De Insulinde in nood Grote angst in Ridderkerk Koningin bezocht getroffen gebieden Ook noodtoestand in Noord-België Kustvaarder Elizabeth strandde bij Terheyde Duizend gulden voor Nationaal Rampenfonds Veiligheidsriem redde leven der bemanning Springtij en Noordwester waren funest Het Noorden hielp spontaan ufnAM? angStige span" rwordf-„ Padvinders ee„ laal die kwam Nieuwsblad van het Noorden van Maandag 2 Februari 1953 - Pagina 7 Met kleine bootjes werden 400 mensen uit huizen gehaald Een zucht van verlichting (Van onze speciale verslaggever). De 21.000 inwoners van de ge meente Ridderkerk, die ook de gemeenten Bolnes, Slikkerveer, Rysoord en Oostendam omvat, en zich uitstrekt over een gebied van 2500 hectare, hebben in de fatale nacht van Zaterdag op Zondag zeer grote angsten uitgestaan, want zo de 15 kilometer lange dyk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan zou de ramp voor dit gebied niet te overzien zijn geweest en het gehele eiland IJsselmonde zyn overstroomd. De dijk heeft de kracht van het wilde opstuwende water echter doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dijk zijn weggeslagen. Met man en macht is er gewerkt om met zandzak ken de ergste breuken te dichten. Uit de vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan het dak toe in het water ston den, werden in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog opzweepte, met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 mensen geëvacu eerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bootje om, doch gelukkig heeft men de inzittenden kunnen redden. In dit ge bied zijn ook verder geen slachtoffers te betreuren, alleen is er veel vee ver dronken. Om twaalf uur in de nacht van Zater dag op Zondag, juist toen de meeste mensen ter ruste waren gegaan, werd de toestand al uiterst ernstig ingezien. De burgemeester, de heer A. M. Nieu- wenhuisen, en de politie, bestaande uit 25 man van de vaste kern en 29 man van de reserve, hielden zich gereed om op het ergste voorbereid te zijn. Om kwart voor drie kwam de melding bin nen, dat het water 1 meter onder de kruin van de dijk stond. Het steeg toen met een snelheid van 10 Centimeter per kwartier. Tegen drie uur achtte de burge meester het ogenblik gekomen, om de gehele bevolking te alarmeren. Met kerkklokken, fabrieks- en brandweersirenes en alles wat maar flink geluid kon geven, werd de alarmtoestand ingeluid, en op de mannelijke bevolking een be roep gedaan om zich ter bescher ming van de dijk gereed te houden. Terwijl op vele plaatsen de boeren in de laaggelegen polders hun ge zin en hun vee in veiligheid tracht ten te brengen, werden elders hon derden zandzakken gevuld en naar de bedreigde plaatsen vervoerd. Intussen kwamen op het politie bureau van alle kanten meldingen bin nen van de hoogst critieke situaties. Om half vier werd uit IJsselmonde ge meld, dat het water gelijk stond met de kruin van de dijk. Tal van straten waren daar ondergelopen. De post Bol nes meldde om kwart voor vier, dat aan de Benedendijk de weg van de dijk was opengebarsten en het water door de dijk spoelde. Even later sloeg ook de dijk bij het Lëkveer in Bolnes stuk. Bevolking ternauwernood gered t Met zo'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige red ding van goederen in de ondergestroom- de huizen buiten de dijk geen sprake meer kon zijn. De bewoners van die huizen konden er slechts op bedacht zijn het vege lijf te redden. Met van alle kanten gerequireerde roeibootjes en andere vaartuigen werden de huisgezinnen, die in grote angst de zolder waren opge- vlucht, uit de woningen gehaald. In de pikzwarte duisternis en op de kokende golven werden daarbij vele angstige ogenblikken uitge staan. Een klein bootje, beladen met een tiental mensen, waaronder vrouwen en kinderen, sloeg om, doch de inzittenden konden geluk kig allen worden gered; In totaal werden ongeveer 400 mensen op deze wijze uit hun woningen ge haald, die in scholen, in de pastorie of bij familie werden onder gebracht. Om half vijf was het Water zo hoog gestegen, dat het opgezweept door de felle stormwind, vrijwel overal over de Ringdijk en de Molendijk heenspoelde. Door het uitvreten van de dijk was de toestand in Bolnes uiterst precair. Op dat moment brak ook brand uit in het electrische pompstation, dat onder water stond. De vlammen sloegen boven het water uit. Heroïsche s+rijd Om het behoud van de dijk, waarvan zo ontzettend veel afhing, is door de mannelijke bevolking en de politie van Ridderkerk en de andere gemeenten een heroïsche strijd geleverd. Honder den en nog eens honderden zandzakken werden door van alle zijden gerequi reerde voertuigen naar de vele bedreig de plaatsen gebracht. Toen op een ge geven moment de voorraad zakken was uitgeput, heeft men in allerijl een nieuwe voorraad van 1000 zandzakken uit Rotterdam laten komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen spoelde het water door geslagen bressen onder de dijk door. Het kon door de achter de dijken gelegen sloten en rioleringen voldoende worden opgevangen, maar het veroor zaakte aan de binnenkant van de dijken gevaarlijke gaten, die met zandzakken moesten worden gedicht. Bij Slikkerveer was de nieuwe tegen- glooiing op verscheidene plaatsen kapot. Bij de Oude Molen brak een oude duiker en sloeg een wilde stroom water de polder in. In de polder Woudestein stond het modderige water tegen de huizen. Uit Ambacht Veerweg werd ge meld, dat er vier huizen waren inge stort. Het zal geen verwondering wek ken, als nog vele buitendijks gelegen huizen door de ondermijning van het water dit lot zullen delen. a Men kan zich er moeilijk een voor stelling van maken, hoeveel angsten er die verschrikkelijke nacht in het ge bied van Ridderkerk zijn uitgestaan. Er moet dan ook een zucht van verlich ting zijn geslaakt, toen tegen het aan breken van de dag het water ging zak ken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was gebleven. Een tocht langs dit zo ernstig be dreigde gebied leverde een wel uitermate troosteloze aanblik. De adem stokte ons in de keel. Een ontzettende massa vuilbruin water beukte met woest, geweld tegen de zich langs de Noord en de Maas slingerende dijk. Troosteloos sta ken op vele plaatsen de zwarte daken van de huizen en boom kruinen boven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kapotgeslagen schuren en de res ten van boerenkarren rond. Tak ken en stukken hout, die met het overspoelende water waren meege voerd, lagen bezaaid over de dyk, die op talryke plaatsen, vooral In de bochten, Ielyke knauwen had opgelopen. De zwakkere dijken van de uiter waarden hadden het geheel begeven en vertoonden op vele plaatsen grote gaten. Een ijzerfabriek, die buitendijks ligt, stond geheel blank, evenals de talrijke langs de dijk van Ridderkerk tot IJsselmonde gelegen scheeps- en reparatiewerven. Een trieste aanblik leverden de cadavers van verscheidene varkens, die de verdrinkingsdood had den gevonden. In de middaguren van gisteren, toen het ergste gevaar geweken was, heb ben de meeste mensen zich enige rust mogen gunnen, maar van slapen zou vooreerst niets komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prinses Wilhelmina naar Zeeland Koningin Juliana heeft gistermiddag met Prinses Beatrix onder meer een bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJssel en heeft aldaar de overstromingen in ogenschouw genomen. In Krimpen aan de IJssel heeft H. M. met de burgemeester en verschei dene andere personen gesproken. De Koningin heeft getracht Dor- recht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft de Koningin Gorinchem kunnen bereiken en heeft aldaar onder meer met de burgemeester gesproken. Daarna is de Koningin naar Soestdijk teruggekeerd. Namens de Koningin brengt Prinses Wilhelmina vandaag en morgen een bezoek aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Orkaan werd gevolgd door sneeuwstormen Voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag even eens de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken by Knokke en Heist. Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, aardoor het water woningen, waar onder de particuliere villa van Koning Boudewijn, binnendrong. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ontruimd. Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deelden havenauto riteiten mee, dat een schip met spring stoffen aan boord over tijd is. Het vaar tuig had Zaterdagavond moeten aan komen. Er zijn geen signalen van het vaartuig opgevangen. Vier opvarenden sprongen overboord en werden gered (Van een onzer speciale verslaggevers) Zwaar heeft de kleine 175 ton me tende kustvaarder Elizabeth uit Gro ningen, in beheer bij de Rotterdamse rederij Vermaas, het te verduren ge had. En toen het niet meer tegen de orkaan op kon. moest de 63-jarige ge zagvoerder J. Jonker het schip naar de kust laten drijven, er wel voor zor gende dat hij op een zo gunstig moge lijke plaats zou stranden. Hij had geen keus. En hij navigeerde zijn schip zo gunstig, dat het hoog op het strand bij Terheyde liep en zijn mannen het leven er af brachten. Zaterdagavond om 10 uur konden zij uitgeput aan wal wor den gehaald. De Elizabeth was met een voor En geland bestemde lading aardappelmeel van Groningen binnendoor naar IJmui- den vertrokken. Woensdag vertrok het schip van IJmuiden naar zee. Het kwam in zwaar stormweer terecht en maakte geen voortgang. Zaterdag werd de toestand zeer precair. De Elizabeth werd door de Noordwester storm naar de kust gedreven en zag geen kans verder in zee te komen. De Waterweg binnenlonpn was niet mo gelijk. Toen besloot kapitein Jonker zijn schip zo goed mogelijk op de kust te zetten. Hij stuurde de Elizabeth tus sen twee Delftlandse hoofden door naar het strand ter hoogte van Ter heyde. De diep geladen kustvaarder liep gunstig op het strand, maar was niet bereikbaar. Tenslotte zijn de opvarenden overboord gesprongen. ZU kwamen in de branding. Leden van de EHBO uit Monster en Ter heyde begaven zich te water en wis ten de vier mannen aan wal te bren gen. Het waren de 63-jarige kapitein J. Jonker, de 25-jarige stuurman A. J. Melmers, de 19-jarige kok-lichtmatroos J. Bakker en de 19-jarige matroos- rriotordrijver H. Huberts. Het was voor de lichtmatroos Bakker zijn eerste reis en stuurman Helmers leed een jaar geleden schipbreuk met de Alba tros. Alle opvarenden waren zeer ver kleumd en door de koude bevangen. De kapitein raakte bewusteloos. Ook enkele EHBO-ers waren er minder goed aan toe. Zij werden door dokto ren uit Monster behandeld, van warme dranken en droge kleding voorzien en gemasseerd. Het gelukte ook de kapi tein weer tot bewustzijn te brengen. Alle genietroepen, die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dich ten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kustplaatsen zijn ver broken. In Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen on dergelopen. Ten Noorden van Het Zou te verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. De trein- en wegverbindingen onder vinden vertragingen en zijn op som mige plaatsen in het land onderbroken. Over het Noordoostelijke deel van Bel gië woedden sneeuwstormen. Sinds Zondagochtend zijn de tele foon- en andere kabelverbindingen tus sen Nederland en België verbroken. Vier personen gedood De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen. De Schelde-tunnel voor voertuigen stond vannacht nog onder water. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en ver dronken. Een kind werd door een wind vlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. Ook in Frankrijk werd grote schade aangericht. Bij Duinkerken is de zee dijk doorgebroken. Tengevolge van de stormen, die in' de laatste dagen West-Europa hebben geteisterd, zijn in West-Duitsland vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. Harlingen onder water Harlingen heeft van Zaterdag- op Zondagnacht wel veel overlast van water gehad. De kade der Nieuwe Willemshaven stond blank en via de spoorweg kwam het water de stad binnen. In diverse woningen stond het water een halve meter hoog. Het hotel „Zeezicht" bij de haven en het wachtlokaal van de Ter schellingerboot stonden blank. Storm in Noordoostpolder De dijken van de Noordoostpolder hebben de aanval van de storm goed doorstaan. Zondagmiddag werd tenmin ste medegedeeld, dat er geen schade kon worden gemeld. In de polder zelf is grote schade ont staan aan woningen, boerderijen en be drijfsgebouwen. Persoonlijke ongeval len hebben zich voor zover thans be kend is niet voorgedaan. Onze Zilverpapier-actie Tot dusver hebben wij door middel van onze prachtige Zilverpapier- actie vrijwel uitsluitend de enkeling, die daarop krachtens de omstan digheden, waarin hij verkeerde, aanspraak kon maken, geholpen. Toen ik echter gistermorgen de eerste berichten vernam over de wa tersnood. die een deel van otis land zo ernstig heeft getroffen, en over de maatregelen, welke werden genomen om de talloze slachtoffers bij stand te verlenen, heb ik onmiddellijk gedacht: Hier kan en mag onze Zilverpapier-actie niet achterblijven". Vanmorgen heb ik een bedrag van 1.000.overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, in de overtuiging, dat dit de instemming zou hebben van u allen, die door het regelmatig zenden van zilverpapier en ander materiaal onze actie hebt opgebouwd en in stand houdt. U zult begrijpen, dat ik dit slechts meedeel om u rekening en verant woording af ie leggen, zoals ik dat van elke belangrijke uitgave doe. Door het simpele sparen van zilverpapier hebt u thans iets kunnen bijdragen tot het lenigen van de nood der slachtoffers van het geweld der elementen. Ik weet evenwel met zekerheid, dat niemand uwer zich daardoor ontslagen zal achten van ieders plicht om naar vermogen ook rechtstreeks te helpen. Dr. DENKER In de nacht van Zaterdag De gezagvoerder van de Schiermonnikoog, toen de grote schade aan. Onder op Zondag, om drie uur, Franka II achtte het raad- reddingboot reeds door de meer werd de railing bescha- werd de reddingboot Insu- zaam om de Eems binnen te dikste gronden heen was, digd en werden de stutten linde te Oostmahorn door gaan en verzocht Toxopeus beleefde de bemanning een van het springnet kapot ge- Radio Scheveningen gealar- in de nabijheid te blijven, angstig avontuur, dat Klaas slagen, meerd. De coaster Franka Tot voor de Wester Eems Toxopeus op zijn causerie- De radio viel uit, zodat II, van de rederij L. Stien- trokken beide schepen sa- avonden nieuwe stof tot geen communicatie meer stra uit Rotterdam, met een men op, doch omstreeks ne- praten zal geven. met Oostmahorn kon wor- lading pek op weg van Ham- gen uur, half tien, verklaar- den verkregen. Vanzelfspre- burg naar Duinkerken, had de men op de Franka het y ingaan \an net ^end heerste er toen onge- namelijk radiotelefonisch verder zonder assistentie te Friese Gat rees onverwacht rustheid in de gezinnen van meegedeeld dat hij door het kunnen stellen. Men was er uit de kokende golven een de redders, doch de span- verschuiven van de lading in geslaagd een tank vol te berg water omhoo", die de ninS loste zich °P in dank- slagzij maakte en dat de gooien waardoor de slagzij bare blijdschap, toen Zon- sloep al klaar gemaakt verminderde en daar de mo- msu,mae a,s een speeioai dagmiddag 12 uur alle leden werd. tor goed in orde was, kon de oplichtte en op haar zij neer der bemanning behouden De coaster bevond zich op coaster met de neus in de wierp, zodat de reddingboot aan wal stapten. Dat opstap- dat moment tussen de boei stormwind worden gehou- een slagzij van 90° maakte Per si°erd Diik een wonde E. T. 12 en Terschellinger- den. aan een ooglid had gekre- bank. Vechtende tegen de ele- Enkele leden der beman- gen, telde gezien het gro in verband met de toe- menten is het schip lang- nin£ geraakten buiten boord te gevaar waaraan de man- stand in Oostmahorn, duur- zaam ^aar Delfzijl gevaren, cn alleen aan liet telt, dat al- n™ waren ontsnapt niet de het enige ogenblikken waar het gistermiddag be- icn jlun veiligheidsriem had- m?®r ™ee'TT voor de Insulinde kon ver- houden binnen kwam. vemgneiasriem nau De Franka ni de coaster trekken, doch om half ze- den vastgemaakt is het te waarvoor de Insulinde uit- ven had de reddingboot de Hachelijk avontuur danken, dat er thans geen voer, is een kustvaartuig Franka II bereikt, nadat zij diepe rouw heerst in Oost- van 487 h-1"-*- Het werd vorig in voortdurend radio-telefo- De Insulinde keerde daar- jaar gebouwd bij de Scheeps- nisch contact met deze coas- op naar haar basis terug, manorn- werf „Waterdhuizen', J. Pat ter had gestaan. doch ten Noorden van De watermassa's richtten tje te Waterhuizen. DE STORMVLOED Zwaarste windstoot 144 km (Van onze weerkundige medewerker.) De ramp die ons land getroffen heeft is te wyten aan een ongeluk kig samenvallen van een zware Noordwesterstorm en een springty. In het kort gezegd komt het ver schijnsel van eb en vloed en van een springtij hierop neer: De maan oefent een sterke aantrekkingskracht op onze aarde uit en eveneens op het water in de wereldzeeën. Dit water wordt als het ware mee heen en weer getrokken. Vandaar, dat wij op een bepaald mo ment eb en op een ander moment vloed hebbep. Maar niet alleen de maan, óók de zon oefent aantrekkingskracht op de aarde uit en juist wanneer zon en maan samen in één richting werken, preekt men van een springtij, waar bij het water aanmerkelijk hoger komt langs onze kusten dan bij een normale vloed. Deze springtijen komen voor een of twee dagen na nieuwe maan en na volle maan. Even na eerste kwartier en even na laatste kwartier werken zon en maan elkaar „tegen". Men spreekt dan van doodtij. Vrijdagmorgen j.l., om 44 minuten na middernacht was het precies volle maan en Zaterdagmorgen woei er langs de Zeeuwse kust een wind, die de grens van stormkracht benaderde. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heerste er een Wester-, later naar het Noordwesten ruimende, storm, met een windsnelheid van 120 a 125 K.M. Het vliegveld Leeuwarden kreeg Zondagnacht de zwaarste stoot te ver werken van 144 K.M. per uur. In het Noordoosten van ons land was de storm minder zwaar. Op het vliegveld Eelde b.v. bedroeg de grootste windstoot 115 K.M. per uur. Tijdens de storm van 1 Maart 1949, toen in de provincie Groningen ook veel meer schade werd aangericht, werd een 'indstoot van 127 K.M. per uur ge meten. Sneeuw in Limburg Zaterdagavond om 5 uur waar schuwde het K.N.M.I. reeds voor een zware Noordwesterstorm en om half 6 's avonds werden de districten Rot terdam, Willemstad en Bergen op Zoom gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water. Het K.N.M.I. komt een pluim toe voor de tijdige waarschu wingen. In Zuid-Limburg viel de gehele nacht sneeuw en daar lag gistermor gen een enkele centimeters dik sneeuw tapijt, terwijl het gehele Westen en Zuidwesten van ons land nog in de Regering zal verklaring afleggen De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr Kortenhorst, heeft zich met de minister-president verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover het in haar vermogen ligt. de Kamer een over zicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de ge legenheid zullen worden eventuele vragen te stellen. greep waren van de zware Noordwes terstorm met snelheden van boven de 100 K.M. En viel in het Noorden en Oosten van ons land de regen bij stromen uit de lucht (gistermorgen werd op Twen- the 23 mm.. Eelde 16, De Bilt 18, Den Helder 15 mm. gemeten). In Zeeland, dat zo zwaar geteisterd werd, viel slechts 3 mm. Was deze zware Noordwesterstorm met dezelfde windsnelheid, van dezelf de duur en uit dezelfde richting enkele dagen vroeger of later gekomen, dan zou van een ramp geen sprake zyn ge weest, maar juist het samenvallen van deze storm met het springty, is de oorzaak van de catastrophe. Beperkte schade op Ameland Hotel Steinvoorte in zee gestort Ook op Ameland heeft de storm aanzienlyke schade aangericht. Hotel Steinvoorte is tengevolge van de enor me springvloed in zee gestort. De Amelanders, die onmiddellyk pogingen in het werk stelden om iets te redden, konden niets uitrichten. Persooniyke ongelukken deden zich niet voor. De storm heeft op het eiland geen ernstige schade aan de duinen teweeg gebracht. Slechts op één plaats, nabij het tentenkamp, is een klein gat in de duinen geslagen. Gevaar voor het daarachter liggende gebied bestaat echter niet. Zei is een wieg bevond zich onder het vele, dat in Gronin gen bijeen werd gebracht voor de getroffen gebieden. R. O.N. gaf sein voor grootse actie Hoe diep de bewoners gen waren bezeten door te brengen. Eigenaren van het Noorden des slechts één gedachte: hel- van personenauto's stel- pen! Dat was m vrywel den zich voor het zelfde alle steden, dorpen en ge- doel beschikbaar. Per mo- lands begaan zijn met de ontzettende ramp die huchten van de drie Noor- tor en fiets, op alle mo- Zuid - Holland, Zeeland delijke provincies het ge- gelijke manieren werden cn Oost-Brabant heeft val. lederem deed een de goederen verder te greep m de kleerkast, bestemder plaatse aange- geteisterd, is wel duide- pgj^e daaruit wat het voerd. In Groningen meest voor de hand lag heerste op de Grote Markt, op de Vismarkt, het Akerkhof en op het lyk gebleken uit de ont- roerend-spontane wtfze, waarop gehoor gegeven werd aan de oproep om de helpende hand te bie den. en liep naar buiten. Grote drukte Zuiderdiep voor ons ge bouw een enorme drukte. Naar Rotterdam Het was elf uur, toen een lange rij vrachtauto's, De straten die tot dat moment verlaten lagen in de stromende regen Nood heerst er in het ook al, omdat iedereen Zuid-Westen een nood, thuis voor de radio met die door ons in het Noor- mededogen de berichten boordevol geiadên, naar den gespaard gebleven over de omvang van de Rotterdam vertrok, van als we zijn voor de ver- ramp volgde waren in waaruit de goederen ge- nietigende kracht van een oogwenk gevuld met distribueerd zullen wor de natuur-elementen mensen die zware pakken den onder hen, die er het enigszins gelenigd kan torsten. meest behoefte aan heb- worden. In alle wijken stonden ben. Burgemeester Tuin De Regionale Omroep vrachtauto's waarop de gaf op de Vismarkt het Noord gaf het sein voor goederen gedeponeerd sein tot vertrek, een inzameling van de- konden worden. Maar zo- kens, kleren enzovoort en veel werd er aangevoerd, Het voIk V3n faet Noor~ het was, alsof hij daar- dat spoedig nieuwe wa- den heeft gesproken. Het mee een woord gesproken gens gerequireerd moes- was een duidelijke taal: nmg brak. hepen met handkarretjes Nauwelijks had de op- en hielpen particulieren nart en zal spreken roep in de aether weer- om pakken naar de auto's to* het hart van de slacht- klonken, of de Noordelin- of de verzamelplaatsen offers van de ramp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4