ORKAAN EN SPRINGTIJ VEROORZAKEN NATIONALE RAMP Aantal slachtoffers en schade zeer groot 139 opvarenden van zinkend passagiersschip verdronken Dijken en duinen van Zeeland doorgebroken en weggespoeld Manifest Rampenfonds West-Noordbrabant geteisterd ADVERTENTIETARIEF: Bij vc... uit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie. ven onder no." of „Adres Bureau* 20 ct extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. MNGELOSCH DAGBLAD bTR'JDEMD fc MEDERLAMD ABONNEMENTSPRIJS: Bü vooruit betaling: Per week 47 ct Per kwartaal ƒ6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. EXTRA EDITIE - 4 PAGINA'S. De noodklok luidt Een golf van meegevoel van het gehele Nederlandse volk heeft de ramp be geleid, welke ons land trof door de zware slag, welke het toegebracht is door zijn erfvijand, het water, dat opgezweept door een orkaan, zijn meedogenloze kracht op nieuw heeft getoond. Een nationale ramp is gekomen over de lage landen aan de zee, de ergste welke hen trof na het leed van de tweede wereldoorlog, waarvan Ne derland bezis was zich allengs te herstel len. Het West» en Zuiden van ons land zijn gedompeld in diepe rouw: een groot aantal mensenlevens valt te betreuren en de materiele schade is'nog niet te over zien. De noodtoestand, ontstaan door het geweld van het water Is hoogst ernstig. De berichten uit tal van steden en dor pen spreken een diep verontrustende taal als gevolg van dijkdoorbraken en. overstromingen. Evacuaties zyn opnieuw een bittere noodzaak geworden. Eeuwig blijft de toom van het water. De eeuwen door vond het generatie na generatie kleine zwarte stippen tegen over zich, wakend op de dijken, vechtend in de bressen. Die wakers uit het geteis terde gebied staan niet alleen. Reddings- en hulpacties zijn in volle gang. Het mi litaire apparaat is geheel ingeschakeld en de burgerlijke hulp manifesteert zich op veelzijdige wyze. De strijd tegen de storm en het water wordt meebeleefd door het gehele Nederlandse volk, hetgeen als het ware gesymboliseerd wordt door het bezoek, dat H.M. de Koningin, verge zeld door prinses Beatrix, gisteren aan de getroffen gebieden bracht. Het verlenen van steun is een mense lijke plicht, welke door geheel ons volk ongetwijfeld zal worden verstaan. Het Nationaal Rampenfonds (gironummer 9575, Den Haag) moge zijn veelomvat tende taak gedragen zien door het hart en de daad van de gehele natie. Bij een droef verlies pleegt de familie band zich nauwer te sluiten. Hier werd door het verlies van talrijke mensenle vens en onmetelijke schade het Neder landse gezin zwaar eetroffen en aller .ge voelens worden verinnigd. Steunt! HOLLAND'S erfvijand, het water, heeft in de nacht van Za terdag op Zondag zijn slag geslagen en in het bijzonder Zuidwest Nederland geteisterd. Het water sloeg over de dij ken, sloeg er gaten in, ondermijnde, vernielde in zijn tomeloze vaart huizen en eiste een groot aantal slachtoffers. Een waters nood ontstond welke herinneringen opriep aan de Januari- vloed van 1916. Bij die ramp kwamen 16 mensen om het leven, maar thans is het aantal slachtoffers, voor zover kon worden nagegaan, veel groter. Vannacht had men reeds 138 doden ge teld, tientallen personen worden nog vermist. De meeste doden zijn te betreuren in Goeree en Overflakkee (40), Kruispolder (8), Vlissingen (3), Rotterdam (1), Nieuwe Neuzenpolder (1), Halsteren (17), Willemstad (12), Moer dijk (13) en Hontenisse (8). In Krabbendijke verdronken vier personen en in 's Gravendeel zeven. In Dinteloord drie, in Ter- neuzen drie, in Stellendam en Middelharnis drie, en in Hoede- kenskerke, Hondsbossezeewering, Sliedrecht en Maassluis één, Hellevoetsluis 5 en Texel 4. Aan de drie kuststations Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen werden de hoogste waterstanden genoteerd, die sinds een eeuw zijn opgetreden. H.M. de Koningin heeft Zondagmiddag, vergezeld van prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan verschillende geteis terde streken. Het lag in haar voornemen ook Zeeland nog te bezoeken, maar gezien de verbroken verbindingen te land, kon aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven. De ministers Drees, Beel en Algera hebben eveneens ge troffen gebieden bezocht. Urenlange strijd tegen razende orkaan Ontzettend zeedrama in de Ierse Zee (Van onze correspondent.) LONDEN, 1 FEBRUARI. Tij dens een vliegende orkaan is Za terdagmiddag het Britse passa giersschip Princess Victoria in de Ierse Zee vergaan. Van de 183 op- Het verdronken gebied Het gebied rondom Dordrecht is ernstig geteisterd. Onder Dubbeldam staat ongeveer 1200 ha polderland blank. De waterkerende diik van de Eendrachtspolder in de Hoekse Waard brak op drie plaatsen door. In Nu- mansdorp zijn twee polders tezamen ongeveer 650 ha groot, ondergelopen. Dë Alblasserwaard liep onder doordat de diik op twee plaatsen doorbrak De Oudenhoornse zeeduk bil Helle voetsluis is op drie ver schillende plaatsen doorgebroken. De ge meente Oudenhoorn is geëvacueerd. De ge meenten Zuidland en Abbenbroek zijn even eens geëvacueerd. De polder achter Helle voetsluis, de polder Nieuw Hellevoet is eveneens vol water ge lopen. Oudenhoorn en Helle voetsluis staan geheel onder water. Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Hellevoet gedeeltelijk. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Onbeschrijflijke toestanden De toestanden in Zeeland tarten iedere beschrijving. De binnenstad van Vlissingen is ondergelopen. Het water in de straten staat 3 a 4 meter hoog. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. Het water stroomt nog steeds de polders binnen. De zeedijken op Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezweken. In de dijk bij Rammekens zijn érnstige gaten geslagen. Op Zuid- Beveland, het zwaarst getroffen gebied, is in verschillende plaatsen onmid dellijke evacuatie gelast. Goes is opvang-centrum. De zeedijken bij Elle- woutsdijk, Kattendijke Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. In Zeeuws Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse, Hontenisse en van talrijke polders doorgebroken. Grote stukken duin zijn weggespoeld. Van de overige Zeeuwse eilanden is weinig nieuws binnenge komen, aangezien de telefoonverbindingen stagneren. Een springvloed van een hevigheid zoals niemand zich heugen kan. beuk te in de nacht van Zaterdag op Zon dag de Boulevard van Vlissingen en sloeg er achtereenvolgens 5 gaten in. die steeds groter werden. Het opge stuwde water, vermengd met zand. baande zich er een weg door heen. sloeg hele gedeelten van de Boulevard weg. waarvan het asfalt en brokken Overzichtskaart van de watersnood in Nederland, büge- steen verdwenen. Veel van het zand Werkt naar beschikbare aeeevens bleef achter in 't Bellamv-park. waar Oostvoorne is over een koningin Wilhelmina destijds met het afstand van ongeveer drie honderd meter ernstig bescha digd. In Oostvoorne zijn de dui nen over kilometers lengte weggesla gen. De „Gode zii dank polder", de Bosse polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder op het eiland Roo- zenburg zijn onder water gelopen. ©e Kappelpolder bij Maassluis is in dfie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. In Zeeuws Vlaanderen staan enige polders onder water. Bii Ritten is een groot gat in de zeewering geslagen. Bii Veere werken militairen aan de diik evenals bij West Kapelle waar de diik beschadigd is. De „Zak van Zuid-Beveland" is het hevigst getrof fen Zeeuws gebied. In West Noord Brabant is de toe stand eveneens zeer ernstig. Op Texel ziin grote oppervlakten overstroomd. De gearceerde gebieden zijn het zwaarst getroffen. Weerbericht Weerbericht van K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Verder afnemende wind Aanvankelijk in het Zuiden en Zuid- Westen van het land krachtige, ge leidelijk verder afnemende wind tus sen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige Noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde nperaturen als gisteren of iets lagere. Oproep aan het volk van Nederland! Nood is neergedaald over ons vaderland. Help. help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook. hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede ivater van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed. dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT! Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld. zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht be tekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw mede mensen. om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81. planten van een boompje de herbe planting begon. Het water stormde het oude gedeel te van de stad binnen. Zo groot was het geweld, dat diverse auto's werden meegevoerd. Sommigen sloegen om. anderen spoelden meters ver weg. De huizen zelf hebben zwaar te lijden ge had. De ravage is groot. Het water is ook de Jacobskerk, be roemd omdat eens Michiel de Ruvter de toren er van beklom, binnenge stroomd. Tien bakkersbedrijven ziin uitgeschakeld. Noodvoorzieningen ziin getroffen voor een billijke verdeling van brood te kriigen.. In de straten spoelen vele stukken hout. planken en tonnen etc. van zee uit binnen. Ernstige schade is toegebracht aan de in aanbouw ziinde nieuwe sluiswer- ken. De bouwput is geheel onderge lopen. Ook het stationsemplacement heeft schade opgelopen. Niets dan water Toen de veerman van het Katsehe veer met zijn veerboot Noord-Beve land aandeed, zag hii zo ver het oog reikt, niets dan water. De toestand van de diik was zeer slecht en brok kelde tengevolge van de druk van het water af. Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Annaoolder achter de diik lagen, waren geheel weggesla gen. Van de bewoners was geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de inventaris der boerderijen en veel dood vee. De veerman ontwaarde enkele vluchtelingen met beddegoed vluch tend in Oostelijke richting. Hij kon evenwel geen contact kriigen. Indien de wind iets gaat liggen, zal getracht worden mét een motorboot Kortgene te bereiken omdat Kats onbereik baar is. Omtrent het verder lot van het eiland tast men in het duister. Oo Zuid-Beveland is de toestand zeer ernstig, ofschoon er nog weinig bij zonderheden voorhanden ziin. De Reigersbergspolder en de Wol verdij k- seoolder ziin volgelopen. T Bii Kattendijke werken ongeveer duizend man uit Goes en omstreken aan de zeediik. die op verscheidene plaatsen zwakke plekken vertoont. Als deze diik doorbreekt zullen na- meliik Kattendiike. Kloetinee. Capel- le en een gedeelte van Goes onder water lonen. Het gevaar is gistermid dag om ongeveer half vijf op ziin hoogst geweest. Het water heeft dan nameliik ziin hoogste punt bereikt. De wind. die waarschiinliik zal draaien, volgens de weerberichten, zal dan in ieder geval gunstiger voor de dijk komen te staan. varenden zijn er 139 om het leven gekomen. Onder de vermisten (er waren gistermiddag nog slechts zes lijken geborgen) zijn vele vrouwen en kinderen. De 44 over levenden zijn allen mannen. De ondergang van de Princess Vic toria is het vreselijkste zeedrama van de laatste jaren. Het speelde zich af in zes uur tijds in de Ierse Zee, toen het schip halverwege was tussen Schotland en Noord-Ierland. Temid den van een kokende zee, opgezweept door een duivelse orkaan, die bij tij den een snelheid van 175 kilometer ontwikkelde, dook de princess Victo ria de diepte in. Dat was Zaterdagmiddag om 3 uur toen de kuststreep in zicht kwam. Reeds om 7 uur in de ochtend, toen het schip de baai bij Stramleur had verlaten en open zee had bereikt, be gonnen de moeilijkheden. De grote deuren, welke toegang gaven tot het auto-dek. waarop zware watermas sa's voortdurend hadden gebeukt, be gaven het. Het schip begon toen hoe langer hoe meer over te hellen en werd tenslotte onbestuurbaar. Over een afstand van meer dan dertig ki lometer dreef het hulpeloos rond in een zee, welke zo wild was dat zich geen enkele zeeman kan herinneren zo'n vreselijke storm te hebben be leefd. Voor de opvarenden waren de laatste uren een helse marteling. De kapitein hoopte de slagzij op te heffen door iedereen naar de hoogste kant te dirigeren, maar het werd steeds erger. Het duurde niet lang of een zijde van het schip was al ge heel onderwater. De mensen klamp ten zich op het spiegelgladde, hellen de dek vast aan alles dat houvast kon bieden, aan railing, want en stukken. Wanhopig poogden de be vroren vingers vast te houden totdat ze tenslotte toch moesten loslaten Nog erger waren de gevolgen van het drama wegens de verkeerde posi tie, welke de eerste noodsignalen op gaven. Pas kort voor het schip zonk Een beeid van de overstromings ramp, welke ons land teisterde. In Raamsdonkveer evacueerden de pontonniers de bedreigde bevolking met behulp van Ducks. werd de juiste positie geseind. De reddingsboten en andere vaartuigen zochten daardoor in de verkeerde richting en arriveerden te la^t. Geen paniek Uit de verhalen van overlevenden blijkt dat geen ogenblik een paniek is ontstaan. De kapitein op de brug vertelde kalm door de geluidsverster kers wat er gebeurde en wat men te doen had, en men gedroeg zich be heerst. Alle hoop was gesteld op de reddingsvaartuigen, o.a. een torpedo- bootjager, die zouden komen. Toen 't bevel tenslotte kwam het schip te ver laten, konden echter slechts enkele reddingsboten worden neergelaten. Eén ervan sloeg als een lucifersdoosje te pletter tegen de scheepswand. Zes tien personen sprongen in een andere boot. Die sloeg eveneens om. De inzit tenden lieten zich gillend in het wa ter vallen. Zij verdronken zonder dat een reddingboot in de nabijheid iets kon uitrichten, doordat de riemen wa ren weggespoeld. De zee was bezaaid met vlotten, stukken wrakhout, kisten en dekstoe- len. waaraan schipbreukelingen zich vastklampten. Vele vlotten werden door de golven kapot gebeukt: andere zonken, doordat ze overbelast waren. Toen de Prlcess Victoria in de diepte verdween stond kapitein Ferguson nog steeds op de brug. Tot de passagiers behoorde majoor J. M. Sinclair, minister van financien van Ulster, en sir Walter Smiles, een van de Lagerhuisleden voor de Britse gebiedsdelen. Toen de geredden wankelend aan land stapten, waren zij doof door het geweld van de storm. Regeringsverklaring morgen De minister-president zal morgen bij de aanvang der vergadering der Tweede Kamer een overzicht geven van de toestand, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld vragen te stellen. Vele slachtoffers in Halsteren Hoewel een volledig beeld van de overstromingen in West-Noord brabant nog niet kan worden ver kregen, is het wel zeker dat dit gebied, met Zeeland, het ernstigst door de watersnood is getroffen. Vele polders zijn ondergelopen en de ravage is ontzettend. Volgens de officiële berichlen zijn in het gebied ien Noorden van Bergen op Zoom, in Halsteren, 17 perso nen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers is echter hoogstwaarschijnlijk meer dan hei dubbele. Tientallen boerderijen zijn vernield. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij de „blauwe hand" is doorgebroken. In het gebied tussen het Hollands Diep en het Vol kerak geraakte 5000 H.A. land onder water. Pontonniers uit Hedel ver leenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dijken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. De Annapolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak ziin volgelopen. Er is veel vee verdron ken. Een dieseltrein heeft uit Zeven bergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Maden en Drimmelen ziin 200 men sen geïsoleerd. De dijken van de Schelde ziin op vele plaatsen bezweken. Een groot gebied ten Noorden en Zuiden van Bergen qp Zoom is overstroomd. Het gebied rondom Halsteren is het zwaarst getroffen door deze natuur ramp. Alleen al in de Auvergne- en Theodorus Polders zijn tot nu toe 17 personen om het leven gekomen. Het aantal zal naar wordt gevreesd meer dan het dubbele blijken te zijn. In deze polders de enige waarover te controleren berichten waren zijn 50 boerderijen en huizen onder water ko men te staan. Een tiental is door het opgestuwde water vernield. Honder den stuks vee zijn gedood. In Bergen op Zoom is de machine fabriek Holland onder water komen te staan. De schade wordt op ander half millioen gulden geschat. De spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen werd od enkele olaat- sen weggeslagen. Het centrum van het reddingswerk was een punt on de weg van Halste ren naar Tholen, op ongeveer 500 me ter buiten Halsteren, tot waar het water was gestegen. Uitgeput van de doorstane ontbe ringen moesten velen met draagba ren uit de bootjes worden gedragen. Wat zii hadden kunnen x-edden was niet meer dan wat kledingstukken en kostbaarheden. Waar Zaterdag nog vruchtbare pol ders waren, golft nu een woelige wa termassa. Boven het grauwe water, dat door de aanhoudende Noord Wes terstorm wordt opgejaagd, steken de daken uit van de boerderijen. Met de stroom drijven mee de cadavers van de tientallen koeien, paarden en var kens. Militairen bergen het dode vee, nadat het op hoger gelegen land is aangespoeld. Honderden bewoners uit de omstreken bijken uit naar nieuw- aangekomen geredden, onder wie fa milie en vrienden van hen zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1