen op de gang van de eerste verdieping. Voorzichtig ging hij naar de deur toe, legde zijn oor tegen het sleutelgat, en lui sterde scherp toe. Blijkbaar gerustgesteld, deed hij haar open en keek naar buiten. De gang liep naar links en naar rechts, er lag een dikke loper op, en hier en daar hing een schil derijtje aan de wand. Aan de overkant waren twee trappen, de rechter ging naar beneden naar de hall, en de andere voerde naar boven naar de volgende verdieping. Jimmy sloot de deur weer en ging tegen de muur staan nadenken. Hoewel hij overtuigd was, dat Leslie in dit huis verborgen moest zijn, had hij geen bepaald idee omtrent de juiste plek, waar zij zich zou kunnen bevinden, en een on derzoekingstocht door het hele huis was veel te gevaarlijk, aangezien het dan onge veer zeer zeker was, dat hij een bediende zou ontmoeten, die allicht ergens aan 't werk was. Het was een vervelende ge schiedenis, en Op dit ogenblik werden zijn overpein zingen onderbroken door hel naderen van voetstappen van de rechterkant van de gang. Hij opende de deur op een kier en keek zo, voorzichtig, over het gehele rechter ge deelte van de gang. Bijna onmiddellijk zag hij een grote, in 't zwart geklede gestalte In de richting van de trappen gaan. Het was de knecht, die hem 's morgens zo goed verzorgd had. Er kwam een vastberaden uitdrukking op Jimmy's gelaat, terwijl de ander nader de. Er hing veel van af, welke richting de knecht nemen zou. Wanneer hij naar be neden zou gaan, zou hij niet verder komen dan de deur waarachter de reporter ver borgen was. In het andere geval, wanneer hij naar boven wilde, of verder de gang langs lopen, zou hij Jimmy voorbij moeten J In spanning wachtte Jimmy af. De knecht liep door en liet de trappen naar beneden links liggen, of liever rechts. Op het ogenblik, dat hij de slaapkamer voorbijging, ging daar de deur plotseling vanzelf open en een paar stevige handen reikten naar buiten, die zich om zijn hals sloten en hem met kracht naar binnen trokken. Jimmy's stevige greep smoorde de kreet om hulp, en zijn arm als een hefboom ge bruikend, wist Jimmy de man in knielen de houding te brengen. Houd je stil, zei Jimmy, en je zult deze dag altijd met grote dankbaarheid blijven herinneren, maak je lawaai, dan zul je direct aan de overkant van je graf staan. Hij keek in het geschrokken gelaat van de knecht. De man leek wel iels op de onsterfelijke Malvolio. Jimmy besloot hem te herdopen met de naam van deze Shakespeareaanse figuur. •En nu, vriend Malvolio, zei hij, zul je mijn onverzadigbare dorst naar nieuws moeten lessen, en accuraat, versta je datl Ik hoef maar even mijn hand te bewegen en het is met je gedaan. Ik hoop, dat je de grote lijnen volkomen overziet, ja? 5167 5345 5445 5594 5828 6094 6226 6460 6729 6841 6983 7199 7304 7498 7704 9760 9919 10043 10135 10371 10642 10870 11006 11187 11312 11582 11804 11899 12077 '12213 12337 12429 12506 12711 12831 13058 13211 13360 13444 13614 13739 13802 14010 14155 14354 14478 14653 14771 14991 15236 15502 15649 15794 15950 16191 16266 16379 16590 17163 17491 17575 17732 17890 18091 18271 9600 9777 9978 10044 10219 10385 10677 10894 11021 11203 11338 11616 11831 11905 12092 12222 12344 12456 12540 12712 12832 13121 13227 13371 13447 13622 13747 13824 14037 14157 14400 14520 14663 14833 15088 15310 15528 15722 15800 15951 16210 16273 16443 16627 16812 16917 17174 17500 17588 17781 17920 18115 18275 18377 2485 2576 2704 2836 2954 3103 3205 3272 3458 3511 3613 3770 3924 4040 4155 4358 4553 4731 4850 5019 5171 5351 5467 5613 5891 6101 6274 6532 6765 7234 7310 7507 7712 7965 8121 8331 8525 9609 9825 9983 10046 10241 10393 10681 10898 11033 11220 11354 11663 11836 11950 12100 12231 12356 12469 12562 12728 12853 13123 13228 13385 13448 13632 13755 13835 14043 14190 14432 15528 14704 14836 15102 15315 15545 15727 15809 15968 16217 16274 16461 16690 16817 16920 17274 17502 17606 17842 17944 18132 1184 1317 1437 1622 1755 1833 1909 2070 2235 2380 2495 2578 2707 2853 2994 3125 3210 3281 3460 3527 3636 3821 3934 4048 4159 4390 4557 4751 4877 5046 5192 5352 5471 5615 5910 6140 6299 6572 6776 6853 7042 7235 7334 7514 7713 7998 8137 8368 8526 8702 8994 9256 2255 2382 2507 2583 2712 2874 3008 3175 3216 3377 3471 3537 3646 3827 3986 4052 4176 4479 4574 4774 4884 5060 5219 5381 5492 5621 5943 6150 6901 7048 7246 7371 7549 7716 8014 8139 9999 10051 10258 10439 10710 10965 11045 11261 11386 11666 11842 11982 12123 12257 12359 12480 12575 12749 12920 13129 13246 13390 13468 13647 137G8 13916 14054 14224 14440 14536 14711 14844 15150 15390 15569 15728 15812 15991 16220 16296 16493 16728 16838 16940 17353 17515 17624 17876 17973 18135 9270 9433 9687 9844 10014 10067 10274 10466 10728 10992 11057 11280 11449 11671 11844 12045 12139 12277 12367 12483 12625 12799 12944 13130 13258 13420 13492 13666 13775 13925 14063 14233 14441 14542 14723 14931 15153 15405 15570 15735 15814 16036 16235 16333 16553 16730 (Wordt vervolgd.) 18983 19182 19453 19553 19731 19909 20037 20143 20316 20443 20618 20984 21127 21322 21457 21655 21908 18707 18712 18850 18876 19017 19051 19213 19214 19472 19498 19558 19582 19745 19765 19917 19931 20050 20057 20152 20170 18566 18674 18721 18893 19081 19224 19525 19634 19778 19935 17379 17516 17645 17877 18026 18219 18295 18470 18583 18676 18794 18914 19091 19244 19527 19636 1073 1231 1353 1503 1636 178? 1868 1951 2095 2261 2416 2509 2596 2732 2885 3018 3179 3232 3397 3473 3582 3709 3840 4009 4073 4213 4492 4590 4788 4905 5071 5242 5389 5539 5632 5954 6173 6426 6595 6812 6925 7114 7254 7440 7592 7732 8056 8144 8813 9059 9277 9440 9724 9876 1002G 10122 10356 10473 10833 10997 11063 11281 11476 11709 11852 12057 12144 12302 12383 12490 12670 12817 12956 13182 13278 13424 13507 13713 13781 13928 14067 14289 14446 14621 14731 14941 15179 15419 15605 15752 15830 16051 16236 16343 165G3 16732 16848 17140 17393 17530 17668 17878 18044 18226 13919 15874 18433 20628 1082 1236 1364 1534 2217 2301 2431 2532 2633 2791 2920 3031 3181 3245 3419 3481 3588 3716 3863 4018 4107 4269 4515 4596 4798 4931 5094 5232 5402 5550 5727 5968 6202 6428 6626 6821 6934 8170 8444 8006 8832 9112 9317 9556 9735 9886 10042 10124 10367 10492 10843 11005 11156 11293 11555 11793 11896 12060 12205 12312 12397 12503 12676 12819 13010 13208 13352 13437 20664 2099G 21129 21325 21473 21661 21942 19941 20066 20196 20347 20502 20847 21047 21166 21187 21398 21402 21485 21488 21502 21696 21773 21828 21954 21955 20175 20343 20461 20493 20785 20825 21010 21019 21145 14329 14457 14642 14763 14978 15232 15440 15611 15754 15855 16063 16240 16359 16565 16761 16858 17143 17435 17553 17672 17883 18085 18258 18310 18508 18605 18639 18823 18980 19168 19433 19513 19667 19891 20024 20131 20266 20378 20523 20982 21122 21314 21425 21634 21893 19310 19536 19664 19830 20011 20123 202-13 20368 20506 20893 21082 21227 21415 21608 21839

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1