Tientallen schepen op onze kusten in nood Vloedgolf overspoelde Engelse steden Sneeuwstorm in Zweden, Duitsland en Zwitserland en dorpen Maandag 2 Februari 1953 Pagina 6 Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOT TE De strandboulevarcl' te Schevenin- gen, .die eveneens een zware tol moest betalen aan de losgebarsten elementen. Tanklicliter (met zes runners aan boord) bij Texel verdwenen Sommige schepen konden het zelf nog klaren Verscheidene Nederlandse en buitenlandse schepen, die zich voor de Nederlandse kust bevon den, hebben in de afgelopen dagen in moeilijkheden verkeerd en moesten hulp van sleep- of red dingboten vragen. Dwars voor Texel verloor een Duitse sleepboot zijn sleep, een tanklichter. Men vreest voor het leven van de zes runners, die zich aan boord bevinden. De redding boot „Prins Hendrik" heeft tever geefs naar de lichter gezocht. In de IJmuidense haven verkeerde de Poolse treiler „Korab 2" in zinken de toestand. Toen het water zakte werd het gevaar voor het schip minder. De Duitse kustvaarder „Julius Ruthers" (800 ton), geladen met teer, werd bij Zandvoort op het strand ge worpen. Het schip ligt zeer ongunstig. Drie van de 15 opvarenden zijn aan boord gebleven. De anderen zijn van boord gehaal. Het Indiase s.s. „Jala Ketu" (7180 ton) dreef op 30 mijl ten zuiden van Terschelling rond met een defecte stuurinrichting. Het anker was weggeslagen. Vanmiddag seinde het schip dat de schade voorlopig was ge repareerd. Het schip stoomt op naar de Maasstad. Het Franse s.s. „Carthage" (2709 ton) geraakte drie mijl uit de kust ter hoogte van Noordwijk stuur loos, het schip wierp zijn anker uit, maar liep later bij Scheveningen aan de grond. De reddingsboot „Neeltje Jacoba" bevindt zich in de omgeving. Het Duitse s.s. „Industria" (3.353 ton) bevond zich gistermiddag voor Hoek van Holland in moeilijkheden. De an kers waren los geslagen. Het schip ver zocht dringend om assistentie. Het Deense s.s. „Anne Thorn" (1661 ton) bevond zich gistermiddag op 120 mijl ten Noorden van IJmuiden in moei lijkheden. Het Nederlandse s.s. Kota- Agoeng is op weg naar het Deense scheepje. Bij Texel zit een vissersvaartuig aan de grond. De motorreddingboot „Joan Hudson" uit Cocksdorp zal pogen as sistentie te verlenen. Het Engelse s.s. Seabrook heeft gemeld dat het zich 30 graden N.W. van Hoek van Holland in nood bevindt. Het schip maakt water. Op de rede van Vlissingen liggen di verse schepen voor anker, waaronder de „Capitaine Paret", die het stuur boordanker heeft verloren en om een sleepboot heeft verzocht. De redding boot „Prins Hendrik" van Den Helder is zestien uur lang op zee geweest. Verscheidene andere schepen, waarvan de namen nog ontbreken, hebben in de loop van de avond noodseinen uitge zonden. De op het Noordwijkse strand geworpen OD 13. Waarschijnlijk 5 doden op eiland Texel W erklieden door water overvallen Zondagavond laat werd op Texel officieel bevestigd, dat minstens vier van de inzittenden van een autobus met werklieden, die in de ochtenduren op weg naar de be dreigde plaatsen op het eiland door het water was overweldigd, de dood hebben gevonden. Zij maak ten deel uit van de reddingsexpe ditie, die zich per autobus naar de dreigende doorbraak bij de Een- drachtspolder had begeven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten toen zij onverwacht door het water werden ingesloten. Een veehou der, die zich in zijn auto vlak achter de lege bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen (die evenals de auto bus onmiddellijk werd weggespoeld) en zich zwemmende in veiligheid brengen. Er bestaat vertrouwen onder de groep werkers, die in Den Burg een centrale post hebben ingericht in hotel j S«||S|g Lindeboom, dat het grootste gevaar thans bezworen is. De burgemeester van Den Burg heeft 100.000 zandzakken besteld, waarmee men in de loop van de nacht en Maandag vooral de dijk ten Noorden van Oosterend wil bescher men. Deze dijk is geheel doorweekt. De kruin is weggeslagen, maar men doet al het mogelijke om deze dijk te behouden. De circa twintig bewoners van de polder „De Eendracht", die geheel als verloren wordt beschouwd, zijn on dergebracht in Den Burg. De schade op het eiland kan nog met geen moge lijkheid worden geschat. Hotel op Ameland verwoest. Op Ameland is Hptel Steinvoorte tengevolge van de stórm in zee ge stort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Amelanders, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden, nog iets van de inboedel te redden, konden niets uitrichten. De storm heeft overigens op het eiland Ameland geen ernstige schade aan. de duinen aangericht. Slechts op één plaatsnabij het tentenkamp is een klein gat in de duinen geslagen. Gevaar voor het daarachter liggende land bestaat echter niet. Men is thans bezig de laatste resten van het hotel „Steinvoorte", dat Zaterdagnacht in de storm voor een groot gedeelte in zee verdween, af te breken. - Terechtgesteld. Mohamed bin ïndera, een der leiders van het communistische verzet op Malakka, is te Taiping terecht gesteld. Hij was 18 November ter dood veroordeeld wegens onwettig bezit van wapens en munitie. Japanse delegatie In Peking. In Pe king is Zaterdag een onofficiële Japanse delegatie aangekomen, die met het Chi nese Rode Kruis zal onderhandelen over de terugkeer van 30.00!) Japanners, die sedert de tweede wereldoorlog in Chin* „wonen". De Schelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water ge lopen. Te Oostende, waar straten en pleinen onder water stonden, zijn vier personen in bed door het water ver rast en verdronken. Een kind Werd door een windvlaag uit de artnen vart zijn moeder gerukt en verdronk jn het water, dat op de straat stond. Reuter meldt nader over de toestand in Noord-België: Zondagavond ontstond te Oosten de een tekort aan voedsel en drinkwater, doordat de stad van de buitenwereld was afgesloten en het pompstation van de Water leiding onder water liep. öok moest de electriciteitscentrale In verband met hoog water haar werk staken. Tweederden van' de stad stonden Zondagavond blank. De overstromingen in het stroomge bied van de Schelde namen Zondag avond in omvang toe. Op verscheidene! plaatsen deden zich dijkdoorbraken, voor. Te Mechelen ontstond een gat van tachtig meter in een dijk. Doordat het water de electrische centrale van Antwerpen binnenstroomde, had de stad Zondag tot in de middaguren geen stroom. Bij Nieuwpoort werd een dijk over een afstand van ruim ander halve kilometer weggeslagen. Ook Noor d-F r a n k r ij k onder vond schade door het water. In het gebied van Calais overstroomden hon derden hectaren cultuurgrond. Ver scheidene gezinnen uit de dorpen San gatte en Hemmes de Marok werden geëvacueerd. Van de Belgische grens tot aan Ëou- logne-sur-mer liepen langs de kust lopende wegen onder. Op sommige plaatsen werden zij beschadigd. Twee in dg haven van Calais liggende sche pen stootten door het geweld van. de golven tegen elkander en beide wer den ernstig gehavend. AFSLUITDIJK HIELD ZICH GOED Vrijwel geen schade aan Zuiderzeewerken Mensen van de Zuiderzeewerken verklaarden ons, dat de Afsluitdijk zich buitengewoon goed heeft gehouden. Er is op drie plaatsen enige schade, die geen gevaar oplevert. Deze schade is toegebracht aan de steenglooiing. De dijk heeft het „maximum" te verwer- ken gehad, waarvoor hij berekend is.1 Dat is drie meter vijf en zevgntig plus (boven normaal Amsterdams peil). Ook de Zuiderzeewerken zelf hebben zich buitengewoon goed gehouden. Aan de Noordoostpolder is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook enige geringe schade opgelopen, doch zich verder goed gehouden. Onheil voorkomen in Ridderkerk Water spoelde over de ringdijk (Van een speciale verslaggever). De 21.000 inwoners van de ge meente Ridderkerk, welke ook de dorpen Bolnes, Slikkerveer, Rijs- oord en Oostendam omvat, en zich uitstrekt over een gebied van 2500 hectaren, hebben in de fatale nacht van Zaterdag op Zondag zeer grote angsten uitgestaan, want zo de vijftien km lange dijk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan zou <je ramp voor dit gebied niet te overzien zijn ge weest en het gehele eiland IJssel- monde zijn overstroomd. Wonder boven wonder heeft de dijk de kracljt van het wild opstuwende water doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dijk zijn weg geslagen. Met man en macht is er de gehele nacht gewerkt om met zand zakken de ergste breuken te dichten. Uit de Vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan hèt dak toe in het water stonden, werdén in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog op- zwëeptè, met alle beschikbare bootjes én zelfs cano's ongeveer- vierhonderd mensen geëvacueerd. Eenmaal sloeg éen zwaar beladen bootje om, doch gelukkig heeft men de inzittenden kun nen redden. In dit gebied zijn ook ver- def geen slachtoffers te betreuren, al leen is er veel vee verdronken. Men kan zich er moeilijk een voor stelling van maken, hoeveel angsten er die verschrikkelijke nacht in het ge bied van Ridderkerk zijn uitgestaan. Er moet dan ook een zucht van ver lichting zijn geslaakt, toen tegen het aanbreken van de dag het water ging zakken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was ge bleven. Lorentz-herdenking in Arnhem Kranslegging in park Sonsbeek In een stijlvolle plechtige samen' komst in de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem werd Zaterdag herdacht, dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat de wereldver maarde Nederlandse natuurkun dige prof. dr 9- A. Lorentz werd geboren. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door vele vooraan staande wetenschappelijke werkers en autoriteiten uit geheel ons land, werd georganiseerd door het ge meentebestuur van Arnhem in sa menwerking met de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en het Natuurkundig Genootschap „Wes» sel Knoops". Vooraf was er in het stadspark Sons beek een korte plechtigheid, waarbij aan de voet van het in September 1931 door prinses Juliana onthulde Lorentü- monument kransen werden gelegd door de vertegenwoordiger van de koningin, jhr mr C. C. de Jonge, oud-burgemees ter van Zutphen, kamerheer in bui tengewone dienst, door de commissaris der koningin in de provincie Gelder land en door familieleden van prof. Lorentz. In zijn openingswoord wees burge meester Matser op de wereldbetekenis van prof. Lorentz en op het feit, dat zijn vorming tot wetenschapsmens bo venal ook in de stad van zijn geboorte, Arnhem, is geschied. Als leerling van de zg. „Franse school" van mr Tim mer, die jaren lang voorzitter was van „Wessel Knoops", maakte Lorentz ken nis met de wetenschapf waarin hij later een wereldnaam zou verwerven. De Arnhemse raad heeft besloten de nagedachtenis van Lorentz blijvend te eren door een Lorentz-studiebeurs (f 2000 's jaarlijks), die in minder fi nanciële omstandigheden verkerende begaafde Arnhemse jongelieden be hulpzaam zal zijn in hun studie in de wis- en natuurkunde aan een der Ne derlandse universiteiten. Vervolgens voerden nog het woord prof. dr A. D. Fokker, bijzonder hoog leraar in de natuurkunde te Leiden, prof. dr ir A.. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen, dr J. E. baron de Vos van Steen- wijk, president-curator van de Rijks universiteit te Leiden, prof. dr J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus van de zelfde universiteit, mr P. O. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem, en prof. dr H. B. G. Casimir, directeur van het natuurkundig laboratorium dar iNV Philips te Eindhoven. Lading ging schuiven Doordat de lading van de Neder landse kustvaarder „Franka II" (487 ton) was gaan schuiven, had het schip noodseinen uitgezonden. Het bevond zich toen by de Terschellingerbank. Het werd bijna als verloren beschouwd Waarschijnlijk heeft de bemanning de toestand kunnen klaren, want gister middag seinde het schip dat het geen assistentie meer nodig had. De Pana mese tanker „Barbare Ann" (3718 ton) heeft Westelijk van Hoek van Holland een ernstig lek opgelopen. De tanker is daarop bij Hoek van Holland voor anker gegaan om beter weer af te wachten; een Engels stoomschip is enige tijd in de nabijheid gebleven om eventueel hulp te verlenen. De sleep boot „Schelde" van L. Smit en Co, die op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland op een strekdam was gelopen en als verloren werd beschouwd, is gisteravond door twee sleepboten vlot fetrokken. Ter hoogte van West- chouwen vefkeerde het Finse schip „Bore VI" in nood. Het schip, dat 1380 ton meet, kon geen assistentie krijgen. De reddingsboten van Veere en Oud dorp moesten in verband met de ge vaarlijke waterstand terugkeren. Later kon het schip op eigen gelegenheid vlotkomen en wegvaren. Het Britse schip „Selby" (1.039 ton) verkeerde 32. mijl van IJmuiden in moeilijkheden, maar zag later kans in de buitenhaven van IJmuiden voor anker te gaan. Het Belgische schip „Luxembourg" (7000 ton) is bij Vlissingen aan de grond ge lopen. maar is later op eigen kracht vlot gekomen. Het Zweedse s.s. „Vir go", dat bij Vlieland aan de grond was gelopen, kwam op eigen kracht vlot. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, bleef enige tijd in de na bijheid cm eventueel hulp te verlenen. Het Russische s.s. „Enisei" seinde, dat het zich op 30 mijl van Den Helder in nood bevond. Lichtschip afgedreven Het lichtschip „Goeree" is enkele mijlen afgedreven. Er is grote schade aan boord, onder andere is de stuur hut ingedrukt. Het Nederlandse tank- vaartuig „Tiba" (5239 ton) hééft ten Westen van Breskens zijn roerquadrant gebroken. Het schip hoopte vandaag toch Antwerpen te kunnen bereiken. Wielrijder te Zwolle kwam onder auto Aan zware verwondingen overleden Even na twaalf uur in de nacht van Zaterdag op Zondag raakte de 28- jarige wielrijder A. Dekker, PTT- employé te Zwolle onder een auto. Aan de zware verwondingen is de heer Dekker Zondagochtend in het Sophia ziekenhuis overleden. Het slachtoffer kwam van het Ter Pelkwijkpark in de straat, welke uit komt op de Wilhelminasingel en die in deze richting niet bereden mag worden. Op de hoek v/erd hij gegrepen door een personenauto bestuurd door D. J. v. d. B. uit Zwolle. De bestuur der die voorrang had, zag de wiel rijder en remde uit alle macht doch een aanrijding bleek niet te voor komen. Britten hadden slechts enkele minuten de tijd om zich in veiligheid te stellen Tehgevolge van een verblinden de sneeuwstorm zijn Zondag in Noord-Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen verbroken. In het midden en Zuiden van het land ondervond het verkeer* ver traging van zware regen- en natte- sneeuwbuien. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een wind kracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. Tengevolge van de stormen, die in de laatste dagen West-Europa hebben geteisterd, zijn in West-Duitsland vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noord-Rijnland-Westfalen werd het zwaarst getroffen. In de hoofdstad Dusseldorp kwamen twee mensen om het leven door het instor ten van een tijdens de oorlog gebom bardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw bleven steken, wer den door de inzittenden achtergelaten. Een hevige storm heeft Zondagavond 't Italiaanse eiland Sardinië geteisterd. In de steden Cagliari, Sassari en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windstoten, die een snelheid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bo men werden kabels van het electrische net en de telefoon afgesneden en wegen versperd. Vijf personen werden ge wond. Een vloedgolf, voortgedreven door stormvlagen van enorme kracht, heeft de Engelse Oostkust geruïneerd. Geweldige golven sloegen over steden en dorpen over een afstand van 250 km van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleumde gezinnen klommen in pyama op daken van huizen om hun leven te redden. Elk uur steeg het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noordzee sinds mensenheugenis. Redders, in allerlei soorten vaartuigen, van rubberbootjes tot ampliibie- jeeps van het leger, konden vaak de in het water ronddrijvende lijken niet bergen, doordat zij zich moesten spoeden naar de overlevenden, die door het water waren Ingesloten. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minuten tijd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel genoeg. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen om veertig kinderen op te pikken, die daar hun toevlucht hadden gezocht. Te'Whitstable in Kent werden vijfhonderd personen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ramen.naar beneden en stapten in de boten. In Loicestoft roeiden redders de kerk binnen om veertig kinderen te redden In Ullapool in Schotland werden 24 vissersboten tegen de kust geslagen. Sommige werden ernstig beschadigd. Op vele kustwegen stona het water drie meter hoog. In Hunstanton in Norfolk worden veertig Amerikaanse militairen van de in de nabijheid gelegen luchtmacht bases vermist. Men gelooft, dat zij zijn verdronken. Het water drong de on derkomens binnen, waar zij met hun gezinnen woonden. Op verschillende plaatsen langs de kust werden dikke betonnen muren, zes meter hoge zeeweringen, door de kracht van de zee stukgeslagen. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals toe in het water stond. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hebben zich naar het over stroomde gebied vèn Hunstanton be geven. In Mablethorpe konden velen gered worden, doordat zij op het bal kon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd ver toond Een groot gebied tussen Mablethor pe en hel naburige Sutton-on-Sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van acht kilometer het bin nenland in, is door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het water zes meter -hoog. Men vreest, dat velen, die in landhuisjes woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindin gen in dit gebied zijn verbroken. De redders moeten soms tot aan de hals door het water waden. Te Clacton-on-Sea. een vacantieoord aan de Oostkust, zijn bijna duizend personen door de overstromingen af-' gesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen wegge slagen. Men vreest, dat velen om het leven zijn gekomen. De Londense ar- tistenwijk, Chelsea, is onder water ge lopen. Ook een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse graafschap Suf folk, staat onder water. De politie heeft hier grieplijders in ve'ligheid gebracht. Ongeveer een derde gedeel te van Harwich staat onder water. Noodtoestand in Noord-België dag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dij ken bij Knokke, Het Zoute en Heist. Bij Het Zoute en het nabij gelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waarónder de particu liere villa van koning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ontruimd. Ten Noorden van Het Zoute ver dronken 10.000 kónijnen op een fok kerij. De trein- pn wegverbindingen ondervinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen' in het land onder broken. Over het Noordoostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Voor het Noordelijk deel van i het Belgische kustgebied is Zon-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5