Hulpactie in liet Noorden verloopt meer dan spontaan Pegasus rnoclit zich niet verdedigen Groningen en Drente wachtten georganiseerde hulp niet af! 500 auto's uit het Noorden Friese zeedijk heeft zich uitstekend gehouden Inzameling het Noorden Ir. Paulen verontwaardigd Een co?omie ALGEMENE COLLECTE n n< Hulpverlemn g in Friesland LAATSTE NIEUWS r :..a 2 Maandag 2 Februari 1953 Het Noorden maakt wellicht geen uilzondering op de spontane hulpverlening aan de getroffen gebiedenivelke overal in den lande wordt gegeven. Maar de actie iveïke voor het Noorden vanuil Groningen werd gevoerd, is toch wel bijzonder spontaan geweest. Men heeft zelfs een georganiseerde hulpverlening niet af willen wachten en daarom was hel in het geheel geen bevreemdend beeld verschillende personen met wagenshandkarren en bak fietsen de diverse plaatsen te zien doorkruisen om kle dingbeddegoed en meubilair op te halen. Terwijl op de diverse gemeen tehuizen op de Prov. griffie's en ook op de Groninger Studenten Sociëteit en kantoren van het Rode Kruis conferentie's werden gehouden om de hulpverlening zo gecoördineerd mogelijk te doen verlopen, bracht de programma- leiding van de R.O.N. overigens met de beste bedoelingen de ge moederen in het Noorden onder haar luisteraars danig in beroe ring. Men adviseerde op velschil lende plaatsen in Groningen, Friesland en Drente de hulpver lening reeds direct in te zetten en riep de bezitters van vracht auto's "op deel te nemen aan een hulpcolonne welke de afgelopen nacht nog naar Rotterdam reed. De resultatén waren overweldi gend. Niet alleen waren er tien- Geen watersnood in Groningen Hoewel in de provincies Gro ningen en Drente de storm hier en daar wel enige schade heeft aangebracht, kan men toch hier niet spreken van ernstige storm schade of watersnood. Alle polders in het Groninger land hebben zich goed gehouden en het water is niet bedenkelijk hoog gekomen. Ook aan het Gro- ninger Wad is het niet tot moei- i lijkheden gekomen. Op Schiermonnikoog stond 't water tot aan de Hoofddijk. I waardoor ook de aanlegsteiger, I waar de boten aanleggen, ruim een meter onder water kwam te staan. De boot die om 10 uurj moest aanleggen, kon de aanleg- steiger niet bereiken. Later zak-1 te het. water aanmerkelijk en kon ook de bootdienst weer wor den hervat. Aan de Oostkant van Schier monnikoog liep het water doorj de kwelder naar binnen en be reikte het dijkje dat is aange-j legd rond het Vredenhof. Collecte in Groninger Schouwburg WOENSDAG VOORSTELLING TEN BATE VAN NAT. RAMP GRONINGEN Het bestuur van de Stadsschouwburg heeft zich in de loop van Zondag ern- tallen vrachtwagenbezitters be reid om met hun materiaal deel te nemen aan deze actie dorh ook de bevolking van het Noor den gaf spontaan gehoor aan de oproep kleren en meubilair en verdere goederen beschikbaar te stellen. Juist door het annonce ren van de resultaten wekte men andere autobezitters op om op deze actie in te haken. En in korte tijd waren er tientallen vrachtauto's zwaar beladen met goederen die door de rijkspolitie geëscorteerd werden en in de zwarte nacht hun doel vonden in Rotterdam waar Rode Kruis organisaties in de Rotterdamse Ahoi-hal de vele tonnen Noorde lijke goederen in ontvangst namen. P.T.T. in nieuwe omgeving APPINGEDAM Het nieuwe gebouw van de Techn. Dienst van de P.T.T. dat gebouwd is aan de Takenslaan alhier, op het voor malige ATHIL-terrein is thans ge reed gekomen en in gebruik ge nomen door deze dienst. Het nieu we gebouw dat plm. 26 m. lang en 5 m. bi'eed is, betekent een grote aanwinst voor de P.T.T. daar men thans de werkplaats, magazijnen en kantoren in een passende en ruime omgeving heeft onderge bracht. Spontane actie te Leeuwarden BURGERIJ VERDIENT HOOGSTE LOF LEEUWARDEN Gisteravond omstreeks 7 uur werd via de R.O.N. omgeroepen dat voor di recte hulpverlening aan de nood- gebieden dezelfde avond nog een colonne auto's uit Leeuwarden zou vertrekken. Verzamelpunten waren op het Arendsplein, de Schrans en de Leeuwerikstraat. Onmiddellijk daarop kon men in de hele stad mensen zien sjou wen met koffers, tassen, lakens en grote pakken, op zoek naar een auto, die het mee wilde ne men. Op de verzamelpunten wa ren talrijke vrijwilligers bezig met het sorteren van kleding, beddegoed etc., dat bij auto's vol werd binnengereden. Reeds om half elf kon een colonne van zes zwaar-beladen vrachtauto's rich ting Rotterdam vertrekken. Het sorteren is de hele nacht door gegaan. Naar wij verder verne men zijn ook in Heerenveen en Buitenpost soortgelijke acties ge houden. In Heerenveen werden o.a. door een aannemer 700 schoppen beschikbaar gesteld voor het Rode Kruis te Den Haag. GRONINGEN. 1 Febr. Een 500-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, tezamen ge bracht door de Regionale Omroep Noord, Groningen, Friesland, en Drenthe, is onderweg naar Rot terdam. De lange colonne vracht auto's wordt geëscorteerd door de rijkspolitie. Vanochtend hoop te men Rotterdam te bereiken, waar de tonnen goederen afgele verd worden. STUDENTEN ZETTEN HULPACTIE IN GRONINGEN. Zondag avond heeft op de Studenten sociëteit „Mutua Fides" te Groningen een bespreking plaats gevonden tussen de be- stuurderen van de verschil lende studentenverenigingen in Groningen, welke bespre king ook werd bijgewoond door de rector magnificus der Groningse Universiteit en het hoofd van het Nederlandse Rode Kruis afd. Groningen. Besloten werd, dat de stu denten hun volste medewer king zullen geven aan de hulp actie. Men zet deze actie in met het ophalen van dekens. Om 10 uur-j^anochtend zul len 60 vrachtauto's de stad doorkruisen en overal dekens ophalen. De wagens zijn bemand met twaalf studenten, terwijl ook het personeel van het Rode Kruis is ingeschakeld. Deze wagens zullen vanavond naar Rotterdam, vertrekken. (Van onze verslaggever) De Friese zeedijk heeft zich Harlingen omsluit, deze keer no dig waren, wat sinds de aanleg prachtig gehouden. Nadat het gi- van Afsluitdijk nog niet het iront;c»h „-„„r Awn;«f;i. geval is geweest. Daar deze sluit- stia beraden of de voorstelling die het Rotterdams Toneel Zondag- Noordelijke athletiek De vergaderingdie het afgetreden bestuur van de K.N.A.U. district Groningen en Drente Zaterdag in Gro ningen heeft uilgeschreven, heeft, weinig positief nieuics opgeleverd. Het districtsbestuur blijft bij zijn besluit of Pegasus of zij er uil. Ir. A. A. Paulendie als een volko men verrassing op de vergadering verscheengispte in ernstige bewoordingen de houding van het districtsbe- stuur en noemde zijn besluit onverantwoordelijk. avond van ..Het Hemelbad' geven niet beter afgelast worden. Besloten werd de voor stelling door te laten gaan. Daal de bezoekers (het*huis was geheel uitverkocht) niet meer gewaar schuwd konden worden. Tevens kon men dan van de gelegenheid gebruik maken, om een collecte te houden. Dames van de Grunneger Sproak in Groninger costuum heb ben in de pauze ijverige gecollec teerd en er werd zeer miid ge geven. A.s. _Woensdag geeft de Er bestond overigens maar een matige belangstelling voor deze zou 1 vergadering, er waren slechts kon drie clubs uit de provinciën Gro ningen en Drente, de clubs uit de stad Groningen waren sterk vertegenwoordigd. Het merk waardige was overigens dat Pergasus voor deze vergadering werd geweigerd. Daardoor kreeg men de onzinnige verhouding dat de club waar het over ging zich niet kon verdedigen, het geen bepaald ondemocratisch is. De kwestie schijnt zich af te Grunneger Sproak een voorstel- spelen om het a-Tof niet be ling van ..De Roege Bast" waar- moeien met Pej - - ----- --- moeien mei Pegasus van de oude vgn de opbrengst geheel «.en goede trainer, die verleden jaar uit de j i KNAU werd gezet El. hebben van de watersnood-slachtoffers komt. De schouwburg is gratis ter beschikking gesteld. De bespreking van het toneel spel kan beter tot la+er wachten. Drs. P. L. Geenen Minister Zijlstra tc Appingedain APPINGEDAM Tijdens zijn tweedaags bezoek tan de provin- enige leden van Pegasus deelge nomen aan een gymnastiektrai- ndng onder zijn leiding. Het districtsbestuur vond hierin ter men aanwez g om aan het- hoofd bestuur voor te stellen om nu maar Pegasus uit de KNAU te gehouden. Na een onderzoek dat het Yolksconeert hoofdbestuur instelde ('t districts bestuur had zich niet eens met Het districtsbestuur is toen boos geworden op 't uniebestuur: Pegasus er uit of wij treden af, zo luidde het antwoord. De heer Paulen die dit Zaterdag aan haalde vond deze gang van za ken bepaald onbehoorlijk. Zo is een goede samenwerking tussen districts- en hoofdbestuur onmo gelijk geworden. De heer Paulen sprak er ook nog zijn verontwaardiging over uit dat Pegasus geen toegang had. Hij verliet na zijn verkla ring de vergadering, omdat hij niet in debat wenste te treden. Zo blijven we dus midden in de moeilijkheden zitten. Er is een suggestie gedaan om leden van de AGA de volgende dis trictvergadering te laten leiden. Dit verzoek is aan het hoofdbe stuur gedaan. Deze vergadering zou dan de 14e Februari worden cie Groningen zal de minister van Pegasus in verbinding gesteid. economische zaken prof. dr. Zijl- I kwam dit bestuur tot het besluit Pegasus te verzoeken haar leden opdracht te geven niet bij de heer H. de te gaan trainen. Het is het bestuur van Pegusus zwaar gevallen dit verzoek in te wil ligen, maar omdat het in de dwangpositie zit heeft het hier aan direct gevolg gegeven. Het publiceerde zelfs in haar clubblad dat op straffe van royement haar leden niet meer bij de heer H. mochten trainen, ook al had die training niets met athletiek te maken.. stra o.m. een bezoek brengen aan Appingedam. waarbij hij de N.V. Brons Motorenfabriek zal bezich tigen. Het bezoek zal op 12 Febr. a.s. in de middaguren plaats vin den. Tjl In het holst van de nacht vertrok vannacht uit Gronin gen onder escorte van vele motorrijders der Rijkspolitie een enorm lanqe colonne vrachtwagens, afgeladen met goederen voor de noodgebie- den. Op initiatief van de RON hebben bedrijven en particu lieren uit Groningen, Fries land en Drente vrachtwagens afgestaan, die door de ver schillende steden en dorpen gingen om goederen op te halen. Enkele honderden wa gens stonden vannacht in Meppel opgesteld, waar de colonne geformeerd werd. Men hoopte vanochtend het getroffen gebied te bereiken. De colonne uit Leeuwarden is via de Afsluitdijk naar de provincies Holland vertrok ken. Ook de vrachtwagens uit Heerenveen zijn op eigen ge legenheid naar Rotterdam ge gaan. Voor nationale ramp GRONINGEN Door B. en W. van Groningen zal een al gemene collecte worden geor ganiseerd voor de nationale ramp. Het college zal vanmor gen beslissen op welke dag deze collecte gehouden zal worden. Ook zal nader bekend worden gemaakt waar de col lectanten voor deze inzame ling zich kunnen melden. Van morgen zal een bespreking worden gehouden met de Com missaris der Koningin in de provincie Groningen over de organisatie van deze inzame ling, eventueel gecombineerd met de provincie. Dit deelde de burgemeester van Gronin gen, de heer J. Tuin ons gis teravond ten stadhuize mede, waar een vergadering was ge houden van hel college van B. en W. GRONINGEN Op Dinsdag a,s. zal de Groninger Orkestver eniging onder leiding van Jan v. Epemhuysen wederom een Volks concert -geven. Aan dit concert zal solistische medewerking wor den verleend door de wereldver maarde pianist Siiura Oherkassky die het concert voor piano en or kest in bes kl. t. van P. I. Tsehai- kowsky (het bekende) ten gehore zal brengen. Het concert zal wor den geopend met de eerste uit voering van de 7e symphonie van Sibelius, terwijl na de pauze het concert zal worden besloten met de 5e symphonie van L. v. Beet hoven. „VINDICAT" GAAT DIES VIEREN GRONINGEN Programma van de viering van de 133e Dies Natalis van het Groninger Stu denten Corps „Vindicat atgue Po- lil" oo Woensdag 4 Febr. i953. Plm. 10.45 uur: Senaat en Com missie voor Mulua Fides bestijgen de Martinitoren. 11.1511.45 uur: Beiaardconcert oo het carillon van de Martini 's.15 uur: Publieke Senaalsver- gadering in de Aula der Univer- KLOOSTERBUREN Ook te Kloosterburen had de actie voor de hulp aan de door de waters nood getroffenen een groot suc ces. Binnen vier uur tijds kon een vier tons vrachtwagen volgepropt met goederen naar Groningen om zich aldaar bij de opgestelde colonne zich aan te sluiten. Inzameling Bolswarcl BOLSWARD Gisteravond werd ten stadhuize onder leiding van burgemeester Bruinsma door v ertegenwoordigers van kerken en organisaties vergaderd over de te houden hulpactie voor de ge troffen gebieden. Later op dc avond gaf burgemeester Bruins ma over de radiodistributie een uiteenzetting over het verloop van de actie. Hedenochtend be gint de grootscheepse inzameling van kleding, beddegoed, schoeisel en geconserveerd voedsel. Tevens zal een geldcollecte gehouden worden. Vaklieden kunnen zich als vrijwilliger^ melden. Ge vraagd worden timmerlieden, metselaars, opperlieden, chauf feurs en ook verpleegsters e E.H.B.O.-ers. COLLECTE TE ERICA ERICA Vandaag wordt te Erica gecollecteerd voor de slacht offers van de watersnood. In het comité van aanbeveling hebben de volgende personen zitting ge nomen: P. Groenhof, Ds. de Jong, Pastoor van Kesteren en Ds. Schuring. STORM OVER DELFZIJL DELFZIJL Ook bï.i Delfzijl is het water abnormaal hoog ge weest. De kleine Waterpoort en de poort bij de SJfcionsweg moest worden geijïptiP*-. t Verschillende toegangswegen naar de haven stonden blank. Verschillende schepen konden niet uitvaren. Zondagmiddag liep het m.s. ..Franka" die het zwaar te kam pen had met de storm en enige slagzij had opgelopen, binnen. WETHOUDER REUVERS SPRAK VOOR K.V.P. NIEUW SCHOONEBEKERVELD Onder voorzitterschap van de heer J. H. Lambers hield de af deling van de K.V.P. een verga dering in café Scholte Aalbes. Het aantal aanwezigen was niet min der groot. De penningmeester stelde zich niet meer herkiesbaar en in zijn plaats werd gekozen de heer Peters. De overige aftreden de leden werden herkozen. Tot af gevaardigden voor de Gemeente lijke Centrale werden gekozen J. H. Muës, J. Moes, H. Scherpen en H. Peters. Toen werd het woord gegeven aan de wethouders H. L. Reuvers. Deze drong erop aan het ledental van de K.V.P. op te voeren, ook al in verband met de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. De wet houder besprak verder het wo ningprobleem. Na de lezing wei'd er tot vrij laat in de avond over dit onderp gediscussieerd. Katholiek sportnieuws ZEGE VAN ERICASE BOYS Na de grote nederlaag van vo rige ween tegen uermanicus is het Ericase Boys weer geiukl een overwinning te behalen, m een soms wat ruwe wedstrijd, waarin door beide ploegen hard gewerkt werd. wist de thuisclub beide punten binnen te halen door drie treffers van de benjamin van de ploeg. T. lioosken. Het krachts verschil was gedurende de hele ontmoeting niet groot, maar En- case Boys kwam steeds het meest en het gevaarlijkst voor het vijan delijke doel. Veel schoten gingen rakelings langs de paal of tegen de lat. maar er kwam geen doel punt, tot ongeveer vijf minuten voor de rust de Rolder keeper voor het eerst werd gepasseerd. Na de rust sloeg een achterspeler van de, bezoekers een bijna zekere goal uit de doelmond. De straf schop die daarop volgde, werd door T. Roosken onhoudbaar in geschoten. Kort daarna doelpunt te Rolder Bovs door de linksbin nen J. Hilberts. De derde treffer voor de thuisclub was weer een penalty, ingeschoten door T. Roosken. gantisch werk van de Afsluitdijk voltooid was, werd de dijk ten Noorden daarvan in zijn geheel een halve meter verhoogd, om dat bij een Noordwester storm de vroegere Zuiderzee niet meer als reservoir aanwezig is, om de wa termassa's op te vangen en de zo veel kleiner geworden Wadden zee dus een hogere waterstand te verwerken krijgt. Hoe nuttig deze voorziening is geweest, bleek bij deze storm. De golven zwiepten over de verhoogde kruin van de zeedijk en maakten het verkeer langs de voet van de dijk onmogelijk. Het natuurstenen b.eeld van de Span jaard „Caspar di Robles", in de volksmond de „stenen man" ge naamd, stond midden op de dijk in de schuimkoppen der golven. Het water steeg in Harlingen tot record-hoogte, tot boven de kade muren van de buitenhaven, het dok en de Nieuwe Willemshaven. Het water spoelde over de kruin van de nieuwe bitumendijk van het v. Harinxmakanaal en kwam als een monsterachtige waterval de buitenhaven in. De nieuwe autoweg langs de Willemshaven stond blank, het verkeer moest omgelegd worden. Zo onverwacht was deze enorme watervloed, dat de sluitstukken, die enige plaatsen waar een hiaat is in de verhoogde gordel welke Harlingen ten dele overspoeld ENORME SCHADE (Van onze verslaggever). Van de onoverzienlijke storm ramp welke van Zaterdag op Zon dag over ons land losbarstte, kreeg ook Harlingen ruim zijn deel. De zware storm, welke nóg gepaard ging met een springtij, stuwde het zeewater dermate op, dat het Westelijk gedeelte, het z.g. havenkwartier der stad, door zeewater werd overstroomd. Het was te ongeveer half tien. dat 't watergeweld, nabij het dok. daar waar de spoorbaan de weg naar de nieuwe haven kruist, binnen drong. Al spoedig stond de ge hele nieuwe haven blank en met grote kracht begon het de lager gelegen straten, Spinhuisstraat, Spinst raat, Caspar di Roblesstraat, Zeeweg, Nieuwe Buren en Was: bleekstraat. te overspoelen. In sommige straten stond het water al spoedig 40 a 50 cm. hoog Overal stroomde het zeewater dé woningen binnen, kelders liepen vol en al spoedig dreven tapijten, vloerbedekking enz. de kamers rond. Men stond tot de enkels in het koude zeewater. De postbootsteiger werd zwaar beschadigd, een gedeelte plankier werd. afgerukt en de zware bat tings lagen her en der door de .Stad verspreid. De postboot van de rederij Doek- sen bleef ondanks alles volgens de dienstregeling varen, oek al was er in Harlingen geen aan legsteiger en geen kade meer te vinden. Het M.S. Gaasterland. een van de lijmboten oo Engeland dreigde Zondagmorgen op drift te geraken. Met moeite is men er in geslaagd, het schip in zijn macht te houden. De zweminrichtingen aan de Westerzeedijk ..Harlinger Zwem bad" en zwembad ,,De Stenen Man" werden door het stormge weld volkomen vernield. Behalve het zeewater richtte ook de storm in de stad nog be langrijke schade aan. Zo moest, in de Hoogstraat het dak van het ipand van de firma Blom het ont gelden, het werd geheel afgerukt, en met zeil tijdelijk weer afge dekt. Ook andere daken werden vernield en verschillende straten lagen met dakpannen bezaaid. Sc.ioorsteenborden en venster ruiten bezweken en een tiental bomen werd omgerukt. Bevorderd tot arts HOOGEVEEN Aan de Kli nische Hogeschool te Rotterdam is bevorderd tot arts onze plaats genoot de heer S. J. v.d. Wal. Veemarkt Hoogeveen Aanvoer en prijzen: 5 stieren 290530; 19 vette koeien 810 1050; 57 neurende koeien 915 1125; 48 neurende vaarzen 740 880; 33 vers afgekalfde koeien 890 1075; 20 wmlerdrachtige koeien 765850; 82 guste koeien 550 750; 8 drachtige pinken 660745; 21 guste pinken 440610; 12 gras kalveren 1'95380: 24 nuchtere kalveren 3545; 3 Friese schapen 6585; 89 biggen 3550. Vet vee met stationaire prijzen noteerde per kg 2.502.65; neu rende- en melkgevende koeien, pinken en kalveren stu: del en prijshoudend. geval is geweest. Daar deze sluit stukken niet tijdig waren aan gebracht, kregen de Harlingers een klein voorproefje van wat een watersnood kan zijn. Het pas nieuw ingerichte hotel „Zeezicht" kwam blank te staan, evenals het nieuwe wachtlokaal bij de post boot. Gelukkig draaide de wind in de morgen en nam in kracht af. De kaden en steigers kwamen weer boven water, de zeeschepen kwamen weer aan de kade te liggen inplaats van naast of bo ven de kade. STORMONGEVALLEN IN FRIESLAND Naar wij vernemen zijn in Ferwerd bij de zeedijk 50 scha pen verdronken en in Holwerd 35. Bij Mantgum zijn de spoortele- graaflijnen vernield en in Menal- dum is een huis ingestort. In Blauwhuis zijn van de katholieke kerk de torenspits en het haantje door de storm van de toren ge slagen. Het haantje kwam terecht in de tuin van dé pastorie. De spits sloeg door het dak van de kerk. In Sneek is bij de familie Bos op het Kleïnzand een schoor steenbord van 40 kg door de gla zen lichtschepping van het dak geslagen. Van een blok nieuwe huizen werd de dakgoot vernield. In Leeuwarden werden ner gens bij ongevallen door de storm personen gewond. Voor zover bekend zijn er zelfs in heel Fries land geen gewonden gerappor teerd. Gift van K.A.B. LEEUWARDEN De K.A.B. afd. Leeuwarden heeft f100 be schikbaar gesteld voor de nood- gebieden en er voorts bij haar leden op aangedrongen de actie krachtig te steunen. MUZIEKCORPSEN OP STAP Voor getroffen gebieden LEEUWARDEN Evenals d< tijds bil de natuurramp die Hau- lerwi.ik trof, zullen ook nu weel de Leeuwarder muziekcorpsen hun medewerking verlenen bij de inzameling van gelden voor de slachtoffers van de watersnood. De Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Leeuwarden deelt ons mede, dat men Donder dagavond a.s. met negen a tien muziekcorpsen Leeuwarden hoopt te „bewerken". Elk corps heeft circa 30 collectanten nodig. Via de dagbladen dus ook aan ons kantoor kan men zich hiervoor aanmelden. Aan de muzikanten die nog niet op de hoogte van dit plan gesteld konden worden, wordt verzocht zich voor deze avond vrij te houden. De collec tanten krijgen nader schriftelijk bericht, waar zij zich Donderdag avond 7 uur kunnen melden. Centraal geregeld LEEUWARDEN Ten huize van de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland is gis teravond een provinciaal comité tot hulpverlening aan de slacht offers der waternood samengesteld waarin vertegenwoordigers van het Rode Kruis, de V.V.H. en van verschillende kerken en corpora ties zitting hebben genomen. De Commissaris der Koningin heeft alle burgemeesters in Friesland uitgenodigd om over te gaan tot vorming van een gemeentelijk hulpcomité Verzocht wordt, alle hulpaan biedingen in eerste instantie via dat gemeentelijk comité te laten lopen, teneinde de zo noodzake lijke coördinatie te verkrijgen. Wanneer men niet op het ge meentehuis van zijn gemeente- ingelicht kan worden, kan men ten alle tijde terecht bij de pro vinciale instantie, welke gevestigd is ten kantore bij de provinciale Koophandel te Leeuwarden, telef. "844. Financiële bijdragen kunnen in W eersvenrarhfine medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot Maand agavoaid. VERDER AFNEMENDE WIND DE BILT, 1 Febr. Aan vankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord- West en Noord. Elders over wegend matige Noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. BIJNA GEHEEL NOORD-BEVELAND ONDER WATER Tientaleil doden CASTVEER, 2 Febr. (5 uur). De eerste berichten uit Noord- Beveland zijn thans binnen. Naar wij vernemen is bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alléén Wissekerke en Camper, land zijn droog gebleven en ver moedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laat ste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. Op het eiland is een groot ge brek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet wa ter worden aangevoerd, aange zien er geen waterleiding op Noordbeveland is. Ook levens middelen worden aangevoerd. Van Castveer zijn enkele boten onderweg. Rozenburg voor 70 pet. onder water. Het eiland Rozenburg staat voor 70 pet. onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee ga ten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is niet ge- evacueerd en er zijn geen on gevallen voorgekomen. Van het grote vee zijn 10 koeien verloren gegaan. Pogingen worden in het werk gesteld om de gaten in. de dijk provisorisch te dichten. PRIESTERJUBILEUM 50-JARIG STEGGERDA In verband met het feit dat het 15 Aug. a.s. 50 jaar geleden is, dat de herder van van onze parochie tot priester werd gewijd, is er uit de bestu ren van de parochiële verenigin gen een commissie gevormd, wel ke de nodige voorbereidingen zal treffen om gelden in te zamelen voor een blijvend aandenken. POES VEROORZAAKT VERKEERSONGEVAL MOLKWERUM Die katten toch! Van verkeersregels hebben ze geen weet. en toch schromen ze niet om op de grote rijweg een wandeling te maken. En de men sen zitten met de lasten. De heer W. de Vries te Koudum zou per motorfiets naar Warns, toen hij enkele honderden meters voorbij het station Koudum-Molk- werum. ter hoogte van de boer derij F. Wesselius. het ongeluk had. een kat onder de motor te krijgen. Het beest kwam in de spaken en de Vries maakte een lelijke val Dokter Mijer. van Koudum. die juist in de buurt was. constateerde een gebroken schouder. Hij bracht de natiënt in eigen auto naar zïïn huis terug. De heer V. zal nu enige tijd gedwon gen rust moeten nemen. De mo tor was vrij wat gehavend en de noes moest de botsing met haar leven betalen. A.B.T.B.. K.L.A.B. eu J.B.T.B, bijeen ROODHUIS De gezamenlij ke vergadering van de A.B.T.B. Kath. Landarbeidersbond en J.B. T.B., welke ondo*. leiding stond van de heer Johs. Brandsma voor zitter van de A.B.T.B., werd zeer goed bezocht. Als eerste spreker trad op de heer Gerlinks, bondsambtenaar de provincie Friesland worden van de Landarbeiders, die een ingezonden bii de coöp. Zuivel bank te Leeuwarden, giro 11542. Als centrale inlcveringsplaats in Friesland van alle voor de hulpverlening bestemde goederen, is aangewezen het gebouw Arendstuin 35 te Leeuwarden, tel. 8570. Men wordt verzocht eerst op te bellen, voor men de goederen naar dit adres verzendt. ZILVEREN PP OFESSIEFEEST HARLINGEN Woensdag hoopt Zr. Pelagia, verpleegster in ban- het R.K. Ziekenhuis alhier, haar vrees i zilveren professiefeest te vieren. Gouden echtpaar NIEUW SCHOONEBEKERVELD ^=,;Ai GT; TT, Trom p nieuw schounebekekveld Siteit, gevolgd door een receptie Woensdag 4 Februari ho- van de Senaa) voor Burgerlijke, I AroJpmi^ho en Militaire Autori- Pen 'L ±7et,erS en A. M. U Academische en Militaire Autori teiten. benevens voor de leden van V.A.P. in de Senaatskamer der Universiteit. 21.3024.00 uur: Fakkeloptocht. Route: Emmasingel, Stationsstraat Zuiderdieip, Munnekeholm, A-kerk hof, Vismarkt, Guldenstraat, Ou de- en Nieuwe Boteringestraat, Moesstraat, Flankeurspoort (Vin-- dicatboom) Magna Petestraat, Mu tua Fldes-straat, Paralelweg, Noor derstationsstraat, Nieuwe- en Ou de Ebbingestraat, Grote Markt, langs 'het in aanbouw zijnde Mu tua Fides, Oosterstraat, Zuider- diep S'ationsstraat, Emmasingel. ters-Rölir.gh hun gouden huwe lijksfeest te vieren. Vei I i n gvereniging Hoogevccn cn Omstreken Prei 931; rode kool 1113; boerenkool 517; spruitkool 16 35; savoye kool 7.508; schorse neren 1240; appels 315; peren 815; kropsla 2; bosselderij 68; bieten 414; knolselderij 6; was- peen 1416; breekpeen 1011; witlof 3851; uien 2122; slaloi- ten 33. Alles per bos, stuk of kg. voor mond- en klauwzeer, dat Bijna al die 25 jaren bracht zus- dezer dagen ihier in de omgeving1'-- u:j-i- is geconstateerd, deed zich ihier gelden, Varkens en schapen on veranderde prijzen. Op de goederenmarkt was aan 178 kooplieden standruimte ver huurd. Burgerlijke stand EMMEN Geboren: Grietje Cornelia d. v. J. de Jong en H. van den Berg; Geert Harm z. v. J. H. Schepers en A. J. Koop; Alber- dina Catharina d. v. G. van Oosten en G. Scholtens; Hendrik Johan nes z. v. J. J. Brinkema en J. de Wal; Janna Harmina d. v. J. Snij ders en H. Mulder: Dina Elisabeth d. v. H. Winters en A. Vos; Jan z. v. J. van der Velde en C. Bar- tels: Geert z. v. J. van der Velde en C. Bartels; Johannes z. v. J. G. van der Weide en C. van der Wei de; Janny d. v. A. Hilbrands en J. Tallen. Ondertrouwd: S. Schipper 26 jr en R. Middel 20 jr; L. Lubben 24 jr en M. Ebelties 18 pr. Getrouwd: J. Vos en M. van dei- Leest: A. J. M. Bentum en H. Vos: A. Koops en H. Oosting; J. Bos en W. Millekamp: J. G. Smit en M. Trip: J. H. de Vries en J. Hoogland: A. Hollen en A. Mete ring: H. de Vries en F. M. Stal knecht. Overleden: G. Jonker 70 jr. ter Pelagia hier door en o.a. wijkverpleegster wist zij zich zeer bemind te maken. Thans is zij zuster in de poli kliniek. waarin zi.i eveneens ho gelijk door de patiënten wordt gewaardeerd. Dit jubileum van naastenliefde zal zeker niet ongemerkt voorbij gaan en a.s. Woensdag hoopt men zr. Pelagia dan ook eens flink in de bloemetjes te zetten. HET WORDT ZO KOUD... HARLINGEN. Het was Zaterdagavond, half tien. In het havengebied van Harlin gen zat een oude man met ziin vrouw bii de kachel. Oo een gegeven moment begon de man zich wat rillerig te voelen en hij zei tot zijn vrouw: ..Kiik toch eens naai de kachel, het wordt hier zo koudEerst toen merk ten beiden, dat ze reeds tot de enkels in het zeewater stonden. De zee was met vol le kracht de stad binnenge stroomd. zonder dat één van beiden er tot dan toe iets van gemerkt had. duidelijke uiteenzetting gaf over de sociale toestanden van vroeger en nu. Ook haalde spreker hier bij het 100-jari® bestaan der Ker kelijke Hiërarcnie aan. Laat het ons een voorbeeld zijn hoe onze Kardinaal-Aartsbisschop gestre den heeft in de 5 moeilijke bezet tingsjaren voor Kerk en Vader land. Hierna werd er gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkele aan wezigen gebruik werd gemaakt. Vervolgens sprak de heer Tj. de Jong, hoofd van de R.K. Landbouwschool te Bolsward, over „de maatschappelijke positie van boer en arbeider in 't Agra risch bedrijf." Hij belichtte de hopeloze en onrechtvaardige toe stand van voor 1937, Nadien kwam de pachtwet tot stand, waardoor het de werkgever mo gelijk werd een rechtvaardig loon aan de arbeider uit te keren. De heer de Jong zei o.m. dat de so ciale lasten niet als een gunst aangemerkt moeten worden voor de arbeider, doch als een recht vaardig verdiend loon voor ver richte arbeid. Ook na deze inleiding volgde een korte gedachtenwissehng, waarna de heer Brandsma dank bracht aan beide sprekers. De geestelijk adviseur sprak 'n slot woord waarin hij de aanwezigen aanspoorde vooral de naastenlief de te beoefenen en in onderling overleg te werken voor Kerk en Maatschappij. Gem. Visafslag HARLINGEN Aangevoerd 5126 kg pellerijgarnalen: 1510 kg handelsgarnalen: 654 kg export- garnalen en 24360 kg drogerijgar- nalen. HAVEN DELFZIJL Binnengekomen: 31 Jan Suze. Zwijndrecht; vertrokken: 31 Jan. Brandaris Malmö

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2