EEN BUNDER KOST KLAAR OPGELEVERD F 14.000.- ,Sokkenfabriekje" groeide uit tot N.V. Delana Maandag 2 Februari 1953 Pagina 9 De ontginning in het Land van Vollenhove (I) Zonder ruime subsidie rentabiliteit onmogelijk De ontginning in het Land van Vol lenhove is zonder twijfel van grote betekenis voor de economische ontwik keling van de Noordwesthoek en deze betekenis zal nog toenemen naarmate meer polders gereedkomen. De pers excursie,' ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van de ontginningsmaat schappij heeft de grote werken, waar over de laatste jaren niet meer zoveel geschreven is, weer eens in het licht der openbaarheid gesteld en het stemt tot verheugenis, dat bij deze excursie ruimschoots gelegenheid is gegeven tot het bekomen van informaties. Van deze gelegenheid is dan ook goed ge bruik gemaakt en natuurlijk werden de vragen ook gericht op de kosten van het ontginningswerk. Hierbij bleek, dat het klaar maken van één ha thans niet min der dan f 14.000 kost, waarvan tienduizend gulden moet worden gerekend aan arbeidsloon. Dit is voorwaar geen kleinigheid en er blijkt al dadelijk uit, dat ontgin ning, zonder ruime subsidiëring, in de versie verte geen rentabiliteit meer kan afwerpen. Kosten van aankoop onbe tekenende factor. Onder de2e omstandigheden zijn de kosten van aankoop der gronden, waar over vroeger zoveel te doen is geweest, een onbetekenende factor geworden. Zij hebben dan ook geli.ik gekregen, die indertijd gezegd hebben: wat be tekent het voor het rijk of de uitge- veende gebieden in de kop van Over ijssel met enkele tienduizenden meer betaald worden, dan de waardering op crisisvlak. Men had in die Jagen ook rustig de bedrijfsschade kunnen ver goeden, welke .oor tal van eigenaren ■ftit de ovetdracht van de gronden voortvloeide. Dat men dit niet gedaan heeft, bewijst, hoezeer de voortschrij dende tijd verstrakte denkbeelden weet te achterhalen. Men stelle slechts te genover elkaar de ontginningskosten van vóór de oorlog en die van het moment. Toen kostte een ha misschien f '2500 en nu.... f 14.000. En, het leeuwenaandeel van deze laatstge noemde kosten komt nu uit de Rijks kas, zonder dat iemand er zich ook maar enigszins druk over maakt. Zou het dan nu economischer zijn om het werk maar te staken? Deze vraag kan zonder meer ontkennend beafltwoord worden, want het is zeker een alge meen belang, dat de productiviteit van de bodem tot het hoogste peil wordt opgevoerd. Afgezien nog van het feit, dat de overheid, naar vermogen, werk gelegenheid dient te verschaffen aan het, helaas weer groeiende aantal ar beidskrachten, dat in eigen beroep geen emplooi meer kan vinden. Waarbij we niet uit het oog willen verliezen, dat de schepping van werkgelegenheid voor een overbevolking, op de duur toch een onmogelyKheid zal worden. Wat Is te duur? Toch zal menige boer zich bij het lezen van deze cijfers wel eens gaan afvragen, of dat nu allemaal maar zo kan. f 14.000 per ha aan kosten bij een pachtprijs van f 90 tot f li0. Ook zal menigeen verzuchten, dat de belasting betaler er goed voor is en inderdaad, die belastingbetaler is er goed voor. Maar de algemene welvaartsverhoging, waartoe cok de grondverbetering bij draagt, komt anderzijds ook weer aan de belastingbetaler ten goede, al zal in menig geval de verhouding wel danig scheef liggen, waai we eveneens van overtuigd zijn. Toch is de verge lijking betrekkelijk waardeloos, want, als een arbeider vóór de oorlog een Echtpaar maakte oude man f 50.000 afhandig Tien Jaar lang misbruik gemaakt van goedgelovigheid (Eigen berichtgeving). Tien jaar lang heeft het Deventer echtpaar J. H. F.—P. kans gezien de vermogende, thans 74-jarige heer K. te Apeldoorn aan het lijntje te hou den en geld af te zetten onder voor wendsel hiermede een eigen zaak te willen opzetten. In 1942 kwam F. bij de heer K. aan de deur als venter van kleine koop waren. Hij gaf zich uit als slachtoffer van de tijdsomstandigheden. Met mooie praatjes, later bijgestaan door zijn echtgenote, wist hij de heer K. te bewegen hem geld voor te schieten. Bijna wekelijks kwam het echtpaar bij de heer K. aan huis en wist het met een of ander smoesje opnieuw geld los te krijgen. Het is een raadsel, dat de heer K. niet eerder argwaan tegen deze men sen heeft gekregen. Toen hij dezer dagen de politie de zaak uiteen zette, deelde hij mede steeds geloofd te heb ben het voorgeschoten geld, dat in middels tot f 50.000 was gestegen, terug te zullen ontvangen. De Apeldoornse politie heeft het fantasierijke echtpaar gearresteerd en naar Zutphen laten overbrengen. Van het voorgeschoten geld bleek niets meer over te zijn. HBS-léerling na stoeipartij overleden Een stoeipartij tussen twee leerlin gen Van'de Rijks H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost van de 18- jarige"F, K. uit Leerdam. De 21-jarige medescholier draaide de das van de Leerdammer zo vast om diens nek, dat :K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas be geven, maar werd daar ónwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dordrecht liet overbrengen. Vandaar is hij naar het Leerdamse ziekenhuis gebracht. Twee Leerdamse medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel noodzakelijk. Tijdens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. huis kocht voor f 1800 vond hij dat al duur, maar nu moet hij er minstens f J 0.000 voor betalen. In één opzicht is de toestand echter gelijk gebleven. Hij, die vroeger geen huis kon kopen, kan het nu ook niet en het is zeer de vraag of hij er dus wel zoveel beter op is geworden. Toch verarming? Ofschoon men zich op de cijfers niet blind behoeft te staren, ligt de conclu sie voor de hand: in het verschil de monstreert zich de waardedaling van het geld en daarmede onze nationale armoede. Het werk stopzetten, zo dit practirch al mogelijk was, zou deze armoede echter nog vergroten en daar om .is het te hopen, dat de overheid middelen zal kunnen blijven vinden om ook de verdere ontginningswerken te financieren. Over de wijze van ex ploitatie is echter nog wel het een en ander te zeggen en daarop zullen we in een volgend artikel nog nader te rugkomen. BALKBRUG Fietser door auto gegrepen Waarschijnlijk door onachtzaamheid van een wielrijder geschiedde bij de brug over de Dedemsvaart wederom een ern stig ongeval, met gevolg, dat deze wiel rijder met een hersenschudding en een hevig bloedende hoofdwonde moest wor den opgenomen. Dokter Strobos verleende eerste hulp. Juist toen de bestuurder van een personenauto, een zekere R. O. uit Nijeveen de fietser W. W. uit de Bos- laan. wilde passeren, sloeg laatstgenoem de plotselink linksaf en werd hij door de auto gegrépen, met genoemd gevolg. De auto werd licht, het rijwiel zwaar gehavend. Gezellige avond De afdelingen Balkbrug van de O.L.M., B.O.O., Bond van Plattelandsvrouwen en Plattelandsmeisjes hebben dezer dagen in hotel De Munnink een gezellige avond belegd, die door een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. Nadat de heer J. H. Voorhorst een kort ope ningswoord had gesproken, volgde de op voering van het toneelspel „De Rauwe Grond", door A. v. d. Lugt. Het moeilijk te spelen stuk werd goed over het voet licht gebracht. De korte pauzen werden gevuld met samenzang o.l.v. de heer Voorhor.st. Aan het eind van de avond was er gelegenheid om een dansje te maken, waarvan een druk gebruik werd. gemaakt. Jaarvergadering ANAB Onder voorzitterschap van de heer M. Bakker hield de afdeling Balkbrug van de A.N.A.B. V.-ijdagavond haar jaarver gadering in zaal Leunge. Besproken wer den o.a. de CA.O.-Landbouw en C.T.D. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o,a dat het ledental in het afge lopen jaar is gestegen. De penningmees ter maakte in zijn verslag melding van een batig saldo. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Het bestuur be staat uit de heren M. Bakker, voorzitter. J. ter Horst, secretaris, L. J. Westerhof, penningmeester en verder H. Klem er. G. Winters. De financiële commissie 1953 zal worden gevormd door de heren L. Bremmer, B. de Bruin en F. J. Wassing. De heer Knip, hoofdbestuurder, behan delde deze avond o.a. de lonen en sociale voorzieningen. Zaak verhuurd. Naar wij vernemen heeft de manufacturier J. Laning zijn zaak verhuurd aan de heer Compagne van Lutten. De heer Laning denkt zich elders te vestigen. Onderling Eerbetoon" hield Jaarver gadering. Vrijdagavond heeft de be grafenisveren. „Onderling Eerbetoon" in hotel Drenth haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. ter Haar. Aanwezig waren 20 le den. Aan de jaarverslagen van de secre taris-penningmeester, de heer J. v. a. Woude. ontleenden wij het volgende: in 1952 werden door de vereniging 25 be grafenissen uitgevoerd, waarvan zes voor niet-leden. Het ledental bedroeg per 31 December 1952 515. t.w. Ie k'as 4. 2e kl. 212 en 3e kl. 299. Saldo 31 Dec. f 3446,55. Besloten werd de huur van de lijkwagen en volgwagens voor niet-leden vast te stellen op resp. f 25.— en f 10.—. Verder zullen gehuwde, inwonende kinderen voortaan zelf verzekerd moeten zijn, ter wijl tevens besloten werd de begrafenis tarieven voor niet-leden met 30 pet te verhogen. De heer A. Altena werd herko zen tot bestuurslid. Voorts werden enkele kleinere wijzigingen .gebracht in het re glement. BERGENTHRIM Zendingsavond Ilerv. gemeente In de Ned. Herv. kerk werd een zendings avond gehouden. Ds v. Voorst Vader opende de samenkomst en vervolgens sprak ds P. J. Mackaav. secretaris van Oeestgeest. over de situatie van de zen ding in de wereld van heden. Het werk zal op andere wiize moeten worden uit gevoerd, Zuster Ully Kolopita. een Indo nesische. vertelde van de striid tussen het Mohammedanisme en het christelijk geloof in haar vaderland Celebes. en over de grote invloed ten goede van de zending. Met warmte behandelde deze overtuigde Christin haar onderwerp. Na de pauze werd een zendingsfilm ver toond na een korte inleiding van ds Mackaay. DALFSEN Jaarvergadering OLM Causerie van Ir Baas. De jaarvergadering van de afdeling „Dalfsen" van de O.LfM. welke Vrij dagavond in hotel Van Kuik werd ge houden, was matig bezocht, waarover de voorzitter, de heer R. Ekkelenkamp in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit sprak. Nadat de secretaris, de heer W. Schrijver, 't jaarverslag had uitgebracht, gaf de penningmeester, de heer J. Hein, een -overzicht van de inkomsten en uit gaven. .De kas sloot met een voordelig saldo van f 571.32. Bij de bestuursverkie zing werd het aftredende lid W. Schrijver met op twee na algemene stemmen her kozen. Nadat nog mededeling was gedaan van de vraagpunten van het hoofdbe stuur, behandelde ir J. Baas, voorzitter van de O.L.M., een aantal actuele land bouwvraagstukken. o.a. de varkensprijzen, de prijzen van de melk en de eieren, enz. Spreker was niet gerust over de toe komst. Van het landbouwschap, dat ge vormd wordt door afgevaardigden van de drie landarbeidersbonden en de drie boerenorganisaties, verwacht hij voor de O.L.M. niet veel heil, immers die arbei dersbonden zijn nauw aangesloten bij de een of andere politieke partij, wat met de O.L.M. niet het geval is, waardoor deze weinig Invloed op de volksvertegen woordiging kan hebben. Doordat de boeren de laatste vijf jaar hun producten bene den de wereldmarktprijs afstonden, is volgens ruwe schatting voor het Neder landse volk een besparing bewerkstelligd van pl.m.. 900 millioen. Dat heeft gemaakt dat de uurlonen van de werknemers on geveer tien cent lager konden zijn, met het gevolg, dat nu met succes de buiten landse concurrentie het hoofd kan wor den geboden. Spreker hoopte dan ook dat, wanneer de prijzen van de varkens, enz. in de toekomst te laag mochten worden, met die besparing rekening zon worden gehouden. Tot slot wekte spr. de buiten staanders op toe te treden tot de O.L.M. om daardoor een hechte organisatie te krijgen. GRAMSBERGEN Ruw spel tijdens wedstrijd Gra m sb er gen-Ent er Onder stormachtig weer is Zaterdag de wedstrijd GramsbergenEnter Voor uit gespeeld. Gramsbergen verscheen met invallers voor Timmerman en Kieft en vijf minuten na de aanvang moest linksback Lith tengevolge van een bles sure worden vervangen. Het spreekt van zelf. dat de thuisclub hierdoor ernstig gehandicapt was. Voor rust was Enter overwegend in de. aanval, mede door de straffe wind. Na een half uur slaagde de middenvoor van de gasten erin een fout van de Gramsberger verdediging af te 'straffen (01). Overigens hield deze verdediging uitstekend stand en Enter moest met deze voorsprong genoegen nemen. Na rust kwam Gramsbergen aan bod. Echter bleek nu pas, hoe de ploeg door de invallers was verzwakt. Ondanks de druk op de Enter-veste bleven doelpun ten uit. De gasten probeerden meer dan eens op al te felle wijze doelpunten te voorkomen.i Drie keer werd een speler uit de Gramsberger voorhoede op un faire wijze gevloerd, doch slechts één maal gaf de scheidsrechter een indirecte vrije trap. Mede door de slappe leiding werd de verhouding in het veld er niet beter op. Bij één der uitvallen van Enter slaagde de rechtsbinnen er in de voor sprong te vergroten. Even voor het einde werden de pogingen van Gramsbergen beloond. Reinders zorgde voor een ver diende tegengoal. De resterende minuten moesten de gasten nog alle zeilen bij zetten om verdere doelpunten te voor komen. Filmavond C.B.T.B. Vrijdagavond j werd in een lokaal van de bijz. school te Ane voor de leden van de C.B.T.B. een aantal films vertoond door de heren Lamberts en Westerhaar uit Hengelo. De eerste rolprent handelde over de verbetering van verwaarloosd grasland. Door een zorgvuldige bewer king kan de productie met 3050 pet worden opgevoerd. De tweede film over het inkuilen van gras toonde dui delijk aan, dat men aan de wijze van inkuilen, alsmede aan de voedering steeds de grootste zorg moet schenken, wil men niet. dat dit voedsel aan kracht gaat inboeten. Zelfs op de smaak van melk kan een onjuiste in kuiling en voedering een nadelige in vloed uitoefenen. Na de pauze ver strekte de heer TCieft op de vertoonde films nog enige toelichting. Tot slot werd nog een film vertoond over de totstandkoming van een coöperatie in de N.O.-Polder. DEN HAM Plan tot verbetering en uitbreiding Herv. kerk Kosten geraamd op f 220.000. In een vergadering van leden der Herv. gemeente werden de plannen besproken tot verbetering en uitbrei ding der kerk. Dakbedekking, zolder en plafond verkeren in zeer slechte toestand en met levensgevaar moeten eventuele noodzakelijk onderhouds werken worden uitgevoerd. Ook de banken in de kerk vragen verbetering. In de tweede plaats is de kerk te klein. Een behoorlijke plaats voor de viering van het Heilig Avondmaal is er niet. Nu wordt de tafel aangericht in een verscholen hoekje. Het voornemen bestaat de kerk uit te breiden tot 1300 zitplaatsen. Ver bouwing en uitbreiding vragen een uit- 'gaaf van f 220.000. Ds Labrie, die de leiding van de vergadering had, sprak als zijn overtuiging uit, dat wanneer de gemeente deze zaak in het geloof aanvaardt, de plannen zeker zullen slagen. En zo dacht ook de ove-grote meerderheid van de aanwezigen er over, die instemden met de ontworpen plannen. Gezellige avonden Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix werd Vrijdag en Zaterdag in het ge bouw voor Chr. Belangen een gezellige avond gehouden, uit gaande van de Oranjevereniging. Het bestuur, aan gevuld met enige dames heeft over het voetlicht gebracht het blijspel „De niewe veearts". Beide avonden zijn een groot succes geworden, dank zij het sublieme spel. De eerste avond bracht burgemeester Bramer de spelers dank voor het gebodene en de tweede avond was de heer Gorter de tolk der aan wezigen, toen hij de medewerken den een compliment bracht voor de wijze waarop het blijspel was vertolkt. Bijzondere vermelding verdient, dat de op deze avonden gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding ruim f 50 opbracht. BLOEIEND BEDRIJF IN DEDEMSVAART Vijfhonderd mensen vinden er werk BINNENKORT NIEUWE FABRIEK Een volk dat leeft bouwt aan zijn toe komst. Of deze woorden in 1907 de heer Bonne Berends ook in gedachten geko men zijn, toen hij in een kleine bedrijfs ruimte te Sluis 6 een fabriekje stichtte ter vervaardiging van sokken en hand schoenen, wij weten het niet. maar zeker is dat de stichter van dit bedrijf, wan neer hij zou kunnen zien hoe dit simpele bedrijfje, dat ln de volksmond de naam van sokkenfabriek kreeg, thans is uitge groeid tot een bloeiende fabriek, waar 500 werknemers emplooi vinden, zou zeggen, ik heb in 1907 onbewust aan de bloei en toekomst van Dedemsvaart mee gewerkt. Vijfhonderd mensen, waarvan ongeveer tweederde meisjes en eenderde manne lijk personeel, komende per bus en fiets van heinde en ver, betreden elke ochtend de Delana-fabriek te Sluis 6. Zij vervaar digen gezamenlijk ongeveer anderhalf millioen stuks wollen gebreide kleding stukken, voor het merendeel kinder- bovenkleding, per jaar. Gestage groei. Het bedrijf in 1907 gesticht, werd in 1925 door de heer A. J. C. Minke over genomen. en in 1929 werd de fabriek in de N.V. Delana omgezet. De stijging van productie, personeel en bedrijfsruimte, hielc'en steeds gelijke tred. In 1940 toen de oorlog uitbrak, had de naam Delana dan ook reeds in het gehele land een bekende klank. De oorlogstijd was ook voor Delana een moeilijke periode waar in het bedrijf zich niet verder kon ont plooien. Na de bevrijding pakte evenwel de directie de zaak goed aan en reeds in 1946 werkten er weer 169 man per soneel. Dit getal bleef stijgen, 1948: 299 man, 1950: 369 man, 1952: 414 man. Thans vinden 500 mannen en vrouwen in het bedrijf werk. De directie denkt dit aantal in de naaste toekomst nog belangrijk te kunnen opvoeren als binnenkort de nieuwe fabriek op het Industrieterrein „De Rollepaal" gereed komt en hierdoor aan de 3200 m2 bedrijfsruimte opnieuw 1800 m2 worden toegevoegd. Wat een be drijf als de Delana voor een gemeente als deze met bijna 12,000 inwoners be tekent, kan men zich het beste voor stellen wanneer men bedenkt dat het on geveer f 16.000 per week aan loon uit betaalt, wat voor een groot gedeelte de plaatselijke middenstand ten goede komt, Nog meer industrie. Het gemeentebestuur heeft het destijds goed gezien om té Sluis 6 een groot com plex grond aan te kopen en dit te be stemmen als industrieterrein. Naast de Delana staat, reeds een kleine machine fabriek. terwijl thans weer een fabriekje wordt gebouwd waarin een precisiebe- arijf wordt gevestigd. Wel vragen deze bedrijven nog geen groot aantal werk lieden. m3ar ook de Delana is klein be gonnen. Misschien wordt deze gemeente, welke thans nog als overwegend agra risch wordt aangemerkt, in de toekomst nog eens industrieplaats. DEDEMSVAART. Druk bezochte jrarvergadering Chr Besturenbond Ledental tot ruim 750 gestegen. Tot de laatste plaats was Donder dagavond de zaal van het gebouw „Ons Centrum" bezet, toen de voorzitter van de Chr. Dedemsvaartse Besturen bond ,de heer J. Kloeze, de 31ste jaar vergadering van .deze organisatie opende. Het verheugt het bestuur, al dus spreker, dat zovclcn aanwezig zijn. Wij beschouwen dit als een teken dat meer en meer belangstelling wordt getoond door de Chr. vakbeweging. De jaarverslagen werden uitge bracht door de heren A. Odink en M. Gort, resp. secretaris en penning meester. We merkten hieruit op, dat de Chr. Besturenbond zich op velerlei terrein beweegt. Het ledental steeg tot ruim 750. Ook de kas sloot met een klein batig saldo. Overwogen wordt om te komen tot oprichting van een jeugdclub met het doel om door mid del van het houden van ontwikkelings avonden de jeugd inzake allerlei pro blemen voor te lichten. De penningmeester van de vereni ging „Draagt elkanders lasten", zijnde een onderdeel van de besturenbond, de heer Van der Hoek, bracht een financieel verslag uit over het werk van D.E.L., terwijl de heer H Dekker een overzicht gaf van de werkzaam heden. In het afgelopen jaar kon wederom bijna f 1500 ten bate der t.b.c.-bestrijding worden afgedragen. Van het jaar 1946 tot en met 1952 be steedde D E.L. voor bestrijding van deze ziekte een bedrag van f 12.128. Als spreker voor deze feestelijke jaarvergadering trad op ds Blonet, Ned. Herv. predikant. Deze sprak over „Ons persoonlijk aandeel in de strijd om een rechtvaardige maat schappij". Medewerking aan deze avond ver leende de Beierse kapel van „Eupho- nia". de reciteerclub „D.O.K.", de or ganist de heer Hulleman, en de heren Waning en Diphoorn. Bouw industriehal gegund. Het ge meentebestuur heeft, het bouwen van een kleine industriehal op het terrein „De Rollepaal" gegund aan de fa Batterink en Mulder te Dedemsvaart voor f 19.261 en het schilderwerk aan J. Balt en Zn voor f 599. Jaarfeest Herv. jeugdclubs D.j Hervormde jeugdclubs te Sluis 6. „Emanuel" en „Mosterdzaadje" hielden in de Kapel te Sluis 6 Vrijdagavond ge combineerd haar jaarfeest. Het gebouw- was tot de laatste plaats bezet toen de leider van de avond, de heer Van Sloten, een woord van welkom sprak. Uit de door de meisjes en jongens uitgebrachte jaarverslagen viel te bespeuren, dat deze jeugdclubs in de dorpsgemeenschap een goede plaats innemen. Op allerlei gebied wordt de jeugd op deze clubs door be-, kwame leiding ontwikkeling bijgebracht terwijl ook de ontspanning niet ont breekt. Dit laatste bleek ook weer op deze gezellige feestavond. De jongens en meisjes bezorgden de ouders enkele aan gename uren met de opvoering van aar dige toneelstukjes. Dinsdag inzameling voor getroffen gebieden Schade ter plaatse valt mee. De storm van Zondagnacht heeft ook in Dedemsvaart, zij het in geringe mate., zijn sporen achtergelaten. Bij de heer E. Tuin le Sluis 7 waaide een groot gedeelte van het dak van zijn woning.. Een houten loods staande op het emplacement van de E.D.S., zakte in elkaar en een gedeelte van de loods kwam in de tuin van een naastgelegen woning terecht. Van een aantal woningen in de Oranjebuurt waaiden de vorsten van het dak. In het gemeentepark ging een aantal bomen tegen de grond, terwijl aan verschillende woningen pannen- en glaschade ontstond. De burgemeester, vergezeld van de direc teur van gemeentewerken, maakte in de ochtenduren een rit door de gemeente om zich van de geleden schaden op de hoogte Ie stellen. Het Rode Kruis en andere verenigingen fergaderden Zondagmiddag om de hulp verlening van de zwaar getroffen gebie den in het Zuiden en Westen van ons land te bespreken Besloten werd om morgen een inzameling te houden. HARDENBERG Tafeltennis. De ontspanningsver eniging O.V.I. heeft te Herdenberg haar eerste tafeltenniswedstriid gespeeld tegen een Hardenbergse combinatie. De uitslag was 121 voor de gasten. Een revanche- wedstrijd zal binnen afzienbare tijd vol gen. DEN HULST Storm veroorzaakt enige schade Tijdens hei stormweer van Zaterdag op Zondag is een gedeelte van de schoor steen op het huis van de heer W. Brink man neer beneden gestort. Ongelukken deden zich niet voor. Den Hu'.st zat Zaterdagavond een uur in het donker, doordat het bovengrondse net van de eleclriciteit onklaar raakte. Verder werd enige schade aangericht aan de straat verlichting en werden enkele bomen- slachtoffer van het noodweer. Biljarten. In café Belt werd Vrijdag avond 'n biljartwedstrijd gespeeld tussen de vijftallen van café Belt en die van café Leunge uit Balkbrug. Het vijftal van Leunge won één partij en verloor er vier, zodat Belt met ruim verschil de wed strijd won. Aanbesteding. De bouwkundige H. Zwerus heeft Zaterdag aanbesteed het verbouwen van het woon- en winkelhuis van de heer E. G. Klasse te Den Hulst. Er werd als volgt ingeschreven: A. Tem pelman f 20.775, A. J. Goselink f 20.399, H. J. Stol te en Zn f 19.844. R. Hagting f 19.700. De begroting was f 16.300. Predikbeurt. Lokaal Rehoboth De Meele Dinsdag 4 Februari 19.30 uur de heer Visser uit Urk. LUTTEN Feestelijke vergadering van drie Chr. vakorganisaties De Ned. Chr. Landarbeidersbond. de Chr. Bedrijfscentrale en de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond hielden Vrijdag avond in „Pro Rege" gezamenlijk hun feestelijke jaarvergadering. De leiding was in handen van de voorzitter van C.B.C. de heer A. J. Altena. die in zijn openingswoord wijlen de heer G: v. d. Belt herdacht, die de eerste voorzitter was geweest van de N.C.L.B. Hierna werd het woard gevoerd door de hoofd bestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen centrale. de heer De Vries. Deze schetste de moeilijke tijd waarin wij leven en waarin vaak geen plaats is voor opti misme. Spr. wees op de verantwoorde lijkheid die wij moeten hebben voor het geen in de wereld gebeurt en voor de mensen waarmee wij in aanraking ko men. Dan besprak spr. de taak van ds kerk. die na de tijd der reformatie een grote invloed had op het maatschappe lijk leven, maar thans deze alles beheer sende plaats heeft verloren. Hierop moe ten wij ons beraden en onderzoeken of de oorzaak van de verwijdering niet ligt bU ons zelf. inplaats van bij het socia lisme. communisme of wat voor ismen ook. Dit is een ernstige vraag voor het C.N.V. en de kerk. Het is een sociale strijd, een geestelijke worsteling om het behoud van de ziel van ons volk. Hierna was de beurt aan de Chr. toneelvereni ging «Marijke" uit Gramsbergen, dis zeer verdienstelijk heeft opgevoerd het toneelstuk „Pietje de gladde". De aan wezigen hebben zeer genoten. Varkensfonds had gunstig jaar In zaal Nijland hield het varkensfonds Lutten en omstreken Vrijdag zijn jaar vergadering onder leiding van de voorzit ter, de heer G. J. Schottert. De jaarver slagen werden uitgebracht door de secre taris. de heer H. Hulsegge en de penning meester, de heer J. Mentink. Hieruit bleek dat het fonds een goed jaar heeft gehad. De inkomsten bedroegen f 3955.84 en de uitgaven f 3244.02, zodat de kas sloot met een batig saldo van f 711.82. Er werden uitkeringen gedaan voor 22 gestorven dieren. Voor 12 afgekeurde dieren werd f 877.10 ontvangen. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende heren G. J. S-.hottert, J. Platje. B. H. Veltrop en G. J. Brink herkozen. Op voorstel van de voor zitter werd besloten om de taxateur en de boekhouder een gratificatie ter hand te stellen voor het vele werk dat zij in het afgelopen jaar voor het fonds hebben verricht. Er waren 40 leden ter vergade ring aanwezig. NEEUWLEU SEN Bijeenkomst C.H.U. De heer P. Corée, wethouder te Zwolle, sprak dezer dagen in zaal Schippers voor een klein aantal belangstellenden over „Gemeenteraadsverkiezingen 1953 en de C.H.U.". Spr. begon met een overzicht van de Tweede Kamerverkiezing in 1952. De C.H.U. heeft zich toen kunnen hand haven. Wij moeten dit jaar doen wat wij kunnen om ds C.H.U.-beginselen uit te dragen, aldus spr. Deze taak Is ons van Godswege opgelegd. Vervolgens behandelde de heer Corée de taak van de gemeenteraad, waarna hij diverse aangelegenheden besprak, o.a. woningbouw, om- tenslotte nader in te gaan op enkele doelstellingen van de C.H.U. Na afloop beantwoordde spr. ver scheidene vragen. Biljarten. De dezer dagen gespeelde biljartwedstrijd tussen café „De Vier sprong" en café Westenbrink te De Wijk eindigde in een 64 overwinning voor de gasten. Het hoogst gemiddelde no teerde R. Bosman uit De Wijk met 2.17. De hoogste serie (9) was van K.'Brouwer Nieuwleusen. OLST Dezer dagen hield de Tuinbouw- Donderdagavond hield de Tuinbouw- veremglng Olst een ledenvergadering in hotel Boeve. Nadat de door de vereniging te houden filmavond was besproken wer den de floralia-planten voor het komende jaar uitgezocht. Besloten werd o.a. dat dit jaar een der leden dahlia's zal kweken voor de komende tentoonstelling. Voorts besloot men een bedrag te schenken aan het „comité autotocht ouden van dagen". Bij de rondvraag werd door een der leden nogmaals gevraagd naar de aanschaffing van materiaal. Er zal contact gezocht wor den met een deskundige op het gebied van verlichting. OMMEN Padvinders vragen hulp voor Keiëzen De Om'mer padvinders hebben zich ontfermd over de Keiëse jeugd en deze in hun gelederen opgenomen. Aan vankelijk waren het slechts enkele jongens die toetraden, maar in de loop der maanden is dit aantal gestegen tot 23 jongens van 6 tot 14 jaar. De moei lijkheid is nu, dat deze jongens slechts een klein bedrag aan contributie kun nen betalen Van het aanschaffen van uniformen is dan .ook in het geheel geen sprake. Van het beetje geld dat in kós was, heeft men de jongens mee genomen naar het zomerkamp, zodat deze thans geheel leeg is. Men wil nu trachten de jongens althans aan een hoed en das te helpen. Het hiervoor benodigde geld hoopt men bijeen te kunnen krijgen met het organiseren van een z.g- bonte avond op Zaterdag 7 Februari a.s. Wanneer de stadgenoten nu in groten getale deze avond bezoeken is er een rede lijke kans, dat althans deze wens in vervulling kan gaan. RAALTE Goede duivententoonstelling van G.V. Gebr. Westerop uit Wtfhe triomfeerden. In zaal Lugtenberg aan de Heeren straat is een postduivententoonstelling gehouden, georganiseerd door de P.D.V. „Gevleugelde Vrienden" (Raalte-Leme- lerveld). Ook postduivenhouders uit Wijhe en Olst zonden vogels in. Er wa ren 230 inzendingen. Zaterdagavond werd de tentoonstelling geopend. De voorzit ter van „Gevleugelde Vrienden", de heer Bras uit Lemelerveld. deelde mee. dat de heer E. Habers (Lemelerveld) ditmaal de Burgemeester - Ganzeboom - wisselbeker heeft gewonnen, (deze beker wordt ge wonnen door het G.V.-lid. dat met zijn duiven het hoogste aantal punten ver gaart. Het vorige jaar werd de beker gewonnen door H. Broeks (Raalte). De extra prijs was voor de Gebr. Westerop uit Wijhe. Burgemeester A. J. Ganzeboom hield hierna de openingstoespraak. Spr. noem de de duivensport een mooie en goede vrijetijdsbesteding. Dat de jeugd er ook in betrokken wordt, is bijzonder verheu gend. De burgemeester zegde zijn steun toe. als het aanvragen voor de bouw van duivenhokken betreft, en sprak tenslotte de hoop uit. dat deze tentoonstelling veel publiek mag trekken en zomede een goede propaganda voor de duivensport zal zijn. De winnaar van de wisselbeker was niet aanwezig, zodat de jongste dochter van de burgemeester hem de prijs niet kon overhandigen. Maar toch werd er iets overhandigd. Voorzitter Bras verraste Paula met een dikke plak chocola en de burgemeester kreeg als souvenir aan de G.V.-tentoonstelling '52 een zilveren boeklegger. De genodigden bezichtigden hierna de tentoonstelling. De uitslagen waren, (waar niets ver meld wonen de inzenders te Ra?he): oude doffers: 1 Gebr. Westerop (Wijhe); 2 H. Oosterhaar (Wijhe); 3 Gebr. Wes terop (Wijhe); 4 A. van Dijk (Wijhe); 5 E. Habers (Lemelerveld); 6 H. Broeks: 7 E. Habers (Lemelerveld); 8 J. Leemkuil; zeer eervolle verm. Gebr. Westendorp (Wijhe) en eervolle verm. H. Geertman (Mariënheem). Oude duivinnen: 1 H. Olthof (Wijhe): 2 Gebr. Dalhuizen (Olst); 3 H. Broeks; 4 E Habers (L'veld); 5 en 6 Gebr. Dal huizen (Olst): 7 Pastoor Morselt (L'veld); z.e.v. Gebr. Westerop (Wijhe) en e.v. J. Distelhorst (Luttenberg. Jonge doffers: 1 J. Smeenk (Haarle): 2 Gebr. Westerop (Wijhe): 3 L. Ooster laar (Wijhe); 4 H. Oosterlaar (Wijhe): 5 H. Mevboom (Wijhe); 6 E. Habers (Le melerveld): z.e.v. J. Leemkuil; e.v. Gebr. Jansen (Wijhe). Jonge duivinnen: 1 Gebr. esterop (Wijhe); 2 H. Broeks; 3 H. Olthof (Wijhe); 4 H Broeks: z.e.v. C. v. d. Werf (L'veld) en A. Vloon: e.v. J. Groothuis. De tentoonstelling van „Gevleugelde Vrienden" is dit jaar ook weer bijzonder geslaagd te noemen. Ondanks het bijzon der slechte weer was er veel belangstel ling: zelfs Zaterdagavond al. Zoals uit bovenstaande wel blijkt sloegen de Wijhenaars in Raalte een zeer goed fl- ROUVEEN Predikbeurt. Oud Geref. Gemeente Woensdag 19.30 uur ds De Jong. WIJHE Woningverbetering met subsidie nu nog mogelijk Tot 1 April a.s. is er gelegenheid om woningverbetering toe te passen met sub sidie uit het z.g.. Terlingenfonds. Deze subsidie wordt slechts toegekend indien de verbetering op 1 April a.s. .haar beslag heeft gekregen. In tal van gemeenten m ons land maakt men gretig gebrijjk van deze gelegenheid om zijn woning voor be trekkelijk geringe kosten te laten verbe teren, b.v.. door uitbreiding van het aan tal kamers tengevolge van gezinsuitbrei ding. alleen Wijhe komt in deze lelijk ach teraan sukkelen. Het schijnt dat men niet voldoende op de hoogte is met de betref fende bepalingen.. Ten kantore van ge meentewerken verstrekt men desgevraagd gaarne de nodige inlichtingen.. Opgemerkt wordt dat deze subsidie niet wordt gege ven in gevallen waar duidelijk sprake ts van verwaarloosd onderhoud der wonin gen.. Het subsidiebedrag bedraagt 50 pet van de kosten der verbetering, mits die kosten het totaal bedrag van f 2800 niet overschrijden. Dat betekent dus, dat de verbeteringskosten ongelimiteerd hoog mogen zijn, doch dat het Terlingenfonds slechts subsidie verleent tot een maxi mum van 50 pet van f 2800 of f 1400. Van deze I 1400 betaalt de gemeente een derde deel en het Rijk twee-derde deel. Door de betrokken eigenaren moeten dus wor den betaald alle verbeteringskosten boven de f 1400. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Kendrikus, z. v. H. J. Schuurman en M. H. van der Weerd; Herman, z. v. G. H. Eshuis en J. ten Broeke. Nieuwe industrie Sinds enige maanden waren in deze ge meente in een lokaliteit aan de Lang straat gevestigd de confectie-ateliers van de Fa Dijks als onderdeel van de fabrieken gevestigd te Enschedé en Beilen. Deze firma vervaardigt hoofdzakelijk schorten. De beschikbare ruimte was echter veel te klein. Thans is het de fabriek gelukt de beschikking te krijgen over de leegstaande confectiefabriek aan de Prins Bernhard- laan, een ruim gebouw met bovenverdie ping, dat ruimte biedt aan een groot aan tal naaisters. Het is voor deze gemeente van belang dat deze reeds enige tijd on gebruikt staande fabriek thans weer een goed renderende industrie huisvest. Geref. Jongelingsvereniging vergaderde. Dezer dagen vergaderde de Geref. Jon gelingsvereniging in het "gebouwtje achter de Geref. kerk. Als spreker trad op de heer Koster van de Chr.. Bestuurdersbond afd. Wijhe, .die een inleiding hield over de vraag „Waarom C.N.V.?" Spr. zette het doel en de werkwijze van het Chr. vak verbond uiteen. Na afloop was er gele genheid tot het stellen van vragen en daarvan werd een zeer druk gebruik ge maakt. Stamboekinspectie. Bij de onlang# gehouden herfstinspectie werden door de inspecteur R.W. Wijers van de Fok- en Contrölevereniging Wijhe en Omstreken" de volgende dieren ingeschreven: Truus 5, 78 punten, eig, L. H. Kolk; Rika 4, 76 p., eig. H. .T. ÈlshofRegina, 77 p., eig, B. Beuze; Cato 2, 79 p., eig. F. J. Klever- kamp; Hermientje, 76 p.. eig. H. de Weerd; Truus 76 p,, eig. J. W. Blanke; Gerrie, 79 p., eig. Wed. B.. Willemsen; Loesje, 77 P. eig, Joh. Hietberg; Juliana 4, 76 p., eig. Wed. J. Blanke; Leida 5, 77 p., eig. Jac. Mulder; Jansje, 76 p., eig. J. Westhoff; Corrie I, 76 p., eig. Alb. Stoel; P.ertha 2, 77 p.; eig. A. Grootenhuis; Egbert van D. Klumper B78 p.; Maarthen van Alb. Stoel Scr 75 p.; Gustaaf van H. J. Elshof BDina's Paul van G. Hekkert Bc+. Uitgaan in Zwolle: Heden: Odeon 8 uur: Kunstkr. Od. Muziekserie. Ab. concert Hans Henke- mans (piano). De Kroon. 2. 4 30. 8 uur: Met geheime opdracht. Buitensociejeit 8 uur: O.K. Nero! Dinsdag: Palvu 8 uur: Jaarverg. A Z. C.W. De Kroon. 2. 4.30. 8 uur: Het kind der zonde. Eigen Gebouw. 8 uur: Vrije Evang. Gemeente. Buitensocie- teit: Ring Zwolle met Z.S.O. 11

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6