Geen rampzalige gevolgen van storm in Delft Goede uitvoering van Animo Wat doet het weer? Maar brandweer heeft handen vol werk Oproep aan de burgerij Gré Hagen-v. d. Giezen hartelijk gehuldigd Halve eeuw op de planken voor toneelvereniging „Multatuli Biljarten Een nieuwe ster ontdekt Het Vaderland Getrouw vierde derde lustrum DZV nieuws Erelid van de damclub DOS Zonder home Goed begin Fabriek in Lekkerkerk afgebrand Veel slachtoffers in Engeland Vijftig gezinnen uit Papendrecht in ELI.-Ambacht Aanrijding met dodelijke afloop Hel Vrije Volk I HET VRDL VOLK 2 b E^RUARl 1953 PAGINA 3 Vergeleken met de rampzalige gevolgen, die de storm elders heeft gehad, is Delft er goed afgekomen. Dat betekent niet, dat met name de brandweer met de armen over elkaar heeft kunnen zitten. Van Zaterdagavond acht uur af, toen de eerste melding binnenkwam, is het personeel onafgebroken in de weer geweest. Eerst Zondagmiddag om drie uur begon de grote stroom ongevalletjes wat af te nemen. De actie, voor de slachtoffers van de watersnood ondernomen, blijkt in Delft enorme weerklank te vinden. Men moet lang in de geschiedenis terug gaan om een zo algemeen ge voelde behoefte de nood van land genoten te verlichten, te signaleren. Alle mogelijke instellingen verkla ren zich bereid aan de organisatie mee te werken; honderden particulie ren hebben hun diensten aangeboden, hetzij aan het Rode Kruis, hetzij aan het hulpcomité van het gemeente bestuur. Ook in geld en natura stromen de bijdragen binnen en reeds nu staat vast, 'dat onze stad zich straks bij het opmaken van de balans van haar allerbeste zijde heeft laten zien. Eerlijk gezegd, Flip had ook niet anders verwacht. De ontstellende reeks gebeurtenissen, welke succes sievelijk bekend werd, was wel bij uit stek geschikt om iemand in het hart te grijpen. Het behoeft trouwens niet te wor den betwijfeld, dat men zich ook in andere gespaarde gebieden van ons land niet onbetuigd zal laten. In het meeleven met deze nationale ramp demonstreert zich een eenheid, die zich aan kunstmatige afscheidin gen van politieke of geestelijke over tuigingen niets gelegen laat liggen. Het is goed zo. Lietjesjonger Hwa'fc forline Freed-to-joun nei it moaije sealtsje fan Koot oan 'e Bis- temerk, tein wierne om der de üt- fiering fan „De Lietsjesjonger" by to wenjen. sil it wol net spyten haw- we. dat hja der wierne. De Fryske krite „Under de Aide Jan" joech dy jouns in toanielstik, spile troch eigen leden, foar eigen leden en belangstel lenden. It wier ketier nei achten, do't foar- sitter Teitsma de joun iepene en syn bllidens ütspriek oer it greate tal oanwêzigen, in oantal, alwer greater as de earste kear yn Desimber, for line jier. Hy koe de Haagse Friezen fan „Sljucht en Rjucht" yn 't be- sünder wolkom hjitte en hie dat ek graech de Rotterdamske l&nsljue dien, as dy der mar west wieme, mar, om ünbekinde reden wierne dy net opdaegjen komd. In deputaesje fan de Studinte-foriening „Aid Gil lis" wier letter ek oanwèzich. Foar- sitter Teitsma sei yn syn iepenings- wird fierder, det de spilers fan de Aide Jan mar „amateurs" wierne en dat min der rekkening mei hélde moast. Nou, dat diene wij dan ek wolris, mar faeks forgeaten wij dat ek wer! Hwant de spilers hawwe mei hjar „Fleurig stik yn trije bidriuwen" üs in moaije joun besoarge! It die blyken, dat de regie yn goede hannen wier, lyk as de toanieloanklaeijing en de grime. Der hiene de hear De Blauw, mefr. Feenstra en de hear Jac. Vink üt Den Haech respectyve- lyk soarch foar droegen. It stik seis (auteur J. Bus. oerset üt it. Grinslansk troch F. Boorsma) konsintrjearre him fansels om 'e haedfiguer. de man mei de „luit", de sang en de fioele. Dat hy neffens mei dizze trije dingen, ek goed mei de frouljue oerwei koe (en hwat foar frouljue!) wier him fan begin oan wol oan to sjen. En al like is sims hwat mal, en al sei de man it nou en dan hwat bryk op. hy wier dan dochs mar dé man, óy't alles op 't lést foarinoar krige, to witten: syn om- kesizzer oan in goed wiif holp, syn broer üt 'e jildsoargen helle en seis mei in aerdich wyfke de wide wréld yn gong! Né, in min baentsie like üs (yn it toanielstik) dat lietsje- sjongen nét. En al wier it stik oer 't algemien yn lichte trant, der ünt- briek dochs ek de eamst net, neist de faeks kostlyke humor. Alle rollen wieme einlyks ek tankb're rollen, dy fan tsjinstfaem oan 't wethalder-hout-en-stienkeap- man, sa wol as fan „fint fan neat", oan 't skoalmaster ta! Elts spile syn rol op in forantwirde menier en as wij ien fan 'e spilers(sters) nei foa- ren helje wolle, dan is dat fanwege it feit. dat hja, as nèt-Friezinne, üs tael behoarlyk leard hat yn 'e (koartel tiid fan repetearjen (fan mids Desimberf óf). In plomke foar Wytske, dy't hjir it bewiis joech, dat üs' moaije Fryske tael ek wol troch Hollanders leard wirde kin! (Rem sil hjar wol goed holpen hawwe?) Nei öfrin spriek de hear v. Heioma nammens de oanwêzigen in wird fan tank en bea de spilers. foar al hjar wirk en it genoegen, dat hja eltsen- ien beret hiene. in presintsje oan. De souffleuse, mefr. Feenstra, waerd in wirdsje fan extra tarik brocht. Nammens „Sjucht en Rjucht" fierde de hear Iedema üt Den Haech it wird, lyk as de hear Wijnstra foar „Aid Gillis". De léste bea blommen oan, Neidat de eigen foarsitter noch ta beslüt in tankwirdsje spritsen hie, waerd it officiële diel sletten. Om de kas fen 'e foriening noch hwat to forsterkien. waerd in moaije thémütse <in Friezinne!) op syn Amerikaens forlotte. (Wy meie noch wol forklappe. dat op 11 Maert o.s. de leden fan „Sljucht en Rjucht" üt Den Haech bij üs komme, mei it toanielstik „Kening Skaek" fan Abe Brouwer). Dat wirdt dos grif wer in goeie joun! Mei dounsjen en s.iongen waerd de tige slagge joun besletten. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Te}. 148 Men heeft nu in Delft de balans opgemaakt: Aan de Gasthuislaan vertoonde een pand een grote scheur: in de Kruisstraat kwam een vierkanalige schoorsteen omlaag waardoor de hele achtergevel van het pand kwam los te staan. Andere schoorstenen sneu velden aan de Harmen-Kokslaan, Oostsingel, Peperstraat, Pootstraat, Delfgauwseweg, Noordeinde en Cor- nelis Trompstraat. Dit laatste exem plaar sloeg met zoveel geweld van het dak dat het plafond van de ver dieping er onder mee naar omlaag kwam. Daken werden vernield van café De Gouden Arck aan de Beesten markt, van een pand aan de Paar denmarkt, van een directiekeet. Ook een huis aan de Wilgenlaan werd ernstig beschadigd. Van andere be schadigingen aan daken en ramen maakten wij reeds melding. Schut tingen sneuvelden aan de Van Ga lenlaan en de Broerhuisstraat: in een park aan de Geerweg een drie tal lantaarnpalen; enige bomen aan de Haagweg en de Vrijenbanselaan. In Delfgauw reed Zondag een auto met kerkgangers te water waarbij geen slachtoffers te betreuren vie len. Tussen de Peperstraat en de bo terbrug raakten enige wielrijders door de kracht van de wind te water. Zij konden op het droge worden ge bracht en naar huis worden ver voerd. Tot Zondagmiddag 3 uur is de brandweer meer dan 70 keer uitge rukt voor vernielde daken, afgerukte schoorstenen, losgescheurde goten en ramen die met sponningen en al op straat terecht kwamen. Daarentegen is er voor O.W. geen reden om extra maatregelen te ne men, naar ons van de zijde van de directeur, ir P. de Klerk, werd mee gedeeld. De bedrijven voor gas, elec- triciteit en water werken normaal, al is natuurlijk het verzoek om zuinig heid met stroom, dat voor de gehele provincie Zuid-Holland geldt, ook voor Delft van kracht. Op de Burgwal werd de kap van een woning door de storm vernield: alle pannen kwamen op straat terecht. Op de hoek GasthuislaanBrab. Turfmarkt is een zware loden goot omlaag gekomen. Ook de loden nok van een dak aan de Spoorsingel scheurde voor de helft af. Zowel op de Binnen- als op de Buitenwatersloot moesten van dak kapellen losgeraakte stukken zink en lood worden verwijderd, om ver wondingen van voorbijgangers te voorkomen. Van de nieuwe school aan de De Meesterstraat werd een van de zware stalen ramen van zijn scharnieren gescheurd en kwam op straat terecht Ook een raam van een pand in de v. d. Heimstraat kwam met sponnin gen en al op straat terecht. De be woner. het schoolhoofd B., was uit- stedig, zodat de brandweer er toe overging, het gat dicht te spijkeren. Delfland actief Bij Maasdijk en Vlaardingen is men met grote ploegen in de weer, om bedreigde plaatsen in de dijken met zandzakken te versterken. Een stuk van de boulevard bij Scheveningen is weggeslagen en vraagt om voorzieningen. Ook bij Kijkduin wordt koorts achtig gewerkt, om geen terrein aan de zee te moeten prijsgeven. Er zit daar ook een coaster op het strand. Van de vier man, die aan land konden worden gebracht keer den er twee eerst na het langdurig" toepassen van kunstmatige adem haling tot het leven terug Er zal nog heel veel moeten wor den gedaan, wil het acuut gevaar voor het waterschap definitief zijn overwonnen. De Burgemeester van Delft doet een dringend beroep op de ingezetenen hun volle medewerking te geven bij de leni ging van de grote nood, waarin zovelen onzer landgenoten verkeren. De ernstige ramp, waardoor ons vaderland is getroffen, vraagt de hulp van ons allen. In de behoefte aan kleding en dekking voor de slachtoffers dient zo spoedig mogelijk te worden voorzien. Geld is er nodig, zeer veel geld! In samenwerking met het Nationaal Rampencomité wordt ook te dezer stede een inzameling gehouden. Laat niemand onzer achterblijven, wanneer wordt aangeklopt om een gave in geld of goed. Het geldt hier een ereplicht, een uiting van naastenliefde en gemeenschapszin, waaraan niemand zich mag onttrekken. Te beginnen hedenochtend zullen geld, goederen en kleding en vooral dekens, worden opgehaald van huis tot huis. U wordt verzocht dit klaar te leggen en mede te geven aan diegenen, die in het bezit zijn van een legitimatiebewijs. Delft helpe mede deze actie ten volle te doen slagen! Bijdragen in geld kunnen ook worden gestort op rekening van de gemeente-ontvanger, postgiro nd. 15543, onder ver melding „Voor het Nationaal Rampenfonds". Delft 1 Februari 1953. De Burgemeester van Delft, J. A. LAUSBERG l.b. Een halve eeuw lang was mevr. Gré Hagen-v. d. Giezen spe lend lid van Multatuli, een jubileum, dat ongetwijfeld uniek mag heten. Ten einde haar op waardige wijze te huldigen voerde de socialistische toneelvereniging Zaterdag- en Zon dagavond in „Ons Huis" het stuk „Betje regeert" van Henk Bakker op, met de jubilaresse in de titelrol. Nadat het doek voor de laatste maal was gevallen sprak voorzitter Jan v. d. Engel haar op hartelijke wijze toe en overhandigde haar een miniatuur-huiskamerlamp als symbool voor het eigenlijke cadeau dat reeds te bestemder plaatse was aangebracht. De keuze van het stuk werd uiter aard bepaald door de titelrol en mag als zodanig zeker gelukkig worden genoemd. De tragi-komische figuur van de gepensionneerde huishoudster, die weer haar post betrekt om orde te scheppen in het fabrikanten-gezin, was een kolfje naar de hand van mevr. Hagen en het is dus niet ver wonderlijk, dat de vertolking uiter mate gaaf was. Jan v. d. Engel zei in zijn huldi gingstoespraak, dat mevr. Hagen dankbaar kan zijn, dat zij 50 jaar het amateur-toneel heeft mogen dienen, omdat het toneelspel alle moeite veel voudig beloont. Gezien de grote moeite, die zij zich steeds heeft ge troost. moet ook de vreugde een waar devolle bijdrage tot haar leven zijn geweest. Anderzijds is Multatuli haar veel dank verschuldigd voor de voor treffelijke wijze, waarop ay, ook als bestuurslid, de vereniging groot heeft helpen maken. Talloos zijn de rollen, waarin zij schitterde, aldus spr., maar als vrien din heeft zij zich zelf steeds over troffen. Ten slotte overhandigde hij het symbolische geschenk. Namens haar kinderen en de jeugd-afdeling werden er bloemstuk ken aangeboden. Mevr. A. Verzoen stuurde uit het ziekenhuis, waarin zij verblijft, eveneens een bloemstuk en een hartelijke brief. Zichtbaar ontroerd sprak mevr. Hagen een dankwoord, waarin zij de jeugd beloofde, dat zij, desnoods met een wandelstok als steun, steeds naar haar spel zou komen kijken. Geen gevaar meer Het hoogheemraadschap Delfgauw werd Zondagavond medegedeeld dat het water snel zakte. De dijklegers konden worden teruggenomen en ook voor de duinenrij bestaat geen gevaar meer. De competitie-uitslagen waren: Afd. A: Centrum I—Delft I 4—4; Ons Thuis I—De Poedel I 6—2; Het Zuiden IDBO I 2—2 met nog 2 part. te spelen. Afd B: Delft 2—Centrum 2 8—0; De Poedel 2Ons Thuis 2 44; DOS 1—DBO 2 7—1. Afd, C: DBO 3—ADO 1 8—0; Het Zuiden 2—Delf ia 1 7—1; Delft 3— DOS 2 0—8. Afd. D: Delf ia 2—ADO 2 2—6; Ons Thuis 3DBO 4 44; De Poedel 3— Centrum 3 2—6. Animo, de club van Frits Schonk, heeft met zijn jubileum uitvoering de goede indruk, die wij er reeds van hadden, vol komen bevestigd. De ondanks het hondenweer zeer goed be zette za^l mocht luisteren naar een vlot welkomstwoord van de 2e presidente mevr. M. ThysseVan Hulst en kreeg daarna een programma voortzgezet, dat met vaart werd afgewerkt en zeker ieders instemming had. De kleuters startten met een aller aardigste vrije les en 48 meisjes tus sen 9 en 11 jaar voerden de klap- oefening keurig zonder één enkel foutje uit. Bij klassikaal brug bleken er bij die van 1215 jaar enige veel belovende krachten te schuilen. In één adem willen we noemen de knotsoefening en de bondsoefening van het K.N.G.V.. resp. door de da mes en de meisjes uitgevoerd. De prachtige oefenstof werd bij de dames door iets te snelle muziek wat gejaagd gebracht, waardoor kleine foutjes, die anders voorkomen had den kunnen worden, tot uiting kwa men. Ook die oefening van de meisjes kwam er vlot uit. Wat moet het een machtig gezicht zijn geweest deze oefenstof door 1200 dames en 1200 meisjes gelijk te hebben zien uitvoe ren. Het moeilijke toestel de even- wichtsbalk bracht als altijd de no dige spanning. Niet alle zeven dames brachten het er even elegant af, maar wat no. 5 en no. 7 presteerden wekte terecht grote bewondering. Verge lijken we het geheel met dat wat Thor ons 14 dagen geleden voorzette dan slaat de balans zeker flink naar Delftse zijde door. Hetzelfde kan worden opgemerkt voor het ringzwaaien en het hoog- brug. De damesploeg telt enkele krachten die ver boven 'de midden maat uitsteken en de anderen inspi reren tot zo af en toe iets te hoog te grijpen. Het verschil kwam sterk tot uiting by hoogbrug, waar 2 dames werkeiyk hoog-brug-stof te zien ga ven, maar de anderen becer aan laag-brug te werk hadden kunnen worden gezet. De hoepeloefening kwam er smet teloos uit, maarde stof was voor dit team wat eenzijdig en al te ge- makkeiyk, in tegenstelling van wat de lichaamsscholing ons te zien gaf. De dames bleken by het paardsprin- gen niet benauwd. „Voor-en-door-de- huisvrouw" wordt sterk gepropa geerd door mevr. Marcusse uit Leid- schendam, die vele leidsterscursus sen organiseert. Reeds vele groepen werden opgericht. Animo heeft er ook zo één. De vrije oefening die de huisvrouwen gaven oogstte veel applaus. De uitmonstering (helemaal zwart) stak geweldig af by het hel dere wit dat we de gehele avond aanschouwden. Een beetje meer fleur de volgende maal zou geen kwaad kunnen. Sparta verleende aan hoogrek me dewerking en was veel beter op dreef dan tydens eigen uitvoering. Tussen de nummers door werd door de adspiranten een vlag aan geboden en kreeg de pianiste mevr. Van Prooye een fraaie schaal bloe men en de hulpleider A. Hogerslag een enveloppe met inhoud. In de pauze bracht de heer A. Kos ter namens de federatie gymnastiek Animo hulde, onder aanbieding van een fraaie mand bloemen. Sparta's voorzitter, N. Lange, offreerde een legpenning. Voorts had de jubilaresse gelukwensen in ontvangst te nemen van Iduna, Olympia, Excelsior, Plato en DOK. Voorzitter Schonk hoopte in zijn slotwoord dat zijn club op de bly- vende sympathie van de andere clubs zou mogen blijven rekenen. Een gezellig bal onder leiding van de heer L. Wesselen en met muziek van The Prince Town Pipers besloot deze uitnemend geslaagde avond. Ten slotte moet het de vertrek- kenden evenals ons als een koude douche op het lijf zyn gevallen in noodweer naar huis te moeten, maar wat betekende dat ten aanzien van de nood waarin vele landgenoten reeds toen verkeerden. AVL, de personeelsvereniging van de Optische Industrie „De Oude Delft", gaf Zaterdagavond in het Congregatiegebouw een alleszins ge slaagde opvoering van het blijspel „Een nieuwe ster ontdekt". Toen het doek voor de laatste keer viel kwam voorzitter J. Neef ten tonele om de executanten in de bloemetjes te zet ten en hen verder veel lof toe te zwaaien voor hun spel. Deze lof was ook naar onze mening wel verdiend al zal men met een wat rustiger spel in de toekomst ongetwyfeld tot bete re prestaties kunnen komen. De avond werd besloten met een bal o.l.v. de heer A. Tabbernal. waar bij The Time Killers voor muziek zorgden. Het was Zaterdag precies 15 jaar geleden, dat in verband met de geboorte van H.K.H. prinses Beatrix in de Westerstraat en de Brou wersstraat een buurtvereniging werd opgericht, die thans onder de naam „Het Vaderland Getrouw" een zeer bloeiend leven leidt. Ter gelegenheid van dit derde lustrum werd 's middags in het Patro naatsgebouw Raamstraat een receptie gehouden, 's Avonds vond in hetzelfde gebouw een groot feest plaats, dat in verband met het grote aantal leden nog een keer herhaald zal worden. De kinderen hadden een week te voren reeds hun deel van de feestkoek ontvangen. Voor het programma van de feest avond zorgde het Residentie-Caba ret „Mozaïek", dat zich in Delft reeds een goede naam heeft verworven en dit keer met de revue „Hou 's even vast" deze reputatie weer bevestigde. The Two in Harmony zorgden met liedjes by de gitaar voor veel vrolyk- heid. het Polyphoniatrio gaf goede mondaccordeonmuziek te beluisteren en The Hilo Hawaiians voegden daar Zuidzee-klanken aan toe. De overige medewerkers brachten met Nic Vinck aan het hoofd sketches ten tonele. Frieda van Bemmel bespeelde piano. Voordat al dit lichte amusement een kans kreeg, hield voorzitter G. P. Aalbregt Sr. een feestrede. De avond werd met een gezellig samenzyn besloten, waarby de Witte Sterren voor de muziek zorgden en de danslustigen werden geleid dooi de heer H. Bavelaar. MAANDAG Bioscopen: City. 2.30, 7 en 9 uur: Don Camillo. Delf ia. 2.30, 7 en 9 uur: Het is middernacht, dr Schweitzer. Roxy, 2.30 7 en 9 uur: De piraten- koningin. Flora, 7 en 9.15 uur: De grot der vogel vry en. Doelen-Kino, 2.30, 7 en 9 uur. De gevangene van Mandorra. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 8 uur: Kunst aan het Volk; Haagse Comedie met ,,'t Is maar betrekkelyk". Ons Huis, 8 uur. NW-Bestuurders- bond; lezing van dr Storm over „Mo derne geneeswyze". Bioscopen DINSDAG Als Maandag. Bijeenkomsten Stads Doelen, 8 uur: Kunst aan het Volk: als Maandag. Ons Huis, 8 uur: Viering 5-jarig bestaan Vrouwenbond PvdA. Ons Gebouw, 8 uur: Theos. Ge nootschap; mysterie der reïncarnatie. DZVC had Kooy weer eens in de gelederen. Zijn aanwezigheid drukte evenwel minder zyn stempel op het verloop van de strijd dan gewoonlijk, omdat hy herhaaldelijk de maat kwijt was. Het werd een pittig zeer spor tief partijtje, waarin DZV veel maar onzuiver schoot, maar beide doelen vóór de pauze maagdelyk bleven. Ook na de wisseling werd fel om de zege gestreden. De Groot scoorde na aan geven van Kooi (10) maar met een vliegend schot maakte de Bredase linksvoor geiyk. 1—1. Daarbij bleef het. DZV 2 had de stevige HWV-ploeg tegenover zich en boekte door de Haagse linksvoor al dadelijk een 01- achterstand. Even vóór rust slaagde de goed spelende Binkhorst er in ge- lyk te maken, 11. Na de pauze had de HWV-rechtsbuiten al heel gauw succes 12, maar daarna kwam DZV aan bod. Binkhorst en Vogel zorgden voor een 32-voorsprong, die dank zij goed doelverdedigen van v. Beuke len bewaard bleef. De jaarvergadering van DOS had een vlot verloop. Het bestuur werd als volgt samengesteld. W. Storm, voorz. D. van Steenbeek, Fr. v. d. Berg e J. Roozenburg. De voorzitter herinnerde er aan. dat DOS 30 jaar geleden lid van de KNDB werd. De notulen en de jaarverslagen werden goedgekeurd. De kampioen-diploma's vielen ten deel aan: Hoofdkl. P. A. v. Swieten; le kl. Fr. v. d. Berg; 2e kl. J, Rhyns- burger: 3e kl. G. Vaal. Wat de borden-bezetting betreft werden 3 groepen van 11 gevormd. De rest 13 of 14 wordt in een aparte groep ondergebracht. De heer D. v. Steenbeek, die 35 jaar lid is, waarvan 34 jaar penning meester, werd tot erelid benoemd. De tafeltennisverenigingen Detas en DHC hebben haar oefenlokaal in het voormalig distributielokaal met spoed moeten ontruimen, aangezien deze ruimte gaat dienen als opslag plaats voor de evacuatiedienst. Tot nader order kan er door leden van deze verenigingen dus niet wor den geoefend. De Scheveningse Boulevard had zwaar van de storm te lijden. Onze foto geeft een beeld van de verwoes tingen, die werden aangericht; de zware vierkante tegels waarmee een groot deel van het wegdek was be legd, werden naar alle kanten weg gespoeld; het zog er uit als of het nog Mei 1945 was. Terwijl „MultaiAili" Zondagavond mevrouw Hagen-v. d. Giezen huldigde, die gedurende een halve eeuw hoofdrollen in de socialis tische toneelvereniging heeft ge speeld. trokken de geluidswagens door de straten om de bevolking op te wekken, naar vermogen de getroffen gebieden te steunen. Zelfs door de muren heen was wel zo ongeveer te horen, waar het om ging. Alleen, voorzitter Jan van den Engel dacht,, dat het een collecte cp ..staande voet" was. En mijn mensen zitten hier, zouden misschien willen offeren maar kunnen niet, peinsde de voorzitter. Snel ging hy onder de huldigers met de pet rond en incasseerde op deze wyze een bedrag van 24.91. dat aan het plaatselyk inzamelingscomité zal worden af gedragen. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus T S z v J A M Paap en A M Borsboom, Delfgauwse weg 17; Jacobus W z v J W Bouhui- zen en N Vellekoop. Naaldwijk. Ser- restraat 28; Adriana M en Jacoba J d v C Mastenbroek en A M Hagman, Dirklangenstraat 26b; Theodora F M d v J H van Willigen en J H van Beest, Westerstraat 146: Maryke d v H A J Hyma en L Moor» Fredenk Hendrikstraat 45; Bastiaan z v B Klaui en C W Rothfusz, Ryswyk ZH Delftweg 66; Alida d v W Zeelenberg en H Leef lang, Rijswyk ZH Haantje 30: Louise H C d v H N Uij terlinde en H Qualm Zoetermeer Zegwaartse- weg 47; Arnoldus B P z v B J Bak en C van der Eerden. Hof van Delftlaan Jacobus J z v M G F Kuypers en J Hueskes, Noordeinde 7: Adrianus J z v J C Nieuwlaat en J Gouweloos, De Vriesstraat 28; Jacqueline M d v J de Wit en M Brus, Oostblok 2; Marina dvEJ Diehl en A L Zwik- ker. Prof. Schoenmakedstraat 39: Robertus J z v J J van Mulbregt en G H Senf, Noordwyk, Albert Ver- weystraat 27: Bemardus z v J van Baarle en A J Braber, Kruisstraat 3: Hermanus HFzvG Bakker en A J B Konst, Vlamingsteeg 1Peter J z v P Lock en J Vreugdenhil, Naaldwyk, Boslaan 11; Henricus J B z v J B Bosman en P J C Krempel, Piet Keinstraat 33; Reginald H z v J K de Boer en E van den Brink. Justus van Schoonhovenstraat 43; Kees z v W "s Gravemaae en W M de Cock, Gasthuislaan 118: Hendrik J z v B Hartman en J Louman, Willem de Zwy gerstraat 10 Overleden: Adriana W Roodenrijs, 58 jr. gehuwd met C C Janmaat, Oude Langendyk 6: Johannes L Ter- smette, 54 jr, gehuwd met J G M Buschgrens. Westplantsoen 60: Jo hanna F Brakel. 63 jr. gehuwd met M F Boode. Prof. Ouremansstraat 38 Helena MEM Ammerlaan. 66jr, weduwe van E F M van Schaik, Koornmarkt 1. Ondertrouwd: J R Kymmell, 27 jr, Roden. Huize Mensinge en E A Wal ler. 27 jr. Klein Vrijeban 4: L van Dipten. 20 jr. Den Helder, Hr. Ms Hertog Hendrik en E Kranenburg, 20 jr. Den Helder, Prof. Zeemanstr. 30: J Ch Olieman. 26 jr. Viiver Noord 11 en A van Karsen, 24 jr, Van Bleüswykstraat 57: H J Bekking, 22 jr, Rietveld 168 en M Verra. 18 jr, Schiedam, Nieuwe Haven 275a; J Reinsma, 26 jr, Van Bleijswijkstraat 51 en W van der Leij, 24 ir, Venvers- dijk 182: A J N van Tilborg, 28 jr. Lange Geer 42 en V Berg, 25 jr Apel doorn, Gardenierslaan 6* II: J v d Bosch. 21 jr.Trompetstraat 75 en J C Slootweg, 21 jr. Trompetstraat 75: P de Schepper, 25 jr. Van Bossestr. 7 en M A M van der Tol, 24 jr, Koornmarkt 85; G Alberda, 28 jr, Oude Delft 35 en D Quist, 23'jr, Hen gelo (O) Deldenerstraat 77; J van der Wielen, 24 jr. Geertruyt v Oos tenstraat 22: C S Braam. 21 jr, Geer truyt van Oostenstraat 22. Vanmorgen omstreeks half zeven brak brand uit in de N.V. Bouwmaterialenfabriek Luyten te Lekkerkerk. Onge bluste kalk was tot zelfont branding gekomen, waardoor de gehele fabriek door het vuur werd aangetast en verwoest. Dit betekent dat ook de blusmachine en 3000 balen gebluste kalk verloren gingen, ondanks de verwoede pogin gen van de brandweerlieden van Lek kerkerk en Krimpen a. d. Lek, die al twee dagen in touw waren geweest in verband niet de watersnood. Onder leiding van commaydant Nobel van Lekkerkerk werd de be strijding van het vuur met tien stra len aangepakt, helaas door de ongun stige omstandigheden met weinig succes voor de fabriek. Wel kon wor den voorkomen, dat het vuur zich verder uitbreidde. Het gehele fabrieks gebouw is verloren gegaan. Engeland heeft wel een zeer som ber week-end gehad. De storm heeft langs de Oostkust van de Humber tot de Theems ongekend hoge springvloeden veroorzaakt. Minstens 112 mensen zyn verdronken en het grote aantal vermisten doet vrezen, dat dit aantal nog zal stygen. Het ergst getroffen is de strook langs de kust van Lincolnshire ter breedte van 50 km. Overal hebben mensen de nacht van Zaterdag op Zondag in zolderverdiepingen of op het dak moeten doorbrengen maar in vele gevallen hielp ook dat niet: daar het water zes meter hoog kwam aanstormen was bijna niemand in staat zich in veiligheid te stellen. In de loop van de Zondag zyn de verstijfde drenkelingen door militai ren en politie in bootjes van hun daken gehaald. „Ernstig, maar niet ontmoedigend", noemde burgemeester P. Keyzer van Papendrecht Maandagmorgen de toe stand in zyn gemeente. Zoals bekend hebben de overstromingen hier één slachtoffer geëist: de zes maanden oude baby uit het gezin Kraal. Enige honderden mensen hebben vannacht en vanmorgen met vereen de krachten gewerkt aan het dichten van het grote gat-, dat in de ramp nacht van Zaterdag op Zondag in de dyk Nóordhoek tegenover Boezem singel is geslagen. Het was Zon dagmiddag groter dan 100 m. De om vang van de bres is inmiddels terug gebracht tot 60 a 70 m. In alle vroegte vanmorgen klonk het onheilspellende geluid van een sirene, die op het raadhuis staat. De secretarie is ontruimd; de sirene ging loeien, zonder dat er een speciale aanleiding voor was en zij bleef loeien, vele minuten lang. Ongeveer 50 gezinnen, die In Papen drecht, vooral naar de kant van Alblasserdam, wonen, hebben een veilig onderkomen in H.I. Ambacht gekregen. Er is veel ellende en narig heid in deze gemeente en er zyn veel zand, klei en stenen nodig; zeker driehonderd vrywilligers helpen spon taan. De medewerking is groot. Zondagmiddag omstreeks 5 uur kwamen in de Boogjes te Dordrecht een personenauto en een vrachtauto met elkaar in aanrijding. De 8-jarige Astrid Kampman, wonende aan de Pelserstraat, die daar speelde, werd tussen de vrachtauto en een muur ge drukt en op slag gedood. Een tjalk, die de naam „Het kenschip" draagfr en waarin zich dan ook een uitstalling van 500 boeken bevindt, zal door Nederland gaan reizen Alphen aan den Ryn. Wad- dinxveen. Oudewater, Vreeswyk, Schoonhoven. Vianen. Leerdam, Gel- dermalsen. Doesburg, de provincie Overijsel en Zuid-West-Friesland liggen aan de route. De commissie voor de propaganda van het Neder landse boek heeft dit schip ingericht om ook die plaatsen te bereiken, waar geen boekhandelaren gevestigd zyn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiijiiiini De grootste krant van Nederland iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinnmmiii Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Den Helder licht bew, i* Temp. In gr. Min. temp. Eelde Ypenburg De Bilt Twente Vlissingen Vlgv. Z.-L. geh. bew. zw. bew. zw. bew lichte sneeuw vrywel onbew. vr. kr. lichte sneeuw matige n.n.w. krachtige n. matige n.n.w. n.n.w. matige n.n.w. vr. kr. n. 1016 1013 1016 1016 1013 1018 1014 15 d 3 Stations Weerstoest. 5 S H Stockholm sneeuw n. -2 4 Londen zw. bew. n. 3 Brussel sneeuw 2 6 Parijs half bew. w.n.w. 2 0 Zurich sneeuw w.z.w. -0 Wenen zw. bew. w. 2 0 De depressie, waarvan het storm- gebied in ons land zoveel schade aan richtte, trok in z.o. richting weg. De luchtdrukverschillen namen hierdoor af, zodat de windkracht geleidelyk verminderde. Boven de Britse eilan den bouwde zich een hogedrukgebied op. Dit breidde zich over Scandinavië uit, zodat zich nu een rug van hoge druk uitstrekt over Scandinavië en Noord-Rusland tot in Siberië, waar reeds enige tyd een buitengewoon groot hogedrukgebied ligt, met lucht- drukwaarde van meer dan 1050 mbar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2