ms ten w 4 „Atlantik Walle brak wilde golven bij Noordwijk en Katwijk 1 ___j I Hulp van alle kanten Militairen bieden veel hulp Maandag 2 Februari 1953 Pagina 1 Brede duinstrook vóór Boulevard verdwenen (Van een speciale verslaggever) Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het noodweer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzeekust, die het zwaar ste geweld van de over de schuimende open zee aanstormende Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weg geslagen, waardoor de glooiende hellingen naar het brede strand verander den in aangevreten stijle zandwalien, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achter land liet ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de bad plaatsen, die ten dele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee. Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noordwijk het zwaarste, geweld van een zuivere Noordwester te verduren hebben. De schade, in de vissersbadplaats en de bloemenbadplaats aange richt, betékent dan ook een zeer zware slag, waarvan deze dorpen zich zeker niet vóór hei komend seizoen kunnen herstellen. Erger nog: de naweeën zul len zich nog tientallen jaren doen voelen. levard waarlangs een stijle glooiing naar het strand voert. De mooie toegangen tot het strand var» eertijds zijn verdwenen. Het aan zicht van de badplaats is geschonden, en het zal weer lang duren, voordat deze van de wonde genezen is. Katwijk kan zich slechts troosten met de ge dachte, dat het als 'familiebadplaats zelfs in ongunstiger omstandigheden MODERN HOTEL VERWOEST Voor Katwijk, dat zich juist in de laatste twee jaar weer trachtte op te richten van een ogenschijnlijk onher stelbare verwoesting in de oorlogs jaren, betekent deze aanval van de natuur een ramp, waarvan de gevolgen zeer ernstig zijn. Om ruim vijf uifr Zondagochtend bereikte de springvloed, die bovendien werd opgejaagd door de ongekend felle storm, een hoogtepunt in deze omge ving. Ook de windkracht bereikte hier toen een maximum.. In die uren hebben zee en wind hun slagen toegebracht aan Katwijk en Noordwijk, die zwaar gehavend uit de strijd zijn gekomen. In Katwijk werd de hoogste waterstand genoteerd, die ooit werd geregistreerd, namelijk onge veer 4meter boven NAP. De golven sloegen rnet razend geweld over de buitensluizen, over de duinreep langs de boulevard en uiteindelijk ook over de boulevard zelf. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Onweerstaanbaar gewehl Niets, wat binnen het bereik van de aanstormende krachten kwam, was tegen dit geweld bestand. Het tiental- f len meters brede duinterrein voor de I boulevard, waardoorheen zich de wan delweg kronkelt, sloeg met grote stuk ken'tegelijk weg, zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de Katwijkse boulevard, voor zover die niet door een lage muur naai' het voorterrein be schermd werd. Zondagochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de Boulevard verdwenen, wandelweg incluis. In de vroege ochtend spoelde de muziektent weg. Resten daarvan, die na teruglopen van het tij op het zéér' smalle strand waren achtergebleven, werden in de loop van Zondag zo goed en zo kwaad als het ging geborgen. Nadat het geweld van het water de duinstrook langs de Boulevard had doorgeslagen, sloeg de zee haar klau wen uit naar Nieuw Brittenburg. Dit café-restaurant stond eertijds aan de landzijde van de Boulevard, werd in de oorlog tegelijk met de gehele Bou levard-bebouwing door de Duitsers ge sloopt om schootsveld te verkrijgen voor de versterkingen in de Atlantik Walle en werd na de oorlog als een der eerste bouwwerken in de afbraakstvook herbouwd, ten dienste van het vreem delingenverkeer in het badseizoen. Het herrees aan de zeezijde van de boulevard, doch aan de landzijde van de wandelweg door de duinstrook tussen Boulevard en zee. Een uniek ontspanningsoord, in moderne stijl op getrokken. Water -en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk gesloopt. Zondag ochtend stortd nog slechts de helft aan de landzijde overeind, gevaarlijk ba lancerend op de afgebrokkelde duin rand, geteisterd en in flarden gerukt door de gierende storm. Katwijk bezit nog een andere ont spanning direct aan zee, ook gelegen tussen Boulevard en wandelweg in het voorduin. Deze ontspanning is gespaard gebleven, doordat voor dit café een bunker van de Atlantik Wall in het zand verzonk bij de opruimingswerk zaamheden na de bevrijding. Deze be tonnen kolos, blootgewoeld door het geweld van de golven, heeft de kracht van de zee gebroken zodat dit café behouden kon blijven. Maar de gebouwtjes van de redding brigade, de politiestrandpost, de bad- outillage, alles werd door de zee ver zwolgen. Met man en macht aan tot gemeengoed hadden gemaakt en bekend was geworden, dat tegen zes uur de nieuwe vloed met angst en peven tegemoet werd gezien, een vreemdelingenverkeer als op een Bol- lenzondag'. Velen dier kijklustigen werden „teleurgesteld". De zee be reikte geen nieuw hoogtepunt. Mede doordat inmiddels de wind was afge zwakt en bovendien naar hel Noorden gedraaid waardoor de aanval op de kust in scherpte afnam. Het autoverkeer werd echter veilig heidshalve van de Boulevard geweerd. Met touwen was reeds een afzetting aangebracht om ook het andere pu bliek op veilige afstand te houden, als de toestand opnieuw critiek mocht worden. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld tijdens deze aanval van denatuur. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving en kantelen indertijd in het duinterrein voor de Boulevard be graven aangezien het in die tijd te duur was om ze door sloping te ver wijderen. Het vreemdelingenverkeer moest toen zo snel mogelijk weer op de been worden geholpen. nog profiteren mócht van de trouw, Thans zijn die betonnen gevaarten die families beter vermogen op te bren gen, dan de badgasten van welk ander vacantiedord ook. Toestand in Noordwijk In de bloemenbadplaats Noordwijk schond het geweld van de zee hoofd zakelijk de belangrijke Noord-Boule vard. Om vijf uur Zondagochtend hadden de golven reeds al het (hier smallere dan in Katwijk) duinterrein vóór ae Boulevard weggeslagen. In de late schemer dreunden de golven over de Noord-Boulevard, hun schuimende spatten opjagend tegen de voorgevels van de grote hotels. Tot over het straatdek. tot tegen de omheiningen van "de hotelterrassen, joeg de zee het wrakhout van duinafzettingen, de helm van de duinen, de steunen en tegels van wandelpad en Boulevard. Tussen het hoge Palace hotel en café Van Schie ontstond een windtrog, door liet geweld van de zee blootge woeld, doch niet gebroken, waardoor zij ais golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die beton nen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder door gebroken, en had zowel in Katwijk als in Noordwijk niet alleen de Boulevard, maar waarschijnlijk ook de gehele Boulevardbebouwing ondermijnd of gesloopt. Het is verheugend, dat die betonnen muur, die zovelen geërgerd heeft en zovele millioenen ook aan ons land heeft gekost, althans deze vrucht heeft afgeworpen. Het totaal vernielde restaurant Brittenburg op de zwaar bescha digde strandboulevard te Katwijk. foMfr **s ij ■:4 het werk Met man en macht is men de gehele Zondag in touw geweest, om te redden wat er te-redden vielbescherming van de nog intact gebleven voorduinen, de bedreigde punten van de Boulevard, het door de betonnen bunker be schermde café „Het Zwaantje". Verwonderlijk is, dat de nieuwbouw aan de Boulevard betrekkelijk weinig schade heeft opgelopen. Natuurlijk, zo als elders in Katwijk en het gehele land, ook hier afgewaaide dakpannen, ingedrukte ruiten, ontzette muren en zelfs, in geval van verdere afzanding, bedreigde woningen, maar nergens ruïneuze gevolgen in eerste instantie. Over het geheel genomen betekent deze aanval van de elementen voor Katwijk echter een onnoemelijke schatle. Met grote offers is Katwijk in de laatste jaren herbouwd na de ver woestingen in de oorlog. Bij dc her bouw werd de boulevard-bebouwing zover landinwaarts verlegd, dat ruimte bleef voor een royale boulevard en een daarbuiten gelegen wandelweg. Het is onmogelijk de schade te herstellen, die aan deze opzet is toegebracht. Tiental len jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten uanvoe- •n rovaal front van waardoor de lucht in onmetelijke snel-t heid wegstroomde, alles_ meenemend, k-élJC 6U tWCf-i) O d'cl 6I'llGil de viss- 's'" zal mc.'tcn s 1 het voorlopig •en smalle bou- wat in zijn weg lag, Daardoor ont stond een sleuf dwars over de Boule vard, die ieder rijverkeer onmogelijk maakte. Het Zuiderbad voor hotel Seinpost verdween volkomen. De badkoetsen dreven weg en w er dep. te pletter ge slagen, De houten gebouwen werden neergeveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. Kotter in moeilijkheden Tussen Noordwijk en Katwijk kwam Zaterdagmiddag de kotter ..Oudorp 13" in mce.lijkheden. Het scheepje, waar op zich tien koppen bevonden, liep even ten Zuiden van de Noordwijkse bebouwde kom op liet strand en werd later door de golven legen de afge brokkelde duinen gedreven. De commandant en bemanning van de Katwijkse reddingboot begaven zich ter oriëntatie over land naar de stran dingsplaats. Het bleek, dat geen hulp per reddingboot gegeven behoefde te worden. De bemanning verliet Zater- avond het schip en kwam veilig aan wal.. Thans ligt het bootje aan de voet van een betonnen bunker, die eertijds diep in de duinen verscholen was. Het is zeer de vraag, of de kotter gered kan worden. De in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het duin gaat thans verticaal van de rijweg van de Boulevard naar beneden naar het strand. Hier moet, (wil men geen strandmuur, die het gehele strandbeeld als bijv. in Scheveningen ontsiert, bou wen) een nieuw duintalud naar het strand worden aangebracht, hetgeen alleen len koste van de Boulevard- breedte kan gaan. Foto's uit dc tijd van 13951900 to nen een soortgelijke situatie aan. Voor het tegenwoordige Palace-hotel was de boulevard toen veel smaller dan in de laatste jaren. Sindsdien heeft de zee tientallen me ters duinterrein aan Noordwijk toege voegd. In enkele uren heeft zij die gift. weer teruggenomen. Als op een Bollensondag Vooral in Noordwijk ontstond legen het einde van Zondagmiddag, toen de radioberichten de rampzalige toestand uitgebrand Eén dode Door nog onbekende oorzaak zijn Zaterdagnacht in Wognum (N.B.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Elf brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlam men, die door de storm hevig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur wor den gevrijwaard. In de vlammen is ook een paard om gekomen. De totale schade wordt op honderdduizend gulden geschat. Goederenstroom naar hel Rode Kruis I Op 12 telefoontoestellen van het j hoofdbestuur van hel Neil. Rode Kruis kwamen reeds gisterochtend aanbie dingen binnen voor hulpverlening. Deze kwamen uit alle lagen der bevol king, van dokters, dijkwerkers, lieden die met vee kunnen omgaan, oud-ver pleegsters, ae vakbeweging en vele burgers, die woonruimte aanbieden. Men had de indruk, dat ieder wilde helpen zoveel maar mogelijk was. Ook de studenten en de padvinders boden zich aan. In Almelo, Hengelo en Enschede, zijn inzamelingen georganiseerd. Uit En schede zijn gisteravond 12.000, uit Al melo 2000 dekens verzonden, ook ver trokken er wagens uit Hengelo en Borne. In Almelo zal men 'drie dagen lang reld en goederen verzamelen. Aan het personeel der bedrijven is verzocht, overuren te maken ten behoeve van de ;etroffenen. De directies zullen even tueel de zo beschikbaar komende be dragen verdubbelen. Vele honderden hebben zich in vele plaatsen verdienstelijk gemaakt bij de inzamelingen van kleding en materi aal. Tientallen zwaarbeladen auto's uit de niet getroffen delen van ons land stroomden gisteren en vandaag Den Haag binnen om .aan de intendance van het Nederlandse Rode Kruis kle- ding. schoeisel, dekens en meubels te brengen. i Binnen het half uur, nadat gisteren j het radiobericht over deze kleding- inzameling was uitgezonden, kwamen de eerste giften reeds binnen en om elf uur gisteravond kon er in het gebouw i van de intendance niets meer bij. Dankbaar werden toen de aanbiedin- j gen aanvaard van vele firma's, die ma- gazijnruimte en pakhuizen ter besehik- l king stelden. I Het Deense Roode Kruis heeft, onder I betuiging van diepe sympathie aan de i Nederlandse zusterinstelling hulp aan- I geboden. j Er heeft zich een comité gevormd, l bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland verblijvende Ambonezen, tot leniging van de nood. (Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Nederlandse Handel Maatschappij, Kneuterdijk, 's-Graven- hage). Ook de Care verleent hulp Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is ook het apparaat van de Care de Ameri- Op het stationsemplacement van Dordrecht is een groot gedeelte van het spoorweglichaam ten Wes ten van het station in de nacht van Zaterdag op Zondag weggeslagen. Een groot gedeelte van het dijk- lichaum is geheel weggespoeld, zo dat dc rails en de betonnen voet stukke a varC de bovenleiding in de luch:ijn komen te hangen en het treinrerkeer hier volkomén ge stremd is kaansc hulporganisatie in volle werking getreden. Reecis Zondagochtend half elf wer den 100 voedselpaketten van 15 kg elk en 65 deken-paketten ter beschikking gesteld. De Care (Cqperative for American remittances to Europe) zal ook onmid dellijk in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebiedc.il. Duitse hulp Het Duitse Rode Kruis zal in 'Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij het helpen van ilachtoffers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris-generaal van het Duitse Rode Kruis, Walther Hart- mann te Bonn medegedeeld. Het bestuur van het Westduitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, zou Maandag in Dusseldorp bijeen komen om te spreken over maatrege len om de slachtoffers van de over stromingsrampen in Nederland en België te helpen. Tien Britse helicopters beschikbaar Terstond nadat bekend was ge worden, dat de watersnood een zeer grote omvang aannam, hebben de hoogste militaire autoriteiten aan de onder hun bevel staande met bewegingsvrijheid of met. permissie gegane militairen opdracht gege ven onverwijld naar hun garnizoe nen, standplaatsen en inrichtingen terug te keren. Vervolgens zijn alle strijdkrachten onder het cen trale bevel gesteld van de Neder landse territoriale bevelhebber, de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, om door deze ter as sistentie te worden aangeboden aan het civiele gezag. Ook de belangstelling en medewer king van buitenlandse zijde is zeer groot. Amerika en Canada zegden alge mene militaire hulp toe. Frankrijk stel de twee pioniersbataljons ter beschik king. Van Nederlandse zijde is ge vraagd deze bataljons voorlopig gereed te houden. De Britse marine stelde tien helicopters ter beschikking, die op de vliegbasis Woensdrecht gestationneerd, voor evacuatie van bewoners van ge- isoleerde boerderijen zullen worden ingezet. Ook België, zelf getroffen door de ramp, stelde een b'ataljon voor hulp in Zeeuws-Vlaanderen ter beschikking. Twee compagnieën werden reeds aan gevraagd. Voor zover thans bekend zijn enkele van de voornaamste, reeds genomen maatregelen: 1. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosendaal zijn in het bedreigde gebied bij Willemstad en Kruiningen ingezet. 2. Eenheden van de koninklijke ma rine zijn op Walcheren. 3. Marinestrijdkrachten uit Rotter- Ten Zuiden van Dordrecht wer. ook de grote Rijksweg naar Moer dijk overstroomd; ook de spoorlijn werd hier door het water verzwol gen. In de watervlakte, de rich tingaanwijzers naar Dordrecht en Rotterdam op de onzichtbare weg die anders zo druk bereden wordt. Met behulp van z.g. ducks worden de bewoners uit de door het water bedreigde huizen geëvacueerd dam zijn onderweg naar Middelharnis en Stellendam. 4. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouder kerk aan de IJssel. o.'In vele andere plaatsen staan mi litaire eenheden gereed om op het eerste sein assistentie te verlenen. 6. Een Dakota werd met rubberboten geladen om te trachten deze boven Stellendam en omgeving uit te werpen. Rheumatiekbestrijding per stopnaald De Kamper politie heeft een oplich ter met gevoel voor humor gear resteerd. Het is een zekere S. uit Kam pen, die een boer uit Ommen op een zeer originele manier bij de benen heeft gehad. Deze stoere landbouwer had voort durend last van hevige rheumatiek. Op een goede (of slechte!) dag ver voegde zich bij hem een vreemdeling, die beweerde een specialist voor rheumatische pijnen te zijn. Enkele van zijn „beroemde" injecties zouden de boer voorgoed van zijn kwelling ver lossen. De prijs bleek niet mi# te zijn: honderd gulden voor iedere prik! De boer had het er echter graag voor over en drukte alvast de eerste honderd pop in de handen van de weldoener. Daarop maakte de specialist zich gereed voor de inspuiting. Hij ver zocht de boer zijn broek te laten zak ken en zijn ogen dicht te doen. Enkele ogenblikken later bewees het gekerm van de landbouwer, dat hij een stevige prik in het bovenste gedeelte van zijn benen had gekregen. Enkele dagen later klopte de'specialist weer aan de deur van de boerderij. Op zijn vraag hoe het met de rheumatiek gesteld was, antwoordde de boer, dat de injec tie nog geen merkbare resultaten had opgeleverd. De „specialist" overtuigde hem daarop van het belang van een dubbele dosering. Weer werd de hand opgestoken en nü verdwenen er twee honderd van des landbouwers zuur verdiende guldens. Weer ging de broek omlaag en weer klonk er gekerm. Toen verdween de vreemdeling en de boer zag hem niet terug. Doch de pijn bleef. Dezer dagen werd de weldoener ge arresteerd en in zijn zakken vond men een flinke stopnaald Het vonnis tegen Pot en Colson Indonesië uit teleurstelling Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een mede deling aan de pers haar teleurstelling geuit over de lichte straffen, die de Haagse rechtbank aan Colson en Pot heeft opgelegd. In een verklaring van het Indone sische Hoge Commissariaat aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wordt gezegd, dat de rege ring der Indonesische Republiek en het Indonesische volk ten zeerste ver wonderd zijn en dat het rechtvaardig heidsgevoel in Indonesië pijnlijk ge troffen werd. Er werd aan toegevoegd, dat de uitspraak een bewijs was, dat men in Nederland een moordaanslag als een licht misdrijf beschouwt, terwijl het Indonesische volk, alsook het In- don. ministerie van Buitenl. Zaken, het als een zeer belangrijke zaak ziet. (Zo als bekend, werd op 6 Januari uit spraak gedaan inzake de op overste Harjono gepleegde aanslag, waarbij Meine Pot veroordeeld werd tot een jaar met aftrek en zijn onmiddellijke invrijheidstelling werd gelast. F. A. Colson werd veroordeeld tot een week hechtenis. Ook hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De oïficier van justitie, mr dr J. C. Maris, heeft hoger beroep aangetekend tegen het gewezen vonnis. - Red.). Eén op elf. Volgens een mededeling van het Amerikaanse vijfde luchtleger zijn in twee jaren oorlog in Korea elf „Mig"-straaljagers van Russische makelij op één Amerikaanse „Sabre" neerge schoten. In totaal zijn tot nog toe 548 communistische jagers door Sabre's neer geschoten. Proces-Pauker wordt voorbereid. In Roemenië worden voorbereidingen ge troffen voor een massaal schijnproces legen Anna Pauker en vele andere prominenten in dit land, zo ver neemt AP.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4