Kees Broekman werd in Hamar Europees kampioen v. d. Voort - tweede - maakte Nederlandse triom f volkomen De uitslagen Amateurs weerden zich in vierde Cup-ronde Vier keer per dag door 'n nieuw vervangen Pa-rina fy Maandag 2 Februari 1953 HAMAR. 1 Februari Voor de eerste! maal in de schaatshistorie kan Nederland prat gaan op een Europees kampioen in het hardrijden. In dezelfde stad. waar de legendarische Jaap Eden 61 jaar geleden een titel veroverde, heeft Kees Broekman door een feilloze rit op de 10.000 meter beslag gelegd op de Europese titel. Plech tig klonk tegen vijf uur Zondagmiddag het Wilhelmus in het doodstille stadion ter ere van de man die Hjalmar Andersen was opgevolgd. Daar stonden de Neder landse rijders, Broekman en v. d. Voort, Dolgelukkig was Kees Broekman met zijn pas verworven titel. Hij wond er toen wij hem kort na de jacht op 10 km. spraken, geen doekjes om dat hij danig in de zenuwen had gezeten. Hij was op de bewuste 10.000 m. vlak voor van der Voort gestart. En Kees Broek man ken* de 's-Gravenzander door en door. Hij wist heel goed, dat hij op ue 10 km. stellig een 25 seconden beter was dan Wim, maar hij was er minstens zo goed van doordrongen, dat diezelfde van der Voort een vechter zonder weerga is. En van der Voort mocht boven dien naast de 1500 m., welke hij vanzelfsprekend had gewonnen, bijna 17 seconden verspelen om nog boven Broekman in het eind- klassement te eindigen. gaan en toen zijn tijd bekend werd, 2.20, knikte hij even kort. Geen wonder dat hij tevreden kon zijn. Zijn achterstand op de leider van het klassement zou stellig niet groeien en op de 10.000 meter zou hij het verder wel klaarspelen. Dat zijn tijd bij zonder goed was bleek al gauw. Finn Hodt. de Noor die al geen kans meer had op de titel, kwam toch wel dicht bij hem in de buurt. Een totaal doodgereden Roald Aas bleef nog altijd boven hem. Sverre" Haugli, de Noorse kampioen won weliswaar van een hard vechtende Anton Huis- kes, die heel best tevreden was met zijn 2 min. 25, maar feitelijk kon geen sterveling Broekman meer bedreigen. Ook Anton Huiskes bij eerste vijf Verrassingen waren echter op deze tweede dag zo goed als uit gesloten. Na een pak sneeuw, regen en een baan die binnen de kortste keren in een erbarme lijke toestand verkeerde, was de Zondag kurkdroog, stond er zo goed als geen wind en lag het ijs te spiegelen in het helle licht van een puur winterse dag. De temperatuur schommelde om het vriespunt. Ideaal weer voor de hardrijders. De 1500 m. is geen prettige af stand, geen vis en geen vlees, een halve sprint en een halve lange afstand. Broekman had het onfortuin met de Hongaar Loe- rinc het eerst te moeten starten. De Lierenaar had dus geen gele genheid zijn tijd te regelen naar die van zijn naaste concurrenten en aan de Hongaar had hij ver der niet de minste steun. Al het werk moest Broekman dus alleen verrichten. Hij deed het voortref felijk. Strakke slagen, een prima bochtentechniek wat is hij daarin toch ontzaglijk vooruit ge- 500 meter 1. Salonen (Finland) 44.4 sec. 2. Finn Hödt (Noorwegen) 44.8 3. Ivar Martinsen (Noorw.) 45.3 4. Wim v.d. Voort (Nederl.) 45.4 5. Saloma (Finland) 45.7 6. Hans Offenberger (Oostenrijk) 46.1 7. Gerard Maarse (Nederl.) 46.2 3. Gunnar Stroem (Zweden) 46.6 9. Kees Broekman, (Ned.) 46.8 10. Ference Loerinc, Hongarije 46.8 11. Sverre Hauglie, Noorw. 46.8 12. Anton Huiskes, (Nederl.) 46.9 13. Norman Holwell, (Eng.) 47.1 14. Roald Aas (Noorwegen) 47.2 15. Carl Erik Asplund, Zweden, 47.2 16. Komel Pajor, (Zweden) 47.4 17. Jozef Merenyi, (Hongarije) 48.3 18. Arthur Mannsbach, (Oostenrijk) 48.5 19. Roy Weiham, (Britain) 48.5 20. Hunnar Hallkvist (Zweden) 490 21. John Heam (Engeland) 49.2- 1500 meter 1. Wim van der Voort 2.19.5 2. Kees Broekman 2.20.1 3. Roald Aas 2.20.5 4. Carl Erik Asplund 2.22.3 5. Ivar Martinsen 2.22.4 6. Sverre Haugli 2.22.7 7. Arthur Mannsbarth 2.23.3 8. Kaukko Salomon 2.24.0 9. Franz Offenberger 2.24.2 10. Norman Holwell 2.24.3 11. Finn Hodt 2.24.3 12. Anton Huiskes 2.25.0 13. Jozsef Merenyi 2.25.2 14. Toivo Salonen 2.25.3 15. Gerard Maarse 2.26.2 16 Komel Pajor 2.26.3 17. Gunnar Stroem 2.26.8 17. Ferenc Loerinc 2.28.9 19. John Heam 2.29.1 20. G. Weiham 2.30.0 21. Gunnar Hallkvist 2.32.6 5000 meter 1. Kees Broekman 9.05.0 2. Offenberger 9.11.7 3. Wim van. der Voort 9.12.8 4. Sverre Haugli 9.13.5 5. Anton Huiskes 9.16.5 6. Holwell 9.19.9 7. Martinsen 9.21.0 8. Roald Aas 9.23.0 9. Stroem 9.27.2 10. Komel Pajor 9.27.4 11. Mannsbarth 9.33.7 12. Heam 9.33.8 13. Asplund 9.37.0 14 Gerard Maarse 9.41.8 15. Weiham 9.44.0 16. Hodt 9 48.2 17. Saloma 9.84.2 18. Merenyi 9.53.0 19. Hallkvist 9.56.8 20. Salonen 10,18.3 21. Loerinc 10.19.3 10.000 meter 1. Kees Broekman 17.13.0 2. Anton Huiskes 17.20.0 3. Sverre Haugli 17.38.7 4. Ivar Martinsen 17.44.0 5. Norman Holwell 17.47.4 6. Komel Pajor 17.48.8 7. Wim van der Voort 17.50.2 8. Arthur Manubarth 17.50.7 9. John Heam 17.52.2 10. Franz Offenberger 17.54.7 11. Roald Aas 17.58.8 12. Gunnar Stroem 18.22.8 die na de eerste dap (500 en 5000 m.) I de leiding liad in het algemeen klassement die ook nog na de 1500 m. op de tweede dag aan de top stond, maar die met de beste wil van de wereld het niet kon red den op de laatste afstand, de 10 km., welke nu eenmaal het domein is van zijn streek genoot Kees Broekman. En verder was er Anton Huiskes, de onverzettelijke Twente naar, die nogmaals het bewijs heeft gele verd een kampioen van de toekomst te worden. feliciteren. Kijk, dat wijst op een j grote vriendschap tussen het j kleine groepje Nederlandse hard- rijders, die al zo lang bijeen zijn in het koude hoge Noorden. De 10 km. i De 10 km. moest dus de Euro- j pese kampioen aanwijzen. Anion Huiskes was van de drie Neder landers die het tot deze afstand hadden gebracht, de eerste die in het gevecht werd gebracht. Op dat moment had Ivar Martinsen met 17.44 de beste tijd gemaakt. De Noren hadden Ivar bejubeld dat het stadion er nog van galm de toen Huiskes tegen de Brit Holwell aan de start verscheen. Na drie ronden was het al muis stil in het stadion toen Huiskes met enkele formidabele ronde tijden de favoriet van Hamar glansrijk was voorbij gegaan. Na 5000 m. was de Twentenaar al vijf seconden sneller en hij had nog reserve genoeg om het twee de gedeelte van de afstand nog sneller af te leggen. Normaal is het toch zo dat een rijder de tweede helft iets langzamer rijdt. Huiskes dacht er niet aan. Het eerste gedeelte had hij besloten met drie ronden van 42 sec. Vol gens het tijdschema moest hij 14 seconden sneller zijn dan Martin sen. Klaas Schenk had tenminste 17.30 voor hem berekend, maar het ging zo goed met Anton dat Klaas Schenk hem het seintje gaf zijn reserves volledig aan te spreken. Dat was niet aan dove mans oren gezegd. Spelender wijze, tenminste zo leek het, gooi de de Twentenaar er een paar rondjes van 41 tussen door. 'En hij kwam niet 14, maar uiteinde- Wim van der Voort: royaletweede. O .ja, toch een: Wim van der Voort; de ijzersterke Westlander slaagde er ook in 0.6 seconde sneller de afstand af te leggen. Als tegenpartij had hij de dolle Ivar Martinsen. een burger van Hamar, die de baan door en door kende en vastbesloten was voor eigen publiek een grote triomf te behalen. Een valse start wees daar wel op. Maar tegen van der Voort, die eigenlijk nog altijd een specialist op deze afstand is. had de stugge Martinsen toch niets in te brengen. Ook al werd hij nog zo aangemoedigd door de tienduizenden. Royaal klopte van der Voort hem. Broekman en van der Voort dus de grote rivalen voor de Europese titel. Wel een merk waardig verloop van deze kam- pioensstrijd. Twee concurrenten, die overigens een en al sportivi teit toonden. Want toen van der Voort de 1500 m. had gewonnen, was Broekman een van de eer sten die hem de hand schudde en hem op de schouder klopte. En bij de 10.000 m. toen Broekman zo geforceerd had gereden, dat van der Voort voordat hij begon al wist dat de titel voor hem was verkeken, hoe geladen hij ook was, was Wim onmiddellijk bij een schier volkomen leeg-gere- den Broekman om hem alvast te zelfs 10. Maar in de allerlaatste ronde bleken de krachten van Broekman te zijn opgebruikt. Voor de eerste maal drukte de chronometer 43 sec. voor hem af, waardoor hij precies 7 sec. snel ler bleek dan Anton Huiskes. Voor van der Voort was er toen geen beginnen meer aan. De 's-Gravenzander reed tegen Sverre Haugli pal na Broekman. Klaas Schenk had een schema vastgesteld van 17.55: „Ik kon hem toch onmogelijk op de tijd van Broekman laten rijden?" vertelde ons de Nederlandse chef d' equipe. Van der Voort heeft zijn uiterste best gedaan om de tweede plaats vast te houden. Zijn schema was daarop bere kend. Goed, Wim is daarin ge slaagd. Hij eindigde op 17.50.2 en dat hield hem boven Ivar Martin sen. Natuurlijk had hij dolgraag de Euronese titel in zijn bezit willen hebben. Wie zou dat niet? Maar tegen het onmogelijke valt nu eenmaal niets te beginnen. Wim van der Voort was daar deksels goed van doordrongen en met de tweede plaats was hij on danks het kleine beetje teleur stelling toch best tevreden. Zoals Anton Huiskes dat was met de vijfde. Twee Nederlanders boven aan in het algemeen klassement, een op de vijfde plaats. Het suc ces voor Nederland is in Hamar inderdaad groot geweest. Kees Broekman: eindelijk kampioen. lijk 24 seconden onder Martinsen.' „Mijn hemel, wat ben ik tevre den. Ik ben ruim een jaar jonger dan Broekman, als ik nog wat sterker kan rijden zal ik ook nog wel eens kampioen worden", ver telde een verheugde Huiskes ons na aflooD, de „beul" van Twente, zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd. Pal na Huiskes kwam Broek man aan bod. Ploegleider Schenk had voor hem een schema van 17.7 vastgesteld. Nerveus stond Broekman te draaien bij de start. Alles hing immers voor hem van deze afstand af. Het schot klonk en om half vier be gon de Lierenaar aan de race, die hem naar het Europese kam pioenschap zou brengen. Na vijf I ronden had hij 1 sec. winst op Huiskes, na negen ronden was I het al tot 5 sec. gegroeid. Het I werden er 6. In de 21ste ronde EINDKLASSEMENT Het eindklassement van de Europese kampioen schappen hardrijden te Ha mar luidt: 1. en Europeees kampioen Kees Broekman 199,65d punten. 2. W im v. d. Voort 200,690 pnt. 3. Ivar Martinsen 202.067 pnt. 4. Sverre Haugli 202.652 pnt. 5. A n t o n Huiskes 202.883 pnt. 6. Franz Offenberger 203.072 pnt. 7. Roald Aas 204.273 pnt. S. Norm. Holwell 204.560 pnt. 9. Komel Pajor 206.347 pnt. 10. Arthur Mannsbarth 207.172 pnt. 11. Gunnar Stroem 207.393 pnt. 12. John Heam 209.890 pnt Voetbal in Engeland De vierde ronde van Fa Cup heeft voor de bekerhouders New castle United het einde van de strijd gebracht. En wel op zeer verrassende wijze, immers het was de kansloos geachte tweede divisieclub Rotherham United, die Newcastle United op eigen terrein met 31 de das om deed. De droom van Newcastle United om voor de derde maal in suc cessie de zo begeerde en fel om streden Cup te winnen, is dus wel op wrede wijze verstoord. Overigens was dit slechts één van de vele verrassingen van de ze stormachtige en gure voetbal- I middag. Wat bijvoorbeeld te den- I ken van de prestatie van de Lon- dense amateurclub Walthamstow j Avenu, die het machtige Man- Chester United, ook al in eigen huis, een gelijk spel afdwong? Het is niet waarschijnlijk, dat de hoofdstedelingen zion in de „re- play" zullen handhaven, maar 't wapenfeit is er niet minder oiv vergefelijk door. We! een fraai 1 bewijs van de grilligheid van het i spel en vooral van t Cupvoetbal. Andere sensaties werden te boek gesteld door twee Noordelijke I ploegen uit de derde divisie. Hali- fax Town won met 10 van Sto ke Ciity, terwijl Gateshead bij de tweede divisieclub Huil City op bezoek ging en met de volle winst huiswaarts kon keren door een 21 zege. Nog een sprekend voorbeeld van de wisselvalligheid van het bekervoetbal is hel feit dat na de wedstrijden van deze Zater dag pa; drie eerste divisieclubs zeker zijn van een plaats bij de laatste zestien. Niet minder dan zeven wedstrijden moeten wor den overgespeeld, zodat de eer ste klassers nog wel gelegenheid krijgen hun vertegenwoordiging in de vijfde ronde te versterken. Van de eerste divisieclubs, die in de vierde ronde tegen een la ger geplaatst team hadden geloot, en die gezien de uitslagen kenr nelijk te zelfverzekerd het veld zijn ingegaan heeft alleen Ar senal zich zonder moeite kunnen plaatsen. Met 62 en doelpunten van alle voorhoedespelers werd Bury geslagen. In Manchester zorgde Walt hamstow voor de wildste tonelen. Het publiek was reeds in de eersle helft van de wedstrijd in vervoering geraakt door het uit stekende spel van deze Londense amateurs, maar toen Jim Lewis, de midvoor van het EDgelse ama teurelftal. een kwartier voor het einde gelijk maakte, kende het enthousiasme geen grenzen. Toen het einde werd gefloten was iedereen het er over eens: Walthamstow was de betere ploeg geweest in deze wedstrijd. Doel man Gerula, die als een held zijn heiligdom had verdedigd en me nige wonderbaarlijke save had verricht, werd hoog op de schou ders naar de kleedkamers ge dragen. De uitslagen van de wedstrij den gespeeld in de vierde ronde voor de F.A. Cup waren: ArsenalBury 62 Aston VillaBrentford 00 BlackpoolHuddersfield 10 Bolton W—Notts C. 1—1 BurnleySunderland 20 OhelseaWest Bromwieh 11 EvertonNottingham F. 41 HalifaxStoke C. 10 Manchester C.Luton 11 Manchester U.Walthamstow A. 1—1 NewcastleRobhenham 13 PlymouthBarnsley 10 Preston N.E.Tottenham 22 Sheffield U.Birmingham 11 ShrewsburySouthampton 14 Voor de Engelse Leaque wer den de volgende wedstrijden ge speeld: Eerste divisie: WolverhamptonSheffield W 31 Tweede divisie: DoncasterFulham 00 Zaterdag en Zondag werden te Hamar in Noorwegen de Euro pese kampioenschap pen hardrijden op de schaats verreden. Kees Broekman werd Euro pees kampioen, 'Wim van der Voort werd tweede. Van links naar rechts Kees Broek man, de nieuwe kam pioen, Wim van der Voort, die tweede werd en dhr Schenk, aanvoerder van de Nederlandse rijders. K.N.W.U. BESTOND 25 JAAR DEN HAAG Tijdens de bui tengewone algemene vergadering van de K.N.W.U., gehouden in het Kurhaus ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, heeft de voor zitter jhr. J. L. van den Berch vaii Heemstede, een redevoering gehouden over de noodzakelijk heid van samenwerking zowel binnen de Unie als op intenatio- naal terrein. Internationaal is zij wat betreft de verhouding met de U.C.I. en de Nationale Bonden in de ver schillende landen die bij de U.C.I. aangesloten zijn. Met de U.C.I. is de samenwerking over het alge meen bevredigend, en met de an dere buitenlandse bonden onder houdt de K.N.W.U. een veelvuldig contact van zeer vriendschappe lijke en doeltreffende aard. Ten aanzien van de samenwering op nationaal terrein stelde spr. met dankbaarheid vast dat van ver schillende Departementen, met name het Ministerie van O.K. en W-. het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Ministerie van Financiën steeds grote steun wordt ontvangen ENGELAND ZENDT TIEN HET JCOPTèRES De Britse ambassade deede Zondagavond mede, dat de Brit se admiraliteit vandaag tien he- licopteres zal zenden ter hulp verlening aan de getroffen ge bieden. DRIE RIJDERS NAAR WERELD- KAMPIOENSCHAPPEN HAMAR Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond heeft besloten om drie rijders af te vaai'digen naai de wereldkampioenschappen, wel ke op 14 en 15 Febr. te Helsinki worden gehouden. Kees Broek man. Wim van der Voort en An ton Huiskes zullen ons land daar vertegenwoordigen onder leiding van coach Klaas Schenk. Toch nog voetbal In enkele plaatsen van ons land dat in de vroege uren van deze rampzalige Februari-Zon dag zo zwaar werd getroffen, hebben voetbalclubs toch nog gemeend, de competitie wedstrijden van de KNVB doorgang te laten vinden. Ieder moet voor zidh weten, hoe hij wenst te reageren op een dergelijke nationale ramp. Wij zullen hen dat doorgaan dan ook niet kwalijk nemen. Zij moeten ons echter op hun beurt «een verwijten, maken, dat wij hebben besloten geen aan dacht te besteden aan deze ont moetingen. We zullen ons dan ook beperken tot de uitslagen. 1 A: GVAV—NEC 4—0 1 B: VitesseBe Quick 22 EnschedeHeerenveen 22 Go AheadElinkwijk 11 1 D: PSV—NEC 0—1 6e T.C.-LID LEEUWARDEN Met de lieer Lammert Steinvoorte uit Leeuwarden die thans officieel benoemd is in de technische commissie van de K.N.V.B. is dus ook het Noorden in deze commissie vertegenwoordigd. De heer Steinvoorte is 53 jaar oud, tot aan zijn 37e jaar was hij eerste elftalspeler van Frisia. Blauw-WitAjax ten bate van de slachtoffers van de watersnood AMSTERDAM Woensdag avond 4 Februari a.s. wordt in het Olvmpisch Stadion te Amsterdam een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen de hoofdstedelijke clubs Blauw Wit en Ajax ten bate van de slacht offers van de watersnood. Lelijke misstap van K.N.V.B. (Van onze sportredactie) De K.N.V.B. is er gisteren wel heel ver naast geweest door zich doof te houden voor de alarm kreten, die uit de geteisterde ge bieden door de radio weerklon ken. Van een bond, die 't woord Koninklijk voor zijn naam voert, hadden we een andere houding verwacht dan die van „laat maar spelen, elke wedstrijd is winst". De K.N.V.B. heeft daarmee be- slits geen winst geboekt, maar eerder een groot verlies. We be doelen verlies aan goodwill en achting vooral. Wij staan in deze mening ze ker niet alleen, want de meest verstokte voetbal-fans, die nor maal van een verloren gegane voetbaldag niet kunnen slapen, staken hun mening niet onder stoelen of banken. En dié was voorwaar niet gunstig. Deze zeer becritiseerde hou ding van de K.N.V.B. heeft ook nog andere gevolgen met zich mee gebracht, gevolgen waar voor de K.N.V.B. in eerste in stantie verantwoordelijk is. Ver schillende clubs toch hebben mi litairen in hun gelederen en hoe ongelofelijk het ook moge klin ken. er zijn spelers geweest die doof zijn gebleven voor de op roepen zich te melden. Blijkbaar waren voor hen en ook voor het bestuur van hun club de punten belangrijker dan het redden van mensenlevens. Gelukkig waren er ook anderen die meer begrip en menslievendheid betoonden. Juist zij nu. zijn door de nala tigheid van het K.N.V.B.-bestuur gedupeerd doordat er invallers moesten worden opgesteld en de kans op verlies dus aanmerkelijk groter werd. L.S.C. uit Sneek heeft hiertegen dan ook gepro testeerd. Neen K.N.V.B.. hier was alleen een afgelasten van 'n geheel programma op zijn plaats geweest. Ook al moest dit dan op het laatste ogenblik gebeu ren. BOK DE KORVER GEHULDIGD ROTTERDAM Bok de Kor- ver, de bekende oud-Sparaan en oud-internationaal, die Dinsdag j.l. zijn zeventigste verjaardag vierde, is in het kasteel van Span gen in het zonnetje gezet door zijn sportvrienden en dat zijn naam niet vergeten is, bewezen wel de talloze hémden die hij tij dens de huldiging had te druk ken. Want onder de vele belang stellenden bevonden zich oud- internationaals, o.a. W. Hesselink. Lefévre. D. Lotsy. Gobel, N. Bou- v.y, dr. ,J. Thomee, dr. H. Tetzner en Jan de Boer. alsmede prof. de Groot uit Leiden en Karei Lotsy. Advertentie) rolt plakt fotiek brandt Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE (Advertentie En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! WEERBERICHT OP K 03 LEEUW ARDEN Bezitters van een telefoontoestel vinden het al heel gewoon, dat men maar even een num mer behoeft te draaien om prompt een juffrouw te horen zeggen hoe laat het is. Je behoeft niet eens „dank u wel" te zeggen, want de juffrouw zou het toch niet horen, om dat haar stein mechanisch wordt voortgebracht. De mens went vlug aan de wonderen der techniek en accepteert het op de duur allemaal als iets vanzelfsprekends. En zo zal het ook wel weer gaan met het nieuwste snufje op telefoongebied „het weerbericht", dat sinds enkele da gen op nummer 003 voor de aangeslotenen van de ge automatiseerde netten in de provincie Friesland (uitge zonderd de gemeente Weststellingwerf) te beluisteren valt. Voor de lezers met een „tech nische knobbel" is het wellicht wel interessant te weten, hoe een en ander nu precies in zijn werk gaat. Wanneer men het nummer 003 draait, wordt men via de te lefooncentrale te Leeuwarden verbonden met een telefoonlijn, die in de telefooncentrale te Utrecht eindigt op een apparaat waarin het weerbericht op een stalen band is vastgelegd. Dit vastleggen bereikt men door het bericht voor een micro foon op te lezen. De van deze microfoon afkomstige spreek- stroompjes worden door "n spoel j gevoerd, waarlangs de dan nog ongemagnetiseerde band zich be- I weegt. De stroompjes wekken in I de spoel magnetisme op. Op het moment dat een be- paald deel van de band de spoel passeert, wordt de dan in de spoel heersende magnetische kracht als net ware door de band overgo- nomen en vastgehouden. Zo worden de achtereenvolgens 1 in de spoel optredende magne- tische variaties in de lengterich- I ting van de band achter elkaar vastgelegd. Laat men daarna de band langs een andere spoel lo pen, dan heeft het omgekeerde plaats. De in de band aanwezige magnetische variaties wekken nu in deze tweede sno"! kloio" stroompjes op die zich in een Ie lefoon weer als het oorspronk'- lijkt' bericht manifesteren Wanneer men de band een maal heeft „besproken" kan het daarmee vastgelegde bericht op deze wijze vele malen achter el kaar worden gereproduceerd. Is net weerbericht inmiddels achter haald door een nieuwer, dan wordt door een bepaalde inrich ting het magnetisme weer van de band verwijderd, waarna het nieuwe oericht kan worden vast gelegd. Het weerbericht wordt vier maal per dag varvangen en wel om 7 uur, 11 uur, 18 uur en 23 uur. Het bericht wordt op deze uren per telex van de Bilt naar het telefoonkantoor te Utrecht overgebracht, waarna het aldaar door een speciaal daarvoor geïn strueerde telefoniste door „be spreken"' van de band wordt vastgelegd. Na kiezen van 003 wordt men direct met de lijn' verbonden, er wordt dus niet gewacht od hot begin van het bericht, zodat men er als het ware midden in kan vallen. Do aoparatuur in de te!' Eooneentrale zorgt er echter voor dat men het bericht stro.Is een maal volledig hoort. Eventueel hoort men dan de rest van ue! lopende bericht en daarna ""t '•o1 ledig bericht nog eenmaal. D-.n voi de verbinding 'er! o- kcr ww'üü do 'o"z vci-'t. Do kosten van een opre ;3 dr 00° «o de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4