Langs de Maas werden velen door het wassende water verrast Angstige spanning in het overstroomde Willemstad Vechten of verdrinken! Honderden huizen ten aan het water prooi Het geteisterd gebied gezien vanuit een vliegtuig 400 Mensen met bootjes gered Hondsbosse zeewering bield stand tegen woedende golven MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. Ie blad pa? 3 Overal langs de Maas, de Noord, de Oude Maas, de Kil, langs alle wateren, die de stormvloed van de nacht van Zaterdag op Zondag niet konden ver werken, wordt een verbeten strijd gestreden tegen de vijand, die levens be dreigt, toekomsten vernietigt. Het water heeft met de kracht van een woeste waterval gaten in wegen geslagen, huizen en schuren onder mijnd en doen instorten en de dijken doorweekt. De Noord-dijk tussen Zwijndrecht en IJsselmonde staat op vallen. Bii Ridderkerk en Bolnes wer den de zomerkaden weggeslagen. Vier honderd mensen werden dakloos. Hier worden 21000 mensen op 2500 hectare ernstig bedreigd. Bii 's Gravendeel heeft zich een ramp voltrokken, die vele slachtoffers eiste en bii na de helft van de stad Dordrecht staat blank. Van rampen hoort men verha len. die zich op Goeree en Flakkee. bij Willemstad in Zeeland en andere plek ken afspeelden. Het maakt de men sen bitterder en verbetener hier. De dilken mogen het niet begeven, voor zover zii nog staan. Forse kerels wer ken onophoudelijk, zonder om slaap flf moeheid te malen. Het is hier vech ten of verdrinken in de meest letter lijke zin van het woord. In slaap gestoord In Maassluis zijn in de afgelopen nacht enkele inwoners door het wa ter in hun slaap gestoord. In enkele huizen stroomde het water in de sousterrains. Sommige bewoners wer den als het ware uit bed gespoeld. In verschillende straten in Maassluis en Vlaardingen is in de afgelopen nacht een waterstand van twee meter gemeten. Nabij Papendrecht. waar de rivie ren de Merwede en de Noord ineen stromen, is de dijk van de Alblasser- Spoorbanen beschadigd Millioenen schade Op verschillende plaatsen zi1n de spoorbanen beschadigd. Er zijn baan- beschadigingen tussen Schiedam en Hoek van Holland. Rotterdam en Gouda: tussen Sliedrecht en Gies- sendam is het baanlichaam door weekt. Nog ernstiger is het tussen Dordrecht en het Hollandsch Diep. Bil de Moerdijkbrug is de baan over drie km. ernstig beschadigd, tussen Ber gen op Zoom en Woensdrecht staat de baan over één km. onder water. Eveneens is er ernstige schade, tus- snn Rilland Bath en Krabbendijke Over 4 km. staat het water hier an derhalve meter boven het spoor. De schade bij het Sloe, in de Sloedam en ook het gat in de baan bil Vlis- slngen kan hopelijk lokaal worden hersteld. De president der Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander zeide, dat het herstel geruime tild zal vorderen. De schade loopt in de millioenen. waard in de afgelopen nacht bezwe ken. Het water stroomt in enorme hoeveelheden door het gat. dat een breedte heeft van ongeveer honderd meter, het Westelijke gedeelte van de Alblasserwaard binnen. Deze dijk doorbraak heeft zich voltrokken te genover Dordrecht. Ook de Merwede- diik op de grens van Giessendam en Sliedrecht is doorgebroken. Hier stroomt het water door een gat van 40 a 50 meter de Alblasserwaard bin nen. Sliedrecht is practisch geheel door het water geïsoleerd. Papen drecht. Alblasserdam. Oud Alblas en Wijngaarden staan blank. Door het water verrast In Sliedrecht is in de afgelopen nacht een alleenwonende oude vrouw- verdronken. Zij is vermoedelijk door het water overvallen. Naar schatting stonden Zondagavond ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht geheel onder water. Honderden stuks vee zijn op centrale plaatsen bijeen gebracht. Men heeft voor de beesten geen eten en geen onderdak. Bovendien ontbre ken de melkers. Veel vee is in dit ge bied verdronken, doch een schattïne van het aantal slachtoffers onder de viervoeters kan uiteraard nog niet worden gemaakt Bewoners van het Rotterdamse randgebied Hoogvliet ziin door het water verrast. Een panische schrik greep velen van hen aan Onmiddel lijk trad de politie in actie, maar zelfs in het bureau van politie kwam het water wel een halve meter hoog. Hier om bekomerden de politiemannen zich echter niet. Zij gingen eerst hulp aan anderen verlenen. En die was hard nodig, want de toestand was uiterst critiek. Niet zozeer in de be bouwde kom zelf dan wei op de boer derijen in de verschillende DOlders in de omgeving. Het water had zo'n enorme kracht dat heel wat J|e werd meegesleurd om jammerliik ne gol ven van de door een orkaaWchtige wónd opgezwiepte water te verdrin ken. Bewoners van vele boerderijen wisten zich maar nauwelijks in veilig heid te stellen. In Rotterdam zelf kan men zich niet herinneren, dat het water ooit zulke delen van de stad heeft over stroomd als deze keer het geval is ge weest. Tussen dp Maas en de Mathe- nesserdijk, Westerdijk, Blaak, Groe- nendaal en Oostzeedijk en kilometers lange rijwegen, die hoog liggen, stond alles blank. Ook on de Zuidelijke ri vieroever stond het water. Maar gis teravond was het water alweer ge zakt. Ongeval Een tragisch ongeval heeft zich voorgedaan met een auto van een Rotterdamse zakenman, die zich met een lifter in de auto. onbewust van het grote gevaar, naar de Moerdiik spoedde. Op ongeveer 8 k.m van de Moerdiik werd deze auto overvallen door het water. De automobilist zelf wist zich na veel moeite te redden, doch ziin lifter is spoorloos verdwe nen en is vermoedelijk verdronken. Schaatsen Kees Broekman Europees kampioen Van der Voort tweede, Huiskes vijfde De wedstrijden om het Europees kam pioenschap schaatsenrijden hebben voor Nederland een zeer succesvol verloop ge had. Niet alleen gelukte het Kees Broek man uit De Lier (Westland) in het al gemeen klassement de eerste plaats en dus de titel te veroveren, zijn streekge noot Wim van der Voort uit 's-Graven- zande werd tweede. Anton Huiskes uit Wierden bleef misschien iets beneden de verwachtingen, maar eindigde toch als vijfde in dit sterke gezelschap. Wim van der Voort heeft lange tijd de leiding gehad in het klassement. Za terdag kwam hij dank zij een goede 500 meter en een derde plaats op de 5000 meter, waar vrijwel niemand op gerekend had, bovenaan en gisteren stond als le nummer op het programma de 1500 me ter, voor Van der Voort de beste afstand. „Natuurlijk" won hij dit onderdeel. Maar al met al was de situatie zo geworden, dat Kees Broekman, de favoriet voor de titel, heel hard zou moeten rijden om Van der Voort van de eerste plaats te ver dringen. Broekman had een redelijk goede 500 meter gereden, was eerste ge worden op de 5000 meter en tweede op de 1500 meter. Maar de 25-jarige Broekman reed hard op het laatste nummer, de 10 kilometer. Met 17 min. 13 sec. werd hij eerste, voor Anton Huiskes, die precies zeven secon den meer nodig had. Wim van der Voort werd zevende in 17.50,2. De eindstand is: 1. en Europees kampioen Kees Broekman 199,650 pnt.; 2. Wim van der Voort 200.690 pnt.; 3. Martinsen (Noorw.) 202.067 pnt; 4. Haugll (Noorw.) 202.652 pnt.; 5. An ton Huiskes 202.883 pnt.; 6. Offenberger (Oost) 203.072 pnt.; 7. Aas (Noorw.) 204.273 pnt.; 8. Holwell (GA) 204.560 pnt; 9. Pajor (Zw.) 206.347 pnt.; 10. Manns- barth (Oost) 207.172 pnt.; 11. Stroem (Zw.) 207.393 pnt.; 12. Heam (GB.) 209.890 pnt. Protesten tegen doorgaan van wedstrijden Naar wy vernemen overwegen enkele voetbalverenigingen een protest in te die nen bi) de K.N.V.B., omdat de bond de voor gisteren vastgestelde wedstrijden niet allemaal heeft afgelast. Deze clubs zijn van oordeel, dat de verkregen uit slagen niet normaal konden zijn, door dat zij onverwacht voor de moeilijkheid kwamen te staan spelers, die opgeroepen werden voor hulpverlening in de getrof fen gebieden, te moeten vervangen. Zondagmiddag heetf een Beechcraft machine van Gilzerijen een vlucht ge maakt boven de geteisterde delen van ons land. Het weer was zeer slecht met sterke rukwinden. De wind is evenwel a an hat afnemen. Van het vliegveld Woensdrecht onlvln gen wij de volgende gegevens, verkregen door telegrammen uit radiocontact met het vliegtuig: Kruiningen geheel onder water. Middelburg geheel droog. Gejbied ten Oosten kanaal van Wal cheren stond een tot twee meter onder water. De dijken ten Zuiden van West- Capelle zijn in orde. Tussen Domburg wordt aan dijken gewerkt, hier en daar is alles afge- vreten. Stavenisse geïsoleerd; vele bewo ners zijn nog aanwezig. Bij Oudendijk bevonden zich mensen op ineenstor tende huizen. Dijken en wegen op vele plaatsen gebroken en overstroomd Noodhulp dringend nodig. Gebied ten Westen en ten Noorden van de lijn Melissant-Middelharnis volkomen onder water; geen straat te ontwaren. Stellendam geïsoleerd en bijna ge heel onder water; mensen op ge- isoleerde droge plekken. Havenhoofd Goederee overstroomd; mensen kunnen de duinen bereiken; reddingboot in Stellendam aanwezig. Gebied ten Noordoosten van Middel- harnis onder water. Dijken gebroken op vele plaatsen. Tiengemeten geheel onder water; mensen op droge plekken bij de boer derijen. Oolgensplaat geheel onder water; vee en mensen op droge stukken aan wezig. Het vaste land van Zuid-Holland is nergens overstroomd, maar op ver schillende punten langs de IJssel bii Nieuwerkerk en Cappelle is an de Schielands hoge zeedijk een dreigen de situatie ontstaan. Ook op enige punten van Delflands waterkering is de toestand niet geheel ongevaarlijk. Het gebied van de Krimpenerwaard is gedeeltelijk overstroomd, voorna melijk door een grote bres in de dijk bii Ouderkerk. De situatie bij Goude rak en Krimpen is ook precair. Het gebied van de Alblasserwaard wordt in hoofdzaak uit Westelijke Hulpverlening wordt georganiseerd Gisteravond heeft mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat met ir. A. G. Maris, directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in de stand van zaken in verschillende delen van ons land. die door de ramp ge troffen zijn. Hierbij werden maat regelen beraamd om de getroffen gebieden met spoed hulp te verle nen. Zo werd een groot aantal vrij willigers. die hun diensten hadden aangeboden door de tussenkomst van de minister van verkeer en waterstaat, van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land gestuurd, waar zij werden in gezet om gaten in dijken te dich ten en het waterkerend vermogen te vergroten. Nog steeds kwamen toen berichten binnen. Een over zicht van de aangerichte schade zal pas in de eerstkomende dagen kunnen worden gegeven. Alle tech nische diensten van de Provinciale en Rijkswaterstaat werken geco ördineerd met andere burgerlijke en militaire autoriteiten samen om in de meest bedreigde gebieder hulp te verlenen en de eerst nodige technische maatregelen te nemen richting door een gat in de dijk tus sen Alblasserdam en Papendrecht en door een gat bij Sliedrecht geleide lijk aan overstroomd. Het eiland van Dordrecht heeft zeer veel last van overstromingswater, dat door gedeeltelijke doorgebroken dij ken is gekomen. Drie gaten in de Noordendijk zijn voorlopig gedicht. Een bres op het spoorwegterrein wordt voorzien. Men hoopt hierdoor het eiland voor volledige overstroming te vrijwaren. Het eiland IJsselmonde is in het Zuiden overstroomd door een door braak in de Zuidpolder en de Zegen polder. In Ridderkerk is de situatie zeer Srecair, evenals In Hendrik Ido Aip- acht en Zwijndrecht. Het eiland van Roosenburg is ge deeltelijk overstroomd door enige doorbraken nabij de veersteiger van Maassluis. Het eiland Voorne en Putten is voor een groot deel overstroomd, o.a. door enige doorbraken in de Oude Hoornse zeedijk en door een doorbraak bii de polder Zuidland. In de Hoekse waard is het Zuidelijk deel overstroomd door een doorbraak onder Zuid-Beyerland en Numans- dom. De toestand te 's Gravendeel is critiek. Het eiland Goeree-Overflakkee is voor wat het middengedeelte betreft met uitzondering van de omgeving van Dirksland geheel overstroomd door een aantal doorbraken, zowel aan de noordelijke als aan de zuide lijke kant van het eiland. Ook in het Oosten van het eiland zijn gedeelten overstroomd. Vier Texelse redders verdronken Autobus spoelde weg Vier bewoners van Texel, die deel uitmaakten van een reddingsexpedi tie, zijn bij het onderlopen van de Eendrachtspolder verdronken. Zij be gaven zich met een tiental anderen per autobus op weg naar een dreigen de doorbraak. De mannen hadden de bus reeds verlaten toen een vloedgolf hen verraste. Een aantal hunner kon zich zwemmende in veiligheid bren gen, doch vier mannen vonden de dood in de golven. De bus werd weg gespoeld. Een veehouder, de heer J. van Strien. bevond zich in een auto, welke achter de bus had gestopt. De auto werd weggespoeld, doch de heer v. S. kon zich zwemmend redden. Zijn boerderij is na de overstroming inge stort. Een andere boerderij moet ver loren worden geacht. In allerijl worden de gevaarlijkste plaatsen in de zeedijk van de Eier- landse polder (N.W. Texel) versterkt. De situatie op het eiland Texel is nog steeds ernstig, zo deelde de bur gemeester van Den Burg. mr. E. de Koning. Zondagavond om half elf mede. De polder, de Eendracht moet als verloren worden beschouwd. Critieke punten zijn nu nog bii de Schans bij Oudeschild en twee plaatsen meer naar het Noorden. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de ramp op het eiland heeft geëist. Toen de burgemeester deze mede deling deed. had hii juist een colonne van circa 60 man naar de bedreigde punten ten Noorden van Oudeschild gezonden. De medewerking van de burgerij van het eiland is voortreffe lijk, aldus mr. de Koning, die in de looo van de avond ook hulp heeft ge kregen van 58 militairen van het vliegkamp De Mok, 21 burgers uit Sneek en een Roode Kruis-colonne uit die plaats. Een deel van de Roode Krulscolon- ne uit Den Helder is met een loods boot overgebracht naar het eiland en zal aldaar de leiding op zich nemen van de verzorging van de gewonden en de geëvacueerden. De evacuatie naar De Koog vindt voortdurend voortgang. Bii deze plaats die zelf veilig is. zijn stukken duinen door de golven weggeslagen. Er bestaat vertrouwen, dat het grootste gevaar thans bezworen is. De burgemeester van Den Burg heeft 100.000 zandzakken besteld, waarmee men in de loop van de nacht en Maandag vooral de dijk ten Noorden van Oosterend wil bescher men. Deze dijk is geheel doorweekt. De kruin is weggeslagen, maar men doet al het mogelijke om deze dijk te behouden. der bedreigde huizen, waarvan de gevel het reeds heeft begeven, worden met grote spoed kleding en bezittingen gered. Te Ridderkerk en Bolnes (Speciale berichtgeving.) Een van de plaatsen, waar men in de fatale nacht zeer grote angsten heeft uitgestaan, is Ridderkerk, dat 21.000 inwoners telt en ook de gemeenten Bolnes, Slikkerveer, Rijsoord en Oostendam omvat. Indien de vijftien kilometer lange dijk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan zou de ramp voor dit gebied niet te overzien zijn ge weest en het gehele eiland IJsselmonde zijn overstroomd. De djjk heeft echter de kracht van het wild opstuwende water doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dijk zijn weggeslagen. Met man en macht is er dè gehele nacht gewerkt om met zandzakken de ergste breuken te dichten. Uit de vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan het dak too in het water stonden, werden in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog opzweepte, met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 mensen geëvacueerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bootje om, doch ge lukkig heeft men de inzittenden kunnen redden. In dit gebied is veel vee verdronken. Klokken luidden Om twaalf uur in de nacht van Zaterdag on Zondag werd de toe stand al uiterst ernstig ingezien. Om half vier werd uit IJsselmonde ge meld dat het water gelijk stond met de kruin van de dijk. Tal van stra ten waren daar ondergelopen. De post Bolnes meldde om kwart voor vier. dat aan de Benedendiik de weg van de dijk was opengebarsten en het wa ter door de dijk heen spoelde. Even later sloeg ook de dijk bii het Lek- veer in Bolnes stuk. Duintoppen bij Petten brokkelden af In grote spanning hebben de inwo ners van Petten en de gezinnen in de schaarse boerderijen tussen Camper duin en Petten afgewacht of de Hondsbosse en Pettense zeewering het geweld van de woedende golven zou den weerstaan. Zondag tegen het middaguur konden zij enigszins her ademen de kunstmatige zeewering op het zwakke punt in de Noordhollandse kust, waar de duinen ontbreken, heeft (Een verslaggever meldde gisteravond om 6 uur uit Willemstad:) Willemstad werd in de afgelopen nacht geheel geïsoleerd. Rondom het stadje golft het water over de landerijen. Twee mannen zijn Zon dagmorgen, tot hun middel door het water wadend, te Fijnaart aan gekomen en meldden dat er toen nog geen slachtoffers waren. Helaas bleek later dat ook hier het water zijn tol had gevraagd. De bewoners zitten op de bovenverdiepingen en kijken uit naar de pontons, die on derweg zijn om hen uit hun benarde positie te verlossen. De mensen zijn er tamelijk veilig, doch het wachten duurt lang, de uren verstrij ken en men hoopt slechts dat men voor het invallen der duisternis kan worden gered. Om één uur in de afgelopen nacht sloeg even ten Oosten van Willemstad het eerste gat in de dijk bij de nieuwe sluis. Terwijl men bezig was het te dichten brak ten Oosten van het stadje eveneens de dijk door. Even later ontstonden twee gaten in de dijk en stortte het grauwe, kolkende water zich uit over de landerijen. Een race met de tijd Het grote gevecht, dat Zondag tegen de avond werd geleverd had tot inzet het redden van de bewoners van Willemstad voordat de duister nis inviel. Het is een race met de tijd. Indien dit niet lukt, wacht de onge lukkige bewoners van Willemstad een dramatische nacht. Honderden wachten op hulp, doch duizenden zijn onderweg om hulp te bieden. De wegen in West-Brabant zijn thans vol met vluchtelingen en vee Bussen rijden af en aan naar Rozen- daal, waar allen worden opgevangen en zo goed mogelijk worden onder gebracht. Cadetten van de Konink lijke Militaire Academie, stoottroe pen uit Bergen op Zoom. détache- menten van de Nat. Reserve en vele infanterie-onderdelen komen naar de bedreigde gebieden waar wind en storm overheen gieren en waar het water langzaam stijgt nu de vloed opkomt, die om zeven uur op zijn hoogst zal zijn. Het gemeente Fijn aart is het centrale punt van de hulpverlening doch de handicap is, dat men hier slechts over één tele foonlijn beschikt. Tot een tien kilometer ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans over het land. Een lege trein staat bii de Zevenbergse Hoek vlak voor het water als klacht tegen de onmacht van de menselijke techniek tegen de oerkrachten. Kolkend wa ter. regen en storm, dat zijn thans de factoren, die hier regeren en waar tegen de mens. zo blijkt thans weer. weinig kan uitrichten. Hoge en Lage Zwaluwe. Zevenbergen en Klundert moeten worden ontruimd. Vooral in Klundert staat het water hoog. De eerste, die kort na de ramp in Wil lemstad arriveerde was de comman dant der genie uit Breda na een tele fonische noodkreet uit het bedreigde stadje. Een uur daarna kon hij nog slechts met moeite in zijn auto het overstroomde land verlaten en als eerste ooggetuige verslag uitbrengen In het R.K. militaire tehuis te Roo- zendaal liggen thans honderden mannen, vrouwen en kleine kinderen een tafereel van diep menselijke el lende. zich kranig gehouden. Nergens is de zee er in geslaagd een gat te slaan. Grote golven sloegen bij Petten over de dijk in het dorp. Om acht uur Zaterdagavond viel reeds de electri- sche stroom uit. De strekdam aan het einde van de Pettener zeewering werd ernstig beschadigd. De bewoners heb ben een zeer onrustige nacht gehad. Bijna overal maakte men zich gereed om zo nodig onmiddellijk te vluchten. Er is één dode te betreurën. Zaterdag middag vertrok de 51-jarige uitvoerder F. de Waard uit Petten, die werkzaam was bij het onderhoud van de zee wering en de strandpieren. naar de dijk. Hij keerde niet terug. Gistermor gen heeft men hem omstreeks 9 uur dood aangetroffen benoorden Petten in de duinen. Hij vertoonde geen uiterlijk lichamelijk letsel. Bij Camperduin, aan het Zuidelijke einde van de Hondsbosse zeewering is het grote, uit hout opgetrokken café restaurant Minkema. het slachtoffer van de storm geworden Tegen mid dernacht werd eerst het terras weg geslagen. Met man en macht begon men toen de inventaris van het re staurant in veiligheid te brengen. In de Iood van de nacht is het restau rant bijna geheel omver gewaaid. De kracht van de wind was zo groot dat iets verderoD. 300 meter rails van een werksooortje opgelicht werd en een luchtreis van enkele tientallen meters maakte, waarna de stukken gebogen iizer op de weg achter de dijk terécht kwam. De lage duinen ten Zuiden van de wering hebben ernstig te lijden ge had. Op vele plaatsen ziin de toppen afgebrokkeld. Ook noodtoestand in Belgisch kustgebied Ook voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is gisteren de noodtoestand afgekondigd. In Oostende, waar straten en plei nen na een dijkdoorbraak onder wa ter kwamen te staan, zijn vier perso nen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. Bil het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken waardoor het water woningen bin nendrong. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ont ruimd. In Zeebrugge werd de pier ernstig beschadigd. Over het Noord-Oostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. De gouverneur van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen heb ben de militairen voor het hulpver- leningswerk opgeroepen: de verlof gangers in genoemde drie provincies moeten zich bij hun eenheden mel den Met zo'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige red ding van goederen in de onderge- stroomde huizen buiten de dijk geen sprake meer kon ziin. De bewoners van de' huizen konden er slechts on bedacht ziin het vege lijf te redden. Met van alle kanten gereauireerde roeibootjes en andere vaartuigen wer den de huisgezinnen, die de zolder waren oogevlucht. uit de woningen gehaald. In de duisternis en op de kokende golven werden daarbii vele angstige ogenblikken uitgestaan. Een klein bootje, beladen met een tiental mensen, onder wie vrouwen en kin deren. sloeg om. doch de inzittenden konden gelukkig allen worden gered. In totaal werden ongeveer 400 men sen op deze wijze uit hun woningen gehaald die in scholen, in de pastorie of bii familie werden ondergebracht. Het evacueren van een achttien oude mannen en vrouwen uit het Ge meentelijk Oudeliedenhuis aan de Havenstraat ging eveneens met grote moeilijkheden gepaard. aangezien er enkele bedlegerige oudies bil waren. Zij werden naar een café overge bracht en door leden van de hulpco lonne Van het Roode Kruis liefderijk verzorgd. Om half viif was het water zo hoog eestegen. dat het. opgezweept door de felle stormwind, vrijwel over al over de dijk heensooelde. Door het uitvreten van de dijk was om 5.20 uur de toestand in Bolnes uiterst précair. Op dat moment brak ook brahd uit in het electrische pompstation aan do Havenkant. dat onder water stond. De vlammen sloegen boven het water uit. Ook uit de wijk Tienplagen werd een brand gemeld. De brandweer die onmiddellijk uitrukte, had het vuur evenwel spoedig bedwongen. Zandzakken tekort Om het behoud van de diik is door de mannelijke èevolking en de poli tie van Ridderkerk en de andere ge meenten een heroïsche strlld gele verd. Honderden en nog eens honder den zandzakken werden door van alle zijden gereauireerde voertuigen naar de vele bedreigde plaatsen ge bracht. Toen op een gegeven moment de voorraad zakken was uitgeput, heeft men in alleriil een nieuwe voor raad van 1000 zandzakken uit Rot terdam laten komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen snoeide het water door geslagen bressen onder de diik door. Het kon door de achter de diiken gelegen sloten en rioleringen voldoende worden ongevangen maar het veroorzaakte aan de binnenkant van de diiken gevaarlijke gaten, die met zandzakken moesten worden ge dicht. Bij Slikkerveer was de nieuwe tegen- glooing od verscheidene plaatsen ka pot: Om 7.40 uur brak een oude dui ker en sloee er een wilde stroom wa ter de polder in. In de ooider Wou- destein stond het modderige water tegen de huizen. Uit de Ambacht Veerweg werd om half zes gemeld, dat er vier huizen waren ingestort. Het zal geen verwondering wekken, als nog vele buitendiiks gelegen huizen door de ondermijning van het water dit lot zullen delen. De dag brak aan Omstreeks acht uur tegen het aan breken van de dag ging het water zakken en bestond de zekerheid, dat tot dusver de diik behouden was ge bleven. Het was toen ook mogelijk een algeheel overzicht van de toe stand te verkriigen. Troosteloos sta ken od vele olaatsen de zwarte daken van de huizen en boomkruinen bo ven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kariotgeslagen schuren en de resten van boerenkar ren rond Takken en stukken hout. die met het oversooelende water wa ren meegevoerd, lagen bezaaid over de diik. die on talriike olaatsen. voor al in de bochten, lelijke knauwen had opgelopen. „De zwakkere diiken van de uiter waarden hadden het geheel begeven en vertoonden op vele olaatsen grote gaten. Een trieste aanblik leverden de cadavers van verscheidene var kens die de verdrinkingsdood had den gevonden. t a

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2