DELFT HELPT IN DE ALBLASSERWAARD Het Vaderland Getrouw" vijftien jaar MULTATULI SPEELDE „BETJE REGEERT" OEN DA Rode Kruiscorps uit onze stad deed er prachtig werk Hulp in nood Aanbestedingen in Delft Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Maandag 2 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert I841 over de belangen van Delft en Delfland Verweredijk 6-8, Delft, telefoon 131 èn 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V. Druk: Firma W. Gaade, Delft DIRECTEUR: M. KOOT tiassaukade 61, Rijswijk Z.H., lel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoomlaan 18, Delft, telefoon 3020 Nederland is getroffen door een ramp van onge kende en momenteel nog onoverzienbare omvang. Het wa ter, dat menigmaal in onze his torie bondgenoot was, heeft zich wederom óók als onze erfvijand doen kennen. Een tegenstander die men door middel van dijken wel in de kluisters kan houden wanneer de omstandigheden normaal zijn, maar die deze kluisters óók kan verbreken. En dit is nu op deze noodlottige Zondag weer gebeurd. Honder den mensen hebben bij deze ramp het leven verloren, dui zenden hebben huis en goed verloren, voor millioenen schade is aangericht. Maar als één man, krachtig, doelbewust en in een sublieme geest van saamhorig heid en samenwerking, heeft het Nederlandse volk zich ge schaard achter de oproepen tot verlening van steun en hulp. Scheidinglijnen zijn wegge vallen. Alles wat ons verdeelt is met één slag weggevaagd nu het er om gaat de medemens in nood te helpen. Prachtig werk is en wordt verricht door dui zenden mensen, door militairen en burgers, door allerlei bedrij ven, organisaties enz. Iedereen en alles stelt het maximale in 't werk om te trachten de el lende zoveel mogeliik te ver zachten. Hier toont Nederland zich weer op zijn best. Het laat zien waarin een klein land groot kan zijn! Leden K. a. h. V. helpen slachtoffers Aan het begin van de toneel voorstellingen van „Kunst aan het Volk" hedenavond, 3 en 4 Februari in Stads Doelen zullen de bezoekers in de gelegenheid zijn een financiële bijdrage te geven voor de slachtoffers van de watersnood. De inzameling zal worden gehouden door het Rode Kruis dat daarvoor dè'col- lectrices beschikbaar stelde. Een aanbeveling is niet nodig. DelftSchiedam weer normaal Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien is het baanvak DelftSchiedam van de Neder landse Spoorwegen stroomloos geraakt, doordat het dak van een goederenwagen door de storm in de bovenleiding is gewaaid en daar verscheidene draden heeft beschadigd. Tussen deze plaat sen kon daardoor niet met elec- trische treinen worden gereden. Het verkeer is thans weer nor maal. GEEN SOCIËTEIT VOOR OUDEN VAN DAGEN Het Rode Kruis verzoekt ons mede te delen dat er in haar gebouw aan de Koornmarkt Dinsdag en Woensdag geen sociëteit voor ouden van dagen wordt gehouden. (Van een onzer redacteuren) OOK vandaag zijn we naar een gebied gereden dat door het water wordt geteisterd en wel dat ten zuiden van Rotterdam. De streken rondom Spijkenisse en nabij 's Gravendeel waren moeilijk te bereiken, deels door de afsluiting van wegen, deels ook en dat was met name bij 's Gravendeel het geval omdat de wegen werden versperd door vee dat moest worden geëvacueerd. Wel echter hebben wij Alblasserdam kunnen bereiken waar wij een bezoek heb ben gebracht aan de posten en noodziekenhuizen welke door het Ned. Roode Kruiscorps afdeling Delft waren ingericht. Zondagmiddag waren onze Rode Kruismensen, onder leiding van hun commandant dokter G. M. van Hellemondt, in Alblasserdam aangekomen en het werk dat zij daar hebben verricht dwingt bewondering af. Burgemeester L. Looij van die gemeente aan de Noord, wien wij vanmorgen spraken, liet zich vol lof over de arbeid van onze stadgenoten uit. Even voorbij de hoge brug, welke in de verkeersweg naar Gorinchem ter hoogte van Hen drik Ido Ambacht over de rivier de Noord ligt, riep niet alleen de politie (die overigens den journalisten zeer ter wille was) doch ook het water ons een on- verbiddellijk halt toe. De weg naar Gorinchem en het hele ge bied in die richting, omvattende de dorpen Oud Alblas, Wijn gaarden, Giessen Oudkerk er Giessen Nieuwkerk staat blank. En ook ten zuiden van de spoor lijn welke dit gebied aan dc zuidzijde afsluit heerst de waters nood, o.a. in Sliedrecht waar enige mensenlevens zijn te be treuren. Triest schouwspel Op de ogenblikken waarop de zon scheen was het schouwspel van het verdronken land, voor al ook omdat de storm was ge luwd, veel minder angstaanja gend dan gisteren. De uitge strekte watervlakte, die zich voor onze ogen uitstrekte ter wijl wij daar stonden op de brug, had alleen nog maar iets imponerends en het was zelfs moeilijk zich te realiseren dat het water zo'n verschrikkelijke ramp had veroorzaakt en enige honderden mensenlevens had gekost. Maar de vele auto's, wel ke door de eigenaars ter be schikking waren gesteld en op de brug in een lange rij ston den te wachten om op het eer ste sein voor verschillende diensten te worden ingezet, spraken een duidelijke taal. Evenals de vele vrachtauto's uit vele delen van het land, die goederen aanvoerden, en de wagens met zand welke wij op f wvjm ifBQöCTi nni passeren. In zijn volle triestheid echter liet het landschap zich weer zien tijdens de sneeuw- en ha gelbuien, toen het grauwe water weer door een uitschie tende wind werd opgezwiept en witte kuiven had. In het centrum van Alblasser dam, dat op een dijk is gelegen en niet van het water heeft te lijden, ontvangt men de mensen die uit het „achterland" worden geëvacueerd. Er heerste grotere drukte dan op gewone dagen in het dorp en allerwege was een grote bereidheid om te helpen waar te nemen. De burgemees ter stond er op het trottoir voor het gemeentehuis. Hy werd er van alle kanten aangeklampt, doch gaf kalm en met overleg zijn instructies. Drinkwater nodig! En burgemeester Looij heeft het zeker niet gemakkelijk. De omgeving van zijn gemeente en de nieuwe uitbreiding (be- nedendijks) staat onder water en daardoor zijn alle telefoon- DE drie oprichters van de buurtvereniging „Wester straat-Brouwerstraat" zul len zeker niet hebben vermoed dat de vereniging, opgericht ter ere van de geboorte van de eer ste prinses, eens een van dc grootste zou worden die onze stad telt. Begonnen werd met dertig leden die mèt het bestuur de kinderen in de met vlaggetjes versierde straten prettige feesten bezorgde. In de oorlog stond het werk natuurlijk stil en de heer Jansen mèt de heer Damshuizer, thans erevoorzitter, en wijlen de heer C. Bevaart, oprichter van „Wes terstraat-Brouwerstraat", deed de versiering onderduiken. Onder de nieuwe naam Oranje vereniging „Het Vaderland Ge trouw begon het bestuur in 1945 opnieuw en de nu 1500 leden, mèt het jeugdig volkje mee, mag getuigen van de grote bloei. Al deze herinneringen en heugelijke feiten diste voorzit ter G. P. Aalbregt Sr op, na zijn welkomstwoord en de medede ling dat van het Gem. Zieken huis bericht van verhindering gezonden was, wat allen be treurden. Na het zingen van het Wil helmus kwam het Residentie cabaret „Mozaiek" met zijn ca- b--etshow onder het motto: ..Hou's even vast" op de plan ken. Een aardig groepje, deze Haagse amateurs onder leiding van Nic. Vinck. Met hun enthou siasme en een goede kracht als Cah Klinkenberg redt de groep het wel. Het muzikale eedeelte werd door „The two in Harmo ny", het Polyphioniatrio en The Hilo Hawaians uitstekend ver zorgd. Huldigingen Na de pauze werd de 77-jarige heer J. J. Jansen gehuldigd met het feit dat hij vijftien jaar pen ningmeester van de vereniging is. Hij mocht een kist sigaren in ontvangst nemen en zijn echtge note een doos bonbons. (Met de a.s. bestuursverkiezing stelt hij zich wéér beschikbaar.) Voorts werden gehuldigd mevrouw Bos, die 5 jaar aan de feestcom missie is verbonden, en de heer F. J. Lips en echtgenote, die voor de bloemen, corsages enz. zorg den. Zij kregen eveneens bon bons en de heer Lips sigaren. „De witte sterren" zorgden na het programma voor de muziek en de heer H. Bavelaar voor ge zellig, afwisselende dansen op een bal dat tot in de ochtend duurde. De receptie 's Middags hield het bestuur een drukbezochte receptie. O.a. maakten hun opwachting ver tegenwoordigers van Oranje- en buurtverenigingen, leveranciers, leden, namens het politiecorps de heren Bakker en v. d. Heu vel, pater Ruis van het Patro naat en vertegenwoordigers anv het autobedrijf Buitelaar te Rijs wijk. Voorts kwam een schrij ven van loco-burgemeester Laus- berg. Het bestuur mocht ook vele bloemstukken in ontvangst nemen, een grote taart van een leverancier, symbool van de vlag, en een vaan van het mu- ziekensemble „De witte ster ren". verbindingen verbroken. Bo vendien zit de gemeente zon der gas, electriciteit en water. De tankwagen van onze Delft- se dienst van Openbare Werken stond juist voor het gemeente huis van Alblasserdam toen wij daar de burgemeester spraken. Er werden melkbussen gevuld uit de ruim vijftienhonderd liter water bevattende tank. „We heb ben geen bussen genoeg", zei iemand tot de burgemeester. „Dan moeten er onmiddellijk bus sen komen", besloot de heer Looij en hij vervolgde: „Ik zal direct maatregelen nemen." Tot ons zei de burgemeester. „Ik ben erg dankbaar voor de hulp die we van Delft ondervin den. Dit is de tweede tank met water al. Doch er is nog veel meer nodig. Want de bakkers moeten kunnen bakken en het is niet verantwoord dat er water uit de rivier wordt gebruikt." Wat de voedselvoorziening be treft toonde burgemeester Looij zich overigens niet pessimistisch. Gisteren is er brood uit Rotter dam gebracht, doch nu de eva- cué's naar de Maasstad zijn af gevoerd, waar zij een onderdak hebben gevonden in de Ahoyhal- len. kan men het wel redden. Gisteren is men de hele dag be zig geweest met het opvangen van mensen die door het water uit de Krimpenerwaard waren gejaagd. Daarbij heeft het Rode Kruiscorps uit Delft prachtig werk verricht. Het richtte een drietal posten in, waarin de men sen werden verzorgd en de zie ken konden worden opgenomen. By het Rode Kruis. In de school aan het Kortgene spraken wij de reserve-com mandant van het Rode Kruis corps uit onze stad de sergeant majoor H. Stok. Hij vertelde ons dat het corps sedert Zondag ochtend acht uur in het Rode Kruisgebouw op de Koornmarkt op instructies had gewacht en om half één het bericht had ge kregen dat het naar Alblasser dam moest uitrukken. Onder leiding van de commandant dok ter G. M. van Hellemondt en de verbindingsofficier de heer L. Mantintveld vertrok men naar Alblasserdam, waar men in de namiddag contact kon opnemen met de afdeling van het Rode Kruis in die gemeente. Da&rop kreeg men opdracht drie posten in te richten en wel in de V.G.L.O.-school, de canttne van de Kabelfabriek en het vereni gingsgebouw. Dr Van Hellemondt begaf zich naar Rotterdam waar hy noodbedden haalde en daar mee richtte men een aantal zie kenzalen in. Daarin worden op dit ogenblik nog een ongeveer zestig zieken verpleegd. Alle gezonden welke in Alblasserdam werden opgevangen werden doorgezonden naar de Ahoyhallen in de Maas stad. Om zeven uur gisteravond keerden de heren Van Helle mondt en Manintveld met veer tien van de 45 corpsleden naar Delft terug, omdat er sprake van was dat zij bij 's Graven- zande moesten worden ingezet. Zij zijn hier de gehele nacht paraat gebleven, doch het ge vaar in het Westland bleek zo danig te zijn afgenomen dat zij met meer behoefden uit te ruk ken. De heer Manintveld heeft nog een onaangename herinnering aan zijn tocht naar Alblasser dam. Hij werd gisteren n.L door een rukwind tussen twee auto's geduwd, waardoor hij een arm kneusde en onder het linkeroog werd gewond. Door een der plaaselijke artsen moest de wond worden gekramd. De heer Stok vertelde ons ten slotte dat veel steun wordt on dervonden van de directie van de Ned. Kabelfabriek in Alblas serdam. Men beschikt er n.l. over een zender, door middel waarvan contact met de buiten wereld kan worden onderhou den. Toen wij tegen half twaalf Alblasserdam verlieten was er sprake van dat het Delftse corps, dat al ruim vierentwintig uren in de weer was, zou worden af gelost door een afdeling uit Al blasserdam. UITERST ZUINIG MET LICHT EN WATER! De directie van de Ge meentebedrijven te Delft verzoekt, in verband met de heersende noodtoestand, tot nader bericht alle re clame- en etalageverlich tingen niet te ontsteken. Allen verbruikers wordt met aandrang verzocht hel electrische verbruik tot een minimum te beperken. Dit geldt evenzo voor het ver bruik van water. Op aller medewerking wordl gere kend. Bel niet onnodig met Rode Kruis Het Rode Kruis verzoekt de burgerij niet te bellen met het goederendepot over het afhalen van goederen, daar de inzame ling vandaag en morden nog doorgaat. Zij die evacué's willen opnemen dienen zich daartoe schriftelijk te melden bij het bu reau van politie en dus niet bij het Rode Kruis. Ook autobezit ters voor de inzameling van goe deren dienen zich te melden bij het bureau van politie zodat de telefoonlijn van het Rode Kruis beschikbaar blijft voor dringen de gesprekken. Collecte in bioscopen In de Delftse bioscoop-theaters wordt tijdens de filmvoorstellin gen gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De Westlandse tuinbouw Huldiging van mevrouw G. Hagen v. d. Giezen HET was gisteravond, begrijpelijkerwijs, vrij stil bij de opvoe ring van „Betje regeert". Voorzitter J. v, d. Engel deelde in zijn welkomstwoord mede, dat het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen deze voorsteling wegens de omstandighe den niet door te laten gaan, maar de overweging dat hieraan niet voldoende bekendheid kon worden gegeven en dat velen, met name van buiten Delft afkomstig, dan hun tocht voor niets zouden heb ben gemaakt, heeft ertoe geleid haar toch maar door te doen gaan. De geschiedenis van „Betje", dat vele amateur-toneelgezel schappen op hun programma hebben gehad, mogen wij bekend veronderstellen. Multatuli heeft er een aardige voorstelling van gemaakt en ervoor gezorgd dat de aanwezigen de zorgen van het moment een ogenblik konden ver geten. Het was niet zonder opzet, dat „Betje regeert" in het program ma van Multatuli werd opgeno men. Want de titelrol hierin was aan mevr. C. Hagen-V. d. Gie zen aangeboden als blijk van spe ciale waardering voor haar 50- jarig lidmaatschap als spelend lid van Multatuli. Na afloop van de voorstellingen op Zaterdag en Zondag heeft de voorzitter, de heer J. v. d. Engel, dan ook de jubilaresse toegesproken. Waarom zijn wij mevrouw Ha gen zo dankbaar? vroeg spr. zich af. Het is, omdat zij als bestuurs lid en als speelster altijd heeft klaargestaan voor de vereniging en omdat zij, vooral in de moei lijke beginjaren, zozeer heeft medegewerkt aan de culturele verheffing van het volk. Spr. was ervan overtuigd, dat dit werk voor haar geen opoffering is ge weest, maar een vreugde. Zij moge deze avond beschouwen als de bekroning van al het werk dat door haar is verricht. Van het bijeengebrachte geld was een lamp gekocht, opdat, zoals spr. zeide, het Multatuli-licht Uw laatste levensjaren mag beschij nen. Verschillende bloemstukken werden voorts nog aangeboden, o.a. namens de jeugdgroep. Het is niet mogelijk, alle rollen op te noemen, waarin mevrouw Hagen geschitterd heeft, maar voor één moeten wij een uitzondering ma ken: dat is die van Kniertje in Heyermans' Op Hoop van Zegen. De zaal bracht hierna mevrouw Hagen een ovatie. De jubilaresse bedankte met enkele bewogen woorden allen, die deze herden king tot een onvergetelijke voor haar hadden gemaakt. In de pauze tussen het eerste en tweede bedrijf werd Zondagavond een collecte gehouden voor het Nationaal Rampenfonds, welke 24,90 opbracht. Men verzoekt ons mede te delen, dat de Multianen die Zater dagavond niet in de gelegenheid waren hun bijdrage te geven, dit alsnog kunnen doen bij de navol gende adressen: J. v. d. Engel, Van Oldenbarneveldstraat 26; g. v. Willigen, Javastraat 59; J. Jagt, L. v. Overvest 41. Het gezamenlijk bedrag kan dan aan het Rampen fonds worden overgemaakt. Gedurende de middagvergade ring van de vijfde studiedag van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Delfland" sprak in Stads Doelen ir J. van Gaaien, rijks- land bouwconsulent Zuid-Holland Zuid, wegens verhindering van de aangekondigde spreker ir C. P. Scheepers. Ir Van Gaaien bracht enkele gedachten naar voren die volgens hem bij verwezenlijking een verbetering van de West landse grond zouden betekenen. Hij ging hierbij allereerst na hoe met de eindbuizen een betere drainage tot stand kan komen, Hij zag als enige methode na een flinke regenval in de grond te kij ken of de waterstand voldoende laag is. Als tijd van drainage noemde hij het laatst van de zo mer of het vroege najaar en het dient wel te geschieden door vak mensen, iets waaraan het naar zijn gevoelen tegenwoordig nog wel eens ontbreekt. Bij het werk zelf verklaarde hij zich voorstander van de Groningse methode, die, in tegenstelling tot Zeeuwse, minder 4 graafwerk "eist, goedkoper is. en, doordat men van bovenaf met de spa een gleuf maakt en niet in de grep pel zelf gaat staan, de grond min der kapot maakt. Dit draineren kan de boer met zijn personeel zelf doen en het kan door losse arbeiders worden gedaan; in beide gevallen is rijkssubsidie mogelijk. De heer Van Gaaien besprak voorts het door middel van onder gronden weghalen van de vaste lagen in de ondergrond. Dit werk eist ook weer een goede ontwate ring, moet tijdig worden gedaan, dient droog te geschieden en de ondergronder moet op de juiste wijze aan de ploeg zijn geconstru eerd. Wat het ploegen voorts be treft zeide spr. dat de wijze daar van diep-, ondiep- of vlak- ploegen aflrangt van de aard van de grond. Wel moet de bouw- voor steeds diep zijn. Met het ploegen zal er echter rekening AARTSBROEDERSCHAP H. FAMILIE Voor de leden van de aarts broederschap van de H. Familie, afd. dames, van de St Hippo- lytusparochie, wordt Maandag 9 Februari, naar wij vernemen, een buitenkerkelijke bijeenkomst gehouden in de zaal Voorstraat 64. De broeders Domitianus en Maternus zullen met hun pop penspel een uitbeelding geven van het door hen samenge stelde stuk: „Het glorieuse licht". |piee moeten worden gehouden dat het zaaien van alle gewassen vroeg dient te geschieden. Ten slotte ging spr. het zaaien van diverse gewassen na, o.a. de aard appelen, de bieten, spruiten en erwten. Het slotwoord aan het einde van deze studiedag werd gesproken door de heer P. J. Keijzer. ZIG-ZAG" MET „OPDAT RECHT GESCHIEDE" In het kader van de toneelwed strijd NATU-Multatuli speelt „Zig-zag" Zaterdag 14 Februari 's avonds om aoht uur in „De Tent" „Opdat recht geschiede" (he winslow boy) van Terence Rattigan, in de vertaling van Cruys Voorbergh, onder regie van A. Toonen. Na afloop is er bal. Mevrouw HagenVan der Giezen wordt door de voorzitter van Multatulide heer J. v. d. Engelgelukgewenst. EXPOSITIE VAN JEUGDBOEKEN Voor de tweede maal hebben de pioniersters van de Duvo- groep een jeugdboekententoon stelling georganiseerd, welke Za terdagmiddag in het Congre gatiegebouw is geopend door de wethouder van Onderwijs, de heer A. C. M. Sipman. Spr. schetste de grote betekenis van deze tentoonstelling waardoor de goede lectuur dichter bij de jeugd wordt gebracht. Spr. be treurde het echter dat het on derwijs hierbij niet is ingescha keld en adviseerde dit een vol gend maal wel te doen. Hierdoor zal het mogelijk zijn een expo sitie een breder karakter te ge ven waardoor zij in betekenis zou kunnen winnen. De heer Sipman wilde met deze mededeling niet de indruk wekken van enige critiek op deze expositie. Integendeel, spr. is van mening dat deze zo be langrijk is, dat een bredere op zet gewenst is. Men zal dan ook zeker op de steun van het ge meentebestuur kunnen rekenen. Met deze woorden verklaarde de heer Sipman de tentoonstelling voor geopend. Mr M. G. J. Bevers, voorzit ter van de r.k. openbare lees zaal, sprak zijn grote waar dering uit voor dit initiatief. De openbare leeszalen streven er steeds naar een zo groot moge lijke plaats voor de jeugd bibliotheek in te ruimen. Door gebrek aan ruimte wordt men wel eens in zijn voornemen be lemmerd. Het bestuur van de r.k. leeszaal streeft er naar tege lijk met de uitbreidingsplan nen van de nabij gelegen r.k. school de gelegenheid te krij gen een speciale jeugdzaal ter beschikking te krijgen. Ook mr Bevers wenste de initia tiefneemsters veel geluk met de expositie. Vooraf was het gering aantal dat de opening bijwoonde ver welkomd door mej. L. D. He- ring, leidster van de pionier sters. De expositie wordt gehouden in het Congregatiegebouw aan de Brab. Turfmarkt en is ge opend tot en met Zondag 8 Fe bruari, op werkdagen van zeven tot tien uur en Zaterdag en Zondag van drie tot zes en zeven tot tien uur. A.V.L. ONTDEKTE EEN NIEUWE STER Nog onbewust van de rampen die zich in Nederland aan het afspelen waren, waren Zater dagavond in het Congregatiege bouw de leden van de perso neelsvereniging van de Optische Industrie „i)e Oude Delft" bij een op een feestavond, waarbij opgevoerd werd he* blijspei „Een nieuwe ster ontdekt". Het is de geschiedenis van de familie Prior, waarvan de vader zonder werk is gekomen en waarvan de moeder en dochter, ondanks hevig verzet van papa, pogingen doet om deels uit „roeping", deels om aan de no dige financiën te komen bij de film te komen. Wat zich hier bij allemaal afspeelt geeft aan leiding tot allerlei dwaze situaties en het slot van het liedje is, dat noch mevrouw Prior, noch haar dochter Jane, maar het kamer meisje Vicky met een filmcon tract gaat strijken. Zonder tot grote hoogte te komen hebben de spelers het er over het algemeen verdienstelijk afgebracht ook al was het tempo soms wel eens wat te langzaam en kon men moeilijk van de tekst komen. Mevrouw De Jong was een goede Steffi Welsh, de haaibaai-filmster, G. Doeve, mej. N. Smits en mej. J. Doeve vorm den een verdienstelijke familie Prior, L. van Maanen had goede momenten als Addy Arnold, de vriend van Rob Prior en de overigen sloten zich hierbij aan. De regie was in handen van de heer H. de Jong. Het slot van de avond werd gevormd door een bal onder lei ding van de heer A. Tabbernal en met musicale verzorging van „The Time Killers". Voorzitter J. Neef heeft de aanwezigen aan het begin van de avond een welkom toegeroe pen. Bromfiets-stelende zeeman in kraag gevat De 37-jarige Rotterdamse zee man V., zich noemende W., stal een bromfiets in zijn woonplaats en stalde deze bij een Delftse fietshandelaar met de bedoeling de brommer te verkopen. De politie alhier kreeg er echter lucht van, hield de zeeman aan en stelde hem en de bromfiets ter beschikking van de Rotter damse politie. BEROEPEN De Ned. Herv. kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds J. J. Poldervaart te Nij ver dal, om werkzaam te zijn als predikant van wijk III, omvat tende de binnenstad-Noord, 't Haantje en Sion. Ds W. L. Tukker, Ned. Herv. predikant alhier heeft een be roep ontvangen naar Zwijn- drecht. „HET AGNETAPARK" GEEFT FILMAVOND De vereniging „Het Agneta- park" geeft voor haar leden een filmvoorstelling op Woensdag 4 Februari in „De Tent", Agneta- park. De avond zal geheel wor den gevuld met culturele films op allerlei gebied, zoals techniek, cultuur en muziek, welke be schikbaar werden gesteld door de Amerikaanse legatie. (Uit de Pers) Het Centraal orgaan van de bouwwereld „Cobouw" schrijft in zijn nummer van 30 Januari het volgende: „De gemeentelijke dienst van Openbare Werken te Delft heeft de gewoonte om in plaats van openbare aanbestedingen te hou den, door middel van adverten ties aan de aannemers prijs opgave te vragen voor bepaalde werken. De uitslagen van deze prijsopgaven worden nimmer pu bliek bekend gemaakt, evenmin ontvangen de inschrijvers bericht hoe de inschrijvingen luidden. Ook weet niemand officieel aan wie een werk wordt gegund. De betrokkenen en evenfb de pers worden niet toegelaten bij de opening der biljetten. Waar het hier werken betreft, welke worden uitgevoerd met geld van de gemeenschap, is het begrijpelijk, dat die gemeenschap prijs stelt op openbaarmaking van de handelingen hiermee verricht. Verder is het ook zo, dat de be trokken aannemers dit geheime stelsel niet kunnen appreciëren. De plaatselijke Federatie van Aanne mers- en Patroonsbonden heeft zich dan ook tot „Cobouw" ge wend met het verzoek te trachten te bewerkstelligen, dat in Delft voortaan het normale systeem van publieke besteding zal wor den gevolgd. Aanvankelijk schriftelijk doch ook in een persoonlijk onder houd met de wethouder van Tech nische Diensten, J. A. Lausberg, hebben wij deze zaak aanhangig gemaakt, wijzend op het belang van en de feitelijke plicht tot openbaarmaking van de aanbeste dingsresultaten. De wethouder stelde daarbij vast, dat hij per soonlijk vóór openbare aanbeste ding was. In ernstige overweging zou worden genomen in hoeverre aan de zijns inziens gerechtvaar digde wensen van aannemerszijde en van de pers tegemoet gekomen zou kunnen worden. Het succes van een en ander is helaas echter zeer gering. Het resultaat van de bespre kingen is nu, dat Burgemeester" en Wethouders van Delft het volgen de hebben besloten: „Voor grote werken zullen zo veel mogelijk aanbestedingen worden gehouden. In die gevallen, in welke een prijsaanbieding wordt gevraagd, zal aan de in schrijvers bericht worden gezon den, aan wie het werk wordt op gedragen." Wij hopen dat na deze eerste stap in de goede richting meer openbaarheid in de toekomst zal volgen. Kinderfeest St. Eloy De viering van het kinderfeest Zaterdagmiddag was de laatste fase in de lange reeks van fees telijkheden ter herdenking van het zestig-jarig bestaan van St. Eloy. Een vierhonderdtal kinde ren van 6 tot 14 jaar hébben in de grote zaal van de Stads Doe len genoten van de escapades van de heer Venzelaar c.s„die de kinderen flink aan het lachen kreeg met zijn evoluties als be hanger. „De Bietenbouwers" hebben tussen de bedrijven door flink van zich afgeblazen, terwijl de kinderen getracteerd werden op zuurstokken en een zakje snoeperijen bij het naar huis gaan. BOND VOOR HET GEZIN In het City-theater aan de Voldersgracht houdt de Kath. bond voor het Gezin Vrijdag zijn jaarvergadering. Na afhan deling der agenda zullen enige culturele films worden ver toond. DIT JAAR MEER DAN 60.000 WONINGEN? „Beslissend voor de toekomst van het bouwvak en voor de welvaart, alsmede voor de werk gelegenheid voor allen cue er bij betrokken zijn, is de economische positie van ons land als geheel en die laat zich ondanks het feit, dat wij haar alleen door ons een zekere zelfbeperking op te leggen en door krachtig door te werken, zullen kunnen hand haven aanmerkelijk minder ongunstig aanzien dan een paar jaar geleden ook maar gehoopt kon worden," aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir H. B. J. Witte, in een toespraak tot de deelnemers aan de op de volkshogeschool te Ber gen (N.-H.) gehouden volks hogeschooldag voor het bouwvak. Minister Witte merkte o.m. nog op, dat er in ons land be halve het directe tekort aan wo ningen, nog een enorme behoefte bestaat aan „bouwen" zowel op het gebied van de krottenoprui- ming als op het gebied van de sanering van tal van oude bin nensteden. Voor de toekomst op lange termijn is er volgens de bewindsman dus zeker geen re den tot pessimisme voor jonge bouwvakarbeiders. Wat de direc te toekomst betreft is er volgens ir Witte een redelijke vooruit gang ten aanzien van de woning bouw (60.000, misschien zelfs 62.000 of 63.000 in 1953) en van de overheidsbouw. Afzet T.V.-toestellen bedroevend gering De afzet van televisie-ontvang toestellen in Nederland is be droevend gering, heeft ir F. J. Philips medegedeeld. Hij weet dit vooral aan het feit, dat de Nederlandse televisie zich nog in een experimenteel stadium be vindt. Er zijn te weinig program ma's, waardoor de mensen er niet toe besluiten een toestel aan te schaffen. Komen er echter meer en betere programma's, dan groeit automatisch de afzet, zoals in andere landen en vooral in Engeland is gebleken, aldus ir Philips. Maandag 2 Februari CITY: De kleine wereld van Don Camillo (Le petit monde de Don Camillo) met Fernan- del en Gino Cervi, 7 en 9 uur (a. 1.) DELFIA: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) met Pierre Fresnay en Jeanne Moreau, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De gevangene van Mandorra (The brigand) met Anthony Dexter, 7 en 9 uur (14 j.) FLORA: De grot der vogelvrijen (Cave of outlaws) met Mac- donald Carey en Alexis Smith, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: De piraten koningin (An ne of the Indies) met Jean Pe ters, Louis Jourdan en Debra Paget, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur: Haag- sche Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk" voor K. a. h. V. Dinsdag 3 Februari CITY: De kleine wereld van Don Camillo (Le petit monde de Don Camillo) met Fernan- del en Gino Cervi, 2.30, 7 en 9 uur (a. 1.) DELFIA: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) met Pierre Fresnay en Jeanne Moreau, 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De gevangene van Mandorra (The brigand) met Anithony Dexter, 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) FLORA: De grot der vogelvrijen (Cave of outlaws) met Mac- donald Carey en Alexis Smith, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: De piratenkoningin (An ne of the Indies) met Jean Pe ters, Louis Jourdan en Debra Paget, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur? Haag- sche Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk" voor K. a. h. V. MUSEA: „Het Prinsenhof" en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en „Paul Tetar van Elven". 114 uur: Perma nente tentoonstelling; - „Het Prinsenhof", 105 uur: Kerst tentoonstelling „Ned. meesters uit particulier bezit"; Kunst handel W. van Bokhoven, Wijnhaven 13. 96 uur: Aqua rellen van F. J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeen". KON. SCHOUWBURG, 8.15 uur: „School voor vrouwen" door Haagsche Comedie. DILIGENTIA, 8 uur: Jean Pierre Marty, piano. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en '„Toevallige ontmoeting" door Comedia. BURGERLIJKE STAND Geboren: 30 Januari Frederik, z. v. H. Bos en C. Ber- tels, Oostplantsoen 14. Petronella Jacoba, d. v. J. L. Kremers en J. van der Zwet, De Colignystraat 77. Margaretha Hendrika, d. v. J. W. van Hoorn en A. Steijger, Geerweg 126. 31 Januari Pieter Johannes, z. v. J. Looije en J. Kuivenhoven, Naald wijk, Maasdijk 2. Leonardus Wilhelmus Maria z. v. L. M. Tersmette en J. W. van Schalkwijk, Hopsteeg 36. Wilhelmina Hendrina Maria, d. v. C. H. Elgershuizen en H: W. Pigmans, Rietveld 182a. Overleden: 29 Januari Wilhelmina Maria Kempes, 86 j., Oude Delft 203. Francina Hendrika Overgaauw, 84 j., weduwe van J. F. van Bilsen, Scheepmakery 20. 31 Januari Klaasje Jonker, 57 j., Naaldwyk, Dijkweg 11. Verenigingsnieuws Vrijzinnig Hervormd Vrouwenkoor Dinsdagavond jaarvergadering in „Ons Gebouw". Koornmarkt 75, om acht uur. Theosofisch Genootschap, afd. Delft Openbare bijeenkomst op Dinsdag avond 3 Februari in „Ons Gebouw Koornmarkt 75. waarbij een causerie wordt gehouden over het onderwerp: „Het mysterie der reïncarnatie". Aan. vang acht uur. Belangstellenden wel kom; toegang geheel vrij. Delfts Accordeon.Orkest „Excelsior" Alle leden worden eraan herinnerd, dat repetities tijdelijk Dinsdagsavonds om acht uur worden gehouden, wel op de Rotterdamseweg. Aller opkomst i» dringend gewenst. RECTIFICATIE. Het geschenk dat Jan Appelman tij. dens de feestavond in de Van der Woudenstichting namens de r.k. harmoniekapel „St. Franciscus" kreeg aangeboden was niet, zoals wij schre ven, een enveloppe met inhoud, doch een diploma, dat hem zijn verdere leven gratis toegang tot de concerten van het corps verschaft. Zuivering in Oostduitse C.D.U. In een artikel gepubliceerd door „Neue Zeit" schrijft de secretaris-generaal van de Oost duitse Christelijk-democratische partij, Götting, dat zijn party „ernstige fouten" heeft begaan. De gearresteerde voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, Dertinger, behoorde tot deze partij. Götting kondigde aan, dat er een zuivering in zijn partij zal worden gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1