Watersnood in de Krimpenerwaard OMTREK Moedig en energiek ingrijpen Leed en ellende in geteisterd gebied Geen doden in Goudse streek Weest ZUINIG met het LICHT i De „ElisabetlU voor Ter Heyde gestrand Uit onze Herhaling van 30 jaar geleden MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 N Z H PAGINA i Scheurend loeiden in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half 4 sirenes over het stille dorpje Moordrecht aan de Hollandse IJssel, ongewoon klonk 'iet dreigend gebeier van de klokken over dit vlakke Hollandse polderland. Alarm. Boeren en burgers kleedden zich met haastige spoed aan, beseffend, dat het bulderen van de storm direct met dit alarm verband hield. De wateren van de Hollandse IJssel waren tot een woeste zee opgezweept en bedreigden de dijken, die het vlakke land moesten beschermen. Ongeveer tegelijkertijd werden ook de bewoner, van Nieuwerkerk a. d. IJssel opgeroepen om de harde strijd tegen de elementen te voeren. De [beukende en doorvretende elementen. De ren kwam te ongeveer 11 uur in Moor drecht assistentie verlenen. In Nieuwerkerk lukte het niet Slaagde men er te Moordrecht in de dijk te behouden in Nieuwerkerk moest men, terwijl men op drie plaatsen hard bezig was de door de IJssel overspoelde en on dermijnde dijk te versterken, machteloos toezien hoe het krachtige geweld van het water een gat van circa twintig meter in de dijk sloeg. De achter deze dijk de z.g. Groenendijk gelegen Es en Blaardorppol- der liep direct onder water. Onmiddellijk werden nu alle krachten op dit punt inge zet. De bevolking werd gealarmeerd en Krimpenerwaard aan de Oostelijke kant en de Prins Alexander- en de Zuid- plaspolder aan de Westelijke zijde van de dijk werden ernstig bedreigd. Het water eiste terug, wat een nijvere bevolking in tientallen jaren zwoegen bet bad ontrukt. Wie zou deze strijd winnen? VERBITTERDE STRIJD Het was al spoedig duidelijk, dat op de bedreigde punten een zeer verbitterde strijd zou moeten worden geleverd. Na de eerste meldingen, kwamen spoedig be richten binnen over dreigingen in de om geving van Gouderak. Ouderkerk a.d. IJssel. Lekkerkerk en Schoonhoven. In Gouda zelf was er slechts enkele uren spanning als gevolg van de gewel dige storm. Niet minder dan 9 zware bomen b.v. werden aan de Schielands Hoge Zeedijk, ontworteld alsof het luci fers waren, daarbij het gevaar met zich brengend, dat de gaten in de dijk, door het wassende water zouden worden benut om een doorbraak tot stand te brengen. De wortels bleven evenwel zitten en de ontstane gaten konden zodanig met zand zakken worden opgevuld, dat ernstig ge vaar niet langer acuut was. Aan het eind van de Westhaven werden de bekende veiligheidsschotten geplaatst en toen deze niet meer toereikend waren werden zij verhoogd en versterkt met zandzakken. Het water bleef nog stijgen, „redden we hel. of redden we het niet" zo vroeg zich de opzichter af. maar gelukkig even latei- zakte het water iets en was het directe gevaar voor Gouda voorlopig bezworen. Op de Westhaven begon Zaterdagavond omstreeks II uur het werk voor de Goud als een dief in de nacht de dijken besloop, toen stonden zijn met hun geringe men senkracht machteloos tegen dit geweld. De hulp der burgers werd ingeroepen en zo goed als een ieder die schop of spade kon hanteren gaf spontaan aan de nood roep gevolg. Het meest bedreigde punt was gelegen aan de Snelledijk in de on middellijke nabijheid van de SneUehoeve. Hier sloeg het water over de dijk Leen en vrat reeds aan het wegdek. De gemobili seerde bevolking kreeg tot taak dit zwak ke punt met zakken zand en klei zodanig te versterken dat de elementen konden worden gekeerd. Een gedeelte van de be volking vulde steeds maar weer de lege zakken, die men inderhaast' overal had gerequireerd, met zand, anderen laadden onophoudelijk de steeds maar aanrijden de vrachtauto's en weer anderen werden met al dit materiaal in staat gesteld de dijk te versterken. Uren duurde deze strijd en de vermoeidheid liet niet na haar sporen op de gezichten der werkers te drukken. Met een zucht van verlich ting zagen deze zwoegers omstreeks half negen hun werken beloond, toen bleek dat zij de eerste slag gewonnen hadden. Later op de morgen konden vele burgers weer huiswaarts keren doch een gedeelte dei- mannen bleef actief en versterkte de dijk waar nodig. Dat hun ijver geen grenzen kende bleek wel uit het feit, dat wij om-in een rijnaak voor het gat tot zinken te streeks twaalf uur in de middag een der brengen en met zandzakken de verder grootste moeilijkheid was hier wel het gebrek aan toegangswegen tot de bedreig de plaatsen. De dijk is op dit punt al zeer smal en bovendien door het overspoelende water glibberig en onberijdbaar voor auto's zodat alleen gewerkt kon worden met tractoren. Na geruime tijd slaagde men er in een schip voor het gat te krij gen en kon begonnen worden met het sor- ten van zand, klei en puin. Maar de storm werd zo mogelijk nog woester, het water dreigde en bemoeilijk te het werk ernstig. Op sommige plaatsen moest men tot aan de knieën in het water staan. Toen echter het getij af begon te nemen was het grootste gevaar gekeerd en was het onderlopen van de Alexander- polder waarvoor men -aanvankelijk ge vreesd had, voorlopig» althans bezworen. In de loop van de morgen kwam vanuit Rotterdam een aantal Mariniers de ver moeide werkers aflossen. Moeilijkheden in Ouderkerk In Ouderkerk aan de IJssel is de situa tie lange tijd precair geweest. Een gat van minstens veertig meter lengte was in de IJsseldijk geslagen, recht tegenover het kerkje. Een naast het kerkje gelegen woonhuis was spoedig door het geweld der watermassa's vernield en naar oog getuigen melden werd het kerkje zelf ernstig door het water bedreigd. Met man en macht heeft men met be hulp van zakken zand, zeilen en zakken grind geprobeerd de ergste schade te her stellen. In de namiddag slaagde men er wegen. Rest ons nog te vermelden dat van de direct aan de dijk staande huizen ter hoogte van de KVT fabrieken de gehele zogenaamde onderhuizen onder water stonden. De KVT-fabrieken zelf lagen ook rondom in het water. Een groep ijlings van verlof teruggekeerde militai- - leidende figuren een chauffeur uit zijn se Brandweer: een stuk van de gevel, en- j vrachtauto zagen halen ten einde hem kele honderden kilo's zwaar, kwam met onder zachte dwang tot ophouden te be- een dreunende smak naar beneden en deed een ieder beseffen hoe gevaarlijk deze storm wel was. Op de Turfmarkt was eveneens een gevel aan ernstig ge vaar blootgesteld, terwijl van een woning die de fa IJsselstein momenteel op de Bodegraafse Straatweg aan het bouwen is, een dak naar beneden kwam. Hierop werd de brandweer gealarmeerd en zij is de gehele nacht in touw geweest om vele gevaren te bezweren, daarbij voortreffelijk bijgestaan door gemeente- werken en politie, die ogenblikkelijk diej straten afsloot waar gevaar voor voorbij gangers kon dreigen. Waterleiding viel uit Al de maatregelen hebben niet kunnen verhinderen, dat de Gouwenaars toch een ongemak voor lief hebben moeten nemen: n.l., dat zij van leidingwater verstoken bleven. Doch dit zal men gaarne hebben gedragen met de wetenschap, dat duizen den op duizend maal erger wijze van deze watersnood te lijden hebben gehad. De oorzaak voor het uitvallen van de waterleiding is gelegen in het feit, dat een zomerdijk, die een stuk land, naast de bassins gelegen, beschermde, doorbrak. Het water stroomde door het gat, over spoelde dit stuk land en ging toen van de zijkant ook over de afscheiding met de bassins heen, waardoor deze volliepen, de filters buiten werking werden gesteld en de drinkwatervoorziening kwam stil te liggen. Zondagmorgen werden verschillende Goudse firma's gerequireerd om de bas sins met pompen weer leeg te maken. Dit kon geschieden, omdat door het storten van puin en zand. na het zakken van het water het gat in de tussendijk kon wor-i den gedicht. Op het ogenblik, dat wij deze regelen schrijven, is het nog niet bekend, i wanneer de drinkwatervoorziening weer kan worden hervat. Op verschillende plaatsen in de stad hebben tankauto's de bevolking van het i allernodigste water voorzien, terwijl ook 1 particulieren hun mannetje in deze heb- ben gestaan. Zo bereikte ons een bericht van een onze lezers, die vertelde, dat b.v. de heer Koot met zijn melkwagen de ge hele morgen de bewoners van de Graaf Florisweg van water heeft voorzien. Het zij slechts een voorbeeld uit de velen! Een andere melding ontvingen wij over het binnenstromen van water op een ge deelte van de terreinen der Kon. Stearine Kaarsenfabriek aan de Schielands Hoge Zeedijk, de z.g. oude teerfabriek, waar pompen en motoren onder water kwamen te staan, die de fabriek, aan de andere kant van de dijk gelegen, van olie voor zien. Ook hier is met vele krachten aan de opruiming van de schade gewerkt en men hoopt vandaag zo goed als volledig te kunnen produceren. In Moordrecht Ook in de nacht van Zaterdag op Zon- j dag waren in Moordrecht alle werklieden die aan de beveiliging van de polders hun OVF.RVOT T F WFCFM krachten geven paraat. Zij verkeerden in de moeilijke situatie die steeds weer ont- Daar t ons bekend was dat de recht staat wanneer een dreiging het doen nog streekse verbinding over Stolwijk door onmogelijk en het wachten zo uiterst het drukke verkeer geblokkeerd was moeilijk maakt. Maar toen het springtij zjjn wij langs de Vlist allereerst naar Schoonhoven gegaan. De Zilverstad I heeft een rustige dag doorgemaakt, 'daar het water hier geen ernstige be- dreiging heeft gevormd. In de nacht vereiste voorzieningen te treffen. Er is sprake van geweest, dat men het kerkje zou opblazen omdat dit wanneer het vakkundig zou geschieden precies in het gat zou terecht komen. Op vele plaat sen sijpelde het water onder de dijk door en vernielde zelfs huizen. Het vee is ge- evacueerd, doch de bewoners zijn in hun woningen gebleven. Gouda heeft door het zenden van brood aan de leniging bijge dragen. Stolwijkersluis zwaar getroffen Ofschoon in de berichten over de over stromingsramp nauwelijks de naam Stol wijkersluis is voorgekomen heeft deze buurtschap op een betrekkelijk zeer ge ringe oppervlakte toch vrij ernstige scha de geleden. Het gedeelte van dit buurt schap dat gelegen is tussen de Goujanver- wellendijk en de Gouderaksedijk heeft na melijk de volle kracht van de elementen moeten ondervinden. Het IJsselwater zocht zich een uitweg over de zomerdijk die dit sluk grond beschermt, drong door de opslagplaatsen van de houthandel De Hoop heen, overstroomde de weg en de z.g. Haastreehtsebrug, drong in het kaas pakhuis van de firma de Vreugd en over spoelde het land gelegen tussen de weg, het onlangs aangelegde rijwielpad en de verbindingsweg tussen de Gouderaksedijk en de provincialeweg naar Haastrecht. De op dit stuk grond gelegen panden hebben ernstige schade geleden. De aan de andere zijde van deze weg gelegen kunstaarde- werd fabriek „Flora" werd door het water geweld en de storm in een puinhoop ver anderd. Volgens gegevens, die wij hierover uit betrouwbare bron ontvingen wordt de schade aan gebouw, ovens, inventaris en aanwezige voorraad goederen op meer dan 100.000 geraamd. Stolwijk op grens van watersnood Hulpbehoevenden werden geëvacueerd Uit voorzorg hebben de autoriteiten een vijf en dertig tal zieken en ouden van da gen uit de gemeente Stolwijk geëvacueerd. Deze personen zijn opgenomen in het klooster van de paters Passionisten bij Haastrecht. Zondagavond laat arriveerden bij dit klooster twee personen-auto's uit Bussum, volgeladen met ingezamelde kle ding en levensmiddelen. Deze artikelen zullen door het Rode Kruis worden gedis tribueerd. Ook in Gouda waren gisteravond alle voorbereidingen getroffen om grote aan tallen evacuees te kunnen onderbrengen. In de sociëteit „Ons Genoegen" was een aanmeldingsbureau ingericht waar een I DE SPECIALISTEN EN DE I PRIJZENBESCHIKKING N.V.V.S. wil nog onderhandelen .1 Vrijdagavond hebben wij het bestuur j van de Nederlandse Vereniging van Spe cialisten om commentaar gevraagd, naar j aanleiding van de gisteren verschenen I prijzenbeschikking. De voorzitter, dr R. Ruding uit Breda, antwoordde, dat het bestuur zich van commentaar moet ont- houden totdat het heeft kennis kunnen j nemen van doel en strekking dezer be schikking. Voorts verklaarde hij, dat zelfs deze prijzenbeschikking aan de steeds door het bestuur van de N.V.V.S. getoonde be reidheid tot onderhandelen niet in de weg zal staan. PROVINCIALE STATEN ZUIDHOLLAND In de vacature-wijlen G. de Klerk te Dordrecht heeft de voorzitter van het J Centraal Stembureau benoemd verklaard I tot lid van de Provinciale Staten van In Stolwijk, achter het waterfront, worden met koortsachtige haast zakken j Zuid-Holland mr W. D. Okkens (CH) te 1 Leerdam. met zand gevuld grote stroom adressen van Gouwenaars kon worden genoteerd, die zich spontaan bereid verklaarden, zonodig gedeelten van hun woning ter beschikking te stellen. In de Goudse veehallen werd geëvacu eerd vee uit de Krimpenerwaard onder gebracht. In totaal kwamen hier rond 250 koeien benevens een aantal verkens en schapen voorlopig „op stal". Deze dieren waren uit Berkenwoude afkomstig. Een zeker even groot aantal dieren is doorge leid naar Oudewater. Dat het grootste gevaar gisteravond ge weken was althans voor zover het Gouda en de Krimpenerwaard betreft, kan ook worden afgeleid uit het feit, dat de reserve diensten konden inrukken en ook de op- geroepenen practisch allen huiswaarts wa ren gekeerd. Ook 6 manschappen van de Goudse beroepspolitie die in Berkenwou de hadden dienst gedaan, waren op hun post teruggekeerd. Wel werd gisterenavond nog een beroep gedaan op leden van de L.T.B. voor het melken van de in de vee hallen ondergebrachte koeien. Overeenkomstig de radiografisch geda ne verzoeken heeft ook de Goudse Rode Kruiscolonne zich paraat gehouden. Voor zover ons bekend heeft zij niet behoeven uit te rukken. 60 pCt. BESCHIKB AAR Reeds gisteren is door de radio een be roep gedaan op de inwoners van de pro vincie Zuid-Holland om de uiterste zui nigheid met electriciteit te betrachten. De electrische centrales in Rotterdam en Dordrecht zijn voor een belangrijk deel uitgevallen en het is op deze centrales dat ook Gouda en omgeving voor een belang rijk deel drijven. Op werkdagen was het normaliter zo dat een deel van de energie in Gouda werd opgewekt, terwijl het res tant dan door Rotterdam en Dordrecht j werd geleverd. Tijdens de weekends lever den laatstgenoemde centrales evenwel al les. In de nacht van Zaterdag op Zondag is men omstreeks drie uur in Gouda in bedrijf gegaan, daar reeds toen duidelijk was dat zelfhulp noodzakelijk zou worden. Het spreekt vanzelf dat de Goudse een- R. K. ORATORIUMVER. ARTI ET CARITATI De generale repetitie wordt gehouden Dinsdagavond a.s. precJ*s>8 uur in de /.aal „Kunstmin", Boelekade. Denkt U er aan, op tijd aanwezig te zijn, daar de solisten, die overal vandaan komen, des avonds weer naar huis moeten. Dus precies 8 uur wordt begonnen, d.w.z. kwart vóór acht alle leden aanwezig. HET BESTUUR.! trale, die verantwoordelijkheid draagt voor het hele Goudse verzorgingsgebied, hierin onmogelijk voor de volle honderd procent kan voorzien. „Het is: alles of niets", aldus deelde ons ir Ten Cate, de directeur van het G.E.B.. gisterenavond mede. „Wij zullen de uiter ste zuinigheid moeten betrachten, wil men niet het gevaar lopen te worden afgescha keld. Dit zou immers betekenen dat in het afgeschakelde gedeelte ook de gemalen zonder stroom zouden komen en wat dit te betekenen heeft zal onder de huidige omstandigheden een ieder duidelijk zijn". Ook het bedrijfsleven en de industrie zul len drastisch moeten bezuinigen. Het lijkt er ongeveer op dat maximaal 60 procent van het normale verbruik beschikbaar zal BEMANNING TERNAUWER NOOD GERED Het 175 ton metende schip „De Elisa beth" uit Groningen, welke Vrijdagmor gen de haven van IJmuiden had verlaten teneinde een lading aardappelmeel in En geland af te leveren, keerde na 50 mijl gevaren te hebben vanwege dc weersom standigheden terug. Het gelukte echter niet na lang wachten de haven van Hoek van Holland binnen te gaan. Daar het weer vooral Zaterdagavond steeds slechter werd en men het risico niet wilde lopen tegen de pier geslingerd te worden, zakte men verder af. Vlak voor Ter Heyde strandde echter deze coaster, nadat proef- stoten en lichtsignalen waren gegeven teneinde de benarde positie van het schip nog scherper aan te geven. Dat gebeurde dus Zaterdagavond om streeks 10 uur. Direct was de reddings brigade van Monsters-Terheyde present, maar doordat stukken van het duin waren weggeslagen waardoor men geen strand meer had kon ondanks alle po gingen van de bemanning van de red dingsboot deze niet uitvaren, terwijl door dezelfde oorzaak ook de tractor niet ge bruikt kon worden. De mensen van het reddingswezen welke alles probeerden, zagen hun pogingen om lijnen af te schie ten door de stroom niet met succes be- kroond. Hoewel de Elisabeth vlak voor de kust was gestrand, was het bovendien in feite onmogelijk om op het duin te ver toeven. Nochtans stroomden de Heyers naar de plek des onheils teneinde te trachten de bemanning te redden. De redding Daar de situatie aan boord onhoudbaar werd sprong A. Huberts de 19 jarige matroos-motordrijver het eerst van boord. Hoewel verkleumd van de kou >.»u>uu wist hij toch dank zij de medewerking zijn. Tenslotte kunnen we nog vermelden j van velen, maar vooral van A. Zeeman, dat de directie van de Goudse Garenspin- D. Voois en R. de Jong, de kust te berei- nerij reeds Zondag haar generator in ge- i ken, alwaar deze uitgeputte matroos reedheid heeft laten brengen, waardoor j direct naar De Sport werd gebracht. Daar deze zaak in staat is een eigen vermogen zorgde mevr. Damen bijgestaan door van 600 Kw. op te wekken. I haar echtgenoot en dr de Hollander, TAMBOURS GEVRAAGD BODEGRAVEN INTERESSANTE LEZING Over de betekenis van de Katholieke bleven. Verder haalde enkele recente voorbeelden aan, die de activiteit van het hoofdbestuur en net ongemotiveerde van hierop geuite critiek bewees. Spr. besloot met te wijzen op de behoefte, die in het Onze R. K. Harmonie „St. Caecilia gaal Vestpr uit T pidpn hpdpn MaanrtarnvnnH 1 "'e isen mei haar tambourcorps uilbreiden. Jongelui, om ach. uur in het Darochiphuis soreke-iruggfgl?at- Vervolgens was een bestuurs- - '|om acm uur in net parochiehuis spreken verkiezing aan de orde. Het gehele be- iran rip R K Uipna! i nppltih eventueel jonge dames, welke tamboer- Gouda had geen waterdoch spoedige hulp was hier aanwezig. de repetitie Westhaven 46. Van alle kanten hulp bloed in de aderen voelen «loeien kunnen 2?» 1-2 de.RK- Debatingclub. stuur was aftredend. Niet herkiesbaar was noen in uc aaeren voeien Oioeieii, Kunnen Het belang van dit onderwerp en de wel- dhr T He Konine Het nieuwe hectmir rzie' I zich aanmelden 's Maandagsavonds voor sprekendheid van rector Venter moee voor ,nmg. Het nieuwe bestuur ziet petitie van 7 30—8 uur KAB-gebouw sPreKen<i"eia ^an rector vester moge voor er nu ais vo]gt Ultvoorzitter dhr. J. v. d. peiuie van uur, kab geooms, velen aansporing zijn om hierbij te- i Wyk, secretaris dhr. M. de Keizer, pen-! genwoordig te z.jn Na de inleiding zullen ningmeester dhr. W. van Wijk, bestuurs-' mej. J. van Niekerk en de heer A. R. van lid dhr. G. Blom. Voor zijn verdienstelijk! der Heyden met de inleider van gedachten werk als penningmeester, kreeg dhr. J. de wisselen over het besproken onderwerp. Koning, die naar een andere bond over- Na de pauze heeft ieder der aanwezigen gaatf eeR vulpen aangeboden. dat het de man aan niets ontbrak. Onder tussen had de 25 jarige stuurman A. J. Helmers die voor de eerste maal op dit schip voer en die 4 jaar geleden het zelfde met de Albatros meemaakte het voorbeeld van Huberts gevolgd. Ook hij wist het duin te bereiken en werd dank zij vele goede zorgen ook de EBHO'ers verdienen een pluim naar De Sport ge bracht. De 19 jarige kok-lichtmatroos die zijn eerste reis meemaakte was ook van boord gesprongen en kon door hand reiking etc. eveneens op het droge worden gebracht. Deze was er slechter aan toe ala zijn maats. Gelukkig werd ook hij snel naar de warme „De Sport" gebracht. Ondertussen y/as de situatie waarin de jarige kapitein Jonker verkeerde uiter mate gevaarlijk geworden, temeer omdat deze de zwemkunst niet machtig was ge worden en totaal versteend van de kou een zeker schijnende dood tegemoet ging. Hem werd zo goed en kwaad als het ging het advies gegeven eveneens van boord te springen en daar Zeeman, Voois en De Jong opnieuw present waren, kon de kapitein zij het in vrijwel bewust- loze toestand, op het droge worden ge bracht. Direct werd deze naar het eerste het beste huis in de Karei Doormanstraat vervoerd, alwaar men lange tijd bezig is geweest behalve de EHBO'ers hielp ook burgemeester K. J. L. Wouters om de levensgeesten weer op te wekken. Dat ge lukte na ook hij naar De Sport vervoerd kon worden. Het was onderwijl half een geworden, hetgeen echter niet betekende dat alles was afgelopen. Immers behalve dr de Hollander had ook dr De Lange nog veel werk te verrichten daar velen, die bij het redden behulpzaam waren geweest verwondingen hadden opgelopen. Zo bijv. R. Voois en J. Damen jr. Bravo gemeente Hadden de Heyers en Monstemaren zich reeds tijdens de redding van hun beste zijde laten zien, ook daarna is ge toond dat de bemanning het waren mede leven in daden omgezet voor zich kregen. Niet alleen door dc goede verkwikkende zorgen van echtpaar Damen. maar ook dank zij het handelend optreden van het gemeentebestuur. Immers, toen wij Zon dagmorgen met de geredden een praatjje maakten alleen de kapitein had nog rust nodig werden stapels kleren bin nengedragen. Het allerbeste ondergoed; manchesterbroek, truien etc. was door het gemeentebestuur gehaald en toen bleek, dat het een en ander de kok niet paste kwamen andere goederen. Dat de beman ning zich tegenover ons vol lof uitliet over de wijze, waarop zij zijn ontvangen be hoeft geen betoog. Zelfs kok Bakker kon zijn weer opgeruimd lachen; immers hij had toen hij voor de eerste maal aanmon sterde alles nieuw. Men vreest, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Ontspanning 1 imn/iitiËiiMV van Zaterdag op Zondag steeg het w I ter weliswaar lot 1.20 m., doch i Maandag 2 Februari: Reünie: „De trommen van Fu Manchu" (14 jaar), om 3 uur en 8.15 uur. Thalia: „Mandy" (14 jaar), om 3 uur en 8.15 uur. Schouwburg: „De twee Torreani's" (18 jaar), om 3 uur en 8.15 uur. Dinsdag 3 Februari: Reünie: „Het graf van Dhengis Kahn" (14 jaar), om 3 en 8.15 uur. Schouwburg: Als boven. Thalia: Als boven. Aula Gymnasium: Cursus Toneelspelen met kinderen, om 8 uur. Concordia (bovenzaal): Bijeenkomst K. J. M. V. en K. A. J., om 8.30 uur. NIEUWE ZUID-HOLLANDER DAAAIAO VOO* GOUD* fN OMSHIM* 58ste Jaargang No. 16698 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Gouda, Lange Tiendeweg 19, telefoon 3600. Giro-nummer 590947 Abonnementsprijs f 5.60 per kwartaal, f 1.90 per maand, f 0.45 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke hij de administratie of bij de erkende aüvertentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (Kleine advertentlëntot 20 worden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Nadat omstreeks het middaguur van Zondag was komen vast te staan, dat voor dc IJsselstreek in Gouda's directe omgeving, het onmiddellijke gevaar geweken was, hebben wij op deze trieste namiddag een tocht gemaakt langs de bedreigde punten aan het Zuidelijk gedeelte van deze rivier en de brandpunten van de strijd tegen de oude erfvijand langs de machtige rivier de Lek. Iïet is een troosteloze tocht geworden waarop wij vooral een indruk hebben gekregen van de vernielende maclvt der watermassa's, vernieling en ellende zaaiend, waar de dijken haar niet konden weerstaan. aan de dijk liggende huizen bleken op alles te zijn voorbereid. In en om Lekkerkerk heerste een zeer grote activiteit daar op verschil lende plaatsen gaten in de dijk waren geslagen. Over een afstand van een kleine honderd meter constateerden we vier plaatsen waar het water de dijk had aangetast. Het vreemde hier bij was, dat deze gaten niet waren ge slagen aan die kant van de dijk, welke aan het water lag maar juist aan de andere zijde. De weggespoelde grond dempte de in de polder gelegen sloten. Met zakken cement en zand werd op doeltreffende wijze aan het gevaar het hoofd geboden. Het zwembad van deze gemeente was alleen nog aanwijsbaar door enkele schotten die op het water dreven. In Krimpen In Krimpen aan de Lek was men de situatie meester. Op de bedreigde pun ten waren vele mensen samengetrok ken, die met het benodigde materiaal tot onmiddellijk ingrijpen gereed ston den. Daar het in verband met de toestand van de Lekdijk en de IJsseldijk onmo gelijk was over deze dijken naar Krim pen aan de IJssel en Ouderkerk te ko men, sloegen wij hier de polder in om te trachten binnendoor deze gemeenten te bereiken. Opvallend was echter de grote rust die we op de wegen waar namen dit in tegenstelling tot de zeer druk bereden Lekdijk. Tot onze schade kwamen we reeds na enkele kilometers tot de ontdekking dat de oorzaak hier van te vinden was in het feit, dat het water van de IJssel tot op dit punt w doorgedrongen. Het water werd hier gestuit door halve meter hoge dijkjes. Eenzaam stonden hier en daar nog koeien in het onder water gelopen landVia het reeds gereed gekomen gedeelte van de nieuwe provinciale weg slaagden wij er in Krimpen aan de IJssel te bereiken. In deze gemeente bleek men een zeer zware strijd te voe ren te hebben. Op vele plaatsen was de men kon volstaan met als voorzorgsmaatregelen een bekisting in de bekende Veerpoort aan te brengen en de wachten gereed te houden. Zondagmiddag kon men er reeds 2 m. val waarnemen waarmede van gevaar geen sprake meer was. De veerpont heeft haar werkzaamheden alleen voor het grote vervoer gestaakt, doch wielrijders en voetgangers wer den overgezet. Zondagmiddag trokken 750 koeien door de stad, die uit de om geving van Ouderkerk a. d. IJssel naar boeren in Lopik werden vervoerd. Om streeks half zes passeerde H. M. de Koningin deze gemeente op terugweg naar Paleis Soestdijk. Nadat wij Schoonhoven verlaten hadden, volgden we de Lekdijk in de richting Lekkerkerk: Bij Ammerstol bleek evenmin acuut gevaar aanwe zig te zijn. Des nachts hadden de be woners van de uiterwaarden in allerijl hun zogenaamde onderwoningen moe ten ontruimen, daar deze spoedig blank kwamen te staan. De schuurtjes wer den practisch vernield doch overigens bleef de schade beperkt. Waar het water dc dijk had aangetast zorgden gereed staande posten er voor, dat de schade zo spoedig mogelijk kon wor den verholpen. Men bleef de gehele dag waakzaam. In Lekkerkerk Hoe meer wij Lekkerkerk naderden des te duidelijker werd het dat de kracht van het water toenam. Overal waren de sporen reeds waar te nemen, cadavers van verdronken koeien wer- ,den afgevoerd en de bewoners van de dijk ondermijnd of waren er gaten in geslagen. Langs de dijk blikte ook hier de dood ons tegen, op een houtwerf was grote schade aangericht en vele huizen hadden ernstige schade opgelo pen. Doch ook in deze gemeente vond het aanstormende water de dijkkan- ters gereed om zijn geweld het hoofd te bieden. Men beschikte er gelukkig over voldoende mensen en een ef ficiënte organisatie droeg er zorg voor dat zonder nodeloze vertraging op de kritieke plaatsen tijdig kon worden in gegrepen. Na de grote onrust, die zich in de eerste uren van het noodweer be grijpelijkerwijs van de bevolking had meester gemaakt was niet veel meer overgebleven dan een even begrij pelijke lichte nervositeit. Wij meen den dan ook onze tocht te kunnen ver volgen omdat de Krimpenaars het wel zouden klaren. Militaire assistentie In aansluiting op hetgeen we elders over de toestand in Ouderkerk a. d. IJssel heb ben gemeld, vernemen wij uit het reisbe richt nog het volgende. Bij de dichting van het meer dan veertig meter grote gat, op dezelfde plaats waar voor 30 jaar ook een dijkdoorbraak heeft plaats gehad, hebben groepen militairen uit Den Haag, Rotter dam en Schoonhoven actieve hulp kunnen verlenen. Zij hadden voornamelijk tot taak het in lichters uit Rotterdam aange voerde zand in zakken te doen en door 't vormen van een ketting onmiddellijk ter dichting van het gat te gebruiken. Om half tien gisteravond kon de militaire assisten tie naar haar stand plaatsen terugkeren. Voor de regeling van het zeer drukke ver keer en het hand haven van de orde was de reservepolitie uit Gouda ingeschakeld. Omstreeks zeven uur bleek het gevaar practisch te zijn geweken. Ofschoon op dat tijdstip reeds een lading springstof naar Ouderkerk onderweg was voor het verkregen van puin door het opblazen van de kerk had men goede reden om aan te nemen, dat deze ingrijpende maatregel niet meer nodig zou zijn. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de dijkdoorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel ook slachtoffers heeft geëist. Gisteravond omstreeks twaalf uur werd namelijk nog steeds een bejaard echtpaar vermist, wiens huis, dat naast de kerk was gelegen door het water was vernield. Nasporingen hadden nog geen enkel re sultaat opgeleverd. Autopark! Over de terugreis naar Gouda zullen wij kort zijn ook al heeft zij tweemaal zo lang geduurd als de gehele tocht door de Krimpenerwaard. De wegen in deze waard en de straten en pleinen in de dorpen gelegenheid om vraggn te stellen en op merkingen te maken. In het verleden is het nog niet vaak voorgekomen dat niet- I leden van de Debatingclub een inleiding hielden. Met het uitnodigen van een spre ker van naam als rector Vester heeft het bestuur een begin gemaakt met een nieuw werkprogramma, waarin ruimer plaats gemaakt wordt voor sprekers van buiten en wel meer speciaal met de bedoeling om een ruimere kring van belangstellenden in onze Parochie aan te trekken. Voorlo pig staan de volgende lezingen op het pro gram Katholieke levensstijl in het huis gezin, hierover spreekt Mevr. de Jong- Timp. Humanisme door Pastoor W. P. J. Janus. Over muziek zal spreken Hr. L. Bartels, muziekleraar te Woerden en tot slot zal het onderwerp Binnenhuis-Archi tectuur behandeld worden door ir Bode graven. Iedere belangstellende heeft vrije toegang en wordt om acht uur in het pa rochie-huis verwacht. DAMMEN Om het persoonlijk damkampioenschap van het district Leiden wordt in de voor ronde deelgenomen door twee leden van O.G.B. te Bodegra%-en. W. Terlouw heeft wegens het behalen van districtskampi oenschap 1952 het recht op een plaats in de eindronde en behoeft niet mee te doen aan de voorronde. De partijen hadden het volgende resul taat C. v. d. Vlist—Th. Uitenbogaard (L. D.V.) 02, N. AnkerA. v. d. Zaal (L.D. V.) 2—0. De uitslagen van de onderlinge competitie van O.G.B. zijn F. Kooistra- J. van Dam 1—1, C. Jongeneel— G. Schel lingerhout 2—0, N. Anker— T. Kooistra 20, J. v. DamD. Zaal 20. KATH. FABRIEKSARBEIDERS Het aangename met het nuttige vereni gend hield de bond van de R.K. Fabrieks arbeiders, onderafdeling van de K.A.B. afd. Bodegraven, in het parochiehuis zijn jaarbijeenkomst. Het nuttige bestond in een vergadering en het aangename in een daaropvolgende feestviering. Uit het ver slag van de secretaris bleek, dat het le dental een geringe stijging vertoonde. Het jaarverslag van de penningmeester wees door een batig saldo op een gunstige fi nanciële positie. Hierna werd het woord gevoerd door districts-bestuurder dhr. A. Waterlander. Spr. betreurde het, dat zo- velen nog buiten het organisatie-verband VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL WEER ZELFSTANDIG Door de Minister van Financiën is na Hierna werd de vergadering gesloten1 overleg met de ministers van Economische en ging men over lot de gezellige feest-Zaken en voor Publiekrechtelijke Be- viering. drijfsorganisatie een besluit van de hoofd- BURGERLIJKE STAND Geboren .Tacoba Johanna, d. v. M. v. d. Brink en J. M. v. d. Stelt. Ondertrouwd Jan Norder, 29 jaar te Schiedam en Alberdina Stoter 31 jaar. BOSKOOP DE STORMSCHADE Ook Boskoop heeft zijn deel van de storm gehad. Gelukkig bleef de schade be perkt tot enkele gebroken ruiten, afge waaide dakpannen en uithangborden. HULP AAN OUDERKERK Uit Ouderkerk a/d IJssel kwam een kreet om hulp voor mannen met schoppen en reeds bij de eerste oproep meldden zich 251 ervaren mannen n.l. boomkwekers, die met een schop kunnen omgaan. De expe diteurs, die anders de boomkwekerij- pro ducten vervoeren, stelden spontaan hun auto's beschikbaar met chauffeurs voor het vervoer naar Ouderkerk. Ook de N.V. Citosa verscheen met enkele bussen. Een tweede oproep, nu aan de Oostzijde van het dorp, deed weer enkele honderden mannen naar het Raodhuis snellen. De N.V. Mulder verschafte 1000 schoppen voor degenen, die zelf geen schop hadden. Zo werd met man en macht gewerkt om het in nood verkerende Ouderkerk en omge ving te helpen. groep Banken goedgekeurd tot splitsing voor de Vereeniging voor den Effecten handel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) in een afzonderlijke Vereeniging voor den Effectenhandel, zoals die ook vóór de oorlog reeds bestond, en een afzonderlijke Bedrijfsgroep Effectenhandel. Dit besluit gaat in per 31 Januari a.s. Zoals men weet is de Vereeniging voor den Effectenhandel in 1941 bij de instel ling van de bedrijfsorganisaties erkend bedrijfsgroep. De Vereeniging zelf werd als zodanig niet opgeheven. Thans zullen Vereeniging en Bedrijfsgroep dus als afzonderlijke organen naast elkaai komen te staan. Dit is een voorlopige maatregel, daar opheffing van de bedrijfsgroep in de na bije toekomst zal volgen. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 AMSTERDAMSE GRAAN MARKT Volgens mededeling van het V.I.B. zul len per 1 Maart a.s. de buitenlandse voe- dergranen op grondstof toewijzing serie- letter O met gemiddeld 2 per 100 kg worden verlaagd. De prijzen zijn dan voo: kippenmais 37.75, maalmais 32.75. kip- pengerst 34.25, maalgerst 30.25, haver 26.75, Milletzaad, Corghumzaad en Mi- locom 27.75. waren een rencarhtio BII<An,.i, i Als gevolg hiervan verkeerde de markt I Meï Lnloe J riwfï P gedurende du afgelopen week in 'n uiter- leIn ^KSÏLIÏÜ*? T *'e tenslo - >,r.ate tlauwe stemming en ging er in dis- da.ar ejkeletributiegranen weinig om Vrije buiten honderden meters van ons emdpunt bleek !andse granen werden aanmerkelijk lager ae thuisreis over Haastrecht-Oudewater- geoffreerd, doch ook voor deze artikelen Hekendorp-Haasrtecht-Gouda te lopen. I bestond weinig belangstelling. Kees Broekman Europees kampioen.... Gedurende de wedstrijden te Hamnr volgden dc familie Broekman ie De Lier gespannen de verrichtingen van Kees. Dit was ook mogelijk omdat een der zusters van Kees vloeiend A oor* spreekt en verslaat. Moeder Broekman hield de stand bij

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1