PROVINCIALE DRENTSCHE ASSER COURANT ORKAAN EN SPRINGTIJ SLOEGEN BRESSEN IN DE DIJKEN Allerwegen hulp geboden Zeeland het zwaarst getroffen Steden dorpen en polders door het zilte water overstroomd Water in Vlissingen 3 a 4 meter hoog 'Aan de lezers van ons blad-. .Ruim 250 slachtoffers- Maandag 2 Februari 1953 Uitgaaf en druk: N.V. De Provinciale Drentsche en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f0.44 per week; f 1.90 ier maand, f 5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per maand afgerekend. Kwartaalabonne menten zijn bij vooruitbetaling. Advertentie- 25 cent per mm. Minimumprijs f 1.50 tot 15 woorden, elk woord meer f 0.10). Telefoon 3044 (3 Ijjnen). K 5920 Girono. 71786. Bankier: Nederl. Middenstandsbank Assen. HgT MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DRENTHE EN Directeur-hoofdr -.dacteurH. Clewits, Assen 128e jaargang No. 27* DE BILT MELDT Verder afnemende wind. Weersverwachting tot Maandagavond. Aanvankelijk in het Zuiden en Zuid westen van het land krachtige, gelei delijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwe gend matige noordelijke wind. Wisse lend bewolkt met enkele buien. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 3 Febr. Zon op 8.17 uur, onder 17.31 uur Maan op 22 46 uur. onder 9.24 uur WESTEN VAN HE WATERSNOOD D DOOR Een nationale ramp heeft ons land getroffen. In de afgelopen etmaal is door het water van de Noordzee, zeegaten en rivieren, dat hoog opgestuwd werd door sprintij en een Noordwestenwind van orkaankrach:, op vele plaatsen bressen in onze dijken en waterkeringen geslagen, v/aardoor grote gebiedsdelen door een watervloed werden overstroomd en de bevolking in de grootste moeilijkheden is komen te verkeren. Ste den, dorpen en polders in het Westen van het land werden overstroomd. Uit sommige kon de bevolkir.g tijdig de wijk nemen, in andere plaatsen werd zij geheel van de buitenwereld afgesneden. Vele inwoners van overstroomde dorpen, gehuchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten doorbrengen, alvorens zij door in allerijl opgeroepen reddingsploegen kon den worden gered. Tientallen gezinnen hebben in grote nood de nacht moeten doorbrengen op de zolders of daken van hun soms tot de dakgoten ondergelopen woningen. Zeker meer dan 250 mensen hebben het vege lijf niet kunnen redden en zijn jammerlijk in de kokende golven van het binnenwaarts voortsnellende water omgekomen, zodat ons land in diepe rouw werd gedompeld. Tientallen huizen, schuren, loodsen en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. Een totaal beeld van de watersnood en de omvang van de hulpverlening, die overal in allerijl wordt voor bereid, kan nog niet worden gegeven. De direct noodzakelijke hulpverlening wordt, voorzover mogelijk, thans plaatselijk uitgevoerd onder leiding van burgerlijke en militaire autoriteiten, alle beroeps-, reservé* en dienstplichtige militairen, van land-, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, is gelast naar de plaatsen van detachering terug te keren. Een groot aantal militairen is reeds bij de hulpverleningsacties ingeschakeld en verwacht mag worden dat doorlopendnieuwe groepen militairen, DUW-arbeiders, Rode- Kruiscolonnes en andere hulpverleningsploegen naar de getroffen gebieden zullen worden gedirigeerd om de hoog nodige hulp te verlenen. H.M. de Koningin, H.K.H. prinses Beatrix en de ministers Drees, Algera en Beel hebben in de loop van d»: dag verscheidene plaatsen in de getroffen gebieden bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemiddelen stellen, soms zelfs zonder electriciteit, water of gas. De Spoorwegen hebben in som mige streken de diensten moeten staken, doordat spoorbanen zijn weggespoeld of overspoeld. In andere ge bieden wordt het personenvervoer met bussen onderhouden of ondervinden treinen zeer grote vertraging* Met angstige spanning wordt het verdere verloop van de watersnood tegemoet gezien. In vele havens is een chaos ontstaan, tientallen schepen verkeerden op zee of op de rivieren in moeilijkheden of moesten de strjjd tegen de elementen beëindigen met de ondergang. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, is men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zjjn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting worden gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Ver wacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen milHoenen guldens zal lopen. De ministerraad komt morgen in bijzondere kabinetszitting bijeen om de noodtoestand te bespreken. Er worden reeds centrale maatregelen voorbereid. In alle delen van ons land zijn hulpverleningsactles ln volle gang of hebben be volkingsgroepen zich paraat gemeld voor hulpverlening. Vandaag start een lan delijke inzamelingsactie voor de getroffenen. Verscheidene verenigingen, stichtin gen, instanties, enz. hebben spontane toezeggingen voor hulpverlening ontvangen. Hieronder geven wij een summier overzicht van de toestand In de verschillende door de watersnood getroffen gebieden. De zeedijken op het eiland Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezwe ken. De nieuwe Nieuwe Kerkerpolder en de Suzana-polder zjjn volgelopen. In de dijk bij Rainmekens zjjn ernstige gaten geslagen onder andere bjj Yeere en Vlissingen. In laatstgenoem de plaats is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het water in de straten bereikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Ar- nemuiden staan onder water. Bevolking van Zuid-Beveland geëvacueerd De zeedijken bij de Ellewoudsdijk, Kattendijke Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. De Reigerbergspol- dcr, de Wolverdïjksepolder, zijn onder gelopen. Rilland Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de polders binnen. In deze gebieden is men begonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal worden gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het he vigst getroffen. Onmiddellijk evacua tie is gelast in verscheidene plaatsen. Dordrecht en omgeving ernstig geteisterd Het gebied rondom Dordrecht is ern.s ic gete'sterd door het water. Meer dan de helft van de stad Dor- dreJit werd overstroomd. Het water drong vele huizen binnen. In de 's- Gravendeclse Dijk. die het eiland van Dordre-ht aan de Westzijde beschermt tegen de Dordse Kil. is een gat gesla gen. De Noordend _k is overspoeld. Evenals in Dordt werden de inwoners van Zwijndrecht ook gewaarschuwd door middel van sirenes en klokgelui. Omstreeks hall vüf voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de Oude en Nieuwe Beerpolder onder Dubbeldam. Ongeveer 1200 ha. polder land staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electrische gema len onder Dubbeldam zjjn onder water gespoeld. De waterkerende dijk van de Eendrachtspolder in de Hoekse Waard is op drie plaatsen doorgebro ken. In Numansdorp zijn twee polders tezamen ongeveer 650 ha groot, on dergelopen. In de Torensteepolder (groot 1000 ha) werden de 2000 be woners grotendeels geëvacueerd. Slie- drecht is practisch een eiland gewor den. De Alblasserwaard is onder ge lopen. doordat op twee plaatsen de dijk is doorgebroken. 1200 huizen in Sliedrecht ondei water Ongeveer 1800 hulzen in Sliedreïht staan onder water. Ruim 1000 ha van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zonder water, licht en gas), Alblasserdam, oud-Alblas en Wijngaarden staan onder water. De polders het Zand, burgemeester Cre- zeepolder en de polder voor Donker sloot nabjj Ridderkerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen ge meenten. Zwyndrecht IJselmonde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernsti ge schade opgelopen. De Krimpener- waard is sinds 1916 niet zo ernstig ge teisterd als thans. De dyk bjj Krim pen aan de IJssel is op vele plaatsen zwaar gehavend. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dij ken bjj Terneuzen, Hoofdplaat, Osse- nisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Cadzand is de zee over de sluis ge slagen. Grote stukken duin zijn weg gespoeld. In verscheidene dijken zijn gaten geslagen. St. Filipsland is ook zwaar getrof fen. Van de overige Zeeuwsche eilan den is weinig nieuws binnengekomen, aangezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd. De Zuidhollandse eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Hel- levoetssluis staan geheel onder water: Zuidland, Abbenbroek en Nieuw-Hel- levoet gedeeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëva cueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. Zij loopt ernstig gevaar. De boulevard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen zyn over kilo meters lengte weggeslagen. In 's-Gra- vendeel is de toestand hopeloos. De „God-zy-dank-polder", De Bossepolder de Scheurpolder en de Noordbankpol- der op het eiland Roozenburg zijn on der water gelopen. Er is veel vee ver dronken. Langs de Nieuwe Maas De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdijk is doorgebroken. Vele fa brieken in Maassluis hebben grote schade opgelopen. Ook in Vlaardingen was de toestand ertiek. Het havenge bied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrieken liepen onschatbare schade op. Het 8000 ton metende pas- sagiersschiep „Stad Vlaardingen" ge raakte op drift, doch kon tijdig weer aan de veilige touwen worden gelegd. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feyenoord volgelopen. Het wa ter stond tot aan de rand van de sluisdeuren. Vele fabrieken en wonin gen hebben waterschade opgelopen. Vierhonderd passagiers voor .land bevinden zich in Hoek van Hol- lo,nd. nog stoeds aan boord van de Harwich boot! Het schip mag met vertrekken. Maastunnel buiten gevaar In Rotterdam zijn verscheidene stadsdelen overstroomd. Rotterdam Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot dë Maastunnels zijn met de vloedschot ten beveiligd en lopen geen gevaar. Opgeslagen goederen op de loswallen langs de rivier, dreven rond. Het wa ter heeft op drie plaatsen de Pastorie- dijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand niet onheilspel lend. De raffinaderij van de BPM is wegens de grote waterschade geheel stil gelegd. De grote electriciteitscen- trale aan de Gallileistraat moest de stroomvoorziening staken. Rotterdam is thans aangewezen op de centrale aan de Schiehaven, die echter door waterschade slechts met twee machi nes kan werken. De kraakgasvoorzie- ning te Pernis is. gestagneerd ge weest. Tramdiensten werden slechts plaatselijk gestaakt. Zeedijk van de Westerschelde bezweken Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuidwest Bra bant blank gezet. Een zeedijk van de Voor wie s'n voeten buiten leed heeft, it het licht te gispen wien het boos vergaat. Westerschelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken. De geheele Vijdtpolder staat blank. Ook de binnendijk is doorgebroken. De daarachtergelegen polders zijn onder gelopen. In Willemstad was de toestand van daag allerbedroevendst. Het dorp staat pfactisch geheel onder water. De polders Ruygenhil en Oude Hey- ningen staan blank. De electriciteit is uitgevallen. Vele gezinnen in Willems- stad moesten worden geëvacueerd. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over liet land. De dijk bij de „Blauwe Hand" is doorgebroken. In het gebied tussen Hollands Diep en het Volke rak geraakte oOOO ha land onder wa ter. Pontonniers uit Hedel verleenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dijken om Dinteloorö zijn ook niet bestand ge bleken tegen het water. De Annapol- der, de Carolinapolder en de randpol- der langs het Volkerak zijn volgelo pen. Er is veel vee verdronken. Een dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Maaden en Drim- melen zijn 200 mensen geïsoleerd. De ramp. die tienduizenden van onze landgenoten heeft ge troffen. legt op alle overige Nederlanders de morele ver plichting steun te bieden waar zulks ook maar enigszins mo gelijk is. Deze hulp dient onverwijld te worden geschonken. Tot leniging van de ontzaglijke nood stelt de Provinciale Drentsche en Asser Courant zich in dienst van het Natio naal Rampenfonds door de inschakeling van zijn administra tief en financieel apparaat. Wij nodigen u uit zo spoedig mogelijk uw bijdrage voor de slachtoffers bij ons te storten. Zulks kan gebeuren: a. Aan ons hoofdkantoor te Assen; b. Door overschrijving op onze bankrekening bij de Ned. Middenstandsbank, kantoor Assen, onder vermelding: „Slachtoffers watersnood"; c. Door overschrijving op onze rekening bij de postgiro- dienst, nummer 7 1 7 8 6, eveneens onder vermelding „Slachtoffers watersnood". Alle binnengekomen giften worden in ons blad :d. HELPT MET SPOED. SPOEDIGE HULP. LE HULP. GEEN ENKEL CONTACT MET SCHOUWEN DUIVE- LAND Tot nu toe is het op geen enkele ma nier mogelijk gebleken om contact te krijgen met Schouwen-Duiveland. Ge vreesd wordt, dat de toestand daar zeer ernstig is. Drie inwoners van Ouwerkerk, die in Yerseke zijn aange komen, konden geen andere inlichtin gen geven, dan dat hun eigen polder geheel is overspoeld. Van Yerseke uit zal in de loop van de dag een boot naar het eiland vertrekken om pools hoogte te gaan nemen. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten is het aan tal doden reeds gestegen tot ruim 250. Hier volgt een over zicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: Goeree-OverÓakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rot terdam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoet- sluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel circa 55, Din- teloord 3, Stellendam 7, Middelharnis 10, Hoedekenskerke 1. Hondsbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Oosterschelde (van Schouwen) 4, Kortgene circa 35, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7. j'jr. MINISTER ALGERA VER GADERT MET AUTORITEITEN Zondagavond heeft Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, met Ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in de stand van zaken in verschillende delen van ons land, die door de ramp getroffen zijn. Hierbij werden maatregelen beraamd om de getroffen gebieden met spoed hulp te verlenen. Zo werd een groot aantal vrijwilligers die hun diensten hadden aangeboden door de tussenkomst van de minister van Verkeer en Water staat van spaden voorzien en naar ver schillende delen van het land gestuurd waar het werd ingezet om gaten in dij ken te dichten en het waterkerend vermogen te vergroten. Nog steeds komen berichten binnen en een totaal overzicht van de aangerichte schade zou eerst in de eerstkomende dagen kunnen worden gegeven. Alle techni sche diensten van de provinciale en rijkswaterstaat werken gecoördineerd met andere burgerlijke en militaire autoriteiten samen om in de meest be dreigde gebieden hulp te verlenen en de eerstnodige technische maatregelen te nemen. Vandaag begint grote landelijke inzameling Uit alle delen van 't land zijn reeds berichten binnengekomen over spon tane hulpverlcningsacties. Overal blijkt het medeleven met de slachtof fers van de natuurramp zeer groot. Het Nationaal Rampen Fonds, om vattende het Roode Kruis, het R.K. Huisvestingscomité en het Algemene Watersnood Comité Nederland, heeft alle Nederlanders opgeroepen on verwijld steun te verlenen. Tientallen organisaties en instellingen heb ben reeds medewerking toegezegd. Vandaag begint een grote landelijke inzamelingsactie, waarvoor enkele instellingen en stichtingen hun col lecteapparaten spontaan ter beschikking hebben gesteld. Reeds is veel materieel, zoals auto's, motorschepen en sloepen, bechikbaar gesteld om waar nodig de bevolking te evacueren of om de vereiste hulp te bieden aan geïsoleerde bevolkings centra. Zondag is reeds een inzame lingsactie gestart door de Regionale Omroepen Noord en Zuid. De Ameri kaanse ambassadeur heeft medege deeld, dat de Amerikaanse regering gaarne bereid is hulp te verlenen, in- Opname van de watervlakte met rlch- tlngsaamvjjzers naar Dordrecht en Rotterdam voor de onzichtbare weg van Dordrecht naar de Moerdyk, die andere zo druk bereden wordt. dien deze van haar zou worden ge vraagd. Elders uit het buitenland zijn berichten ontvangen over toegezegde stèun. Ook het Watersnoodfonds is met een inzameling begonnen. Mr. Burger, voorzitter van de Twee de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, heeft de minister-president verzocht via de radio het Nederlandse volk mededelingen ts doen over de door de regering te treffen maatrege len. Hij heeft Mr. Kortenhorst ver zocht in de vergadering van de Twee de Kamer van Dinsdag a.s. maatrege len ter beperking van de ramp en tot tegemoetkoming van de slachtoffers ter discussie te stellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1