Heel Duits dorp op de beklaagdenbank Romme: zo breed mogelijke samenwerking Panda en de cefjeime documenten Sportclub boekte verdiende overwinning in Enschede Maandag 2 Februari 1953 Pagina 7 GROOTSTE PROCES SINDS NEURENBERG Einde van een gemoedelijke smokkelidylle (Van onze correspondent te Bonn). Voor de Tweede Grote Strafkamer van het Akense Amtgericht dient thans een smokkelzaak van een wel zeer bijzonder karakter. Hier staan geen afzonderlijke personen terecht, wie de smokkellust te machtig werd, hier gaat het ook niet om een lichtschuwe smokkelbende, die op geraffineerde ma nier kans zag de fiscus onnoemelijke sommen te onttrekken, maar hier zit een heel dorp op de beklaagdenbank, een dorp, waar het smokkelen een gewone, rustige, alledaagse nering was geworden, zonder smokkeldrama's, zonder moord en doodslag, zonder gepantserde auto's en ook zonder al te fabuleuse winst. Honderdzeventigduizend kilo koffie kicam uit België Mützenich, het dorp waar het om gaat, is een idyllisch Duits plaatsje aan de Belgische grens, enige kilometers van het bekende Eiffelstadje Monschau gelegen. Het heeft nooit veel van zich doen spreken. De naam dook na de oorlog eens in diplomatieke stukken op. toen er sprake van was, dat het met een vijftal andere Duitse grens plaatsen door België „gecorrigeerd' zou worden, maar per slot van reke ning kwam dat er niet van, hoewel de Mützenichers zelf er veel voor voel den Belgen te worden, en België zich nog op dit ogenblik formeel heeft voor behouden op de zaak terug te komen. Toch heeft dit onbeduidende dorp het nu klaargespeeld een unieke plaats in de annalen van de na-oorlogse Duitse geschiedenis te veroveren, en wel als de bekendste smokkelgemeenschap. Waarbij het één niet geheel los van het ander staat. Want de reden waarop Müt zenich bijna een rol in de politiek speelde, is precies dezelfde waar om het nu als smokkelcentrum be roemd is geworden. Het ligt nl. zo gunstig ten opzichte van België, dat het een kleinigheid is uit dat land koffie naar de bondsre publiek te smokkelen. Dit loont de ge ringe moeite, want zoals iedereen die de Duitse grens wel eens is gepasseerd weet, is de koffie in dat land belache lijk zwaar belast, en kan men er goede zaken doen met onaangegeven koffie. De Mützenichers, eerst nogal teleur gesteld, dat zij geen Belgen waren ge worden, hebben dat al heel spoedig na het ontstaan van de bondsrepubliek en het optreden van een straatarme en dus alles wat maar belastbaar was be lastende West-Duitse minister van Fi nanciën, begrepen en zich collectief, om zo te zeggen in dorpsverband, op het koffiesmokkelen geworpen, om zich op die manier voor hun Duits-blijven schadeloos te stellen! Jarenlang ging het goed Jarenlang ging het goed en bloeide de Mützenicher burgerij meer door deze clandestiene zaken dan door meer gebruikelijke nering. Alles leek zo van zelfsprekend, dat zelfs de douane geen hinderpaal meer was. Enige omkoop bare douanen waren niet zo moeilijk te vinden, en zo tippelden de Mütze nichers 's nachts ongestoord van Bel gië, waar zij koffie kochten, naar Duitsland, een zware zak op de nek. Men noemt hen hier dan ook de „in fanteristen" van de smokkel. Later kwamen er ook auto's aan te pas, die heel wat meer. konden vervoe ren dan 'n mensenrug, maar in beginsel bleef het probleem hetzelfde, n.l. een voudig. Aparte helers zorgden er voor, dat de koffie in het Mützenichse „achter land", het Westen van de bondsrepu bliek, vlot van de hand ging. De pastoor vond hel niet so erg In Mützenich leek men er langzamer hand ook zonder serieuze arbeid heel aardig van te kunnen komen. Het openbare leven plukte daar ook de vruchten van en zelfs de pastoor de bevolking is voor het merendeel R.K. achtte, gezien de schandalige hoogte van de koffiebelasting, geen termen aanwezig om de Mützenichers op het verkeerde, althans het op den duur on gewenste van hun levenstrant te wij zen. En waarover zich vooral de sport - lievenden verheugden: de plaatselijke voetbalclub had zijn aandeel in het al gemeen gevoel van welbehagen. Het behaalde overwinning op overwinning, men gold als de beste van de omgeving. Totdat met één slag aan deze half- paradijselijke dorpstoestanden een einde werd gemaakt. Nieuwe, ener gieke douanen interesseerden zich vo rig jaar voor de bronnen van Mütze- nichs welvaart, deden een goede greep, nog één, en toen was er geen stoppen meer aan. Honderd Mützenichers wer den gearresteerd, en bij het Landge richt in Keulen hoopte zich een ge weldige hoeveelheid materiaal op, naar men zegt het omvangrijkste proces materiaal sedert de Neurenbergse pro cessen. Hieruit werd een acte van be schuldiging opgemaakt, die alleen al meer dan 100 bladzijden telt. Daarin heet hpt, dat tussen 1949 en 1951 tenminste 170.000 Jtilo- grammen koffie van België via Mützenich hifn weg naar de bonds republiek hebben gevonden. Eerst heeft men niet goed geweten waar het proces zou moeten worden gehouden. Oorspronkelijk wilde men om opvoedkundige redenen daar voor Monschau uitzoeken, dat midden in het smokkelgebied ligt, maar hef bleek moeilijk een geschikte zaal te vinden. De zaal van het Amtgericht was te klein, en geen caféhouder wenste er een ter beschikking te stel len, uit vrees het bij het talrijke en goed in het geld zittende smokkel- volkje te verkerven. Toch hield men er aan vast het proces in de grens streek „op te voeren". En zo werd Aken gekozen. Met een bus naar de rechtbank Maar liefst 53 personen, onder wie zes vrouwen, zitten in Aken op de be klaagdenbank. Bijna allen zijn uit Müt- requireerd worden om hen met de minste omslag naar Aken te transpor teren. Behalve de Mützenichers staan terecht drie douanen, die voor elke zak gesmokkelde koffie met 25 mark wer den „gesmeerd" en twee politiemannen uit Wuoperthal, die als helers optraden. In Mützenich zelf is het nu plotseling de dood in de pot. De voetbalclub is gedegradeerd, omdat velen van de elf beste spelers zo in de smokkelzaak be trokken waren, dat zij niet op tijd weer op vrije voeten kwamen om dat te ver hoeden, en de pastoor ontkwam ter nauwernood aan het proces wegens smokkelbegunstiging. Deze geestelijke, die zich blijkbaar al te zeer door de dorpse gemoedelijk heid heeft laten meeslepen, heeft niet zo veèl geluk gehad als die andere Eiffel-pastoor, die, zegt men, met smokkelgeld zijn in de oorlog totaal verwoeste kerk weer kon opbouwen, een kerk die in de volksmond de Sint Smokka heet JHR MR DR L. H. N. BOSCH RIDDER VAN ROSENTHAL OVERLEDEN - De oud-commis saris der koningin in de provincie Utrecht, jhr mrdrL. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, die in zijn woning te Zeist op 68-jarige leef tijd na een langdurig ziekbed is ontslapen. Joodse communisten in Oostenrijk ontslagen Een zeer gijoot aantal Joden, die belangrijke functies bekleedden in de Oostenrijkse communistische partij of door deze partij beheerste organisaties, is de laatste tijd ontslagen. „Ook met niet-christelijke P.v.d.A Op de tweede dag van de ver gadering, die de partijraad van de Katholieke Volkspartij in Utrecht heeft gehouden, heeft prof. C. P. M. Romme als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer-fractie in enkele grote lijnen de houding geschetst, die de partij in de hui dige omstandigheden inneemt. Twee trekken waren overheersend in deze uiteenzetting: bezorgdheid over de internationale gang van zaken en de overtuiging, dat ook juist met het oog hierop in het binnenland een zo breed moge lijke samenwerking, „ook met de niet-christelijke Partij van de Ar beid", nodig is. Op nationaal terrein stelde prof. Romme gezins- en werkgelegenheids- politiek op de voorgrond. „Ik hoop, dat minister Suurhoff zijn toezegging gestand zal doen", aldus prof. Romme, „en dat ik volgend jaar betreffende de gezinspolitiek over concrete dingen kan rapporteren. Het getal van meer dan 160.000 werklozen is een waar schuwing, wat ons volk te wachten staat indien men het euvel van de werkloosheid niet structureel aanpakt door werkverruiming in het particu liere bedrijfsleven. Het is de aller hoogste tijd, dat een hierop gebaseerd realistisch en gedurfd plan te voor schijn komt". De brede basis, waarop het nieuwe kabinet in zee is gegaan, achtte prof. Romme het relatief beste, dat onder de huidige omstandigheden was te be reiken, ook met het oog op de ver wezenlijking van het speciale Katho lieke doel. Dat doel is wetgeving en bestuur te doordringen van de Katho lieke beginselen. „Bij alles' staat voor op, dat de brede basispolitiek als middel om tot ons doel te geraken mogelijk moet blijven. Men moet ons geen scheiding opdringen". Prof. Rom me meende, dat het opdringen van de Humanisten de Katholieken in dit opzicht voor de toekomst te denken geeft. De aanspraken, die het Huma nisme maakte op de geestelijke ver zorging van alle buitenkerkelijken en zijn werkzaamheid ten aanzien van personen, die onder overheidstoezicht zijn gesteld, wijzen wij af, zo zei hij. Hierover zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. De geestelijke ver zorging door een beweging, die geen persoonlijke God kent, is een onge rijmdheid. Vertrouwen in prof. Romme Na een uitvoerig debat, waarin vooral werd ingegaan op het laatste deel van prof. Romme's rede betref fende het Humanisme, heeft de voor zitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, een persoonlijk woord gesproken, waarin hij vertrouwen in de fractie-voorzitter uitsprak. „Op dit keerpunt van de historie, nu het gaat voor of tegen Chistus, nu het christen dom èn door het communisme, èn door het Humanisme wordt bedreigd, kan Katholiek Nederland zich geen betere politieke leider wensen dan prof. Romme!" De partijraad heeft tenslotte met na genoeg algemene stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen als voorzitter van de K.V.P. Vice-voorzitters werden weer prof. dr J. Gielen en de heer Chr. Matser. Als leden werden in het nieuwe partijbestuur gekozen prof. mr L. G. A. Schlichting, pater prof. dr L. J. C. Beaufort, mr P. J. M, Aalberse, de heren J. A. Middelhuis, C. G. E. Mertens, Th. S. J. Mooy, F. H. Ter- windt, J. J. de Wit en J. Laan, en de dames A. H. Nolte, L. DingsHen- drickx en Stringa. Maten of nummers bij kleding voegen O O Vooral behoefte aan dekens Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens, enz. voor de noodgebieden in gezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffe nen wordt daardoor aanmerkelijk ver sneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk. Beroepen te Delft, J. J. Poldervaart te Nijverdal. Bedankt voor Bleskensgraaf, G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken onderh, art. 31 K.O. Beroepen te Middenmeer, H. W. Noord man, cand. te Kampen; te Tiel-Zaltbom- mel, Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Moskou thans bereid tot handelsoverleg Nadat de Sovjet-Unie op vroe gere voorstellen niet had geant woord, heeft zij thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa, welke op 25 Febru ari a.s. te Genève zal worden ge houden. Verwacht wordt, dat andere Oosl-Europese landen het voor beeld van de Sovjet-Unie zullen volgen. De „Economische commissie voor Europa" van de Verenigde Naties heeft verleden jaar Maart aangedrongen op het houden van een dergelijke confe rentie. De Oost-Europese regeringen hebben echter niet geantwoord op een nota, waarin 9 September 1952 als da tum voor de conferentie werd voorge steld. Een tweede nota, waarin De cember op Januarf werd voorgesteld, bleef eveneens onbeantwoord. Op 17 Januari j.l. stelde de Sovjet-Unie ech ter onverwacht voor in de loop van Januari een bijeenkomst te doen hou den. Aangezien voor het uitschrijven van een zodanige bijeenkomst zes we ken nodig zijn, heeft de secretaris van de economische commissie aan de re geringen van Oost- en West-Europa als datum 25 Februari voorgesteld. De Sovjet-Unie ging reeds accoord met genoemde datum. Dinsdag a.s. zullen de antwoorden van de andere rege ringen bekend worden. Dulles en Stassen kregen in Rome „verlanglijst" mee De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en de administrateur voor de weder zijdse beveiliging Stassen zijn Za terdag per vliegtuig in Rome aan gekomen, vanwaar zij een snelle rondreis langs West-Europese hoofdsteden maken. Zij bleven 24 uur te Rome en vlogen toen door naar Parijs. De Italiaanse eerste minister. De Gasperi, overhandigde Zaterdagavond, in aanwezigheid van zijn ministers, aan Dulles en Stassen een lijvig dos sier, bestemd voor president Eisen hower. Volgens Italiaanse zegslieden zou De Gasperi daarin wijzen op achterstal lige leveranties van beloofde militaire uitrusting voor de tien divisies van het Italiaanse leger. Italië heeft be loofd het totaal tegen eind 1953 op twaalf te brengen. De Italianen vroe gen voorts of de V.S. meer defensie orders in Italië willen plaatsen in het belang van de zware en halfzware in dustrie. Ook verzochten zij om ver lichting van de Amerikaanse immi gratiebeperkingen, omdat vijf mil- lioen Italianen waarschijnlijk perma nent werkloos zullen blijven als zij niet kunnen emigreren. Tenslotte werd steun gevraagd voor de Italiaanse aan spraken op Triest. 21. De „Hobbeldam" stond op het punt te vertrekken, toen Panda en Pat O'Nozel van hun auto sprongen en naar het schip holden. Nog juist bij tijds konden zij zich op de loopplank werken, die reeds werd ingehaald en hijgend klommen zij aan boord. „Wat moet dat?" vroeg een matroos. „Wij zijn passagiers", legde Panda uit, „wij hebben ons wat verlaat!" „Zo hum", zei de matroos, „kom dan eerst even mee naar de purser, die moet jullie' passagebiljetten zien". De purser was wat uit zijn humeur, dat hij nu nog werd lastig gevallen. „Waarom zijn jullie zo laat?" snauwde hij. „Geen vragens! Stel geen vragens!" riep Pat driftig uit. „Ik heb een geheime staats opdracht, waar niemand iets van mag weten! Niemand mag vermoeden, dat ik een geheime agent ben; ook jij niet; dus steek je neus niet in mijn za- kens!.... En van neuzen gesproken", vervolgde Pat, zich over het bureau buigend, „ik wed, dat de jouwe vals is!!" Tegelijkertijd greep Pat de neus van de verbijsterde purser en draaide er krachtig aan. „Maar Pat!" riep Panda, „je denkt toch niet, dat hy een spion is?!" Het gekerm van de purser bewees overigens, dat diens neus echt en niet afschroefbaar was.... Dinsdag. Hilversum I, 402 m. 7 AVRO. 7.50 VPRO. 8—24 AVRO. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8 Nieuws. 8.15 Gram. 9 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10,50 Voor de kleuters. 11 Voov de zieken. 11.30 Piano. 12 Muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13 Nieuws 13.15 Mededelingen of Gram. 13.20 Or kest. 14 „Zeg eens. Amerika.. 14,30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 He- portage of Gram. 18.35 Orgelspel. 18.50 zenich. Een aparte autobus moest ge- Paris vous parle. 18.55 Orkest. 19.20 Ver zoekprogramma. 20 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.15 Muziek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20—24 Gram. Hilversum H, 298 m. 7—24 KRO. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8 Nieuws. 8.15 Gram. 9 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Mededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13 Nieuws. 13 20 Actualiteiten. 13.25 Concert. 14 Klein koor. 14.15 Or kest, 14.45 Orkest. 15.30 „Ben je zestig?". 16 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18 Or kest. 18,20 Sport. 18.30 Voor jonge men sen. 18.52 Actualiteiten. 19 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Causerie, 19.30 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Hoorspel. 22.45 Avondgebed. Nieuws. 23.1524 Gram. Dinsdag. KRO. 20.15—22.30 „Merca- det", spel. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13 Nieuws. 13.15 Muziek. 14 Schoolradio. 15.30 Orgelspel. 16 Gram. 16.30 Orgelspel. 17 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespreking. 18 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20 Orkest. 21 Gram. 21.15 Muziek. 22 Nieuws. 22.15 Muziek. 22.45 Gram. 22.55 23 Nieuws. 484 m. 12.05 Orkest. 13 Nieuws. 13.10, 14 en 15 Gram. 16 Muziek. 17 Nieuws. 17.15 Gram. 17.30 Piano. 18.30. 19 en 19.35 Gram. 19.45 Nieuws. 20 en 21.30 Gram. 22 Nieuws. 22.10 Gram. 22.50 Nieuws. Filmreportage reeds lieden in de bioscopen Polygoon-Profilty zal van heden Maandag af in de Nederlandse bios copen een uitgebreidde filmreportage doen vertonen van de watersnood die ons land heeft getroffen. Acht volledig uitgeruste equipes zijn gisteren en de afgelopen nacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Vandaag zijn opnieuw zes équipes uit gestuurd om de gevolgen van de na tionale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. LSV betreurt afkondiging prijzen- beschikking Kans op basis voor voortzetting onderhandelingen leek gunstig Het centraal bestuur der Landelijke Specialistenvereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de „Prijzenbeschikking medisch- specialïstische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden", ook al is de prijzenbeschikking niet van toepassing ten aanzien van de leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theoreti sche en practische bezwaren, die kun nen worden ingebracht tegen een prij zenbeschikking op dit terrein, betreurt het bestuur de afkondiging te meer, daar officieuze persoonlijke besprekin gen, welke in de afgelopen week wer den gevoerd, de hoop wettigden, dat op zeer korte termijn bij rechtstreeks overleg tussen partijen een basis zou worden gevonden tot voorzetting van de onderhandelingen. Nienw licht op evolutie van de mens Volgens de directeur van het Transvaalmuseum te Pretoria heeft de vondst van de heer J. T. Ro binson, die onlangs een onder kaak, een mensachtige bovenkaak of snuit van een menselijk wezen met een paar tanden, het eind van een spaakbeen en een paar afzon derlijke tanden heeft ontdekt, nieuw licht op de evolutie ge worpen. Robinson heeft deze menselijke overblijfselen moeten uitkappen uit een rots te Swartkranz, waar dr Ro bert Broom reeds eerder de Zuid- Afrikaanse vroegste mens, de „Telan- thropus Capensis" op het spoor is ge komen door het vinden van een onder kaak met enige tanden. Deze overblijfselen zouden behoren tot een primitief type van de mens, waarschijnlijk de vroegste méns op aarde, die tot nog toe bekend is. „Hij heeft mogelijk 250.000 tot 500.000 jaren eerder geleefd dan de Java- en Pekingmens, van wiens overblijfselen fossielen gevonden zijn", vertelde de directeur van het museum. „Het kan zijn dat de „Swartkranz- mens" een millioen jaren geleden heeft geleefd". Een geoloog en een chemi cus onderzoeken op het ogenblik staaltjes van de aardlagen, waarin de vondst is aangetroffen, om de ouder dom te bepalen. Zware luchtaanval op Korea Amerikaanse reuzenforten' hebben Maandagochtend de zwaarste aanval op communistische stellingen onder nomen sedert een jaar, aldus een com muniqué van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten. Meer dan honderd ton bommen werd door tien reuzenforten op doelen geworpen over een frontbreedte van ongeveer 250 km. Volgens het communiqué vielen an dere bommenwerpers een bevoorra dingscentrum ten Zuiden van Sjinnam- po aan. Aanval van Radio Moskou op het Vaticaan Radio Moskou heeft er Zaterdag het Vaticaan van beschuldigd, met Was hington overeengekomen te zijn, dat het „zal dienen als spionnagebasis die ten nauwste samenwerkt met de Ame rikaanse geheime dienst". Volgens Radio Moskou heeft het Vaticaan. ,.dafc zich met de politiek van het nazisti sche Duitsland en het fascistische Italië placht te vereenzelvigen, zich thans in dienst gesteld heeft van de V.S.". Vele R. Katholieken kunnen zich evenwel niet langer verenigen met de „oorlogzuchtige politiek" van het Va ticaan. aldus Radio Moskou. KOUDER WEER OP KOMST Het KNMI deelt mede: De invloed van het depressie- gebied, dat in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuidoost- Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukgebied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noor wegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord- Rusland kwamen krachtige luehtdrukstijgingen voor, waar door een verbinding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige hogedrukgebied en een zeer groot hogedrukgebied, dat zich reeds geruime tijd boven Noordwest Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge baro meterstanden kwam hedenoch tend een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwik keling in de luchtdrukverdeling betekent, dat in het Noordzeege bied, Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en Noordwest Duits land de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen in de komende dagen ge leidelijk koudere lucht uit Scan dinavië aanvoeren. Een lang zame daling van temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds in de komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. SPARTA—GENEMUIDEN 2—4 Hoekman doelpuntte driemaal Het is de grote verdienste van het Sportclub-elftal geweest, dat het na rust tegen een zware storm inspe lend. in Enschede een magere 0—1 voorsprong niet alleen handhaafde, maar tot een 24 zege wist te ver groten. Het heeft dit fraaie resul taat tegen de technisch betere Sparta kunnen bereiken door zijn beter ploegverband en zijn grote vecht lust. Sparta kon tot tweemaal toe de achterstand inlopen, eerst tot 1—1. later nog tot 23. maar toen Hoek man drie minuten voor het einde, met een magnifieke kopstoot Sport clubs vierde doelpunt scoorde, was het Pleit beslecht. B. Hoekman verscheen bü Sportclub als invaller voor Jansen en kan op een goede wedstrijd terugzien. Sparta had Versteeg als vervanger van Harselaar opgesteld. Er stond een harde wind van doel tot doel. die na de rust tot een storm aanwakkerde en die hoge eisen stelde aan de technische kwaliteiten van de spelers. Sparta wist door ziin betere techniek in de eerste helft de moeilijk heden beter te overwinnen. Er was een half uur gespeeld, toen Roeten een voor zet van Van Dalfzen op keurige wijze opving en beheerst doelpuntte. Van Dalf zen was de geestelijke vader van dit doelpunt, hij scoorde zelf niet deze mid dag. maar had een werkzaam aandeel in drie goals en stichtte door zijn bekeken passes en zijn handige openingen her haaldelijk verwarring in de Sparta-de- fensie. De duels tussen Maas en Hoek man. die de Sparta-stopper aanvankelijk meestal in ziin voordeel wist te beslis sen, namen allengs een vinniger karak ter aan en de manier waarop Hoekman, toen hij doorgebroken alleen op de kee per afstormde, tot tweemaal toe door Maas ten val werd gebracht, was niet prettig. Na rust overwon Hoekman Maas Het zag er na rust donker uit voor Sportclub, toen Sparta met de stormwind in de rug het Genemuïder doel onafge broken belaagde. De verdediging hield echter het hoofd koel en wist gesteund door de middenlinie onheil te voorko men. tot Bouw na 15 minuten onhoud baar de gelijkmaker scoorde. Maar twee minuten later had Sportclub opnieuw de leiding, toen Roeten een pass gaf In de vrije ruimte en Hoekman Maas voorbil- sprintend. eerst tegen de uitgelopen ten Donkelaar aanschoot en daarna de terug springende bal hoog in de touwen knal de. De Sparta verdediging kreeg steeds minder vat op het beweeglijke spel van de groenwitte voorhoede. Een hoge voor zet van Roeten bereikte M. van Diik bij de out-lijn. deze gaf de bal naar Hk. van Dalfzen. die Hoekman vrij zag staan en deze liet ten Donkelaar voor de derde keer vissen. Uit een schermutseling voor het Sparta-doel verkleinde Koons de achterstand tot 2—3. Enkele minuten voor het einde kon ten Donkelaar de bal juist voor de toestormende Van Dük wegslaan, maar maakte hierbij hands buiten het strafschopgebied. De vrije schop werd door Roeten scherp voor het doel geplaatst, waar Hoekman de bal met een machtige kopstoot, juist voor Ten Donkelaar's stompende vuisten, in de bovenhoek deed verdwijnen. GENEMUIDEN Biezenloods bezweek in de storm Een der oude zgn. persschuren aan de Oosterkaai. waar biezen opgeslagen lig gen, is in de nacht van Zaterdag op Zondag onder de hevige stormvlagen be zweken. De golfplaten werden van het dak gerukt en een cude stenen muur be zweek. zodat de opgeslagen biezen aan dé regenvlagen werden blootgesteld. El ders in Genemuiden werd schade ver oorzaakt aan dakDannen. ruiten en golf platen. terwijl ook enige bomen, o.a, aan de Oosterkaai en de buitenhaven het te gen de hevige winden moesten afleggen. Noord-Oost-Polder Dammen. De competitie van de dam club te Luttelgeest gaf de volgende resul taten te zien: J. P. Jonker—P. v. d. Mossel 2—0; G. Doorlag—O. Meursing 02; J. BaardaK. Lynema 20; J. NomdenP. Mario 20; O. MeursingG. Doorlag 2—0; P. v. d. MosselJ. P. Jonker 02. EMMELOORD C.H.U. ledenvergadering. Vrijdag avond kwamen de leden van de C.H.U., afdeling Emmeloord bijeen. Na de ope ning door de voorzitter, de heer E. Nijholt werd het woord verleend aan de heer Vink te Emmeloord, die sprak over de be tekenis van de opvoeding der kinderen tot Christenen en tot leden van de C.H.U. Hij achtte meer activiteit van de ouderen gewenst en meende, dat er nog veel ge beuren kon in dit opzicht. Een in teressante gedachtenwisseling volgde op deze uiteenzetting. Het bestuur moest worden uitgebreid met twee leden. Verkozen werden de heren Berghuis en Kroeze, die hun benoeming aannamen. URK Visafslag. Vrijdag hebben 32 vaar tuigen aangevoerd: 3499 pond snoekbaars f 0.62 en f 0.66: 300 pond rode baars f 1.05 en f 1.23: 2985 Dond blei f 0.10 en f 0.11: 38 pond karper f 0.30. alles p. D. Visafslag. Zaterdag hebben 66 vaar tuigen aangevoerd: 9945 pond snoekbaars f 0.57—f 0.61, 1578 pond rode baars f 0.85 f 1.13, 1960 pond blei f 0.10, 65 pond karper f 0 30. alles per pond. Burgerlijke Stand. Geboren: Geer- truida, d. v. T. Korf en W. van Slooten; Geertje, d. v. J: Kramer en A Meun: Albert, z. v. T. Schenk en L.. Koffeman. Ondertrouwd: Jan van den Berg en Ente Hakvoort. WATERSTANDEN OP 2 FEBR. Keulen 2.60 m, was 23 cm; Ruhrort 5 02 m. was 40 cm; Lobith 11.08 m. was 52 cm; Nijmegen 8.77 m. was 52 cm; Eefde 4.77 m, was 77 cm; Deventer 3 64 m. was 69 cm: Katerveer Zondag 1.4S m. was 0.18 m: Maandag 0 8n m„ van 63 cm; Keersluis Willemsvaart Zondag 1 !5 m, was 97 cm; Maandag 0 34 m, val 81 cm.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3