- BEELDEN UIT DE GETEISTERDE GEBIEDEN Grote schade langs de kust Tientallen doelen aan Engelse kust Buitenlandse hulp Ten Zuiden van Dordrecht werd o.a. de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd en de spoorlijn door het water verzwolgen. Ruim een meter hoog stond het water in Raamsdonhveer.Op de achtergrond een hooiberg, die door de stroom werd meegesleurd. 1" de onafzienbare watervlakte ziet men de richtingaanwijzers naar Rotterdam en Dordrecht op de nu onzichtbare, anders zo druk bereden weg. Op het stationsernplacement van Dordrecht is een groot gedeelte van het spoorweg- ln Raamsdonkveer is de schade, zeer aanzienlijk. IJier ziel men één van de vernielde won in- In Hendrik Ulo Ambacht werden door het hoge water grote verwoestingen, aan- lichaam ten Westen van het station in de nacht van Zaterdag op Zondag wegge- ge^ waaTvan de gehele voorgevel is weggeslagen. gericht, Een doorkijk door een verwoest huis. dal door storm en water werd slagen. Een groot deel van het dijklichaam is weggespoeld, zodat de rails in de geteisterd, lucht kwamen te hangen. De hoogspanningspalen hingen scheef over de rails. Militairen boden de helpende hand, om in Ido Ambacht het huisraad in veiligheid te brengen. In Maassluis kwam hel water zo snel, dat verscheidene automobilisten hun wagens niet meer ia veiligheid kon den brengen. i een laddertje werden de bewoners in Raamsdonkveer uil de huizen gehaald in Ducks overgebracht naar veiliger oorden. Gebouwen ingestort en weggespoeld In alle kustplaatsen is de schade zeer groot. Met vernielende kracht heeft de zee in Zandvoort b.v. het prachtige bij de boulevard in het duin gebouwde zwembassin naast restaurant Riche opgeslokt. Ver scheidene restaurants zijn zwaar be schadigd. De boulevard in Katwijk aan Zee heeft eveneens zware schade geleden. Bijna alle houten gebouw tjes langs de kust zijn verdwenen. In Katwijk is het uit steen opge trokken paviljoen „Nieuw Britten burg" bijna geheel vernield. Een onzer speciale verslaggevers meldt uit Scheveningen, dat de loeiende orkaan daar een noodtoe stand heeft veroorzaakt. Wat vrijwel niemand voor mogelijk zou hebben gehouden is in de nacht van Zater dag op Zondag geschied: het zee water, tot ongekende hoogte opge- zwiept, sloeg in grote golven over de boulevard en stroomde de Keizer straat binnen. De gevolgen voor de boulevard en de haven waren ramp zalig. De bestrating van de boule vard is voor een groot gedeelte los geslagen en overal lagen de stenen van het wegdek en de tegels uit het trottoir verspreid. Hier en daar had het zeewater diepe gaten in de weg geslagen. Alleen voetgangersverkeer was nog mogelijk. Enkele nieuwsgie rige automobilisten, die in de nacht een kijkje wilden nemen, werden door het water verrast. Hun wagens be gonnen te drijven en een kleine per sonenauto werd zelfs tegen de zee- wering aangedrukt en vrij zwaar be schadigd. Op sommige gedeelten van de bou levard is nog slechts een zandvlakte Voor de bewoners van de Keizer straat en naaste omgeving heeft de springvloed omstreeks vijf uur in de Zondagochtend wel bijzonder onaan gename gevolgen gehad. Het water zette deze straat blank en drong de huizen binnen. Verscheidene bewo ners werden door de politie uit hun bed gebeld. Pas om een uur of half acht begon het water terug te lopen en kon men de schade gaan opne men. Ofschoon hotels en restaurants goede zaken deden door het plotse linge bezoek van duizenden kijklus- tigen, was hun schade veelal zeer groot. Tafels en stoelen lagen ge kraakt op een verwarde hoop en daartussen lagen de scherven van de stukgeslagen ruiten. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizenden vaten haring, die voor export gereel lagen, zijn de binnenhaven ipgespoeld. De buit, door de vissers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen weer heroverd. De havenkaden boden een ruïneuze aanblik. Het was één grote wirwar van stukgeslagen tonnen, touwen, netten en daartussen dode vissen. Duitse hulp aangeboden aan Rotterdam De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangeboden en hun medeleven met de ramp, die Nederland heeft getrof fen, betuigd. Gote overstromingen (Van onze correspondent.) LONDEN, 1 FEBR. Enge- land's Oostkust is in de nacht van Zaterdag op Zondag en gisteren ook geteisterd door zware vloed golven. In de kustgebieden ont stonden uitgebreide overstromin gen. Gisteravond waren de lijken van 181 slachtoffers geborgen. Vele tientallen personen worden nog vermist. De getroffen gebieden liggen voor namelijk „in de graafschappen Suf folk, Norfolk en Lincolnshire, dus juist tegenover de Nederlandse kust. In Sheernèss, aan de monding van de Theems, zonk een onderzeeër en kapseisde een fregat. Een eiland in de Theemsmonding liep geheel on der: de bevolking is naar Londen overgebracht. In Claxton. een bekende badplaats kwamen vijf personen om. In Kings- lynn verdronken 13 mensen in hun huizen. Great Yarmouth, de bekende badplaats en vissershaven, zag 100 huizen zwaar beschadigd; de halve stad staat onder water. De vissers vloot werd ernstig geteisterd. Het water stond twee meter hoog in Lo westoft. Honderden personen wer den geïsoleerd. De dagbootverbinding tussen Har wich en Hoek van Holland is tot na der order opgeheven. Stroomvoorziening in moeilijkheden De electriciteitsvoorziening in ge heel Zuid-Holland is in grote moei lijkheden geraakt. De grote centra les te Rotterdam en Dordrecht zijn uitgevallen, doordat de installaties gedeeltelijk zijn overstroomd. Er is een dringend beroep gedaan op de gehele bevolking van Zuid-Holland, zo zuinig mogelijk te zijn met het gebruik van electriciteit. Dit is in het belang van de vitale krachtbedrijven, die moeten blijven functioneren. Heden zal een speciale rantsoene ring van stroom worden ingevoerd. Veel schade in het Westland De kassen in het Westland hebben door de storm veel schade opgelopen. Sommige kassen zijn als kaartenhuis jes tegen de aarde gedrukt. Verwron gen staal-, hout- en steenconstruc- tjes in de polders en weilanden her inneren aan gebouwtjes, die eens tot onderkomen dienen van vee. In het gebied tussen Maassluis en Hoek van Holland is veel vee verdronken. Nabij Maassluis stonden enkele boerderijen tot de bovenlichten van de vensters onder water. De bewoners, die een onderkomen op hooizolders hebben gezocht, wachten op evacuatie. .De grote houtvoorraden van een vaten - en kistenfabriek te Maassluis zijn weggespoeld, het hout ligt tot wijd in de omtrek verspreid. Hotel op Ameland in zee gestort Hotel Steirvoorte op Ameland is ten gevolge van de storm in zee gestort. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De Amelanders, die on middellijk alle pogingen in het werk stelden nog iets van de inboedel te redden konden niets uitrichten. Olie stroomde de rivier op MiUioenenscliade te Vlaardingen In Vlaardingen hebben de storm en het hoge water voor en kele miiiióenen guldens schade aangericht. Bij de grote bedrijven buiten de spoordijk gelegen, zo als het Havenbedrijf Vlaardingen Oost, de Lever's Zeep Mij., de Ba taafse Petroleum Mij. en de Eer ste Ned. Coöperatieve Kunstmest- fabriek, zijn alle opslagplaatsen ondergelopen. Alleen al bij de E.N.C.K. wordt de schade op ruim een millioen gulden geschat. Gro te voorraden afgewerkte en niet afgewerkte producten zijn door het water ernstig aangetast, o.a. een partij chemicaliën bestemd voor Engeland, welke een waarde van f 250.000.- vertegenwoordigde. In de Vulkaanhaven is in de nacnt van Zaterdag op Zondag het 8000 ton metende passagiersschip Stad Vlaar dingen van de Halcyon-lijn van de boeien geslagen. Men is er in geslaagd het schip weer vast te leggen. De burgemeester nam des nachts alle maatregelen om de bevolking door middel van de radio-distributie en met geluidswagens voor het drei gende gevaar te waarschuwen. Uit een losgeslagen olietank stroom de de olie de rivier op, zodat de poli tie van Vlaardingen een waarschu wing moest uitgeven. De Sunlight zeepfabrieken en de E.N.C.K. waren Zondag geheel van de buitenwereld afgesloten. Alom in de lande en in het buitenland is er medeleven met de slachtoffers van de noodtoestand en de overstromingen. De ambassadeurs van Amerika en Ca nada en de Britse tijdelijk zaakgelastigde hebben de Nederlandse regering hulp aangeboden. Voor zover mogelijk zal de ze hulp verleend worden, door Ameri kaanse. Canadese en Britse legers in Duitsland. De regering heeft dit aan bod dankbaar aanvaard en zal overwegen in welke mate deze hulp nodig zal zijn en waar ze kan worden verleend. De Britse admiraliteit zal heden tien helicopteres zenden ter hulpverlening aan de getroffen gebieden. De Franse regering heeft het voorne men de Nederlandse regering twee genie bataljons als hulp aan te bieden Het Belgische Rode Kruis heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp aange boden en ook het Duitse Rode Kruis zal eveneens vragen of het van dienst kan zijn Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is ook het ap paraat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in volle werking ge treden. Reeds Zondagmorgen om half elf wer den 100 voedselpakketten van 15 kg elk en 65 deken pakketten ter beschikking gesteld. De goederen worden in samen werking met het Ned. Rode Kruis uit gedeeld in een van de noodgebieden. De CARE (Coperative for American Remittances to Europe) zal ook onmid dellijk in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De hoogste Nederlandse militaire auto riteiten hebben onmiddellijk maatregelen getroffen om troepen naar de getrof fen gebieden te zenden voor hulpver lening. Het Rode Kruis kwam onmiddellijk in actie, studenten stelden zich ter beschik king.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3