Engeland, België, Rijnland eveneens geteisterd Weer stroomt zout water de polders in Zon, maan en orkaan werkten samen Grootste watersnood sedert eeuwen Vloedgolf eiste talrijke doden in Engeland Talrijke dijken bezweken, maar groter is het aantal dat stand hield! Gat in weg bij Abcoude Min. Drees, Algera en Staf tonen belangstelling Zwijndrecht dichtte zijn dijk met spoorbiels VEEL ERGER DAN IN 1916 Maandag 2 Februari 1953 I vuur te bestrijden. Een magazijn met magnesium explodeerde. Twee j andere magazijnen konden op tijd worden geïsoleerd. Kings Lynn I Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners. 1 j heeft de ergste overstroming van j zijn geschiedenis te verduren ge kregen. De Ousc. waaraan deze j plaats is gelegen, is buiten zijn j De hevige storm heeft ook in Groot-Brittannië, België, Zwit serland en Duitsland grote verwoestingen aangericht, tiental len mensenlevens geëist, vele overstromingen en dijkdoorbra- j oevers getreden. Honderden gezin ken veroorzaakt en de verbindingen op tal van plaatsen onder- "enn Twce f 1 mannen en twee vrouwen zijn om broken. Het ergst heeft de storm huisgehouden in Engeland, het leven gekomen, terwijl ver- Verscheidene plaatsen zijn in een ruïne veranderd. Grote delen scheidene personen worden vcr- t mist. In rubberboten rondvarende van het land staan onder water. In Belgie hebben grote over vliegers van de Britse luchtmacht staan de politie bij bij het redden van gezinnen van de daken van i hun onder water gelopen wonin- i gen. De vloedgolf heeft hier een I hoogte van ruim 10 meter bereikt. tt 4 T>" it- v cr t i i i i Te Clacton-on-Sea, een vacantie- Het Rijnland is eveneens zwaar getroffen. In tal van plaat- 0ord aan de Britse Oostkust, zijn sen is de schade groot en worden slachtoffers gemeld. Maar uit bijna duizend personen door ae Wenen komt bericht, dat in de Oostenrijkse hoofdstad, de zon overstromins?" afgesneden. Mtt schijnt en voorjaarsweer heerst. stromingen plaats gehad in de Oostelijke en Westelijke Vlaamse j provincies. Oostende staat onder water. De verbindingen tussen j Brussel en Oostende zijn verbroken. De Schelde-tunnel is on- dei-gelopen. niiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Steen van 100 kilo woei uit Haarlems Grote Kerk met de geteisterde dorpen, De red ders moeten soms tot aan de hals door het water waden. Vissersboten werden door het ge weld van de zee op de akkers ge worpen. In het gebied van Lincolnshire Norfolk. Engelands „Klein-Hol- land", overstroomde de zee uitge breide landerijen, die in de laat ste twee eeuwen door Nederlandse ingenieurs aan de baren waren ontwoekerd. Te Southend werd de boulevard man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen weggeslagen. Men vreest, dat velen om het le ven zijn gekomen. Telefoonverkeer met het Zuiden gestoord Postkantoren dag en nacht open in noodgebieden HET telefoonverkeer met en in de Zuidelijke provincie is voor een groot gedeelte gestoord of gestoord geweest ten gevolge van de over stromingen. De lijn Rotterdam Breda was niet te gebruiken. Het telefoonverkeer tussen deze twee steden is omgeleid via Utrecht en 's-Hertogenbosch. Ook het interna tionale verkeer werd voor zover mogelijk via deze lijn verwerkt. De directeur-generaal der PTT heeft met zijn staf de te nemen maatre gelen ten aanzien van de verbindin gen besproken. Daar de toestand nog zeer onoverzichtelijk is en slechts incidentele gegevens be schikbaar zijn is het niet mogelijk strakke richtlijnen voor de PTT- dient uit te vaardigen. De PTT- autoriteiten in den lande zullen naar bevind van zaken handelen. De postdienst zal gaan werken vanuit een aantal goed bereikbare knooppunten in of bij de geteister de gebieden waarbij het van de toestand zal afhangen of van voer- of vaartuigen gebruik zal worden gemaakt. Alle PTT-kantoren en stations in de getroffen gebieden zullen dag en nacht geopend zijn. HAARLEM. Zondagmorgen om I negen uur woei een honderd kilo- gram zware steen van de Grote Kerk in Haarlem. Het gevaarte was door de wind gerukt uit de muur door de zee vernield. Op het hoog- boven de ingang en stortte van tepunt van de orkaan brak brand twintig meter naar beneden. In zijn I uit in een gasfabriek. De brand- val verbrijzelde het een straatlan- J weer kon de brand slechts per taarn. i boot door de overstroomde straten Toen de bloemenhandelaar P. T. bereiken doch slaagde er deson- W., uit de Pieter Kiesstraat Haarlem Zaterdagavond zijn haard aan het bijvullen was. sloeg de storm zo hard in de schoorsteen, dat er een hevige ontploffing ont stond. De zijgevel van het huis werd over een oppervlakte van en kele vierkante meters totaal ver nield. In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks één uur stortte de voorgevel in van een woning aan de IJdijk te Spaarndam. Een dei- bewoners stond buiten net te tel len hoeveel pannen van het dak gewaaid waren toen de pui 't begaf. De man werd door het vallende stuk getroffen en moest met een linker dijbeenbreuk naar een zie kenhuis worden gebracht. In de Haarlemse, winkelstraten danks in het vuur te blussen. Te Dartford ontstond brand in een vuurwerkfabriek aan de Tha mes. De brandweer moest door een De ramp in Engeland heeft ee.i catastrofale omvang aangenomen. Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilo meter de dijken in de nabijheid van Mablethorpe, in Oost-Engeland doorbroken, waardoor het land over een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Men vreest, dat er vele slachtoffers te betreuren zijn. Honderden mensen hebben hun huizen moeten verla ten. (Van een onzer redacteuren) rampen die zich sinds Zater- dagavond in ons land hebben voltrokken, hebben aangetoond hoe riskant het voor leven en bestaan van duizenden kan zijn te leven in een land, waarvan een belangrijk deel gelegen is beneden de zeespie gel. Trekken wij een lijn van Delf zijl naar Roosendaal, dan ligt onge veer van het Westelijk van die lijn gelegen gebied beneden de zee spiegel. Dit deel van ons land is in Een groot gebied tussen Mable- de loop der eeuwen bevochten op de thorpe en het naburige Sutton-on- zee en op de binnenmeren. Beschut zijn heel wat grote spiegelruiten j Sea, ter lengte van dertig kilome- i achter de polder- en zeedijken leeft door de wind kapot geslagen. In de ter en over een afstand van acht daar ]iet grootste deel van onze be- Grote Houtstraat woei op een ge- kilometer het binnenland in, is volking. over het algemeen veilig en [even moment een partij nieuwe door de politie afgezet. In sommi- rustig, vertrouwend op de kracht van zijn dijken en waterkeringen. Die rust en dat vertrouwen zijn de af- de oerkrachten die de natuur tot ont wikkeling kan brengen. Groot is de droefheid over verloren mensenle vens en omvangrijk de vernielingen. gt hoedjes uit een etalage de straat ge gebieden staat het water zes m Op. h00g. In Heemstede dreigde in de nacht Alle verbindingen in dit gebied I gelopen uren zwaar beproefd, onder van Zaterdag op Zondag het woon- j zjjn verbroken. De politie heeft wagenkamp aan de Cruqiusweg de I vergeefs gepoogd door middel van Ringvaart in te waaien. De vr°u- radio-auto's verbinding te krijgen wen en kinderen werden naar het I meter hoog water waden om het politiebureau gebracht. De mannen begonnen met het treffen van nood- maatregelen. - Drie woonwagens., woeien in elkaar. In Overveen werd de Duinlust- weg voor alle verkeer afgesloten omdat er tien omgewaaide bomen over de weg lagen en het mogelijk ■was dat er nog meer bij zouden komen. Een vrouwelijke dokter (voor grond, met rug naar camera) wordt uit de reddingboot van Donaghadee aan land gezet.. Zij waagde zich met de reddingboot op de woedende zee om hulp te bieden aan de weinige overle venden van de Princess Victo ria", de Britse veerboot, die Za terdag in de Ierse Zee verging. Van de 183 opvarenden werden er slechts 44 gered. ABCOUDE. De oude weg (Van een onzer redacteuren). Er zijn voor een springvloed zo als die waarvan Nederland dit weekend te lijden heeft gehad drie oorzaken aan te wijzen, waarvan er twee „buiten-aards" zijn: be- UtrechtAmsterdam is bij Abcoude halve de orkaan-achtige storm, die over een afstand van dertig meter dus tot het terrein van de metco- weggeslagen. Een groot gat ontstond rologie behoort, spelen namelijk Zaterdagavond om half twaalf toen 1 de zon en de maan een belangrij- de storm het water van het Abcou- 1 ke rol. Eb en vloed worden im- der meer over de klinkerweg sloeg mers veroorzaakt door de aan- bij de N.V. Motex-fabriek. trekkingskrachten die zon en maan De kantonnier van de Rijkswater- op de aarde uitoefenen en de hoog staat bij de wegen, de heer M. Berk- te van de vloedgolf is afhankelijk hof. die deze weg onder toezicht van de vraag of zon en maan el- heeft, mobiliseerde zijn mensen na- kaar tegenwerken of dat zij sa- dat een automobilist de politie had menwerken. Bij Eerste en Laatste gewaarschuwd. Burgemeester Quar- i Kwartier zijn er tegengestelde in- les van Ufford was ook onmiddellijk vloeden werkzaam; bij volle en ter plaatse. Er was weinig tegen het nieuwe maan werken echter de water te doen. Een paar uur latervloedwekkende krachten samen, beukten de golven nog een bres in de Dit was nu het geval, bestrating. De weg loopt daar over een afstand van honderd meter langs 1 Men denkt er meestal niet aan het water van de kleine plas. Er lag dat verreweg het grootste deel van een hoop zand van tachtig meter de oppervlaktevan onze planeet lengte op de oever. Die berg ligt nu bestaat uitwater. Nog geen i aan de andere kant van de dijk derde deel van die oppervlakte is waarover de weg loopt. j land. En op dat water, dat zo be- Het busverkeer werd omgelegd weeglijk is alsja, als water over de nieuwe weg. Zondagmorgen werken die aantrekkingskrach- konden lichte auto's weer passeren. ten van zon en maan. Die van de De gaten werden met zand gedicht, maan werkt veel sterker, doordat de linkerweghelft was met man en dg maan veel dichter bij de aar- macht gerestaureerd. Persoonlijke de staat. Men geeft de krachten ongelukken deden zich niet voor. van maan en zon in cijfers weer Het dorp Abcoude zelf wordt niet door de verhouding 11:5. Bij te- bedreigd. genwerking der krachten kan men (Van een onzer redacteuren) Naar wü op het hoofdkwartier van de chef territoriale troepen verna- fen schat men de omvang van de ramp voor Walcheren minder groot dan in 1944, maar voor de rest van Zeeland en de Zuidhol landse eilanden zal de schade waarschijnlijk groter zijn dan in de oorlogsjaren. Vele personen zullen moeten wor den geëvacueerd. Een overzicht van het aantal der gcëvacueerden had men nog niet. Overal wordt met man en macht gewerkt. Van de zijde van de Rijkswater staat vernamen we, dat dit de groot ste watersnood in Nederland sedert eeuwen is. Waarschijnlijk is de St. Elisabethsvloed in 1421 ingrijpender geweest, maar toen was het dijken- stelsel nog veel minder volmaakt en beschikte men niet over moderne communicatiemiddelen. De hevig heid van de springvloed van 1 Fe bruari 1953 zal waarschijnlijk niet minder zijn geweest dan die van de beruchte ramp in 1421. De K.L.M. vliegt weer 's-GRAVENHAGE. Naar de K.L.M. mededeelt worden de vlieg- diensten, die Zaterdag en Zondag morgen in verband met het nood weer stagnatie ondervonden, sinds Zondagmiddag weer normaal uitge voerd. In Amersfoort stonden Zondag rijen vrachtauto's gereed om de Rode Kruis-colonnes naar de rampgebieden te brengen. dus de hoogte van het getij aan geven door deze twee getallen van elkaar af te trekken (115 6), bij de samenwerkende krachten ontstaat er een optelsom: 11+5 16. Nu is het pas volle maan ge weest. namelijk tijdens het z.g". midden van de maansverduistering in de nacht van Donderdag op Vrijdag om 0.45 uur. Op aarde wordt in het algemeen de uitwer king van de stand der betrokken hemellichamen pas enige tijd later merkbaar, ruwweg gezegd een et maal. De kans op een springvloed was dus nu juist groot. Daarbij kwam de orkaan die deed de rest. Behalve de invloeden van astro nomische herkomst zijn er dan voor Nederland ook nog aardrijks kundige omstandigheden die een belangrijke rol spelen. Nederland ligt aan een trechter (de Noord zee) waarin een om Schotland heen uit het Noorden komende vloedgolf hoog wordt opgestuwd. Een andere trechter wordt ge vormd door het Kanaal; de vloed- stroom in het Kanaal is sterker dan die in de Noordzee. Door het Nauw van Calais dringt hij in de Noordzee binnen, vandaar dat Scheveningen bijvoorbeeld later vloed heeft dan de Zeeuwse kus ten, van daar ook dat de spring vloedhoogte in Rotterdam altijd geringer is dan in Antwerpen, dat dichter bij de nauwe opening van de trechter het Nauw van Ca lais ligt. Aan drie kuststations, n.l. Hoek van Holland. IJmuiden en Haiiin- gen werden de hoogste waterstan den genoteerd die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Hol land 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85 meter. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 meter en thans 3.68 mtr. sinds Zaterdagavond de orkaan met een snelheid van 100 km per uur over de Noordzee de Lage Landen kwam binnenvallen en met enorme krachten het water door de zeegaten naar binnen stuwde en tegen de dij ken zwiepte. Talrijke dijken zijn te gen de natuurelementen niet opge wassen gebleken, maar .aanzienlijk groter is het aantal, dat wel stand heeft gehouden. En daaruit toch mo gen wij tussen alle ellende en ver nielingen de troost en het vertrou wen putten, dat de Nederlandse dij ken en waterkeringen wel hun tol hebben moeten betalen, miar dat zij. i gezien de totale situatie van natuur- geweld en aangerichte vernielingen, i niet zijn verslagen. Onze afweermid- delen tegen de Noordwesterstorm en de door een springvloed versterkte I kracht van 'n woendende Noordzee, hebben tegen een sinds mensenheu genis niet meer bekende hevige aan val. over het algemeen goed stand gehouden. Zeeland, nog nauwelijks bekomen van dc vernielingen, die de oorlog had aangericht, is thans opnieuw zwaar getroffen.' Talrijke polders in dit vruchtbare zeekleigebied staan onder water. De omvang van de schade, die de land- en tuinbouw in deze provincie hebben geleden, was Zondagmiddag noe niet bij benade ring te schatten. Walcheren, de Tuin van Nederland, dat in dc laatste phase van de oorlog vrijwel volledig werd vernield, is thans, nauwelijks acht jaar later, opnieuw zwaar ge troffen. De boeren in de Nieuwkerker- en Suzannapolder,. zijn weer van huis en hayd verdreven. Hun collega's in verscheidene polders van Zeeuws- Vlaanderen en het prachtige eiland Zuid-Beveland delen dit lot. Kleine boeren en tuinders ovpr het alge meen, bekwame vakmensen, zuinig en streng levend. Hetzelfde geldt voor de boeren en tuinders op de Zuid hollandse eilanden Goeree, Rozen burg. Hoeksche Waard. Dijkdoorbra ken, overstroomde polders en dien tengevolge vernielde akkerbouw grond. tuingrond, boomgaarden, wa terlopen en ontwateringsstelsels zijn erg. Zij kunnen een bevolking du peren. Maar een dergelijke toestand groeit uit tot een ware ramp voor de land- en tuinbouwende bevolking, wanneer zich door de vernielde dij ken het zoute zeewater naar binnen stort, zoals thans op de Zeeuwse en Zuidhollanrise eilanden het geval is. Dan is de ellende nauwelijks te over zien: zelfs als de dijken gedicht zijn, de polders leeggepompt en de afwa teringsstelsels hersteld, dan nog blijft het zout in de bodem achter om zijn desastreuse kracht uit te le ven. Jaren duurt het voor die scha delijke invloeden door zware kalk- giften en voorzichtige grondbewer kingen zijn overwonnen en de pro ductiekracht van de grond zich weer heeft hersteld. Hoeveel de schade bedraagt, kan nog niet worden opgemaakt. Maar dat het jonge wintergraan, dat op duizenden hectaren zijn jonge groe ne sprietjes reeds boven de koude grond uitstak, volledig verloren is gegaan, staat vast. Dat vele tuinde rijen, waarin grote kapitalen zijn geïnvesteerd en dat grote opper vlakten boomgaard, vooral jonge boomgaarden en aanplantingen, ge heel zijn vernield, kan nauwelijks worden betwijfeld. Vliegtuigen werpen rubberboten af Vanmorgen, na het aanbreken van de dageraad, zal bij goed vliegweer een eskader vliegtuigen vermoedelijk van Soesterberg op stijgen om boven de omgeving van Middelharnis rubberboten en een zendapparaat uit te werpen. Er is in Midelharnis een ontstel lend gebrek aan boten. De vaar tuigen, die er waren, zijn door de storm stukgeslagen. In afgelegen 1 gehuchten bevinden zich op de da ken van huizen en boerderijen nog j mensen, waaronder een gezin van 13 personen met een kind van een half jaar. Ten einde raad zocht de burge- meester van Middelharnis contact j met Amersfoorts burgemeester. De beer Molendijk heeft onmiddellijk de militaire autoriteiten op de hoogte gesteld en deze hebben tot een dropping van rubberboten be sloten. Man verdronk in zijn auto (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT. Ergens op de weg naar de Moerdijkbrug op het eiland van Dordrecht liep in de DORDTSE BEVOLKING BLIJFT OPGEWEKT Duizenden inwoners zochten heenkomen' bij bovenburen Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT. Men krijgt in de ze stad de indruk, dal dc bevolking zicli de ramp, die haar heeft getrof fen, nog niet in volle omvang heeft gerealiseerd. Er heerst een kordate niet te bekijken, wanneer dit weer in orde zal komen. Het merendeel van de toch al niet zo talrijke taxis is voor hulpwerk ge- requireerd. Dordrecht bevindt zich in een middeleeuws isolement. In de bedrijvigheid en voorbereidingen I ambtswoning van de burgemeester voor efficiente hulpverlening zijn in I troffen wij Mevrouw van der Dussen volle gang. In de overstroomde bin- j aan de burgemeester was toen al nenstad groepen de burgers bijeen, met de minister op inspectie die Ze kijken op de Voorstraat en aan vertelde, dat haar echtgenoot reeds het Bagijnhof geamuseerd naar mi litairen en burgers, die met plat boomde vaartuigen de mensen, die er noodzakelijk moeten zijn, vervoeren. De opgewektheid is eenvoudig ver bijsterend. Dat onze regering terdege bewust is van een nationale ramp, werd bewezen door persoonlijke be langstelling van die zijde. Reeds vroeg in de morgen was de Minister van Waterstaat, mr J. Algera in Dor drecht aangekomen en hij is er on middellijk met burgemeester Van der Dussen in een auto op uitgetrokken, om de stand van zaken in ogen schouw te nemen. Vandaar, dat Mi nister Staf. toen hij in Dordrecht ar riveerde, geruime tijd naar de bur gemeester moest zoeken, want de normale vaste punten van het ver keer zijn Dordrecht in één slag ont vallen. Het gemeentehuis was nog slechts met lie?!aarzen bereikbaar, het politiebureau was in allé vroegte ontruimd, maar na een korte periode van vestiging in een café, is het weer in gebruik genomen, toen het water door het vallende tij weer enigszins is gaan zakken. Inmiddels nacht van Zaterdag op Zondag een j js 0ok de Minister-President, dr W. auto vast in het water dat over de Drees. in Dordrecht aangekomen, rijksweg en de spoorbaan spoelde. De kelders van de Dordtse telefoon- Van de twee inzittenden ging er een i centrale van Dordrecht zijn onder op hulp uit. de ander bleef zitten, water gelopen. Het hele telefoonver- Hij verdronk. keer in de stad ligt stil. Het is nog Huizen sloegen weg, auto's dobberden rond ZWIJNDRECHT.De bewoners van Zwijndrecht waren de eersten, die Zondagmorgen door de noodklokken en de sirenes der fabrieken uit hun slaap werden gewekt. Terwijl de sombere tonen der klokken en het lu gubere geluid van de sirenes wegstierven vlogen de meldingen over het gevaar aan de dijken door het dorp. Zwijndrecht werd aan drie kanten door het water bedreigd. Ten Noordoosten door de Noord, en aan de Oost en Zuidzijde door de oude Maas, die dreigend opklom tegen de kruin der dijken. Uit het Zuiden kwam het eerste en grootste gevaar, de dijk stond daar op doorbreken, het water sloeg er reeds over, bestrating en onder grond met zich meevoerend. Een doorbraak op dit punt betekende een volledige overstroming van de Zwijndrechtse polder met inbegrip van Hendrik Ido Ambacht, maar wonder boven wonder hield de dijk het uit. Een strook grond van niet meer dan veertig centimeter breedte behoedde dit land voor een meters hoge watermassa. Tegelijkertijd echter sloeg het wa ter zich een bres in de dijk op zeer korte afstand van de spoorbrug naar Dordrecht. De golven gingen er over de kruin, knaagden de rand van de dijk af en stortten zich naar beneden op een huis. Door de deur en door de ramen, waarin de gordijnen troosteloos ble ven hangen baande het zich een weg DE nationale ramp. die storm en springvloed in de nacht van Zaterdag op Zondag en in de loop van gisteren hebben veroorzaakt, is de ergste, die sinds mensenheugenis over ons land gekomen is door het geweld van de natuurkrachten. Zij is véél en véél ernstiger dan die, waardoor wij werden getroffen in 1916 en die duizenden landgenoten zich nog wel herinneren. Evenals nu, was het ook toen een zware Noord-Wester storm, die het zeewater landinfaarts stuwde. Maar toen was het vooral het eiland Mar ken waar 16 mensen het leven lieten en de streek ten Zuidwes ten van Monnikendam, die het ergst van de vloed te lijden hadden. Ook destijds werd in de Nieuwe Waterweg het water buitengewoon hoog opgejaagd. Van Rotterdam tot Schoonhoven kwamen standen voor. zoals men zich niet herinneren kon ooit te hebben beleefd. Hetzelfde was het geval langs de Brielse Maas de Oude 'Maas. Noord, Merwede, Dordtse Kil, Hollands Diep en de Amer. In het algemeen hebben de dijken langs deze wateren zich toen echter uitstekend gehouden. Ten Zuiden van Monnikendam werden tien gaten geslagen in de voormalige Zuiderzeedijk, waarvan de breedte varieerde van 40 tot 60 meter. Het water stroomde met kracht de laaggelegen polders bin nen. Alles moest vluchten, er was geen houden aan. Edam en Volen- dam verkeerden in gevaar, de West- friese Zeedijk werd bedreigd en de dijk van de Anna Paulownapolc'er bezweek bij de Ewhcksluis. De gro te polder Waterland was een onaf zienbare watervlakte. Van Muiden was het grootste deel overstroomd. Bij Baarn brak de Ëemdijk door, tengevolge waarvan Bunschoten en Spakenburg onder water kwamen te staan. Ten Noordwesten van de lijn BaarnAmersfoortNijkerkHar derwijk stond alles blank. Om Kam pen en Meppel golfde een water massa en van Urk liep viervijfde onder. Geruime tijd heeft het geduurd eer het water was teruggedrongen. Later heeft men de dijken ver zwaard om te voorkomen, dat ons volk andermaal door zulk een ramp zou worden geteisterd. om aan de achterzijde van het huis bruisend en kolkend de straten op te stromen. Steeds groter werd de hap grond, die aan de binnenzijde van de dijk werd weggevreten, steeds groter het gevaar dat de gehele dijk zou instorten. Over een breedte van ongeveer dertig meter baande het water zich op het moment dat de vloed het hoogst was omstreeks zeven uur een weg. Maar hier brachten de huizen die aan weerszijden van de dijk gebouwd zijn. zo niet redding dan toch verlichting, door de soliede weerstand die zij het water boden. Op afstanden van ongeveer drie honderd meter uit elkaar ontstonden in de richting Hendrik Ido Ambacht op dezelfde wijze kleinere bressen, waardoor het water vrij de polder binnenstroomde en het gehele dorp langzaam maar zeker onder een laag water van twee meter tot tien centi meter bedolf. Huizen werden wegge slagen, auto's die men veilig gepar keerd dacht door het water meege sleurd de dijk af, een soliede pakhuis stortte in. En tot over negen bleef het water doorstromen, toen bracht de ingevallen eb enige verlichting. Naast de oprit van de verkeersbrug slaagde men erin een kleine bres met behulp van spoorbiels en zand te stoppen en omstreeks half elf was het gevaar zij het dan voorlopig geweken. Stroomrantsoenering in Zuid-Holland Er zal vandaag voor de provincie Zuid-Holland een rantsoenering van electrische stroom worden in ge voerd. Deze is nodig, doordat zowel de centrale van Rotterdam als die van Dordrecht, door de watersnood is uitgevallen. Op de gehele bevol king van die provincie is een be roep gedaan zo zuinig mogelijk met stroom te zijn. De beide Rotterdamse gasfabrie ken ondervinden grote hinder van de hoge waterstand. Er is daardoor stagnatie ontstaan in de gasproduc tie. In verband hiermee moest het gebruik van gas voor ruimtever warming worden gestaakt. nacht om twaalf uur voor de springvloed was gealarmeerd. Om half vier zijn de sirenes der fabrie ken gaan loeien en heeft men de alarmklokken geluid. Van dat tijd stip af zijn er honderden mensen van de bedreigde stadsdelen uit in aller ijl naar hoger gelegen delen gevlucht, met zoveel mogelijk van hun hebben en houden geladen op kinderwagens en alle mogelijke rollend materiaal, dal daarvoor in aanmerking kwam. Nochtans zijn er naar onze voor lopige schatting, duizenden in bene denwoningen door de elementen ver rast, van wie het merendeel een on derkomen bij bovenburen heeft ge vonden. DIJK hield het op Eiland van Dordrecht DORDRECHT. Gisteravond om half acht stonden we op de Wiel- drechtse Zeedijk de duisternis in te kijken. In die duisternis gromde en brulde de Dordtse Kil. Tevergeefs. De dijk hield het. Uit de duisternis doemden trieste groepen op: eva cuees uit de toch nog steeds bedreig de gebieden. Vrouwen over-hun-ze- nuwen met kinderen op de arm en aan de hand. mannen met dekens en het allernodigste op hun rug. Het is een oorlogsbeeld, dat aan de donker ste tijden van de jaren 1940—'45 doet teiugdenken. Ten zuiden van de stad Dordrecht spoelt de stroom uit het Hollands Diep nog steeds over alle ten zuiden van de Wïeldrechtse dijk gelegen polders. De oude Beerpolder, de nieu we Beerpolder, de Tongplaat, de Louisapolder en de Gammemanspol- der staan geheel onder. In Zwijn drecht waren aanvankelijk gas, wa ter en electricïteit geheel uitgevallen. Maar gisteravond brandde het licht alweer, en kon men het fornuis weer aansteken. Rondom Dordrecht toestand eritiek (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT, Zondagmorgen. Vanmorgen om twaalf uur ont moetten wij de heer Van Thiel, de commandant van de rijkspolitie in het district Dordrecht. „Mijn bureau staat onder water; een hoofdkwar tier heb ik niet meer." zei hij. ..Mijn hoofdkwartier is mijn radio wagen. Ik zoek nu de burgemeester, want de Alblasserdijk siepelt nu ook door. Als die bezwijkt, en als de dijk bij Wildrecht bezwijkt, loopt het eiland van Dordrecht onder. En dan is de stad Dordrecht ook verloren. Verderop, tussen Sliedrecht en Hardinxveld. zijn ook critieke toestanden. Daar is een enorm gat geslagen, waardoor het water naar binnen spoelt. Van Voorne en Putten, Beyerland en de Zuid-Hollandse eilanden weet ik weinig, het is daar verschrikke lijk". Walcheren wilde het naoorlogs herstel gaan vieren Op Walcheren, dat geteisterd is door de storm van afgelopen nacht, bestonden plannen om binnenkort het herstel van de schade, opgelopen in de Tweede Wereldoorlog, te vie ren. Het lag in het voornemen van de Koningin om bij de plechtigheden aanwezig te zijn. Kind op geïsoleerde zolder geboren (Van een onzer verslaggevers) Op de Kerkweg te Hendrik Ido Ambacht zijn in de nacht van Zater dag op Zondag zeven huizen, die de kracht van het binnenstromende water niet konden weerstaan, inge stort. Op de zolder van een der hui zen aan deze weg is in dezelfde nacht een kindje geboren. Pas Zondagmor gen kon men moeder, kind en dok ter bevrijden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1