De waterrampen van Nederland N.W.-BRABANT BIEDT rampzalige aanblik HULP UIT DE LUCHT De hele dag stroomden goederen binnen Prof. dr H. A. Lorentz te Arnhem herdacht DE STORMSCHADE IN HET BUITENLAND B' Kouder weer op komst Maandag 2 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad De eeuwen door is de stem van het water gevreesd en gehoord ZO lang Nederland bestaat, heeft het een strijd op leven en dood moeten voeren tegen het water: zijn beste vriend en tevens zijn ergste vijand. Door het water is ons land groot en rijk geworden. Doch het moet voortdurend op zijn qui-vive zijn, want de waterwolf slaapt nooit en is er voortdurend op uit, het op hem veroverde terrein terug te winnen. En als de noordwester storm huilt en de zee en de grote rivieren in hevige beroering wor den gebracht, dan probeert hij steeds opnieuw zijn slag te slaan. .Dit moge blijken uit de volgende rampen, die bekend zijn uit de geschiedenis. Polders ondergelopen, verscheidene dorpen geëvacueerd De bevolking van St. Philips- land en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant (beide gemeenten waren gisteren in de vooravond nog geïsoleerd) wordt geëvacu eerd. Met vaartuigen worden de bewoners van de bedreigde pun ten gehaald, en dan verder per auto vervoerd. Volgens geruchten zouden er ook daar slachtoffers gevallen zijn, doch volgens de officiële ge gevens is één# lijk aangespoeld. Steenbergen zelf is nog van Oud- Gastel en Dinteloord uit bereik baar. Het water stijgt bij Steen bergen heel langzaam. Uit Dinteloord wordt gemeld, dat daar zes polders onder water zijn gelopen, n.l. de „Drie Gebroe ders polder", de „Drie Vrienden polder", de „Annapolder", de „Kleine Carolinapolder", de „Gro te Carolinapolder" en de „Beau- montpolder". In Dinteloord zijn, zoals gemeld, drie doden te be treuren. Vier personen worden vermist. 28 woningen staan onder water. 107 personen zijn defini tief dakloos, 65 tijdelijk dakloos. EVACUATIE VAN HANK In Geertruidenberg is een groot deel van de bewoners van Hank (gelegen in de Biesbosch), 4 a 500, opgenomen en evacué's uit Kapelle worden verwacht. Voor 134 personen, die zich, buiten ge vaar in'een klooster te Hank bevinden, woFdt" van Geertrui denberg uit voor eten gezorgd. Dit wordt ook gedaan voor 150 personen in Pereboom. In Geer truidenberg zijn 152 bewoners uit een nieuwe wijk, die op de eerste verdiepingen waren gevlucht, Zondagnamiddag met roeiboten afgehaald en elders in de gemeen te ondergebracht. DE LANGSTRAAT Alle polders rond Waspik in de Langstraat zijn ondergelopen. De boeren hebben met hun vee kunnen vluchten. In Waspik, waar alleen aan de buitenrand het water staat, zijn drie huizen ingestort. Er is nog één verbin ding over de weg, naar Kaats heuvel, open. In Raamsdonksveer (gem. Raamsdonk) zijn ongeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk Sandoel, gelegen in het oudste deel van de stad langs de dijk, geëvacueerd moeten worden. In café's, schoollokalen e.d. zijn de mensen in de ge meente zelf ondergebracht. Dank zij de hulp van de in Keizersveer in garnizoen liggende ponton niers, die reeds in de nacht met amphibievoertuigen ter hulp kwamen, konden de bewoners uit de bedreigde wijken worden afgevoerd. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. ZESTIG PLASTIC REDDINGSVLOTTEN Op verzoek van de comman dant van het vliegveld Valken burg hebben de Draka-fabrie- ken te Amsterdam ruim zestig plastic reddingsvlotten ter be schikking gesteld. Deze zullen boven de overstroomde gebie den worden uitgeworpen. De algemene leiding van het hulpwerk door de Marine be rust- bij de commandant mari tieme middelen te Amsterdam, kapitein ter zee J. F. van Duim. Het bureau is in de Marineka zerne gevestigd. De Zondag heeft men gebruikt om een aan tal schépen gereed te maken. Deze zijn Zondagavond en in de nacht van Zondag op Maandag afgevaren. Van Amsterdam uit werden twee sleepboten naar Den Bonimei op Flakkee gezon den, elk met een aantal vletten en sloepen. Van Amsterdam vertrokken naar Galatheapolder twee sleepboten met twee vlet ten. Van Rotterdam naar Mid- delharnis zijn 20 rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam uit: het communica tievaartuig „Bellana" en een Stellendam de motorreddingsboot „Prins Bernhard", naar Nu- „Prinsa Bernhard", naar Nu- mansdorp een motorsloep van de onderzeedienst en een kotter van de „Karei Doorman", naar Zuidland een motorschouw van de onderzeedienst, naar Wemel- dinge een motorvaartuig en naar Middelharnis nog een motor- 1 vaartuig en een sleepboot. De spoorbaan tussen Rotterdam en Dordrecht is op vele plaatsen ondermijnd of weggespoeld. Gevaar bij Rhoon bezworen De bevolking van Rhoon op IJsselmonde heeft de afgelopen dag met man en macht gewerkt en is er in geslaagd het water achter de Thijsjesdijk en Rijns- wijk te houden waardoor het gevaar geweken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het ondergelopen deel in een sloot terecht kwamen, ver dronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brand weer beleefden een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook Hoogvliet, Poortu- gaal, Rhoon, waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdrenken. Op 18 November 1421 richtte de St. Elizabethsvloed verwoes tingen aan in tal van plaatsen en deed de Biesbosdh ontstaan. Op 16 October 1502 teisterde een grote vloed de dijken bij Medemblik, Muiden, Amsterdam en Spaarndam. Op 16 October 1508 had Noord- Holland sterk te lijden: overal braken dijken door. Op Palmzondag 1509 braken de dijken bij Scharndam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tussen het IJ en de Haarlem mermeer door. Op 29 of 30 September 1514 richtte een hoge vloed in Noord- Holland zware schade aan. Bij Hoorn en Spaarndam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn en Enkhui zen door. Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen WestEuropa van het Kanaal tot aan Jutland. Bij deze Allerheili genvloed, die vier dagen duurde, liep het water in Noord-Holland een halve meter over de dijken, die op vele plaatsen doorbraken. Een groot gedeelte van Gronin gen, Friesland en bijna alle Zuid hollandse en Zeeuwse .eilanden liepen onder water. Enkele stuk ken land gingen voorgoed ver loren, zoals delen van verschil lende dorpen langs de Hollandse Een Dakota van de K.L.M. is vanmorgen opgestegen van het vliegveld Valkenburg om boven de geteisterde gebieden rubber boten en leeftocht af te werpen. Het toestel staat onder leiding van gezagvoerder Pik. Aan boord zijn o.a. rubberbo ten, 10.000 broden, van de civiele dienst van de K.L.M. en alle kleding uit de afdeling gevon den voorwerpen dezer maat schappij. Deze kleding zou bin nenkort in het openbaar worden verkocht. De Dakota wordt in normale omstandigheden als fotovliegtuig gebruikt. Het heeft daartoe een luik in de bodem. Daardoor is het voor deze hulpverlening ge schikt. De marinevliegtuigen zijn bij dagworden vanmorgen voortge gaan met de hulpverlening. De helicoptère is bezig op Goeree en Overflakkee personen weg te halen, die op boerderijen geïso leerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een Harpoen vliegtuig heeft bij Stavenissë, Voortvliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uitge worpen. Twee Sea-Otters gaan ook naar Goeree en Overflakkee om rubberboten uit te weupen. Een Oxford van de Marine- Luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van waterstaat BIHET RODE KRUIS Haagse firma's boden pakhuizen aan om alles te bergen De vele honderden die Zondag op het hoofdbestuur en bij de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis hun diensten kwamen aanbieden, zijn met grote erkentelijkheid geregistreerd. Hun namen zijn doorgegeven aan de betrokken instanties. Ook verschillende oud-medewerkers, die na de eerste drukke jaren na de oorlog de dienst van het Nederlandse Rode Kruis verlaten hebben, kwamen hun diensten aanbie den. Verschillende van hen kon den, omdat zij de organisatie en de werkwijze goed kennen di rect te wer worden gesteld, o.a. bij het overbelaste secretariaat en de intendance. Het is begrijpelijk dat perso nen die vol enthousiasme wilden helpen en die zich daartoe al in oliej assen en laarzen hadden ge kleed, te.eurgesteld waren dat ze niet direct konden worden ingeschakeld. Maar bij nader in zien zal men moeten toegeven dat onder deze uiterst moeilijke omstandigheden de richtlijnen, die de coördinatie van de hulp beogen, in acht moeten worden genomen. Vele honderden hebben zich elders verdienstelijk gemaakt bij het inzamelen van kleding en materiaal. Tientallen zwaar beladen auto's uit de niet getrof fen delen van ons land stroom den de gehele dag Den Haag binnen om aan de intendance van hel Nederlandse Rode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meubels te brengen. Binnen het half uur nadat het radiobericht over de inzameling was uitgezonden, kwamen de eerste giften reeds aan, en óm elf uur gisteravond kon er in het gebouw van de intendance niets meer bij. Dankbaar werden toen de aanbiedinge.. aanvaard van di verse firma's, die magazijnruim te en pakhuizen ter beschikking stelden, want de stroom goede ren die de U.V.V., Rode Kruis- afdelingen, verschillende orga nisaties en particulieren nu reeds hebben ingezameld, houdt steeds aan. Ook de garages van het hoofdbestuur aan de Laan van Poot te Den Haag zijn reeds ge deeltelijk gevuld met kleding, meubels en kachels. Het Deense Rode Kruis heeft, onder betuiging van diep sym pathie aan zijn Nederlandse zus terinstelling, hulp aangeboden. Het hoofd van de medische af deling, die op verzoek van hulp, Zondag naar het noodgebied in en om Alblasserdam vertrokken is, is in de late avond opnieuw naar Ridderkerk gegaan. Het noodziekenhuis aldaar staat ge deeltelijk onder water maar men kan de toestand aan. Ridderkerk heeft een weliswaar kleine, maar goed geoefende colonne van het Rode-Kruiscorps. Achthonderd mannen hebben daar met succes gewerkt aan de dijk. Hun arbeid werd extra moeilijk, omdat er geen drinkwater is, maar de in tendance van het Nederlandse Rode Kruis zou traenten melk ter plaatse te brengen. Naar Hendrik-Ido-Ambacht zijn ten behoeve van aldaar opgenomen evacué's een paar honderd de kens gezonden. In totaal zijn dui zenden dekens en noodslaap- plaatsen naar verschillende oor den verzonden. De intendance maakte voorts zendingen klaar van brood, margarine, suiker en kindervoedsel voor het vliegveld Valkenburg, want daar stegen bij het aanbreken van de dag helicoptères op om deze levens middelen uit te werpen boven Moerdijk, Stellendam en Stave- nisse. De Haagse gemeente-apo theek heeft vannacht doorge werkt om aan deze zendingen medicamenten toe te voegen. Voorts vertrok een vrachtauto naar Hellevoetsluis om 2600 bro den te laden op de reddingboot Neeltje-Jacoba, die deze goede ren naar Goeree zou overbren gen. De voorraad levensmiddelen van de intendance van het Ne derlandse Rode Kruis is nu totaal uitgeput. GROENE ERWTEN Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis deelt mede: de heer Huizinga van de peulvruchten-studiecombinatie te Wageningen in het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onderzoek (CILO) te Wagenin gen heeft beschikbaar gesteld 2000 kg groene erwten. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, handelaren en grossiers in peul vruchten dit voorbeeld te volgen. Zij kunnen te Wageningen tel. K 8370/2645 opgeven wat zij be schikbaar willen stellen. VOORAL LAKENS EN DEKENS Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getrof fenen wordt daardoor aanzienlijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. vertrokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn die het drin gendst hulp behoeven. HULPCOMITE'S OP DE ANTILLEN Van de zijde van de Neder landse Antillen wordt de hulp verlening aan de geteisterde ge bieden, in Nederland thans geor ganiseerd. Het bestuurscollege van Aruba zou hedenmiddag ~een hulpcomité installeren. Het hulp comité van Curagao vergaderde Zondagavond reeds. Gedurende de gehele dag was de Curagaose radio-omroep in de lucht (anders is deze op Zondag slechts enkele uren in de aether) om de be richten over de ramp in Neder land om te roepen. Toen de eer ste berichten binnenkwamen was juist een kerkdienst aan de gang. Van de kansel af werd de gemeente mededeling over de ramp gedaan. Een Antilliaanse arbeider gaf de predikant na af loop van de dienst spontaan tien gulden, zeggende: „Dit is" voor die mensen daar in nood". Het dagblad „To Day" sugge reert, dat de Verenigde Staten thans de economische hulp, wel ke Nederland voor 1953 niet meer heeft aangevraagd, toch zal geven voor de geteisterde gebieden. Het actie,-comtié van Curagao besloot een fonds „Overstro mingsramp Nederland 1953" te stichten. Alle banken hebben een rekening op naam van dit fonds geopend. kust, ^e Broodeloospolder bij Tholen en het eiland Wulpen bij Cadzand. Op 15 Augustus 1597 liep Wa terland geheel onder ten gevolge van een hoge springvloed bij noor;d-westerstom. In November 1601 joeg een storm uit het noordwesten het water in Noord-Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijken op vele plaatsen bezoeken. Op 22 en 23 Januari 1609 steeg het water van de Zuiderzee zo hoog, dat een gedeelte van Am sterdam onder kwam te staan. Bij de storm van 23 Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Leiden. De pas drooggemaakte Beemster liep on- der water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de dijken van het IJ op drie plaatsen door. In September 1621 spoelde een watervloed de Velzerdijk geheel weg. Ook toen stond het water tot in Amster dam. In Februari 1625 werden Am sterdam, Haarlem en Monniken dam zwaar geteisterd. De drooggemalen Purmer liep wear onder water. De St Petrivloed op 22 Febru ari 1651 deed het IJ voor Amster dam nog hoger stijgen dan bij de Allerheiligenvloed van 1570. De Watergraafsmeer liep onder. Rondom Haarlem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond eveneens blank. Op Sint Nicolaasavond in 1665 bezweek de IJdijk en Waterland werd in een wezenlijk waterland her schapen. Op 4 en 5 November 1675 moest Nederland een zware storm vloed uit het noordwesten door staan. Noord-Holland, het Gooi en Utrecht hadden het zwaar te verduren. Vele plaatsen kwamen onder water. Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Muiden was doorgebroken was het land van Amersfoort en Utrecht tot aan Haarlem her schapen in een binnenzee. Bij de Kerstvloed van 1717 braken de Assendelver en Uitgeesterd ij ken op acht plaatsen door. In Mei .1773 werd de Zuiderzee zo hoog opgestuwd dat het water over de slaperdijk bij Spaarndam golfde. Onberekenbaar was de schade en boven alle beschrijving de el lende in Holland ten gevolge van de overstromingen op 14 en 15 November 1775. Er was nauwe lijks één stad, die van het water verschoond bleef. De eilanden Wieringen .Marken, Urk en Schokland werden geheel qver- spoeld. In November 1776 liepen bij Haarlem "de polders onder water. Op 1, 2 en 3 Februari 1791 werd het gebied rondom het IJ zwaar geteisterd. Op15 Januari 1808 werden alle huizen op Marken vernield door de storm en het water. De Zuiderzeedijk brak op verscheidene plaatsen door. Bij de noordwesterstorm begin 1825 ontstond zulk een overstroming, dat 800 personen en 46.000 stuks vee om het leven kwamen. De schade die deze ramp aan Neder land bracht bedroeg acht millioen gulden. De watersnood van 1916 ligt de ouderen onder ons nog vers in het geheugen. OUDDORP HALF ONDER WATER Het stadje Ouddorp op Goeree staat voor de helft onder water. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp-haven geslagen, alsmede enkele kleine gaten. Bij het grote gat zijn naar schatting tien huizen verloren gegaan. Verder is een groot aantal hui zen licht en zwaar beschadigd. Het noordelijke en noordweste lijke gedeelte der gemeente is nog droog, hoewel het water in de sloten stijgt. Een persoon is door verdrinking om het leven gekomen. Mensen, die in de on der water gelopen gebieden wa ren ingesloten, zijn met eigen hulpmiddelen gered en naar hoger gelegen gebieden over ge bracht. Er bestaat geen verbin ding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal. Er bestaat behoefte aan een zendapparaat. Dr Drees vanavond voor de radio Hedenavond te acht uur zal de minister-president dr W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. Eiland van Dordt In de ondergelopen polders van het eiland Dordrecht is zeer veel vee verdronken. De Dordtse Biesbosch, waar de toestand gis teravond zeer penibel was, heeft het er echter goed afgebracht. Men is thans bezig de bevol king van het zwaar geteisterde 's Gravendeel te evacueren. Zij zal worden ondergebracht in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. Ook in de Dubbeldamse polders zijn nog vele gezinnen geïso leerd. Instelling van Lorentz-studiebeurs In een éénvoudige, maar stijl volle plechtige samenkomst in de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem werd Zaterdag her dacht, dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat de wereld vermaarde Nederlandse natuur kundige prof. dr H. A. Lorentz werd geboren. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door vele vooraanstaande wetenschappe lijke werkers en autoriteiten uit geheel ons land, werd georgani seerd door het gemeentebestuur van Arnhem in samenwerking met de Nederlandse Natuurkun dige Vereniging en het natuur kundig genootschap „Wessel Knoops". Vooraf was er in het Stads park Sonsbeek een korte plech tigheid, waarbij aan de voet van het Lorentzmonument kransen werden gelegd door de vertegen woordiger van H.M. de Koningin jhr mr C» C. de Jonge, oud-bur gemeester van Zutphen, kamer heer in buitengewone dienst, door de commissaris der Ko ningin in de provincie Gelder land, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en door familieleden van wijlen prof. Lorentz. In zijn openingswoord wees burgemeester Matser op de we reldbetekenis van prof. Lorentz en op het feit, dat zijn vorming tot wetenschapsmens bovenal ook in de stad van zijn geboorte, Arnhem, heeft plaatsgevonden. Arnhem, heeft gemeend, de herdenking te moeten doen ge schieden op een dag, zo dicht mogelijk bij de datum van over lijden. Met grote erkentelijkheid wees spreker er op, dat de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, afdeling na tuurkunde, bereid werd gevon den, haar voor deze dag uitge schreven zitting te verzetten. Burgemeester Matser noemde verschillende belangrijke feiten uit het leven van prof. Lorentz. Hij vestigde de aandacht op zijn grote verdiensten voor Neder land en de internationale weten schappelijke wereld. Prof. Lo rentz werd in 1902 begiftigd met de hoogste wetenschappelijke onderscheiding, de Nobelprijs. Uit talrijke brieven, die het ge meentebestuur en het organise rend comité mochten ontvangen ter gelegenheid van deze her denking, blijkt duidelijk, welk een grote plaats deze geleerde nog steeds in ons land inneemt, vooral ook bij degenen, die hem persoonlijk hebben gekend. Het deed de burgemeester groot ge noegen, er mededeling van te kunnen doen, dat de Arnhemse raad heeft besloten, de nage dachtenis van H. A. Lorentz blijvend te eren' door het in het In West-Duitsland kwamen vijf mensen om het leven Tengevolge van de stor men, die in de laatste dagen West-Europa hebben geteis terd, zijn in West-Duitsland vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noord-Rijnland Westfalen werd het zwaarst ge troffen. In de hoofdstad Düssel- dorf kwamen twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oorlog gebombar deerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wup- pertal werd het spoorwegver keer stil gelegd. Stormschade op Sardinië Een hevige storm heeft Zon dagavond het Italiaanse eiland Sardinië geteisterd. In de steden Cagliari, Sassari en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windstoten, die een snel heid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bo men werden kabels van het elec- trische net en de telefoon afge sneden en wegen versperd. Vijf personen werden gewond. Overstromingen in Frankrijk Te Duinkerken bleken de verdedigingswerken door het water te zijn ondermijnd. Honderden brandweerlieden, politieagenten en arbeiders werkten in de nacht van Zon dag op Maandag aan het her stel van de dijk. In het gebied van Calais over stroomden honderden hectaren cultuurgrond. Verscheidene ge zinnen uit de dorpen Sangatte en Hemmes de Marck werden geëvacueerd. Van de Belgische grens tot aan Boulongne-Sur-Mer liepen* langs de kust lopende wegen onder. Op sommige plaatsen werden zij beschadigd. Oostduitse uraniummijn overstroomd Volgens het Westberlijnse an ti-communistische blad „,Tele- graf" heeft zich Donderdag een overstroming voorgedaan in de Stalinmijn te Oberschlema (Saksen), een van de Oostduitse uraniummijnen onder Russisch beheer. T^pminst'? 20 mijnwer kers kwamen om het leven, ter wijl 62 man werden ingesloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Toen een tweede schacht be gon onder Je lopen, staakten Russische militairen alle red dingswerkzaamheden. Hierop na men de 2000 mijnwerkers, die zich rondom de mijn verzameld hadden, een dreigende houding, aan. Bij de hierop volgende on geregeldheden zouden ten min ste twee mijnwerkers zijn dood geschoten en zes gewond, terwijl veile arrestaties werden ver richt. Tengevolge van een verblin dende sneeuwstorm zijn Zondag in Noord-Zweden weg-, spoor-, en telefoonverbindingen ver broken. In het midden en zuiden van het land ondervond het verkeer vertraging tengevolge van zware regen- en natte- sneeuwbuien. Honderden doden in Engeland In de vroege ochtenduren van heden was het aantal slachtof fers in Engeland gestegen tot 164, terwijl velen nog worden vermist. Men verwachtte dat het aantal doden tot bijna driehon derd zou stijgen. A.F.P. meldt dat het mogelijk geacht werd dat duizend mensen zijn omgeko men. Er werd aangenomen dat 50.000 mensen dakloos zijn. De politie schatte dat op het eiland Canvey in de Theems- monding 153 personen zijn ver dronken. Vijfhonderd zouden hier vermist worden. Ook drong het hoge water tot Londen door. In de voorstad Westham werden vijfduizend mensen door het hoge water ge- isoleerd. Honderden brachten de nacht in het stadhuis door. In de wijk Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. Acht doden in België In Brussel is officieel bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensenlevens tengevolge van de storm en de daarmede gepaard gaande overstromingen tot dus ver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs geraamd. leven roepen van een Lorentz- studiebeurs, tot doel hebbende in minder goede financiële om standigheden verkerende be gaafde Arnhemse jongelieden behulpzaam te zijn in him stu die in de wis- en natuurkunde aan een der Nederlandse univer siteiten. Deze beurs is een jaar lijkse studiebeurs ten bedrage van 2000. Vervolgens werden toespraken gehouden door prof. dr A. D. Fokker, prof. dr ir A. J. Kluyver, prof. dr J. J. L. Duyvendak en mr P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem. Medewerking aan de bijeenkomst werd ver leend door het Arnhems Blaas- kwartet, bestaande uit leden van het Gelders Orkest, die wer ken van Mozart en van de Ne derlandse componist Henri van Praag uitvoerden. MINISTER MANSHOLT BEREIKTE WEINIG Officieel is medegedeeld, dat minister Mansholt Vrijdag met de Engelse minister voor de Voedselvoorziening, Lloyd Geor ge, de Engelse bacon-aankopen in Nederland heeft besproken. Volgens het communiqué heeft minister Mansholt naar voren gebracht, dat de Nederlandse bacon-industrie na de oorlog haar productie heeft vergroot .om te voorzien in de behoefte van de Engelse markt en dat een vermindering van de om vang van de uitvoer ernstige economische en sociale moeilijk heden zou veroorzaken. Op zijn beurt heeft de Engelse minister er op gewezen, dat de Engelse invoer afhankelijk is van de be talingsbalans. De Engelse minis ter deed de toezegging, dat hij later in het jaar demogelijkheid zou bestuderen van vergroting van de Engelse bacon-invoer, maar heeft zich tot niets ver plicht. Wel wees de minister er op, dat het mogelijk zou moeten zijn een overeenkomst te sluiten omtrent de minimum-hoeveel- heid bacon, welke Engeland zich zou verplichten uit Nederland in 1954 in te voeren. Specialisten zijn ontevreden Het centraal bestuur der lan delijke specialisten-vereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de prij zenbeschikking medisoh-specia- listische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden in de Staatscourant van 30 Januari j.l. ook al is de prijzenbeschikking niet van toepassing op leden der L.S.V. Afgezien van de ernsige theo retische en practische bezwaren die kunnen worden ingebracht tegen een prijzenbeschikking op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar officieuze persoonlijke be sprekingen, welke in de afgelo pen week werden gevoerd, de hoop wettigden dat op zeer korte termijn bij rechtstreeks overleg tussen partijen een basis zou worden gevonden tot voortzet ting der onderhandelingen. Minister Cals was dik tevreden De minister van O., K. en W. mr J. M. L. Th. Cals heeft Vrij dagavond na afloop van de pre mière der nieuwste Nederlandse film voor de microfoon van de Wereldomroep verklaard: „Ik heb er geen spijt van dat de rege ring aanzienlijke steun aan deze film heeft verleend en ik ben er haast van overtuigd, naar het geen ik vanavond heb gezien, dat wij op weg zijn naar een uitmun tende Nederlandse speelfilm productie". In vijf minuten, dcWERELD UIT De wereldbevolking groeit sneller dan ooit. Deskundigen van de V.N. verwachten, dat zij in 1980 de drie a drie-en-een- half milliard zal bereiken. In 1950 bedroeg zij 2.406 millioen zielen. John Lewis is voor een nieuwe periode van vier jaar herkozen als voorzitter van de mijnwerkersbond in de Ver- enngde Staten. Hij kreeg 294.263 van de 400.000 stemmen. De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de No belprijs voorgesteld de volgen de prijs voor de vrede te ver lenen aan ex-president Truman, wordt officieel te Athene mee gedeeld. In Peking is Zaterdag een on- offici le Japanse delegatie aan gekomen, die met het Chinese Rode Kruis zal onderhandelen over de terugkeer van 30.000 Japanners, die sedert de tweede wereldoorlog in China wonen, aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw China" ge meld. Het bestuur van de raad van Europese gemeenten, dat te Pa lermo zijn voltallige vergadering houdt, heeft eenstemmig het „Europese handvest voor plaat selijke vrijheden' goedgekeurd, dat aan de assembleek te Straats burg zal wrden toegezonden. Mohamed bin Indera, een der leiders van het communistische verzet op Malakka, is te Tai- ping terechtgesteld. Hij was 18 November ter dood veroordeeld wegens onwettig bezit van wa pens en munitie. Nadat de Sowjet-Unie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft zij thans toe gestemd in het houden van een conferentie over de handel tus sen Oost- en West-Europa, wel ke op 25 Februari te Genève zal worden gehouden. De kapitein van de Japanse vissersboot „Miwa Maroe" heeft medegedeeld, dat hij zes eiland bewoners uit de Stille Oceaan heeft opgepikt vijf mannen en een vrouw die meer dan drie maanden in een gehavende boot op de zuidwestelijke Paci fic hadden rondgedreven. De motor van de boot was in een orkaan onklaar geraakt. ..EN THUIS IJ de Amsterdamse politie is aangifte gedaan van dief stal van 22 kg lood, tussen 27 en 30 Januari gepleegd bij de verbouwing van het Paleis van Justitie te, Amsterdam.' Op verzoek van de familie leden zal de teraardebestelling van jhr mr dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal in alle stilte geschieden. In verband met de benoeming van dr W. H. van den Berge tot staatssecretaris van Financiën is met ingang van 1 Februari 1953 dr A. J. van den Tempel, directeur wetgeving directe be lastingen, tijdelijk belast met de waarneming van.de functie van directeur-generaal voor fiscal® zaken in algemene dienst, in welke functie tot 1 Februari dr W. H. van den Berge werk zaam was. De invloed van het depressie- gebied, dat in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermin dert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuidoost- Europa wegtrekt en opvult, meldt het K.N.M.I. Een hogedrukgebied, dat op de oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord-Rusland kwamen krach tige luchtdrukstijgingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de oceaan afkomstige hogedrukge bied en een zeer groot hogedruk gebied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdruk- waarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de lucht drukverdeling betekent, dat in het Noordzeegebied, Zuid-Scan- dinavië, in onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleidelijk naar noord-oost gaan ruimen. De noordoostelijke win den zullen komende dagen gelei delijk koudere lucht uit Scandi navië aanvoeren. Een langzame daling van de temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal op treden. WEERRAPPORT VAN HE DENMORGEN ZEVEN UUR Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Zürich Wenen licht bewolkt sneeuw sneeuw zwaar bewolkt hagelbui sneeuw half bewolkt. onbewolkt onbewolkt regenbui sneeuw zwaar bewolkt NNO 4 N 6 N 11 N 4 NNW 8 N 4 WNW 8 windstil N 3 windstil WZW 7 W 8 —3 C. —2 —0 3 2 2 2 —5 4 —2 —0 2 neerslag afgelopen 24.00 uur 6 mm 4 0.2

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1