Broekman volgt Andersen op na duel met v. d. Voort TRUMPY Eerste Europese schaatstitel voor Nederland Huiskesslech tsvijfde door moeilijke 5000 meter UITSLAGEN HAMAR Aarle Rixtel aan de slag Drie rijders naar Helsinki In Deventer is onder protest gevoetbald Wageningen en Volewijckers gingen weer naar huis Martinsen nog voor Haugli Nedlloyd niet tegen Sparta opgewassen Bok de Korver zeer hartelijk gehuldigd Sensaties in de vierde ronde Engelse Cup HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur Jan Liber) HAMAR, Zondagavond Niet met de mysterieuze glimlach van een Hjallis Andersen, die nu nauwelijks opgemerkt tussen de 16000 toeschouwers op de tribunes van Hamar stond, maar met de verbeten ernst en de onbuigzame wil van een hardnekkige Hollander heeft Kees Broekman rich met een magistrale 10.000 meter naar de Europese titel gereden. Met één slag is de Noorse hegemonie van jaren weggevaagd, want het waren ditmaal niet de Noren, die Broekmans titel konden bedreigen. Het was een andere onverzettelijke Hollander, het was W i m van der Voort, die nog een hartstochtelijke poging heeft gedaan het goud voor Broekmans neus weg te kapen. Hoe dikwijls heeft Van der Voort zijn oogst zien mislukken en hoe dikwijls heeft hij met de sterke stijfhoofdigheid van de Hollandse boer de hand opnieuw aan de ploeg ge slagen? Zelden is hij dichter bij de triomf geweest dan nu. Na drie nummers, de 500, de 5000 en de 1500 meter, stond hij nog fier aan de kop van het klassement. Zijn overwinning op de 1500 meter had een ovatie veroorzaakt, die tot in alle uithoeken van Hamar gehoord moet zijn, maar de 10.000 m, waarop hij 16,8 sec. op Broekman mocht ver spelen om de titel te winnen, was te zwaar voor hem. Hij verspeelde er ruim 37. Broekman werd met overwinningen op 5000 en 10.000 meter en een tweede plaats op de 1500 meter een prachtige Europese kampioen, de eerste Neder lander in de geschiedenis. Maar v. d. Voort werd met nau welijks een punt verschil tweede en om de glorie van de dag volmaakt te doen zijn, eindigde Anton Huiskes, die tweede op de 10.000 m was geworden, op de vijfde plaats. Twee Noren, Martinsen en Haugli, werden 3 en 4. KEES BROEKMAN ..nam de rol van Andersen over.. Het was een aandoenlijk moment, toen Klaas Schenk, onmiddellijk na afloop te midden van zijn jongens in de kleedkamer stond, toen Kees Broek man en Wim v. d. Voort warm eikaars handen met hartelijke kameraad schap drukten en Schenk zei: „Ja. jongens, dat héb je. als we met z'n allen aan de top staan: er kan er maar één winnen en de triomf van de één moet dus een teleurstelling voor de ander zijn. Maar denk er aan het kampioenschap van Kees en de tweede plaats van Wim zijn een over winning voor Nederland". Een overwinning voor Nederland en de kroon op het werk van de Kon. Ned. Schaatóenrijdersbond! Welk een verschil van weer op de Zaterdag en Zondag. de 5000 meter zou dus directe klasse mentswinst zijn. Vechter Haugli wilde daarom maar meteen raak slaan. De kleppen van zijn witte ijsmuts diep in de ogen getrokken om bescherming te zoe ken tegen de hinderlijk neerdwar relende fijne sneeuw, stormde hij in onbeheerste vaart weg. Een eerste ronde van 62 feconden voor Haugli en 64 voor Broekman, een verschil an zeker 30 meter dadelijk al. Broekman wist. dat Haugli's snel heid te noog was en toch kwam even de twijfel: eigen snelheid opvoeren met de risico's, die hij vroeger niet aandurfde of de achterstand nog groter laten worden en maar zien of Haugli zou ineenstorten? Snel besliste Broekman tot het eerste. In de tweede ronde liep hij een seconde in met 41 tegen 42, hield de derde gelijk in 42, joeg de Noor in de vierde ronde weer op (42-43) en was daarna precies ge lijk. In plaats dat Broekman de rake klap had gekregen kreeg Haugli hem nu. Gekraakt door het geforceerde begin en innerlijk ontredderd door Broekmans veerkrachtige reactie dreef Haugli snel van Broekman weg en hij vond niet meer de kracht terug te komen. Van het zozeer verbeide duel kwam niets. Op 3000 meter, die Broekman in 5 20 reed, was Haugli al vier se conden achter en het werden ten slotte 8,5 sec- De betrekkelijk goede 500 meter van Broekman, waarop hij niets op zijn concurrenten verloor en het be sliste en overtuigende terugwijzen van de favoriet hadden het kam pioenschap in feite al beslist. Van der Voort had in het begin van de middag, toen de toestand van het ijs veel beter was, iets min der moeilijkheden gehad. Hij reed tegen de zwakke Hongaar Jozsef Merenyi gemakkelijk en met veel souplesse. 500 meter: 1. Salonen (Finl.) 44,4 sec.; 2. Hodt (Noorw.44,8 sec.: 3. Martinsen (Noorw.) 45,3 sec.: 4. Van der Voort (Ned.) 45,4 sec.: 5. Salo- maa (Finl.) 45,7 sec.; 6. Offenberger (Oost.) 46,1 sec.; 7. Maarse (Ned.) 46.2 sec.; 8. Stroem (Zweden) 46,6 sec.; 9/11. Haugli (Noorw.), Broek man (Ned.) en Loerinc (Hong.) 46,8 sec.; 12 Huiskes (Ned.) 46,9 sec.; 13. Holwell (G.B.i 47.1 sec.; 14/15. As- plund (Zweden) "en Aas (Noorw.) 47,2 sec.; 16. Pajor (Zweden) 47,4 sec.; 17. Merenyi (Hong.) 48,3 sec.; 18/19. Mannsbarth (Oost.) en Wei ham (G.B.) 48,5 sec.; 20. Hallkvist (Zweden) 49 sec.; 21. Heam (G.B.) 49,2 sec 5000 meter: 1. Broekman 9 min. 5 sec.; 2 Offenberger 9.11,7: 3. v. d. Voort 9.12,8; 4. Haugli 9.13,5; 5. Huis kes 9.16.5; 6. Holwell 9.19,9; 7. Mar tinsen 9.21; 8. Aas 9.23; 9. Stroem 9.27,2; 10. Pajor 9.27.4: 11. Manns barth 9.33.7; 12. Heam 9.33.8; 13. Asplund 9.37; 14. Maarse 9.41,8; 15. Weiham 9.44; 16. Hodt 9.48,2; 17. Salomaa 9.48,2; 18. Merenyi 9.53; 19. Hallkvist 9.56,8; 20. Salonen 10.18,8; 21. Loerinc 10.19,3. 1500 meter: 1. Van der Voort 2. min. 19.5 sec.; 2. Broekman 2.20,1; 3. Aas 2.20,5: 4. Asplund 2.22,3; 5. Martinsen 2.22.4; 6. Haugli 2.22,7: 7. Mannsbarth 2.23,3; 8. Salomaa 2.24: 9. Offenberger 2.24,2: 10. Holwell 2.24,3; 11. Hodt 2.24,3; 12. Huiskes 2.25; 13 Merenyi 2.25,2; 14. Salonen 2.25,3; 15. Maarse 2.26.2; 16. Pajor 2.26.3; 17. Stroem 2.26,8: 18. Loerinc 2 28.9: 19. Heam 2.29.1; 20. Weiham 2.30; 21. Hallkvist 2.32,6. 10.000 meter: 1. Broekman 17 min. 13 sec.; 2. Huiskes 17,20; 3. Haugli 17.38,7: 4. Martinsen 17.44; 5. Holwell 17.47,4; 6. Pajor 17.48,8; 7. Van der Voort 17.50,2; 8. Manns barth 17.50,7; 9. Heam 17.52,2; 10. Offenberger 17.54,7; 11. Aas 17.58.8; 12 Stroem 18.22,8. ASV (voetbalclub in Aarle Rixtel) kon natuurlijk Zondag niet voetballen. De voorzitter van ASV, de heer Van Beeren. stapte daarom naar burgemeester Hart- mans en zei: .3urgemeester. we moeten aan de slag. Er zijn mensenlevens in gevaar. We zijn bereid naar een noodgebied te trekken en er te gaan werken". Een half uurtje later werden de ASV-ers opgetrommeld en om twee uur stond er een grote bus klaar op het kerkplein. Er waren teveel candidaten. er moest ge selecteerd worden, maar om vijf over twee vertrokken 45 jongens, voorzien van gereedschappen en mondvoorraad naar Breda, waar hun nadere instructies gegeven werden. En ze zijn gegaan, niet voor een paar uurtjes, maar voor onbepaalde tijd! Voetballen kun nen ze tenslotte altijd nog (Eigen nieuwsdienst) Naar de wereldkampioenschappen schaatsenrijden, die op 14 en 15 Fe bruari in het Olympisch stadion te Helsinki zullen worden gehouden en waaraan ook de Russische recordrij ders zullen deelnemen, zullen voor Nederland afgevaardigd worden: de Europese kampioen Kees Broekman, de tweede prijswinnaar Wim v d. Voort en Anton Huiskes. Naar alle waarschijnlijkheid zal Gerard Maarse de trip naar Helsinki niet meemaken. Vijf le klas-wedstrijden gingen door Volgend weekeinde tegen de Zweden (Eigen nieuwsdienst) Het staat thans vast, dat de schaatswedstrijd Zweden—Neder land in Avesta bij Stockholm zal doorgaan. De Zweden hebben geen uitstel toegestaan, zodat de Nederlanders niet aan de inter nationale wedstrijden in het Bis- let-stadion te Oslo kunnen deel nemen. Luik—Ijsvogels 6—6 Te Luik werd voor de competitie om de Lippensbeker de ijshockeywed- strijd Luik—Ijsvogels gespeeld. Het resultaat was een gelijk spel: 6—6 (3—2, 1—1, 2—3). Zaterdag, een trieste dag met sneeuwjachten, harde wind en regen vlagen, die het ijs met elke ruk stroe ver maakten, Zondag een spiegelend ijsvlak met temperaturen van net om het vriespunt en af en toe slechts een aasje wind. En als altijd waren er gelukkigen en ongelukkigen. De Oostenrijker Offenberger, zeker geen rijder van grote klasse, dankte aan een gelukkige loting een zeer behoor lijke tijd op de 5000 m en dat alleen schonk hem een zesde plaats in het eindklassement. Anton Huiskes was ongelukkig en dat kostte hem de derde plaats in de klassering. De schaatssport is nu eenmaal een loterij al heeft de top klasse er wel iets minder hinder van. Drie jaar achtereen heeft een man als Andersen zich niets van de om standigheden aangetrokken. Drie Jaar achtereen won hij zijn titels aan de lopende band. Nu heeft Broekman die rol van hem overgenomen en zoals eens Andersen het deed heeft nu Broekman alls Noren zijn wil opgelegd. Broekman-Haugli zou de strijd van de Zaterdag op de 5000 meter worden. Het was als een schok door alle Noren gegaan, toen bekend werd, dat door een gelukkige greep die twee sterke stayers tegen elkaar hadden geloot. Duel van het jaar Wat het wonder dat men dit duel als de strijd van het jaar beschouw de? Haugli zou de opvolger van An dersen zijn, zo voelden alle Noren het. Reeds had hij het Noorse kam pioenschap veroverd en men ver wachtte, dat hij ook zou kunnen, wat Andersen altijd had gedaan: Broek man kloppen en Europees kampioen worden. Maar wacht nu even: Broekman is dezelfde met meer. De schaduw van Andersen, die altijd weer over hem heen was gevallen, is vervaagd. Innerlijke spanningen en remmingen zijn erdoor gebroken, hij is bevrijd van de drukkende wetenschap te moeten verliezen en hij is uitge groeid boven de angst voor de scherp- schema's. Misschien heeft Broekman nooit van zichzelf geweten wat hij kon. bang zich te zullen forceren, bang zich leeg te zullen rijden. Nu weet Broekman wat hij kan, hij weet, dat hij de houder is van een trots wereldrecord op de 5000 meter en daarom vreesde hij de strijd tegen Haugli ditmaal niet. Of. is er toch nog even de twijfel geweest? Werkelijk heel even kwam die twijfel, toen Haugli met roeke loze snelheid begon. Op de 500 meter hadden ze elkaar geen tiende seconde toegegeven. Bei den waren in precies dezelfde tijd van 46.8 geëindigd, elke winst op V_ Eindklassement Het eindklassement van de Europese kampioenschappen schaatsenrijden te Hamar luidt: 1. en Europees kampioenK e e s Broekman 199.650 pt.2. W i m van der Voort 200.690 pt; 3. Ivar Martinsen 202 067 pt.; 4. Sverre Haugli 202,652 pt.5. Anton Huiskes 202.883 pt.; 6. Franz Offenberger 203.072 pt 7 Roald Aas 204.273 pt.; 8. Nor man Holwell 204 560 pt: 9. Komel Pajor 206.347 pt.; 10 Arthur Mannsbarth 207.172 pt.; 11 Gun nar Stroem 207.393 pt.; 12. John Hearn 209.890 pt. Er is op deze eerste Februari op verschillende plaatsen in Nederland gevoetbald. Go Ahead en Elinkwijk deden dat in Deventer onder protest. Ze voetbalden, omdat KNVB-of- ficials zeiden, dat er best ge voetbald kon worden... Er is gespeeld, maar zonder de minste animo. Ook bij Vitesse- Be Quick was de stemming ge drukt. Bij GVAV—NEC werd gecollecteerd voor de slachtof fers van de watersnood. Deze collecte bracht ruim 516 gulden op. De wedstrijd Enschede Heerenveen werd bijgewoond door 25.000 toeschouwers. Hoewel de scheidsrechter een kwar tier voor het aanvangsuur het veld van Wageningen goedkeurde, werd bij een bespreking tussen de bestu ren van Wageningen en De Vole wijckers besloten, niet te spelen. Men had daar onder deze omstandigheden niet de minste behoefte aan. En zo zullen er nog wel meer zijn geweest. Hieronder volgt volledigheidshalve een kort overzicht van de gespeelde wedstrijden. Bij Vitesse—Be Quick gaf Huiberts na twee minuten Vitesse de leiding. Zes minuten na rust werd het 20 door E. Jansen. In de laatste 20 mi nuten was Be Quick veel sterker. Een kwartier voor tijd scoorde links back Havinga 21 en drie minuten voor tijd maakte Vink 2—2. Na een kwartier nam Heerenveen door Engels de leiding, waarbij de Enschede-linksback Groen de bal van richting veranderde. Een half uur na rust weid het 1—1 door Modde- jonge Jr. Lenstra hergaf vijf minu ten later de Friezen de leiding en éen minuut voor tijd werd het ook hier 22 door Triest. Er heerste voor de aanvang van de wedstrijd Go Ahead—Elinkwijk enige verwarring. De Deventernaren wilden liever niet spelen, maar de bondsbestuurder C. Groot Huize zag geen beletselen. Elinkwijk was des morgens van dezelfde mening ge weest als Go Ahead en had telefo nisch contact gezocht met de bonds bestuurder G. Kruyver. die toen van oordeel was. dat er geen enkele term aanwezig was, niet te spelen. Waar schijnlijk hebben deze bondsbestuur- ders op dat moment de omvang van de ramp. die Nederland had getrof fen. niet bevroed. De wedstrijd is toch gespeeld, maar beide verenigingen hebbeu bij het bondsbestuur tegen het doorgaan van de wedstrijd geprotesteerd. Het was een vervelende wedstrijd, waarin Elinkwijk Iets sterker was. Na 23 minuten nam Elinkwijk door Innerlijke overtuiging Maar wat van nog groter belang was, ook met volle innerlijke over tuiging. Veel minder dan het vorige jaar heeft hij zich op de 1500 meter gespecialiseerd, maar zich geheel aan het klassement gewijd. En zo kwam er een beste 500 meter in 45,4, die hem de vierde plaats opleverde en een verheugend goede 5000 m in 9.12.8, die hem zelfs nog vóór Haugli op de derde plaats deed ein digen. De grote verrassing was dan ook. dat die stille, maar o zo vechtlustige Westlander aan het eind van de eerste dag aan de kop van het klas sement stond. Die Zaterdagavond hebben velen in Nederland met hem meegeleefd. Er kwamen telefoontjes en telegrammen om hem te sterken voor de komende moeilijke dag. Handicap voor Huiskes Anton Huiskes. de man met het zeldzame maatgevoel, die na elke ronde haast angstig nauwkeurig zji eigen tijd weet kon, laat in de mid dag rijdend, toen de sneeuw in regen was veranderd en de temperatuur juist boven het nulpunt was ge komen, niet doen wat hij zo graag had willen doen: een betere tijd maken dan Broekman. Wel bleef hij nog een stuk onder het opgezette schema van 9,25, maar verder dan 9.16,5 kon hij toch met komen en dat was slechts een vijfde plaats waard. Misschien was het opmerkelijkste resultaat van de dag de tweede plaats op de 5000 m van de Oosten rijker Offenberger, die zijn rit tegen de ex-Hongaar Pajor geheel uit vorm glansrijk won. Of was het feit, dat de Noorse favoriet Hodt en de eens zo gevreesde Zweed Carl Erik Asplund niet eens bij de eerste twaalf op de 5000 meter konden komen en dus ook niét op de 10.000 m mochten starten, nog groter ver rassing? Dat Gerard Maarse op de 500 m - gewonnen door de vrij onbekende maar veelbelovende Finse sprinter Salonen in de tijd van 44.4 met 46.2 niet verder dan de zesde plaats kwam. had allerlei oorzaken. In de eerste plaats moest hij alleen over de baan. Hij had zich voor de andere Nederlanders moeten opofferen en zich in de laatste groep moeten laten indelen, omdat men nu een maal met het risico mocht lopen, dat een van de andere drie Neder landers alleen zou moeten rijden. Maarseslechte start Er kwam nog bij, dat de Neder landse starter Henny Roos na een valse start verplicht was hem terug te schieten, dat tot overmaat van ramp bij een goede start tot twee maal toe het pistool weigerde en dat z'n laatste start slecht was. Door dit alles was Maarse zo uit zijn concen tratie geraakt, dat hij bijzonder slecht reed en in de bochten bijna niet vooruit kwam. Zijn 5000 m-sene (de laatste van de middag) won hij van Hodt, maar zijn tijd was toch niet voldoende om hem bij de eerste twaalf te brengen, zodat ook hij voor de 10.000 m was uitgesloten. Dat alleen de twaalf besten van de 5 km op de 10 km mogen starten en daardoor een kans in de eindklasse ring hebben is al dikwijls becriti- seerd. Op het as. I.S.U.-congres zal een voorstel van Nederland in behan deling komen om de twaalf besten van de klassering na drie afstan den de 10 km te laten rijden. Nooit heeft Noorwegen op de twee de dag een feller Hollands duel be leefd. De siutatie was immers zo. dat v. d. Voort 0,62 punt voorsprong op Broekman had en dat er nog een 1500 meter, het favorietennummer van v. d. Voort en de 10 km het beste nummer van Broekman, gereden moesten worden. Het ging er nu maar om. hoeveel die twee elkaar zouden moeten toegeven. De loting voor de 1500 meter viel zo uit, dat Broekman al onmiddellijk als eerste zou moeten starten en v. d. Voort pas op een na het laatst zou gaan. Dit had voor v. d. Voort het voordeel, dat hij zich op de tijd van Broekman zou kunnen instellen en voor Broekman het na deel, dat hij zich helemaal niet kon instellen. Een tweede Andersen Maar ook nu weer liet Broekman zien, hoezeer hij veranderd Is: rijden en niet boekhouden, was z'n devies geweest en Broekman reed. Hij reed als een tweede Andersen, precies de- Klaas Schenlc, dc coach, die de beschikking had over twee can didaten voor de Europese titel en die voor beiden het beste deed. Van l.n.rSchenk. Wim van der Voort en Kees Broekman, tijdens een pauze tussen de wedstrijden in Hamar. zelfde diep gebogen lichaamshouding1 met een enigszins geheven hoofd, pre cies dezelfde lange gemakkelijke glij dende streek. Later op de 10 km zou die gelijkenis nog treffender worden. Broekman reed tegen de Hongaar Loerinc aan wie hij niets hacj en die hij onmiddellijk ver achter zich lief. Met één arm steeds zwaaiend zat Broekman onmiddellijk op topsnel heid. Hij redeneerde niet meer over veiligheid. Hij wilde winnen, want als hij won had hij de titel in zijn zak. dan was hij immers winnaar op drie afstan den! Zijn tijd was bijzonder scherp 2.20.1. Aas kon hem niet bedreigen, strandde op 2.20.5 en toen kwam Van der Voort, die Martinsen als tegenstander had. Dit was voor Van der Voort de strijd van zijn leven. Veel scherper rijden dan Broekman leek wel haast een onmogelijkheid. Het ging er ech ter niet alleen om. Broekman te kloppen, maar hij moest ook met zo groot mogelijk verschil van Mar tinsen winnen, omdat anders straks eventueel ook zijn tweede plaats nog £n gevaar zou kunnen komen. Explosie De eerste 300 meter brachten v. d. Voort een halve seconde winst op Broekman, na de tweede ronde was het een volle seconde, maar. geheel naar zijn bekende tactiek, gaf hij die seconde in de voorlaatste ronde terug om met des te meer kracht in de laatste ronde te kunnen spurten. De eindspurt was waarlijk een ex plosie. Met alles wat hij te geven had, spurtte hij op de eindstreep af en kwam op 2.19.5, dus 6/10 sec. snel ler dan Broekman en 2.9 sec. beter dan Martinsen. Een schitterende prestatie maar het kampioenschap had hij er mee verspeeld. De 6/10 sec. leverde hem te weinig op. In het klassement had hij nu een voorsprong van 0.82 en dat be tekende. dat hij op de 10 km slechts 16.4 sec. op Broekman zou mogen verliezen om gelijk te eindigen. Dit was een onmogelijkheid, die Van der Voort al heel gauw zelf in zag Broekman reed weer een zeer sterke 10.000 m.. opgezet op een schema van 17.17 en eindigend op 17.13. Regelmaat was zijn grote kracht. In 15 slagen trok hij door de rechte einden, vrijwel elke ronde in 41 sec. Enkele ronden voor het einde gaf hij zijn tegenstander Offenber ger een lap. Voor v. d Voort was dit in zijn rit tegen Haugli te machtig. De boekhouding van Schenk moest er dus aan te pas komen om hem zo te loodsen, dat hij niet veel op Mar tinsen verloor. Hij mocht 35 seconden verliezen, hij verloor er slechts zes. Dat hield hem op de eervolle tweede plaats met een verschil van slechts 1.04 op Broekman. Anton Huiskes kwam het dichtst bij Broekman op de 10.000 meter, maar toch niet dicht genoeg om Martinsen en Haugli voorbij te kun nen komen. V oetbalwedstrijden voor slachtoffers van watersnood Woensdagavond zullen er reeds voetbalwedstrijden gespeeld worden ten bate van de slachtoffers van de watersnood. In het Olympisch Sta dion te Amsterdam spelen dan Blauw Wit en Ajax en onder de lampen van het terrein van Haar lem ontmoeten elkaar Haarlem en RCH. Diploma's en ledenkaarten zijn bij deze wedstrijden niet geldig. De wedstrijden beginnen 's avonds om acht uur. KNWU (25 jaar) in buitengewone algeni. vergadering Op een buitengewone algemene vergadering van de Kon. N'ed. Wiel- renunic, Zaterdag gehouden in het Kurhaus te Scheveningen ter gele genheid van het 25-jarig bestaan, neeft de voorzitter Jhr Van den Berch van Heemstede gesproken over de noodzakelijkheid van samenwer king, zowel binnen de unie als op nationaal en internationaal terrein. De KNWU-voorzitter stelde vast, dat de Unie zowel internationaal als na tionaal uitstekende betrekkingen on derhoudt. In het begin van zijn rede sprak Jhr v d. Berch woorden van dank tot een van de pioniers van de wie lersport in ons land, de heer George Hogenkamp, aan wie hij namens het bestuur een couvert overhandigde. Talrijke bonden en particulieren zonden telegrafische gelukwensen. Bij acclamatie werden bestuurs voorstellen aangenomen om a) Coen de Koning. oud-wereldkampioen schaatsenrijden en oud-consul van de KNWU in Brabant tot lid van ver dienste te benoemen en b) amnestie te verlenen voor de nog niet ver streken schorsingen van renners Jhr Van den Berch droeg tenslot te een door hemzelf gecomponeerd KNWU-bondslied voor, dat bijzonder in de smaak viel. Botwinnik staat sterk tegen Taimanov De vierde partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Taimanov om de Russische schaaktitel is bij de 42e zet afgebroken met goede winstkan sen voor Botwinnik. Na de 10e zet begon Botwinnik, die met wit speelde, een aanval op de zwarte koningsvleu gel. maar Taimanov verdedigde zich hardnekkig, totdat hij kort voor het afbreken, zijn koningin moest af staan voor een kasteel. Advertentie l.M. wint altijd v. Beek de leiding en één minuut voor rust scoorde Voortman na een solo de gelijkmaker. Eindstand 1—1. Een hard werkend TEC heeft in Eindhoven een niet onverdiende zege behaald op PSV. Na 22 minuten werd het enige doelpunt van de wedstrijd gescoord door Kranenburg, nadat v Gessel en Van Hasselt al vergeefs op doel hadden geschoten. Het bleef bij 0—1. Midvoor Van Oosten (drie tref fers) en Lacroix zorgden er voor, dat GVAV een 4—0-overwinning be haalde op een vooral in de verdedi ging zwak NEC. Sparta heeft in de tafeltenniscom- petitie korte metten gemaakt met landskampioen Nedlloyd. Met niet minder dan 91 won Sparta deze wedstrijd en de titel kan de Sparta nen nu zo goed als zeker niet meer ontgaan. Cor du Buy won zonder veel In spanning zijn drie partijen. Wim Stoop en Wim van Zoelen hadden met Pelser meer moeite. Stoop ver loor de eerste game met ruim ver schil van Pelser, maar in de tweede en derde game faalde een aanvallen de Pelser. Ook tegen Van Zoelen ver loor Pelser, nadat hij de eerste game met 21—15 had gewonnen. De score ir de derde en beslissende game was 23—21. De beste partij van de avond was hei dubbelspel tussen Du Buy en Van 7oelen tegen Pelser en Kreuger. Een strijd, die na veel spanning door het dubbel PelserKreuger werd ge wonnen. Verder werden in de competitie twee inhaalwedstrijden gespeeld. Wifra won met 7—3 van Never Down er. Quick behaalde in Maastricht een schrale 6—4-overwinning op MTTC. „Je was sportman in hart cn nie ren, captain van binnen uit", zei Karei Lotsy Zaterdagmiddag in het kasteel van Spangen tegen Bok de Korver. die daar werd gehuldigd in verband met zijn zeventigste ver jaardag. „Je was een voorbeeld van vriendschap, eenvoud, trouw en har telijkheid en. al is roem verganke lijk. sportvriendschap gaat nooit ver loren." Er was een enorme belangstelling voor deze huldiging van Bok de Kor ver. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, sprak harte lijke woorden tot de zeventigjarige en ook de heren ir J. Kips, voorzit ter van de Zilveren Bal-commissie, D. Lotsy namens de oud-internatio nals en de voorzitter van de ,.Oer- spartanen" voerden het woord. Deze laatste noemde De Korver een „super-oerspartaan". Vele oud-internationals kwamen Bok de Korver de hand drukken en van hen noemen wij: Göbel, dr Jan Thomee, dr Hans Tetzner, Jan de Boe" en prof. De Groot uit Leiden. Verder gaven vele belangrijke mannen uit de voetbalwereld van hun belangstelling blijk, zoals L. Boeljon, oud-hoofdconsul van de KNVB. A. J. Staal, oud-seeretaiis- penningmeester van de voetbalbond, D. Bessem, directeur van het Olym pisch Stadion en bondsbestuurslid drs W. Reyseger. De vierde ronde van de Engelse Cup heeft weer veel uiterst verras sende uitslagen opgeleverd. Beker houder Newcastle United werd op eigen veld met 31 uitgesehakeld door de tweede-divisieclub Rother- ham United en de Londense ama- teurploeg Waltharostow Avenue speelde zowaar in Manchester tegen de United met 11 gelijk! Twee derde-divisieclubs uit het noorden zorgden ook al voor sensa tie. Halifax Town won met 1—0 van Stoke City en Gateshead klopte Hull City met 21. Pas drie eerste-diviesieverenigingen zijn zeker van een plaats bij de laat ste zestien. Wel een bewijs, dat van bekervoetbal nooit veel te voorspel len valt. Alleen Arsenal had het gemakke lijk. De Londenaars wonnen met 6—2 van Bury. Andere belangrijke wedstrijden waren Aston VillaBrentford 00, Black pool—Huddersfield Town 1—0, Bol ton Wanderers—Notts County 1—1, Burnley—Sunderland 2—0. Chelsea- West Bromwich Albion 1—1. Preston North EndTottenham Hotspur 22 en Sheffield UnitedBirmingham City 1—1. In de eerste divisie won Wolver hampton Wanderers met 3—1 van Sheffield Wedsnesdav. Voetbaluitslagen O EERSTE KLASSE A: GVAV—NEC 4—0; Go Ahead— Elmkwijk 1—1; Vitesse—Be Quick 2—2; Enschede—Heerenveen 2—2; D: PSV—TEC 0—1. TWEEDE KLASSE Noord. A: VelocitasGRC 5—1; Hoogezand—FVC 0—1; Zwaagwest- eindeLSC 44; B: VeendamAp- pmgedam 3—0; WVV—Asser Bovs 2—0; Emmen—Muntendam 2—3; EextHSC 1—2. Zuid I. A: SchijndelWoensel

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3