Eerste behoefte van de slachtoffers is geld! Ook in Kampen loeide de stormwind De ondergang van een trots huis Maandag 2 Februari 1953 Pagina 3 Om 2 uur bezon inzameling O O Goederen - en dan sleclils dekens, kruiken, onderkleding en truien - op tweede plaats De nationale ramp, die het Westen en Zuiden van ons land in grote nood en rouw gedompeld heeft, bracht ook in Kampen alle hens aan dek tot hulpverlening. Hedenochtend te 9 uur riep burgemeester Berghuis een grote coördinerende vergadering bijeen, die maatregelen vaststelde tot een grote inzamelingsactie van geld en noodzakelijke goederen. Hedenmiddag te 2 uur begon de inzameling reeds, omdat de hulp slechts vruchten afwerpt "wanneer zij met grote spoed wordt geboden. De vergadering kwam tot de conclusie, dat geld. het beste middel is om de eerste nood te lenigen. Goede ren en dan nog slechts noodzakelijke goederen waar via de radio- nieuwsdienst om is gevraagd: dekens, kruiken, onderkleding en truien ko men op de tweede plaats. Men bedenke, dat voor geld alles te koop is, ook levensmiddelen, kleren en gebruiksgoederen, en dat aanvoer van goederen allerlei problemen schept. Veel materiaal en mankracht j ter beschikking Hedenochtend heeft de luidspreker wagen van de politie reeds de dubbele inzamelingsactie (geld en noodzake lijke goederen) aangekondigd, waar over wij u hieronder belangrijke ge gevens zullen meedelen. Eerst kunnen wij u nog melden, dat te Kampen tien gemotoriseerde vaar tuigen klaarliggen om bij oproep naai de getroffen gebieden te vertrekken. Enige kleinere vaartuigen (o.a. de marinesloep van de Zeeverkenners) kunnen wanneer de centrale orga nisatie de wens te kennen geeft per trailer van Altro of gemeente naar de plaats des onheils worden gebracht. Breng een geldoffer! Hier volgen dan eerst gegevens be treffende het belangrijkste deel van de inzamelingsactie van hedenmiddag: de geldinzameling. De burgemeester ver trouwde de organisatie daarvan toe aan een damescomité uit Kamper vrouwenverenigingen, onder leiding van mevr. Jacobze-Bruins. De dames gaan met 90 lijsten op pad, geassisteerd door manschappen van de Rode Kruis- colonne, leden van EHBO en studen ten van Fides Quaerit" en Fides Quadrat". Een systeem voor snelle inzameling was reeds ter beschikking, zodat dit deel van de actie spoedig zijn beslag kan krijgen. Om twee uur ver trekken de collectanten van het poli tiebureau. Voorts is er een bedrijfscommis- sie gevormd uit de heren J. A. G. Kok, J. C. Berk, Eensclioten (tSchokbeton)Moes en D. J. Sie- brand, die de directies van Kamper bedrijven zal bewegen tot het af staan van giften. Voorts zal deze commissie zich in verbinding stel len met de werknemersorganisa ties om deze medewerking te vra gen voor een afzonderlijke actie onder het personeel van de be drijven. Reeds is ter vergadering de mogelijkheid geopperd (door raadslid Joh van Dijk) tot enige uren overwerk ten bate van de geldelijke steunverlening. Het Kampereiland en de lan delijke omgeving van Kampen in het algemeen, zal een apart inzamelings- gebied vormen. De heer B. J. van 't Oever is door de burgemeester ver zocht, contact op te nemen met de plattelanders-organisaties, teneinde tot een doeltreffende inzameling te ge raken. Bij de redactie-kantoren van de plaatselijke bladen zult u .van tijd tot tijd de resultaten van de geldinzame ling kunnen lezen. Een beroep op verenigingskassen Verenigingen, die in staat zijn uit hun kassen een bedrag voor hulpver lening af te zonderen, worden hiertoe j door de vergadering dringend opgeroe- pen. Zij zullen niet door inzamelaars worden bezocht, maar moeten zich op eigen initiatief wenden tot de burge meester ten stadhuize. Ook de Nutsspaarbank heeft haar loketten opengesteld voor het inzame len van particuliere giften. Al wie door de haastige opzet van de actie of door andere omstandigheden (tijdelijke af wezigheid bijvoorbeeld) niet heeft kunnen afleveren, wordt verzocht zich tot de burgemeester of tot de Nuts spaarbank bijvoorbeeld te wenden. De inzameling van goederen, die als gezegd op het tweede plan staat, vangt ook hedenmiddag om 2 uur aan. De gemeente heeft het Rijks-entrepöt- geboLiw aan het Van Heutszplein als centraal inzamelingsbureau ter be schikking gesteld. Vandaar uit zullen vrachtauto's, bemand met padvinders, zeeverkenners en padvindsters met hun leidsters en leiders indien nood zakelijk aangevuld met oudere am bachtsscholieren en hun leraren de stad doorkruisen om goederen in ont vangst te nemen. Er wordt op gewezen, dat de Kam penaren hun gaven moeten beperken tot het gevraagde (dekens, kruiken, ondergoed en truien) omdat anders een chaos ontstaat, waarméé zoals dok ter Pel het terecht uitdrukte de slachtoffers eerder verlegen zijn dan dat ze er óm verlegen zijn. Bij derge lijke inzamelingen wordt dikwijls veel gegeven, dat later onbruikbaar blijkt te zijn. En ook is er een mogelijkheid, dat men in grote bewogenheid om de nood, artikelen geeft die 'men eigenlijk zelf niet kan missen; wanneer deze artike len dan blijken geen bestemming te hebben kunnen vinden is het dubbel jammer. Geef liever geld! Daar zijn alle noodzakelijke artikelen voor te koop, en men kan er éénvoudiger mee werken. Tast in uw buidel om de grote nood van duizenden land genoten waarvoor U gespaard bleef te lenigen. Geeft geld, via de inzamelaars, via de vakvereni gingen, via de bank, via de burge meester persoonlijk. Geeft snel, er is snelle hulp nodig! Er zijn verscheidene auto's ter be schikking gesteld voor de inzameling van de gevraagde goederen. Het trans port naar Den Haag centrale ver- strekkingspost van het Rode Kruis zal geschieden met een tien-tonner van garage v. d. Weerd en Co. De bemidde ling van transport-aangelegenheden legde de burgemeester in handen van de heer L. Wieringa (Handel en Nij verheid). Hedenavond om 10 uur komt de ver- gadering van medewerkers weer samen op het stadhuis om eventuele fouten en nog te nemen maatregelen te bespreken. Heel wat arbeiders boden reeds hun krachten aan ten stad huize. Hun aanbiedingen zijn geno teerd. In geval van behoefte zal een beroep op hen worden gedaan. De „Breithorn" vlot getrokken De Rijnaak „Breithorn", die van de vier sehepen, die Zondagnacht in de Ketel- mond losgeslagen zijn, er het ergste aan toe was en in tweeën dreigde te breken, heeft men na urenlange arbeid met sleep boten weer vlot gekregen. De toestand vsn het schip is nu niet gevaarlijk meer. Stiidentenkorpsen willen helpen De studentencorpsen van de Theologi sche Hogescholen hebben spontaan toege zegd om hulp te verlenen bij alle moge lijke acties, die ten behoeve van de door watersnood getroffen gebieden zouden worden georganiseerd. Bidstond voor slachtoffers Morgen(Dinsdag)avond om acht uur zal er in de Lutherse kerk, uitgaande van de Doopsgezinde- en Evangelisch Lutherse gemeente en de Ver. van Vrijzinnig Her vormden, een bidstond worden gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. Kaïnper garnizoen, houdt, zich gereed I-Iet Kamper garnizoen (Artillerie Meetregiment, en COAK) is tot nu toe nog niet ingeschakeld in de hulpverle ning aan de door watersnood geteisterde gebieden. Alles is echter gereed om uit te rukken, zodra in Den Haag het sein daartoe wordt gegeven. De manschappen wachten met spanning op een eventueel bevel tot vertrek. KHC maakte vergeefse reis Een gehavend K.H.C. (een vijftal mili taire leden ontbrak) maakte Zondag de reis naar Deventer. Daar aangekomen bleek dat het Davo-terrein in een dermate slechte toestand verkeerde, dat spelen onmogelijk was. Ook in Kampen konden de wedstrijden in verband met terrein- j afkeuringen niet doorgaan. I Vijf woonschepen verkeerden in nood Opvarenden in veiligheid gebracht De woonschepen, die in het Ganzediep gemeerd liggen, hebben het Zondagnacht tengevolge van de storm zeer zrvaar te verduren gehad. De wind verbrak op een gegeven ogenblik de kluisters van vijf arken, waardoor zij overgeleverd werden aan de willekeur der elementen. Stuur loos werden zii over de golven geslingerd en de opvarenden stonden duizend angsten uit. Twee van de vaartuigen wer den vrij spoedig op de kant geslagen en liepen aanzienlijke schade op. Een der woonarken raakte geheel op drift en dreef later op de dijk. Toen er hulp kwam opdagen bleken de 23 mensen, die zich op de vaartuigen bevonden, in een zeer hachelijke toestand te verkeren. Men vereende, krachten werden zii dooi de waterpolitie, in samenwerking met de gemeentepolitie en gemeentewerken, van boord gehaald en in veiligheid gebracht. Op het politiebureau kwamen allen weer op verhaal en vervolgens werden zij on dergebracht in Hotel de Zon. Later op de dag heeft men de schepen weer onder controle gebracht. Aan dit werk hebben ook de zeeverkenners een groot aandeel gehad. Ook Groot IJsselmunlen paraat voor inzameling Meldt U voor stalling van vee! Op het gemeentehuis van IJsselmui- den ratelen de schrijfmachines, die de lijsten klaarmaken van een grote, algemene inzamelingsactie, aie zo mo gelijk vandaag nog zal beginnen. Ook hier is het devies: eerst geld. dan goederen. Bij de overstromingsramp, die in 1926 Zalk trof. bleek, hoe wei nig men aan ingezamelde kleding stukken had. Wnd burgemeester Wielink. die hedenochtend ten ge meentehuize een vergadering van tot hulp bereide nolabelen der gemeente leidde, doet een dringend broep op de IJsselmuideners. die gelegenheid hebben tot tijdelijke stalling van vee. zich bij hem te melden. De nieuwsberichten meldden, dat voor 5000 stuks onderdak werd gezocht. Stelt uw ruimte beschikbaar, opdat zo nodig ook IJsselmuiden in dat opzicht kan hel pen. Predikanten en andere plaatselijke autoriteiten hebben onderling een inza- molingssysteem opgezet, dat hee-i Groot- IJsselmuiden kan bestrijken, tot in de uiterste hoeken. Een luidsprekerauto zal rondgaan om de collecte aan tc kondigen. De autoriteiten hebben ieder een be paalde collectebuurt of wijk voor hun re kening genomen en zullen zich helpers verschaffen. Eventuele kledingstukken kan aan de collectanten worden meege geven. IJsselmuidenaren. geeft geld. Geeft veel geld. want de nood is groot, en gij als plattelanders weet uil ervaring wat een overstroming van uw landerijen en gebouwen betekent! Hersengymnastick-tournooi. KLC won van Wil-Blanw Het door het Kamper Sportpark ge organiseerde hersengymnastick-tournooi werd Zaterdagavond voortgezet met de strijd tussen de ploegen van het Kampei- Lyceum en de korfbalvereniging Wit Blauw. Er was voor deze ontmoeting vrij veel belangstelling, en geruime tijd hebben de bezoekers van een spannende strijd kunnen genieten. De korfballers(sters) hebben de Ly- cefsten goed kunnen volgen, doch ten slotte bleek laatstgenoemde ploeg het in I intelligentie te winnen. De uitslag was K.L.C. 19 pnt. Wit Blauw 16 V* pnt. Tevoren deelde de heer Louer nog mede, dat de inschrijving van ploeg 17 binnengekomen was. Er zal, alvorens deze toegelaten kan worden, nog een aan melding moeten bïnnénkomen. Lief hebbers dus voor! Zaterdag a.s. zullen de ploegen van de Vereniging voor Huis vrouwen en de gymnastiekvereniging T.H.O.R. elkaar partij geven. De leiding in het tournooi heeft thans de ploeg van het Ziekenhuis met 20'A pnt gevolgd door de Rederijkers (20 pnt), K.L.C. (19 pni) en Wit Blauw (16JÜ- pnt). IJW had aan 3-0 voorspr ong mei genoeg C.S.V. won verdiend met 53 De stormachtige wind, die van doel tot doel stond, maakte goed voetbal onmogelijk en het elftal dat zich het beste aan de toestand kon aanpassen had de meeste kans op de beide pun ten. IJW kwam in het veld met cTe kennelijke gédachte om tc winnen maar CSV wist zich het beste aan te passen, zodat uiteindelijk de beide punten in Zwolle bleven. Het begin was veelbelovend. Ge steund door de krachtige wind toog IJVV direct ten aanval. De bal werd over links gespeeld waar de jeugdige Van Oene de bal vrijmaakte en afge meten voor doel plaatste. Felix nam de bal ineens op de schoen en het was 10 voor IJVV. Het elftal dat tegen de wind in speelde bepaalde zich hoofdzakelijk tot de verdediging met enkele uitvallen. Steeds speelde zich de wedstrijd voor 't CSV doel af, maar ondanks dat kon men niet doelpunten. Na ongeveer twintig minuten spelen was het weer Felix, die van grote af stand een hard schot loste, dat het tweede doelpunt voor IJW betekende. Toen het direct daarna 30 werd, door Felix, dacht IJW al dat de wed strijd gewonnen was. CSV kreeg meer gelegenheid om zich los te werken en ondanks de stormwind kwamen de Zwollenaren vaker over de middellijn. Eindelijk kregen ze een corner te ne men, die goed werd voorgezet en dooi de middenvoor onberispelijk werd in gekopt. (31). Nog voor rust was het mede door de wind, die Stam finaal in de luren legde, 32, met welke stand de rust kwam. Na niet al te lange tijd was het al gelijk en ondanks dat Stam zich goed weerde werd de score geleidelijk aan opgevoerd tot 53. De IJVV reserves deden het betel en wisten op eigen terrein een 21 overwining te behalen op het bezoe kende Go Ahead III. Ook hier was de storm wind het grootste spelbreker en het elftal dat de wind in de rug had kon de tegenpartij zijn wil opleggen. Eerst was het IJVV die met de wind in de rug speelde maar het duurde nog tot even voor rust voordat het eerste doelpunt viel. Na rust trok IJVV zich in de verdediging terug en een enkele uitval zorgde er voor dat de strijd niet al te eenzijdig was. Even na rust ge lukte het de middenvoor om de voor sprong te brengen tot 20. Het werd nu een ware belegering op het IJVV doel maar slecht schieten enerzijds en pech aan de andere zijde zorgde er voor dat het met een doel punt afliep, gescoord even voor het einde. DE MOLEN BIJ CRAMER ONHERSTELBAAR VERNIELD Hoewel Kampen in vergelijking" met de vreselijk geteisterde gebieden in het Westen van ons land voor ram pen gespaard is gebleven, is er toch ook hier tijdens de storm in het af gelopen weekeinde wel het een en ander gebeurd, dat een flinke schade teweeg heeft gebracht. Het ergste is wel de molen bij Cra mer er aan toe. Eén hevige stormvlaag heeft de resultaten van het moeizame werk, dat in het voorjaar van 1952 bij het verplaatsen van de molen is verricht, te niet gedaan. De storm heeft de molen, naar men aanneemt, onherstelbare schade toegebracht. Zon dagnacht tijdens het hoogtepunt van het noodweer is het gebeurd. Het I trotse gebouw was tegen de stoot kracht van de wind niet opgewassen. De wieken werden .als door een reu zenkracht aangegrepen en volkomen van de molen afgescheurd. De dikke balken knapten als lucifershoutjes en de stukken kwamen tientallen meters verder op de grond terecht. Het ge vaarte had daarbij ook nog een ge deelte van de wand der molen mee genomen. Tevens sloeg de stormwind het grootste stuk van de stelling weg. Men deelt ons nog mede, dat de schade naar alle waarschijnlijkheid on herstelbaar zal blijken te zijn. Zij loopt in ieder geval in de duizenden. Een roemloos einde van een trots gebouw. Ook op andere plaatsen heeft de storm veel onheil teweeg gebracht. Overal in de stad hebben talloze daken een lelijke knauw gekregen. Vele ramen zijn uit de sponningen ge slagen en vooral het plantsoen heeft het flink te verduren gehad. Storm over IJsselmuiden. Ook in IJsselmuiden is vrij veel schade aangericht, al is zij gezien de windkracht nogal meegevallen. Ver scheidene palen van het electrische net knapten af, waardoor verscheidene delen. o.a. Oosterholt in het donker kwamen te zitten. Een aantal dakpan nen werd afgerukt en vrij veel ruiten van tuinders sneuvelden. Het ergste was het huis van de heer Doorn aan de Grafhorsterdijk er aan ice. Eerst werd de koekoek van het dak gerukt en toen kreeg de wind vrij ;pel op de rest van het dak. In allerijl uoesten de bewoners een goed heen komen zoeken* in een huis er naast. WILSUM. Bijeenkomst A.K. kiesver. Voor de A."R. Kiesvereniging te Wilsum sprak de heer Hk Wielink Stzn, wethou der van IJsselmuiden, over de gemeente politiek, waarbij spr. speciale aandacht wijdde aan het woningvraagstuk. Hij be lichtte de plannen van de gemeente in zake woningbouw. Getracht zal worden in Wilsum goedkope woningen te bou wen, die ongeveer f .6,60 aan huur zullen dóen. Tevoren was de huishoudelijke agenda afgewerkt. Er bleek een te kort te zijn van f 10,57. Na een hierna gehouden discussie werd besloten de contributie met 0,50 te ver hogen. VELUWE WAPENVELD Station Wapenveld gaat geheel dicht. Ook voor goederenvervoer. Naar wij vernemen is thans definitief besloten het station Wapenveld ook voor het goederenvervoer te sluiten. De sta tionschef, de heer Van Enk, zal hoogst waarschijnlijk naar Zwolle worden over geplaatst. De dienst van Van Gend en Loos zal in het vervolg worden verzorgd door J. van Piekeren, wiens schuur als opslagplaats van stukgoederen wordt om gebouwd. De levering van spoorwagons j gaat gewoon door. doch wordt verzorgt. door het station Hattem of Zwolle. Over i een eventuele nieuwe bestemming van het stationsgebouw kon men ons geen nadere inlichtingen verstrekken. Op deze foto ziet men één der Rijnaken de Breithorndie door de storm losgeslagen is en op het land werd geworpen, waar hij dreigde te breken. Inmiddels heeft men de „Breithorn" weer vlot gekregen, nadat de lading geheel 'iaas gelost. Ds Vasseur blijft in Kampen De voorganger van de Vrije Evang. Gemeente, ds Vasseur, heeft het be roep naar Amsterdam, dat hij inder tijd aangenomen had, thans weder in getrokken, zodat hij dus (tot vreugde van zijn gemeente) te Kampen zal blijven. Een en ander houdt verband met het niet tijdig kunnen verkrijgen van woonruimte. VIS AAN DE AFSLAG. Aan de visafslag te Kampen werd Zaterdag aangevoerd: 630 p. witvis van i 0,03'i-, 118 p. snoek van f 0,89, 112 p. snoekbaars van f 0,61, 9 p. kar per van f 0,20, 22 p. baars van f 0,89. Burgerlijke Stand Geboren: Engeltje, d. van W. Woning en G. Ringenier; Anna, d. van G. Bosman en G. van Staveren; Jan en Dirk 2 z. van J. van Bruggen en J. van Wij he. OPROEP Een nationale ramp van ongekende omvang heeft ons land getroffen, ver oorzaakt door onze aloude vijand (en vriend tevens), de zee. Een ramp, die ons, inwoners van Kampen, vanouds bekend met de kracht van de zee, in het hart raakt. Gelukkig zijn wij zelf daarvoor bewaard gebleven. Maar nu kunnen en mogen en moe ten wij anderen, onze getroffen land genoten in het Westen en Zuiden hel pen. Velen hebben reeds in allerlei vorm hulp aangeboden. Vanmiddag om 2 uur begint in onze stad een grote inzamelingsactie. Het gaat om geld en bepaalde goe deren. Vooral geld, geld en nog eens geld. Helpt allen, met spoed en afdoende, doouw giften af te geven aan hen die u vanwege het plaatselijk comité bezoeken. De burgemeester van Kampen: W. P. Berghuis. iiiiiiiiiiniiiiMin ill WEZEP Lezing voor Geld, Mij van Landbouw en CBTB Ir De Jonge sprak over Oosler-polder Vrijdagavond sprak in de serie winter- lezingen voor de Geld. Mij van Land bouw en de C B.T.B. in hotel Top Ir De Jonge uit Hattem. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de G.M. v.L.. de heer J. Immeker. die alle aan wezigen en de spreker hartelijk welkom heette Ir de Jonge sprak over de belan gen van de Veluwse boer bij de droog making van de Ooster-polder. Aan de hand van uitvoerige kaarten besprak hij eerst de opzet van Wet werk en schetste vervolgens welke invloed de droogma king der nieuwe polder heeft voor de Veluwe. Hei komt er op aan of men de nieuwe periode, die voor de Veluwe gaat inluiden op de juiste wijze weet te be nutten en uit te buiten. Voor de land bouwende bevolking van de Veluwe biedt de nieuwe polder vele kansen. Bo venal ligt er een taak voor de provin cie. gemeenten en landbouworganisaties om door verwezenlijking van een streek plan de Veluwe lot een modern land bouwgebied te maken om te voorkomsn. dat tussén het oude en het nieuwe land de afstand te groot wordt. De wa terhuishouding op de Veluwe is lang niet overal normaal. Het belangrijkste pro ductiemiddel is en blijft water. Juist daarom is de komende inpoldering voor de Veluwe van grote betekenis, mits men van de kansen gebruik weet te ma ken. Tenslotte sprak ir De Jonge er nog over wat de Veluwe moet doen. De 17 O. polder moet niet als een vervelend iets bekeken worden, doch als een grote ze gen. Potentiële energie moet er zijn om mee te kunnen profiteren. Oosterwolde, aldus spreker, zou in de toekomst ge makkelijk de productie met het dubbele kunnen verhogen. Nieuwe bedrijven kun nen er komen zonder de achterliggende boeren te schaden. Door de vaste brug- verbindingen die zullen worden gemaakt bii Harderwijk en Elburg. is geen enkele boerenstand zo gunstig gelegen t.o.v. de nieuwe polder als de Veluwe. Met een goede ontwikkeling en schoolopleiding valt er vee] te bereiken. Er zijn twee mogelijkheden. Pionieren of een goede betaalde baan in de landbouw verwer ven. Men moet ook niet vergeten, dat de Zuiderzee-inpoldering slechts een drup pel op een gloeiende plaat betekent wan neer men bedenkt dat er slechts voor "én zoon plaats is op de boerderij. Weinig schade door de storm Het noodweer heeft in Epe weinig schade aangericht. Op het Marktplein is van een vrij dikke lindeboom de'stam, halverwege de kruin afgeknapt.. Die grote kruin kwam in de tuin van de heer De Vr. terecht en scheerde een grote ruit van een serre, zonder deze te breken. Ooit in de Burg. Van Walsemlaan sneuvelden enige bomen, alsmede enige hoge sparren particuliere tunien. UIT IJSSELMUIDENS VERLEDEN Van de eertijds machtige bouwwerken zoals „Ittervecht" en „Huize thoe Oos- sterholt" is niets meer overgebleven. Van Ittervecht herinneren alleen nog maar twee waterputten aan het eens zo grote gebouw. ..Huize thoe Oosterholt" is ge heel verdwenen en op dezelfde plaats waar eens het machtige huis stond, is nu een kapitale boerderij verrezen. In een vorige biidrage hebben we reeds gemeld dat de eerste bewoners, voor zover men dit althans na kan gaan. afkomstig wa ren van het bekende geslacht Van deVechte. ..Huize thoe Oosterholt" een rijke herinnering Niet altijd waren de bewoners van ..Huize thoe Oosterholt" brave en eer zame burgers. Zo was er in de zestiende eeuw een zeer vrolijke jonker, die het bestuur over de uitgebreide landerijen verkreeg. Lutgen Kruse. zoals hij heette, was een lichtzinnige kwant, die zich niet veel gelegen liet liggen aan het oude landgoed. Slechts zelden woonde hij op het grote huis en meestal kon men hem vinden te midden van een vrolijke schaar vrienden, die probeerden zoveel mogelijk te profiteren van hetgeen het landgoed opbracht. De uitgelekte landerijen la gen er verwaarloosd bij en de pachters kwamen klagen, dat ze de huur niet; meer op konden brengen. Lutgen gaf niet veel om de traditie van het oude geslacht. Een ieder die betrokken was bij dit huis zag met lede ogen hoe de zaak verwaar loosd werd. Waren de voorzaten niet een der voorvechters voor de ontginning van Mastenbroek? Daadwerkelijk hebben zij meegewerkt aan de drooglegging en aan het bouwen van de dijken. Nog steeds werd er gewerkt aan het verzwaren van de dijk, die het laag gelegen land moest vrijwaren voor overstromingen. Ook in die tijd moest men een soort van pol- derlast betalen, die toen nog geen pol- derlasten heetten, maar ..Dijkpliehtighe- den". Op schromelijke wijze verwaar loosde Lutgen zijn dijkplichten. Nimmer bood hij daadwerkelijke hulp als er wat gedaan moest worden. Tien koninklijke zalen. Toen het eertüds trotse bezit geheel tot •erval gekomen was. wilde Lutgen zich ;aarne onttrekken aan zijn plichten. Een verzoek van de familie Van de Vechte om haar weer in de oude rechten te herstellen, werd door de stadhouder van Friesland en Overijssel goedgunstig beoordeeld. Geleidelijk begon er toen een herstel van de oude plaats. De verwaar loosde landerijen werden tot nieuwe bloei gebracht. Toch is ook het geslacht Van de Vechte niet steeds eigenaar ge bleven van ..Huize thoe Oosterholt". In de 17e eeuw verscheen het geslacht Van Santen ten tonele, dat lange tijd alle be zittingen, die eertijds aan de familie Van de Vechte behoorden, bestuurde. Ook deze familie heeft in de loop der eeuwen het landgoed verder uitgebouwd en gemaakt tot een welvarend bezit. Hoe groot „Huize Thoe Oosterholt" eigenlijk geweest is. kan men niet precies meer te weten komen. Maar toch is er nog iets van bekend. Het huis bevatte niet minder dan tien grote en kleine zalen; de een nog mooier dan de ander. Vooral die zalen die voor familiegebruik ingericht waren, moeten een geweldige indruk gemaakt hebben. Er waren „kamers" (naar onze heden daagse begrippen waren het zalen), die ieder een eigen kleur hadden. Zo was er een rode. een groene en een blauwe ka mer. Verder was er een grote zaal om de talrijke gasten te ontvangen. De t«d van verval. Toen brak voor het huis de tijd van verval aan. De tijden werden steeds slechter en kort na Napoleon's overheer sing waren de toestanden op het platte land ten hemel schreiend. Vrijwel de ge hele negentiende eeuw was het treurig gesteld met de gehele boerenstand. Aan deze economische crisis ontkwam ook „Huize thoe Oosterholt" niet. Het schijnt, dat de eigenaren het hoofd niet meer boven water hebben kunnen houden en stuk voor stuk de bezittingen verkoch ten. Toen eindelijk de familie Van Regie- ren het goed in haar bezit kreeg was er niet zo heel veel meer over van het eer tijds trotse bezit. De gebouwen waren vervallen, de landerijen verwaarloosd of verkocht. Tenslotte moest hel afgebroken worden. Bij de brand van )."!2l is het laatste spoor van „Hui- Ooster holt" verdwenen en al' ue ver geelde koopneten weien .i.halen van het eertüds trotse hu».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2