m ZWOLSCHE COURANT m Ongekend zware ramp trof ons land PROVINCIALEOVERIJSSELSCHEEN Door vliegende Noordwester opgezweept springtij sloeg gaten in duinen en dijken Dagblad voor Overijssel,Noord Gelderland en Zuid Drente sf°8« Koningin en ministers naar geteisterde gebieden Meer dan 300 doden Abonnementsprijs t 6'.p lew., 47 et p w 11 1 y\ 1 "K T 1 111 1 C~r 7 -r\ Uitgave KonDrukkerij en Uitgeverij van De ■neer 20 ct Blauwvingers f Ier 10 et n yv Hnndelsariv tarieven opaanvr Dir mr H Dikkers. Hoofdred mr J C de Wit C O Keu nationale ramp, die volaens de laatste berichten meer dan 300 doden heeft geëist, heeft ons land getroffen in het afgrInnen weekeinde. Het water van Noordzee, zee- gatep en rivieren, reeds hoog door springtij en opgestuwd dóe,*- een Noordwestenwind van orkaankrao.ht, heeft op vele plaatsen bressen in dijken en waterweringen geslagen. Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van ons land getroffen. Grote gebieden - steden, dorpen en pol ders - staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de huiten- wereld afgesneden. Vele inwoners van vele overstroomde dorpen, gehuchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten door brengen. alvorens zij door in allerijl verzamelde reddings ploegen konden worden gered. Honderden «ez'unën brach ten de afgelopen nacht door op zolders of daken van hun soms tot de dakgoten onderaeloneo woningen. Honderden huizen, schuren, loodsen, vacanfiehnisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stnks vee verdronken. Een totaal beeld van de watersnood en de omvang van de hulp verlening, die overal in aïleriil is voorbereid, kan nog niet worden gegeven. Alle beroens-, reserve- en dienstplichtige militairen, van lan-d, zee- en luchtmacht, die in wërkolübe dienst zijn, is gisteren gelast naar de plaatsen van detachering terne te keren. Een groot aantal militairen is reeds hii de huln- verlenipgsaeties ingeschakeld en verwacht worden, dat doorlopend grote groenen militairen, DTTW-arhe?ders. Rode Kruiscolonnes en andere hnlpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden zullen begeven. ZEELAND WERD OPNTEITW ZWAAR GETROEFEN De koningin, prinses Beatrix en de Beveland, is men gisteren reeds vroeg op de dag begonnen met de evae van de bevolking. Het laat zich aan zien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op dit ogenblik kan nog geen enkele ministers Drees, Algera en Beel heb ben in de loop van de dag verschei dene plaatsen in de getroffen gebie den bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemidde len stellen, soms zelfs zonder electri- citeit, water of gas. De spoorwegen hebben in sommige streken de dien sten moeten staken, doordat spoorba nen zijn weggespoeld of overspoeld. In andere gebieden wordt het personen vervoer met bussen onderhouden of' ondervinden treinen zeer grote ver traging. Zeeland opnieuw zwaar getroffen In vele havens is een chaos ontstaan, tientallen schepen ver1 eerden op of op de rivieren in moeilijkheden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met Ho nnd®*-"fing In ver- SoheiHpri ynnral r>n Zi'id- globale schatting worden gemaakt van Was vlnrrh'olf in het spel? (Van een speciale verslaggever! Gemiddeld twaalf centimeter méér dan de hoogst gemeten stand werd Zondagochtend, toen de vloed tot stilstand kwam, gemeten in Hoek van Holland, waar men met palmen (decimeters) meet, werd toen bij hoogwater als hoogste stand genoteerd 142 palm. Normaal hoog water varieert van 115 tot 112 ualm. De stormvloed liep dus niet minder dan ruim twee meter hoger op dan normaal. Noodlottig is het samengaan ge weest van springtij (een bijzonder hoog tij, twee dagen rond nieuwe maan en volle maan) en een storm met orkaankracht uit richtingen tussen Noordwest en Noord Dan worden enorme hoeveelheden zee water de Zuidelijke Noordzee inge stuwd. die door het nauw van Calais niet zo snel verder kunnen en dus opstuwing van het zeewater tenge volge hebben. Het feit echter, dat in Rotterdam in de nacht van Zaterdag op Zon dag tussen 3 en 4 uur 'iet water uiterst snel opliep om daarna weer tot 5 uur langz; ner te stijgen, heeft bij deskundigen de mening doen stvatten, dat we hier wellicht te doen hebben gehad met een zoge naamde vloedgolf, een oir,t-ding als «evolg van de orkaan optreden van werveling, die het water razend snel en zeer hoog opjaagt. Een woord vun de Commissaris der Koningin O In deze dagen, waarin een ernstige ramp over ons land is gekomen, moet veel worden gevraagd van de offer vaardigheid van het Qiet direct ge troffen gedeelte der bevolking. Wij in Overijssel zijn gespaard gebleven. Wij hebben zes jaren geleden in het Regge- gebied, zij bet op onvergelijkbaar kleine schaal, in onze eigen omgeving iets ervaren van het onheil, dat een watersnood met zich brengt. Er is voor ons alle reden om ons lot het uiterste in te spannen, teneinde de eerste en grootste nood te heipenle nigen. Ik doe dan ook een ernstig be roep op de bevolking van Overijssel, om door bijdragen in geld en goederen de grote moeilijkheden, waarin onze zwaar getroffen landgenoten zich be vinden, zoveel mogelijk te verlichten. Ir J. B. ridder de van de Sehueren, Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel. de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Ver wacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens zal lopen. De ministerraad komt van daag in bijzondere kabinetszitting bij een om de noodtoestand te bespreken. In alle delen van ons land worden hulpverleningsacties ontworpen of heb ben bevolkingsgroepen zich paraat ge meld voor hulpverlening. Vandaag be gint een landelijke inzamelingsactie voor de betroffenen. Verscheidene ver enigingen, stichtingen, instanties, enz. hebben spontane toezeggingen voor hulpverlening ontvangen. Hieronder gevenwij een beknopt overzicht van de toestand in de het zwaarst getroffen gebied. WALCHEREN De zeedijken op het eiland Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezwe ken. Enkele polders zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ernstige gaten geslagen. In Vlissingen staat de binnenstad blank en het water in de straten be reikte een hogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemeiden staan onder water. ZUID-BEVELAND De zeedijken bij de Ellewoutsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. De Reigersbergspol der, de Wolverdijksepolder, zijn on dergelopen. Rilland Bath en Kruinin gen zijn geïsoleerd. Uit deze gebieden is de bevolking naar Goes gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het he vigst getroffen. Onmiddellijke evacua tie werd gelast in verscheidene plaat sen. ZEEUWSCH-VLAAN DEREN In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dij ken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Osse- nisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Kad- zand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. St Philipsland is ook zwaar getrof fen. Van de overige Zeeuwse eilanden is weinig nieuws binnengekomen, aan gezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd DORDRECHT EN OMGEVING Het gebied rondom Dordrecht is ook ernstig geteisterd door het water. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd overstroomd Het water drong vele huizen binnen. Omstreeks half vijf gisterochtend TRIES7 BEELD UIT OVER STROOMD GEBIED Meer dan een meter diep stroomde het water Zondag door Raams- donkveer Op de achtergrond een hooiberg die door de alles vernie lende stroom werd meegesleurd voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de Oude- en Nieuwe Beerpolder onder Dubbeldam. Onge veer 1200 ha polderland staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electriscne gemalen onder Dubbeldam zijn onder water gespoeld. fn de Torensteepolder (groot duizend ha) werden de tweeduizend bewoners grotendeels geëvacueerd. Sliedrecht is practisch een eiland geworden. De Al- blasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijk is doorgebro ken. Ongeveer twaalhonderd huizen in Sliedrecht staan onder water, ruim duizend ha van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zorder water, licht en gas), Alblass r- dam, Oud-Alblas en Wijngaarden staan onder water. De polders Het Zand, Burgemeester Crezeepolder en de Pol der voor Donkersloot nabij Ridderkerk staan blank, evenals de in dit gebied Volgens de totnutoe binnengekomen berichten is het aantal doden reeds ge stegen tot ruim 300. Hier volgt een overzicht van enige plaatsen waar de slachtoffers vielen: Goeree-Overflak- kee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuw-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's Gravendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7. Middelhnrnis 10, Hoede- kenskerke 1, Hondbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Qos- terschelde (van Schouwen) 4, Kort- gene circa 35, St Philipsland 1, Raams- donkveer 2, Hoekse waard 7. In de afgelopen nacht is in Ierseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkomstig uit Ou- werkerk op Schouwen. Zij dealden mede, dat vier mensen var. het vlot waren geslagen en verdronken. Volgens de laatste berichten uit Noord-Beveland staat bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Cam- perland zijn droog gebleven, en ver moedelijk eveneens een deel van Co- lij nsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen ver binding. Het eiland Rozenburg staat voor 70 pet. onder water. HUIS STORTTE IN: 20 DODEN In 's Gravendeel waar circa 55 slachtoffers te betreuren zijn, is Zondagochtend reeds een huis in gestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meege sleurd en kwamen om. Een 600-tal personen is in 's Gra vendeel bijeengebracht op de boven verdieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Hedenochtend stond ruim anderhalve meter water in gelegen gemeenten. Zwijndreoht, IJs- selmonde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpenerwaard is sinds 101 fi niet zo ernstig geteisterd als thans. (Zie ver vuig pag. 4). de school. In de afgelopen nacht zijn in 's Gravendeel wederom twee dijken door gebroKen. Zolang het hoog water was, kon tnen het dorp niet bereiken. Zodra het water weer zou zijn gezakt, zou het Rode Kruis weer met vracht auto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rot terdam. Pontonniers deden wat zij konden in 's Gravendeel, maar ver- scheidenen van hen zijn bewusteloos geraakt door de koude. Dank zij het feit, dat de gehele bevolking van Ierseke voortdurend in de weer is geweest om de dijken te be veiligen, is het dorp thans behouden. De bevolking van Ierseke helpt nu de inwoners van Kruiningen, waar mins tens elf doden te betreuren zijn, te evacueren. Een groot aantal vissers schepen is uit Ierseke uitgevaren voor verkenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland? Ook naar Wol- phaatsdijk is hulp gezonden. In Raamsdonkveer (NB) moesten ongeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk Sandoel, gelegen in het oudste deel van de stad langs dé dijk, geëvacueerd worden. In café's, school lokalen e.d. zijn de mensen in de ge meente zelf ondergebracht. Dank zij de hulp van de in Keizersveer in gar nizoen liggende pontonniers, die reeds in de nacht met amphibievoertuigen ter hulp kwamen, konden de bewoners uit de bedreigde wijken worden afge voerd. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. NUMANSDORP ZWAAR GETROFFEN Een van de zwaarst getroffen dor pen is het d500 zielen teliende Numans- dorp in de Hocksewaard. In de loop van de dag zijn daar gis teren 3000 inwoners geëvacueerd naar de omliggenden dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden onder gebracht in Klaaswaal- De dijken zijn op verschillende Bijna geheel Noord-Beveland onder ivoter In Hendrik Ido Ambacht werden door het hoge water eveneens grote verwoestingen aangericht, zoals deze doorkijk tussen twee zwaar geteisterde huizen ladt zien. plaatsen doorgebroken. Vermist wor den een 25-tal inwoners. Verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. ROND WASPIK POLDERS BLANK Alle polders rond Waspik in de Lang'stiaat <,NB) zijn ondergelopen. De boeren hebben met hun vee kunnen vluchten. In Waspik, waar alleen aan de. buitenrand het water staat, zijn drie huizen ingestort. Er is nog één ver binding over de weg, naar Kaatsheu vel, open. KLM-Dakota werpt boten en voedsel af Een Dakota van de KLM is heden ochtend opgestegen van het vliegveld Valkenburg om boven de geteisterde gebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. Bij hulpverlening verdronken. Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen, din in de afgelopen nacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoeren uit de onder gelopen gebieden door het stromende water zijn meegesleurd em verdronken. Er waren reeds twee vrachten varkens door hen vervoerd, doch tijdens het transport van de derde vracht kwam het water opzetten met bovenvermelde noodlottige gevolgen. De toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in hf-t nabij gelegen dorpje Mole naarsgraaf stroomt reeds het water door de straten in de richting van Ottoland. Tweehonderd doden aan de Engelse Oostkust Overal d:jkbreuken en overs tromingen (Telefonisch van onze Londense correspondent). Ook de Engelse Oostkust is ern stig geteisterd. Vooral het gedeelte, dat precies tegenover de Neder landse kust is gelegen en dat een landschap vertoont, dat zoveel met het onze gemeen heeft, namelijk de graafschappen Suffolk, Norfolk en Lincolshire, dat een district heeft, dat niets voor niets „Hol land" heet! Onze voorvaderen hielpen het droog maken. Overal worden dijkbreuken en overstro mingen gemeld. Tussen de 180 en 200 personen zijn om het leven gekomen, tien tallen worden nog vermist. Er zijn 20.000 personen dakloos. De schade bedraagt 200 millioen gulden. Velen stierven door verdrinking in hun woning. De spoorwegen en het verkeer op de weg zijn in een deel van Oost-Engeland ontwricht. Duizenden telefoonpalen zijn afgeknapt, waardoor het thans nog moeilijk is een volledig beeld van de toestand te krijgen. In Sheerness, de marinehaven in Kent, aan de monding van de Theems, zonk een onderzeeër en kapseisde een fregat. Een eiland in de Themsmonding liep geheel onder, 'ue bevolking is naar Londen overgebracht. In Clacton, een bekende badplaats, kwamen vijf per sonen om. In Kingslynn verdronken dertien mensen in hun huizen. En in Great Yarmouth, de bekende bad plaats en vissershoven, welke recht te genover IJmuiden ligt, zijn honderd huizen zwaar beschadigd. De halve stad staat onder water. De vissersvloot werd .ernstig geteisterd doordat 37 drifters zwaar werden beschadigd of geheel werden stuk geslagen. Het wa ter stond twee meter hoog in Lo- west oft, in Norfolk, waardoor de stad in tweeën werd gesplitst. Honderden per sonen werden geïsoleerd. Roeiboten varen door de hoofdstraten om de mensen uit huizen on hotels te halen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1