HENGELO'S NIEUWS Hulpcomité organiseert morgen grote inzameling NATOC speelde „Goud en Antiek' Het eerste contact met Schouwen MAANDAG 2 FEBRUARI 195S HENGELOSCH DAGBLAD le blad pag. 2 Grote behoefte aan huishoudelijke textiel Het gisteravond gevormde hulpco mite is vanmorgen onmiddellijk aan de slag gegaan. Onder leiding van de wethouder van Sociale Zaken, de heer J. F. Robers, werden plannen ontwor pen om de zwaar getoffen gebieden te helpen. Vanaf morgenmiddag twee uur zal straat voor straat en huis voor huis een algemene inzameling van goede ren worden gehouden. Het gaat hier in hoofdzaak om huishoudelijk tex tiel handdoeken, lakens, slopen, on der- en bovengoed. De actie wordt geconcentreerd rondom een achttal gebouwen, waar de goederen zullen worden samenge bracht. Deze gebouwen zijn: Gym nastiekzaal Wilbertschool. Waarbeek- schoal. school Oude Postweg. K.J.V. Jeugdhuis. Drienerstraat, Clubhuls van de Speeltuinvereniging de Nijver heid, de Beckumer- en Drienerschool en het clubhuis 't Lansmk. De A.B.T.B. zal in Driene de inza meling ter hand nemen, terwijl in Beckum een afzonderlijke organisatie klaar staat. In het stedelijk gedeelte zullen vierhonderd leerlingen van diverse scholen de inzameling uitvoeren. Het zijn leerlingen van de Rijkskweek school van de 5e klasse der H.B.S., van de 5e en 6e klasse van het Ge meentelijk Gymnasium, de hoogste klassen van de R. K. H.B.S. en van de U.L.O.-scholen, terwijl vanzelf sprekend ook de leerlingen van de school voor maatschappelijk werk as sistentie zullen verlenen. Het hulp comité doet een beroep op allen, die een bestel- of vrachtwagen met chauffeur beschikbaar kunnen stel len zich te melden bij de heer H. J. Koopman, gemeenteontvanger, tel. 3541. toestel 58. Alle hulp is welkom! De federatie van Vrouwenverenigin- Stork-personeel gaat overwerken Circa een ton voor rampencomlté In een hedenmorgen gehouden ver gadering heeft de grote kern der Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. in overleg met de directie besloten gedurende de maand Februari per dag een uur langer te werken. De opbrengst, welke geschat wordt op ongeveer f 100.000, zal tor beschikking worden gesteld van het Nationale Rampencomité. In Twente en Achterhoek Alle textielarbeiders staan dagloon af De Regionale Commissie Twente van de Vakraad voor de Textielindus trie heeft, in het kader van de hulp verlening aan de rampgebieden, de directies van alle bedrijven in Twente en de Gelderse Achterhoek geadvi seerd alle werknemers van hoog tot laag toe te staan een dag loon af te staan. Het advies houdt tevens een verzoek aan de werkgevers in om de aldus door de werknemers bijeenge brachte bedragen te verdubbelen. BURGERLIJKE STAND HENGELO (O.). Geboren: Henricus Jo hannes zv H G J Westendorp en D Wilens (Haaksbergen); Robert Barend zv A M ter Waarbeek en J Nijenhuis; Minno zv W Jouwstra en A J de Wijn; Hendrikus Antonius zv H B A Schoolkate en H M Nijenhuis; Gijsbertha dv J ten Hoeve ei. J M Schoonhoven; Josephine Charlotte Maria dv H C C Meijerink en H A M Gasman; Albert zv H J Keizer en H A Hulleman; Marijke dv .T Boelen en T Jonker; Gerardus Alfonsus Maria zv G Vennegoor en J M Hampsink; Huibert Hielke zv H Euverman en R Grimme; Richard Fabjan zv H F Daniluk en L H van Leeuwen; Adriana Johanna dv J R ter Haar en A M Hogerheide'n; Jansje Anneke dv G de Vries en A T Vos kamp: Johanna Hendrika dv J G Kuster en J W Zegwaart; Maria Francisca Ma- delena dv A J J Benschop en J K Pragt: Albertus Theodorus Johannes zv H J Woerds en P A Wouters; Leopold Maria zv G A Ros en A Nijhuis (Borne); Her- manus Hendrikus Maria zv B J Oude Rikmanspoel en J J Klaassen. Overleden: Theodora Maria Veldhof 3 jr dv H A J Veldhof en B G J Walhof: M K Spekhorst 71 jr man ongeh.; A M E Dirks 56 jr vr van M G Berfelo. Gehuwd: A M Smits 31 j en B M Hodes 31 jr; F J Eijssink 23 j en E L S Swaak 23 jr; J H Roosen 24 j en B J Wielens 24 jaar. Ondertrouwd: J H G Brinkhuis 51 j en A B Bloem 42 j; J Hubert 20 j en L Couperus 21 jaar. Waar gaan wc heen? Maandag 2 Februari HENGELO Concertgebouw, 8 uur: Starlift. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Opmars der vrouwen. Telgen: Tentoonstelling Bescherming Bevolking. ENSCHEDE Schouwburg Bioscoop, 3, 6.45 en 9 uur: Mandy. Bioscoop Irene, 3, 6.45 en 9 uur: The Crimson Pirate. Alhambra, 3, 6.45 en 9.15 uur: The grea test show on earth. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Meln Herz darfst du nicht fragen. Het Witte Huis, 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Muziek. RU! m Twente: Tentoonstelling ,X -i Blauw". gen zal zich belasten met de leiding in de acht centrales. De ingezamelde goederen zullen daar gesorteerd, ver pakt en ten spoedigste verzonden worden. Donderdag a.s. volgt op de in zameling van goederen een alge mene collecte. Men kan ook bij dragen storten bii de plaatselijke banken, aan de kas van de ge meenteontvanger of op diens giro 46870. Van diverse zijden ontving het co mité aanbiedingen voor technische hulp van verschillende aard. Momen teel kan nog niet worden overzien waar deze het meest gewenst is. Alle aanmeldingen worden echter gaarne genoteerd. Dekens uit Hengelo gingen naar Abbenbroek HOOFDAGENT BEVERDAM VERTELT Verkleumd, met modder besmeurd doch ten hoogste voldaan kwamen vanmorgen de hoofdagenten Lub en Beverdam in Hengelo terug. Met een daarvoor door het expeditietbedrijf Beverdam alhier spontaan ter be schikking gestelde vrachtauto waren deze politie-mensen gisteravond nog naar Rotterdam gereden. De grote lading dekens en een door de Elemen ten fabriek Joumee geschonken grote partij batterijen voor zaklantaarns was bij de centrale te Rotterdam meer dan welkom. Hengelo was een der eerste gemeenten uit het Oosten en Noorden van het land. die daadwer kelijk hulp verleende. Daar juist een verzoek om hulp uit Abbenbroek was binnengekomen, werd de tocht met een voortgezet. Het ging door het ten dele overstroomde Rotterdam naar Pernis en Heemvliet. De toestand was weinig benijdenswaardig. Links en rechts kolkte water in de duisternis. In Heemvliet moest een doorgangs- bewlis worden gehaald voor Abben broek. Op de markt daar evenals te Heemvliet stonden honderden koeien en paarden bij elkaar gepakt, te wachten op transport. Met de dekens kon in Abbenbroek onmiddellijk wor den geholpen. Het was de eerste hulpzending welke daar arriveerde. Op de terugweg bleek de dijk naar Rotterdam onder water te staan, doch nog berijdbaar. In Voorthuizen ont moetten de Hengeloërs vannacht een lange colonne auto's uit het Noorden, die met allerlei goederen onderweg was naar het Westen. Spontane hulp van alle kanten Het voltallige personeel der B S bedrijven alhier heeft vanmorgen be sloten terstond hulp te verlenen aan de getroffenen in het watersnood- gebied. In eerste instantie werd acht uur loon per werknemer beschikbaar gesteld. Zaalhandbal voor rampen- comité De gymnastiek vereniging Olvmpia alhier speelt Woensdagavond mét drie ploegen - eén dames, en twee heren teams - zaalhandbalwedstriiden te Winterswijk ten bate van het Natio nale Rampencomité. De burgemeester van Wintersük zal de afworp ver richten. Opbrengst collecte Sissen tijdens de voetbalwed strijd Tubantia-Labor gehouden col lecte voor het Nationale Rampen- comite heeft f81.77 opgebracht. Veertig jaar bij K.N.K.S. Zaterdag werd de heer G. Have- man, hulzensorteerder bij de Kon. Nederlandse Katoenspinnerij N.V. hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. Namens de directie werd de heer Haveman gecomplimenteerd door de heer A. de Monehy. onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. De voormalige chef van de technische afdeling, de heer B. Witteveen, sprak namens deze afdeling. Spr. overhan digde de jubilaris een fietstas en een electrische lantaarn. H. Top (rechts) werkzaam by de N.V. Hazemeijer's Fabriek van Electrische Appara ten te Hengelo, is momenteel, evenals zijn stadgenoot Laurens Jobse en 15 andere Nederlandse vaklieden, met het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn op weg naar huis. Top is bü de „Minneapolis-Honeywell Regulator Company" te Min neapolis in de Amerikaanse staat „Minnesota als „methods engineer" (op de afde ling dus, waar de organisatie van de verschillende te volgen werkmethoden plaats heeft) in dienst geweest. Hier controleert hij, samen met zijn afdelingschef Fries (links) en zijn voorman Hartzmann de werking van een nieuwe electrische boor machine, die zojuist uit Duitsland is gearriveerd. Laurens Jobse uit Hengelo (links) vond tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten ondanks zyn drukke werkzaamheden als vormer by de „Diamond Iron Works" zo nu en dan nog wel eens tijd om aandacht te besteden aan zijn rapport voor de Con tactgroep Opvoering Productiviteit in Den Haag. Hier zien wy hem, tezamen met zjjn Amerikaanse kamergenoot Arthur Greve, in het mannenverblyf van de „Ham- line University", waar hy tevens in de gelegenheid was enige speciale cursussen te volgen. Jobse, die werkzaam is voor de N.V. Dikkers en Co. te Hengelo, is in Amerika tevens een actief lid geweest van de „International Molder and Foundry Workers Union", een bjj de American Federation of Labor AFLaangesloten vakbond van vormers en gieters Jubilea Ter gelegenheid van zijn zilveren dienst jubileum bii de Hengelose Tex_ tielfabriek werd de heer B. P.yTinsel vanmorgen hartelijk gehuldigd. Hij werd togesproken door de directeur, de heer P. J. van Baar en, onder aan bieding van een geschenk. Mevrouw Tinsel ontving bloemen. In de can- tine werd de heer Tinsel door de col lega's gehuldigd. Ook deze boden ge schenken aan en zetten mevr. Tinsel in de bloemetjes. Bij G." Dikkers en Co. N.V. viert vandaag de heer M. J. Mazeland. con trole bankwerkerij, zijn zilveren dienst) ubileum, terwiil de heer J. Nij- land vijf en twintig jaar in dienst is van de N.V. Heemaf. BUKS EN PISTOOL IN BESLAG GENOMEN. Gistermorgen nam de politie een windbuks en een luchtpistool in be slag. B. van hier en A. uit Almelo wa ren namelijk nabij de Heideweg bezig op vogels te schieten met deze „wa pens", hetgeen niet is toegestaan. GESLAAGD. De heer C. Bos, van hier, slaagde te Delft voor het examen electro- technisch ingenieur. MAJOOR BREUNESE SPRAK. Gistermiddag sprak majoor Breu- nesse in hotel „Het wapen van Hen gelo" een propagandisch woord over de wandelsport. Spr werd ingeleid door de voorzitter van de R.K. W.V. „Swift", door welke vereniging de bijeenkomst was belegd. De belang stelling was niet groot. „Goud en arftiek", de comedie in drie bedrijven, die door de toneelvereniging N.AT.O.C. gisteravond in her Vereni gingsgebouw werd opgevoerd bevat de geschiedenis van een zonderlinge oude Londense antiquair, Descius Helss, die zich tracht vrij te maken van een mis- dadlgersverleden. Een verleden, waaraan hij echter op zijn oude dag nog sterk verbonden blijft doordat hij naast zjjn zaak nog een uit gebreide helerspractijk drijft. Zijn be diende, die hij kleinerend behandelt, ont dekt Helss' duistere activiteit en perst hem grote bedragen af. Heiss wordt zo in het nauw gedreven dat hij de chan teur vermoordt en daardoor is hij opeens weer gegrepen door het noodlot van de misdaad, dat hem in werkelijkheid ech ter dan ook slechts in schijn met rust had gelaten. En dat hem tenslotte ook via zelfmoord de dood indrijft. Een vrij eenvoudig gegeven, dat echter fel gekleurd wordt door de vele verhou dingen, die de schrijver, Eward Percy, van „Goud en Antiek" in het verhaal heeft verwerkt. Een belangrijk thema is dat van de verhouding tussen de antiquair en zijn dochter (deze rol werd zeer juist getrof fen door mevrouw J. de Wolf-Kreunen De antiquair wil namelijk ten koste van alles voor zijn dochter Margaret verhelen, dat hij een misdadiger is. En deze wens stuwt hem nog verder in de misdadigheid. D, heer C. Boes wist in de figuur van de antiquair Heiss iets angstaanjagends aan te brengen. Zijn eigenlijk soms wat drakerige rol werd daardoor volkomen aanvaardbaar en werkelijk. ZtJn spel was voortreffelijk. Zijn zuster, die met hem uit een strafwaardig verleden was opgeklommen naar een schijnbaar fat soenlijk milieu, en die met al zijn misda den op de hoogte was, bepaalde een an der haar broer zwakker makend motief. Zij kon immers ieder ogenblik verraad plegen doordat ze zich niet vol doende beheerste. Mevrouw J. M. Duijm- Rijnders maakte de figuur van de zuster tot een juist aangevoelde schakel. Zij vervulde haar rol met veel verve. De bediende-afperser (de grote overgang tussen deze beide beroepen is door de schrijver eigenlijk na een te kleine in leiding aangegeven) werd door D. Deke- ma op volkomen juiste wijze gespeeld. De figuren van de vriendin Joan Deal (mej. T. Kok) en de verloofde van Margaret (H. Levers) waren voor de opbouw van het verhaal goed gebruikt. Beide rollen werden door de spelers nauwkeurig aan gevoeld en bijna foutloos vertolkt. Het overigens vlotte tempo van het spel werd o.i. soms onnodig gedrukt door een wel wat erg grote lijzigheid van de huishoudster juffrouw Catt (mevrouw L. Aman-Kooiker)De „heer" de tweede bediende en de inspecteur (respectievelijk gespeeld door de heren H, Muider, J. Friesen en F. Snoeys) waren minder op vallend, maar vlot en aanvaardbaar. Dp algemene indruk was uitstekend. Enkelyke kleinigheden hadden wat meer aandacht kunnen hebben (zo hadden en kele, op dat ogenblik niet actieve spelers in het laatste bedrijf te weinig aandacht voor de antiquair, die toch in een dra matische ontwikkeling werd meegesleurd) maar dit deed geen noemenswaardige af breuk. Alle spanning die in het spel kon worden opgewekt was aanwezig. De decors waren uitmuntend. De regie van Ton van Herfte had een logische lijn in de opvoering gebrachli. In een pauze is een collecte gehouden voor het Nationale Rampenfonds, De op brengst was ruim 194. Door een hartelijk applaus hebben de talrijke aanwezigen hun waardering ge toond voor de goede opvoering. Originele huldiging bij de Heemaf Het personeel van de Heemaf N.V. heeft de timmerman J. H. Nijland, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum op originele wijze gehjildigd. Het ge heel versierde schaftlokaal was hier voor in een rechtzaal herschapen met een „echte" officier van Justitie en een „echte" jury. De jubilaris zelf fun geerde als bedaagde. Het leek er aan vankelijk op, dat de heer Nijland er niet al te goed zou afkomen. De offi cier van Justitie was lang niet mals met zijn beschuldigingen. Hij had nog al heel wat klachten en verweet be klaagde bovendien brandstichting bij herhaling gepleegd. Als eerste getuige a décharge kreeg de fabrieksbaas J. W. Hemen het woord. Hij ontzenuwde de verdacht makingen ten aanzien van de brand stichting. door te memomeren. dat beklaagde alleen vuur had gemaakt om de kachel aan te steken. Voorts somde hij alle goede eigenschappen van beklaagde op. die hem hadden gemaakt tot een prettig en betrouw baar medewerker in het bedrijf. Ook een collega van de heer Nijland. de heer J. S. A. van de Mast. belichtte op waardige wiize de goede hoedanig heden van beklaagde. De officier van Justitie, welke functie werd waarge nomen door de heer H. G. Stokhorst, kreeg het dan ook tamelijk benauwd, terwiil de jury met algemene stem men het onschuldig uitsprak. Daar naast onderstreepten de juryleden de woorden door de getjiigen a décharge uitgesproken. Als blijk van waarde ring overhandigden zij de zilveren jubilaris een electrisch strijkijzer en een kistie sigaren, terwiil mevrouw Niiland in de bloemen werd gezet. Tevoren was de heer Nijland na mens de directie gehuldigd door ir J. van der Wateren, onder aanbieding van een medaile en een enveloppe met inhoud. Mr. H. J. Santman promo veerde vijftig jaar geleden Mr. H. J. Santman te Hengelo her denkt morgen de dag. waarop hij vijftig jaar geleden aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. Hij is Hengeloër van geboorte en trad na ziin promotie in dienst bij de Twent- sche Bank N.V. te Enschede. In 1906 werd hij benoemd tot secretaris der directie van de Twentse Bank te Am- steraam. waarop twee jaar later zijn benoeming tot directejir van het kan toor te Rotterdam volgde. In 1045 trok mr. Santman zich terug, waar na hij zich in 1948 weer in zijn ge boorteplaats vestigde. TIMMERGEREEDSCHAP GESTOLEN De aannemer O. R. uit Losser deed aangifte van diefstal van een partij timmergereedschap. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men een ruitje van een bouwkeet ingedrukt, waarna het eenvoudig was een raam te openen. Het aestolene was eigen dom van verschillende timmerlieHnn De waarde werd geschat op zeventig gulden. EENTONIG LIED. Nauwelijks had het in de nacht van Zaterdag op Zondag weer een paar Jiur geregend of de overlaat van de Berflobeek moest weer in werking worden gesteld. Door het uitstromen de water werd de Twekkelerweg on begaanbaar. zodat bet verkeer in de richting Twekkelo. Enschede en Boe- kelo via de Boekelosebrug moest wor den geleid. I De nationale ramp Prins Bernhard diep getroffen DEN HAAG. 2 Febr. Voordat HM. de koningin vanmorgen naar de noodgebieden vertrok heeft zii eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden be schikbaar kan stellen. Een enonn pak is op de intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de an dere ter beschikking gestald van de Commissarissen van de Kchingin in de getroffen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk ln hun gebieden de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. Prinses Wilhelmina is vanmorgen in Oost-Zeeuws Vlaanderen aangeko men. De regerings Voorlichtingsdienst deelt mede: Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. die zich in opdracht der regering in New York bevindt, heeft aan de minister-president het vol gende telegram gezonden: „Diep getroffen door de ramp. die over land en volk is gekomen, ver zoek ik u mijn innige deelneming over te brengen aan hen, die thans lijden". Bernhard. Nader wordt van regeringswege me degedeeld. dat Z.K.H. in verband met de" gebeurtenissen zijn reisprogram ma aanmerkelijk zal inkorten en eer der dan was voorzien in Nederland zal terugkeren. Burch en Zierikzee De kustwacht West-Schouwen, die gebruik maakt van de radio-installa tie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore VI" en daarmee het enige contact met de buitenwe reld onderhoudt, heeft geseind, dat er 10 a 11 doden in Burch ziin gevallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland ziin doden gemeld, doch het iuiste aantal is niet bekend. In de Vlerbannenpolder zouden 20 men sen zün omgekomen. De situatie al daar is „betrekkelijk hopeloosZeer dringend is alle mogelijke hulp ge vraagd. Belgische hulp Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de ge westelijke bevelhebber van de provin cie Antwerpen twee compagnieën genie naar Temeuzen gezonden, waar zij vanmorgen bij het aanbreken van de dag zijn aangekomen. Zes mo torboten van de genieschool helpen de Nederlanders bij het wegbrengen van de getroffenen van Rilland. In Zandvoort ca, een ton schade De schade aan wegen, toegangen tot het strand en gemeentelijke gebou wen wordt te Zandvoort voorlopig geschat op ongeveer f 100.000. Rede Dr. Drees Hedenavond te 20.00 uur zal de mi nister-president dr. W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. De Paus betuigt deelneming De pauselijke internuntius ln Den Kaag, mgr. Paolo Giobbe. heeft na- L. Altena kampioen van Hengelo Gisteravond werden in café „De Vier sprong" de finales gespeeld om het kam pioenschap van Hengelo, tweede klasse Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De heer Altena werd kampioen, dit zeven partijen verwierf hij 12 punten met een moyenne van 527. Een keurige prestatie. Tweede werd de heer F. Leushuis met 10 punten en een gemiddelde van 560. derde Altink met 8 punten en een gemid delde van 497. Deze drie heren promo veren naar de eerste klasse K.N.B.B. De uitslag luidde verder 4. Assink 4 pnt, gem. 434; 5. Ordelman 4 pnt gem. 362; 6. Kist 4 p. gem. 337 en 7. Oude Heuvel 2 p. gem. 335. De heer Tijhuis uit Borne kon wegens ziekte niet in de finale uit komen. „GROTE JONGENS" BESTAAT 40 JAAR. Gisteren bestond de kegelclub „Gro te Jongens" veertig jaar. Wegens de ramp die ons land heeft getroffen wera dit feit niet feestelijk herdacht. Het ligt in de bedoeling het jubileum op een nog nader vast te stellen da tum te vieren. AANRIJDING MET FLINKE SCHADE Zaterdag kwamen op de hoek Drie nerstraat—Anninksweg twee auto's bestuurd door W. uit Goor en L. van hier met elkaar in botsing, doordat een van links komende bestuurder geen voorrang gaf. Beide voeretulgen waren nogal ernstig beschadigd. FIETS GESTOLEN. D. die zijn rijwiel onbeheerd naast een lokaal aan de Helmersweg plaats te, kwam naderhand tot de ontdek king. dat de fiets verdwenen was. BOOM ONTWORTELD Tijdens de storm werd een grote populier in de Ketelstraat ontworteld. De zware boom kwam net naast een woning terecht. De schade bleef be perkt tot een vernield tuinmuurtje. mens Paus Pius XII aan de Neder landse regering zijn deelneming aan geboden met de ramp, welke ons land heeft getroffen. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande Om kwart voor twaalf hedenmorgen bezocht prinses Wilhelmina het zo zwaar door de overstromingen getrof fen plaatsje .Kloosterzande. waar ne gen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd onder andere ver gezeld door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Het was 'n zeer ontroerend ogenblik toen prinses Wilhelmina. nadat het gemeentebestuur aan haar was voor gesteld. de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet. van wie 4 familie leden bii Duivenhoek na de door braak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek. dat op de dag dat het ziin gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het wa ter uit zijn haardstede werd verdre ven. De commandant van het garni zoen Weert (Limburg), kapitein. Könings en luitenant Schreuders. die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier heden nacht de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden even eens aan prinses Wilhelmina voorge steld. Zii stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichte werkzaamheden en verzocht kapitein Könings haar grote bewondering aan ziin manschaPüen te willen overbren gen. Prinses Wilhelmina vertrok ver volgens naar Terneuzen. vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beveland zal oversteken. Bii het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd prinses Wilhel mina door de toegestroomde bevol king hartelijk toegejuicht. VERGUNNINGEN VOOR GROEPS- VERVOER. De Commissie Vergunningen Per sonenvervoer heeft vergunning ver leend tot het uitvoeren van groeps- vervoer: aan H. Lammertink N.V. to Enschede voor het vervoer van sana toriumbezoekers op zon- en feestda gen van Enschede. Hengelo en Bome naar het sanatorium te Hellendoorn; aan H. G. Rïentjes v.h. S. ten Cate en Co. te Hengelo voor het vervoer in eigen beheer van eigen personeel op werkdagen van Albergen, Har- brinkhoek, Almelo en Bome naar Hengelo. TONEEL VOOR DE SCHOOLJEUGD. In de loop van deze week zal de toneelgroep ..Puck" een aantal voor stellingen geven voor de schooljeugd. Voor de leerlingen van alle lagere scholen zal Woensdag en Donderdag „Het geheim van de Prins" worden gespeeld. De leerlingen van de hoog ste klassen van het voortgezet en middelbaar onderwijs zullen kunnen, genieten van Vondels „Jozef in Do- than", terwijl voor de eerste twee klassen het bekende stuk „De wijze kater" zal worden opgevoerd. BORNE Ook Bome helpt Borne blijft niet achter bij de hulp verlening aan de door de watersnood getroffen gebieden. Reeds Zondagmid dag ging er een hoog beladen vracht auto van de N.V. Spanjaard met de kens en lakens naar Rotterdam. Dit initiatief ging uit van de directie van de vennootscnap, blijkbaar gedachtig aan het gezegde, dat spoedige hulp dubbele hulp is. Op initiatief van de burgemeester vond er een bespreking plaats ten gemeentehuize met tal van ingezete nen teneinde een doelmatige inzame ling voor de zo zwaar getroffen land genoten te organiseren. DELDEN Grote inzameling voor rampgebied Onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis wordt ook in Delden een grootse in zameling gehouden voor de door het water getroffen landgenoten. In Stad-Delden zal heden en mor gen een geldinzameling gehouden worden, een z.g.n. liistcollecte. Woensdag zal een Inzameling ge houden worden van: kleding, schoei sel en dekking. Voor de gemeente Ambt-Delden zal ten spoedigste een volledige actie be kend gemaakt worden. ENSCHEDE A. B. Horstink f Gisteren is alhier op 72-jarige leef- th'd plotseling overleden de heer A. B. Horstink, die gedurende 52 jaar aan G. B. Holst N.V. alhier verbonden is geweest. De thans overledene, die in de loop der jaren opklom tot procu ratiehouder, heeft de groei van het bedrijf van de grond af meegemaakt. Hij heeft er zich met grote toewijding aan gegeven. De heer Horstink was van 1939 af president-commissaris van G. B. Holst N.V. Een woord van de Commissaris der Koningin In deze dagen, waarin een ernstige ramp over ons land is ge komen, moet veel worden gevraagd van de offervaardigheid van het niet direct getroffen gedeelte der bevolking. Wij in Overijssel zijn gespaard gebleven. Wij hebben zes jaren geleden in het Reggegebied, zij het op onvergelijkbaar kleine schaal, in onze eigen omgeving iets ervaren van het onheil, dat een wa tersnood met zich brengt. Er is voor ons alle reden, om ons tot het uiterste in te spannen, teneinde de eerste en grootste nood te helpen lenigen. Ik doe dan ook een ernstig beroep op de bevolking van Overijssel, om door bijdragen in geld en goederen de grote moeilijkheden, waarin onze zwaar getroffen landge noten zich bevinden, zoveel mogelijk te verlichten. Ir. J. B. G. M. RIDDER DE VAN DER SCHUEREN, Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2