Opheffing „neut ralisering van Formosa DELFTSE BURGERIJ HELPT SPONTAAN EN SNEL MANNEQUIN DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX OOK ZUIVERING IN ROEMENIË Amsterdamse Effectenbeurs Enorme stroom goederen is bijna niet te verwerken - Aan geld is reeds veertigduizend gulden binnen Amerikaanse zevendevloot blijft wel in de buurt if* deer fanny ffiirsi Massaal schijnproces tegen Anna Pauker c.s. verwacht Maandag 2 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad De Delftse bevolking heeft de alarmklok horen luiden en is te hulp gesneld. Het is ontroerend de reactie te zien. Klein en groot kwamen reeds gisteravond hun pakjes kleding, dekens, schoenen, levensmiddelen, enz. brengen aan het gebouw van het Rode Kruis aan de Koornmarkt. Een oud vrouwtje bracht wat schamele kle ding, het enige wat zij bezat. Zó groot was de stroom van goede ren gisteravond reeds dat men zelfs geen kans kreeg om alles te verwerken. Dag en nacht bleven de diensten op hun posten. Uit verschillende delen van het land kwamen in de loop van gister avond en vannacht verzoeken binnen voor het opnemen van evacué's en het onderbrengen van koeien. Hedenmiddag of van avond kunnen de eerste vijfhonderd vluchtelingen in onze stad aankomen. Er is een voortreffelijke organisatie in het leven ge roepen om allen op te vangen en zo snel mogelijk onder te bren gen. In totaal heeft men plaats voor 750 personen. Vanmorgen zijn de eerste driehonderd koeien uit Heenvliet in Delft aangekomen en bij boeren in de omgeving ondergebracht. Werkte men gisteravond reeds onder hoogspanning om de spon tane reactie van de Delftse bevol king te verwerken, vanmorgen toen de werkelijke inzameling be gon bleek pas goed waartoe de Delvenaren bereid zijn. Er is iets losgeslagen van offerbereidheid en naastenliefde, dat de initia tiefnemers van deze actie goed heeft gedaan. Reeds bij het aanbreken van de dag zwermden tweehonderd vijftig collectanten naar alle delen van de stad uit, vergezeld van bijna vijftig auto's voor de inzameling van goederen. Een uur nadat de eerste collectant was vertrokken kwamen de reeds volle collectebussen binnen. Bij het openen daarvan bleek dat het vrijwel uitsluitend papieren geld was dat de Delftse bevol king tegenover deze nationale ramp wilde stellen. Tot hedenmiddag twaalf uur kon een voorlopige schatting worden gemaakt over de op brengst van de geldinzameling. BIJNA 10.000 BINNEN Gemiddeld kan per collec tebus worden gerekend op 'honderd gulden. Bij een aan tal van 250 bussen is dus in enkele uren tijds reeds vijfen twintigduizend beschikbaar ge steld. Nog is de gehele stad niet afgewerkt. Grote delen kwamen pas vanmiddag aan de beurt. Briefjes van vijfen twintig en vijftig gulden zijn geen zeldzaamheden. Ook de straatcollecte verloopt uit stekend. Het kwam vanmorgen niet zelden voor dat men bank biljetten in de offerbussen liet glijden. De heer J. C. Stoutjesdijk be lastte zich met een actie onder de Delftse industrieën. Het resultaat was prachtig. Tot hedenmiddag twaalf uur was al een bedrag van 13.700 binnen. Hier zijn de schenkers: Fabr. van compositicverven 1000,Chemische Industrie „Magenta" ƒ,250,Machinefabr. fa Van Klaarbergen f 500, Scheepswerf Timmers 500, Lijm- en Gelatinefabriek N.V. 1000,Fa Vliegenthart, lijn- oliefabriek 500,—; Fa Kool schijn. handel in bouwmaterialen 100,Olief abrieken Calvé- Delft 1500,Fa J. Oprei, han del in bouwmaterialen f 100, Van Markens drukkerijen 1000; Fa Hoogenboom, fabriek van zon weringen 500,Aseptafabriek 100,Fa D. Huurman, aan nemersbedrijf 1500,N.V. Rijnlandse Betonbouwmaatschap- pij 2500,Scheepswerf Boot 500,Delftse Electrisc'he In stallatiemaatschappij 500, Delftsche Courant 500,en tenslotte de afdeling Delft van de VVD /250,—. Het personeel van de Lijm- en Gelatinefabriek en dat van de fabriek voor Compositieverven stelden een dag loon beschikbaar en het gehele personeel van Plet- terij Enthoven- gaf twee dagen loon. Particulieren of fabrikanten die om de een of andere reden niet zijn bezocht maar graag hun steentje willen bijdragen kunnen dit doen op girorekening 15543 van de gemeente-ontvanger, met bestemming „Nationaal Rampen fonds." Ook de inzameling van goede ren verloopt boven alle verwach tingen. Hoewel men op een grote stroom van goederen was voor bereid, was de organisatie in de eerste morgenuren niet berekend op zo'n enorme stroom goederen. Al spoedig was hierin echter voorzien. Dames van de vereni ging voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening stelden zioh spon taan beschikbaar voor het in ont vangst nemen en sorteren van de Weding. OPSLAGPLAATSEN OVERAL. Het Rode Kruisgebouw zat van morgen reeds barstens vol en kon niets meer bergen. De auto's van goederen werden daarom gediri geerd naar de voormalige school aan de Burgwal, waar vanmorgen om half elf een rij van ettelijke auto's stond te wachten om gelóst te worden. Tal van mankrachten hebben zich hiervoor beschikbaar gesteld en ook de padvinders ma ken zich verdienstelijk. De goederen die binnenko men variëren van kinderkle ding tot kachels, schoenen tot wiegen.. Verder kinderboxen, levensmiddelen, alle soorten meubelën, waarvoor een speci aal depot is ingericht in een school aan de Molslaan. De ge hele ochtend bleef de stroom voortduren. Er scheen geen eind aan te komen. Verschei dene dames werkzaam bij het sorteerwerk kondén bij zoveel spontaniteit hun tranen niet meer bedwingen. Het is inder daad ontroerend als-men dit al les ziet. Ryk en arm heeft zich ingezet. In totaal zijnbij de actie vijfhonderd personen be trokken en nog steeds komen nieuwe aanmeldingen binnen. DE MIDDENSTAND. Behalve de woninginrichters, die honderd dekens bij elkaar brachten, welke vanmiddag reeds naar het .getroffen gebied zijn verzonden, hebben ook de tex tielhandel en de schoenenhandel een actie onder hun collega's ge voerd. Ook hier was het resultaat verbluffend. In de St. Vincentiusbibliotheek aan de Oude Langendijk is alles opgeslagen. Een grote hoeveel heid nieuwe kleding werd be schikbaar gesteld. Enkele artike len waarvan de stiksels waren losgeraakt worden door leerlingen van de huishoudscholen gerepa reerd. Ook ontving men een grote partij lappen stof waarvan de Derde Ordeclub thans damesrok ken maakt. Buiten de grote gemeentelijke actie om hebben enige vereni gingen met de beste bedoelingen overigens eigen acties gevoerd. Dit was echter minder prettig omdat op deze wijze geen totaal overzicht wordt verkregen. Zelfs kwam het vanmorgen voor dat leerlingen van de eerste drie klassen van de lagere scholen per fiets een inzameling begon nen. Hoe zeer men ook getroffen was door de spontaniteit van de jeugd, is het toch beter dit niet te doen. Uiteraard is men dank baar voor reder initiatief van de bevolking maar men dient zich daarvoor echter eerst te wenden tot het gemeentelijk actie comi té, gevestigd in het bureau van politie. Er doen zich tijdens deze actie tal van staaltjes van burgerzin voor. Zo bijvoorbeeld die heer die vannacht om drie uur uit Leeuwarden in Delft aankwam en zich om half vier reeds meldde om hulp te verlenen. Vanmorgen is een groot aantal studenten societeitsgewijs ver trokken om zand te rijden bij Den Briel. Voor de driehonderd koeien die vanmorgen in Delft zijn aangekomen, hebben zich reeds vele melkers aangemeld. Onder hen bevinden zich ook studenten van boerenafkomst. Tenslotte bereikt ons nog het bericht dat -men gisteravond vier zieken uit Spijkenisse naar Delft heeft overgebracht, waar zij thans in het Oude- en Nieuwe Gasthuis worden verpleegd. Hiermee is dan het eerste hoofdstuk van de spontane hulpverlening door de Delftse bevolking geschreven. Dit eerste hoofdstuk dient slechts om de belangstelling te wekken voor de rest van dit boek. Dit reste^ rende deel hopen we morgen te schrijven. PUTTEN VOOR 80 ONDER WATER De toestand op Voorne en Put- tenten, vanmorgen om half elf, was als volgt: Oostvoorne: de dam bleef be houden zodat het gevaar voor Brielle en het overige achterland voorlopig is geweken. Rockanje werkt met honderden personen aan het vullen van zandzakken, die in onafgebroken stroom naar de bedreigde plaatsen worden vervoerd. Hier is een groot aan tal militairen ingeschakeld. Hel- levoetsluis is geheel geïsoleerd en nog slechts bereikbaar via een kleine voetbrug. De toe gangsweg is geheel weggeslagen. De stijging van het water ging hierdoor zo snel dat vijf perso nen hierbij het leven verloren. Te Oudenhoorn kwam het wa ter hedenmorgen zo onver wacht opzetten, dat er nog grote aantallen mensen en vrijwel al het vee zich in de boerderijen en huizen bevinden, die voor een zeer groot deel onder water staan.'Meii is thans bezig met vaartuigen zoveel mogelijk men sen en vee te redden. De ge meente Abbenbroek is even eens geheel door het water in gesloten. Zuidland is eveneens geheel geïsoleerd. De weg daar heen is ingezakt. Zeer waar schijnlijk zijn ook hier slachtof fers te betreuren. Op het mo ment is de toestand zo, dat ruim 80% van het eiland Putten on der water staat. Hopeloze toestand in Burch en Zierikzee De kustwacht West-Schouwen, die gebruik maakt van de radio installatie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore 6" en daarmee het enige contact met de buitenwereld onder houdt, heeft geseind, dat er 10 a 12 doden in Burch zijn geval len en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aantal is niet bekend. De situatie aldaar is „betrekkelijk hopeloos". Zeer dringend is alle mogelijke hulp gevraagd. IN ENGELAND 250 SLACHTOFFERS De laatste niet-officiële schat ting van het aantal omgekome nen bij de overstromingen in Engeland is 250. KONINGIN GEEFT HET RONDOM FDNAART VOORBEELD Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is prinses Wilhelmina in Kloosterzande aangekomen voor een bezoek aan het geteis terde gebied. Voordat H.M. de Koningin van morgen naar de noodgebieden vertrok heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij' voor de noodgebieden beschikbaar kan stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de andere ter beschikking gesteld van de commissarissen van de Koningin in de getroffen gebie den, die als leiders van het hulp- verleningswerk in hun gebied de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. De automobielen van de konin klijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de koninklijke stallen worden verzorgd. Vier slachtoffers in de Krimpenerwaard De dijk in de Krimpenerwaard is ernstig beschadigd. De storm- polder is geheel onder water ge lopen, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Er is hier geen gas of electriciteit, doch er is voldoende hulp aan wezig. De Schielandse hoge zeedijk heeft op doorbreken gestaan. Er stond reeds 20 cm water over de dijk. De dijk heeft ernstig gele den. HERSTEL SCHEVENINGSE BOULEVARD (Van onze Haagse correspondent) Reeds hedenmiddag is Gemeen tewerken begonnen met het her stel van de Boulevard tussen de Keizerstraat en het Noordelijk einde van de Boulevard te Sche ven ingen. Kom van Hansweert geheel droog Van de dominee uit Hans- weert bereikt ons het bericht, dat deze plaats, in tegenstel ling tot andere mededelingen, niét onder water staat. Alleen het deel van Hansweert, dat ligt over de sluis bij de gemeente Kruiningen (waartoe Hansweert behoort) staat onder water. De kom van Hansweert ligt geheel droog. 46 DODEN Ondanks de geruchten zijn er volgens officiële gegevens geen doden in Willemstad. Burge meester Ter Haar van Fijnaart heeft vanmorgen met zijn collega in het bedreigde stadje gespro ken en kreeg de mededeling, dat er slechts één man met een ge broken been was. Wel heeft men grote behoefte aan kaarsen en petroleumlantaarns. Voedsel is er voorlopig in voldoende mate. Men heeft thans een pendel dienst georganiseerd tussen de dijk ten noorden van Fijnaart en Willemstad en hoopt zo een aantal mensen over te brengen. Erger staat het met de polders rondom Fijnaart. Hier zijn vol gens de officiële gegevens van morgen 46 doden en voorts nog een aantal mensen, onder wie enige militairen, vermist. Van de polders rondom het dorp is de Fijnaartzeepolder de enige die tot nu toe gespaard is geleven, hoofdzakelijk dank zij het voor treffelijk werk van de militairen en studenten, die de gehele nacht als paarden hebben gewerkt. Rond de Moerdijk wachten nog ongeveer duizend mensen op redding. Enige honderden daarvan zijn samengedrongen op het station te Lage Zwaluwe. Telegraferen met Tholen onmogelijk De telegraafkantoren te Tho len, Stavenisse en Sint Anna- land zijn geïsoleerd. Telegram men, die het A.N.P. naar deze plaatsen had gezonden, zijn van Breda uit per post verzonden. GROTE TREK NAAR SCHEVENINGEN (Van onze Haagse correspondent) Vele duizenden hebben Zondag de door de storm aangerichte schade en de hoge zee te Scheve- ningen in ogenschouw genomen. De trams en bussen naar de bad plaats zaten tot de avonduren stampvol. In totaal vervoerde de HTM over het gehele stad en de buitenlijnen 375.000 reizigers. Peruka wil helpen Men schrijft ons: De voorzit ter (Voorstraat 38, tel. 1030) en de secretaris (Oude De'.ft 15, tel. 788) van de vereniging Peruka, doen een beroep op alle leden om liefst vandaag nog de aantal len beschikbare bedden op te geven. Ook de niet-leden kun nen zich melden. Men rekent op aller hulp. yEN stralende vijftienjarige ri prinses Beatrix fietste Za- terdagmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soestdijk naar school, want ook voor prinsessen geldt dat het werk boven pleziertjes gaat. En zo toog zij welgemoed, ondanks de storm en regen per fiets naar het Baarns Lyceum, waar zij haar dagelijkse taak in de derde klasse begon. Prins Bernhard, die Vrijdagavond naar New York was vertrokken, had die avond zijn dochter reeds met een geschenk verrast. Meer dan zesduizend ver j aar - dagsbrieven en -kaarten had de post Zaterdag uit Nederland en alle delen der wereld gebracht. Daarbij waren er vele van emi granten uit Canada, Australië en Zuid-Afrika, die de band met Nederland niet verbreken en op dagen als deze hun medeleven met het Koninklijk Huis blijf geven. Kleine geschenken waren er ook weer in groot aantal. Een keurige pasteltekening van de prinses, staande bij haar paard, knipselwerk van scholen, van kinderen, die zelf op deze dag jarig zijn en zelfs was er een groot pak van een familie uit Washington. Toen wij Zaterdagmorgen op het paleis kwamen, stond buiten een prachtige, donkerrood gelak te fiets compleet met trommel- remmen en drie versnellingen, Er viel niets te zeggen. Ook de dagen van net eigenlij ke verhoor verschilden niet zo veel van de weken en dagen van houten soldaten, van de dagen van rammelende sleutels. Ring-king gingen de sleutels. Nog bewogen de dagen zich voort op hun maat. Ring-king, de sleu tels rammelden. Alleen dat thans de dagen voor Orchis niet langer houten soldaten waren. Elke dag werd tot een zee van opgeblazen gezichten. Op geblazen gezichten, die zich drukten tegen de ruiten aan de buitenkant der zaal. Opgeblazen gezichten langs banken en mu ren. En politie-agenten zwaaiden gummistokken om te beletten dat er nog meer naar binnen storm den. En zachtjes kabbelde de zee binnen de bedding van de rechts zaal, dag na daggen de opgebla zen gezichten deinden. De zee van de rechtszaal met haar opge blazen gezichten. De eerste dag van de zitting was 't bijna als zou ze verdrinken in die zee. Verdrinken in de blik van al die ogen, die over haar heen gleden en in de lippen der vrouwen, die nat waren van 't strijken der tongen .er langs heen. Verdrinken in 't kloppen van de adams-appel der mannen. Maar flauw vallen durfde je niet. Wat, als ze iemand eens straften als hij flauwviel bij zijn eigen verhoor? En toch, de angst bij de gedachte dat 't toch gebeu ren zou. zonder dat je het helpen kon! Als je maar erg strak in elkaar gekropen bleef zitten, hielp dat wel en na een paar dagen raakte je zelfs voor de gruwel van het kijken over die zee van gezwol len gezichten afgestompt. Het ging als met de nachten, dat zij in haar poging tot slapen, zich de helft van de tijd een doortocht vocht door die zee van gezichten Steeds onder het gerammel der sleutels. Het gerammel der sleu tels, dat nimmer ophield in haar brein. Soms begon de hele rechtszaal te draaien. De gezichten die zich buiten tegen de ruiten drukten. De politieagenten met de gum- miestokken. De af en aan dra vende reporters en stenographen. Eindelijk kwam statig de rech ter binnen in zijn toga. De zaal verhief zich. De ha mer viel. Alles draaide. Hè, dat was rechter Herrick! Een tuin was er ergens, ja er gens was er een tuin en hier was de rechter en daar ginds bui ten ergens, in die tuin was Sele ne Herrick. Nee, o, nee. Daar waren de ogen van Selene Herrick, midden in de zee van gezwollen gezich ten. Dag in, dag uit. Derde rij links. Bij 't gangetje. Er was een tuinen toch, iedere dag in die zee van gezwollen gezichten, de ogen van Selene Herrick. Het witte golvende haar van Selene Herrick. De ogen van Selene Her rick waren lichtbakens in de mist der gezwollen zee. Dag in, dag uit, vaag, veraf, onwezenlijk, de procedure van het drama met een rechtszaal, die rondtolde om de kern van de beklaagdenbank heen. En de be klaagde was Orchis. En daar, in de derde rij links, had je de ogen van Selene, waarin ze kijken kon. Waarin ze wegvluchten kon. Waarin ze in stilte, zonder dat er een spier van haar-bleke, lijdzame gezicht vertrok, kon uithuilen. Bij het kiezen der jury keek Orchis, wier belangstelling in de dingen al te zeer had geleden, zonder enige persoonlijke inte resse toe, als gold het een ander. De juryleden zaten in een af gesloten ruimte. Eén was erbij, net een tomaat, een .dikke, over rijpe, uitpuilende tomaat. Dan een lange, schrale man, hij was loodgieter van zijn vak en heet te Slatt. Als nu maar het knippen van de camei'a's en het reikhalzend kij ken en het komen en gaan, haar maar niet telkens met een ruk tot het bewustzijn (zij 't een dof bewustzijn) terugvoerde dat het kiezen der jüry betekende, dat de mannen gekozen werden, die al les zouden beslissen. Hè, daarom was 't natuurlijk, nietwaar, dat Martins gezicht, ginds in de zee, elke minuut van elke dag kleine nieuwe rimpeltjes vertoonde, als kroop de angst hem over het gezicht. Alsof het er iets toe deed! Lieve Martin, jij daar ginds buiten, 't Is de moeite waard dat je een en kel rimpeltje krijgt op je gezicht om mij. Je lieve, verre gezicht. De jury. Een lid stond voor de rechter; hij heette Anderson. Er scheen iets te zijn, waarin hij niet wilde geloven. De doodstraf. Nee, hij zou geen jurylid zijn. Ze stuurden hem \*eg. 't Leek anders net zo'n vriendelijk man. Er was er nog een. De woordvoerder der jury, met een lange afhangende snor, die hem het aanzien van een walrus verleende. Zijn naam was de Malle. Herman de Malle. De zaal moest er om lachen. De Malle. Zeg, heb je 't gehoord? De Malle! Wat vervelend, zelfs la chen kon ze niet al prevelde ze mee met de zaal, „de Malle". Bons, bons. De hamer kwam neer. Nee zeg, de Malle. Mar tin, lieverd, 't is niet de moeite rimpels te krijgen om mij. De Malle. Jij lieve vrouw met je ogen als lichtbakens in de mist, te denken dat 't jou iets kan sche len! En te bedenken, dat 't mij zo schrikkelijk veel zegt dat het jou wat zegt, als in werkelijkheid niets nee niets er meer iets op r-nkomt. Wordt vervolgd. èen geschenk van een rijwiel handelaar uit Soestdijk, dat hij persoonlijk kwam aanbieden. Om half een 's middags kwam een delegatie van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee onder leiding van de commandant ko lonel W. Kist aan de prinses een beeld, vervaardigd door de 24- jarige Limburgse beeldhouwer Jos Wong Lun Hing, leerling ener academie voor beeldende kunsten, aanbieden. Het beeld stelt een danseresje voor en is geïnspireerd op het werk van Degas. In „Flora" gaf het kindercir cus „Elleboog" uit Amsterdam op uitnodiging van de Baarnse Oranjevereniging 's middags een tweetal voorstellingen. De Twee de, die om kwart over vier aan ving, werd bijgewoond door H.M. de Koningin, de jarige Beatrix en haar zusjes Irene en Margriet. Staatssecretarissen beëdigd De staatssecretaris van Finan ciën, dr W. H. van den Berge, is Zaterdag door H. M. de Konin- ging ten paleize Soesdijk be ëdigd. H. M. de Koningin heeft van ochtend acht uur in het paleis aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage de nieuwe staats secretaris voor O., K. en W., mej. dr A. de Waal, beëdigd. Scheepsberichten 2 FEBRUARI: BOSCHFONTEIN, A'damO.-Afrika, pass. 1/2 n.m. eil. Capri/Port Said. FAIRSEA, Sydney—A'dam, 2/2 van Port Said. FRIESLAND. R'dam—Indonesië, 31/1 van Colombo: 4/2 te Belawan verw, GAROET, IndonesiëR'dam, 1/2 van Penang op rede Belawan. GROOTE BEER, R'damNew York, 2/2 te Halifax. INDRAPOERA, R'dam-Tandjong Priok, 1/2. 145 m. Z.O. Kreta/Port Said. JAGERSFONTEIN. O.-Afrika—A'dam, 31/1 van Kaapstad naar Teneriffe. JOH AN VAN OLDENBARNEVELDT, A'dam—Tandjong Priok, pass. 2/2 Kaap St. Vincent/Port Said. KOTA AGOENG, Gdynia—R'dam, 1/2, 22.00 uur bijgedraad in orkaan. KEDOE, MakassarR'dam, pass. 2/2 Guardaf ui/Djibouti. KOTA INTEN, 1/2 van Houston te Port Arthur. LANGKOEAS, 31/1 van R'dam naar Hamburg. LAERTES, 1/2 van Tandjong Priok te Pladju. MADOERA, IndonesiëA'dam, 21/1 n.m. van Port Said. MARKEN, R'damTandjong Priok, 30/1 v. Port Swettenham te Singapore. MODJOKERTO, Indonesië—R'dam, 1/2 van Port Said. NIEUW AMSTERDAM, 1/2 vroeg van Curasao/Cristobal. NOORDAM. New York—R'dam, 31/1, 200 m. W. Scillys. POLYPHEMUS. 2/2 v. A'dam via Singapore te Tandjong Priok. REMPANG, IndonesiëA'dam, 31/1 n.m. v. Marseille: 1/2 t.h.v. Majorca. RIJNDAM, New YorkR'dam, 1/2, 170 m. O.N.O, Kaap Race/Cobh. SIBAJAK, R'dam—Wellington, 31/1, 80 m. N.N.W. Pitcairn eil./Papeete. SUMATRA, A'damIndonesië, 1/2 van Singapore/Pangkalpinang. TARAKAN, A'dam-Indonesië, pass. 2/2 Gibraltar/Genua. TOMORI, IndonesiëR'dam, 2/2 Colombo/Aden. TOSARI, R'dam—Indonesië, 31/1 van Belawan/Padang. VEENDAM, 31/1 van R'dam naar New York, 2/2 te Southampton verwacht. WATERMAN. R'dam—Pusan. 31/1, 18.45 uur van Honolulu. ZUIDERKRUIS. Kaapstad—A'dam. 1/2 870 m. Z.O. Kaap Palmas/Las Palmas President Eisenhower zal besluiten de „neutralisering" van Formosa op te heffen.. De Amerikaanse zevende vloot zal opdracht krijgen te blij ven patrouilleren in Straat Formosa teneinde de Chinese nationalisten te helpen by de verdediging van het eiland. De Amerikaanse gezant te Tai- peh, Rankin, heeft, onmiddellijk nadat de berichten over Eisen howers maatregelen waren ont vangen, contact opgenomen met de Chinese nationalistische minis ter van Buitenlandse Zaken, George Jeh. Buitenlandse regeringen zijn niet van tevoren door president Eisenhower geraadpleegd over zijn stap om de Chinese nationa listische strijdkrachten in staat te stellen het Chinese vasteland aan te vallen, aldus verluidt te Was hington. Dit was niet geschied, omdat de maatregel alleen direct de Amerikaanse strijdkrachten de zevende vloot en de Chinese nationalisten betreft, aldus deze berichten. Vo:orts wordt gemeld, dat de V.S. de buitenlandse regeringen wel later op de hoogte stelden. Volgens een bericht in de Lon- dense „Sunday Times" zijn alle Aziatische communistische leiders opgeroepen voor een spoedverga dering in Peking, teneinde een plan uit te werken voor mogelijke krachtiger maatregelen van gene raal Eisenhower bij het voeren van de oorlog in het verre-Oosten. „SCHADUWREGERINGEN" Van Chinese nationalistische zijde verluidt, dat de regering van generaal Tsjiang Kai Sjek van plan is „schaduwregerin- gen" op te richten voor drie provincies op het vasteland van China, namelijk voor Joennan, Foekien en Tsjekiang. Deze provincies zijn gekozen omdat nationalistische guerillastrijd- krachten deze reeds voor een deel in haar macht hebben, zo wordt verklaard. In Joennan, dat aan Birma grenst, hebben Chinese nationa listische troepen drie jaar gele den vergeefs tegen de commu nisten gestreden. Overblijfselen van de nationalistische legers, die toen naar Birma zijn uitge weken, zijn de laatste tijd weer actief. Tsjekiang en Foekien zijn kustprovincies tegenover en ter hoogte van Formosa. Van gezaghebende zijde te Londen wordt vernomen dat de K.L.M.-DIENST OP KLAGENFURT? De provinciale regering van Karinthië (Oostenrijk) heeft Za terdag bekend gemaakt, dat on derhandelingen met de K.L.M. zijn gevoerd over de instelling van een luchtvervoersdienst tus sen Amsterdam en Klagenfurt. De K.L.M.-toestellen zouden Frankfort aandoen op weg naar Klagenfurt. De dienst zal deze zomer ingaan. Op het ogenblik worden ook besprekingen gevoerd met de re gering van Karinthië over een verbinding van Amsterdam met Belgradio via Klagenfurt. De Zuidslavische luchtvaartmaat schappij Jat zou dan op Klagen furt moeten vliegen. Op het ogenblik onderhoudt deze maat schappij een dienst op Frankfort, waarbij Graz wordt aangedaan. Wanneer de nieuwe dienst van de K.L.M. ingaat, zal Klagenfurt vermoedelijk de honderdste stad zijn in het luchtnet van de K.L.M. BRITS VLIEGTUIG VERMIST Een Brits lUnvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aan genomen wordt, op 650 km ten oosten van Gander (New-Found- Iand) in de noordelijke Atlan tische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht mede gedeeld. V.S. Engeland niet geraadpleegd hebben over een eventuele te rugtrekking van de zevende vloot. Men acht het echter mo gelijk dat president Eisenhower en premier Churchill bij hun in formele besprekingen in het be gin van deze maand te New York de kwestie hebben besproken. De bevelhebber van de Chi nees-nationalistische vloot, vice- admiraal C. C. Ma, zal in het be gin van deze week naar Was hington gaan voor besprekingen met leidende Amerikaanse vloot- autoriteiten. DE STRIJD IN KOREA Amerikaanse reuzenforten hebben Maandagochtend de zwaarste aanval op communisti sche stellingen ondernomen se dert een jaar. Meer dan honderd ton bom men werd op doelen geworpen over een frontbreedte van onge veer 250 km. Ten oosten van „Kelly-heuvel" sloegen verbonden troepen een aanvallende afdeling Chinezen terug. Elders aan het front was slechts activiteit van patroilles. tussen Stalin en Eisenhower Het Witte Huis heeft een Au stralisch persbericht, dat presi dent Eisenhower en premier Stalin spoedig „in de buurt van Alaska" bijeen zullen komen, „volkomen ongegrond" genoemd. De Franse raad der republiek (Senaat) heeft de gehele militaire begroting, voor het nieuwe be lastingjaar, die reeds door de na tionale vergadering was goed gekeurd, met 295 tegen 16 stem men aanvaard. MARKTBERICHTEN ROTTERDAMSE VEEMARKT 2 Februari Aanvoer in totaal 768: vette koeien en ossen 287, varkens 481. Prijs in. cents per kg, le kw., 2e kw., 3e kw.: vette koeien 280—290, 260^275, 200—230; varkens (levend gewicht) 180—176—172. Vette koeien aanvoer wegens om standigheden klein.handel kalm. prijzen hoger, zeer onstabel,enkele prima's boven notering; varkens (levend gew.) aanvoer korter, handel kalm, vanwege korter aanvoer in stijver in prijs. de presidentszetel in het opper ste gerechtshof, en Augustin Alexa, minister van transport, die benoemd is tot openbaar aan klager. Er is in de Roemeense rege ring een reeks belangrijke wijzi gingen aangebracht, zo meldt de Volkskrant. Niet minder dan zeven ministers zijn uit het kabi net verdwenen. Twee zijn be noemd in nieuws functies, maar de anderen moeten zijn wegeg- zuiverd. Dit blijkt uit Roemeense bladen, die in Wenen zijn aan gekomen. De reorganisatie van het kabinet is samengevallen met een bijeenkomst van het parlement, die verleden week Zaterdag heeft plaats gehad. In Wenen beschouwt men deze regeringswijzigingen als de laat ste fase van een zuiveringscam pagne, die zich over een jaar heeft uitgestrekt. Duizenden communisten van de „oude gar de" zijn uit de overheidsdiensten ontslagen als verdachten van medeplichtigen van Anna Pau ker en de voormalige minister van Financiën Vasile Luca. De Roemeense machthebbers zouden thans voorbereidingen treffen voor een massaal schijnproces tegen Anna Pauker, Luca en an deren in de geest van het proces- Slansky in Tsjecho-Slowakije. Van toneel verdwenen Blijkens de Roemeense bladen zijn voorlopig van het toneel verdwenen: Constantin Matees- coe, minister voor de petroleum industrie, William Soéder, minis ter voor de steenkoolvoorziening, Peter Costache, minister voor de gemeente-administratie en de plaatselijke industrie, Vasile Po- gaceanoe, minister voor kerke lijke aangelegenheden, Walter Roman, minister voor de poste rijen en Pericles Negescoe, mi nister van sociale zaken. In een andere functie benoemd zijn Stelian Nicolescoe, die zijn portefeuille heeft verwisseld voor CHARLES BOHLEN NAAR MOSKOU? In diplomatieke kringen in Washington gelooft men, dat wellicht Charles Bohlen, advi seur van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken op het gebied van betrek kingen met de Sowj et-Unie, zal worden benoemd tot ambassa deur in Moskou. Sedert de oorlog heeft Bohlen alle belangrijke internationale conferenties, waaraan de Sow- jet-Unie deelnam, bijgewoond als tolk (voor Russische verta lingen) en adviseur. Uitlevering van Lammerding gevraagd Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de Britse regering een Frans verzoek om uitleve ring van ex-generaal Bernhard Lammerding, die er van wordt beschuldigd oorlogsmisdaden in Frankrijk begaan te hebben, naar haar hoge commissaris in Duits land verwezen heeft. Het ver zoek om de uitlevering van Lammerding, evenals die van een aantal andere Duitse oud militairen, werd gedaan in een schrijven van de Franse minister van Defensie Pleven aan de Britse ambassadeur in Frank rijk. De betrokkenert bevinden zich in de Britse zone van Duits land,- Een woordvoerder van. het Westduïtse ministerie van Justi tie heeft verklaard,, dat West- Duitsland de uitlevering van Lammerding niet zal goedkeu ren, daar Lammerding een Duit ser is en de Westduitse Grond wet de uitlevering van Duitsers verbiedt. BEURSOVERZICHT Van het gebruikelijke geroeze moes en de drukte op de Am sterdamse effectenbeurs is van middag niet veel te bespeuren géweest. Allerwege besprak men de nationale ramp en de zaken kwamen op het tweede plan. Veel animo heerste er overigens niet en ook aan het aantal or ders was duidelijk te merken, dat men andere dingen aan het hoofd heeft. AKU was evenals Zaterdag vooral voor buiten landse rekening gevraagd. Hier tegenover stond aanbod in Kon. Olie, die ruim twee punten lager kwam. Overigens was de in- dustriemarkt nagenoeg prijshou dend. De scheepvaartafdeling heeft Vrijdag de teleurstelling van het onveranderde negen pro cent dividend der KNSM blijk baar geheel verwerkt. Vanmid dag was de stemming hier iets beter. De cultuurmarkt was een fractie hoger voor dè voornaam ste soorten. Vooral aandelen Deli Tabak goed gevraagd. De beleggingsmarkt was stil en zan der "zaken. Amerikanen onver anderd. Prolongatie. 3 procent. Koers 30/1 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 (3'/») 3 94H Dollarlening 1947 3 94'/» Investeringscertificaten 3 95'/» Ned. 1962-'64 z. belasting faciliteit 3 95H Ned. Indië 1937 A 3 94A ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstell. Nat, Handelsbank, Aand. 107'/» Ned. Handelmij. C. v. A. 156'/» Industriële Ondern. Alg.KunstzijdeUnieAand 163'/» Calvé-Delft C. v. A. 119 Van Gelder Zonen Aand. 153»/» Kon.Ned.Hoogovens CvA 158 Ned. Kabelfabriek Aand. 211 Philips Gem.Bez.v.Aand 162'/» Unilever C. v. A. 182'/. Wilton.Feijenoord Aand. 168V. Mijn bouwondernemingen Billiton 2e rubriek Aand. 173'/i Petroleumondern. Rubberondernemingen AmsterdamRubber Aand. 86V» Bandar Rubber Mij. Aand. 86'/« Sum. Rubber Cult47'/» Scheepvaartmij. Holl.-Amerika Lijn Aand. 136'/» K.N.S.M.Nat.Bez.v.Aand. 137 Kon. Paketvaart Aand. 118'/, Ned. Scheepv. Unie Aand. 127'/. Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand. 95 N -Ind. SuikerUnie Aand. 83V» Ver Vorst.Cult.Mij. Aand. 20'/» Tabaksondernemingen Deli MijC. v. A. 79V, Senembah Mij. Aand. 73'/i 138'/. 120'/. 129'/. 96'/. 82'/. 19V. Koers 30/1 Diversen Mtiller&Co. Nat.Bez.v.A. 171'/. NIET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Denemarken 1938 4 98'/. Prov- en Gem. Leningen A'dam 1948 (31/.) 3 97 Delft 1952 4'/.% Groningen 19521-II 4'/. N.-Holl. le Leningl938 3 "7 Z-Holl. 3e Lening '37 3 Bank- en Credietinstell. Bk.v.Ned.Gem.25-j. 4'/.% Bank v. Onr. Zaken'37 4 103'/. Hypotheekb. (pandbr.) Frles-Gron. serie DE.VE 3'/. Rotterd. Hyp.bank Gec. (3'/.) 3'/.% 91'/. b Westl. Hyp.b. serie NO 3V» Eerste Ned. Sch.verb. (3>/.j 3% 85'/, Industriële Obligaties Alg. Kunstzijde Unie 3 Philips' dollarlening '51 4 102 Kon. Petr. 1950 conv. 3'/. 112'/» N.-Ind.Sp.lelening'37 3'/i Premieleningen A'dam Olympialening 1100,— 3 119'/. A'dam premielening 1951 100,— 2'/. 109'/, 's-Gravenhage premie- lening 1952 I 2'/, 109'/. idem 1952 H 2'/. 107'/. R'dam Premiel. 1952 I 2'/. 106'/. idem 1952 n 2'/. 110 Utrecht premiel. 1952 100.2'/. 103'/. NIET-ACT. AANDELEN Bank- en Credietinstell. A'damsche Bank Aand. 168»/* Koers Koers 30/1 2/2 Holl. Bank Unie C. v. A. 188'/. 189 R'damsche Bank Aand. 159'/» 159'/. Rotterd. Belegg. Con sortium Aand. 207 Emballagefabriek en en Houth. Aand. 109'/. Hollandsche Beton Aand. 163'/, Holl. Kunstz. Ind. Aand. 93 Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Aand. 200 Letterg. A'dam Aand. 201 Lijm- en Gelatinefabriek C. v. A. 147 Ned-Am. Autob. Vredestein Aand. 1351/, Schokbeton Aand. 89 Unilever 6 Cum. pref. Aand. A. 130 Ver. Blikfabrieken Aand. 146 Vlissingen Co's Katoenfabr. Aand. 141»/* Wyers' Ind.. Handels onderneming Aand. 138'/, Elcc.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij. Nat- bez. v Aand. 88 Handelsondernemingen Borneo Sumatra Handelmij. Aand. 107 Houthandel Poni Aand. 107 Internatio Aand. 143 Diversen Ned. Mij. Walvischvaart Aand. 76'/, Amer. Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. 29'/» Pennsylvania C.v.A. 24'/» Canadian Pacific C.v.A 33V» Amerikaanse fondsen AnacondaC.v.A. 43'/» Bethlehem Steel C.v.A. 56'/» Hudson Motor C.v.A. 16'/» Nash Kelvlnator C.v.A. 23^* Republic steel C.v.A 47'/» Standard Brands C.v.A. 27 Shell Union C.v.A. 68'/» Tide Water C.V.A. 23

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1