ZWOLSCHE COURANT Ongekend zware ramp trof ons land PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN Extra editie Door vliegende Noordwester opgezweept springtij sloeg gaten in duinen en dijken Dagblad voor Overijssel,Noord Gelderland en Zuid Drente Koningin en ministers naar geteisterde gebieden Eindeloos meer bij Dordrecht 142 DODEN Dit nummer bevat 2 pagina's Maandag 2 Februari 1953 Abonnementsprijs 6,— p. kw.. 47 ct p. w. Advertenties 1-lSvmmregels t 3.—; iedere mm meer 20 ct. Blauwvingers f 1.50 (20 w.); ver der 10 ctp w Handelsadv. tarieven opaanvr. Uitgave Kon. Drukkerij en Uitgeverij van De Erven J. J. Tijl N.V., Melkmarkt 13-23, Zwolle Tel. 3841 - Giro 3108 - Telegr.-adres: Tijl, Dir. mr H. Dikkers. Hoofdred. mr J. C. de Wit Een nationale ramp, die volgens de laatste berichten meer dan 140 doden heelt geëist, heeft ons land getroffen in het afgelopen weekeinde. Het water van Noordzee, zee gaten en rivieren, reeds hoog door springtij en opgestuwd door een Noordwestenwind van orkaankracht, heeft op vele plaatsen bressen in dijken en waterweringen geslagen. Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van ons land getroffen. Grote gebieden - steden, dorpen en pol ders - staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de buiten wereld afgesneden. Vele inwoners van vele overstroomde dorpen, gehuchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten door brengen, alvorens zij door in allerijl verzamelde reddings ploegen konden worden gered. Honderden gezinnen brach ten de afgelopen nacht door op zolders of daken van hun soms tot de dakgoten ondergelopen woningen. Honderden huizen, schuren, loodsen, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. Een totaal beeld van de watersnood eu de omvang van de hulp verlening, die overal in allerijl is voorbereid, kan nog niet worden gegeven. Alle beroeps-, reserve- en dienstplichtige militairen, van lan-d, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, is gisteren gelast naar de plaatsen van detachering terug te keren. Een groot aantal militairen is reeds bij de hulp verleningsacties ingeschakeld en verwacht mni worden, dat doorlopend grote groepen militairen, DTIW-arbeidevs, Rode Kruiscolonnes en andere hulpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden zullen hegeven. (SHIIIIIIIIIIU!llllll!l!ll!!IIIIIIIIIIIIIIIIIIDnil!l!l!IUI!UIIM Een woord van de Commissaris der Koningin In deze dagen, waarin een ernstige ramp over ons land is gekomen, moet vee] worden gevraagd van de offer vaardigheid van het niet direct ge troffen gedeelte der bevolking. Wij in Overijssel zijn gespaard gebleven. Wij hebben zes jaren geieden in het Regge- gebied, zij het op onvergelijkbaar kleine schaal, in onze eigen omgeving iets ervaren van het onheil, dat een watersnood met zich brengt. Er is voor ons alle reden om ons tot het uiterste in te spannen, teneinde de eerste en grootste nood te helpen le nigen. Ik doe dan ook een ernstig be roep op de bevolking van Overijssel, om door bijdragen in geld en goederen de grote moeilijkheden, waarin onze zwaar getroffen landgenoten zich be vinden, zoveel mogelijk te verlichten. Ir J. B. ridder de van de Sehueren, ZEELAND WERD OPNIEUW ZWAAR GETROFFEN De koningin, prinses Beatrix en de ministers Drees, Algera en Beel heb ben in de loop van de dag verschei dene plaatsen in de getmffcn gebie den bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemidde len stellen, soms zelfs zonder electri- citeit, water of gas. De spoorwegen hebben in sommige streken de dien sten moeten staken, doordat spoorba nen zijn weggespoeld of overspoeld. In andere gebieden wordt het personen vervoer met bussen onderhouden of ondervinden tremen zeer grote ver traging. Ras een vloedgolf in het spel? (Van een speciale verslaggever) Gemiddeld twaalf centimeter méér dan de hoogst gemeten stand werd Zondagochtend, toen de vloed tot stilstand kwam, gemeten in Hoek van Holland, waar men met palmen (decimeters) meet, werd toen bij hoogwater als hoogste stand genoteerd 142 palm. Normaal hoog water varieert van 115 tot 112 palm. De stormvloed liep dus niet minder dan ruim twee meter hoger op dan normaal. Noodlottig is het samengaan ge weest van springtij (een bijzonder hoog tij, twee dagen rond nieuwe maan en volle maan) en een storm met orkaankracht uit richtingen tussen Noordwest en Noord. Dan* worden enorme hoeveelheden zee water de Zuidelijke Noordzee inge stuwd. die door het nauw van Calais niet zo snel verder kunnen en dus opstuwing van het zeewater tenge volge hebben. Het feit echter, dat in Rotterdam in de nacht van Zaterdag op Zon dag tussen 3 en 4 uur 'iet water uiterst snel opliep om daarna weer tot 5 uur langzamer te stijgen, heeft bij deskundigen de mening doen stvatten, dat we hier wellicht te doen hebben gehad met een zoge- ïaamde vloedgolf, een nlot-eling als "evnlg van de orkaan optreden van werveling, die het water razend mei en zeer hoog opjaagt. gen zijn geïsoleerd. Uit deze gebieden is de bevolking naar Goes gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het he vigst getroffen. Onmiddellijke evacua tie werd gelast in verscheidene plaat sen. ZEEUWSCH-VLA ANDEREN In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dij ken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Osse- nisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Kad- zand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. St Philipsland is ook zwaar getrof fen. Van de overige Zeeuwse eilanden is weinig nieuws binnengekomen, aan gezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd. DORDRECHT EN OMGEVING Het gebied rondom Dordrecht is ook ernstig geteisterd door het water. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd overstroomd. Het water drong vele huizen binnen. Omstreeks half vijf gisterochtend voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de Oude- en Nieuwe Beerpolder onder Dubbeldam. Onge veer 1200 ha polderland staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electrische gemalen onder Dubbeldam zijn onder water gespoeld. In de Torensteepolder (groot duizend ha) werdén de tweeduizend bewoners grotendeels geëvacueerd. Sliedrecht is Pro' ?::.cle Overijssel. Zeeland opnieuw zwaar getroffen In vele havens is een chaos ontstaan, tientallen schepen verkeerden op - 3 of op de rivieren in moeilijkheden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met de ondergang. In ver scheiden gebieden, vooral op Zuid- Beveland, is men gisteren reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aan zien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op dit ogenblik kan nog geen enkele globale schatting worden gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Ver wacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens zal lopen. De ministerraad komt van daag in bijzondere kabinetszitting bij een om de noodtoestand te bespreken. In alle delen van ons land worden Commissaris der Koniniria in Te Jproctisch een eiland geworden. De Al- blasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijk is doorgebro ken. Ongeveer twaalhonderd huizen in Sliedrecht staan onder water, ruim duizend ha van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zonder water, licht en gas), Alblass-r- dam, Oud-Alblas en Wijngaarden staan onder water. De polders Het Zand, Burgemeester Crezeepolder en de Pol der voor Donkersloot nabij Ridderkerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen gemeenten. Zwijndrecht, IJs- selmonde- en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpenerwaard is sinds 1916 niet zo ernstig geteisterd als thans. (Zie vervolg pag. 2) hulpverleningsacües ontworpen of heb ben bevolkingsgroepen zich paraat ge meld voor hulpverlening. Vandaag be gint een landelijke inzamelingsactie voor de betroffenen. Verscheidene ver enigingen, stichtingen, instanties, enz. hebben spontane toezeggingen voor hulpverlening ontvangen. Hieronder geven wij een beknopt overzicht van de toestand in'de het zwaarst getroffen gebied. WALCHEREN De zeedijken op het eiland Walcheren zijn bp verschillende plaatsen bezwe ken. Enkele polders zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ernstige gaten geslagen. In Vlissingen staat de binnenstad blank en het water in de straten be reikte een hogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemeiden staan onder water. ZUID-BEVELAND De zeedijken bij de Ellewoutsdijk, Kattcndijke, Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. De Reigersbergspol der, de Wolverdijksepolder, zijn on dergelopen. Rilland Bath en Kruinin- TRIEST BEELD UIT OVER STROOMD GEBIED Meer dan een meter diep stroomde het icater Zondag door Raams- donkveer. Op de achtergrond een hooiberg die door de alles vernie lende stroom werd meegesleurd „De koningin is gekomen" Blijde ware sterkte mannen en vrouwen (Van een speciale verslaggever) Bij alle leed was er één feit, dat gisteren de harten heeft verwarmd van hen, die oog in oog met de belager van Hollands lage landen bijna het bovenmenselijke heb ben verricht. „De koningin is gekomen", ging het als een blijde mare overal rond. Inderdaad: onze landsvrouwe kwam in gezelschap van haar oudste doch ter, om enige tijd te .vertoeven bij haar volk in nood, en die spon tane komst heeft nieuwe moed en kracht aan vele dodelijk vermoeide mannen en vrouwen geschonken. Uitvoerig liet onze vorstin zich door burgemeester, leden van pol derbesturen en waterschappen, maar ook door eenvoudige arbeiders voorlichten over de toestand. Haar oprecht medeleven en haar woord van troost onderstreepten nog eens zeer duidelijk, dat de verbonden heid van Oranjehuis en volk maar niet een leuze is, doch een levende werkelijkheid! miitiioiiii.niiyiiiiiiBiirJinüi iiiiv'-NTiviiwnpjnuimiïiiHwiiinHiiiiHiiiwiHiiH^^ Masten van spoorbaan slechts enkele meters boven water (Van een speciale verslaggever). Een eindeloos meer strekt zich uit in de omgeving van Dordrecht en Zwijndrecht, van welke plaatsen grote delen onder water zijn gelopen. De grote rijksweg, langs welke wij van Rotterdam naar Moerdijk hadden willen rijden, is niet meer te zien, evenmin als de daarnaast gelegen spoorweg, welke de verbinding vormt tussen Dordrecht en Breda. Enkele meters steken de vaak verwrongen masten voör de electrische geleidingen nog boven het vuilgrauwe water uit. Tot ver achter Willemstad strekt zo vertelde men ons deze zee zich uit. Hollands Diep en Dordtse Kil zijn tot één onmetelijke watermassa samengevoegd, vrijwel alles meesleurend en ondermijnend wat in de weg stond bij deze onweerstaanbare opmars, verder het land in. m In- Hendrik Ido Ambacht werêen door het hoge water eveneens grote verwoestingen aangericht, zoals deze doorkijk tussen twee zwaar geteisterde huizen laat zien. Bijna geheel Noord- Beveland onder water Uit de berichten, welke tot heden ochtend vroeg zijn binnengekomen, blijkt, dat het totaal aantal slachtoffer» tot 142 is gestegen, waarvan op Goeree en Overflakkee 40, in Vlissingen 3, In Rotterdam 1, in Halsteren 17, in Helle- voetsluis 5, op Texel 4, in Terneuzen 1, in Willemstad 12, IVfoerdijk 13, Honte nisse 8, Rrabbendijke 4, 's-Gravendee! 7, Dinteloord 3, Terneuzen 3, Stellen dam en Middelharnis 3 en in Vlissin gen, Hoedekenskerke, Hondsbossche zeewering, Sliedrecht en in Maassluis 1. In de afgelopen nacht is in lerseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkomstig uit Ou- werkerk op Schouwen. Zij deelden mede, dat vier mensen van het viot waren geslagen en verdronken. Volgens de laatste berichten uit Noord-Beveland staat bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wïssekerke en Cam- perland zijn droog gebleven, en ver moedelijk eveneens een deel van Co- lijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen ver binding. Het eiland Rozenbürg staat voor TO pet. onder water. PRINSES WILHELMINA NAAR ZEELAND De koningin is hedenochtend in afie vroegte vertrokken en zal de gehele dag in de geteisterde gebieden door brengen. Namens de koningin brengt prinses Wilhelmina vandaag en morgen een bezoek aan de door de watersnood ge troffen gebieden in Zeeland. Dinsdag regerings verklaring in de Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst heeft zich Zondag met de minister-president verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover het in haar ver mogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in da getroffen gebieden. De minister-president heeft zich be reid verklaard, bij de aanvang der vergadering een vérklaring af te leg gen, waarna de leden in de gelegen heid zullen worden gesteld, eventuele vragen te stellen. Ook Engeland en België geteisterd Honderden doden en zware schade Niet alleen Nederland is door wind en water geteisterd: ook En geland en België hebben zwaar te lijden gehad van noodweer. o In Oost-Engeland yaljen twee honderd doden te betreuren. De schade bedraagt 200 millioen gul den. In de Ierse Zee is een grote veerboot gezonken, waarbij 133 mensen om het leven kwamen. Wij hemen hier hedenavond uit voeriger

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1