AANTAL SLACHTOFFERS AL MEER DAN 394 's-Gravendeel en Kort gene het meest getroffen Rozenburg voor 70% onder water Telegram van Dulles aan minister Beyen Tientallen doden op Noord-Beveland DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Eilanden Goeree-Overflakkee, Rozenburg en N.-Beveland grotendeels onder water No. 27 IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optre dende sneeuwbuien. Krach tige tot matige, maar voor namelijk langs de Wadden- kust tijdelijk harde wind tussen noord en noord-oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 578434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 15 regels (15 mm) 2,25, elke mm meer f 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer 10,10 ABONNEMENTSPRIJS(bij vooruitbetaling) per kwar taal 6,per week f 0,47. MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DELFTSCHEMÉCOURA DE TOESTAND OP TEXEL Tegen het ochtendgloren werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht begon nen. In de nacht was gebleken, dat de dijk bij Oostersluis ten zuiden van de polder de „Een- dracht" weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen ge- zonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kun- I nen bieden. Vijftigduizend zandzakken uit I de Zaanstreek zijn inmiddels op het eiland aangekomen en wor- den nu gevuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. OVERWERK VOOR NOODGEBIEDEN Uit alle delen van het land bereiken ons berichten dat per soneel van bedrijven en fabrie ken gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze ge vormde bedragen grote sommen gelds, alles ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. VANMIDDAG 2 UUR: 394 DQDEN Uit de berichten, welke tot hedenmiddag 2 uur bij ons zijn binnengekomen blijkt dat het aantal slachtoffers tot 394 is gestegen. Uit de volgende plaatsen is nog melding gemaakt van slachtoffers: Abbenbroek 1, Oudelande 2, Ouddorp 1, Ril land 1, Stormpolder 4, Burch 10, Zierikzee 18, Kloosterzan- de 8 en Fijnaart 46. Telegram van prins Bernhard Prins Bernhard, die zich in op dracht der regering in New York bevindt, heeft aan de minister president het volgende telegram gezonden: „Diep getroffen door de ramp, die over land en volk is gekomen, verzoek ik u mijn innige deelneming over te bren gen aan hen, die thans lijden". Bernhard Nader wordt van regerings zijde medegedeeld, dat de prins in verband met de gebeurtenis sen zijn reisprogramma aanmer kelijk zal inkorten en eerder dan was voorzien in Nederland zad terugkeren. VANMORGEN vroeg bereikte ons het ontzettende bericht, dat in 's-Gravendeel in de Hoekse Waard reeds 50 55 slachtoffers te betreuren zijn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Er staat ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken Zodra het water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vracht auto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoy'- hallen in Rotterdam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verschei denen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Volgens de tot hedenmorgen acht uur binnengekomen berichten is het aantal doden reeds gestegen tot ruim 250. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: Goere-Overflakkee 40, Kruispolder 3, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 7, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneu zen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gra vendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Middelharnis 10, Hoedekens- kerke 1, Hondsbossche zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Oosterschelde (van Schouwen) 4, Kortgene circa 35, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7. Nieuwe dijkdoorbraak op Voorne-Putten Het eiland Rozenburg staat voor 70 onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de 'Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is niet geëvacueerd en er zijn geen ongevallen i/,/~\mim/~im irakirva a/- voorgekomen. Van het grote vee zijn tien koeien verloren gegaan. KONINGIN VANDAAG .?ogingen worden in het werk *Mteld om de gaten inBdeEdijk AH. NOODGEE1E-DEN gJk- -ótwrirwli 4-» Aichtei. Kort na zeven uur vanmorgen is bij Heenvliet op het eiland Voorne-Putten een dijk doorgebroken. Nadere gegevens ont breken nog. IN DE HOEKSE WAARD In de Hoekse Waard is het eerst de dijk van de Torenstee- polder onder water gelopen. Deze polder ligt langs het Hollands Diep. Toen deze polder volgelo pen was brak de dijk naar de Numanspolder door, waarin Nu- mansdorp ligt. Het opdringende water brak daarna door de dijk van de Nieuw Crom Strijense polder onder de gemeente Klaas waal. De laatst genoemde plaats bleef droog, maar het water in deze polder rijst nog steeds, aldus de politie. Onder de gemeente Heinen- oord heeft de buitendijk van de Zomerlandse polder ter hoogte van de Barendregtse brug het begeven. Voor zover bekend heb ben de inwoners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het water is vervolgens over de Blaaksedijk gelopen en heeft de Mijnsherenlandpolder drassig ge maakt. Het dorp Mijnsheren- land loopt geen gevaar. De ver bindingen van de Hoeksewaard met de buitenwereld zijn ver broken. Urker botters naar Stellendam Zestien Urker botters, die in Breskens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haringvangst gaan, zijn naar het bedreigde Stellen dam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het getrof fen gebied vertrokken. Onze zegsman deelt mede, dat in Klaaswaal geen gebrek aan Voedsel, maar wel aan drinkwa ter bestaat. Men hoopte, zodra het licht werd, boten te krijgen om het contact met de buiten wereld te kunnen opnemen. De dorpen Oud- en Nieuw- Beijerland, Mijnsherenland en Westmaas, gelegen ten noorden van Klaaswaal, worden nog niet bedreigd. Aan de dijk wordt ge werkt en men verwacht dat deze het zal houden. De stroom is in deze plaatsen uitgevallen. De watervoorziening levert nog geen moeilijkheden op. 's Gravendeel is telefonisch niet bereikbaar. De Amerikaanse staatssecretaris John Foster Dulles heeft Zon dagavond, naar de Amerikaanse ambassade mededeelt, een per soonlijke telegrafische boodschap aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn verslagenheid over de ramp, die Nederland heeft ge troffen. Het telegram zegt: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik u binnen enkele dagen zal ontmoeten." De ambassade deelt voorts mede, dat experts van de Ameri kaanse genietroepen te Heidelberg naar hier komen om samen te werken met de Nederlandse genie en legerautoriteiten. BUITENLANDS MEDELEVEN Onderscheidene vertegenwoordigers van buitenlandse regerin gen hebben de Nederlandse regering hun medeleven met de nationale ramp betuigd. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken heeft ons doen weten, hoezeer deze blijken van medeleven door de regering op prijs worden gesteld: Dubbeldam is één der vele plaat sen die door het water worden geteisterd. Hoe hoog het water staat toont deze foto- H.M. de Koningin zal heden in alle vroegte vertrekken en zal de gehele dag in de geteisterde gebieden doorbrengen. Zoals in ons ochtendblad reeds werd ge meld, zal prinses Wilhelmina vandaag en morgen namens de Koningin e'en bezoek aan Zee land brengen. Hulpaanbod van het Canadese Rode Kruis Het Canadese Rode Kruis heeft hulp aangeboden voor de door overstromingen getroffen gebieden van Engeland en Euro pa, aldus heeft William Stanbu- ry, commissaris van het Cana dese Rode Kruis Zondagavond medegedeeld. Er waren echter geen verzoeken om hulp in ant woord op het aanbod ontvangen. De getroffen gebieden zouden een voorraad goederen, voor het grootste deel kleren en bedde- goed, die door het Canadese Rode Kruis zijn opgeslagen, kun nen aanspreken. De verbindingsdam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. Daardoor is op het noord-weste lijke deel van Voorne-Putten weinig of geen schade ontstaan. Aan de andere kant van het Voornsche kanaal wordt Abben broek bedreigd. De inwoners van Oudenhoorn en Zuidland worden geëvacueerd. In Zuid- land schijnt de situatie ernstig te zijn. Vannacht is in Yerseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkom stig uit Ouwerkerk op Schou wen. Een van hen bevond zich in ernstige toestand. Zij deelden mede, dat vier anderen van het vlot waren geslagen en verdron ken. Tot nu toe is het op geen ma nier mogelijk gebleken om con tact te krijgen met Schouwen- Duiveland. Gevreesd wordt, dat Eiland bijna geheel overstroomd De eerste berichten uit Noord-Beveland kwamen vanmorgen vroeg binnen. Bijna het gehele eiland staat onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren.. Alleen Wissekerke en Camper- land zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water: De stadspolder bij Kortgene, de Willempolder, de Willem- Adriaanpolder, Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Fre- derikpolder, Oud-Kortgenepolder, Annapolder, Geerstdijkpolder en Katspolder. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord-Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. Doordat de Nieuwlandsepolder bij Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walche ren en Zuid-Beveland verbroken. Alleen voor zeer dringende geval len wordt een bootdienst tussen Ierseke en Bergen op Zoom on derhouden. Dank zij het feit, dat de gehele bevolking van Yerseke voortdu rend in de weer is geweest om de dijken te beveiligen, is het dorp thans behouden. De bevolking van Yerseke en Bergen op Zoom on- Kruiningen te evacueren. Een groot aantal vissersschepen uit Yerseke is uitgevaren voor ver kenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. In het ge heel zijn reeds 22 schepen uitge varen. Meer boten worden in ge reedheid gehouden. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp gezonden. ELF DODEN IN KRUININGEN Naar de burgemeester van Ka- pelle in Zeeland ons mededeelt, staat de gemeente Kruiningen ge heel onder water, zelfs zo, dat by vloed het water drie meter boven de ryksweg staat. Er zyn minstens elf doden te betreuren. SCHIP MET EVACUE'S BIJ GOEREE GESTRAND In de omgeving van Goeree schijnt een schip gestrand te te zijn, dat van het eiland onder weg was met vluchtelingen. De reddingboot „Koningin Wilhel mina" uit Stellendam, zowel als een schip dat in de haven van Goeree lag, voeren uit om hulp te bieden. de toestand daar zeer ernstig is. De drie inwoners van Ouwer kerk, die in Yerseke zijn aange komen, konden geen andere in lichtingen geven, dan dat hun eigen polder geheel is over spoeld. Van Yerseke uit zou in de loop van de dag een boot naar het eiland .vertrekken om pools hoogte te gaan nemen. Bij Abbenbroek zakt het water Volgens nog niet bevestigde berichten zou er in Abbenbroek op Putten een slachtoffer te be treuren zijn. De toestand in het plaatsje is in de loop van hedenmorgen beter geworden. Het water is iets gezakt. De bevolking heeft geen gebrek aan voedsel drinkwater. Met grote kracht beukt het water op de huizen in Maas sluis. Wat daarvan vaak helaas het gevolg was, toont dit trieste beeld. AFSLUITDIJK HIELD ZICH GOED Mensen van de Zuiderzeewer ken verklaarden ons, dat de Af sluitdijk zich buitengewoon goed heeft gehouden. Er is op drie plaatsen enige schade, die geen gevaar oplevert. Deze schade is toegebracht aan de steenglooi ing. De dijk heeft het maximum te verwerken gehad, waarvoor hij berekend is: dat is drie meter vijf en zeventig plus (boven nor maal Amsterdams peil). De Zuiderzeewerken zelf heb ben zich buitengewoon goed ge houden. Aan de Noord-Oostpol derdijk is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook enige geringe schade opgelopen, doch zich verder goed gehouden. Generaal Eddy naar Den Haag Generaal Manton Eddy, op perbevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa, is van morgen vroeg per vliegtuig uit Wiesbaden naar Den Haag ver trokken om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de reddingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse ge bieden. DIJKEN OP SCHOUWEN DOORGEBROKEN De kustwacht van West- schouwen heeft radio-telefo nisch aan Scheveningen-Ra- dio geseind: „Dijken op ver schillende plaatsen doorge broken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens bur gemeester". Dit is het eerste teken dat wij sinds het begin van de ramp van Schouwen ontvan gen. VOORNE EN PUTTEN STROMEN ONDER n* overstroming op. Voorae en Pu('<?•-. breidt zich ÜK ioi een ware ramp. In de vroege mor gen al stroomde het water ver der het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. Ook de Groe ne Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oostvoorne, wordt door het water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zal de aanvoer van zand en zand zakken voor het dichten van ga ten ernstig worden gestagneerd. Op het ogenblik worden de mensen uit de gemeenten Ouden hoorn, Abbenbroek en Zuid- land met man en macht geëva cueerd. In Oudenhoorn en Zuid- land bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerderijen. Naar wij vanmorgen om streeks tien uur vernamen, is de dijk bij Heenvliet niet doorbro ken. Het water had zulk een hoge stand bereikt, dat het óver de dijk stroomde in de rond Heenvliet gelegen poldergebie den. Men heeft dit de afgelopen nacht al zien aankomen en heeft de bewoners van de polderge bieden en het vee bijtijds ge ëvacueerd. De plaats Heenvliet blijft volgens de inwoners droog. Er was vanmorgen nog verbin ding via de provinciale weg met Rotterdam, maar men verwacht te, dat deze weg spoedig onder het water zal komen te liggen. HET VERKEER Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbin dingen voor het verkeer zijn ge stremd: 1. De weg RotterdamBreda, rijksweg 16, en wel van Dor drecht tot Zevenbergschehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorin- chem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, Utrecht-Breda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de rijks weg 58, lopende door Zuid-Beve land en Walcheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veer verbin dingen over de Wester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding gemaakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. OP DE BEIDE BEVELANDEN Tussen Baarland en Hoede- kenskerke op Zuid-Beveland staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdijk staat ge heel onder water. In Rilland Bath wordt de bur gemeester vermist. In Waarde zaten gisteren nog veertig men sen in de huizen. Aan de Kat- tendijkse dijk bij Goes is met duizend man gewerkt. Het groot ste gevaar is daar geweken. Het gat in de dijk bij Kruiningen is zo groot, dat de grote veerboot Kruingen-Perkpölder daar door heen is gespoelden op de weg ligt. Het lot van Noord-Beveland is onzeker. In Katseveer op de dijk staande zag men de dijk op Noord-Beveland in elkaar zak ken en de huizen wegspoelen. Men vreest hier het ergste. i'fi Koiieraam" weer normale toestand Het normale regelmatig terug kerende hoge tij te Rotterdam is vanochtend, evenals gisteravond normaal verlopen. De rivier is dus binnen de kademuren gebleven,* zodat men mag aannemen, dat de toestand wat dat betreft te Rotterdam weer normaal is. De wind is vergeleken met de ongeluksnacht van Zaterdag op Zondag j.l. aanmerkelijk in kracht afgenomen, hetgeen zeer zeker ook heeft medegewerkt het hoge tij weer op de normale wijze te doen verlopen. Filmreportage van Polygoon-Profilty Polygoon-Profilty zal van he den af in de Nederlandse bios copen een uitgebreide filmre portage doen vertonen van de watersnood die ons land heeft getroffen. Acht volledig uitge ruste equipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportages te maken. Vandaag zijn opnieuw zes equipes uitgestuurd om de gevolgen van de nationale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1