STORMSCHADE IN TWENTE ACHTERHOEK GERING EN Dinkel buiten oevers getreden Hengelo bood reeds daadwerkelijke hnlp „De Beider" en „Lonnekermeer" beschikbaar voor kinderen „Er zitten daarginds nog 1200 mensen te wachten" 'MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. Ie blad - pag. 2 Ontwortelde bomen, beschadigde daken Deel van Haaksbergen zonder stroom De vliegende storm, die in de nacht van Zaterdag op Zondag grote delen in het Westen en Zuiden van ons land heeft geteisterd, heeft ook Twente en de Gelderse Achterhoek niet geheel onberoerd gelaten, maar de schade is toch betrekkelijk gering. In vrijwel alle steden en dorpen beperkte zich tot ontwortelde bomen, bescha digde daken en schoorstenen en sto ringen in het bovengrondse lichtnet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De relatief ernstigste schade werd in Enschede aangericht aan het dak van de schoenmakerij van de Fa. D. J. Grüne in de Padangstraat. De dakbe dekking werd voor een groot deel weggerukt, zodat slechts de planken nog weerstand konden bieden. De machines en een voorraad schoenen kwamen bloot te staan aan de stort regen. De schade liet zich aanvanke lijk nog al ernstig aanzien, doch naderhand bleek zij mee te vallen. Het bedrag was uiteraard nog niet te bepalen. In de Minkmaatstraat werd een boom ontworteld en enige tijd later bleek, dat er tevens een lek in de gas leiding was ontstaan. De gasfabriek werd gewaarschuwd en het lek werd hersteld. Voorts waaide in de Joh, ter Horststraat een zinken plaat van een dak en raakte een zonnescherm van een winkel in de binnenstad los. Een uithangbord van een bioscoop in de Noorderhagen waaide van de muur en ook een antenne van een radiohandel moest het ontgelden. Op de Hoge Boekelerweg sneuvelde een paal van het bovengrondse electriciteitsnet. met het gevolg, dat de draden over de straat kwamen te liggen. Het Ge meentelijk Electricteitsbedrijf, dat onmiddellijk gewaarschuwd werd trof de nodige voorzieningen, zodat het gevaar voor voorbijgangers spoedig opgeheven was. Ook in de Dr. Schaeo- mansfcraat waaide een boom om. In Hengelo werd op 't Lanslnk een boom ontworteld en verder vloog menige dakpan in diggelen. In Boekelo was de straatverlichting defect. De Dinkel bij Losser is buiten zijn oevers getreden. Verschillende perso nen hebben de wacht betrokken bij het riviertje. Gisteravond hield men rekening met de mogelijkheid, dat verschillende weilanden zouden onder lopen. Het fietspad naast de weg Enschede- Oldenzaal was vanmorgen op ver schillende plaatsen onberijdbaar door afgewaaide takken. Militairen van de vliegbasis Twente hebben het vrij ge maakt. In Oldenzaal, Denekamp en Ootmarsum was vrijwel geen schade ontstaan. In Haaksbergen zijn vele palen van het lichtnet omgewaaid. De bewoners van ïsidorushoeve, Krukkenhoek, Veldmaat en Buurse moeten het zon der stroom stellen. Vandaag zullen de „Verschrikkelijk nieuws" De Prins hoorde van de ramp in New York j Prins Bernhard was zeer onder 'de indruk, toen hij in New York het nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij. De prins was diep onder de indruk van het verlies aan men senlevens. Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de Saint Marks of the Bowerie het nieuws van de ramp mede. Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor dege nen, die zijn omgekomen en voor hen die thans in .gevaar en ellende ver keren. De prins, die deelneemt aan de plechtigheden ter herdenking van het feit dat New York 300 jaar ge leden werd gesticht, zeide: „Ik zal doen wat mijn regering en de konin gin willen dat ik doe." Z.K.H. zei. dat hij nog niet officieel op de hoogte was gesteld van de overstromingen. „Zoals u weet", verklaarde de prins, „heeft Nederland zojuist de Ameri kaanse regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer no dig heeft en nu komt deze ramp. „Nederland heeft echter altijd, ge durende zijn gehele geschiedenis, tegen 't water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan" De prins toonde zich dankbaar voor het Ame rikaanse aanbod tot hulp. Melkslijters leveren drinkwater (Speciale berichtgeving). Hoewel Gouda zeer dicht bij de Krimpenerwaard is gelegen, is het voor een overstroming gespaard ge bleven. De bassins van de Goudse waterleidingmaatschappij zijn echter door het IJsselwater overstroomd en de directie zag zich genoodzaakt de watertoevoer te staken. Des morgens reden tankauto's door de stad om water af te leveren. Zondagmiddag kon men de melkslijters vol animo de storm en de regen zien trotseren om ditmaal geen melk maar water bii hun klanten te gaan bezorgen Zii betrokken hun water van de melkfabriek, waar een grote Norton- pomp voor voldoende water zorgde. nodige herstelwerkzaamheden worden verricht Het Electriciteitsbedrijf zal daarbij hulp krijgen van Gemeente werken. Woonschip losgeslagen. Op de Markt in Almelo waalde een grote spiegelruit van een kantoor boekhandel in. De ruit was verzekerd, maar de geëtaleerde schrijfmachines, die beschadigd werden, niet. den. niet. Voorts sloeg een woonschip, dat in de nabijheid van het Gemeentelijk Slachthuis lag, los van de kanaal kant. Het schip werd bewoond door een bejaard echtpaar, dat nog op tijd aan wal kon stappen. Het echtpaar werd ondergebracht bij een keurmees ter van het slachthuis. Het woon schip raakte korte tijd, nadat het was losgeslagen, vast in de kanaalkant In Vriezenveen hebben enkele bo men voor de R.K. kerk het begeven. Eén van de bomen kwam vlak voor de achterdeur van een woning terecht lende gemeenten waren bij de politie Veertig slachtoffers op Goeree-Overflakkee Op het eiland Goeree-Overflakkee heerst een noodtoestand. Bewoners van Stellendam en Oud dorp zün met bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer te bereiken en de snelste methode om hulp te bieden schijnt van Rotter dam uit te kunnen geschieden. De Hoogezandse polder en de Mo lenpolder bij Numansdorp waren reeds ondergelopen. Ook de Torensteepolder, welke tus sen beide, eerstgenoemde is gelegen, staat thans onder water, evenals de Numanspolder. In deze laatste polder, groot 1000 ha, wonen ongeveer 2800 mensen. De meesten hebben hun woningen ver laten. Wie achterbleef, deed dat op eiven verantwoordelijkheid. In de Gelderse Achterhoek is de schade ook gering. In Winterswijk sneuvelde een boom en waaiden enkele golfplaten van een dak. In verschil- in 't geheel geen schademeldingen binnengekomen. In HellendoornNijver dal bleef de schade eveneens beperkt tot ontwor telde bomen en beschadigde schoor stenen en daken. Hetzelfde geldt on geveer voor Rijssen. Daar werden echter bovendien een aantal nood woningen aan de Molendijk en de Bleekstraat licht beschadigd. Gereed om uit te rukken Mannen van Vliegbasis paraat Op het moment, dat wij dit schrij ven, staan honderden militairen van de Vliegbasis Twente gereed, om, na de eerste oproep, in de gereedstaande wagens te springen en te vertrekken naar de door de overstromingen ge troffen delen van ons land. Zij heb ben allen een speciale pontonniers uitrusting en extra kleding ontvan gen en beschikken voorts over rub berboten, die eventueel bij het red den van mensen ingezet kunnen wor den. Het moreel is hoog. De mannen, die vandaag uit heel het land uitzon derlijk snel naar de basis zijn terug gekeerd, popelen om handelend op te treden. Reeds gistermiddag vrij vroeg waren alle militairen op hun post. De commandant, de lt.-kol. vlieger waarnemer jhr. mr. R. W. C. G. H. Wittert van Hoogland, met wie wij gisteravond laat een telefonisch on derhoud hadden, drukte zijn grote bewondering uit voor de spontaniteit, waarmee zijn mannen hadden ge reageerd op de oproep van de chef- Luchtmachtstaf. De militairen, die In de buurt van de basis woonden, wa ren reeds 's morgens aanwezig en de anderen werden met auto's van het station gehaald. In een grote hall heeft de comman dant van de vliegbasis het garnizoen toegesproken. Hij wees de militairen od de ernstige toestand en deed een beroep op hen, zich met alle krach ten in te zetten, als hun hulp ver langd zou worden. De Luchtmacht, aldus overste Wittert van Hoogland, mag niet achterblijven bij de onder delen van Land- en Zeemacht. Bij de bewondering, die de comman dant van de Vliegbasis Twente voor zijn mannen heeft, voegen we van ganser harte de onze. LAATSTE NIEUWS (Vannacht om half vijf kwamen nog de volgende berichten binnen). Lot van vier Zeeuwse plaatsen onbekend De plaatsen Haamstede, Burch, Zie- rikzee, Brouwershaven en Bruinisse zün telefonisch noch per telegram te bereiken. Men verkeert volledig in het onzekere omtrent slachtoffers e schade in deze gemeenten. Numansdorp roept om hulp NUMANSDORP. 2 Febr. Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van de dag zijn 3.000 in woners geëvacueerd naar de omlig gende dorpen. Het merendeel is Ir scholen en bij familieleden onderge bracht in Klaaswaal. Het water is vandaag nog 40 cm gestegen en op enkele plaatsen in de polder had het een hoogte van twee meter bereikt. De dijken zijn op verschillende plaat sen doorgebroken. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene Inwoners zMn ver dronken, onder wie een gezin, be staande uit man, vrouw en tien kin deren. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphibivaartuig of mo torboot. ten einde degenen, die nog Jn hun huizen vertoeven te kunnen red den. Tal van woningen ziln ingestort. Vluchtelingen in het Feijenoord Stadion ROTTERDAM, 2 Febr. In de loop van de dag zijn vluchtelingen te Rot terdam aangekomen uit de bedreigde gebieden. Zii ziin opgevangen in het Feijenoord Stadion. Voor zover ze fa milie in Rotterdam-Zuid hebben ziln ze daar ondergebracht. In de Ahov Hal zijn tot nog toe vijfhonderd vluchtelingen, de meesten slechts ln het bezit van luttele eigendommen, aangekomen, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid er nog meer te zullen ontvangen. Medewerkers heeft men in de Ahoy Hal genoeg vijftienhonderd cn ook het eten vormt geen probleem. De keuken van het Tehuis van ouden i verschillende plaatsen kregen nog gelegenheid hun inboedels uit de bedreigde huizen te halen. Er 'is gebrek aan veldbedden voor deze slachtoffers van de watersnood. 20.000 daklozen in Engeland LONDEN. 2 Febr. Kort na midder- nacht deelden de Britse autoriteiten -die (fe-^dtltngswerkzaamheüen lei den. mede. dat volgens de laatste ge gevens 155 personen bl1 de overstro mingen in Engeland ziln omgekomen en 145 worden vermist. Volgens de laatste gegevens zijn 20.000 personen dakloos. De schade bedraagt naar schatting meer dan twee honderd milliqen gulden. Schip bij' Scheveningen aan dc grond SCHEVENINGEN. 2 Febr. Om streeks kwart over twee vannacht is de Carthage voor Scheveningen aan de grond gelopen. Het schip geeft lichtsignalen en vraagt dringend om sleepboothulp. De reddingboot was om half vier vannacht vlak bij de Carthage. De bemanning heeft geseind, aan boord te zullen blijven tot het licht wordt. Bij daglicht zullen sleepboten trach ten een verbinding tot stand te bren gen. Op het ogenblik kunnen de sleepboten nog niet uitvaren ten ge volge van de weersomstandigheden. Het is nog niet bekend welke na tionaliteit het schip heeft. Binnen enkele uren verzamelde men in Hengelo 2000 dekens, die nog gisteravond in botterdam werden afgeleverd. AL DUIZENDEN DEKENS INGEZAMELD De watersnood in Zeeland, West Brabant en Zuid-Holland heeft in Hengelo een reeks van spontane acties teweeg geroepen. Door middel van de geluidsauto van de politie en de radiodistributie werd een beroep op de bevolking gedaan om dekens beschikbaar te stellen. Binnen enige uren wa ren ongeveer twee duizend de kens biieen. Een groot deel hier van we'rd ten spoedigste per vrachtauto naar Rotterdam ge zonden, waar men nog gister avond over de dekens kon be schikken. Enige hulpaggregaten van de politie waren reeds eer der verzonden naar Gouda en Ouderkerk om ziekenhuizen licht te verschaffen. Hulpcomité gevormd Gisteravond om acht uur kwam een aantal personen jnder leiding van burgemeester Mr. R. J. J. Lam- boov in de raadzaal van het gemeen tehuis bijeen. Het waren vertegen woordigers van het gemeentebestuur de wethouders G. H. Bulters en F. J. Robers en de heer R. Kamman, ge meentesecretaris van de Hengelo se Fabrikantenvereniging (Ir. Ch. Th. Stork), van het Nederlandse Roode Kruis (F. G. Boerrigter en H. J. Koopman), van de Nederlandse Ver eniging E.H.B.O. (Dr. J. van 't Riet), van de Federatie van Vrouwenvereni gingen (mevr. Lambooy-Smeets, mevr. Meyling-Dalenoord, mevr. Hus- tinx). 'van de geestelijkheid (deken A. J. Weyenborg namens de R.K. Kerk en Ds. E. H. Nagel, voorzitter van het I.K.O.B.), van het Humanistisch Ver bond (J. Wevers), van de padvinderij, jeugdorganisaties, transportbedrijf, K.N.A.C., van de Werkraad voor de Middenstannd, de Commissaris van Politie, de heer K. H. E. Ladestein, Dr. P. Hartstra, directeur-geneesheer van het Algemeen Ziekenhuis en an deren. Burgemeester Lambooy deelde de reden mee, waarom men bijeen was, namelijk de ramp die het Westen des lands heeft getroffen. Met enkele ogenblikken stilte werden de slacht offers van de watersnood herdacht. De burgemeester zeide, dat het geens zins in de bedoeling lag een wilde hulpactie te organiseren. Aan de an dere kant moet zo snel mogelijk ge holpen worden, zodat, toen bekend werd dat er een dringende behoefte was aan dekens, onmiddellijk een ac tie werd ontplooid om dekens te ver krijgen. Op dit moment, aldus spr., zijn vijftienhonderd dekens onderweg naar Rotterdam en nog steeds stromen de mensen toe om te helpen. Allerlei goederen worden gebracht, hulpdiensten aangebo den, gelden toegezegd. Spr. was bijzonder dankbaar voor deze prachtige geste en wilde in het bijzonder noemen de mannen van de politie, die spontaan in de weer kwamen. Maar niet alleen zii. eigenaars van vrachtauto's, voortrekkers, leerlingen van de Rijkskweekschool, van de H.B.S., van het gymnasium, uit de hoog ste klassen der ULO's, sportver enigingen en de school voor maat schappelijk werk kwamen hun diensten aanbieden. Meegedeeld werd, dat „De Beider" en het Con ferentiehuis „Het Lonnekermeer" beschikbaar waren om kinderen te huisvesten; het Oranjecomité, dat juist bezig is een grote bazar te organiseren, heeft besloten minstens f 1000 beschikbaar te stellen, de stichting Vacantie- vreugd berichtte, dat 32 huisjes te Ommen voor 2 tot 10 personen ieder, klaar staan om évacué's te ontvangen, evenals een groeps- verblijf voor honderd personen. Op enige boerderijen is men be reid vee te huisvesten. Een marktkoopman bracht een partij zakbatterilen, welke van groot nut kunnen zijn en een kind wat speelgoed, omdat er wel kinderen zouden zijn, die hun speelgoed kwijt waren geraakt. De hulp is algemeen. Spr. deelde mee. dat met dé deken actie nog even zal worden doorge gaan. Kleding, huisraad en geld ziin uiteraard welkom. Om al deze hulp in goede banen te lelden werd een hulp comité gevormd, waarin de aanwezi gen zitting namen, terwijl een werk comité werd gevormd, bestaande uit de heren F. J. Robers. voorzitter; B. W. Swart (fabrikantenvereniging). H. J. Koopman. F. G. Boerrigter. mevr. Lambooy-Smeets, T. van Dijk en J. Wevers. Dit comité zal ten spoedigste een geldinzameling organiseren en ande re activiteiten ontplooien. Burgemeester H. B. A. Kaufmann van Borne heeft afgevaardigden van het Roode Kruis, de E.H.B.O. en de standsorganisaties uitgenodigd om vanmiddag om twaalf uur ten ge meentehuize te verschijnen voor een bespreking van de hulpverlening. Het ligt in de bedoeling om Dinsdagmor- Veelvoud van menselijke ellende Honderden, auto's snellen nog steeds langs Brabants wegen om de nood te lenigen, die zo velen zo hard en zo plotseling heeft getroffen. Uit Eindhoven is gistermiddag om vijf uur een compleet noodziekenhuis naar Roosendaal vertrokken om daar de slachtoffers hulp te bieden. Hulp aan mensen die thans alleen nog hun eigen ellende beseffen, om dat zij niet weten hoe de rest van Nederland in gelijke of ergere mate is getroffen. Bij honderden zitten ze thans in Roosendaal, slachtoffers uit Noord-Westbrabant, beangst over het lot van familieleden, die ze niet meer gezien hebben en waarvan ze slechts hopen dat ze in veiligheid zijn. Merkwaardig is. hoe ieder hier na enige tijd herstelt van de z\yare sla? en manmoedig het lot draagt, dat hem hier door machten, die verre bo ven het menselijk verstand uitgaan, zijn opgelegd. Men troost elkaar, staat elkaar bi] en het is ontroerend te zien hoe ve len hun eigen leed vergeten als het er om gaat de medemens een hart onder de riem te steken. Men kan slechts een greep doen uit het veel voud van menselijke ellende, dat zich hier voor het oog ontrolt en men weet niet wat meer imponeert, het kolkende water en de woedende storm, die nog steeds over de kale vlakte giert, of het epos van zelfop offering en menselijke weerstand dat hier geschreven wordt op de kale we gen van het Westbrabantse polder land. Blatende kudden vee dwalen door de donkere nacht, vaak geleid door kinderen. In de avond rijdt een jongen van een jaar of vijftien te paard als een kruisridder voor een Tot dusver 142 slachtoffers IERSEKE. 2 Febr. Vannacht is in Ierseke een vlot aangespoeld, waarop zich twee mensen bevonden, afkomstig van Schouwen-Duiveland. Zij deelden mede, dat vier anderen van het vlot waren geslagen en ver dronken. Het aantal slachtoffers dat tot nu toe bekend is. is hiermede dus gestegen tot 142. Aldus vernamen wij om half vijf vanmorgen. Vrachtauto's uit het Noorden GRONINGEN, 2 Febr. Een 500- tal vrachtauto's beladen met goede ren en kleding, tezamen gebracht door de regionaïe omroep Noord. Gro ningen. Friesland en Drenthe, is on derweg naar Rotterdam. Generaal Eddy naar Den Haag FRANKFORT, 1 Febr. Generaal Manton Eddy, opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, vertrekt vanmorgen vroeg per vlieg tuig uit Wiesbaden naar Den Haag om na te gaan. welke hulp de Ame rikaanse militaire autoriteiten kun nen verlenen bij de reddingswerk zaamheden in de overstroomde Ne derlandse gebieden. kudde vee. die door enkele kinderen, wordt omringd. Waarheen gaan zij? Zij weten het- zelf niet. Weg van het water, weg van de dreiging die hen midden in de nacht opschrikte. In de richting van Breda, een tiental kilometers verder nog wel, waar zeker honderden klaar staan om hen te ontvangen. Dat we ten zij, dat is de ongeschreven wet, die opgeld doet in tijden dat mensen als nietige wezens voort gedreven wor den naar de plaatsen waar warmte en veiligheid is. Bij de Moerdijk staat een jonge maréchaussee van 's morgens, vroeg al af, met door de wind open ge scheurde lippen en een gelaat, dat blauw van de kou is. Hij is het eerste contact met de veiligheid, dat de bewoners rond de Moerdijk krijgen als zij er in geslaagd zijn het vege lijf te redden. „Er zitten er daarginds nog een twaalfhonderd te wachten," zegt hij en zijn armgebaar omvat de wijde trieste vlakte, die voor hem ligt en waarop drijvende planken, een stuk van een deur eh een aangespoelde stoel de aanwezigheid van mensen suggereren. Zojuist zijn er een paar langs hem heengekomen. Twee druip natte mannen en een kind, die zich via een lange lijn hebben kunnen redden. Een militaire auto met een ponton arriveert, er springen drie militairen af die hierheen zyn gedirigeerd. „Wat is jullie opdracht?" „Wij hebben geen opdracht" is het antwoord, maar uit hun ogen spreekt iets anders. „Wij willen helpen". Het ponton gaat te water, maar wordt door de kracht van de wind weer teruggeworpen. Nogmaals harder terug, de wind, de' sterren en de golven tegemoet, maar het is onbegonnen werk. „Slachtoffers?" vragen wij ook hier. Men weet het niet. De donkere nacht verbergt alles, en men kan slechts bidden, dat het de honderden daar ginds in het water gegeven mag zijn het vege lijf te redden. „Slachtoffers?" vragen wij nog weer te Fijnaart. Men weet het niet. Sneeuwstormen over Zwitserland Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden gisteren zware sneeuw stormen met een windkracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, gevolgd door zwa re sneeuwval. Dertig sleepboten naar het rampgebied Na overleg tussen gemeentelijke autoriteiten van Maasbracht en het ministerie van binnenlandse zaken is een beroep gedaan od sleepbootkapi teins in deze haven. Het resultaat Is, dat nog gisteravond een dertigtal sleepboten uit Maasbracht naar de getroffen gebieden zijn vertrokken. Daarom ziin de sluizen in de Maas. die normaal op Zondagavond zijn ge sloten. geopend. gen te beginnen met een inzameling. Hierbij heeft men niet alleen het oog op Borne zelf, maar vanzelfsprekend ook op de buurtschappen. De bureemeester van Enschede heeft de bevolking opgeroepen om geld, schoeisel, kleding en dekking ter beschikking te stellen van de slacht offers. Er wordt rekening mede ge houden dat évacué's zullen moeten worden opgenomen. Gedurende de gehele week worden in de bioscopen collectes gehouden. De collecte tijdens de voetbalwedstrijd Enschede—Hee renveen leverde f 2973,58 gulden op. In Oldenzaal hebben gistermiddag 125 padvinders huis aan huis een circulaire verspreid, ook in Zuid- en Noord-Berghuizen ln samenwerking met Losser. Vanochtend wordt een geldinzameling gehouden. De collec tanten nemen circulaires mee met een opwekking om goederen af te staan, welke vanmiddag zullen wor den afgehaald. De plaatselijke afdeling van de St. Elisabeth-vereniging heeft een be langrijke party nieuwe dames- en herenkleding beschikbaar gesteld. Situatie in Dordrecht niet meer critiek Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde diep in de nacht mede. dat de toestand niet meer critiek is. De ga ten in de Noorderdyk, de Kildük en de Kilkade, zomede bij de Wieldrecht en de Veehaven zijn gedicht. „Schaduwregeringen" voor drie Chinese provincies Van Chinese nationalistische zijde verluidt, dat de regering van generaal Tsjiang Kai-Sjek van plan is „scha duwregeringen" op te richten voor drie provincies op het vasteland van China, namely lc voor Joennan, Foe- kien en Tsjekiang. Deze provincies zyn gekozen omdat nationalistische guerillastrijdkrachten deze reeds voor een deel in haar macht hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2