Spel van overslaand water werd dodelijke ernst Kustvaarder Elizabeth strandde bij Terheyde Tast diep in de buidel! Ongekend zware ramp trof ons land Alom spontaan medeleven Eindeloos meer bij Dordrecht Maandag 2 Februari 1953 Pagina 4 Vlissingens oude binnenstad veranderde in een kolkende zee (Van een speciale verslaggever)- ■Rnn°i,-I!w?dU eer' uda^ over wa'cheren is losgebarsten, heeft aan de Vlissingse schade in-oorlo aan=ericbt' d'e alleen maar valt te vergelijken met de *,3a;teIdaumi:?(?as ;iePen de mensen nog over de Boulevard om te genieten van ij?1*11, .erkende schouwspel van het overslaande water, zonder te vermoeden, i spe' bin"en 24 uur dodelijke erhst zou worden. In de nacht stak de storm i>-an^2 nr fi. -e ^0l,levard tussen het standbeeld van De Ruyter en het bc- «filj Wooldhuis op zes plaatsen volko men werd opengereten. Op één plaats _eia er zon aiep gat in de Boulevard geslagen, dat het tot slechts enkele ?e s rj6 I vaP de v°orgevel van een groot flatgebouw. De bewoners vrees- n reeds dat hun pand zou worden ondermijnd en zou instorten en maakten zien gereed om te vluchten. Gelukkig is het niet zo ver gekomen. Ook bij het tweede hoge tij. dat in de loop van Zondag kwam. heeft men dc zwakke plek zodanig kunnen versterken, dat het pand gespaard is gebleven. zouden in dit gebied vier slachtoffers zijn te betreuren. In Hansweert overstroomde ook het Internaat Maria-oord; de zusters en de kinderen konden in veiligheid wor den gebracht. Twee zusters, die in de kapel waren, konden met moeite worden gered en een andere zuster, die te water raakte, werd door een 12-jarige leerling van de verdrinkingsdood gered. Hu l pverlen i ngsdi enst voorkwam erser O Zodra het tot de autoriteiten door was gedrongen, welk een omvang de ramp in Vlissingen had, werd er een speciale hulpverleningsdienst georganiseerd onder leiding van de burgemeester mr B. Kolff Deze slaagde er in, in de loop van de ochtend een groot aantal vrijwilligers te verwerven, in totaal ongeveer 1500 mensen, die in oioegen naar de bedreigde plaatsen werden gestuurd, waar met zand en zandzakken, rijshoutvlechtwerk e.d de ontstane gaten zo goed mogelijk wer den gedicht en versterkt. Hierdoor was het mogelijk, dat bij het tweede hoge tij om 4 uur de situatie .niet in ongunstiger zin is veranderd. Inmiddels was bij de Boulevard De Ruyter en in dc zogenaamde Vissershaven het water dermate hoog 'opgestuwd, dat het over de Boulevard en over de kade muur sloeg en het oude stadscentrum binnenstroomde. Het gevolg hiervan was, dat in zeer korte ti.iü de hele oude bin nenstad in een kolkende zee veranderde. In- het 'winkelcentrum stond het water 2'/: a 3 meter hoog. Het spoelde door de winkels en de etalages met het gevolg, dat spoedig overal allerlei soorten arti kelen ronddreven, als textielwaren, hammen en worsten, enz. De schade aan de bedrijfspanden van de Vlissingse mid denstand aangericht, is nog niet in cijfers uit te drukken. In vele gevallen moesten de mensen naar ae bovenverdiepingen van hun wo ning vluchten, waar zij in de loop van de dag met bootjes werden afgehaald. De meesten werden bij particulieren, familie en kennisssen, ondergebracht., terwijl anderen een onderdak werd be zorgd in een school, die als evacuatie centrum was ingericht. In Vlissingen zijn er in totaal drie doden te betreuren. Een man is in de storm van de boulevard geslagen en werd Zondagochtend dood op de sleenglooiing gevonden. Het tweede slachtoffer verdronk in het haventje van Meijer., de zogenaamde Spuikom terzijde van de boulevard, en een derde man werd in het watergebied var. Vlissingen .dood in zijn woning aangetroffen. Men meldde Zondagavond, dat men de situatie vrijwel meester was. Er werd evenwel nog met man en macht door gewerkt om de aan de dijk aangebrachte schade te herstellen. Men had wel het vertrouwen, dat hier verdere rampen voorkomen kunnen worden. Zware schade bij West-Kapelle en Veere Ook de dijk bij West-Kapelle heeft zware schade geleden, maar de situatie is daar niet critiek geworden. Door enige breuken in de dijk* tussen Vrouwenpolder en Veere kwam het mooie oude stadje geheel onder water te staan. Er stortten drie oude pan den in. Door de enorme duinafslag bij Kapelle Is grote schade aangericht aan de water winningsplaats van de Waterleiding maatschappij Middelburg. De prise d'eau liep onder water en ook het pompstation, tengevolge waarvan de watervoorziening van Middelburg is uitgevallen. Door de overslag van water in de buurt van het bekende fort Rammekens liep er veel Woter in de polder, zodat er in de omgeving van de dorpen Rithem, Nieuwland, Arnemrlden veel waterschade ontstond. Zondagavond was verbinding met Noord-Beveland r,og niet mogelijk. Men heeft van de Zuiö-i^evelandse wal af ge constateerd, dat de dijk vele gaten ver toont en dat op uct ondergelopen eiland de bevolking onderling lichtseinen uit wisselt, waarschijnlijk r.,et de bedoeling om na te gaan, of de buren nog leven. Aan de Zuid-Bevelandse wal spoelden vele huishoudelijke /oorwerpen aan, o.a. meubelen, beddegoed, dekens er. ook veel dood vee. Men weet nog niet of er slacht offers zijn pnder de bevolking. Grote ongerustheid over Kortgene Grote ongerustheid bestaat er over Kortgene. Men hoopt, dat alle be woners gevlucht zijn naar de kerk, dfS nogal hoog ligt, of naar de plaats waar het nieuwe gemeentehuls staat, dat juist Za'erdagmiddap met enige plechtigheid officieel werd geopend. Als dat niet het geval is, wordt ge vreesd. dat er veel slachtoffers zul len zijn. Met Schouwen en Tholen heeft men ook nog geen enkele verbinding kunren krijgen. Zuid-Beveland is zeer zwaar getroffen. Tal van polders zijn ondergelopen, nadat de dijken waren doorgebroken. Bij Krui- ningen Is de dijk va.i de Westerschelde op twee plaatsen doorgebroken, waardoor het gehele gebied van Hansweert en Kruiningen Is overstroomd. Zondagmiddag stond het water hier vier meter hoog; 2500 mensen waren in het dorp Kruiningen en omgeving ge ïsoleerd en met behulp van moterbootjes trachtte men zoveel mogelijk slachtoffers van deze watersnood ln veiligheid te brengen. Zij werden met bussen naar Goes gebracht, waarna zij bij particulie ren in de stad werden ondergebracht. Het Oostelijk deel van Hansweert is ondergelopen. De Middensluis aldaar heeft enorme schade opgelopen en ook de veerhaven is zwaar getroffen. Pont op het land Enkele gebouwen en een deel van de dijk werden volledig weggeslagen. De Mcerdijkpont „Dordrecht" werd door een van de dijkgaten heengeslagen en rust thans ergens midden op het land, Een lanker bij Hansweertbrak in drie stukken. Volgens nog niet bevestigde berichten Dijk behouden Critiek was ook de toestand in Katten- dijke, waar circa 1000 mensen uit de om geving gezwoegd hebben om de dijk te behouden. Van dit behoud immers was de veiligheid van een groot deel van Beve land afhankelijk, o.a. van Goes. In de loop van de avond van Zondag was echter het grootste gevaar geweken. Hier is ruim 400 meter dijk weggeslagen. Overstroomd is ook de omgeving van Krabbendijke. Voorts het gehele water schap Baarland met de daarin liggende dorpen, ln het waterschap Ellewoudsdijk was de toestand ook zeer ernstig. Het water staat er tot aan de Borsselepolder. Ook hier was men Zondag in de weer oir. de dijk te versterken. In de omgeving van de Kreekrak- dam, de toeeang tot Zeeland, z'un even eens grote polders ondergelopen. De rijksweg, die toegang geeft tot Zee land, is gedeeltelijk onbegaanbaar. In. Goes was ten behoeve van de vluch telingen zo veel brood gebakken, dat men op een gegeven moment geen gist meer had. De organisatie liep hier voortreffe lijk. Een groot aantal personen-,, vracht auto's en autobussen was op de markt ge concentreerd en kon onmiddellijk vluch telingen halen of vrijwilligers, die aan de dijk gingen werken, .wegbrengen, wan neer dat nodig bleek te zijn. De Sloedam vertoont een gat van bijna 100 meter. Dodelijk ongèval met bobslee Wereldkampioen Endrlcb gedood. Tijdens de proefritten voor het wereld- kampioènschop vierpersoons-bob, dat te Garmisch Partenkirchen wordt gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 31-jarige wereldkampioen twee persoons-bob, de Zwitser Endrieh, het leven heeft gekost. De Zwitserse vler- persoons-bob met Endrieh aan het stuur vloog met grote vaart uit de Bayern- bocht en kwam 12 meter verder ln het bos tegen een boom terecht. Kort nadat de vier Zwitsers naar een ziekenhuis waien vervoerd en de dokters een schedelbreuk bij Endrieh hadden ge constateerd, overleed Endrieh aan zijn verwondingen. De remmer Stoeckli kwam er met lichte verwondingen af. Vier opvarenden sprongen overboord en voerden gered (Van een speciale verslaggever). Zwaar heeft de kleine 175 ton metende kustvaarder „Elizabeth", in beheer bij de Rotterdamse rederij "Vermaas, het te verduren gehad. En toen het niet meer tegen de orkaan op kon, moest de 63- jarige gezagvoerder het schip naar de kust laten drijven, er wel voor zorgende, dat hij op een zo gunstig mogelijke plaats zou stranden. Kij had geen keus. En hij navigeerde zijn schip zo gunstig, dat het hoog op het strand bij Terheyde liep en zijn mannen het leven er af brachten. Zaterdagavond om 10 uur konden zij uitgeput aan wal worden ge haald. De „Elizabeth" was met een voor Engeland bestemde lading aardappel meel van Groningen binnendoor naar IJmuiden vertrokken. Woensdag ver trok het schip van IJmuiden naar zee. Hef kwam in zwaar stormweer terecht en maakt" geen voortgang. Zaterdag werd de toestand zeer precair. De „Elizabeth" werd door de Noordwes terstorm naar de kust gedreven en zag geen kans verder in zee te komen. De "Waterweg binnenlopen was niet mogelijk. Toen besloot kapitein Jonker zijn schip zo goed mogelijk op de kust te zetten. Hij stuurde de „Elizabeth" tussen twee Delflandse hoofden door naar het strand ter hoogte van Ter heyde. De diep geladen kustvaarder liep gunstig op het strand, maar was niet bereikbaar. Tenslotte zijn de op varenden overboord gesprongen. Zij kwamen in de branding. Leden van de E.H.B.O. uit Monster en Terheyde begaven gich te water en wisten de vier mannen aan wal te brengen. Het waren de 63-jarige kapitein J. Jonker, de 25-jarige stuurman A. J. Melmers, de 19-jarige kok-lichtmatroos J. Bakker en de 19-jarige matroos- motordrijver H. Huberts. Het was voer de lichtmatroos Bakker zijn eerste reis en stuurman Helmers leed een jaar geleden schipbreuk met de „Al batros". Alle opvarenden waren zeer ver kleumd en door de koude bevangen. De kapitein raakte bewusteloos. Ook enkele E,H.B.O.-ers waren er minder goed aan toe. Zij werden door dokters uit Monster behandeld, van warme dranken en droge kleding voorzien en gemasseerd. Het gelukte ook de kapi tein weer tot bewustzijn te brengen. STAGy 1TIE J\ HET TREINVERKEER SCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN Door de Westerstorm zijn verschei dene spoorlijnen in het Westen van het land en met name in de provincie Zuid-Hol land en Zeeland op enkele plaatsen overspoeld en voorlopig on berijdbaar. Er is geen treinverkeer mo gelijk op de baanvakken Schiedam— Hoek van Holland, Rotterdam Maas Gouda, Zwijndr.echtDordrecht, Dor drechtGiessendam, SliedrechtGies- sendam, DordrechtLage Zwaluwe, Lage ZwaluweBreda en Bergen op ZoomVlissingen. Reizigers, die Rotterdam per trein willen bereiken of verlaten, kunnen dit alleen door om te reizen via Den Haag. Reizigers van het Westen naar het Zuiden en omgekeerd moeten rei zen via Utrecht. De verbinding RotterdamRoosen daal is door het wegspoelen van een deel van de baan bij de Moerdijkbrug gestremd. De reizigers van Rotterdam naar het Zuiden moeten reizen over Delft, Gouda, Utrecht en 's Hertogen bosch. Er zijn maatregelen genomen om de treinen vandaag op extra sterk te te laten rijden. De treinen naar Zee land rijden niet verder dan tot Bergen op Zoom. De schade aan de spoorwegen is niet te schatten, doch -zal zeker in de mil- lioenen lopen. HULP IS PLICHT Aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct I Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land In rouw ge dompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die aan het Westen van ons land is toegebracht. Hulp ls plicht! Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zéér veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep ln uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht be tekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat: Statenlaan 81, Den Haag. (Vervolg van pag. 1) DE ZUID-HOLLANDSE EILANDEN De gemeenten Oudenhoorn 'en Helle- voetsluis staan geheel onder water; Zuidland. Abbenbroek en Nieuw Helle voet gedeeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëva cueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer driehonderd meter ernstig beschadigd. De boulevard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen zijn over kilometers lengte weggeslagen. In 's Gravendeel is de toestand hopeloos. De „God zij dank Polder", de Bosse Polder, de Scheur- polder en de Noordbankpolder op het eiland Rozenburg zijn onder water ge lopen. Er is veel vee verdronken. LANGS NIEUWE MAAS EN NIEUWE WATERWEG De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. On geveer 1500 huizen in Maassluis wer den een prooi van het water. De Maas dijk is doorgebroken. Vele fabrieken in Maassluis hebben grote schade op gelopen. Ook in Vlaardingen was de toestand critiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fa brieken liepen onschatbare schade op. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieutae dok van Wil ton Feyenoord vol gelopen. Velé fa brieken en woningen hebben daar wa- k Vele auto's werden ook door het snel ivassende water verrast, zo als hier in een der straten van Maassluis Hulpaanbieding uit buiten en binnenland Uit alle delen van het land zijn reeds berichten binnen gekomen over spontane hulpverleningsacties. Overal blijkt het medeleven met de slacht offers van de ramp zeer groot. Het Nationaal Rampen Fonds, om vattende het Rode Kruis, het RK Huis- vstingscomité en het Algemene Wa tersnood comité Nederland, heeft alle Nederlanders opgeroepen, onverwijld steun te verlenen. Tientallen organi saties en instellingen hebben reeds me dewerking toegezegd. Heden begint een grote landelijke inzamelingsactie, waarvoor enkele instellingen en stich tingen haar collecte-apparaten spontaan ter beschikking hebben gesteld. Materieel (auto's, motorschepen en sloepen) is ook beschikbaar gesteld om waar nodig de bevolking té evacueren, of om de vereiste hulp te bieden aan geïsoleerde bevolkingscentra. De Amerikaanse ambassadeur heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse re gering gaarne bereid is hulp te ver lenen, indien deze van haar zou wor den gevraagd. Elders uit het buiten land zijn berichten ontvangen over toe gezegde steun. Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, vertrok hedenochtend per vliegtuig uit Wiesbaden naar Den Haag om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen. De Britse Admiraliteit zal heden tien helicoptères zenden. Britse troepen, welke gelegerd zijn in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn reeds gisteren de gehele dag druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen. De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangeboden en hun medeleven met de ramp, die Nederland heeft getroffen, betuigd. De Franse regering heeft de Neder landse autoriteiten aangeboden twee geniebataljons te zenden om hulp te bieden bij dringende werkzaamheden. De Amerikaanse staatsseci'etaris, John Foster Dulles, heeft Zondagavond een persoonlijke telegrafische boodschap aan de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken doen toekomen. Het telegram zegt: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotse ling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld n3ar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik u binnen enkele dagen zal ontmoeten". Onderscheiden vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering hun medele ven met de nationale ramp betuigd. Ook de Canadese regering heeft Zondag terstond hulp aangeboden. Vier schepen op het droge in Ketel mond Vier schepen, die in de Ketelmond na bij Kampen voor anker lagen, zijn door de storm los geslagen en op drift geraakt. Het ergste is de rijnaak ..Breithorn" uit Bazel er aan toe. Dit schip zit met de achtersteven vast op het droge, terwijl het voorschip in het water ligt. De rijn aak dreigt in tweeën te breken. De andere schepen de rlinaak ..Luia" en twee zogenaamde zelflossinesin- slallatieschencn lonen geen gevaar.. Men tracht thans met behulp van sleepboten de schepen vlot te trekken en zal daarna proberen de „Breithorn" uit zijn benarde positie te bevrijden. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. terschade opgelopen. Vierhonderd pas sagiers voor Engeland bevonden zich gisteren in Hoek van Holland aan boord van de Harwich boot. Het schip mocht niet vertrekken. Het had in de opgelopen nacht om 00.00 uur zee moe ten kiezen. In Rotterdam zijn ver scheidene stadsdelen overstroomd. Rot terdam-Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maastunnel werden met de vloedschot ten beveiligd en liepen geen gevaar. Het water heeft op drie plaatsen de Pastoriedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was.de toestand niet on heilspellend. De raffinaderij van de BPM is wegens de grote waterschade geheel stil gelegd. BRABANT Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuidwest-Bra bant blank gezet. Een zeedijk van de Westerschelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken. De ge hele Vijatpolder staat blank. Ook de binnendijk is doorgebroken. De daar achter gelegen polders zijn onderge lopen. In Willemstad was de toestand gisteren allerbedroevendst. Het stadje staat vrijwel geheel onder water. De polders Ruygenhil en Oude Heyningen staan blank. De electriciteit is uitge vallen. Vele gezinnen in Willemstad moésten worden geëvacueerd. Tot een tien kilometer tfen Zuiden van de Moer dijk spoelt het water thans'over het land. In het gebied tussen het Hollands Diep en het Volkerak geraakte 5000 ha land onder water. De dijken om Din- teloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. De Annapolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn vol gelopen. Er is veel vee verdronken. Een Dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roo sendaal. In Maaden en Drimmelen waren 200 mensen geïsoleerd. LANGS DE HOLLANDSE KUST In het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland en op de Wadden-eilan den is de schade grotendeels veroor zaakt door de heftige stormen. Van watersnood was slechts hier en daar sprake. De oorlogsbodems in de haven van Den Helder moesten het zonder stroom stellen. Bij de aanlegwerken van de nieuwe Rijkszeehaven in Den Helder is een van de pas aangelegde dijken bezweken. In Zandvoort is de duinenreep weggeslagen en zijn de strandtoegangen totaal verdwenen. Duinen sloegen ook weg bij Kijkduin, 's Gravenzande waar de toestand een tijd lang zeer critiek is geweest, Kam perduin, Noordwijk aan Zee, Bever wijk en Katwijk aan Zee. De Honds- bossche zeewering heeft het geweld der golven kunnen verwerken. In Camperduin is een groot houten café- restaurant het slachtoffer van de storm geworden. Het Oranjebad in Noord- wijk aan Zee is totaal weggeslagen. In Ketwijk is net hotel restaurant „Brittenburg" geheel overspoeld en zo goed als weggevaagd. Het „zee- en zonnebad" is geheel verdwenen, even als de politiepost te Katwijk. Op twee plaatsen is het zeewater over de Balg- dijk ten Zuiden van het vliegveld De Kccy in de kop van Noord-Holland geslagen. In bijna alle kustplaatsen werden de boulevards door de politie afgesloten. In Scheveningen zijn dui zenden vaten haring, op drift geraakt. De schade aan de vissersvloot blijkt nogal mee te vallen. In de haven van IJmuiden zijn vele loggers op drift geraakt. Op het strand werden enkele uitspanningen een prooi van de storm. De sluisdeur van de sluis „De Schans" nabij Oudeschild op Texel is wegge slagen. Het water stroomde het land in. Ook ïn Cocksdorp aan de Noordzijde van het eiland stroomde het water het eiland binnen. PRINSES WILHELMINA NAAR ZEELAND De koningin is hedenochtend in alle vroegte vertrokken en zal de gehele dag in de geteisterde gebieden door brengen. Namens de koningin brengt prinses Wilhelmïna vandaag en morgen een bezoek aan de door de watersnood ge troffen gebieden in Zeeland. Dinsdag regerings verklaring in de Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst heeft zich Zondag met de minister-president verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover het in haar ver mogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich be reid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leg gen, waarna de leden in de gelegen heid zullen worden gesteld, eventuele vragen te stellen. Reddingboten moesten meerderheid van orkaan erkennen (Van een speciale verslaggever.) Het geweld van de orkaan heeft twee reddingboten Zaterdagnacht genoopt de meerderheid van de losgebarsten elemen ten te erkennen. Een kustvaarder meldde Zaterdagavond dat het Finse s.s. Bore VI voor de kust van Schouwen was gestrand. De plaats was niet volledig bekend. Twee reddingboten kozen zee: de Maria Carolina Blankheim van Veere, schipper Jan Min- neboo en de Koningin Wilhelmina van Stellendam, schipper Willem de Jager. In de loop van de avond keerde de boot uit Veere terug omdat de machinist in de machinekamer bewusteloos was gewor den. De Koningin Wilhelmina kon on danks de krachtige motoren niet tegen het geweld van de uiterst zware zeeën opkomen. De boot moest het Brouwers- havense gat Inlopen en ging b'j Ouddorp voor anker in afwachting van het afne men van de orkaan om dan de iels voort te zetten. Zover is het niet gekomen, 's Nachts om 1 uur werd gemeld dat de Bore VI op eigen kracht was vlotgeko- men en, begeleid door een sleepboot, in zee stak. Masten van spoorbaan slechts enkele meters boven water (Van een speciale verslaggever). Een eindeloos meer strekt zich uit in de omgeving van Dordrecht en Zwijndrecht, van welke plaatsen grote delen onder water zijn gelopen. De grote rijksweg, langs welke wij van Rotterdam naar Mderdijk hadden willen rijden, is niet meer te zien, evenmin als de daarnaast gelegen spoorweg, welke de verbinding vormt tussen Dordrecht en Breda. Enkele meters steken de vaak verwrongen masten voor de electrische geleidingen nog boven het vuilgrauwe water uit. Tot ver achter Willemstad strekt zo vertelde men ons deze zee zich uit. Hollands Diep en Dordtse Kil zijn tot één onmetelijke watermassa samengevoegd, vrijwel alles meesleurend en ondermijnend wat in de weg stond bij deze onweerstaanbare opmars, verder het land in. 6

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4