Toenemend zelfvertrouwen stimulans voor nieuwe activiteit President Eisenhower wacht een zware beslissing TREKKERS MAANDAG 2 FEBRUAIH 1953 HENGELOSCH DAGBLAD 2e blad - pag. 4 Financiële Kroniek (Van. onze financiële medewerker). Geleidelijke terugkeer van zelfver trouwen zou men het voornaamste motief kunnen noemen op grond waarvan de Amsterdamse beurs nu reeds een paar weken achtereen een levendig en opgewekt aanzien heeft. Aan dat zelfvertrouwen heeft het de laatste jaren nog al wat gehaperd en daar was ook wel reden voor, want lange tijd konden we ons, econo misch en financieel, slechts oi Marshall-krukken voortbewegen. Nu de Nederlandse regering de zachte wenk van de V.S. ter harte heeft genomen en afziet van de 15 millioen, welke ons op basis van de gedane toezegging vóór 1 Juli nog zou toekomen, is er nog eens weer aan herinnerd dat we sinds de uitvoering van het Marshallplan in totaal S 966 millioen, van de V.S. heb ben ontvangen, zij het dan dat hier onder S 150 millioen geleende gelden voorkomen. En dat thans deze rechtstreekse steun kan worden ge mist doordat de Nederlandse beta lingsbalans, dank zij verminderde import en verhoogde export, een overschot aanwijst mag, zo al niet met trots, dan toch met een toene mend gevoel van zelfvertrouwen worden geconstateerd. Zelfvertrouwen is een eerste voor waarde om een vooropgezet doel te bereiken en we hebben het daarom minder elegant en als een tekort aan zelfvertrouwen aangevoeld dat regering in haar officiële m de mededeling over het afzien van verdere finan ciële steun bij voorbaat op de Ame rikaanse bereidheid tot „maatschap pelijk hulpbetoon" al weer een be roep doet voor het geval we ons in de toekomst eens niet zouden kun nen redden. Hier wordt de fierheid van de oud-vaderlandse geest ge mist en de indruk van het min of meer trotse gebaar verzwakt, ook al wordt hierover thans in de buiten landse pers de loftrompet gestoken. Wat we nodig hebben en wat ook de Amsterdamse beurs nodig heeft als brood, dat is een krachtig, onaan tastbaar zelfvertrouwen, een onver zwakt streven naar de verwezen lijking van het ideaal van financiële zelfstandigheid en onafhankelijk met grimmige volharding. We zijn nog lang niet waar we moeten wezen: Maar er zijn in aller lei opzicht flinke vorderingen ge maakt en nog altijd wettigt de ont wikkeling van handels- en betalings balans geen nieuw pessimisme, ook al zal een terugslag vermoedelijk niet uitblijven. Er is nog altijd een dollartekort, dat echter kan worden opgeheven als de regering van de V.S. luistert haar de zwanenzang van oud-presi dent Truman en Eisenhower in toe passing brengt wat hij bij zijn ambts aanvaarding over de noodzakelijk heid van een vrijere internationale goederenruil heeft gezegd. Van belang is in elk geval dat ook de maand December van het vorig jaar voor Nederland in de E.B.U-. weer een overschot heeft opgeleverd, nl. van 4.7 millioen tegen 2 millioen in November, zodat er voor het ge hele jaar een surplus is van 296.5 millioen, waarvan 183.7 millioen crediet is verleend en U2.7 millioen door ons in goud is ontvangen. Ook de jongste weekstaat van de Neder- landsche Bank toont weer een stij ging van de goudvoorraad, waardoor onze positie ten aanzien van het buitenland wórdt versterkt. Daar het er nu om gaat die ver sterkte positie, ook bij een ver- scherptè concurrentie op de wereld markt te behouden, is het verheu- §end te zien dat de Kamers meer an sinds lang het geval was, op de bres staan voor de innerlijke ver sterking van de Nederlandse bedrij ven en de mogelijkheid van nieuwe investering door verlaging van be lastingdruk en opheffing van maat regelen, welke tot nu toe een gezonde expansie hebben belemmerd (divi dend-stop). Nieuwe mogelijkheden Een en ander heeft ook aan de particuliere belegger het geloof in de toekomst van ons land teruggegeven, althans weer het vertrouwen ge wekt dat er, als niet alle internatio nale samensprekingen mislukken, voor het Nederlandse bedrijfsleven nieuwe mogelijkheden zijn. En hoe zeer dit aan de Amsterdamse beurs is ten goede gekomen, hebben de aanzienlijke grotere omzetten en de stijgende koersen gedurende de maand Januari doen zien. Dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Unilever heeft op zijn doorreis van Turkije naar Londen, van zijn vertrouwen in de expansiemogelijkheden van de Nederlandse bedrijven blijk gegeven. De opening van een zeep- en marga- rinefabriek in genoemd land, waar ook Philips, de K.L.M. en de Hollandsche Bank Unie reeds vestigingen bezitten, betekent voor Nederland nieuwe en behoorlijke kansen en wij zullen er volgens Dr. Rijkens goed aan doen de zaken met Turkije te bestuderen, om dat ook Duitsland er veel werk van maakt zich in Turkije te vestigen. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat er in ons land grote concerns zijn als de Koninklijke. Unilever, Philips en de A.K.U., die haar belangen over de ge hele wereld uitstrekken en aan de commerciële betekenis van Nederland bevorderlijk zijn. De beurs is daarvoor uiteraard zeer gevoelig, zoals wel ge bleken is uit de koersstijging van de aandelen der internationale concerns. Die van Unilever werden gunstig be ïnvloed door de mededelingen van Dr. Rijkens. die van Philips door het plaatsen van ca. f 15 millioen aan delen. tot dusver in het bezit van de General Electric, in Zwitserland, waar op de beurs van Zürich, naar wordt verwacht, notering voor de aandelen zal v/orden aangevraagd. Ook de be langstelling voor aandelen A.K.U. werd verlevendigd door een dergelijke transactie, n.l. de verkoop van f 10 millioen aandelen aan een New Yorkse firma, waarop een introductie aan de New Yorkse beurs zal volgen. Vooral nu ook aandelen AJK.U. als internatio nale fondsen worden aangemerkt, wat wil zeggen dat ook niet-ingezetenen ze uit hun tegoed in Nederland o.a. in aandelen Koninklijke. Unilever en Philips kunnen verwisselen, betekenen dergelijke transacties een verruiming van de handel in deze aandelen, daar buitenlanders niet-ingezetenen tot dusver de opbrengst van aandelen A.K.U. uitsluitend in zuiver binnen landse fondsen mochten herbeleggen. Een andere stap naar grotere vrij heid in het beursverkeer is verkregen door de praktische opheffing van de z.g, Dera-lijst voor Amerikaanse sha res'. zodat de arbitrage straks in nage noeg alle Amerikaanse waarden zal kunnen opereren. Wordt de beurs op deze wijze lang zamerhand van haar oorlogsboeien ontslagen, dan mag worden verwacht dat de kapitaalstroom zich -weer in sterkere mate op de aandelenmarkt zal richten, waardoor t.z.t. dan ook de mogelijkheid van nieuwe emissies voor het bedrijfsleven wordt geschapen. Indonesische waarden Vermeldenswaard is tenslotte het toenemend vertrouwen in Indonesi sche waarden, welke lange tijd door het publiek werden verwaarloosd. De situatie waarin Indonesië verkeert is nog allesbehalve rooskleurig. De schat kist had in 1952 een tekort van R 4 milliard, de handelsbalans, waarop het land moet drijven, is nog steeds zeer onbevredigend en de monetaire reserves zijn gering, maar Dr. Sumito. de Minister van Financiën voert een krachtige bezuinigingspolitlek en ook blijkens de jongste redevoering van Soekarno begint de regering in te zien dat men met anti-Nederlandse excla maties en een negatief nationalisme geen land tot nieuwe welvaart brengt. Uit de besprekingen inzake de rege ling van gemeenteschulden en de naasting van openbaarnutsbedrijven, zowel als van de Spoor- en Tramweg- maatschappijen, hoe onbevredigend deze tot dusver ook mogen zijn, kan toch de conclusie worden getrokken dat men in regeringskringen allengs boven de revolutionnaire begrippen uitgroeit en er zich rekenschap van geeft dat, wil men een goed gefun deerd staatscrediet vestigen, oude schulden moeten worden geregeld, al vorens nieuwe kunnen worden aan gegaan. De erkenning van deze klassieke wijsheid, zomede enkele moedgevende jaarverslagen Senembah, Bandar Rubber, Vereen. Majanglanden, Wa- toetoelis-Poppoh e.a. hebben in de afgelopen week de meeste Indonesi sche waarden op een hoger niveau gebracht. Zaterdagmiddagvoetbal Het is Juliana gelukt om tegen de Sparta-reserves een kostbaar puntje bin nen te halen, maar het hadden voor de Hengeloërs ook beide punten kunnen zijn, indien men van de talrijke kansen een beter gebruik had gemaakt. De rood- wit-blauwen hebben zich in deze wed strijd van een betere zijde laten zien dan een week tevoren en dat terwijl de weers omstandigheden nu veel ongunstiger wa ren. Een harde wind stond schuin over het veld en bovendien moesten de Hen geloërs met twee invallers uitkomen. D» Enschedeërs speelden technisch iets be ter, maar de Hengeloërs hielden de ba lans volkomen in evenwicht door hun grote enthousiasme. De Juliana verdedi ging kon telkens goed ingrijpen, terwijl het wegwerken ook veel beter was. De middenlinie heeft veel werk verzet, maar over de voorhoede zijn we niet zo tevre den, Wanneer men tot tweemaal toe al leen voor de keeper verschijnt en nog niet weet te doelpunten dan is dit. toch bepaald zwak. Bovendien schoot de rechtsbuiten eenmaal buiten bereik van de Spartakeeper tegen de lat. zo dat de Spartanen met het gelijke spel wel tevre den mogen zijn. In de eerste helft was het een geregeld op en neer golven van het spel, met beurtelings beide doelen in gevaar. De verdedigingen konden tot aan de rust de doelen voor doorboring vrijwaren, hetgeen de verhouding juist weergaf. In de tweede helft kreeg de Juliana middenvoor de bal 1e pakken. Het schot was de keeper te machtig 1-0. Tot 25 min. voor het einde kon Juliana deze voorsprong behouden, maar teen was het de Sparta middenvoor, die de stand gelijk maakte 1—1. Enkele minuten later was het de Juliana rechtsbinnen, die zich door de Spartaverdediging werk te en de Hengeloërs weer een voorsprong gaf 2—1. De Spartanen gaven zich ech ter niet gewonnen en toen er nog 8 min. te spelen waren was het de rechtsbuiten die de stand weer gelijk maakte 22. SCHAKEN. Tweekamp Botwinnik Taimanov vrijwel beslist De vierde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov is gewonnen door eerstgenoemde. Botwinnik leidt thans met 31. en behoeft uit de beide resterende par tijen slechts Vz punt te behalen om zeker te zijn van de titel. Om het T.S.B.-kam pioen schap Schaper en Keizer leiden Nu de voorwedstrijden om het persoon lijk kampioenschap van de Twentse Schaakbond hun einde naderen de vierde ronde werd Zaterdag in hotel De Ster te Hengelo gespeeld begint er tekening in de strijd te komen. Het is zo goed als zeker, dat Schaper en Keizer in groep A, resp. B. zullen winnen. Voor de tweede plaatsen, die ook recht geven op deelname aan de finale, zijn nog ver schillende kanshebbers. Ook in de tweede klasse verbeterden de leiders, resp. Van Eldik en Jan Vis- scher. hun positie. De uitslagen waren: Hoofdgroep A. Zikken (Almelo)Wis- sink (MOP) V-,y. Schaper (MOP) Roordink (Hengelo) 10. Dijkhuis (M. Euwe)Ankoné (Oldenzaal) 01. Hoofd groep B. Valster (Hengelo)Keizer (ESG) 01. Rietman (Boekelo)Noome (Hengelo) 01. Uit de 2e ronde: Koning (Vriezenveen)Valster (Hengelo) 01. 2e klasse A. Bernink 'Oldenzaal)Van Eldik (MOP) 01. Ruitenberg (MOP) Levink (MOP) 1—0. Uit de 1ste ronde: Helthuis (Oldenzaal)Levink (MOP) 01. 2e klasse B. Kedde (MOP)Meijer (Oldenzaal) 01. Hagen (Oldenzaal) Jan Visscher (M. Euwe) 01. De standen zijn thans: Hoofdgroep A. Schaper 3 gespeeld 2y punt; Wissmk 42>/.; Zikken 32. Ankoné 31 y. Dijk huis 3y. Roordink 20. Hoofdgroep B. Keizer 4-^-3 y. Valster 3—2. Noome 3iy Debecker (MOP) 21. Rietman 41. Koning 20. 2e klasse A. Van Eldik 43y. Bernink 42y. Levink 42. Rui tenberg 31. Heemstra (Oldenzaal) 2y. Helthuis 3y. 2e klasse B. Jan Visscher 43. Van Sark (Boekelo) 32. Bleek (MOP) 32. Hagen (Oldenzaal) 4—2. Meijer 4—1. Kedde 4—1. BOR[\'E ONTSPANNING VOOR SUPPORTERS BORNSE HARMONIE. Een stampvolle zaal heeft Zaterdag de eerste ontspanningsavond in dit jaar van de supportersvereniging der Bornse Harmonie meegemaakt. De supportersvereniging ondervond de steun van hen. waarvoor zij nu al enkele jaren achtereen op de bres staat. De Harmonie Kapel, die als de Harmonie Boys het levenslicht aan schouwde. maar nu in eerstgenoemde titel herdoopt is, vulde de avond. Het was niet alleen de naamswijziging, die dit orkest nieuw aanschijn gaf, ook metterdaad was het borelingske uit gegroeid tot een volwaardig orkest. De uitbreiding met een conferencier en een zanger gaf de zo nodige vari atie. Henk Peters, die de eerste func tie vervulde, beschikte over een rijk arsenaal van goede en verantwoorde moppen. Dat ze niet alle baardeloos waren, kon bij een zo rijke verschei denheid niet worden verwacht. Frits Hondebrink verrastte het publiek met enkele prachtig gezongen liederen en gaf daarmede blijk, dat hij zowel mu zikaal als vocaal zijn mannetje staat. Een van geestdrift gloeiende decla matie van mej. Betsy Loo bracht het onvergetelijke succes van de Bornse Harmonie van deze zomer weer in herinnering. De heer J. ter Hennepe. voorzitter der supportersvereniging, leidde de avond en deelde in zijn openingswoord mede, dat er ten behoeve van de aan schaffing van instrumenten voor nieuw toegetreden jonge leden een grote verloting op touw gezet wordt. Hij wekte voorts de aanwezigen op het komende bedrijfsconcert in de cantine van de N.V. Spanjaard bij te wonen. Een bal besloot deze avond. AFSCHEID VICARIS TER SCHEGGET. Na vier maanden als zodanig werk zaam te zijn geweest, nam vicaris G. H. ter Schegget gisteren afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente. De scheidende vicaris hield een predica te naar aanleiding van de gelijkenis van de Zaaier. Ds. van Andel dankte de heer Ter Schegget voor het heil zame werk, dat deze in de korte spanne tijds in Borne op velerlei ge bied gepresteerd heeft. Hij betreurde het, dat de derde medewerker Borne nu weer gaat verlaten, omdat drie personen volledig werk hebben in Borne. Ds. van Andel wekte de ge meente op de nodige activiteit te be trachten, opdat dit verlies gecompen seerd kan worden. JAARVERGADERING CREDO PIGNOCLUB. Onder leiding van de heer J. Spen- kelink hield de Credo-Pugnoclub Zon dagmiddag een jaarvergadering. De heer H. Olde Olthof constateerde in ziin jaarverslag, dat er veel voor de missie gedaan is. Broeder Mulder kon een bedrag van f 540.35 meegegeven worden. Het ledental nam toe. de missie-avonden werden een groot suc ces. De penningmeester, de heer G. Nahuis sloot zijn boeken af met een batig saldo. De heer Joh. Vaalt gnf een verslag over de hereniging der kerken. Ook in deze onderafdeling viel een stijgend ledental te noteren. Adviseur kapelaan Tondeur hield een opwekkende toespraak. Aan de heer H, Nijhof. die 30 jaar bestuurslid is geweest, en de vereni ging ging verlaten, werd onder dank zegging een boekwerk overhandigd. Om liet leven van de Rosenbergs (Van onze correspondent te Washington). Buiten het heb. van hel Wille Huis te Washington loopt nu al dagen-, ja weken lang. een rijtje mannen en vrouwen heen en weer. De borden, welke zij met zich dragen, dringen aart op clementie voor het echtpaar Rosenberg, voor de man en de vrouw, die volgens getuigen, oen belangrijk geheim omtrent de atoombom uitgeleverd hebben aan de Sovjet Unie. Beiden zijn tot de eleclrische stoel veroordeeld en alleen indien president Eisenhower hun gratie verleent, kan die straf nog veranderd worden. Geen redelijke twijfel aan de schuld Een eindje verder, ook bii het Witte Huis. lopen andere mannen en vrou wen met andere borden. Zij wensen dat de Rosenbergs zo streng mogelijk gestraft worden en willen geen gena de zien bewezen aan mensen, die zij beschouwen als uiterst gevaarlijke landverraders. De demonstraties te Washington zijn zeer ingetogen. In New York is men in sommige kringen zeer opge wonden over dè zaak. en elders in de wereld met name in Frankrijk buiten de communisten het geval uit zoveel zij kunnen, waarbij zij tal van CONTACTAVAND K.J.M.V. De Katholieke Jonge Middenstands vereniging hield in café Eekers een contactavond. Er waren heel wat le den met him dames aanwezig, toen de heer F. Huiskes het openingswoord sprak. De heer Gelink. oud-kringvoorzitter uit Hengelo, hield een propagandisti sche toespraak. Er werd het verdere deel van de avond een afwisselend programma geboden dat zeer in de smaak viel. Op muziek van een orkest onder leiding van Gerard Schrijver werd er prettig gedanst. JAARVERGADERING BORNSE HARMONIE. Gistermorgen hield de Bornse Har monie haar jaarvergadering onder leiding van de heer H. Kwast Jr. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord het grote succes, dat de Bornse Harmonie behaalde. De heer D. J. ter Horst bracht ver volgens het jaarverslag uit. waaruit bleek, dat de B. H. een bloeiende ver eniging is. De penningmeester, de heer B. Hilverink, bleek goed geboerd te hebben. Hii kon ziin boeken met een batig saldo afsluiten. Namens de kascommissie verklaarde de heer II. Hondebrink boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Hii dankte de penningmeester voor ziin accuraat beheer. In de kascommissie werdpn gekozen de here? R. Zomer en H. Hondebrink. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden herkozen. Het bestuur bestaat thans uit de vol gende nersonen: H. Kwast Jr.. voor zitter. D. J. ter Horst, secretaris. B. Hilverink. penningmeester, H. Stege- huis R. Hilverink. F. Hondebrink en H. H. Kwast. niet-communisten weten mee te krij gen in hun actie. Het is een heel karwei om de gang van het proces tegen de Rosenbergs geheel te herlezen. Maar het loont de moeite, en gezien de deining, welke er in de wereld over deze aangelegen heid bestaat, kan het zijn nut heb ben hier enige conclusies te bezien. Proces correct gevoerd Eén ding staat voorop: niemand kan met recht beweren, dat dit pro ces op een niet correcte manier is gevoerd. Ook de verdedigers van-de beklaagden hebben zich zeer gunstig uitgelaten over de wijze waarop rech ter Kauffman, in Maart 1951, de rechtzaak heeft geleid. Het was een jury-zaak, en in lan den, waar men niet aan jury-recht spraak gewoon is. doet men soms wat sarcastisch over deze wijze van be rechting. Men moge dan echter be denken dat de beklaagden. indienze dat gewenst hadden, een proces zon der jury hadden kunnen hebben. Waarschijnlijk heeft de verdediger hun dat afgeraden. De Rosenbergs hebben twee zoontjes en de verdedi ger heeft waarschijnlijk de hoop ge had. dat dit feit eer invloed kon heb ben op een jury van leken dan op een rechter De jury heeft alle getuigen aange hoord, zowel ten gunste als ten on gunste van de beklaagden. Daarna wat het haar taak uit te maken of de getuigenissen geloofwaardig wa ren. en tot een conclusie te komen omtrent schuld of onschuld van de beklaagden. Eerst nadat de jury van twaalf leden met algemene stem men een beklaagde schuldig heeft bevonden, bepaalt de rechter de straf maat. De jury spreekt het „schuldig" uit. wannéér zij „geen redelijke twij fel" heeft aan de schuld. Bewezen behoeft de misdaad niet te zijn. Het komt aan op een geloof in de getuige nissen. die zijn afgelegd. Buiten redelijke twijfel Wat hebben volgens getuigen a charge de Rosenbergs op hun ge weten? Zij zouden van 1944 tot 1950, de Russen hebben voorzien van aller- hand informaties over militaire ge heimen en met name zouden zij de Russen de ODlossing in handen heb ben gespeeld van een zeer moeilijk probleem, dat zich voordeed bij de vervaardiging van de atoombom. Hadden de Russen deze oplossing niet gekregen, dan zou hun eerste bom wellicht eerst jaren later gereed ge komen zijn. De Rosenbergs hebben getracht contact tè krijgen met links georiën teerde ingenieurs en technici, die be reid zouden zijn eventueel tegen betaling gegevens te verstrekken over wat er in allerlei oorlogsindu strieën werd uitgedacht en gefabri ceerd. In 1944 en 1945 werkte David Greenglass. een broer van mevrouw Rosenberg, in Oak Ridge en in Los Alamos. Daar fabriceerde men de atoombom en deze Greenglass. die in het proces de hoofdgetuige was, zou aan de Rosenbergs schetsen verschaft hebben, die de oplossing gaven voor de zo belangrijke „implosie" in het mechanisme van de bom. Zij die cri- tiek hadden op dit proces, hebben naar voren gebracht, dat èn Green glass' verwantschap met de Rosen bergs èn het feit. dat hii zelf in de zaak betrokken was. zijn getuigenis minder waarde gaven. Harry Gold. een andere belangrijke figuur in het complot, trad eveneens op als getui ge. Maar men vergete niet. dat hun mededelingen gesteund werden door verscheidene andere getuigen: al konden die getuigen dan ook minder opwindende zaken meedelen dan het tweetal, dat inderdaad, met de Ro senbergs „prominent" schijnt te ziin geweest in deze affaire. De Rosen bergs hebben de beschuldigingen van a tot z ontkend. Niettemin was de jury eenstemmig van oordeel dat zij schuldig waren en wanneer men het proces herleest, kan men zich over die conclusie niet al te zeer verbazen. Russen spreken van anti semitisme Zelfs in deze tijd durven de com munisten nog met een schoen te smijten, die hunzelf prima past. Anti-semitisme zou een der hoofdmotieven zijn van de actie tegen de Rosenbergs.... Maar het is dan toch wel verras send. dat rechter Kauffman, die de strafmaat te bepalen had, de zwaarste straf uitsprakhoe wel hij zelf een Jood is. Kauffman achtte de zaak zeer ernstig en hij is een man. die in zulke ernstige gevallen, de neiging heeft een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Het heeft velen echter ge troffen. dat lieden als Klaus Fuchs, Harry Gold en Greenglass er in andere processen heel wat beter af zijn gekomen. Het Hof, waar voor de zaak in hoger beroep is behandeld, achtte de procedure, die gevolgd was. volkomen correct, doch liet wel door schemeren. dat de straf zwaar was uitgevallen. Over de strafmaat had dat hof echter geen zeggenschap. Eisenhower en zijn raadgevers staan thans voor een moeilijke be slissing. Naar eer en geweten recht vaardigheid te betrachten moet en zal voor de president het enige richt snoer zijn. De mannen en vrouwen met de borden lopen langs ziin hek ken. „Redt de Rosenbergs": „Weg met de verraders" In het Witte Huis is het stil. Er zijn beslissingen, die een president tenslotte alleen moet nemen: althans zonder medemensen. 518e Staatsloterij 2e klasse - le lijst f 30.000: 6031, f5.000: 2155, f2.000: 19317, f 1.500: 5336 19964, f 1.000: 10206 10932 16826 16922 18751, f400: 2141 2715 4116 5692 8592 8603 9102 9970 10180 10332 13229 13257 13519 15354 17827, f 200: 1077 1258 1293 1673 1959 2355 2538 2571 2660 2727 2792 3157 3472 4021 4192 4759 4990 5031 5146 5782 5988 6103 6157 6429 6479 6482 6489 6653 7139 7252 7458 7584 7991 8088 8586 9014 «052 9254 9396 9467 10273 10328 10410 11390 11763 11958 12454 13171 13919 14604 14646 15348 15541 15592 15834 15874 16464 16567 16906 17206 17319 18405 18433 18461 18713 20335 20376 20514 20515 20628 20841 21801 21853 21928 21992 De vette cijfers geven steeds de duizendtallen aan van de reeks volgende getallen 40.354 01 (102 018 026 056 185 231 236 277 287 500 317 352 353 364 397 -(09 431 437 496 503 534 584 02 - 015 070 084 218 227 234 235 301 307 345 365 416 431 463 451 532 539 546 576 596 633 646 673 951 962 987 008 018 031 064 069 125 175 179 181 195 205 210 216 232 745 419 421 457 458 821 827 840 501 511 527 599 608 613 716 717 753 770 'k i 018 019 028 040 048 543 553 557 574 %- 192 219 242 351 352 381 402 442 445 467 471 211 226 274 812 821 838 841 853 901 925 934 951 883 997 07 - 042 048 114 160 189 199 234 235 246 254 267 284 304 310 334 371 440 462 507 514 5-19 592 605 688 704 712 713 716 732 828 857 924 965 998 08 - 014 056 064 089 113 121 137 139 170 215 249 331 368 390 430 444 474 496 525 526 545 593 636 695 697 702 776 813 832 884 901 929 994 09- 030 059 112 145 154 168 256 270 277 317 341 366 391 409 433 440 556 591 600 809 639 687 724 735 760 777 825 835 844 876 886 919 978 983 999 10- 014 026 042 043 044 046 051 007 122 124 135 241 258 274 356 367 371 385 393 466 473 492 642 677 681 710 728 833 843 870 894 898 965 11 005 006 021 033 045 057 003 156 187 203 220 261 280 281 298 312 338 s 671 709 793 804 831 836 842 844 852 896 899 905 950 982 12- 045 057 060 077 092 100 123 139 144 205 213 222 231 257 277 302 312 337 344 356 359 367 383 397 429 456 469 480 483 490 503 506 540 562 575 625 670 676 711 712 728 010 058 121 123 424 437 444 781 799 802 824 010 037 043 054 063 440 441 446 457 478 520 528 536 542 621 642 653 «63 704 711 723 731 763 771 833 838 344 931 941 978 991 15 088 102 150 153 179 232 236 310 315 390 405 419 440 502 528 545 509 570 605 611 649 722 727 728 735 752 754 794 800 809 812 814 830 855 950 951 908 991 16- 036 051 063 191 210 217 220 235 236 240 266 273 274 296 333 343 359 379 443 461 493 553 563 565 590 627 690 728 730 732 761 792 812 817 838 17 - 029 140 143 183 174 274 353 379 393 435 491 500 502 515 516 530 553 575 588 608 624 645 668 672 732 781 842 876 877 508 518 524 534 721 794 817 9 017 051 081 182 213 214 310 433 453 472 498 525 527 536 543 553 558 667 731 745 20- ou 024 037 030 057 060 066 123 131 143 152 170 175 196 243 266 316 019 047 082 122 314 322 325 330 415 425 457 473 Deze cijfers zijn voorlopig. Eventuele rectificatie volgt morgen. Personeel 0 Gevraagd: naaisters, leerling-naaisters en meis jes voor licht werk. Conf C. H. Boll, Enschede, BrïjjJcstraat 107. 0 Gevraagd te Enschede keurig meisje voor dag en nacht. Zelfstandig kun nende werken en koken. Brieven onder no. 530477 Bur. van dit blad. 0 Geviv R.K. meisje lis hulp in de huish.. met hui- sel. verk. Staats, Juliana- laan 26, Bilthoven. 0 Nette jongeman heeft nog enkele dagen per week beschikbaar voor Typewerk of e.d. Ook m bezit v. rijbewijs. Brieven onder no. 530480 Bur. van dit blad. 0 B.z.a.: net meisje, oud 16 j. voor hele dagen. Adres Bur. van dit blad. 0 Voor direct gevraagd: een werkmeisje van 812 en i y6 uur. Zaterdag middag en Zondag vrij. Aanmelden- Molenstraat 32, Enschede. Woonruimte 0 Gevraagd te Enschede: 2 nette kostgangsters, ar beidersgezin. Brieven on der no. 530476 Bur. van dit blad. Roerend tjoed 0 Ophaaldienst Textielat- val en Oud Papier. Tel. 7816, Enschede, K 5420. 0 Prima Noordelingen Klei. Friese Rode Klei. Li beria's en Gelderse Rode Zandaardappelen uit voor raad leverbaar. Bestellin. gen worden per zak aan huis bezorgd. Dinsdags en Zaterdags op de markt. W. Hoogland, Olieslagweg 80 c - C. Hoogland, Hofstr. 11, Enschede. 0 Voor al Uw regenkleding de beste merken voor min. der geld. naar Enschede's speciaalzaak Hel Regen- kledingpaleis. Deurninger- straat 126, 100 m. over de singel. Enschede, e Verkoop van alle papier soorten voor kantoor- en schoolgebruik tegen fan tastisch lage prijzen. Huis werkinstituut, Laaressin. gel 66a. Telef. 2770, En schede. 0 Opgelet Dames! Iedere Dinsdag op de markt staat Piet Hoek met goedkope interlock en tricotage, naast Roosje de Beer met alle soorten goedkope vi trage. Standplaats School straat hoek Diezerstraat. 0 Gem. Spijkers f2,25 5 K.G. pak. Harmonicagaas Bos, Enschede, Zuid-Es- markerrondweg 70. e Te koop: 3400 blauwe muldenpannen z.g a n., ra. men met glas, deuren en closetpot. Bevr. bouwwerk Rijksweg 486, Glanerbrug of bii H. J. Everink, Aann. bedrijf," Zó.-Esmarke'-- rondweg 72. Enschede. 0 Een bril die werkelijk prettig zit. is gemaakt door Remmelt Pit. 0 Lederen kleding is een zaak van vertrouwen. Door jarenlange ervaring kun nen wij U het beste bren gen voor minder geld. Grote keuze. De speciaal zaak is en blijft: Het Re- genkledingpaleis, Deurnin- gerstr. 126, 100 m. over de singel. Enschede. 0 5 gebinten (4/11 M.) Honderd gulden, deuren, kozijnen, latten enz. Dick- manssteeg, Enschede, v/d. Blankevoort. tel. 7638. Bos, tel. 8327. 0 Oud Papier. Tel. 7954 - K 5420. Gevraagd: een klein nu» del vlakbankje. Brieven mei prijsopgave aan H. Lodewijk, Kerkhofweg 113. Overdinkel. VOERTUIGEN. 0 Aangeboden van parti culier- Morris bestelauto. 350 K.G. 39000 K.M. gelo pen. 1951. Te bevragen Brugstr. 1, Hengelo (O.). Tel. 4906. Gevraagd: autoped op luchtbanden. Abelenstrant 32, Hengelo (O.). 0 Te koop; pracht Engel se kinderwagen, chroom, met matrasje: prima haard kachel; 3 rollen cocosmai- ten 41 Mtr.: sjoelbak met schijven. Bernardstr. 66. Hengelo (O.). River sen 0 Weide te huur gevraagd. J. Kieskamp, Deurninger- straat 57. Tel. 3353, En schede. 0 Helderziende Mevr. „Ri- naldo" geeft advies in alle moeilijkheden. Iedere Dins dag en Donderdag 79. Perikweg 102, Enschede. 0 Voorkom teleurstelling voor Uw uurwerkrepara ties. Horlogerie Spitholt, Oldenzaalsestr. 4a, En schede. Prima Engelse lessen voor emigranten. Huis werkinstituut, Laaressingel 66a, Telef. 2770, Enschede. 0 Kruidkundige Beha met 25 jaar ervaring, houdt steeds elke Woensdag en Vrijdag van 2iy uur zit ting in Café Haverkate de Klappe. Enschedesestraat 122, Hengelo (O.). Steekt 11 w geld slechts ln beproefde reclame. Vermijdt alle kostbare verkwisting, die in reclame vaak is aan te treffen. Dan zult U aan het eind van het jaar geen re den hebben zich over de inproductieve uit gaven voor wervings doeleinden te beklagen. Advertenties in flengeioscli Dagblad zullen U niet teleur stellen. .KETELBINKIE VERTELT UIT door Wim Meuldiik ZIJN JEUGD" 1638. Maar het geschreeuw van Knars hielp geen ziertje: Bolle Boos bleef dezelfde goedzak, die hij altijd geweest was en boksen was niets voor hem. Ondertussen begon zijn tegenstander echter meer moed te krijgen, omdat de grote man niet terug sloeg en zich evenmin verdedigde. Bennie Knok kende het spel en het duurde niet lang of hij zag ziin kans schoon: hij veerde met ge strekte benen tot vlakbij Bolle Boos en gaf hem een rechtse waar zijn eigen vuist van tintelde. Voor Bolle Boos was het echter niet meer als een onprettig gevoel aan zijn kin en Bennie werd woedend en begon nog meer van die tikken uit te delen. Hij rammelde er op los of hij aan het matjeskloppen was. het hamerde slagen op de insehnldiep Bnllp P-nnc 'tip ir»»n Vi-inrl uitctoV om zich te verdedigen en eindeük met een diepe zucht op de grond ging liggen om er vanaf te zijn. Het scheelde niet veel of Bennie Knok was naast hem gaan liggen, zo oververmoeid was die knaap van de inspanning om ziin tegenstander te vloeren. Maar het was hem aan toch gelukt, de scheidsrechter greep ziin arm en riep Bennie tot overwinnaar uit en het publiek begon te brullen van vreugde. Knars was helemaal niet zo verheugd: hii jammerde van spiit. „Hoe kan ie dat nu doen" huilde hij tegen Bolle Boos: „Je had die Bennie met één klap neer kunnen slaan, clan hadden we duizend dollar gewonnen!" „Oh", zei Bolle Boos duizelig: „Maar ik wilde hem he lemaal niet slaan ik doe nooit iemand oijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5