Nieuwe verrijst in inrichting in Anreperveld drie phasen kanaal voor een nieuw Plan Drouwenermond-Nw.-Buinen Rode Kruis de handen stak in Drenthe uit de mouwen I Drentse gemeenten omspringen met moeten zuinig cultuurgrond Stichting Hervormde Kweekschool ging over tot statutenwijziging Raad van Zweeloo trekt ruim 160.000 uit voor bouw van badhuis Plaats voor 900 jeugdige zwakzinningen Op een terrein, dat begrensd wordt door de „dyk", waarover eens het E.D.C\- stoomtrammetje zich puffend een weg baande, door het zich in duizend bochten wringende Anreperdiepje en de als een liniaal zo lijnrechte spoorlyn Assen Bellen ploeteren sinds enige weken een aantal D.U.W.-arbeiders in de stugge Drentse bodem. Daar, waar eens de „Lombokkers" te midden van uitgestrekte heidevelden hun plaggenhuten bevolkten, maken nu deze arbeiders 12 hectare grond in gereedheid voor de bouw van een nieuwe inrichting van de „Stichting Nederlandse Hervormde Inrichtingen voor Geestelyk Hulpbehoevenden". De bouw van dit grootse complex zal verlopen in drie phasen. üiteindeiyk zal deze inrichting plaats kunnen bieden aan 900 zwakzinnigen, die voor een groot ge deelte afkomstig zullen zyn uit de drie noordelyke provincies, die de bouw van dit project helpen financieren door het verstrekken van leningen. In tegenstelling tot de derde phase, die nog verre toekomstmuziek is, zal, naar het zich laat aanzien, de bouw van het tweede gedeelte der inrichting snel op die van de eerste bouw volgen. De verwachting van de Amsterdamse architect, de heer Groenewegen, "en zijn naaste medewerker, de heer Mieras, is, dat de gebouwen van de eerste bouwphase, die geheel zijn in gesteld op de verpleging en verzor ging van jeugdige zwakzinnigen, on geveer in het midden van 1955 gereed zullen zyn. Dan kan begonnen worden met het opnemen van jeugdige patiën ten. Zelfstandig geheel Wat de schooLpaviljoens betreft, deze zyn, zoals reeds eerder is gezegd, zo danig geprojecteerd, dat ze elk een zelfstandig geheel vormen. Er is flinke ruimte gelaten tussen de ge bouwen, die bovendien nog door een beplanting van elkaar worden geschei den. Het zijn paviljoens met twee ver diepingen. Op de begane grond vindt men de verblijven voor de kinderen en voor het personeel, waar zij na hun dagtaak kunnen vertoeven als mede het leslokaal voor de kinderen, terwijl de slaapkamers op de eerste etage gelegen zijn. De bouw van alle paviljoens is zo opgezet, dat de dag verblijven van de kinderen op het Zui den komen te liggen. Veel licht, lucht en zon dus. Vier dienstwoningen, resp. voor di recteur, huismeester, hoofd der school en chefmonteur maken tenslotte het geheel compleet, een geheel, dat dank zij de bekende1 tuinaröhdtecte Mien Ruys straks op een fraaie tuinaanleg kan bogen. Hievoor wordt een dank baar gebruikt gemaakt van het An reperdiepje, dat uitgegraven wordt tot een klein meertje, terwijl een zijarm van dit diepje zich dwars over het stichtingsterrein kronkelt. Hopelijk, zal er in de toekomst nog gelegenheid' zyn tot de aanleg van een sportter rein, een zwemvijver en een kinder boerderij. Dit zijn een drietal punten, die voorlopig nog bovenaan op het verlanglijstje staan, doch die men toch ter gelegener tijd ook nog eens hoopt te verwezenlijken. Eén van de zogenaamde schoolpa- viljoens, waarin 50 zwakzinnige kin deren een plaats zullen vinden. PROVINCIE EMMEN. Evenals in verschillen de andere plaatsen werd Donderdag avond ook in Emmen een protestver gadering gehouden in verband met de zeer slechte radio-ontvangst van de Hilversumse zenders in de Noor delijke provincies, waarover hij zeer vele luisteraars een grote ontstem ming heerst. Deze protestbijeenkomst, waarvoor vrij veel belangstelling bestond, was belegd door het „Comité belangen Noordelijke luisteraars". Het woord werd gevoerd door de heren L. Fore man en P. Massink uit Winschoten, die beiden met klem op spoedige verbetering aandrongen. Vele aanwezigen tekenden op de protestlijst, terwijl vier personen be reid werden gevonden om in het plaatselijk actie-comité zitting te ne men, t.w. de heren A. J. Andreae, H. L. E. Hollander, W. Dik en R. Dam. In de loop van Februari nog instal leert de Enschedese aannemersfirma, de gebroeders Trebbe, zich op het bouwterrein om een begin te maken met de bouw van vier zogenaamde schoolpaviljoens en een wintertuinpa viljoen. Dit jaar volgt dan, naar ver wacht wordt, de aanbesteding van een paviljoen voor bedlegerige patiënten, een administratiegebouw, de keuken en het magazijn, het ketelhuis en en kele dienstwoningen. Dit alles dan hoopt men in 1955 gereed te hebben en op dat tijdstip is er plaats voor on geveer 280 jeugdige zwakzinnigen. Na het gereedkomen van de gebouwen, die voor de tweede phase zijn geprojec teerd, wordt de plaatsruimte met on geveer 250 plaatsen uitgebreid. De plannen voor deze tweede phase zullen na 1955 ter hand worden genomen. Tussen deze te bouwen inrichting en de inrichting „Licht en Kracht" te As sen bestaat geen enkel verband. De te bouwen inrichting gaat uit van de „Stichting Nederlandse Hervormde Inrichtingen voor Geestelijk Hulpbe hoevenden". De inrichting „Licht en Kracht" van de Vereniging „Neder- landsche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken". De Stich ting is in het leven geroepen door de ledenvergadering van voornoemde vereniging. Vereniging en Stichting hebben, hoewel geheel afzonderlijke lichamen, een bestuur, dat uit dezelf de personen bestaat. Ideale verpleging De patiëntjes zullen in de nieuwe inrichting een igeale verpleging krij gen. omdat ze zal voldoen aan de mo derne eisen van verpleging en geheel afgestemd zal zijn op de nieuwste be handelingsmethoden. Bij het ontwerpen van het plan is er sterk naar gestreefd om elke in richtingsgedachte verre te houden, maar de verpleging te zoeken in een sfeer, die op het gezinsleven is afge stemd en dit zo dicht mogelijk bena dert. Elk der vier paviljoenen, waarin 50 plaatsen zijn geprojecteerd, is weer in twee eenheden gescheiden, zodat iede re afdeling plaats biedt aan 25 kinde ren. Elke afdeling heeft haar eigen personeel, haar eigen dagverblijven, leslokaal enz., ja zelfs een eigen keu ken. Dit is echter een „verdeelkeu- ken", want overigens geschiedt de proviandering wel centraal in de grote keuken, van waaruit distribuering over het gehele terrein plaats heeft. Centraal geregeld is ook de verwar- ming, welke met al die paviljoens en vooral met het oog op het geheel in glas opgetrokken wintertuinpaviljoen een probleem op zichzelf vormt, Het Technisch Bureau J. A. Verhoeven uit Amersfoort, dat op dit punt van advies diende, wil de zgn. afstandsverwar ming toepassen met een centraal ke telhuis en cellenbetonkanalen, die ook in Rotterdam gebruikt zijn. „Juweeltje" De mensen van de Inrichting zullen straks ongetwijfeld met trots wijzen op het winterpaviljoen, dat inderdaad een juweeltje beloofd te worden. Dit paviljoen, dat bestemd is voor de kleu ters, wordt, gebouwd in een T-vnrm; één vleugel niet de zusterkamers met een eigen dagverblyf op het Westen en twee vleugels, waarin de slaapzalen voor de patiëntjes zyn ondergebracht. Het middenstuk wordt gevormd door een grote glazen koepel, die de kinderen tot dagverblijf zal strekken en waarin zij o.a. een zandbak en loopmolen zullen vinden. Een plantenbak en een voliëre slui ten deze koepel rondom af. Op één plaats is die „bloemen- en vogelcir kel" echter doorbroken, n.l. daar, waar een eetterras is uitgespaard. De verwarming van dit wintertuinpavil- joen. dat plaats biedt aan 40 kinde ren met uitbreidingsmogelijkheid tot 56, vindt plaats door middel van hete- lucht. Voor verbetering afwatering Van welingelichte zyde vernemen wy, dat er plannen bestaan, om voor Nieuw Buinen met een geheel nieuw kanalenplan voor de dag te komen. In verband met de slechte afwatering wil men n.l. een nieuw kanaal graven, en wel via de dreef tussen de Drouwenermond en Nieuw Buinen. Besprekingen tussen B. en W. van de gemeente Borger, Provinciale Waterstaat, DUW en de waterschappen Nieuw Buinen en Nieuw Drouwen hebben reeds plaats gevonden en naar aan leiding hiervan is men tot de conclusie gekomen, dat de toestand zoals die nu is op de duur onhoudbaar wordt. Pyscho-technïsch onderzoek van scholieren Op initiatief van het Provinciaal Drents Studiefonds werd in de aula van het gemeentelijk lyceum een bij eenkomst gehouden ter bespreking van het voornemen om in de provin cie Drenthe te komen tot een massaal psycho-technisch onderzoek van de leerlingen van de lagere klassen der lagere scholen. In 1953 zal een dergelijk onderzoek plaats vinden in de gemeenten Em men en Zweeloo. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van oudercom missies, hoofden en besturen van scholen, raadsleden en personen, die in verband met hun functie bij het onderwijs betrokken zijn. Als sprekers traden op prof. J. Th. Snijders, directeur van het Groninger instituut voor toegepaste psychologie en psycho-techniek, en Ir. A. W. F. Bennik, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Assen. Wethouder A. Klein deelde namens het gemeentebestuur nog mede, dat het de wens van het college is, dat De vele molens en gemalen hier ter plaatse wijzen reeds op de grote nood zakelijkheid, dat er inzake de ontwa tering van .de grond iets moet gebeu ren en daar de grond ieder jaar iets zakt, (men noemt 1 cm per jaar) is het duidelijk, dat de toestand steeds slechter wordt. De besprekingen had den tot resultaat, dat men met een voorlopig plan voor de dag kwam, n.l. om een nieuw kanaal te graven en met de grond, die hierdoor beschik baar komt. het Noorderdiep te Nieuw- Buinen en het Zuiderdiep van de Drouwenermond te dempen. Dit nieuw te graven kanaal zal aansluiting krij gen op het Stadskanaal en op het ka naal Buinen-Schoonoord, waardoor de waterstand te Nieuw Buinen met 1.20 zal zakken. PLAN BESPROKEN In een druk bezochte vergadering van de ingelanden van het waterschap „Nieuw-Buinen" werd dit plan be sproken. Hier was mede aanwezig de heer Holman van de Provinciale Wa terstaat. De secretaris, de heer J. Dallinga gaf aan de hand van een schetsje, een korte uiteenzetting. Wij allen, aldus de heer Dallinga, zijn het er wel over eens, dat de thans be staande toestand onhoudbaar is en dat er iets moet gebeuren. Spreker somde de vele voordelen op van het voorlopig plan, doch meende eveneens de moeilijkheden niet te moeten ver helen. Na deze korte inleiding volgde een bespreking en werden vele vra gen gesteld, waarvan wel de meest klemmende was „Wie moet dat beta len?" Wij allen hebben er wel belang bij, aldus één der sprekers, maar wij zullen toch eerst dienen te weten wat zal dat kosten en op welke manier zullen deze gelden er moeten komen. Een andere vraag was, wat er met de wijken zal gebeuren. Deze zullen n.l. als het nieuwe kanaal er komt, voor een groot deel droog komen te liggen. MOOI WERKOBJECT. De heer Holman antwoordde, dat het nu eerst nog gaat, om de vraag of men er in beginsel voor is, en dat straks de vraag over de kosten aan de orde komt. Spr. geloofde, dat het ryk wel het leeuwenaandeel voor zijn rekening zal nemen, te meer omdat het hier een mooi werkobject betreft met grote cultuurtechnische waarde. Het al of niet dempen van de wijken zal ieder eigenaar persoonlijk dienen uit te maken. Dempt men de wijk dan wordt het vervoer moeilijker, doch men krijgt meer grond en wil men de wijk behouden, dan dient men deze aanzienlijk dieper te graven. Tenslotte betuigden alle aanwezi gen htm instemming met het voorge stelde plan. Naar wy vernemen wil men tussen de Valthermond en de 2e Exloërmond een dergeiyk plan uitvoeren. We hebben wel eens spontaniteit kunnen constateren bij de Neder landse bevolking als er nood viel te lenigen, doch de wijze waarop Zon dagmiddag werd gereageerd op de berichten van de ontzettende ramp, die een deel van Nederland heeft ge troffen, spant toch wel de kroon. De afdeling Assen van het Rode Kruis heeft meteen de handen aan de ploeg geslagen om iets te doen, zoals eigen lijk iedereen iets wilde doen. De meesten liepen zich, nadat meer en meer de berichten omtrent de om vang van de ramp via de radio wer den bekend gemaakt, van zenuwach tigheid te verbijten, omdat het niet mogelijk was de handen uit de mou wen te steken, doch toen het Rode Kruis aan het werk toog om kleren in te zamelen, toen heeft een ieder dit als het openzetten van een vei ligheidsklep gevoeld en heeft men geholpen zoveel zulks maar mogelijk was. De bevolking had geen aanspo ring meer nodig, spontaan beschik baar gestelde auto's zwierven uit om goederen op te halen. Rode Kruis- helpers en helpsters, padvinders en padvindsters belden huis aan huis aan en toen de eerste auto's met goe deren binnenkwamen,kon reeds worden geconstateerd dat deze Rode Kruisactie een succes zou worden. Alle ruimten waarover de Brand weerkazerne aan de Collardslaan be schikt waren in de kortst mogelijke tijd gevuld met dekens, kleren, ba- bygoed, lakens, wiegen, schoenen, laarzen, klompen, ja, wat was er eigenlijk niet en al deze goederen moesten gesorteerd worden, want Dr. •„Kalverkamp was van plan nog gis teravond met een grote vrachtauto met goederen op reis te gaan naar het gebied van de ramp. Padvinders hielpen, huisvrouwen waren er, de brandweer hielp mee, er kwamen jongelui hun krachten aanbieden en zo kon het gebeuren, dat er om acht uur reeds een twaalftons vrachtwa gen, afgeladen met goederen, gereed stond, even later onder enthousiasme uitgeleide gedaan door de velen die als paarden hadden gewerkt om deze hulp direct mogelijk te maken. Zo ging het in Assen, zo ging het ook in andere -plaatsen in Drenthe. Mannen hoden zich aan om mee te helpen in het geteisterde gebied. Men vroeg om een rode kruis-armband omdat men dan gemakkelijker zou kunnen lijten (hetgeen natuurlijk niet doorging omdat bij een ramp van een dergelijke omvang nu eenmaal Ir Donia te Assen organisatie nodig is), doch het tekent toch de spontaniteit waarmede men zich aanbood. De eerste vrachtauto's met goede ren zijn inmiddels in het rampgebied gearriveerd, er zullen nog vele vol gen. Uit alle plaatsen in de provincie bereiken ons mededelingen omtrent de hulpacties die in verband met de ramp werden, en nog zullen worden gehou den. In Meppel kwamen bijeen de auto's, die door de R.O.N, vol met goederen konden worden gestouwd; niet minder dan 17 vrachtauto's zijn naar Amsterdam en Rotterdam ge gaan, waarbij zeer veel artikelen voor verlichting en verwarming. alle scholen zullen medewerken aan dit onderzoek, omdat dit van grote^ betekenis wordt geacht voor de ver-" dere ontwikkeling. KATHOLIEK STUDIECENTRUM. Het Drents Katholiek Studiecen trum kwam Donderdagavond in café Homan te Emmen in vergadering bij een. In de plaats van de secretaris, de heer J. H. Hartman uit Barger-Com- pascuum, die wegens drukke werk zaamheden ontslag uit zyn functie nam, werd de heer G. A. Glas te Em men benoemd. De voorzitter, pater Willehad Kocks uit Beilen, hield daarna een causerie over „Honderd jaar hiëraehie in Dren the". CLASSICALE VERGADERING NED. HERV. KERK. In de bovenzaal van hotel Groot huis werd een classicale vergadering van de classis Emmen der Ned. Herv. Kerk gehouden. In de vacature Ds. A. W. Kok te Nieuw-Amsterdam werd tot praeses Ds, I, Faber te Schoonoord benoemd, terwijl Ds. Kok de plaats van Ds. Fa ber als assesor innam. Ds. J. H. Grolle uit Utrecht hield een lezing over het onderwerp „Kerk en Israël". AANBESTEDING. Vrijdagmorgen had ten gemeente huize te Emmen de aanbesteding plaast voor het aanlegden van een aardebaan langs de Zuidzijde van het Weerdinge. anaal te Nieuw-Weerdin- ge met bijkomende werken. Dit werk zal in het kader van de openbare werkenpolitiek onder leiding van de Gront-Mij worden uitgevoerd. De lengte van de aan te leggen aar debaan bedraagt 5200 meter, vanaf de Siepelveenwijk by het 3e Kruisdiep tot aan de grens der gemeente Vlagt- wedde. Er waren 8 inschrijvers. Hoogste fa- A. Schuitema, Wagenborgen f 499.900. Laagste C. V. v.h. Amsterdamse Aan- nemings-My. Den Haag f 455.000. Gunning in beraad. De begroting was f 457,500. RUINERWOLD. Tot assistent directeur van de coöp. zuivelfabriek alhier is benoemd de heer R. van Slageren, thans als zodanig werk zaam aan de coöp. zuivelfabriek te Haulerwijk. Tydens een ledenvergadering, Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van Dr. De Vreede in het Stationskof fiehuis te Assen werd gehouden, heeft de Stichting Hervormde Kweekschool voor de provincie Drenthe een statu- BELANGRIJKE WATERSCHAPS VERGADERING TE NIEUW-WEERDINGE Demping van Hoofdwyk 8 en verbete ring en verharding van een weg. In café Oosterhof te Nieuw-Weer- dinge werd een vergadering van stem bevoegde ingelanden van het water schap „Weerdinge" gehouden. Na een toelichting van de voorzit ter, de heer R. Zegering Hadders, werd het voorstel van het bestuur tot wijziging van het plan van aanleg in verband met de voorgenomen dem ping van een gedeelte van Iloofdwyk 8 (Vledderdiep) te Niemv-Weerdinge aangenomen. Over het tweede voorste) van het bestuur tot overdracht in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente Emmen van de sintelweg biilangs de Zuidoost zijde van Kanaal A, mcl bijbetaling door het waterschap van een bedrag van f35000 voor afkoop en als bijdrage in de kosten van ver betering en verharding van de weg, werd op uitvoerige wijze gesproken. De aangelanden zullen daarnaast f 90 000 in de kosten moeten bijdra gen. De verharding van de weg zal 4.5 meter breed worden, terwijl over een lengte van 1500 meter een verhard voetpad zal worden aangelegd. Ook dit voorstel werd aangenomen. De rykslandbouwconsulent voor pacht- en grondzaken in Drenthe. Ir. J. Donia heeft Zaterdagmiddag in het K,'.'\tl: n-1 "ftehuls t: sen voor een bijeenkomst van gemeenteraadsleden van de Party van de Arbeid, die onder auspiciën van de Dr. Wiardi-Becbman- 9tichtïng plaats vond een inleiding ge houden over het onderwerp „Pacht en grondzaken en overheid". Ir. Donia begon met een korte his torische uiteenzetting over de ontgin ningen in Drenthe. In 1853 was twee derde van de provincie woest en lag oorspronkelijk onverdeeld. Er werd op kleine schaal grond in cultuur ge bracht en omstreeks 1900 was nog de helft van Drenthe woest. In '22 kwam (■H st.e tewerkstel'ine: van erbéiders op grote schaal. Deze arbeiders, in hoofdzaak uit SI een en Emmen, wer den tewerkgesteld aan de riviertjes. Zij kregen evenveel loon als hun onder steuning groot was. Tot 1933 werd op deze wijze de werkloosheid bestre den, nadien kwam de werkverschaf fing. Veel grond is er tot nu toe in cultuur gebracht; het nadeel is dat deze cultuurgrond zeer versnipperd is. 61 pet. van de bedrijven Is kleiner dan tien hectare: "eertig procent hiervan vs zelfs klein«r dan vrjf hectare. Groot zijn dan ook de problemen der kleine boeren en de overschotten van boerenzoons. Klein is het arbeidsef- fect op de kleine bedrijven- Het aantal bedrijven dient niet uitgebreid te wor den, 'aldus Ir Donia. Êen aantal ar beidskrachten moet afvloeien. In dit verband merkte Ir Donia op. dat de afvloeiing eigenlijk reeds moet begin nen op de lagere scholen, door kinde ren van boeren eventtiee' industrie' minded" te maken Op het ogenblik gaat de oppervlakte aan cultuurgrond niet votvuit en we moeten er in D>-ent^«- -bis zuinig mee omspringen. Aan het slot van zijn ketone 'gd»- 1 Ir Donia er de nadnik >p. da' ook 1953 de Drentse gemeenten bij het maken J:--- van hun uitbreidingsplannen er van doordrongen moeten zyn. dat er met cultuurgrond dient te worden gewoe kerd. Een levendige discussie vormde het slot van deze goed geslaagde bijeen komst, die onder leiding stond van de heer W. van Aggelen uit Assen. PROPADANDA-AVOND WILHEL- MINAFONDS. MEPPEL. Uitgaande van de afd. Meppel van het Wilhelminafonds werd Zaterdagavond in zaal Ogterop een propaganda-avond georganiseerd, waarvoor een dermate grote belang stelling bestond, dat velen moesten worden teleurgesteld. Aan deze avond werkten mee: Boer Bart (conferen ce), B. Westenberg (zang), jongens Hagedoom (xylofoon), Meppeler To neelgezelschap en orkest van Tonny Nobbe. Het programma viel zeer in de smaak. De avond stond onder leiding van de voorzitter. Dr. K. C. van Beu- sekom. DECLAMATIE-AVOND. Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling hield Zaterdag in zaal Slot een declamatieavond met Cor van Beek, die verschillende Vlaamse en Brabantse voordrachten bracht. VOLLEYBAL. Uitslagen competitie volleybal: da mes: Patsa 2Quick 3 154: 1715 (20); StaalpillenReest 1315; 8 15 (0—2; Twintig plusSparta 15 —9; 11—15; 4—15; (1—2); Heren: Boom—Ulo 5—15; 13—15 (0—2); Quick 2—Politie 2 15—10; 15—8 (2— 0). BrocaQuick 715; 1517 (0 2). AANRIJDING. De bestuurder van een personen auto. de heer G. J. uit Groningen, was in het Beatrixplantsoen verkeerd ge reden. By het achteruitrijden botste by op de aldaar staande volkswagen van de heer S. Glaudee te De Werk- horst. De Volkswagen bekwam lichte materiële schade. In de dezer dagen gehouden raads vergadering werd besloten om in P.O. VV.-verband uit te doen voeren het verbeteren van de weg Sleende Klencke (64.000) en de weg Benneveld —de Klencke (31.000). het laten op maken van een gedetailleerd riole ringsplan voor de dorpen Zweeloo en Aalden voor een bedrag van f 4500 en het verharden van de weg Wezup Aalderveld, mits geen baatbelasting behoeft te worden vastgesteld f48.500). In verband met zijn benoeming tot hoofd der school te Langelïlle ver kreeg de heer J. G. Jeuritig. onderwij zer aan de o.l.s. te Zweeloo eervol ont slag op een nader door B en W te bepalen datum Het verzoek van het bestuur van de Geref schoolvereniging te Aalden om gelden beschikbaar te stellen voor het stichten van een der de lokaal, werd met algemene stem men ingewilligd. Bij het punt aanwijzing architect scho'olbouw werd zonder hoofdelijke stemming besloten om de architecten W. de Jong te Amsterdam en J. Oos- ting te Zweeloo de opdracht te ver strekken: de heer Lubbers wenste aan tekening tegen te hebben gestemd Tot vaststelling van ^grotinp 153 verd overgegaan r»~ gewone dienst wijst een tekort aan van f 8000, de kapitaaldienst sluit in inkomsten en in uitgaven met een bedrag van f 716.858,82. De waterstaat zal worden gevraagd om plannen uit te werken voor het aanleggen van rijwielpaden te Aalden Aan het slot van de vergadering voegde de voorzitter nog een punt aan de agenda toe. n.l. het bouwen van een badhuis. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat dit zou worden gebouwd voor rekening van de plaatselijke af deling van het Groene Kruis en dat de gemeente een bijdrage in de kosten verleende, doch het werd bij nader in zien juister geacht, dat de bouw van gemeentewege zou plaats vinden, Daarom nam de raad het beslui' voor dit doel een bedrag van f 61.500 uit te trekken. temvyzlging vastgesteld, die voor het verder werken van deze Stichting van groot belang is. Als doelstelling wordt genoemd de opleiding en vorming van onderwij zers en onderwijzeressen, die zich ook in hun werk gedragen weten door de levenwekkende en vernieuwende kracht van het evangelie van Jezus Christus. Om aan de bezwaren van sommi gen tegemoet te komen, is bet accent verlegd van „onderwijs" op „onderwij zers". Verder staat in de statuten o.a. dat de opleiding hen bekwaam 'moet maken om hun taak te vervullen in openbaar en bijzonder onderwijs en dat de Stichting zich laat leiden door het in art. 9 van de kerkorde der Ne derlandse Hervormde Kerk bepaalde. Via een naamsverandering wil de Stichting tot uitdrukking brengen, dat zij niet gerekend wil worden onder één der bestaande schooltypen, maar een derde weg wenst te bewandelen. Daarom noemt zij zich niet langer „Stichting Hervormde Kweekschool", maar „Stichting Hervormd Seminarie", ter opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen. De vergadering sprak zich uit voor handhaving van de bin ding tussen Stichting en Ned. Herv. Kerk in Drenthe, welke reeds gestalte had gekregen in een door de kerk sa mengestelde raad van advies. Er werd tenslotte nog een nieuw bestuur geko zen. dat het werk in Drenthe zal voort zetten om het tot standkomen van dit seminarie te verwezenlijken. MARKTBERICHTEN VEEMARKT TE EMMEN. Vrijdag 30 Jan, Aanvoer: 585 big- ien en lopers. 9 drachtige en fokzeu- gen, 1 rund. 3 pinken, 8 schapen, 5 geiten, 136 stuks pluimvee en 50 ko nijnen. Prijzen: biggen f30f 45: lopers f60f85: drachtige zeugen f275 f375: pinken f250f300; ;-hapen f50f 75; geiten f20f35; kippen f2f3; konijnen f2f4. BURGERLIJKE STAND BORGER 22—28 Jan. 1953. Geboren: Geertje dv E. Eilert en R. Kok; Jantje Hillechien dv H. R. Schok ker en H. Hulshof. Getrouwd: B. Jansen te Rolde en J. Jans. Ondertrouwd A. Kruit 21 jr. en J. Timmermans, 21 jr. Overleden: Jan Zondag 64 jr. e.v. G. A. Pietersen; Johan Heinrich Chris tian Runge 82 jr. wedn. v. A, Meder. EMMEN 29 Januari 1953. Geboren: Paul zv J. Wieberdink en G. Z. Dijkstra; Jan Hendrik zv G. van Dam en D. Lefferink; Hendrik zv H. de Groote en M. G M. Meijer; Roelof zv J. Krikke en E. Wielenga; Hendrik zv W Oldenhuis en J, A. Hendriks; Johannes Elbertus zv J. E. van Otter- 'oo en R. Rent; Hinke dv J. van der Veer en H. Grooten; An je dv K. Steen huis en G. Stamm; Folkert Hendrik zv F. Melgert en G. Dolfins:; Johannes Bernardus Hendericus zv~A. Bredek °n M A Rm-fhuis: Bernardus Caro- 'us zv J. H. Wfihkes en M. M. Rruins; Wjiiem zv S. K":lman en J. Timmer. Ondertrouwd- o. Lautenbach 22 jr. sn o. Rarelds 22 jr. Getrouwd: gene. Overleden- K Ten ha ge weduwnaar "»n R Jonker 97 jr. HOOGEVEEN 27—29 Januari 1953. GeborenPeter zv P Kats en J. Lu- nenbors-: Hendrik dv J Snane en A. Bisschop- "^arch:eno dv A Klein- en B F van Es. Ondertrouwd: T. Buiten 20 jr. en A. Brand 20 jr.: ,T. Ruiten 27 jr. en J. Bouwmeester 22 jr. Getrouwd: H. Stuifzand en L. A. Bunina: L. Jonkman en E de Jonge. Overleden: Tan Lip e.v, A. Werknmn 75 jr.; 1.1. kind van J. ten Have en O ten Have. Ruinen. SMILDE 18—24 Jan. 1953. Geboren: Pieter. zv P. Heves ;n A. van der Linden- Jantiena, dv J, Mast en J. J. Fernhout.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2