A Partijraad KatL Volkspartij TWENTE OP WEG VAN OUDE NAAR NIEUWE CULTUUR PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Ie blad - pag. 3 Prof. Romme: Zo breed mogelijke samenwerking noodzakelijk Op de tweede dag van de vergadering, die de partijraad van de Katholieke Volkspartij in Utrecht heeft gehouden, heeft prof. P. M. Romine als voor zitter van de katholieke Tweede Kamer-fractie in enkele grote lijnen de houding geschetst, die de partij in de huidige omstandigheden inneemt. Twee trekken waren overheersend in deze uiteenzetting: bezorgdheid over de internationale gang van zaken en de overtuiging, dat ook juist met het oog hierop in het binnenland een zo breed mogelijke samenwerking, ook met de niet-christelijke Partij van de Arbeid, nodig is. ^Westerse defensie en Europese integratie De gang van zaken ten aanzien van ae westerse verdediging, aldus prof. Romme, blijft ons met zorg vervullen. De deur naar de noodzake lijke medewerkingvan West-Duits- land staat nog allerminst open. In Frankrijk, België en West-Duitsland zelf blijft onzekerheid bestaan aan gaande het lot van het Europese legerverdrag. Men is niet voldoende .bedacht op het gemeenschappelijke gevaar in West-Europa, ook hier in ons land niet. In de overwegingen van de mensen neemt dit primaire gevaar niet die plaats in, die het be hoort in te nemen. Het is niet reëel, te hopen op een zachtzinnig verlopen van het communisme. Men kan en mag niet verslappen in zijn waak zaamheid, wil men verantwoord zijn tegenover zich zelf, het nageslacht en alle hogere waarden van het leven. De grote fout zag prof. Romme in een gebrek aan offerzin en saamhorig- heidsgevoel, zowel aan deze als aan gene zijde van de Oceaan. Dit gebrek aan offerzin en saamhorigheidsge voel belemmert bok het tot stand komen van de Europese integratie. Deze integratie besprekend, merkte prof. Romme op, dat vaststaat, dat een brede economische integratie voor Europa en het bijzonder ook voor Nederland een levensbelang is, maar vast staat eveneens, dat èn voor deze economische, èn voor de mili taire integratie politieke integratie evenmin gemist kan worden. Op het ogenblik werkt men in het politieke vlak naast elkaar met..on- felijksoortige grootheden als de olen- en staalgemeenschap en de Europese Defensiegemeenschap. Men zal dit voor het ogenblik wel moeten aanvaarden om het gesteldedoel te bereiken, maar men moet toch oppas sen, dat het. gezonde onderscheid tussen staat en maatschappeijk leven niet vervaagt. Men mag het dirigis tische gevaar niet onderschatten. Gezins- en werkgele genheids- politiek Op nationaal terrein stelde prof. Romme gezins- en werkgelegenheids- Solitiek op de voorgrond en maande e regering zijn geduld niet te lang op de proef te stellen. „Ik hoop.' dat minister Suurhoff zijn. toezegging ge stand zal doen", verklaarde prof. Romme, „en dat ik volgend jaar be treffende dé gezinspolitiek over con crete dingen kan rapporteren. Het werkgelegenheidsvraagstuk schreeuwt om een spoedige oplossing. Het wach ten is nog steeds op de concrete re geringsplannen, die in de troonrede zijn aangekondigd. Het getal van meer dan 160.000 werklozen is tevens een waarschuwing, wat ons volk te wachten staat, indien men het euvel van de werkloosheid niet structureel aanpakt door werkverruiming in het1 particuliere bedrijfsleven. Het is de allerhoogste tijd, dat een hierop ge baseerd realistisch en gedurfd plan te voorschijn komt." Brede basispolitiek en humanisme De brede basis, waarop het nieuwe kabinet in. zee is gegaan, achtte prof. Romme het relatief beste, dat onder de huidige omstandigheden was te bereiken. Het gemeenschappelijke ge vaar maakt samenwerking ook met de niet-kerlcelijken nodig. Men kan niet tegelijkertijd op maatschappe lijk gebied willen verenigen en schei den op politiek terrein. Samenwerking moet er zijn, nu we toe zijn aan een van de belangrijleste historische taken, waarvoor wii ooit werden gesteld: de verwezenlijking van de georganiseerde samenwerking tussen werkgevers en werknemers onder supervisie van de overheid. Sprekend over de humanisten zei pror. Romme: De aanspraken, die het humanisme maakte op de geestelijke verzorging van alle buitenkerkelijken en zijn werkzaamheid ten aanzien van personen, die onder overheids toezicht zijn gesteld, wijzen wij af. Hierover zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. Vertrouwen in prof. Romme Na een uitvoerig debat, heeft de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, een persoonlijk woord gesproken aan het adres van de fractie-voorzitter. De fractie heeft in hem niet alleen het grootst mogelijke vertrouwen: zij heeft eerbied en bewondering voor hem, ja, zij houdt van hem van gan ser harte, aldus dr. Kortenhorst. De Partijraad onderstreepte dit persoon lijk woord van dr. Kortenhorst met een langdurig en hartelijk applaus. De Partijraad heeft tenslotte met nagenoeg algemene stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen als voor zitter van de Katholieke Volkspartij. Vive-voorzitters werden weer prof. dr. J. Gielen en de heer Chr. Matser. Als leden werden in het nieuwe par tijbestuur gekozen prof. mr. L. G. A. Schlichting, pater prof dr. L. J. C. Beaufort, mr. P. J. M. Aalberse, de heren J. A. Middelhuis. C. G. A. Mer- tens, Th. S. J. Mooy, F. H. Terwindt, J. J. de Wit en J. Laan, en de dames A. H. Nolte, L. DingsHendrickx en Stringa. Men heeft verder nog een telegram van gelukwens gestuurd aan de jarige prinses Beatrix. Voorbarig radio-Moskou meldt geheim verdrag V.S.-Zweden Radio-Moskou heeft, onder aanha ling van een communiqué van het Zweeds democratisch persbureau be richt, dat de Verenigde Staten en Zweden een geheime militaire over eenkomst hebben gesloten. Het bericht van radio-Moskou is later door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken nadrukkelijk tegen gesproken. Zweden had alleen een bespreking oyer.Europese economische samenwer-- king met 'de Amerikaanse reizende ambassadeur Anderson, die kortelings een bezoek aan Stockholm heeft ge bracht. Sovjet-Unie stemt toe Conferentie over handel tussen Oost- en West-Europa 'Nadat dé Sowjet-Unie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft zy thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa, welke op 25 Februari as. te Geneve zal worden gehouden, Verwacht wordt, dat andere Oosteuropese lan den het voorbeeld van de Sowjet- Unie zullen volgen. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft verleden jaar Maart aange drongen op het houden van een der gelijke conferentie. De herdenking' van de honderdste geboor tedag van prof. dr. H. A. Lorentz, werd voorafgegaan door een kranslegging by het monument in het park Sonsbeek. Burgemeester Ch. G. Matser verrichtte deze plechtigheid Oostduitse uraniummijn onder water gelopen Volgens het anti-communistische blad „Telegraf" heeft zich Donderdag j.l. een overstroming voorgedaan in de Stalinmijn te Oberschiema (Sak sen), een -van de Oostduitse uranïum- mijnen onder Russisch beheer. Mins tens 20' mijnwerkers kwamen om het leven, terwijl 62 man werden inge sloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Toen een tweede schacht begon onder te lopen, staakten Russische militairen alle reddingswerkzaam heden. Hierop namen de 2000 mijn werkers, die zich rondom de mijn ver zameld hadden, een dreigende hou ding aan. Bij de hierop volgende on geregeldheden zouden zeker twee mijnwerkers zijn doodgeschoten en zes gewond, terwijl vele arrestaties werden verricht. Naar de „Telegraf" verder meldt hebben de Russische en Oostduitse autoriteiten de onmiddel lijke arrestatie van de technici van de veiligheidsdienst van de mijn be volen. Uit andere bron kon dit be richt nog niet worden bevestigd. In Bombay lijden millioenen mensen honger In de plattelandsdisiricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aan houdende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten, al dus heeft de minister voor staats inkomsten van Bombay, Hirey ver klaard. DhtzéïTaên verlaten de ge troffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelands-economie zal worden verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, ge slacht of zonder meer in de steek ge laten. In het gehele land worden hulp acties georgariiseerd. Bohlen Amerikaans ambassadeur in Moskou In diplomatieke kringen te Washing ton gelooft men, dat wellicht Charles Bohlen, adviseur van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op het gebied van betrekkingen met de Sowjet-Unie, zal worden benoemd tot ambassadeur in Moskou. Sedert de oorlog heeft Bohlen alle belangrijke internationale conferen ties, waaraan de Sowjet-Unie deel nam, bijgewoond als tolk (voor Russi sche vertalingen) en adviseur. Lorentz-herdenking te Arnhem In een eenvoudige maar stijlvolle plechtige samenkomst te Arnhem werd Zaterdag herdacht dat het dit jaar 100 jaar geleden is. dat de we reldvermaarde Nederlandse natuur kundige prof. dr. II. A. Lorentz werd geboren. De bijeenkomst, die werd bij gewoond door vele vooraanstaande wetenschappelijke werkers en autori teiten uit geheel ons land. werd geor ganiseerd door het gemeentebestuur van Arnhem in samenwerking met de Nederlandse Natuurkundige Vereni ging en het Natuurkundig Genoot schap „Wessel Knoops". Vooraf was er in het stadspark Sonsbeek een korte plechtigheid waarbij aan de voet van het Lorentz- monument kransen werden gelegd door de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, jhr. mr. C. C. de Jonge, oud-burgemeester van Zutphen. ka merheer in buitengewone dienst, door de Commissaris der Koningin, in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. Q C. Quarles van Ufford en door familie leden van wijlen prof Lorentz. Burgemeester Matser noemde het zeer verheugend, dat deze herdenking een zo grote weerklank vond in het gehele land. Hii wees op de wereldbe tekenis van prof. Lorentz en op het feit, dat ziin vorming tot wetenschaps mens bovenal ook in de stad van ziir geboorte, Arnhem, heeft plaatsgevon den. Arnhem heeft gemeend, de her denking te moeten doen geschieden op een dag. zo dicht mogelijk bij de datum van overlijden. Prof. Lorentz werd in 1902 begif tigd met de hoogste wetenschappelij ke onderscheiding, de Nobelprijs. De Arnhemse raad heeft besloten, de nagedachtenis van H, A Lorentz blijvend te eren door het in het leven roepen van een Lorentz-studiebeurs. tot doel hebbende in minder goede financiële omstandigheden verkeren de begaafde Arnhemse jongelieden be hulpzaam te ziin in hun studie in de wis- en natuurkunde aan een der Ne derlandse universiteiten. Deze beurs is een jaarlijkse studiebeurs ten be drage van f 2.000. Vervolgens voerden verschillende sprekers het woord. Medewerking aan de bijeenkomst werd verleend door het Arnhems Blaaskwartet bestaande uit leden van het Gelders Orkest, die werken van Mozart en van de Nederlandse com ponist Henri van Praag uitvoerden. Het specialistenconflicl Landelijke Specialisten- vereniging bezorgd Het centraal bestuur der Landelijke Specialistenvereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkon diging van de prijzenbeschikking me- disch-specialisten verrichtingen voor ziekenfondsverzekerden in de Staats courant van 30 Januari j.l., ook al is de prijzenbeschikking niet van toe passing ten aanzien van de leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theorethi- sche en practische bezwaren, die kun nen worden ingebracht tegen een prii zenbeschikking op dit terrein, be treurt het centraal bestuur de afkon diging te meer, daar officieuse per soonlijke besprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettigden, dat op zeer korte ter mijn bij rechtstreeks overleg tussen partij exi een basis zou worden gevon den tot voortzetting der onderhan delingen. HENGELO Groot tekort aan cultureel kader Regionale Omroep Oost bespreekt stand van zaken Wie van mening zou zijn, dat de Regionale Omroep Oost nxomenteel in stille rust afwacht, hoe de zaken zich in de toekomst zullen ontwikkelen, vergist zich, aldus de heer Jan Jans te Almelo, in ziin openingsrede van de algemene vergadering van de R.O.O., Zaterdag in het Amstel Ho tel te Hengelo gehouden. Er is veel gebeurd en er wordt nog steeds ge bouwd aan de Regionale Omroep in het Oosten des lands. Spr. memo reerde de voorgeschiedenis en wees op de bijzonder prettige samenwer king met de Radioraad. Men moet de Regionale Omroep niet alleen als doel zien. .doch ook als middel. Twen te en het gehele Oosten krijgt een Prins Bernhard te New York Het vliegtuig, waarmee prins Bern hard en zijn gevolg naar de V.S. wa ren vertrokken, is Zaterdagmiddag om 17.32 uur Nederlandse tijd aange komen op het internationale vliegveld van New York, de stad die haar 300 jarig bestaan herdenkt. Tegen wachtende journalisten zeide hü„Ik ben zeer verheugd dat ik weer in New York ben bij deze historische gelegenheid. Ik heb hiernaar ver langd omdat de banden van Neder land met deze prachtige stad eens te meer op de voorgrond zijn gekomen. Geëscorteerd door een afdeling van de politie reed de prins naar het Wal dorf-Astoria hotel. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr. van Royen, en andere func tionarissen begroetten de prins bij zijn aankomst. Gedurende de overtocht nam de prins enkele malen plaats in de cock pit van het vliegtuig als piloot. Voor de landng op Idlewild bestuurde de prins het vliegtuig een uur lang. Gisteren heeft Z.K.H. een rede uit gesproken ter gelegenheid van de stichting, driehonderd .iaar geleden van Nieuw Amsterdam. Canada vergroot emigratie mogelijkheden voor niet-agrariërs De Canadese regering heeft tot een belangrijke verruiming in de emigra tiemogelijkheden voor niet-agrariers besloten. Werkers in tal van beroe pen kunnen thans naar Canada emi greren. Hierby is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet-agrariers zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bi.j de behan deling van emigratie-aanvragen van niet-agrariers zal vooi-rang worden verleend aan diegenen, die hun aan- vrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. En zijn in 1951 en 1952 zovele aan vragen voor emigratie naar Canada ingediend, welke moesten blijven wachten, dat hun aantal vooralsnog voldoende is, om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. De emigratie van hen, die naaste bloedverwanten in Canada hebben, die als „sponsor" optreden, gaat op de gebruikelijke wijze door. Het aan tal agrarische emigranten, dat naar Canada kan vertrekken, is onbeperkt. Vertrek in 1953 kan echter alleen nog worden gegarandeerd aan hen. die zich zo spoedig mogelijk aanmelden. Van de niet-agrarische emigranten die onder de „een op een"-regeling emigreren verwacht de Canadese re gering, die hen in een werkkring zal plaatsen, dat zii met grote nauwge zetheid in Canada zullen aankomen op het tijdstip dat door haar wordt aangegeven. Het bezit van een werk gevers- en huisvestingsverklaring geeft geen voorrang, noch grotere zekerheid over aanvaarding. De aanmeldingskantoren ziin in het bezit van alle gegevens omtrent de beroepen, welkè aanvaard worden, de vereiste tijdstippen van aankomst en andere bijzonderheden van de rege ling. Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHY QUENTIN 56) Mark en zij spraken dezelfde taal, zowel diep in hun hart als lichamelijk.. Ze wist dit zeker, ook al had Mark haar nooit de geringste aanwijzing gegeven, dat hij haar physiek aantrekkelijk vond. In zekere zin was ze Carlos thans dankbaar voor zijn aandringen op ge heimhouding. Hierdoor was ze aan het •denken geraakt en alles was nu gemak kelijker te regelen, zonder dat hij open lijk een nederlaag ten opzichte van haar behoefde te lijden. Olivia lachte goedkeurend, toen Toni haar elegante buiging maakte. Ze was hoe langer hoe meer gehecht geraakt aan dit Engelse meisje, dat een charme en 'n wellevendheid bezat, welke zeldzaam wa ren in de tegenwoordi ge wereld. Ze zou haar missen, als ze van Floriana wegging Olivia zuchtte even, in het besef, dat het afscheid niet zo heel ver méér af was. Ze wist, dat Toni verlangde om naar huis terug te gaan en alleen bleef tot na haar verjaardag, omdat dit nu eenmaal zo afgesproken was. Ze mocht 't meisje niet tegenhouden. Half-spottend half-triest, en met een vage hoop in het hart omdat een bevestigend antwoord zou betekenen, dat Toni misschien hier zou blijven vroeg ze: „Je bent toch niet verliefd op mijn administrateur, is het wel, Toni?" Toni keek haar verwonderd aan. Een week geleden zou ze waarschijnlijk nog gebloosd hebben en gestameld bij een dergelijke vraag. Nu glimlachte ze en- kel en antwoordde rustig: „Nee, mevrouw Burdèn, dat ben ik niet." „Jammer, je ziet er zo aardig uit van avond. Er zijn helaas geen andere ge schikte huwelijkscandidaten meer op Floriana. Ik had je zo graag hier gehou den, begrijp je, als het mogelijk was. Spontaan boog Toni zich over de rol stoel en gaf de oude vrouw een kus op het voorhoofd. „Ik wil niet, dat U denkt, dat ik op 't ogenblik alleen nog maar gedachten heb voor mijn terugtocht naar Engeland. Ik heb het heerlijk gevonden op Floriana en er zijn hier heel veel dingen, waarvan ik ben gaan houden en U bent altijd erg goed voor me geweest, maarZe hield op en aarzelde even. „Nou, liefje," zei Olivia luchtig, bang voor haar eigen emotie, van mij heb je niet anders dan last gehad, ik ben 'n oude tyran. Maar ik kan je zeggen, dat je me heel goed gedaan hebt. Het is ver frissend iemand om je heen te hebben, die niet bang voor je is en die je er niet onder kimt krijgen. En ga er nu vandoor en breek het hart' van de arme Carlos, die stellig al vol ongeduld op je staat te wachten." Bijna met tegenzin pakte Toni het avondcapeje, dat op een stoel lag, op en verdween. Fisk zou binnen enkele ogen blikken binnenkomen om zijn grootmoe der voor het diner naar beneden te bren gen. Toni maakte geen gebruik van de lift, maar langzaam wandelde ze langs de brede trap naar de hal. een elegant fi guurtje in haar lange witte jurk. Carlos, die op haar stond te wachten, sloeg haar gade en een wild verlangen brandde in hem op, Hij kon echter op deze plaats, waar de Burdens of één van de bedienr den ieder ogenblik langs konden komen, niets van zijn hartstocht laten merken. Maar hoe graag zou hij in dit koele En gelse meisje een vuur doen ontbranden, dat het zijne evenaarde. Carlos sloeg Toni gade, en ergens op de achtergrond sloeg heimelijk Juanita Carlos gade Deze was zich nergens van bewust en, had slechts ogen voor Toni's gratie. De haat in Juanita's donkere ogen zag hij niet en ook niet haar gebalde vuisten. „Je ziet er verrukkelijk uit, carris- sima.zei hij langzaam en nadruk kelijk. Toni keek bijna verschrikt op, zó was ze in gedachten verdiept geweest. De hartstocht, die ze in zijn ogen zag, deed haar voelen, dat de avond, die voor haar lag, niet gemakkelijk zou verlopen. „Dank jé," zei ze. „Mevrouw Burden, maakte me ook al een compliment. Het is zeker de witte jurk...." Carlos kon haar op dit moment niet zeg gen, dat ze altijd oolc in andei'e kle ren voor hem een jonge, hoogst aan trekkelijke vrouw was met oneindige mogelijkheden voor liefde en tederheid en met een eigenschap, die haar onder scheidde van alle andere vrouwen, die hij gekend had: een ongereptheid en onge naakbaarheid, die voor Carlós een extra prikkel vormden om haar voor zich te winnen. Hij had veel ervaring met vrou wen, maar hij had nog nooit iemand als Toni gekend: zo'n mengsel van prakti sche beroepskennis, intelligentie èn vrou welijkheid Ook scheen ze er niet op uit te zijn om mannen verliefd te ma kenZe was in elk geval een tegen stelling tot de vrouwen, die Carlos tot dusverre gekend had. Carlos gaf Toni het gevoel, alsof ze een koningin was, voor wie een hoveling die elke wens van haar wilde vervullen, diep boog. Hij installeerde haar met overdre ven zorg in zijn wagen. „Je mag die mooie jurk niet scheuren," zei hij zorgzaam, terwijl hij de wijde rok om haar heen drapeerde. Toni zou zich er om geamuseerd heb ben, als ze geen schuldig gevoel ten op zichte van hem had gehad. Om de een of andere reden keek ze even om, toen ze wegreden, en zag, dat Juanita hen stond na te staren met een vertrokken gezicht. Toni huiverde even. Carlos merkte het en' vroeg onmiddellijk: „Heb je 't koud? Dat kan toch niet! In het land, waar ik vandaan kom, zeggen ze dat een vrouw, als ze huivert, hongerig is, hongerig in de meest uitgebreide zin van 't woord.... Toni voelde wat hii bedoelde. Enigs zins scherp antwoordde ze: „Het was Juanita, die me deed huiveren. Ze keek ons na en ze zag er uit, alsof ze een bom op ons zou willen laten vallen." „O, Juanita! Over het humeur van zo'n dienstmeisje behoef je je werkelijk niet druk te maken," zei hij luchtig. Toch scheen hij niet helemaal op zijn gemak te zijn. En opeens was het Toni duidelijk, hoe deze zaak in elkaar zat. Juanita haatte haar niet alléén, omdat ze vond, dat het Engelse meisje haar positie bij mevrouw Burden in gevaar bracht, maar ze haatte haar thans met heel haar felle zuidelijke temperament, omdat ze haar iets ontnomen had, dat voor dit meisje veel belangrijker was dan haar baan tjeCarlos! Olivia was er van over tuigd geweest, dat de slang in Toni's bed op de avond, dat ze Carlos op de patio had ontmoet, door Juanita er in was ge legd. Maar hoe was het mogelijk? Had Juanita hen bespionneerd? Waarschijn lijk was dat inderdaad het geval en had ze hen samen gezienJuanita en Car losZe pasten volkomen bij elkaar met hun zuidelijk temperament, hun aanhankelijkheid aan mevrouw Burden en haar rijkdomZe moest blind ge weest zijn, dat ze deze situatie niet veel eerder doorzien had. „Carlosik wil vanavond met je praten," begon Toni. Hij drukte echter op de gaspedaal en de wagen begon steeds sneller te rijden en schokte c de oneffen weg langs het moeras. „Dat komt straks wel," zei hij opge wekt. „Eerst gaan we eten en dansen. Het lijkt jaren geleden, lieveling, dat ik je in mijn armen hield. Laten we van avond ver weg van alles zijn." En met 'n hoofdbeweging duidde hij in de richting van Floriana. (Wordt vervolgd.) 25. „Pat!" riep Panda, „zij richten een machine-pistool op ons! Ze hebben het op óns voorzien!" „Wat?!" riep Pat, ver schrikt omkijkend, „bekorrah! Je hebt gelijk! Een snelle, doch juiste deductie!" Uit de richting van de loop was in derdaad direct te deduceren, wié de schutter op de korrel nam. Pat en Panda weken terug, tot zij met de rug tegen een stapel vaten stonden. Langzaam kwamen de twee drei gende figuren naderbij. „Ziezo", gromde de grote, „geef op geheime documenten of anders.... rata-taü" Na een blik in de ongezellige loop van het pistool deduoeerde Pat, dat hij maar liever moest gehoorzamen en met tegenzin haalde hij de verzegelde enveloppe met de kostbare documenten uit zijn zak. „Maar Pat!" riep Panda, „je hebt de Minister van Ge heime Zaken beloofd, dat je liever de dood zou trotseren dan die brief in vreemde handen te geven!" „Zeker, maar deze schurken zijn niet dood!" antwoordde Pat spijtig. „Dan", besloot Panda, „zal DIT misschien helpen!" en tegelijkertijd gaf hij zo'n ruk aan het onderste vat, dat de hele stapel kan telde en dreunend op de spionnen neerviel. nieuw cultureel gezicht. We zijn op weg van een oude naar een nieuwe cultuur en staan thans op de twee sprong van twee perioden. We moe ten ons thans ernstig beraden op de samenbundeling van alle krachten, zowel de conserverende als de schep pende. Er is een groot tekort aan cultureel kader en het is ook daarom, aldus spr., dat ik geijverd heb voor de vestiging van een kunstnijver heidschool in Enschede. We hebben nodig geleerden en kunstenaars, die hier dan ook emplooi moeten kunnen vinden. Op honderdduizend Twente- naren is evenveel talent te vinden als op honderdduizend Hagenezen, zei spreker op het departement, het gaat er slechts om, dat deze talenten zich kunnen ontplooien. De regionale om roep kan er krachtig toe medewer ken om allerlei inzichten te versprei den: zij die iets te zeggen hebben zullen'we aan het woord laten. We hebben de plicht een culturele bij drage te leveren en de regionale om roep kan daai'bij een machtige steun zijn. Deze gedachten willen we uit bouwen in de hai'ten van hen, die daarvoor iets voelen en daarom kun nen we ook glimlachen om hen, die ons verwijten, dat we streekmaniak- ken zijn. Na dit openingswoord kwamen de heren M. van Leeuwen en J. Shiifc, resp. directeur van de regionale om roep Zuid en Noord aan het woord, om te vertellen van hun werk. De heer Van Leeuwen attendeerde op het typisch eigen karakter der Lim burgers, hun geestelijk klimaat en sterke culturele leven. In zulk een klimaat kan een regionale omroep gedeien, vooi'al als ze niet „provin ciaal". doch waarlijk regionaal wil zijn. als ze niet streeft naar een ac centueren der tegenstellingen, doch. juist bundelend wil optreden. De in deling van het programma in rubrie ken maakt de luisteraars vertrouwd met de uitzendingen. Er zit uiteraard ook een gevaar in, hetgeen iemand de opmerking in de mond legde: „Bij de R.O.Z. is het elke dag wat anders en iedere week hetzelfde." Naast de rubrieken is er een schat van mate riaal. waarmee het heerlijk „Radioo tje spelen" is. In het dialect zag spr. een stuk cultuurgoed. De heer Smit merkte op. dat de in tellectuele verschillen een niet te on derschatten factor is. hoewel men dat regionaal minder voelt dan, lan delijk. Een regionale omroep is meer een zaak van het volk. wat verplich tingen schept. Men zai met de wen sen der luisteraars rekening moeten houden, doch dit wensen zijn-zeker niet bepalend. Uitvoerig besprak de heer Smit de compositie van. het programma. Een regionale omroep moet de grote broers in Hilversum niet nabootsen, doch daarop een aan vulling geven. Daardoor moet er met allerlei factoren 'rekening gehouden worden. In een regionaal programma horen thuis de waarden van eigen, cultuur, welke geen afgeleide doch een zelfstandige cultuur moet zijn. Om kennis te laten maken met de aard der R.O.N.-programma's werden „citaten" .uit allerlei-uitzendïhgen ten gehore gebracht. Tussen de causerieën van de beide omroepdirecteuren vertoonde de neer G. J. Gast te Almelo zijn mooie film, geheel gewijd aan de rogge-oogst en het bakken van het brood. In zeer waarderende woorden her dacht de heer Jans het overleden iid van het dagelijks bestuur, de heer W. H. Dingeldein te Denekamp. In ziin plaats werd gekozen de heer Joh. Buursink te Enschede. In de va cature ontstaan door het bedanken van burgemeester G. Kolenbrander. Tubbergen, werd voorzien door de benbemiiig' van déheer J. G. Buy- voets te Borne, terwijl voor de heer K. Jassies. Enschede, werd gekozen de heer Hintzbergen, Enschede. In het algemeen bestuur werd in de plaats van de heer A. Y. Tulp. De venter, gekozen de heer Dr. C. F. Diesch, Zwolle. RADIO-PROOUAMMA DINSDAG 3 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. (Piano-intermezzi). 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land. en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuzïe k. 13.20 Metropole orkest en soliste. 14.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram.muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muz. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muz. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Reportage of gramofoon- muziek. 18.35 Orgelspel. 18,50 „Paris vous parle". 18.55 Musette-orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Ik weet. ik weet wat U niet weet". 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gram.muz. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20 Gram.muz. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muz 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schooiradio 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muz. (12,30— 12,33 Land. en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Klein koor 14.15 Symphonette-orkest. 14.45 Strijkorkest en solist. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17,15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Drs. B. van Eldik: ..De economische gevolgen van de souvereini- teitsoverdracht". 18.00 Metropole or kest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor jonge mensen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muz. 19.15 „Uit het Boek der boeken", causerie. 19.30 Gram.muz. 20.20 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Het schoen- makersfeest", hoorspel. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2