nieuws voor Kampen Meer dan 350 doden te betreuren PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN ZWOLSCHE COURANT Toestand op Schouwen zeer critiek Koninklijk voorbeeld Voorlopige balans van de ramp Schade zeker honderd millioen gulden Kop op! 164ste jaargang, No. 27 Maandag 2 Februari 1953 (Dit nummer bevat tien pagina's) "M T" M Redactie voor KampenHans Wtersma. Abonnementsprijs f 6,— p. kw. 47 ct p. w. Bureau- Broederstraat 8 Telefoon <57 tiaarill OpgetlOllieil „Het Kamper DagbladAdv prijs 1-15 mmreeels f 1.65 Giro 549375. Prinses Wilhehnina in Kloósterzande Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is prinses Wilhclmina in Kloosterzande in Oost Zeeuws Vlaanderen aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. beschikbaar De „Zweden-Amerikal ijn" heeft een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen ter leniging van cïe nood der slachtoffers van de wa tersnood. In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amevi- kalijn" gebouwd. Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandse Rode Kruis telegrafisch Zn Hendrik ldo Ambacht wordt huisraad in veiligheid gebracht. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal slacht offers van de watersnood tlians naar schatting 350. Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreuren is: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabben- dijke 4, 's Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuw Neuzenpolder 1, Heijningen 25, Nnmansdorp 12, Auvergne en Tkeodoruspolder 17, Helle- voetsluis 5, Texel 4, St Pbilipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40. Hoewel enigszins betrouwbare taxaties uiteraard nog niet mogelijk zijn, neemt men toch aan dat de schade zeker honderd millioen gulden zal belopen. De kustwacht van West Schouwen heeft hedenochtend radiotelefo- niscli aan Scheveningen-Radio geseind: „Dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens burgemeester". Dit was het eerste teken dat sinds het begin van de ramp van Schouwen werd ontvangen. f merik. luchtmacht tot hulp bereid Een Dakota van de KLM werpt boven de noodgebieden o.a. rubberbo ten, 10.000 broden van de civiele dienst van de KLM en alle kleding, uit de afdeling gevonden voorwerpen dezer maatschappij uit. Deze kleding zou bin nenkort in het openhaar worden ver kocht. Dc Dakota wordt in normale om standigheden als fotovliegtuig ge bruikt. Het heeft daartoe een luik in de bodem. Daardoor is het voor deze hulpverlening geschikt. Zestien Urker botters, die in Bres- kens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haringvangst gaan, zijn naar het bedreigde Stellendam vertrokken. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het ge troffen gebied vertrokken. Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhen-Main bij Frank fort gereed gehouden om met val- schermen voedselpakketten en technische uitrustingsstukken bo ven het overstroomde gebied in Ne derland neer te laten, zodra van de Nederlandse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. De opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, lui tenant-generaal Manton Eddy, is reeds met een aantal deskundigen naar Nederland vertrokken om de mogelijkheden van directe hulp verlening te bestuderen. Marinevliegtuigen zijn hedenochtend voortgegaan met de hulpverlening. Een helicopter haalde op Goeree en Over flakkee personen weg die op boerde rijen geisoleerd zijn en bracht ze over De overstroomde gebieden in kaart. naar droge plaatsen. Een vliegtuig heeft bij Stavemisse, Poortvliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rubber boten uitgeworpen. Twee Sea-otters gaan ook naar Goeree en Overvlakkee om rubberboten uit te werpen. Een Oxford van de Marine Luchtvaart Dienst is met twee hoofdingenieurs van Waterstaat vertrokken om waar nemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste noodzaak voor hulpverlening. Plastic reddingvlotten Op verzoek van de commandant van het vliegveld Valkenburg hebben de Draka-fabrieken te Amsterdam ruim zestig plastic reddingsvlotten ter be schikking gesteld, die boven de over stroomde gebieden worden uitge worpen. De algemene leiding van het hulp- wei'k door de Marine berust bij de commandant Maritieme Middelen te Amsterdam, kapitein ter zee J. F. van Duim. Het bureau is in de Marine kazerne gevestigd. De Zondag heeft men gebruikt om een aantal schepen gereed te' maken. Deze zijn Zondag avond en in de nacht van Zondag op Maandag afgevaren. Van Amsterdam uit werden twee sleepboten naar Den Bommel op Flakkee gezonden, elke met een aantal vletten en sloepen. Va;+ Amsterdam vertrokken naar C'ala+hea-,' polder twee sleepboten met twee vlet ten. Van Rotterdam naar Middelharnis zijn twintig rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam uit: het communicatievaartuig „Bellana" en een aantal motorvaartuigen, naar Stel lendam de motorreddingsboot Prins Bemhard, naar Numansdorp een motor sloep van de onderzeedienst en een kot ter van de „Kax'el Doorman", naar Zuidland een motorschouw van de onderzeedienst, naar Wemelainge een motoxwaartuig en naar Middelharnis nog een motorvaartuig en een sleep boot. Rivièrahal geheel gevuld De feevièrahal in de Rotterdamse dierentuin is geheel gevuld met kleding en voedsel, dat van alle kanten is aan geboden ter leniging van de nood onder de slachtoffers. Men probeerde een nieuwe grote zaal te vinden voor de opslag van kleding, voedsel etc. Generaal Eddy boven overstroomde gebieden Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Exn-opa, is hedenochtend uit Wiesba den in ons land gearriveerd om na te gaan welke hulp de Amerikaanse mili taire autoriteiten kunnen verlenen bij de reddingswex\kzaamheden in de ge teisterde Nederlandse gebieden. Generaal Eddy maakte hedenochtend een vlucht boven deze gebieden om zich persoonlijk vanuit de lucht een beeld over de toestand te vormen. Hij zou vanmiddag besprekingen met Ne derlandse autoxlteiten hebben. De waarnemende Hoge Com missaris van de Republiek Indo nesia, mr Soesanto Tirtoprodjo, heeft aan de minister-president dr W. Drees, een telegram gezon den, waarin hij namens de rege ring en het volk van Indonesië zijn innige deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heel't ge troffen. De waarnemend Hoge Commissa ris heeft daarbij tevens „Huize Voorhout" het (logeergebouw voor Indonesische studenten aan liet Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te verlenen aan slachtoffers van de ramp. Indonesië stelt gebouw Reeds hedenochtend heeft de Koningin een - groot aantal kledingstukken bin haa,r-zeJf en van boar. ge<In alspede yen l v,met per be-. schikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor 't vervoeren van de slachtoffers van de rarap. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee wordt door het materiaal van de koninklijke stallen verzorgd. gevraagd, welke hulp het meest nodig is. Doetinchem adopteert Mid delh am is Het gemeentebestuur van Doetin chem heeft besloten de getroffen ge meente Middelharnis te adopteren. Tevens biedt de gemeente Doetin chem aan, om een 20-tal leerlingen van middelbare scholen uit de getrof fen gebieden, die dit jaar eindexamen zullen doen, onder te brengen in „Ruimzicht", een internaat, zodat de jongens hun studie kunnen voortzet ten. Tientallen doden in Burch en Zierihzee De kustwacht West-Sclxouwen, die gebruik maakt van de radio- xnstallatie van het dezer dagen ge strande Finse schip „Bore VI" en daarmee het enige contact met de buitenwereld onderhoudt, heeft geseind, dat er 10 a 12 doden in Burch zijn gevallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aantal is niet bekend. De situatie aldaar is „betrekkelijk hopeloos". Zeer dringend is alle moge lijke hulp gevraagd. Giften van vakbonden Het dagelijks bestuiu- van het NW (25.000 gulden), de bij het NW aan gesloten bonden (f 75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank ixx Den Haag (f 50.000), de NV de Arbeiders pers (f 30.000), het partijbestuur van de Partij van de Arbeid (f 10.000), het Hoofdbestuur van de VARA (f 10.000), hebben in totaal een bedrag van f 200.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. De Nederlandse Kath. arbeidersbe weging, haar bonden en instellingen, hebben besloten gezamenlijk f 75.000 bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. De Algemene Neder landse Pluimveeteeltvereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, zal van haar leden medewerking vragen om gedu peerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Aanmel dingen te richten aan het secretariaat. Dr Drees spreekt voor de radio Hedenavond te 20 uur zal (le minis ter-president dr W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Neder landse volk richten. HANDEN INEEN Zonder een gi-oot historiekenner te zijn, of diepgaande studie te hebben gemaakt van de talrijke overstromin- gén welke voor en na Nederland heb ben geteisterd èn gemaakt tot wat het nu is, kan men gerust zeggen, dat na de Sint Elizabethsvloed, die de Bies- bosch deed ontstaan, het water ons land niet meer zo ex-g heeft bezocht. Het heeft, gelukkig, vijf en een kwart eeuw geduurd eer de losgebroken wa teren weer op zo grote schaal dood en verderf hebben gebracht over de meest kwetsbare delen, onze polders. De slag is vanzelf sprekend veel harder aange komen dan in 1421 ook al was toen het aantal slachtoffers groter omdat er nu zo heel veel kostbare cultuur grond, bedrijfsgebouwen en technische installaties een prooi van het water zijn geworden, althans ernstig zijn be schadigd. Als om ons nog eens te doordringen van het vergankelijke, het betrekke lijke, van ons aardse bestaan, kwam deze slag, deze nationale ramp, juist op het ogenblik, dat wij meenden, ons goeddeels te hebben hersteld van de velerlei schade welke oorlog en bezet ting ons hadden -berokkend. Het volk van Nederland heeft een ogenblik staan suizebollen, maar ging niet dooi' de knieën en het duurde niet lang, of we voelden, de krachtproef aan te durven. Regering en verdere overheidsinstanties shaken met de.hier- voor allereerst in aanmerking komen de organisaties de hoofden bijeen en toen de zon voor de tweede maal over het verdronken land opging, wisten wij allen, die samen het volk van Neder land vormen, dat het waarachtig wel zou gaan. Al onze deernis ging uit naar de slachtoffers, die omgekomen dierbaren betreurden, of have en goed hadden verloren en toen pakten wij aan. Een schier bovenmenselijke taak wacht hen, die leiding moeten geven bij het werk, een werk van vele tientallen millioenen, maar zij mogen zich daar bij verzekerd weten van de sympathie en hulp van vele bevriende landen en instellingen en van de eenparige hulp van het eigen volk, dat in het aange zicht van rampen eensgezind is en tot offers bereid als geen ander. Daarbij volgend het lichtend voorbeeld van gans een rij Oranjevorsten en .-vorstin nen en vertrouwend op Hem die de Maker is van alle dingen en de Redder uit de hoogste nood, ook voor het Ne- dex-landse volk. Gesterkt door die wetenschap heb ben wij reeds de handen ineen gesla gen en zeggen tot elkaar, terwijl wij er alweer bij kunnen glimlachen: Kop op! Uitgestrekt landerijen in Lincolns hireEngeland., zijn overstroomd door het zeewaterdat gedurende het weekeinde aoor de dijken brak. Vooral Mablethorpe aan de kust van Lincolnshire was er slecht aan toe. Er werd officieel besloten het stadje en omgeving geheel te ontruimen. Een luchtfoto van de toestand te Mablethorpe.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1