ENGELOSCH DAGBLAD Vooral Zeeland en Brabant blijken zeer zwaar getroffen STRIJDEND NEDERLAND AANTAL DODEN BIJNA 400 Breda was een centrum van hulpverlening Aan Engelse kust zeker 300 doden en 50.000 daklozen Amerikaanse vliegtuigen gereed voor hulpverlening Eisenhower zal geruchten over Formosa en 7e vloot bevestigen ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min 20 mm.) Ingez. Mcd. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: S—12.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling:: Per week 47 ct. Per kwartaal ƒ6.10. Losse nummers 13 cL Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 27-8 FAG. VERBETEN STRIJD TEGEN HET WATER Nog steeds is het onmogelijk een enigszins volledig over- zicht te krijgen van de ramp, waardoor Zuidwest Nederland in de nacht van Zondag Gp Maandag getroffen is. De berichten over de watersnood blijven binnenstromen. Telkens komen nadere bijzonderheden en vanmiddag bleek het aantal doden al tot 394 gestegen te zijn. "H.M. de Koningin heeft zich vanmorgen vroeg wederom naar het geteisterde gebied begeven. Cv Voorne Putten heeft zich vanochtend, kort na zeven uur, bij Keenvliet, een nieuwe dijkdoorbraak voorgedaan en tot nu toe'is het op geen enkele manier mogelijk gebleken om cqntact te krijgen met Schouwen-Duiveland en Tholen. Ge vreesd wordt, dat de toestand daar zeer ernstig is Vijftig slachtoffers in 's Gravendeel Een van de ontstellendste berich ten bereikte ons uit 's Gravendeel (Z.H.). Daar zijn 50 a 55 slachtoffers te betreuren. Gistermorgen is er een huis inge stort. waarin 20 mensen een toe vlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bij eengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op el kaar gepakt het zakken van het wa ter afwachten. Er staat ruim ander halve meter water in de school. Vannacht omstreeks een uur zijn te 's-Gravendecl viederom twee dij ken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. De pontonniers doen er wat ze kun nen.' Verscheidene van hen raakten door de koude bewusteloos. Dijken op Schouwen doorgebroken De kustwacht van West-Schouwen heeft radio-telefonisch aan Schcve- ningen-radio geseind: „Dijken op verschillende plaatsen door?,c'preken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens burgemeester." Dit is het eerste teken dat sinds het begin van de ramp van Schouwen ontvangen wordt. De situatie in Zeeland De zeedijk bij West-Kapelïe heeft zware schade geleden, maar de toe stand is daar niet kritiek geworden. Een verbinding met Noord-Beve land was nog niet mogelijk. Men heeft van de Zuicl-Bevelandse wal af ge constateerd, dat de dijk diverse ga ten vertoont. Aan de Zuid-Bevel andse wal spoel den vele huishoudelijke voorwerpen aan. o.a. meubelen, beddegoeö, de kens en ook veel dood vee. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn on der de bevolking. Grote ongerustheid bestaat er over Kortgene. Men hoopt dat .alle bewo ners gevlucht zijn naar de kerk. die r.ogal hoog ligt. of naar de plaats waar het nieuwe gemeentehuis staat, dat juist Zaterdagmiddag met enige plechtigheid officieel werd geopend. Als dat niet het geval is. wordt ge vreesd dat er veel slachtoffers zullen zijn. - Zuid-Beveland is zeer zwaar getrof fen. Tal van polders zijn ondergelo pen. nadat de dijken waren doorge broken. Bij Kruiningen is de dijk van de Westerschei lm oo twee plaatsen doorgebroken, waardoor het gehele gebied van Hemsweert en Kruiningen is overstroomd. 2500 mensen waren in het dorp Kruiningen en omgeving geïsoleerd en met behulp' van motorbootjes trachtte men zoveel mogelijk slacht offers van deze watersnood in veilig heid te brengen. Zij werden met bus sen naar Goes gebracht, waarna zij bij particulieren in de stad werden ondergebracht. Het Oostelijk deel van Hansweert is ondergelopen. Enkele gebouwen en een deel van de dijk werden volledig weggeslagen en de Moerdijknont Dordrecht werd door een van de dijk- gaten geworpen en rust thans ergens midden op het land. Kritiek was ooi: de toestand in Kat- teh.di.jkc. waar circa 1000 mensen uit de omgeving crczwoegd hebben om de dijk te behouden. Van 'dit behoud immers was de veiligheid van een groot deel van Peveland afhankelijk, o.a. van Goes Hier was ruim 400 met-er diik weggeslagen. Overstroomd is ooi: de omeeving van Krabbendiike. Doordat de Nieuw- landse polder onderliep, werd de iaat- Weersverwa te De Bilt, T van het K.N.M 7 tot Dinsdagavond. Iets kouder v „-ouderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voorna melijk langs dc Wadd.cnkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord - Oost. leis kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Dinsdag 3 Febs Zon op 8.1' Maan op 2 uari: onder 17.31 !,4S onder 9.2 ste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beveland verbroken. In de omgeving van de Kreekralc- dam. de toegang tot Zeeland, zijn eveneens grote polders ondergelopen. De rijksweg, die toegang geeft tot Zeeland, is gedeeltelijk onbegaanbaar. In Z.-Holland toestand iets gunstiger De toestand in de provincie Zuid- Holland laat zich over het algemeen iets minder ongunstig aanzien dan gisteren. Wat de Krimpenerwaard be treft konden bij Ouderkerk en Nieu- werkerk a/cl IJssel de dijken dermate worden hersteld, dat verdere door braak kon worden voorkomen. De gaten zijn daar thans min of meer gedicht. Op het Eiland van Dord recht is men de toestand door krachtig optreden weer meester ge worden. Het ergst getroffen is wel het eiland Goeree-Overflakkee. De toestand in Stellendam is hoogst HELPT De berichten, binnengeko men na het verschijnen van onze speciale ochtendeditie, hebben de ernst van de ont zettende ramp, welke Ne derland heeft getroffen, nog krachtiger geaccentueerd. We vertrouwen, dat door deze berichten het besef, dat steun in hoge mate nodig is, zal zijn versterkt. Het gironummer van het Nationaal Rampenfonds te Den Haag, is 9575. ernstig. De gemeente staat vrijwel geheel onder water en de bevolking heeft zijn toevlucht gezocht op vis sersboot] es. Er is gebrek aan levens middelen en water. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rond Stellendam. In Melissant, waar geen direct gevaar dreigt indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie aldaar meester. Zowel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water. Op Texel Tegen het ochtendgloren werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht begonnen. In de nacht was gebleken, dat een dijk weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kunnen bieden. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. Burgers en militairen sloegen lianden ineen Evacué's stroomden toe (Van een onaer speciale verslaggevers) Breda was gisteren een centrum van hulpverlening. Reeds vroeg werd cr een meldingspost voor evacué's ge opend, en tal van stadgenoten trok ken met voertuigen naar de getrof fen gebieden, op zo korte afstand van de stad verwijderd, om mede mensen in veiligheid te brengen. Zo ooit, was dit dan ook een Zondag, waarop de naastenliefde een opval lende rol speelde. De cadetten waren bij het krieken van de dag al in actie. Vele inwoners van Breda namen individueel met hun auto aan het reddingswerk deel en met vereende krachten werden zo de evacué's de stad binnengebracht. Naar men ons gisteravond becij ferde, waren er toen 3000 gere gistreerd. Maar het kunnen er ook veel meer geweest zijn: wie denkt er aan, om bij zo'ai gebeurtenis een nauwkeurige statistiek bij te houden? Een stille berusting kenmerkte degenen, die zich, door het water, van huis en haard verdreven, aan meldden. Het Roode Kruis, E.H.B.O.'ers, pad vinders en verkenners, leden van de Nationale Reserve en zeer velen, die tot geen bepaalde organisatie beho ren, maar hier de helpende hand wilden bieden, zorgden er voor, dat het de evacué's zo goed mogelijk werd gemaakt. Adressen genoeg Spontaan werd van verschillende zijden gastvrijheid aangeboden. We hebben plenty adressen, vertelde iemand op de meldingspost enthou siast. Later op de dag werd per politie- geluidswagen bekend gemaakt, dat men werd verzocht zich met aanbie dingen tot het gemeentehuis te rich ten. In de hal zaten ambtenaren aan lange tafels de namen te noteren van degenen, die mensen uit de te eva cueren plaatsenZevenbergsehoek. Moerdijk. Lage Zwaluwe en Klundert wilden herbergen. Niet alleen naar particulieren wer den de evacué's verwezen. Vier plaat sen waren er in de stad. waar zij in flinke getale een gastvrij onthaal kregen: op de K.M.A., in het gasthuis in de Kloosterkazerne en in Marien- dal. Er werd in ruime mate materiëel aangevoerd, om de vluchtelingen een aan zekere eisen beantwoordende lig ging te verzekeren. Bootjes voor het vervoer van men sen. die waren geïsoleerd, waren zeer nodig. En om enigermate te voorzien in het gebrek aan scheepjes werden enkele motorboten uit de Boeimeer- singel met een takelwagen uit het water gehaald en vervolgens met snoed naar het noodgebied vervoerd. Onder hoogspanning heeft Breda het bestaansrecht bewezen van een heel oud woord: barmhartigheid. In Raamsdonksveer (gem. Raams- donk) (N.B.) moesten ongeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk gelegen in het oudste deel van de stad langs de diik. geëvacueerd wor den In cafés, schoollokalen e.d. zijn de mensen in de gemeente zelf on dergebracht. Dank zij de hulp van de in Keizersveer in garnizoen liggende pontonniers, die reeds in de nacht met amolr.bievaartuigen ter hulo kwamen, konden de bewoners uit de bedreigde wijken worden afgevoerd. Twintig huizen ziin verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar ge worden. Een baby van t^s weken en een man zijn verdronken. Alle polders rond Waspik in de Langstraat (N.B.) zijn ondergelopen. De boeren hebben met hun vee kun nen vluchten. (Van onze correspondent) LONDEN, 2 Februari. Engeland en Nederland kunnen elkaar de hand reiken: beide landen zijn door eenzelfde ramp getroffen. In enkele uren tijds hebben storm en overstromingen langs de Engelse Oostkust een vernietiging aangericht, zoals men in eeuwen niet gekend heeft! Over een afstand van meer dan 500 kilometer zijn in het kustgebied huizen beschadigd of wegge spoeld, zeedijken gebroken, boulevards vernield, schepen gezonken. Land overstroomde, dorpen werden geïsoleerd. Zeker 300 mensen hebben het leven verloren. Meer dan honderd kwamen er om op Kanvey-eiland, in de monding van de Theems, dat geheel overstroomde. Zieken en invaliden werden door het water verrast en verdronken in hun bedden. Naar schatting zijn 50.000 personen dakloos. Ook Vlaams België zwaar geteisterd Van het eiland Kanvey werden met allerlei vaartuigen, groot en klein, gisteravond 13.000 mensen geëva cueerd. Zondagochtend bezweek de dijk plotseling en binnen een half uur stond l' 't water tot aan de dakran den. Pas Zondagavond werd het Lon- dense gebied door de vloeden bereikt. Van Chelsea tot Southend verkeert men in staat van alarm. In Westham, aan de Theems, werden 5.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. In Hunstanton (Norfolk) werden de lijken van twaalf Amerikaanse mi litairen en hun gezinnen gevonden; nog 28 andere Amerikanen zijn ver moedelijk verdronken. Langs de kust van Lincolnshire is DIT IS GEEN GRACHT OF KANAAL, maar de grote verbindingsweg door Rotter dam naar het Zuiden, die ook grotendeels blank stond. Het autoverkeer kon hier bovenlangs worden geleid, maar veel verder kwamen de wagens niet. over dertig kilometer de zeedijk op tien plaatsen gebroken. Minstens 15 mensen kwamen om door het diep het land in stromende getij. 6.000 personen verloren hun woningen. Tienduizenden hectare landerijen overstroomden. De schade wordt voorlopig op 200 millioen gulden geschat. Churchill zal vanmiddag in het Lagerhuis een overzicht van de ramp geven. Koningin Elizabeth heeft per sport auto, met haar echtgenoot aan het stuur, gisteren van Sandririgham uit, TEN ZUIDEN VAN DORDRECHT strekt zich een bijna onafzienbare watervlakte uit. Wrakstukken van schuren liggen tegen de spoordijk, waar deze foto werd genomen. een bezoek gebracht aan. de over stroomde gebieden in Noord West- Norfolk. Noodtoestand in Oostende (Van onze correspondent) BRUSSEL, 2 Febr. De storm en de rukwinden hebben ook in Vlaams België grote schade aangericht, voor al aan de Belgische kust. De auto snelweg is op sommige plaatsen to taal weggevaagd. In Oostende is de noodtoestand uitgeroepen. In Nieuwpoort. Knokke en Heyst hebben de dijken het op vele plaatsen begeven en zijn de polders herscha pen in wijde meren. Brussel, Gent en andere steden hebben van het slechte weer niets ge merkt. In Antwerpen echter en in het gebied van de Schelde,, de Rupel, de Dender en de Dijle, zijn vele dijken door het wassende water bezweken. In totaal zijn tot nog toe 10 a 20 mensen omgekomen. Eventueel uitwerpen van voedselpakketten Vijf vliegtuigen voor troepentran- port van de Amerikaanse Lucht macht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhein-Main bij Frank fort gereed gehouden om met val schermen voedselpakketten en tech nische uitrustingsstukken boven het overstroomde gebied in Nederland neer te laten, zodra van de Neder landse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. De opperbevelhebber van het Ame rikaanse Leger in Europa, luitenant- generaal Manton Eddy, is reeds met een aantal deskundigen naar Neder land vertrokken om de mogelijkheden van directe hulpverlening te bestu deren. De Liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève heeft hulp aangeboden aan het Engelse, Belgische en Neder landse Rode Kruis. De Liga heeft de drie organisaties verzocht, te willen mededelen welke hulp gewenst is. Bij het aanbreken van de dag Periode van „pas op de plaats" voorbij Nationalistisch admiraal naar Washington (Van onze correspondent.) WASHINGTON, 2 Febr. Het is alleszins waarschijnlijk dat Eisenhower vandaag zal bekend maken dat de zevende vloot partij zal gaan kiezen tussen Tsjang Kai Sjek en Mao Tse Toeng en dat zij dus aanvallen van Formosa tegen het vasteland van communistisch China zal gaan toelaten. Dit zou een eerste manifestatie zijn van een meer actieve Amerikaanse po litiek. De periode van „de pas op de plaats'' schijnt voorbij. Eisen hower's bekendmaking zal een stap betekenen in de richting van de vijand, waarbij hem een halt zal worden toegeroepen en het zal daarna nog maar een halve stap verder zijn, als de Amerikaanse vloot Tsjang's aanvallen niet al leen gaat toelaten, doch ook steu nen. In Europa zullen meer nog dan in Zuid-Oost-Azië tegen de nieuwe gedragslijn bezwaren rijzen. De Ame rikaanse regering is zich daar uiter aard van bewust. Niettemin heeft zij, althans voorlopig, besloten een poli tiek van beperkte pressie op het Azia tische front uit te oefenen. Zij meent daarbij niet te moeten wachten op een consolidatie van de bondgenootschap pen in Zuid-Oost-Azië, evenmin als op een zekere technische en economische ontwikkeling dier gebieden. Daaraan wordt wei doorgewerkt, doch zulks valt onder de „politiek op lange ter mtin" Eisenhower en de zijnen willen ken nelijk proberen in een betrekkelijk korte tijd de communistische tegen stander in Korea en in Indo-China niet alleen te doen wijken, doch ook te doen buigen. Ons inziens kunnen echter alleen grote optimisten ver wachten, dat zulks alleen bereikt zou kunnen worden door de nieuwe orders voor de zevende vloot. De bezwaren van Europa en Zuid- Oost-Azië zijn begrijpelijk, maar de Amerikaanse regering verkeert in een moeilijk dilemma. Haastige spoed is zelden goed, doch overhaast is men sedert 1950 stellig niet te werk ge staan. Wie critiek heeft op de Ameri kaanse resering, bedenke hierbij dat thans de historici van oordeel zijn, dat Hitler, in 1936, bij de bezetting van het Rijnland, onder pressie zou zijn terug geweken. Communistische tegenplannen De bevelhebber van de Chinees- nationalistische vloot, vice-admiraal C. C. Ma, zal dezer dagen naar Washington gaan voor besprekingen met leidende Amerikaanse vlootautori- teiten, aldus is gisteravond officieel in Washington vernomen. Volgens een bericht in de Londense SundayTimes zijn alle Aziatische communistische leiders opgeroepen voor een spoedvergadering in Peking, teneinde een plan uit te werken voor maatregelen tegen de door generaal Eisenhower beraamde stappen inzake de oorlOK in het Verre-Oosten. De ver gadering zou staan onder voorzitter schap van Mao Tse-Toeng waren verschillende Rode Kruis- korpscolonnes in Rotterdam in actie. Vannacht is de colonne Nijmegen met stretchers, dekens en 6 bussen naar Fijnaard vertrokken om te hel pen bij de evacuatie. Uit Millingen zijn twee grote boten naar Dordrecht gevaren met een arts aan boord. De colonne Arnhem is uitgerukt naar West-Noord Brabant. Het 348 brt metende Nederlandse kustvaartuig Crescendo is ingescha keld bij de hulpverlening van het Rode Kruis. Dit schip, dat in Rotter dam lag. is geladen met beddegoed en proviand onderweg van Rotter dam naar Stavenisse in Zeeland. Verwacht wordt dat het schip voor de avond met zijn kostbare lading op de plaats van bestemming zal ziin. Vliegtuigen laten rubberboten neer De Harpoons en Sea-Otters, die sinds het aanbreken van de dag ge regeld van het marinevliegveld Val kenburg naar de getroffen gebieden vliegen, vervoeren tot nu toe nog vrij wel alleen rubberboten, daar deze het dringendst nodig ziin. De bevelheb ber der militaire gewesten in de ge troffen gebieden geven aan waar de boten moeten worden uitgeworpen. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf is prinses Wilhelmina in Kloosterzande aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. Besluit op vervoersconjeren tie Uniforme spoorwagons in zeven Westeuropese landen Zaterdag is in Parijs de internatio nale vervoersconferentie geëindigd, welke ten doel had de vraagstukken te bestuderen, die zich voordoen als gevolg van de ontwikkeling van de techniek, en de bestudering van de behoeften op het gebied van het ver voer per spoor, langs de weg en te water. Aan de conferentie werd deel genomen door de ministers van ver voer van Oostenrijk, België. Luxem burg. Nederland, Zwitserland; West- Duitsland en Frankrijk. De ministers besloten de reeds tus sen Frankrijk en West-Duitsland be staande „pool" van spoorwegwagons uit te breiden tot acht landen. Bin nen niet al te lange tijd zou het aan tal wagons van de pool tot 200.000 kunnen aangroeien. Verder werd overeengekomen een politiek van standaardisatie van het materieel te bevorderen, wat een essentiële voor waarde is voor een beter gebruik van het materieel. Voorts werden 19 in ternationale wegroutes vastgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1