Schade aan Katwijk en Noordwijk ten dele onherstelbaar SCHEPEN IN NOOD Herhaaldelijk werd Nederland geteisterd HAANDAG 2 FEBRUARI 1953 tto H4K - pa?< 2 Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het noodweer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzee-kust, die het zwaarste geweld van de over de schuimende open zee aanstormende Noord wester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weg geslagen, waardoor de glooiiende hellingen naar het brede strand veranderden in aangevreten stijle zandwallen, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag - hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achterland - het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die ten dele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, badgelegenheden. andere seizoen-outillage en wat niet meer zij, als het ware een levensslagader is. in ue «orlog. Bij de herbouw werd de boulevardbëbouwing zover landin waarts verlegd, dat ruimte bleef voor een royale boulevard en een daarbui ten gelegen wandelweg. Het is onmo gelijk de schade te herstellen, die aan deze opzet is toegebracht. Tientallen jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aan voeren voor een dergelijk royaal front van de vissersbadplaats. „Atlantik wall" keerde grotere ramp Katwijk en Noordwijk hebben het .Zwaarste geweld van de storm te verduren gehad, en de schade be tekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zeker niet voor het ko mend seizoen zich kunnen herstellen en bovendien nog tientallen jaren de naweeën zullen gevoelen. Voor Katwijk, dat zich juist in de laatste twee jaar weer trachtte op te richten van een ogenschijnlijk onher stelbare verwoesting in de oorlogs jaren. betekent deze aanval van de natuur een ramp. waarvan de gevol gen zeer ernstig zijn. In Katwijk werd de hoogste water stand genoteerd, die ooit werd gere gistreerd. namelijk ongeveer 4'/2 meter boven N-A.P. De golven sloegen met een razend geweld over de bui tensluizen, over de duinreep langs de boulevard en uiteindelijk ook ovel de boulevard zelve. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Niets, wat binnen het bereik van de aanstormende krachten kwam. was tegen dit geweld bestand. Het tien tallen meters brede duinterrein voor de boulevard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegelijk weg. zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Gisterochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de boulevard verdwenen, wandelweg incluis. In de vroege ochtend spoelde de muziek tent weg. Nadat het geweld van het water de duinstrook langs de boulevard had doorgeslagen, sloeg de zee zijn klau wen uit naar Nieuw Brittenburg, een cafe-restaurant dat in de oorlog tegelijk met de gehele boulevardbe bouwing door de Duitsers geslpopt werd om schootsveld te verkrijgen voor de versterkingen in de Atlantik Wall. Het werd na de oorlog als een der eerste bouwwerken in de af- braakstrook herbouwd. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk gesloopt. Zondag ochtend stond nog slechts de helft aan de landzijde overeind, gevaarlijk balancerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden ge rukt door ae aangierende storm. Over het geheel genomen betekent de aanval van de elementen voer Kat wijk een onnoemelijke schade. Met grote offers is Katwijk in de laatste jaren herbouwd na de verwoestingen Vliegtuigen in actie De Marinevliegtuigen zijn bij dag- worden vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is be zig op Goeree en Overflakkee perso nen weg te halen, die op boerderijen geïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een harpoenvlieg tuig heeft bij Stavernisse. Poortvliet en Maartensdijk (op Tholen) lo rub berboten uitgewopen. Twee Sea-Ot- ters gaan ook naar Goeree en Over flakkee om rubberboten uit te werpen Een Oxford van de Marine-Luchl- vaartdienst is met twee hoofdinge nieurs van Waterstaat vertrokken om waarnemingen te doen en vast, te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. Een Dakota van de K.L.M. is van morgen opgestegen van het vliegveld Valkenburg om boven de geteisterde gebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. Lot van Noord Beveland onzeker Tussen Baarland en Hoedekensker- ke staat het water nog tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk gesla gen. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de burge meester vermist. Aan de Kattendijkse dijk bij Goes is met duizend man ge werkt. Het grootste gevaar is daar geweken. Het gat in de dijk bij Krui- ningen is zo groot, dat de grote veer boot, KruiningenPerkpolder daar doorheen is gespoeld en op de weg ligt. Het lot van Noord-Beveland is onzeker. In Katseveer op de dijk staande zag men de dijk op Noord- Beveland in elkaar zakken en de hui zen wegspoelen. Men vreest hier het. ergste. Noordwijk In Noordwijk schond het geweld van de zee hoofdzakelijk de Noord Boulevard, het centrum van de bad gastactiviteit in deze parel langs de Noordzeekust. Om vijf uur Zondagochtend had den de golven reeds al het hier smallere dan in Katwijk duinter rein voor de boulevard weggeslagen. Het Zuiderbad voor hotel Seinpost verdween volkomen, de badkoetsen dreven weg en werden te pletter ge slagen, de houten gebouwen werden neergeveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en ver woest. De in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld tijdens deze aanval van de natuur. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving en kantelen inder tijd in het duinterrein voor de boule vard begraven, aangezien het in die tijd te duur was om ze door sloping té verwijderen. Het vreemdelingen verkeer moest toen zo snel mogelijk weer op de been worden geholpen. Thans zijn die betonnen gevaarten door het geweld van de zee bloot- gespoeld, doch niet gebroken, waar door zij als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die betonnen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder doorgebroken, en had zowel in Kat wijk als Noordwijk niet alleen de bou levard, maar waarschijnlijk ook de gehele boulevardbebouwing onder mijnd of gesloopt. De betonnen muur, die zovelen heeft geërgerd en zovele millioenen ook aan ons land heeft gekost, heeft althans deze vrucht af geworpen. OP DE MERWEKADE TE DORDRECHT bij de watervloed op houden militairen dc wacht by hout, dat de wal werd gespoeld. Voortdurend klonk het S.O.S. Verscheidene Nederlandse en bui tenlandse schepen, die zich voor de Nederlandse kust bevonden, hebben in de stormn'acht van Zaterdag op Zondag op de noodgolven verbinding gezocht met de vaste wal. Dwar_s voor Texel verloor een Duitse sleepboot zijn sleep, een tanklichter. Men vreest voor het leven van de zes runners, die zich aan boord bevinden. De red dingsboot ..Prins Hendrik" heeft te vergeefs nar de lichter gezocht. In de IJmuidense haven verkeert de Poolse treiler „Korab 2" in zinken de toestand. Het Deense m.s. „An- nam" verkeerde voor Hoek van Hol land in moeilijkheden. De redding boot „Jan Leis" haalde de bemanning van boord. Later zag de kapitein kans zijn schip veilig de mond van de Wa terweg binnen te loodsen. De ..Jan Leis" heeft bij deze redding schade opgelopen aan het roer. De Duitse tankboot „Julius Rutbers" werd bij Zandvoort op het strand geworpen. Het schip ligt zeer ongunstig. Drie van de 15 opvarenden zijn aan boord gebleven. Het Indiase s.s. „Jala Ketu" dreef op 80 mijl ten Zuiden van Ter schelling rond met een defecte stuur inrichting. maar de schade werd voorlopig gerepareerd en het schip stoomde op naar de Maasstad. Het Franse s.s. ..Carthage" geraakte drie niijl uit de kust ter hoogte van Noord wijk stuurloos. De reddingboot „Neelt.ie Jacoba" is in de nabijheid. Het Duitse s.s. „Industria" bevond zich gisteren voor Hoek van Holland in moeilijkheden. De ankers waren los geslagen en het schip verzocht dringend om assistentie. Het Deense s.s. ..Anne Thron" bevond zich gister middag op 120 ntljl ten Noorden van IJmuiden in moeilijkheden. Het Ne- w ""W >v ïsSSÈmT".Zr Sid Het totaal vernielde restaurant Brittenburg op de zwaar beschadigde, strandboulevard te Katwijk. derlandse s.s. ..Kota-Agoeng" is op weg naar het Deense scheepje. Door dat de lading van de Nederlandse kustvaarder „Franka" was gaan schuiven had het schip noodseinen uitgezonden. Het bevond zich toen bij de Terschellmgerbank. Het werd biina als verloren beschouwd, maar de be manning heeft het kunnen klaren. De Panamese tanker ..Barbara Ann" heeft Westelijk van Hoek van Hol land een ernstig lek opgelopen. De sleepboot „Schelde" liep op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land op een strekdam en werd als verloren beschouwd, doch is gister avond door twee sleepboten vlot ge trokken. Ter hoogte van West-Schou wen verkeerde het Finse schip ,.Bore VI" in nood. Het schip kon geen as sistentie krijgen. De reddingboten van Veere en Ouddorp moesten in verband met de gevaarlijke water stand terugkeren. Het Britse schip „Selby" verkeerde 32 mijl van IJmui den in moeilijkheden. De lading van het schip is gaan schuiven. Het schip is in de buitenhaven van IJmuiden voor anker gegaan. Voor de kust van Terheide, gemeente Monster is de Groningse kustvaarder „Elizabeth" aan de grond gelopen. Na zeer veel moeite is men er gisteren in geslaagd de vier opvarenden van boord te ha len. Het Belgische schip ..Luxem bourg" is bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen. Het Zweedse ss „Virgo" dat bij Vlieland aan de grond was gelopen, kwam ook op eigen kracht vlot. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder, bleef enige tijd in de nabijheid om eventueel hulp te ver lenen. Het Russische ss „Enisei" seinde dat het zich op 30 mijl van Den Hel der In nood bevond. Het licht schip „Goeree" is enkele mijlen afge dreven. Er is grote schade aan boord. Onder andere is de stuurhut inge drukt. Het Nederlandse tankvaartuig ..Tiba" heeft ten Westen van Bres- kens zijn roerquadrant gebroken. Bij Texel zat een vissersvaartuig aan de grond. De motorreddingboot „Joan Hudson" uit Cocksdorp verleende as sistentie. Het Engelse ss Seabrook verkeerde ten N.W. van Hoek van Hol land in nood. en maakte water. Op de rede van Vlissingen lagen diverse schepen voor anker, waaronder de „Capitaine Paret" die zijn stuurboord anker heeft verloren en om een sleep boot heeft verzocht. De reddingboot ..Prins Hendrik" van Den Helder is zestien uur lang op zee geweest. "Ver scheidene andere schepen, waarvan de namen nog ontbreken, hebben noodseinen •itgezonden. IJmuidense trawler vermist Vanmorgen vroeg heerste in IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis", De trawler bevond zich Za terdag in de storm ten Noord- Westen van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. Scheveningen- Radio heeft de schepen verzocht uit te zien naar de „Catharina Duyvis". Urker botters naar Stellendam Zestien Urker botters, die in Bres- kens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haringvangst gaan, zijn naar het bedreigde Stellendam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het getroffen gebied vertrokken. Steeds dreigt liet icaler Zo lang Nederland bestaat, heeft het een strijd op leven en dood moeten voeren tegen het water: zijn beste vriend en tevens zijn ergste vijand. Door het water is ons land groot en rijk geworden. Doch het moet voortdurend op zijn qui-vive zijn, want de waterwolf slaapt nooit en is er voortdurend op uit, het op hem veroverde terrein terug te winnen. En als de Noordwester storm huilt en de zee en de grote rivieren in hevige beroering worden ge bracht, dan probeert hij steeds opnieuw zijn slag te slaan. Dit moge blijken uit de volgende rampen, die bekend zijn uit de geschiedenis: DE FRANSE MINISTER VAN BUITEN LANDSE ZAKEN Georges Bidault en de In een gala-uniform gestoken Russische ambassadeur in Parijs, Alexei Pavlovich ravlov, in gesprek tijdens een diner, dat president Auriol voor het corps Op 18 November 1421 richtte de St. Elizabethsvloed verwoestingen aan in i tal van plaatsen en deed de Bies- j öosch ontstaan. Op 1G October 1502 teisterde een grote vloed" de dijken bij Medemblik, Muiden, Amsterdam en Spaarndam. I Op 16 .October 1508 had Noord- Holland sterk te lijden: overal braken dijken door. Op Palmzondag 1509 bragen de dij- ken bij Schardam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tussen het IJ en de Haarlemmermeer door. Op 29 of 30 September 1514 richtte xen hoge vloed in Noord-Holland xware schade aan. Bij Hoorn en Spaarndam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn en Enkhuizen door. Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen West- Eiiropa van het Kanaal tot aan Jut land. Bij deze Allerheiligenvloed, die vier dagen duurde, liep het water in Noord-Holland een halve meter over de dijken, cLe op vele plaatsen doo» ningen, Friesland en bijna alle Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden liepen onder water. Enkele stukken land gingen voorgoed verloren zoals delen van verschillende dorpen langs de Hollandse kust, de Broodeloospolder bij Tholen en het eiland Wulpen bij Cadzand. Op 15 Augustus 1597 liep Water land geheel onder ten gevolge van een hoge springvloed bij Noord-Wes terstorm. In November 1601 joeg een storm uit het Noordwesten het water in Noord-Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijken op vele plaatsen be zweken. Op 22 en 23 Augustus 1609 steeg het water van de Zuiderzee zo hoog dat een gedeelte van Amsterdam on der kwam te staan. Bij de storm van 23 Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Leiden. De pas droog gemaakte Beemster liep onder water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de di.jkev het IJ op drie plaatsen door. Tri nber 1621 snoeide een Ook toen stond het water tot in Am sterdam. In Februari 1625 werden Amster dam. Haarlem en Monnikendam zwaar geteisterd. De pas drooggema len Purmer liep weer onder water. De St. Petrivloed op 22 Februari 1651 deed het IJ voor Amsterdam nog hoger stijgen dan bij de Allerheiligen vloed van 1570, De Watergraafsmeer liep onder. Rondom Haarlem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond eveneens blank. Op St. Nïcolaas- avond in 1665 bezweek de IJdijk en Waterland werd in een wezenlijk waterland herschapen. Op 4 en 5 November 1675 moest Nederland een zware stormvloed uit het Noordwesten doorstaan. Noord- Holland, 't Gooi en Utrecht hadden het zwaar te verduren. Vele plaatsen kwamen onder water. Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Muiden was doorgebroken was het land van Amersfoort en Utrecht tot aan Haarlem herschapen in een bin nenzee. Bij de Kerstvloed van 1717 braken de Assendelver en Uitgeester- ö:iken op ach* n^atsen door. In Me 1773 werd de Zuiderzee zo hoog opge stuwd, dat het water over de Slaper dijk bij Spaarndam golfde. Onberekenbaar was de schade en boven aiie nesenrij vma ue ellende, l; Holland, was nauwelijks een stad, die van het water verschoond bleef. De eilanden Wieringen, Marken. Urk en Schokland werden geheei overspoeu In November 1776 liepen bïi Haar lem de polders onder water. Op 1, 2 en 3 Februari 1791 werd het gebied rondom het IJ zwaar geteisterd. Op 15 Januari 1808 werden alle huizen op M:"1 ren vernield door ae storm ei het water. De Zuiderzeedijk brak op verscheidene plaatsen door. Bij de s-.crsf.oi-:-» oe'.m ^ebrua» 1825 ontstond zulk een overstroming, dat 800 mensen en 46.000 stuks vee om het leven kwamen. De schade die deze ramp aan Nederland bracht be- dro^" foht millinr-n cnilije" shotte Café en twee boerderijen uitgebrand Een dode Door nog onbekende oorzaak zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.H.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Elf brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgas ten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de orkaan hevig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Tegen zeven uur 's morgens was de brand weer de situatie meester, maar de brandspuit van Bovenkarspel bleef in actie voor het nablussingswerk. Een paard is in de vlammen omge komen. De totale schade wordt op honderdduizend gulden geschat. Het auto-ongeval te Wassenaar Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur heeft zich. zoals reeds gemeld, een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 38-jarige heer W. Pauw, procuratiehouder van een houthan del te Zaandam is omgekomen. Een uit Den Haag komende perso nenauto. bestuurd door de 32-jarige Utrechtse jurist W. N. S„ die vermoe delijk bij het passeren van voor hem rijdende auto's gedeeltelijk op de lin ker weghelft reed, botste tegen de uit Leiden komende auto van de heer P. Door de botsing werd deze laatste auto tegen een vrachtauto geworpen. De heer P. was op slag dood. Een naast hem zittende 51-.jarige schipner J. S. uit Zaandam kreeg een ernstige shock en een gekneusde schouder. Ook de heer S. uit Utrecht werd bij de botsing gewond. Hij had een her senschudding en sniiwonden aan het De gewonden werden per ambulan ce-auto naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd. Het stoffelijk overschot werd naar het politiebureau overgebracht en daar opgebaard. De beide personenauto's werden onner- stelbaar vernield. Auteursrechten Omroep bladen voor de Hoge Raad De stichting „Het Radioprogram ma". die door de rechtbank en het ge rechtshof te Amsterdam in het onge lijk is gesteld inzake de auteursrecn- tèn der omroepverenigingen, is .in cassatie gegaan, zodat in hoogste in stantie zal worden uitgemaakt of de omroepverenigingen het auteursrecht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radioprogramma's, die hoofd zakelijk worden bekostigd uit de door alle radioluisteraars te betalen ver plichte luisterbijdrage. President Eisenhower gedoopt President en mevr. Eisenhower zijn gisteren als lid van de nationale pres byteriaanse kerk toegelaten. De president werd met vijftig ande ren in een kerk te Washington ge doopt. Een geestelijke verklaarde, dat de president lang over zijn stap had nagedacht. Ook Franse Senaat aanvaardt militaire begroting De Franse Raad der Republiek (senaat) heeft de gehele militaire be groting, voor het nieuwe belastingjaar, die reeds door de nationale vergade ring was goedgekeurd, met 295 tegen 16 stemmen aanvaard. De communis ten stemden tegen. Zweedse steun De „Zweden-Amerika-lijn" heeft een bedrag van 50.000 Zweedse kro nen gezonden aan de burgemeester van Vlissingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de waters nood. ,(In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amerika-lijn"' gebouwd Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandse Rode Kruis telegrafisch gevraagd, wat voor hulp het meest nodig is. MILITAIRE HULPVERLENING Op diverse plaatsen wordt door mi litaire troepen incidenteel hulp ver leend. Zo zijn militairen ingezet in Vlaardingen, Waalwijk, Willemstad, Fljnaard. Steenbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe. bij Hellevoetsluis, Putten en Oudenhoorn, in de gehele Krim- penerwaara, Vlissingen en de zoge naamde Zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeeerd naar Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaan deren. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Naast de onmiddellijke hulp die ge boden dient te worden, is het op het ogenblik nog een eerste vereiste de uitbreiding van de watersnood te be letten. Het herstellen van schade aan dijken en het terugdringen van het water kan volgens de deskundigen van de Rijkswaterstaat nog niet wor den voorzien en gepland. In talloze garnizoenen zijn maatregelen getrof fen voor massale vulling van zand bakken. Op diverse plaatsen rijn troepen uit de niet bedreigde provin cies geconcentreerd. Zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen die uit het Noorden zijn aangevoerd. Kouder neer op komst De invloed van hel depressie- gebied. dat in ons land en het ge hele Noordzeegebied zware stor men veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuidoost-Europa weg trekt en opvult, aldus hel K.N.M.I. Een hogedrukgebied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noor wegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord-Rus land kwamen krachtige luchtdruk st ijgingen voor, waardoor een ver binding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige hoge- drukgehied en een zeer groot hoge drukgebied. Jat zich reeds gerui me lijd boven Noord-Wesl-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een 'luchtdrukwaarde roor can bijna toöo mb. Deze ont wikkeling in de luchtdrukverdeling betekent, dat in het Noordzeege bied. Zuid-Scandinavië. in onze omgeving en Noordwesl-Duitsland de winden geleidelijk naar Noord oost gaan ruimen. De Noordooste lijke winden zullen komende dagen geleidelijk-koudere lucht uit Scan dinavië aanvoeren. Een langzame daling can temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. VV777VV77VV7V77VVVVTVV7VV7VVyVVVVTWVVT| KORT NIEUWS Ere-doctoraat prof. Smijers. Aan prof. dr. A. A. Smijers. pr. is een ere doctoraat aangeboden door de Katholie ke Universiteit te Leuven. Prof. Smijers is hoogleraar in de musicologie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. „Sterren Stralen Overal". De mi nister van O. K. en W., mr. J. M, L. Th. Cals, heeft verklaard er geen spijt van te hebben dat ae regering aanzienlijke steun aan de f:im „Sterren Stralen Overal" heeft verleend. Hij zei er haast van overtuigd te zijn, „dat wij op weg zijn naar een uitmuntende Nederlandse speelfilmproductie". Prof. van Poelje heeft Zaterdag te Den Haag tijdens een bijeenkomst van het bestuur en de docenten van de Stich ting voor Kinderstudie en van de Ver eniging tot opleiding van leerkrachten volgens Montessoribeginselen, het voor zitterschap dezer vereniging overgedra gen aan de rijksinspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, de heer A. S. J. van Dam. Dr. A. J. van den Tempel is in ver band met de benoeming van ar. W. H. van den Berge tot staatssecretaris van Financien met ingang van 1 Februari tijdelijk belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst. - Diefstal in het hol van de leeuw. Bij de Amsterdamse politie is aangifte gedaan van diefstal van 22 kg lood, tus sen 27 en 30. Januari gepleegd, bij do verbouwing vanhet paleis van Jus titie te Amsterdam. Wetenschappelijke bijeenkomst Thijmgenootschap. Te Tilburg is Zondag een wetenschappelijke bijeenkomst ge houden van het Thijmgenootschap, die door tal van. medici uit het gehele land werd bijgewoond. Dr. A. Nyst uit Den Haag sprak als voorzitter een welkomst woord. waarna verschillende inleidingen werden gehouden. Ver. van Gasfabrikanten. Het be stuur van de Vereniging van Gasfabri kanten heeft besloten een kleine commis sie in te stellen, die op korte termijn van advies zal moeten dienen ten aanzien van de vraag onder welke normale over druk het aardgas bij de verbruikstoestel- len ter beschikking zal moeten staan en ten aanzien van de vraag in hoeverre een verhoging van de thans gangbare verbruiksóruk voor stadsgas en andere distributiegassen aanbeveling verdient. Ongeval te Rotterdam. In het ge bouw van de Rotterdamse Bank aan ae Coolsingel te Rotterdam is de 54-jarige liftmonteur H. Haas bekneld geraakt tus sen de kooi van een lift en de bovenkant van de liftdeur. Met ernstige venvonüin- is de man in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. Zware luchtaanval in Korea. Ame rikaanse reuzenfortcn hebben hedenmor gen de zwaarste aanval op communis tische stellingen ondernomen sedert een jaar, aldus een communiqué van de Ame rikaanse Luchtmacht in het Verre Oos ten. Meer dan honderd ton bommen werd door tien reuzenforten op doelen geworpen over een frontbreedte van on geveer 250 km. Duitsc^spionne veroordeeld. De vroe gere actrice Maria Knuth is in Bonn tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot hoogverraad. Ge durende vijf jaar verlist zij haar bur gerrecht. Zij heeft toegegeven, dat zij voor de Poolse inlichtingendienst heeft gewerkt. Drie maanden schipbreukeling. De kapitein van een Japanse vissersboot heeft per radio medegedeeld, dat hij zes eilandbewoners uit de Stille Oceaan heeft opgepikt vijf mannen en een vrouw die meer dan drie maanden iii een gehavende boot op de Pacific had den rondgedreven. De motor van de boot was in een orkaan onklaar geraakt. GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Kolonel IV. Kist, leider van een delegatie van de Koninklijke Marechaussee die ten paleixe Soestdijk de jarige haar geluk wensen kwam aanbieden, overhandigde prinses Beatrix een beeld,ie vervaardigd dnnr

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3